November 30, 2021

Udham Singh Biography in Assamese । উধাম সিং জীৱন পৰিচয়

উধাম সিং জীৱন পৰিচয়, জাতি, কাহিনী, হাউ ডাইড, শ্বহীদ দিৱস, ধৰ্ম, পৰিয়াল, চলচ্চিত্ৰ

(Shaheed Udham Singh Biography in Assamese) [Biopic Movie, Vicky Kaushal, Caste, Religion, Kaun the, Story, Death, Shahid Diwas, Family]

উধম সিং এজন মহান বিপ্লৱী আৰু স্বাধীনতা সংগ্ৰামী আছিল। যাৰ হৃদয় কেৱল প্ৰেমৰ অনুভূতি আৰু ব্ৰিটিছসকলৰ প্ৰতি অগম্য ক্ৰোধেৰে ভৰি আছিল। তেওঁ প্ৰতিশোধৰ অনুভূতিৰ ফলস্বৰূপে পঞ্জাৱৰ প্ৰাক্তন ৰাজ্যপাল মাইকেল অ’ডৱায়াৰক হত্যা কৰিছিল। উধম সিঙে ১৯১৯ চনৰ ১৩ এপ্ৰিলত এক আচৰিত ঘটনাত ১০০০ তকৈও অধিক নিৰীহ লোকৰ অন্ত্যেষ্টিক্ৰিয়া ৰখা দেখা পাইছিল। তেতিয়াৰ পৰা তেওঁ গভীৰভাৱে আঘাতপ্ৰাপ্ত হৈছিল আৰু তেওঁৰ মাজত খঙৰ ভাৱ দেখা দিছিল। তেতিয়া এইটো কি আছিল? তেওঁ দেশবাসীৰ মৃত্যুৰ প্ৰতিশোধ লোৱাৰ সংকল্প লৈছিল। তেওঁ নিজৰ সংকল্প পালন কৰে আৰু তাৰ পিছত শ্বহীদ-ই-আজম চৰ্দাৰ উধম সিং হিচাপে ভাৰতকে ধৰি বিদেশত বিখ্যাত হয়। এই মহান বিপ্লৱী আৰু স্বাধীনতা সংগ্ৰামীৰ বিষয়ে আমাক জনাব।

উধম সিং ৰ জীৱন পৰিচয় Udham Singh Biography in Assamese

সম্পূৰ্ণ নাম — শ্বহীদ-ই-আজম চৰ্দাৰ উধম সিং
পিতৃ-মাতৃ — নাৰায়ণ কৌৰ (বা নৰেন কৌৰ)
জন্মদিন — ২৬ ডিচেম্বৰ ১৮৯৯
জন্মস্থান — পঞ্জাৱৰ চাংৰুৰ জিলাৰ চুনাম অঞ্চলত সংঘটিত হৈছিল
পেছা — বিপ্লৱী
ৰাজনৈতিক দল — গদাৰ পাৰ্টি, হিন্দুস্তান চছিয়েলিষ্ট ৰিপাব্লিকান এছ’চিয়েচন
ৰাষ্ট্ৰীয়তা — ভাৰতীয়
বয়স — 40 বছৰ
গৃহভূমি — সুনম, চাংৰুৰ জিলা, পঞ্জাৱ
কৰ্তব্য — হিন্দু
বৈবাহিক স্থিতি — অবিবাহিত

উধম সিঙৰ জন্ম, পৰিয়াল আৰু প্ৰাৰম্ভিক জীৱন Udham Singh Birth, Family and Early Life in Assamese

উধম সিংজীৰ জন্ম ১৮৯৯ চনৰ ২৬ ডিচেম্বৰত পঞ্জাৱৰ চাংৰুৰ জিলাৰ চুনামত হৈছিল, আৰু তেতিয়া ৰাইজে তেওঁক শ্বেৰ সিং বুলি জনা গৈছিল। তেওঁৰ দেউতাক চৰ্দাৰ তেহাল সিঙে জম্মু উপলি গাঁৱৰ ৰেল ক্ৰছিংত চকিদাৰ হিচাপে কাম কৰিছিল। তেওঁৰ মাতৃ নাৰায়ণ কৌৰ ওৰফে নৰেন কৌৰ এগৰাকী গৃহিনী আছিল। যিয়ে তাইৰ দুই সন্তান উধম সিং আৰু মুক্তি সিঙৰ যত্ন লৈছিল। কিন্তু দুৰ্ভাগ্যবশতঃ পিতৃ-মাতৃৰ ছাঁ সোনকালেই দুয়োজন ভাতৃৰ মূৰৰ পৰা আঁতৰাই দিয়া হৈছিল। ১৯০১ চনত তেওঁৰ দেউতাকৰ মৃত্যু হয় আৰু দেউতাকৰ মৃত্যুৰ ৬ বছৰ পিছত তেওঁৰ মাতৃৰ মৃত্যু হয়। এনে কৰুণ পৰিস্থিতিত, অমৃতসৰৰ খালচা অনাথ আশ্ৰমত আৰু জীৱন যাপন কৰিবলৈ আৰু শিক্ষা বিচাৰি বলৈ দুয়োজন ভাতৃয়ে এই অনাথ আশ্ৰমত আশ্ৰয় ল’ব লগা হৈছিল। কিন্তু দুৰ্ভাগ্যবশতঃ উধম সিঙৰ ভায়েক বেছি দিন একেলগে নাথাকিল আৰু তেওঁৰ ভায়েকৰ ১৯১৭ চনতহে মৃত্যু হৈছিল। পঞ্জাৱৰ তীব্ৰ ৰাজনীতিৰ অস্থিৰতাৰ মাজত উধম সিঙক এতিয়া অকলে এৰি দিয়া হৈছিল। উধম সিঙে এই সকলো বোৰ কাৰ্যকলাপৰ সন্মুখীন হৈছিল। উধম সিঙে ১৯১৮ চনত মেট্ৰিক সম্পূৰ্ণ কৰিছিল। তাৰ পিছত তেওঁ ১৯১৯ চনত খালচা অনাথ আশ্ৰম ত্যাগ কৰিছিল।

উধম সিং জীৰ আদৰ্শ

শ্বহীদ ভগত সিঙে তেওঁৰ দেশ আৰু তেওঁৰ গোটসমূহৰ প্ৰতি কৰা বিপ্লৱী কামৰ দ্বাৰা উধম সিঙ গভীৰভাৱে প্ৰভাৱিত হৈছিল৷ ১৯৩৫ চনত, যেতিয়া উধম সিং কাশ্মীৰত আছিল, তেতিয়া তেওঁ শ্বহীদ ভগত সিঙৰ এখন ছবিৰ সৈতে ধৰা পৰিছিল৷ সেই সময়ছোৱাত উধম সিংজীক শ্বহীদ ভগত সিংজীৰ সহযোগী হিচাপে গণ্য কৰা হৈছিল আৰু একে সময়তে শ্বহীদ ভগত সিঙৰ শিষ্য উধম সিঙকো গ্ৰহণ কৰা হৈছিল। উধম সিংজীয়ে দেশপ্ৰেমমূলক গান ভাল পাইছিল, তেওঁ সদায় সেইবোৰ শুনিছিল। সেই সময়ৰ মহান বিপ্লৱী কবি ৰাম প্ৰসাদ বিছমিলজীৰ দ্বাৰা লিখা গান শুনি বলৈ তেওঁ বৰ ভাল পাইছিল।

উধম সিং জীৰ কাহিনী

জালিয়ানৱালা বাগৰ নিন্দনীয় ঘটনা

জালিয়া বাগিচাত কোনো কাৰণ নোহোৱাকৈ ব্ৰিটিছসকলে নিৰীহ লোকসকলক হত্যা কৰিছিল। এই নিন্দনীয় ঘটনাটোত বহুতো লোকৰ মৃত্যু হৈছিল। তেওঁলোকৰ কিছুমানৰ ভিতৰত আছিল বৃদ্ধ, শিশু, মহিলা আৰু যুৱক। উধম সিঙে এই আচৰিত ঘটনাটো নিজৰ চকুৰে দেখিছিল, যাৰ ফলত তেওঁ গভীৰভাৱে দুখিত হৈছিল আৰু তেওঁ একে সময়তে দৃঢ় প্ৰতিজ্ঞ আছিল যে তেওঁ সেইজনক শাস্তি দিব যাৰ নিৰ্দেশত এই সকলোবোৰ ঘটিছিল।

উধম সিঙৰ বিপ্লৱী কাৰ্যকলাপ

  • উধম সিঙে তেওঁৰ সংকল্প পূৰণ কৰিবলৈ তেওঁৰ নাম বিভিন্ন স্থানলৈ সলনি কৰে আৰু দক্ষিণ আফ্ৰিকা, জিম্বাবোৱে, ব্ৰাজিল, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ, নাইৰোবিৰ দৰে ডাঙৰ দেশলৈ ভ্ৰমণ কৰে।
  • উধম সিংজীয়ে ভগত সিং জীৰ পথ অনুসৰণ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল।
  • গদাৰ পাৰ্টি ১৯১৩ চনত গঠন কৰা হৈছিল। এই দলটোৰ মূল উদ্দেশ্য আছিল ভাৰতত বিপ্লৱ কঢ়িয়াই অনা।
  • 1924 চনত, উধম সিংজীয়ে দলটোত যোগদান কৰাৰ সিদ্ধান্ত লয় আৰু ইয়াত যোগদান কৰে।
  • ভগত সিংজীয়ে উধম সিংজীক ১৯২৭ চনত তেওঁৰ দেশলৈ ঘূৰি আহিবলৈ নিৰ্দেশ দিছিল।
  • উভতি অহাৰ পিছত, উধম সিঙে তেওঁৰ সৈতে 25 জন সহযোগী, ৰিভলভাৰ আৰু গোলাবাৰুদ আনিছিল। কিন্তু ইয়াৰ মাজতে, তেওঁলোকক অনুজ্ঞাবিহীন অস্ত্ৰ-শস্ত্ৰ ৰখাৰ বাবে গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছিল। তেওঁ পৰৱৰ্তী 4 বছৰ কাৰাগাৰত কটাইছিল, তেওঁ ভাবিছিল যে তেওঁ বাহিৰলৈ যাব আৰু জেনেৰেল ডায়েৰে তেওঁৰ দেশবাসীৰ বাবে কৰা শাস্তিযোগ্য অপৰাধৰ প্ৰতিশোধ ল’ব।
  • ১৯৩১ চনত কাৰাগাৰৰ পৰা মুকলি হোৱাৰ পিছত, তেওঁ নিজৰ সংকল্প পূৰণ কৰিবলৈ কাশ্মীৰলৈ যায় আৰু তাৰ পিছত কাশ্মীৰৰ পৰা জাৰ্মানীলৈ পলাই যায়।
  • ১৯৩৪ চনত উধম সিঙে লণ্ডনত উপস্থিত হয় আৰু তেওঁৰ কাম সম্পাদন কৰাৰ বাবে সঠিক সময়ৰ বাবে অপেক্ষা কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে।
  • ১৯৪০ চনৰ ১৩ মাৰ্চ তাৰিখে ভাৰতৰ একেজন সাহসী ব্যক্তি জালিয়া ৱালা বাগৰ লণ্ডনৰ কাষ্টেন হলত ৰয়েল চেণ্ট্ৰেল এছিয়ান চছাইটিৰ সাক্ষাৎ হোৱাৰ ২১ বছৰ পিছত। য’ত মাইকেল অ’ডায়েৰে তেওঁ কৰা কামৰ বাবে তেওঁক শাস্তি দিবলৈ সাজু আছিল। বৈঠক খন ওচৰ চাপি অহাৰ লগে লগে উধম সিঙে আগবাঢ়ি আহি জেনেৰেল ডায়েৰক হত্যা কৰিবলৈ দুটা চুটি দাগ নিক্ষেপ কৰে, যাৰ ফলত জেনেৰেল ডায়েৰ ঘটনাস্থলীত নিহত হয়।
  • তেওঁ এই দিনটোৰ বাবে অপেক্ষা কৰিছিল বুলি কোৱা হয় যাতে সমগ্ৰ বিশ্বতে জেনেৰেল ডায়েৰে সংঘটিত জঘন্য অপৰাধৰ শাস্তি সমগ্ৰ বিশ্বতে চাব পাৰে।
  • নিজৰ কাম সম্পাদন কৰাৰ পিছত, তেওঁ গ্ৰেপ্তাৰ হোৱাৰ ভয়ত পলাই যাবলৈ চেষ্টা কৰা নাছিল, আৰু তেওঁ একেঠাইতে নীৰৱ হৈ আছিল।
  • তেওঁ গৌৰৱান্বিত আছিল যে তেওঁ সকলো ভাৰতীয় দেশবাসীয়ে তেওঁৰ দেশবাসীৰ বাবে বিচৰা কামকৰিছিল। কিমানজন স্বাধীনতা সংগ্ৰামীয়ে তেওঁলোকৰ মৰম, সহযোগিতা আৰু তেওঁলোকৰ দেশৰ ওচৰত আত্মসমৰ্পণ কৰিছে।

উধম সিঙৰ অমূল্য শ্বহীদ

  • ১৯৪০ চনৰ ৪ জুনত জেনেৰেল ডায়েৰৰ মৃত্যুৰ বাবে উধম সিঙক দোষী ঘোষণা কৰা হয়। ১৯৪০ চনৰ ৩১ জুলাইত লণ্ডনৰ পেণ্টনভিল কাৰাগাৰত তেওঁক মৃত্যুদণ্ড দিয়া হয়।
  • ১৯৭৪ চনৰ ৩১ জুলাইত তেওঁৰ মৃত্যু বাৰ্ষিকীত উধম সিংজীৰ মৃতদেহৰ অৱশেষ ভাৰতক হস্তান্তৰ কৰা হৈছিল।
  • উধম সিং জীৰ চিতাভস্ম সন্মানৰ সৈতে ভাৰতলৈ ঘূৰাই অনা হৈছিল। আৰু তেওঁৰ সমাধি তেওঁৰ গাঁৱত নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল।

এনেদৰে, তেওঁ 40 বছৰ বয়সত দেশবাসীৰ ওচৰত নিজকে সমৰ্পণ কৰিছিল। উধম সিংজীক ফাঁচী দিয়াৰ দিনৰ পৰাই ভাৰতৰ বিপ্লৱীসকলৰ খং ব্ৰিটিছসকলৰ প্ৰতি আৰু অধিক বৃদ্ধি পাইছিল। তেওঁৰ শ্বহীদৰ মাত্ৰ 7 বছৰপিছত, ভাৰত ব্ৰিটিছ দাসত্বৰ পৰা মুক্ত হৈছিল।

উধম সিঙৰ সন্মান আৰু উত্তৰাধিকাৰী

  • শ্বুটিঙৰ সময়ত ব্যৱহৃত ছুৰী, ডায়েৰী আৰু গুলীৰ দৰে শিখ অস্ত্ৰবোৰ স্কটলেণ্ড য়াৰ্ডৰ ব্লেক মিউজিয়ামত তেওঁলোকৰ সন্মান হিচাপে ৰখা হৈছে।
  • ৰাজস্থানৰ অনুপগড়ত শ্বহীদ উধম সিঙৰ নামত এটা পদও উপস্থিত আছে।
  • অমৃতসৰৰ জালিয়া ৱালা বাগৰ ওচৰত সিং লোকসকলক উৎসৰ্গিত এটা সংগ্ৰহালয়ও নিৰ্মাণ কৰা হৈছে।
  • ঝাৰখণ্ডত উপস্থিত উধম সিং নগৰ। এই জিলাৰ নামটোও তেওঁৰ নামৰ দ্বাৰা অনুপ্ৰাণিত হৈছিল।
    তেওঁৰ মৃত্যু বাৰ্ষিকীত, পঞ্জাৱ আৰু হাৰিয়ানাত ৰাজহুৱা বন্ধ আছে।
  • উধম সিংজীয়ে কৰা ত্যাগৰ চিত্ৰগ্ৰহণ কেইবাখনো ভাৰতীয় চলচ্চিত্ৰত নিম্নলিখিত ধৰণে কৰা হৈছে:-
  • জালিয়ানৱালা বাগ (১৯৭৭)
  • শ্বহীদ উধম সিং (১৯৭৭)
  • শ্বহীদ উধম সিং (২০০০)

কৌশল অভিনীত চৰ্দাৰ উধম সিং

চৰ্দাৰ উধম সিং হৈছে শুজিৎ চৰকাৰৰ দ্বাৰা পৰিচালিত এখন আহিবলগীয়া ভাৰতীয় হিন্দী ভাষাৰ জীৱনী, যিখন ৰনি লাহিড়ী আৰু শীল কুমাৰৰ দ্বাৰা প্ৰযোজিত আৰু ৰেইন চান ফিল্মছ আৰু কেনো ৱৰ্কছৰ বেনাৰত ৰীতেশ শ্বাহ আৰু শুভেন্দু ভট্টাচাৰ্যৰ দ্বাৰা লিখা। ছবিখনত বিকি কৌশলে চৰ্দাৰ উধম সিং জীৰ চৰিত্ৰত অভিনয় কৰিছে। এই চলচ্চিত্ৰখনৰ জৰিয়তে চৰ্দাৰ উধম সিংজীৰ জীৱনৰ ঘটনাসমূহ আৰু দৰ্শকক তেওঁৰ উদ্দেশ্য প্ৰদৰ্শন আৰু ব্যাখ্যা কৰাৰ প্ৰয়াস কৰা হৈছে। ছবিখন প্ৰায় ১২০ কোটি টকা ব্যয়েৰে নিৰ্মাণ কৰা হৈছে। 2 অক্টোবৰ, 2020, গান্ধীজীৰ জন্ম জয়ন্তীৰ দিন, পৰৱৰ্তী বছৰ হ’ব পাৰে যেতিয়া আপুনি নিকটতম ছবিগৃহত চৰ্দাৰ উধম সিং চিনেমা চাবলৈ পায়।

আমি বাস কৰি থকা স্বাধীন ভাৰত। আৰু আমাৰ স্বাধীনতাৰ ওপৰত গৌৰৱ থকা আমাৰ। এইটো সদায় মনত ৰাখিব লাগে যে উধম সিঙৰ দৰে স্বতন্ত্ৰ যুঁজাৰুইয়াৰ আঁৰত আছিল। আমি যিসকল স্বাধীনতা সংগ্ৰামীৰ জৰিয়তে স্বাধীনতা লাভ কৰিছো তেওঁলোকৰ হৃদয়ত সদায় বৰষুণ দিয়াটো আমাৰ সকলো দেশবাসীৰ কৰ্তব্য। স্বাধীনতা সংগ্ৰামীসকলে কৰা ত্যাগক স্মৰণ কৰিবলৈ, আমি সদায় ঐক্যবদ্ধ হ’ব লাগিব আৰু আমাৰ অখণ্ডতা আৰু আমাৰ ঐক্যৰ বাবে সদায় গৌৰৱান্বিত হ’ব লাগিব।

FAQ

প্ৰশ্ন: উধম সিং কোন আছিল?
উত্তৰ: জালিয়ানৱালা বাগ গণহত্যাত অভিযুক্ত জেনেৰেল ডায়েৰক হত্যা কৰা ৱাহি লোকসকল আছিল।

প্ৰশ্ন: উধম সিঙৰ জন্ম কেতিয়া হৈছিল?
উত্তৰ : ২৬ ডিচেম্বৰ ১৮৯৯

প্ৰশ্ন: উধম সিঙৰ জন্মস্থান কি?
উত্তৰ: পঞ্জাৱৰ চাংৰুৰ জিলাৰ চুনাম অঞ্চলত সংঘটিত হৈছিল

প্ৰশ্ন : উধম সিঙে জেনেৰেল ডায়াৰক কিয় হত্যা কৰিছিল?
উত্তৰ: কাৰণ তেওঁ জালিয়ানৱালা বাগৰ মুখ্য অভিযুক্ত আছিল।

প্ৰশ্ন: উধম সিঙক কি শাস্তি প্ৰদান কৰা হৈছিল?
উত্তৰ: মৃত্যুদণ্ড

প্ৰশ্ন: উধম সিঙৰ মৃত্যু কেতিয়া হৈছিল?
উত্তৰ : জুলাই ৩১, ১৯৪০

প্ৰশ্ন: উধম সিঙৰ জাতি কি?
উত্তৰ: উধম সিংজী দলিত জাতিৰ আছিল।

প্ৰশ্ন : কাৰাগাৰত থাকোতে উধম সিঙে কি নাম দিছিল?
উত্তৰ : ৰাম মহম্মদ সিং আজাদ

প্ৰশ্ন : উধম সিঙে কেতিয়া জেনেৰেল ডায়াৰক হত্যা কৰিছিল?
উত্তৰ : জুলাই ২৪, ১৯২৭

প্ৰশ্ন: উধম সিঙৰ বায়োপিক কেতিয়া আহি আছে?
উত্তৰ: অক্টোবৰৰ ১৬ তাৰিখে মুক্তি পাব বুলি আশা কৰা হৈছে।

প্ৰশ্ন: উধম সিঙৰ বায়োপিক চলচ্চিত্ৰখনৰ নাম কি?
উত্তৰ : চৰ্দাৰ উধম সিং

Collected from deepawali.co.in

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *