November 29, 2021

1st Freedom Fighter Tipu Sultan Biography in Assamese। টিপু চুলতান ভাৰতৰ প্ৰথম স্বাধীনতা সংগ্ৰামী

ভাৰতৰ প্ৰথম স্বাধীনতা সংগ্ৰামী টিপু চুলতান Freedom Fighter Tipu Sultan Biography in Assamese

টিপু চুলতান বিখ্যাত মহীশূৰ সাম্ৰাজ্যৰ শাসক আছিল, যি ব্ৰিটিছ ইষ্ট ইণ্ডিয়া কোম্পানীৰ বিৰুদ্ধে যুদ্ধত তেওঁৰ সাহসিকতাৰ বাবে বিখ্যাত আছিল। তেওঁ তেওঁৰ বীৰত্ব আৰু সাহসৰ বাবে জনাজাত আছিল। চুলতানৰ শাসনৰ অধীনত অঞ্চলসমূহ জয় কৰিবলৈ চেষ্টা কৰা ব্ৰিটিছৰ বিৰুদ্ধে তেওঁৰ উৎকৃষ্ট যুঁজৰ বাবে তেওঁক ভাৰতৰ প্ৰথম স্বাধীনতা সংগ্ৰামী হিচাপে মূল্য দিয়া হয়। দ্বিতীয় এংলো-মহীশূৰ যুদ্ধৰ সমাপ্তিৰ বাবে কৰা মাংগালোৰৰ চুক্তি, য’ত তেওঁ ব্ৰিটিছ ইষ্ট ইণ্ডিয়া কোম্পানীৰ সৈতে স্বাক্ষৰ কৰিছিল, শেষবাৰৰ বাবে এজন ভাৰতীয় ৰজাই ব্ৰিটিছ শাসন কৰিছিল।

1st Freedom Fighter Tipu Sultan Biography in Assamese

১৭৮২ চনত পিতৃৰ মৃত্যুৰ পিছত টিপু চুলতানে মহীশূৰৰ চুলতান হায়দৰ আলীৰ জ্যেষ্ঠ পুত্ৰ হিচাপে সিংহাসনদখল কৰে। শাসক হিচাপে তেওঁ তেওঁৰ প্ৰশাসনত বহুতো নতুন পৰিৱৰ্তন আনিছিল, লগতে লো-নিৰ্মিত মহীশূৰন ৰাকাটেসম্প্ৰসাৰিত কৰিছিল, যিটো পিছত ব্ৰিটিছ সেনাৰ অগ্ৰগতিৰ বিৰুদ্ধে নিয়োজিত কৰা হৈছিল। একে সময়তে, তেওঁ বহুতো যুদ্ধত সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ প্ৰদৰ্শন আগবঢ়াই ভাৰতৰ ইতিহাসত স্থান লাভ কৰে।

টিপু চুলতানৰ পৰিয়াল Family Members of Tipu Sultan in Assamese

টিপু চুলতানৰ জীৱন পৰিচয় নিম্নলিখিত তালিকাৰ আধাৰত দেখুওৱা হৈছে:

  • সম্পূৰ্ণ নাম —– চুলতান ছাইদ ভালশ্বৰীফ ফাতাহ আলী খান বাহাদুৰ চাহেব টিপু
  • জন্ম —– 20 নৱেম্বৰ 1750
  • জন্মস্থান —– দেৱানাহাল্লি, বাংগালোৰ, কৰ্ণাটক আজি৪. মৃত্যু মে ৪, ১৭৯৯
  • বিখ্যাত —– মহীশূৰ সাম্ৰাজ্যৰ শাসক
  • ৰাষ্ট্ৰীয়তা —– ভাৰতীয়
  • ধৰ্ম —– ইছলাম, চুন্নী ইছলাম
  • দেউতাক —– হায়দৰ আলী
  • মাতা —– ফাতিমা ফখৰ – উন – নিছা
  • পত্নী —– সিন্ধু চুলতান
  • মৃত্যুস্থান —– শ্ৰীৰঙ্গপত্তনম, কৰ্ণাটক আজি

টিপু চুলতানৰ জন্ম আৰু শিক্ষা Birth and Education of Tipu Sultan in Assamese

টিপু চুলতানৰ জন্ম ১৭৫০ চনৰ ২০ নৱেম্বৰত দেৱানাহাল্লি চহৰত হৈছিল, যাক বৰ্তমান কৰ্ণাটকৰ বাংগালোৰ বুলি জনা যায়। তেওঁৰ দেউতাক আছিল দক্ষিণ ভাৰতৰ মহীশূৰ সাম্ৰাজ্যৰ সামৰিক বিষয়া হায়দৰ আলী আৰু মাতৃ ফাতিমা ফখৰ – আন – নিছা। তেওঁৰ দেউতাক ১৭৬১ চনত মহীশূৰ সাম্ৰাজ্যৰ প্ৰকৃত শাসক হিচাপে ক্ষমতালৈ আহিছিল। তেওঁ নিজৰ শাসনৰ দ্বাৰা মহীশূৰ ৰাজ্য শাসন কৰিছিল। নিজকে শিক্ষিত নকৰা হায়দৰ আলীয়ে এতিয়াও তেওঁৰ জ্যেষ্ঠ পুত্ৰ প্ৰিন্স টিপু চুলতানক ভাল শিক্ষা দিয়াৰ কথা ভাবিছিল আৰু তেওঁক ভাল শিক্ষা দিছিল।

টিপু চুলতানে হিন্দুস্তানী ভাষা (হিন্দী – উৰ্দু), পাৰ্চী, আৰৱী, কানাড়া, কোৰাণ, ইছলামিক ন্যায়শাস্ত্ৰ, ঘোঁৰা চালনা, শ্বুটিং আৰু বেৰ আদি ৰ দৰে বহুতো বিষয়ৰ ওপৰত জ্ঞান আহৰণ কৰিছিল। তেওঁৰ দেউতাক হায়দৰ আলীৰ ফৰাচী বিষয়াসকলৰ সৈতে ৰাজনৈতিক সম্পৰ্ক থকাৰ সৈতে, যুৱ ৰাজকুমাৰ টিপু চুলতানক উচ্চ দক্ষ ফৰাচী বিষয়াসকলে সেনা আৰু ৰাজনৈতিক বিষয়ত প্ৰশিক্ষণ দিছিল।

টিপু চুলতানৰ প্ৰাৰম্ভিক জীৱন Tipu Sultan early life in Assamese

টিপু চুলতানৰ প্ৰাৰম্ভিক জীৱন বহুত সংগ্ৰামশীল আছিল। শিক্ষা আৰু ৰাজনৈতিক বিষয়ত প্ৰশিক্ষণ পোৱাৰ পিছত তেওঁৰ দেউতাকে তেওঁক যুদ্ধৰ বাবে প্ৰশিক্ষণ দিছিল। ১৭৬৬ চনত ব্ৰিটিছৰ বিৰুদ্ধে মহীশূৰৰ প্ৰথম যুঁজত দেউতাকৰ সৈতে যোগ দিয়াৰ সময়ত তেওঁৰ বয়স আছিল মাত্ৰ ১৫ বছৰ। এই বছৰবোৰত হায়দৰ সমগ্ৰ দক্ষিণ ভাৰতৰ আটাইতকৈ শক্তিশালী শাসক হোৱাৰ বাবে বিখ্যাত হৈছিল। তেওঁৰ দেউতাক শাসক হোৱাৰ পিছত, টিপুৱে তেওঁৰ দেউতাকৰ নীতি অব্যাহত ৰাখে, যি ব্ৰিটিছৰ বিৰুদ্ধে তেওঁৰ সংগ্ৰামত ফৰাচীসকলৰ সৈতে আছিল, আৰু একে সময়তে টিপু চুলতানে তেওঁৰ দেউতাকৰ বহুতো সফল সামৰিক অভিযানত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল। তেওঁ ব্ৰিটিছৰ বিৰুদ্ধে বহুতো যুঁজ তৈয়াৰ কৰিছিল আৰু ব্ৰিটিছ ইষ্ট ইণ্ডিয়া কোম্পানীৰ হাতত তেওঁৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ প্ৰদৰ্শন দিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল, তেওঁৰ দেউতাকৰ সাম্ৰাজ্যক পতনৰ পৰা ৰক্ষা কৰিবলৈ। তেওঁ নিজৰ দেশক ৰক্ষা কৰিবলৈ মুখ্যতঃ প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ আছিল।

টিপু চুলতানৰ ৰাজত্ব –

টিপু চুলতানৰ ৰাজত্ব নিম্নলিখিত পদক্ষেপবোৰত সম্পূৰ্ণ হৈছে:

  • ১৭৭৯ চনত ব্ৰিটিছে মাহেৰ ফৰাচী নিয়ন্ত্ৰিত বন্দৰ (বন্দৰ) দখল কৰে, যিটো টিপুৰ সুৰক্ষাত আছিল। টিপু চুলতানৰ দেউতাক হায়দৰ আলীয়ে প্ৰতিশোধ ল’বলৈ ১৭৮০ চনত ব্ৰিটিছৰ বিৰুদ্ধে শত্ৰুতা আৰম্ভ কৰে, আৰু দ্বিতীয় এংলো-মহীশূৰ যুদ্ধৰ ৰূপত এটা অভিযান আৰম্ভ কৰে, য’ত তেওঁ গুৰুত্বপূৰ্ণ সফলতা অৰ্জন কৰে। অৱশ্যে, যুদ্ধ আগবাঢ়ি যোৱাৰ লগে লগে হায়দৰ আলী কৰ্কট ৰোগত আক্ৰান্ত হৈ ১৭৮২ চনত মৃত্যুবৰণ কৰে।
  • পিতৃৰ মৃত্যুৰ পিছত, তেওঁৰ জ্যেষ্ঠ পুত্ৰ হোৱাৰ বাবে, টিপু চুলতানে ১৭৮২ চনৰ ২২ ডিচেম্বৰত তেওঁৰ পিতৃৰ স্থান লয় আৰু মহীশূৰ সাম্ৰাজ্যৰ শাসক হয়। শাসক হোৱাৰ পিছত, টিপু চুলতানে তৎক্ষণাৎ ব্ৰিটিছৰ অগ্ৰগতি (অগ্ৰগতি) পৰীক্ষা কৰিবলৈ মাৰাঠা আৰু মোগলৰ সৈতে মিত্ৰতা কৰি সামৰিক ৰণনীতিৰ ওপৰত কাম কৰা আৰম্ভ কৰে। অৱশেষত, ১৭৮৪ চনত টিপু দ্বিতীয়ই এংলো-মহীশূৰ যুদ্ধৰ সমাপ্তিৰ বাবে ব্ৰিটিছৰ সৈতে মাংগালোৰ চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰাত সফল হয়।
  • শাসক হিচাপে টিপু চুলতান এজন দক্ষ ব্যক্তি হিচাপে প্ৰমাণিত হৈছিল। টিপু চুলতানে তেওঁৰ দেউতাকৰ দ্বাৰা এৰি থোৱা প্ৰকল্প যেনে ৰাস্তা, দলং, গৃহ নিৰ্মাণ আৰু বিষয়ৰ বাবে বন্দৰ সম্পূৰ্ণ কৰে, আৰু যুদ্ধত ৰাকেটৰ ব্যৱহাৰত বহুতো নতুন পৰিৱৰ্তন আনিছিল, লগতে লোহা তৈয়াৰ কৰা মহীশূৰন ৰোকেট আৰু মিছাইল। তেওঁলোকে ইয়াক ব্ৰিটিছৰ বিৰুদ্ধে যুঁজত ব্যৱহাৰ কৰিছিল। তেওঁৰ দৃঢ় প্ৰচেষ্টাৰ জৰিয়তে, তেওঁ এক আশ্চৰ্যকৰ সামৰিক শক্তি সৃষ্টি কৰিছিল যি ব্ৰিটিছ সামৰিক শক্তিৰ গুৰুতৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে।
  • এতিয়ালৈকে, অধিক উচ্চাকাংক্ষী হোৱাৰ বাবে, তেওঁ নিজৰ ভূখণ্ড সম্প্ৰসাৰিত কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছিল আৰু লগতে মাংগালোৰৰ চুক্তি অনুসৰি ব্ৰিটিছ ইষ্ট ইণ্ডিয়া কোম্পানীৰ সহযোগী ৰাজ্য ট্ৰাভাঙ্কোৰৰ ওপৰত চকু ৰাখিছিল। তেওঁ ১৭৮৯ চনৰ ডিচেম্বৰত ট্ৰাভাঙ্কোৰৰ শাৰীত আক্ৰমণ চলাইছিল, আৰু প্ৰতিশোধ লৈ ট্ৰাভাঙ্কোৰৰ মহাৰাজাৰ সৈন্যবাহিনীক লগ পাইছিল। ইয়াতেই তৃতীয় এংলো-মহীশূৰ যুদ্ধ আৰম্ভ হৈছিল।
  • ট্ৰাভাঙ্কোৰৰ মহাৰাজাই তেওঁৰ সহায়ৰ বাবে ইষ্ট ইণ্ডিয়া কোম্পানীৰ ওচৰত আবেদন জনাইছিল, আৰু ইয়াৰ প্ৰত্যুত্তৰত লৰ্ড কৰ্ণৱালিছে টিপুৰ বিৰোধিতা কৰিবলৈ আৰু এক শক্তিশালী সামৰিক শক্তি গঢ়ি তুলিবলৈ মাৰাঠা আৰু হায়দৰাবাদৰ নিজামসকলৰ সৈতে মিত্ৰতা গঢ়ি তুলিছিল।
  • 1790 চনত, ইষ্ট ইণ্ডিয়া কোম্পানীৰ সেনাই টিপু চুলতানআক্ৰমণ কৰে আৰু সোনকালেই কইম্বাটুৰ জিলাৰ ওপৰত অধিক নিয়ন্ত্ৰণ স্থাপন কৰে। টিপুৱে কৰ্ণৱালিছক আক্ৰমণ কৰিছিল, কিন্তু তেওঁ তেওঁৰ প্ৰচাৰত বিশেষ সফল হ’ব নোৱাৰিলে। এই সংঘৰ্ষ ২ বছৰ ধৰি অব্যাহত আছিল আৰু ১৭৯২ চনত যুদ্ধৰ সমাপ্তিঘটিত হৈছিল, তেওঁ শ্ৰীৰঙ্গপত্তনম চুক্তিত স্বাক্ষৰ কৰিছিল আৰু ফলস্বৰূপে তেওঁ মালাবাৰ আৰু মাংগালোৰক একত্ৰিত কৰি তেওঁৰ বহুতো অঞ্চল হেৰুৱাইছিল।
  • অৱশ্যে, দুঃসাহসিক টিপু চুলতানে তেওঁৰ বহুতো অঞ্চল হেৰুওৱাৰ পাছতো ব্ৰিটিছসকলে শত্ৰুতা বজাই ৰাখিছিল। 1799 চনত, ইষ্ট ইণ্ডিয়া কোম্পানীয়ে মাৰাঠা আৰু নিজামৰ সৈতে মিত্ৰতা কৰি মহীশূৰ আক্ৰমণ কৰে। এইটো চতুৰ্থ এংলো-মহীশূৰ যুদ্ধ আছিল য’ত ব্ৰিটিছে মহীশূৰৰ ৰাজধানী শ্ৰীৰঙ্গপত্তনম দখল কৰিছিল। টিপু চুলতানক ইষ্ট ইণ্ডিয়া কোম্পানীয়ে এই যুদ্ধত হত্যা কৰিছিল। এনেদৰে টিপু চুলতানৰ শাসনকাল সমাপ্ত হয় আৰু টিপুৱে তেওঁৰ দেউতাকৰ পদাংক অনুসৰণ কৰি বীৰত্ব লাভ কৰে।

টিপু চুলতানৰ ডাঙৰ যুদ্ধ

টিপু চুলতানে তেওঁৰ শাসনকালত ৩ টা ডাঙৰ যুদ্ধ তৈয়াৰ কৰিছিল আৰু তেওঁৰ তৃতীয় বৃহৎ যুদ্ধত তেওঁ বীৰত্ব লাভ কৰিছিল।

  • টিপু চুলতানৰ প্ৰথম আটাইতকৈ ডাঙৰ যুদ্ধ আছিল দ্বিতীয় এংলো-মহীশূৰ যুদ্ধ। টিপু চুলতান এজন সাহসী যোদ্ধা আছিল আৰু দ্বিতীয় এংলো-মহীশূৰ যুদ্ধত তেওঁ নিজৰ দক্ষতাও প্ৰমাণ কৰিছিল। তেওঁৰ দেউতাকে তেওঁক ব্ৰিটিছ সেনাৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ যুদ্ধলৈ পঠিয়াইছিল আৰু তেওঁ প্ৰাৰম্ভিক সংগ্ৰামৰ পৰাই যুদ্ধত তেওঁৰ সাহস প্ৰদৰ্শন কৰিছিল। যুদ্ধৰ মাজতে টিপু চুলতানৰ দেউতাক হায়দৰ আলী, যি কৰ্কট ৰোগত আক্ৰান্ত আছিল, মৃত্যুবৰণ কৰে। দেউতাকৰ মৃত্যুৰ পিছত, তেওঁ ১৭৮২ চনত মহীশূৰৰ শাসক হয়, টিপু চুলতানে যুদ্ধত ভাল প্ৰদৰ্শন কৰে আৰু ১৭৮৪ চনত মাংগালোৰচুক্তিৰ সৈতে যুদ্ধসমাপ্ত কৰে আৰু সফলতা অৰ্জন কৰে।
  • টিপু চুলতানৰ তৃতীয় এংলো-মহীশূৰ যুদ্ধ আছিল ব্ৰিটিছ সেনাৰ বিৰুদ্ধে দ্বিতীয় সৰ্ববৃহৎ যুদ্ধ। অৱশ্যে, টিপু চুলতান এই যুদ্ধত ডাঙৰ পৰাজিত হৈছিল। যুদ্ধৰ সমাপ্তি শ্ৰীৰঙ্গপত্তনমৰ চুক্তিৰ দ্বাৰা হয়, যাৰ ফলত তেওঁ তেওঁৰ আধা অঞ্চল আন স্বাক্ষৰকাৰীৰ লগতে হায়দৰাবাদৰ নিজাম আৰু মাৰাঠা সাম্ৰাজ্যৰ প্ৰতিনিধিক ব্ৰিটিছ ইষ্ট ইণ্ডিয়া কোম্পানীলৈ এৰি দিয়ে।
  • ইয়াৰ পিছত ১৭৯৯ চনত চতুৰ্থ এংলো-মহীশূৰ যুদ্ধ হয়, যি টিপু চুলতানৰ তৃতীয় সৰ্ববৃহৎ যুদ্ধ। টিপু চুলতানে ব্ৰিটিছ সেনাৰ বিৰুদ্ধে যুদ্ধ কৰিছিল, কিন্তু এই যুদ্ধত তেওঁ যথেষ্ট পৰিমাণে পৰাজিত হৈছিল। ইয়াত, তেওঁ মহীশূৰক এটা খোন দিছিল আৰু মৃত্যুবৰণ কৰিছিল।

এনেদৰে টিপুৱে তেওঁৰ জীৱনত তিনিটা ডাঙৰ যুঁজ তৈয়াৰ কৰিছিল, আৰু তাৰ সৈতে তেওঁ ইতিহাসৰ পৃষ্ঠাত তেওঁৰ নাম লিপিবদ্ধ কৰিছিল।

টিপু চুলতানৰ ব্যক্তিগত জীৱন আৰু উত্তৰাধিকাৰী

টিপু চুলতানৰ সম্পূৰ্ণ নাম চুলতান ছাইদ ভালশ্বৰীফ ফাতাহ আলী খান বাহাদুৰ চাহেব টিপু। তেওঁলোক চুন্নী ইছলামৰ অন্তৰ্গত। টিপু চুলতানৰ পত্নীৰ নাম আছিল সিন্ধু চুলতান, যদিও টিপু চুলতানৰ জীৱনত বহুতো বিবাহ হৈছিল যাৰ ফলত তেওঁৰ বহুতো সন্তান হৈছিল, যাৰ ভিতৰত কিছুমান হৈছে শ্বাহজাদা হায়দৰ আলী চুলতান, শ্বাহজাদা আব্দুল খালিক চুলতান, শ্বাহজাদা মুহি – উদ – দিন চুলতান, শ্বেহজাদা মু’ইজ – উদ – দিন চুলতান।

টিপু চুলতানক প্ৰথম ভাৰতীয় ৰজাসকলৰ মাজৰ এজন হিচাপে নামাকৰণ কৰা হৈছে যিঔপনিৱেশিক ব্ৰিটিছৰ বিৰুদ্ধে তেওঁৰ সাম্ৰাজ্য ৰক্ষা কৰি যুদ্ধক্ষেত্ৰত মৃত্যুবৰণ কৰিছিল। ইয়াৰ বাবে তেওঁক ভাৰত চৰকাৰে আনুষ্ঠানিকভাৱে স্বাধীনতা সংগ্ৰামী হিচাপে স্বীকৃতি দিছে। অৱশ্যে, টিপু চুলতানৰ কঠোৰতাৰ বাবে, তেওঁক ভাৰতৰ বহু ঠাইত এজন অত্যাচাৰী শাসক বুলিও কোৱা হৈছিল। ভাৰতৰ স্বাধীনতা সংগ্ৰামীৰ বিষয়ে ইয়াত পঢ়ক।

টিপু চুলতানৰ মৃত্যু

১৭৯৯ চনৰ ৪ মে তাৰিখে তৃতীয় বৃহৎ যুদ্ধ, চতুৰ্থ এংলো-মহীশূৰ যুদ্ধত টিপু চুলতানৰ মৃত্যু হয়। মহীশূৰৰ ৰাজধানী শ্ৰীৰঙ্গপত্তনমত তেওঁৰ মৃত্যু হয়। ব্ৰিটিছ ইষ্ট ইণ্ডিয়া কোম্পানীয়ে মহীশূৰক আক্ৰমণ কৰিছিল, টিপু চুলতানক প্ৰতাৰণা কৰিছিল আৰু তেওঁক হত্যা কৰিছিল আৰু মহীশূৰ কব্জা কৰিছিল। তেওঁৰ মৃতদেহ মহীশূৰৰ শ্ৰীৰঙ্গপত্তনম চহৰত (বৰ্তমান কৰ্ণাটক বুলি কোৱা হয়) সমাধিস্থ কৰা হৈছিল। টিপু চুলতানৰ তৰোৱালব্ৰিটিছ ইউকেলৈ লৈ যোৱা হৈছিল। একে সময়তে, তেওঁ নিজৰ সাম্ৰাজ্য ৰক্ষা কৰি, যুদ্ধ তৈয়াৰ কৰি আৰু তেওঁক হত্যা কৰি নিজৰ জীৱন ত্যাগ কৰিছিল।

টিপু চুলতানৰ আকৰ্ষণীয় তথ্য

টিপু চুলতানৰ বিষয়ে কিছুমান আকৰ্ষণীয় কাহিনী নিম্নলিখিত ধৰণৰ:

  • টিপুক সাধাৰণতে মহীশূৰৰ সিংহ বুলি জনা যায় আৰু এই জন্তুটোক তেওঁৰ শাসনৰ (বাবৰি) প্ৰতীক হিচাপে গ্ৰহণ কৰিছিল।
  • টিপু চুলতানে হিন্দু আৰু খ্ৰীষ্টানসকলক ইছলামত অন্তৰ্ভুক্ত কৰি ধ্বংস কৰিছিল, তেওঁলোকৰ মন্দিৰ আৰু গীৰ্জাধ্বংস কৰিছিল।
  • টিপু চুলতান আৰু তেওঁৰ দেউতাক হায়দৰ আলীৰ পৰিকল্পনাৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি ফৰাচীসকলে প্ৰথম লকেটটো উদ্ভাৱন কৰিছিল। যিটো ব্ৰিটিছ সেনাৰ বিৰুদ্ধে ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল।
  • তেওঁ খুব কম বয়সতে শ্বুটিং, তৰোৱালচালনা আৰু ঘোঁৰা চালনা শিকিছিল আৰু সেইকাৰণে তেওঁ ১৫ বছৰ বয়সত তেওঁৰ দেউতাকক সমৰ্থন কৰি যুদ্ধত প্ৰদৰ্শন কৰিছিল।
  • টিপু চুলতানৰ মৃত্যুৰ পিছত ব্ৰিটিছসকলে তেওঁৰ তৰোৱাল খন লৈ ব্ৰিটেইনলৈ যায় আৰু ইয়াক তেওঁৰ বিজয়ৰ ট্ৰফী বুলি গণ্য কৰে আৰু ইয়াক তাত থকা সংগ্ৰহালয়ত স্থাপন কৰে।
  • টিপু চুলতানে মহীশূৰৰ এটা নৌ-ভৱনত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল, য’ত 20 টা 72-বন্দুকৰ যুদ্ধজাহাজ আৰু 62 টা বন্দুকৰ 20 খন জাহাজ অন্তৰ্ভুক্ত আছে।
  • তেওঁ ভাৰত আৰু পাকিস্তান আৰু বহুতো ক্ষেত্ৰত ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলনৰ নায়ক হিচাপে বিশিষ্ট। অৱশ্যে, ভাৰতৰ বহুতো অঞ্চলত, তেওঁক এজন অত্যাচাৰকাৰী শাসক হিচাপেও গণ্য কৰা হয়।
  • ভাৰতৰ প্ৰাক্তন ৰাষ্ট্ৰপতি ড. এ.পি.জে. আব্দুল কালামজীয়ে কৈছিল যে টিপু চুলতান হৈছে বিশ্বৰ প্ৰথম যুদ্ধ প্ৰতিৰোধৰ প্ৰচাৰক। ড. এ.পি.জে. আব্দুল কালামৰ জীৱনপৰিচয় ইয়াত পঢ়ক।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *