September 16, 2021

Sundar Pichai Biography In Assamese। সুন্দৰ পিচাইৰ জীৱনী

সুন্দৰ পিচাইৰ জীৱনী (Sundar Pichai Biography, Education, Career, CEO of Google, height, net worth In Assamese)

সুন্দৰ পিচাই এজন ছফ্টৱেৰ অভিযন্তা যি বৰ্তমান Google ৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া হিচাপে কাম কৰি আছে। ভাৰতত জন্ম গ্ৰহণ কৰা পিচাই এক দশকৰো অধিক সময় ধৰি কোম্পানীটোৰ সৈতে জড়িত হৈ আছে আৰু কোম্পানীটোত যোগদান কৰি বহুতো সফলতা অৰ্জন কৰিছে, লগতে কোম্পানীটোলৈ যথেষ্ট অৱদান আগবঢ়াইছে।

সুন্দৰ পিচাইৰ জীৱন-

সুন্দৰৰ জন্ম তামিলনাডুৰ মাদুৰাইত হৈছিল আৰু তেওঁ প্ৰাৰম্ভিক জীৱন একেখন ৰাজ্যতে অতিবাহিত কৰিছিল। তেওঁৰ দেউতাক এজন বৈদ্যুতিক অভিযন্তা আছিল আৰু তেওঁৰ মাতৃয়ে ষ্টেনোগ্ৰাফাৰ হিচাপে কাম কৰিছিল। তেওঁ অঞ্জলি নামৰ এজনী ছোৱালীক বিয়া কৰাইছিল আৰু তেওঁৰ মুঠ দুটা সন্তান আছে।

Sundar Pichai Biography In Assamese
Sundar Pichai Biography In Assamese
সম্পূৰ্ণ নামপিচাই সুন্দৰৰাজন
জন্মপিচাই সুন্দৰাৰাজন
১২ জুলাই, ১৯৭২ (৪৮ বছৰ)
মাদ্ৰাছ, ( বৰ্তমানৰ চেন্নাই), তামিলনাডু, ভাৰত
নাগৰিকত্বআমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ
হোম টাউন Home Townভাৰত
শিক্ষাভাৰতীয় প্ৰযুক্তিবিদ্যা প্ৰতিষ্ঠান খড়গপুৰ,
ষ্টেনফৰ্ড বিশ্ববিদ্যালয় আৰু
পেনচিলভেনিয়া বিশ্ববিদ্যালয়
ধৰ্মহিন্দু
ভাষাৰ জ্ঞানহিন্দী, ইংৰাজী
OccupationGoogle CEO, কম্পিউটাৰ অভিযন্তা
উচ্চতা5’11
ওজন66 কিগ্ৰা
মুঠ সম্পত্তি$1.2 বিলিয়ন (83,73,00,00,000)
দাম্পত্যসঙ্গীঅঞ্জলি পিচাই
পিতৃৰ নামৰঘুনাথ পিচাই
মাতৃৰ নামলক্ষ্মী পিচাই
শিশুৰ নামকিৰণ পিচাই আৰু কাব্য পিচাই

Video on Sundar Pichai Biography

সুন্দৰ পিচাইৰ শিক্ষা –

  • বিশ্বত ভাৰতলৈ গৌৰৱ কঢ়িয়াই আনি, এই ভাৰতীয় অভিযন্তাজনে জৱাহৰ বিদ্যালয়ৰ পৰা দশম শ্ৰেণীলৈকে অধ্যয়ন কৰিছে, আনহাতে তেওঁ ভানা ৱানী স্কুলৰ পৰা দ্বাদশ শ্ৰেণীত অধ্যয়ন কৰিছে।
  • তেওঁ খড়গপুৰৰ ইণ্ডিয়ান ইনষ্টিটিউট অৱ টেকন’লজীৰ পৰা ধাতুবিদ্যা অভিযান্ত্ৰিক বিদ্যাত ডিগ্ৰী লাভ কৰিছে।
  • ডিগ্ৰী সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত তেওঁ আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰলৈ যায় আৰু ষ্টেনফৰ্ড বিশ্ববিদ্যালয়ত যোগদান কৰে আৰু এই বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা পদাৰ্থ বিজ্ঞান আৰু অভিযান্ত্ৰিক বিষয়ত বিজ্ঞানৰ স্নাতকোত্তৰ ডিগ্ৰী লাভ কৰে। তেওঁ পেনচিলভেনিয়াৰ ৱাৰ্টন স্কুলৰ পৰাএমবিএ অধ্যয়ন কৰিছে। Sundar Pichai Biography In Assamese

সুন্দৰ পিচাইৰ ব্যক্তিগত জীৱনসম্পৰ্কীয় তথ্য-

  • সুন্দৰ পিচাইয়ে নম্বৰবোৰ অতি সোনকালে মনত ৰাখে আৰু সেয়েহে তেওঁ এবাৰ ডায়েল কৰা ফোন নম্বৰটো হেৰুৱায়।
  • তেওঁলোকৰ সামৰ্থ্যৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি, মাইক্ৰছফ্টৰ দৰে বহুজাতিক দৈত্যই তেওঁলোকক চাকৰি প্ৰদান কৰিছিল, কিন্তু তেওঁলোকে গুগলৰ সৈতে থাকিবলৈ সিদ্ধান্ত লৈছিল আৰু তেওঁলোকৰ প্ৰস্তাৱ প্ৰত্যাখ্যান কৰিছিল।
  • সুন্দৰ পিচাই এটা অতি সৰল পৰিয়ালৰ আছিল আৰু তেওঁৰ শৈশৱত তেওঁৰ ঘৰত কোনো টিভি বা গাড়ী নাছিল।

সুন্দৰ পিচাইৰ কৰ্ম জীৱন

  • Google ৰ অংশ হোৱাৰ আগতে, সুন্দৰ পিচাইয়ে মেকচিনচ এণ্ড কোম্পানীত কাম কৰিছিল আৰু কেইবছৰমান কোম্পানীটোত কাম কৰিছিল। তাৰ পিছত তেওঁ গুগল কোম্পানীত যোগদান কৰে। যেতিয়া তেওঁ কোম্পানীটোত যোগদান কৰিছিল, তেওঁ গুগল চাৰ্চ টুলবাৰত কাম কৰা কোম্পানীটোৰ এটা সৰু দলৰ অংশ আছিল।
  • Google ৰ Chrome Browser ৰ সৃষ্টিকৰাত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল আৰু অতি কম সময়ৰ ভিতৰতে ক্ৰ’ম বিশ্বৰ এক নম্বৰ ব্ৰাউজাৰ হৈ পৰিছিল। যাৰ পিছত তেওঁক ২০০৮ চনত কোম্পানীৰ সামগ্ৰী বিকাশ বিভাগৰ উপ-সভাপতি কৰা হৈছিল আৰু ২০১২ চনত ক্ৰ’ম আৰু এপৰ জ্যেষ্ঠ উপ-সভাপতি হৈছিল।
  • তেওঁ কৰা কামৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি তেওঁক গুগলৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া কৰা হৈছিল আৰু কোম্পানীৰ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ সামগ্ৰীৰ আঁৰত আছে।

সুন্দৰ পিচাইৰ সৈতে সম্পৰ্কিত বিতৰ্ক (Controversy)

কৰ্মচাৰীক অপসাৰণক লৈ বিবাদ

সুন্দৰ পিচাই এজন অতি স্পষ্ট প্ৰতিচ্ছবি থকা মানুহ আৰু তেওঁৰ সৈতে কোনো বিবাদ নাই। অৱশ্যে, 2018 চনত, তেওঁ লিখা এখন মেমোৰ বাবে জেমছ ডেম’ৰক তেওঁৰ কোম্পানীৰ পৰা বহিষ্কাৰ কৰিছিল। এই স্মাৰকপত্ৰত, জেমছে লিখিছিল যে গুগলে মহিলাসকলক কম সুযোগ দিয়ে আৰু এই কোম্পানীত খুব কম মহিলাই কাম কৰে। জেমছক আঁতৰ োৱাৰ পিছত, সুন্দৰ পিচাইয়ে স্পষ্ট কৰি দিছিল যে জেমছক অপসাৰণ কৰাৰ সিদ্ধান্ত সঠিক আছিল।

সুন্দৰ পিচাইৰ জীৱনৰ বিষয়ে তথ্য (Interesting Facts) –

  • 2011 চনত, সুন্দৰ পিচাইয়ে টুইটাৰ কোম্পানীত যোগদান কৰাৰ সিদ্ধান্ত লয়, কিন্তু গুগলে অধিক ধন পৰিশোধ কৰি তেওঁক টুইটাৰ কোম্পানীত যোগদান কৰাত বাধা দিয়ে।
  • সুন্দৰ পিচাই আৰু তেওঁৰ পত্নীয়ে একেলগে আইআইটি মহাবিদ্যালয়ত পঢ়িছিল আৰু ইজনে সিজনক ডেট কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল।
  • সময়ে সময়ে সুন্দৰ পিচাইয়ে তেওঁৰ মহাবিদ্যালয়, ইণ্ডিয়ান ইনষ্টিটিউট অৱ টেকন’লজী, খড়গপুৰৰ শিক্ষাৰ্থীসকলৰ সৈতে স্কাইপৰ জৰিয়তে কথা পাতিছে আৰু তেওঁলোকৰ সৈতে তেওঁৰ অভিজ্ঞতা ভাগ বতৰা কৰিছে।

সুন্দৰ পিচাইৰ মুঠ উপাৰ্জন ( Net Worth And Income)

ফেব্ৰুৱাৰী 2016-ত, তেওঁক Google ৰ হোল্ডিং কোম্পানী এলফাবেটৰ 273,328 টা শ্বেয়াৰ প্ৰদান কৰা হৈছিল, যাৰ ফলত তেওঁৰ মুঠ সম্পদ যথেষ্ট বৃদ্ধি হৈছিল। 2016 চনত, তেওঁ গুগলক সেৱা আগবঢ়াই 1,280 কোটি টকা উপাৰ্জন কৰিছিল। 2015 চনত, যেতিয়া তেওঁ সামগ্ৰীৰ জ্যেষ্ঠ উপ-সভাপতি পদলৈ পদোন্নতি লাভ কৰিছিল, তেতিয়া তেওঁ ক্ষতিপূৰণ (ক্ষতিপূৰণ) হিচাপে প্ৰায় 600 কোটি টকা লাভ কৰিছিল। Sundar Pichai Biography In Assamese

উপসংহাৰ

তেওঁ Google কোম্পানীত CEO’ৰ পদ লাভ কৰিবলৈ বহু বছৰ ধৰি কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰিছে আৰু নতুন পৰামৰ্শৰ সৈতে কোম্পানীটোক নতুন উচ্চতালৈ লৈ গৈছে।

You also Read

Reference

  1. I collected from www.deepawali.co.in (Hindi Language)
  2. And I collected from Wikipedia

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *