December 3, 2022

Lachit Divas 24 November | Lachit Borphukan Biography in Assamese লাচিত-দিৱস

Lachit Divas 24 November । Lachit Borphukan Biography in Assamese

অদম্য সাহস, বীৰত্ব, ত্যাগ আৰু স্বদেশপ্ৰেমৰ অনন্য প্ৰতীক লাচিত বৰফুকন হৈছে অসম বুৰঞ্জীৰ উজ্জ্বলতম চৰিত্ৰ। ১৬৭১ খ্ৰীষ্টাব্দত সেনাপতি লাচিত বৰফুকনৰ নেতৃত্বত শৰাইঘাটৰ যুদ্ধত অসমীয়া সেনাৰ হাতত মোগল সেনা শোচনীয়ভাৱে ধৰাশায়ী হৈছিল। অসমীয়া সেনাৰ এই যুদ্ধ জয়ে অসমৰ লগতে সমগ্ৰ দক্ষিণ-পূব এছিয়াৰ সভ্যতা-সংস্কৃতি ৰক্ষাৰ দিশত এক নিৰ্ণায়ক ভূমিকা গ্ৰহণ কৰিছিল। সম্প্রতি অসম চৰকাৰে লাচিত বৰফুকনৰ ৪০০ বছৰীয়া জন্মজয়ন্তী উদযাপন কৰি আছে —–

লাচিত বৰফুকনৰ জীৱনী Lachit Borphukan Biography in Assamese

লাচিত বৰফুকন আছিল অসমৰ আহোম সাম্ৰাজ্য এজন ফুকনলুং। ১৬৭১ চনত তেখেতে অসমীয়া সেনাৰ দ্বাৰা বিশাল মোগল সৈন্য-বাহিনী পৰাজিত কৰি অসমৰপৰা আঁতৰাই পঠিয়াইছিল। শৰাইঘাটৰ যুদ্ধত লাচিতে দেখুওৱা বিক্ৰমৰ ফল স্বৰূপে অসমৰ বুৰঞ্জীত তেখেতৰ নাম জিলিকি আছে।

Lachit Borphukan Biography in Assamese

Family Members of Lachit Borphukan

জন্মলাচিত
২৪ নবেম্বৰ, ১৬২২
ছেং-লুঙ-মুঙ, চে-ৰাই-ডয়
মৃত্যু১৬৭১
সমাধিস্থলহোলোঙাপাৰ, যোৰহাট, অসম
স্মৃতিচিহ্নলাচিত বৰফুকন সহিতে আহোম সৈন্যৰ প্ৰতিমূৰ্তি
ৰাষ্ট্ৰীয়তাঅসমীয়া
বংশদ্ভূতটাই আহোম
জনা যায়ফুকনলুং
উল্লেখযোগ্য কৰ্ম১৬৭১ চনৰ শৰাইঘাটৰ যুদ্ধত অসমীয়া সৈন্যৰ সেনাপতিৰ দায়িত্ব লৈ মোগল সৈন্যক পৰাস্ত কৰিছিল
গৃহস্থানচে-ৰাই-ডয়
ধৰ্মআহোম ধৰ্ম, ফুৰালুং
পিতৃ-মাতৃম’ছাই ছেংকালুক
আত্মীয়-স্বজনভাতৃ – মবাও-লাও আৰু লাপেট-লাও,ভগ্নী -লাইছেং

লাচিতৰ শিক্ষা গ্ৰহণ

ৰাজকীয় পৰিয়ালত জন্মগ্ৰহণ কৰা বাবে লাচিতে সামৰিক আৰু অসামৰিক দুয়োবিধ শিক্ষাই ল’বলগীয়া হৈছিল। লাচিতৰ জন্ম ৰাজকীয় পৰিৱেশত হোৱা বাবে কৰ্তব্যপৰায়ণ, কৰ্মনিষ্ঠা, সততা আদি গুণ পৰিয়ালৰ পৰাই পাইছিল। আহোমসকলৰ এটা বিখ্যাত ফৈদ হ’ল বিখ্যাত লান ফিমা বংশ। এই ফৈদৰে লোক লাচিত। এই ফৈদৰ আদি পুৰুষজন চুকাফাৰ লগতে অসমলৈ আহিছিল।

লাচিতে একেদিনাই ফুকনলুঙৰ পদ পোৱা নাছিল। তেওঁ প্ৰথমতে আছিল ঘোঁৰা বৰুৱাৰ পদত। এই পদত থাকোঁতে তেওঁ অতি দুৰ্দান্ত ঘোঁৰাক বশ কৰিছিল। ঘোঁৰা বৰুৱা, দুলীয়া বৰবৰুৱা, শিমুলগুৰীয়া ফুকন, দোলাকাষৰীয়া বৰুৱা (দোলা কঢ়িওৱা আৰু পালি পহৰীয়া সকলক চলোৱা) হোৱাৰ পিছতহে চাওফা চুপুংমুংৰ ফুকনলুং হৈছিল।

দোলাকাষৰীয়া বৰুৱা পদত থাকোঁতে লাচিতৰ দক্ষতা চাওফাৰ চকুত পৰে। এদিনাখনৰ কথা- দোলাত বহি থকা চাওফাই লাচিতক মাতি আনি ক’লে-

“বঙাল শত্ৰু কাষতে আছে, কেনেকৈ ছৈয়দ ফিৰোজ আৰু ছৈয়দ চালাক ধৰিব পাৰি।”

লাচিতে উত্তৰ দিলে-

“চাওফাৰ ৰাজ্যত মানুহ নাই নেকি? বঙালনো কি? মানুহহে! আমাৰ ৰাজ্যত নোলাব নেকি তেনে মানুহ। চাওফা আদেশ দিবহে লাগে।”[4]

তাৰ পিচতেই লাচিতক ফুকনলুঙৰ ভাৰ দিয়া হৈছিল। ফুকলুং পদ পোৱাৰ আগতে লাচিতে আৰু এটা পৰীক্ষাৰ সন্মুখীন হৈছিল। লাচিতক চাওফাৰ ওচৰলৈ মাতি পঠিওৱা হ’ল। চাওফাৰ সমুখত আঁঠু ল’ব ধৰোঁতেই ক’ৰবাৰ পৰা লগুৱা এজন আহি লাচিতৰ মূৰৰ বস্ত্ৰ থাপ মাৰি লৈ গৈছিল। চাওফাই এইটো পৰিকল্পিতভাৱে কৰোৱাইছিল। লাচিতৰ স্বাভাৱিকতেই খং উঠিল আৰু খাপৰ পৰা হেংদাঙখন (তৰোৱাল) উলিয়াই লগুৱাক খেদি গ’ল। চাওফাৰ হস্তক্ষেপত লগুৱা বাচিল। লাচিত নিৰ্ভীকতা আৰু আত্মমৰ্যাদাৰ পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হ’ল। চাওফা চুপুংমুংই লাচিতক এখন সোণোৱালী হেংদাং পুৰস্কাৰ দি ফুকনলুং পদত অধিষ্ঠিত কৰিলে। লাচিতে দেহে কেহে খাটি ১৬৬৭ চনৰ জহকালি আহোমৰ সেনাবাহিনী প্ৰশিক্ষণ দি মোগলৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিবলৈ প্ৰস্তুত কৰি তোলে।

লাচিত দিৱস কিও পালন কৰা হয় Lachit Divas in Assamese

লাচিত বৰফুকন ৰ বীৰত্ব আৰু শৰাইঘাটৰ যুদ্ধত অসম সেনাৰ বিজয়ক স্মৰণ কৰিবলৈ ২৪ নৱেম্বৰ অসমত লাচিত দিৱস (লাচিত দিৱস) হিচাপে পালন কৰা হয়

লাচিত বৰফুকন সোণৰ পদক Lachit Borphukan Gold Medal (Best Cadet of NDA)

The best passing out cadet of National Defence Academy য়ে ২০১৯ চনৰ পৰা প্ৰতি বছৰে লাচিত বৰফুকন সোণৰ পদক প্ৰদান কৰা হয়।

মহাবীৰ লাচিত বঁটা Lachit Borphukan Award

Tai Ahom Yuba Parishad (TAYPA) অসমৰ উল্লেখযোগ্য ব্যক্তিসকলক এই বঁটা প্ৰদান কৰে

লাচিত বৰফুকনৰ মুৰ্তি নিৰ্মাণ Lachit Borphukan’s Maidam

অসমৰ যোৰহাটত লাচিত বৰফুকনৰ স্মৃতিত লাচিত বৰফুকনৰ ময়দান নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল। ই বিখ্যাত হুলোঙ্গাপাৰ গিবন অভয়াৰণ্যৰ পৰা ৮ কিলোমিটাৰ দূৰত। ইয়াত ১৬৭২ চনত স্বৰ্গদেও উদয়াদিত্য সিঙে নিৰ্মাণ কৰা এই সমাধিৰ (ময়দাম) তলত বৰফুকনৰ অন্তিম অৱশেষ স্থাপন কৰা হৈছিল

সংক্ষিপ্ত জীৱন Short intro of Lachit Borphukan

লাচিত চেং কালুক মো-চাইৰ (টাই-ডেকা পুৰোহিত) চতুৰ্থ পুত্ৰ আছিল। তেওঁ চাৰিডোৰ চেং-লং মঙত টাই আদিমৰ পৰিয়ালত জন্মগ্ৰহণ কৰিছিল। তেওঁৰ ধৰ্ম আছিল ফুৰেলুং চৌধুৰী

লাচিত বৰফুকনে মানৱীয়তা, শাস্ত্ৰ আৰু সামৰিক দক্ষতা অধ্যয়ন কৰিছিল। তেওঁক ব্যক্তিগত সহায়কৰ সমতুল্য পদ, যি টো এজন উচ্চাকাংক্ষী কূটনীতিবিদ বা ৰাজনীতিবিদৰ বাবে প্ৰথম গুৰুত্বপূৰ্ণ পদক্ষেপ হিচাপে বিবেচিত হৈছিল, তেওঁক মাধৱ স্বৰ্গদেৱৰ পতাকা বাহক (চোল্ডাৰ বৰুৱা) পদ প্ৰদান কৰা হৈছিল। বডফুকন হিচাপে নিযুক্তি পোৱাৰ আগতে তেওঁ কৌশলগতভাৱে গুৰুত্বপূৰ্ণ চিমুলগড় দূৰ্গৰ মুৰব্বী আৰু ৰয়েল কেভেলৰিৰ অধীক্ষক (বা ডলকশ্বৰিয়া বৰা) ৰয়েল হৰ্ছ (ঘোঁৰা বৰা)ৰ অধীক্ষক ৰয়েল হৰ্ছ (ঘোঁৰা বৰা)ৰ পদত অধিষ্ঠিত আছিল।

ৰজা চক্ৰধ্বজে লাচিত বডফুকনক গুৱাহাটীৰ শাসনাধিষ্ঠ মোগলৰ বিৰুদ্ধে অভিযানত সেনাৰ নেতৃত্ব দিবলৈ বাছনি কৰিছিল। ৰজাই লাচিক এটা সোণালী মুঠি ৰখা তৰোৱাল (হেংডাং) আৰু পৰম্পৰাগত পোছাক প্ৰদান কৰিছিল যি স্বকীয়তাৰ প্ৰতীক আছিল। লাচিতে সেনা বাহিনী একত্ৰিত কৰিছিল আৰু ১৬৬৭ চনৰ গ্ৰীষ্মকালৰ ভিতৰত প্ৰস্তুতি সম্পূৰ্ণ হৈছিল। লাচিতে মোগল দখলৰ পৰা গুৱাহাটী পুনৰ দখল কৰে আৰু শৰাইঘাটৰ যুদ্ধত ইয়াক সুৰক্ষা দিবলৈ সক্ষম হয়।

শৰাইঘাটৰ বিজয়ৰ প্ৰায় এবছৰ পিছত, লাচিত বডফুকনপ্ৰাকৃতিক কাৰণত মৃত্যুবৰণ কৰে। তেওঁৰ মৃতদেহ টো ১৬৭২ চনত স্বৰ্গদেৱ উদয়দিত্য সিঙে যোৰহাটৰ পৰা ১৬ কিলোমিটাৰ দূৰত হুলুংপাৰাত নিৰ্মাণ কৰা লাচিত স্মাৰকত জিৰণি লৈ আছে।

লাচিথ বডফুকনৰ কোনো ছবি উপলব্ধ নাই, কিন্তু এটা পুৰণি ইতিহাসত তেওঁলোকক এনেদৰে বৰ্ণনা কৰা হৈছে, “তেওঁলোকৰ মুখ খন বহল আৰু পূৰ্ণিমা চন্দ্ৰৰ চন্দ্ৰৰ দৰে দেখাযায়। কোনেও চকু দাঙি মুখলৈ চাব নোৱাৰে।”

শৰাইঘাটৰ যুদ্ধ

লাচিত আৰু তেওঁৰ সৈন্যবাহিনীৰ পৰা পৰাজিত হোৱাৰ পিছত মোগল সেনাই ঢাকাৰ পৰা ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীহৈ অসমলৈ গুচি যায় আৰু গুৱাহাটীঅভিমুখে আগবাঢ়িবলৈ আৰম্ভ কৰে। ৰাম সিঙৰ নেতৃত্বত মোগল সেনাত ৩০,০০০ পদাতিক বাহিনী, ১৫,০০০ ধনুৰ্ধৰ, ১৮,০০০ তুৰ্কী অশ্বারোহী, ৫,০০০ বন্দুকধাৰী আৰু ১,০০০ তকৈও অধিক বন্দুকৰ উপৰিও নাওৰ এক বিশাল বহর আছিল।

যুদ্ধৰ প্ৰথম পৰ্যায়ত মোগল সেনাপতি ৰাম সিঙে অসম সেনাৰ বিৰুদ্ধে কোনো ধৰণৰ সফলতা অৰ্জন কৰাত ব্যৰ্থ হয়। ৰাম সিঙৰ এখন পত্ৰৰ সৈতে এটা তীৰ নিক্ষেপ কৰা হৈছিল য’ত কোৱা হৈছিল যে লাচিতক এক লাখ টকা দিয়া হৈছিল আৰু সেয়েহে তেওঁ গুৱাহাটী এৰি বজাই ৰাখিব লাগে। অৱশেষত চিঠিখন েই আছিল েৰৰজা চক্ৰধ্বজ সিংহ যদিও ৰজাই লাচিতৰ আনুগত্য আৰু দেশপ্ৰেমৰ ওপৰত সন্দেহ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল, তেওঁৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী অটন বুদগোহেনে ৰজাক বুজাই দিছিল যে এইটো লাচিতৰ বিৰুদ্ধে এটা কৌশল।

শৰাইঘাটযুদ্ধৰ অন্তিম পৰ্যায়ত মোগলসকলে নদীৰ পৰা শৰাইঘাট আক্ৰমণ কৰাৰ সময়ত, অসমসৈন্যসকলে যুঁজদিয়াৰ ইচ্ছা হেৰুৱাবলৈ আৰম্ভ কৰে। কিছুমান সৈন্য পিছুৱাই গ’ল। যদিও লাচিট গুৰুতৰভাৱে অসুস্থ আছিল, তেওঁ এখন নাওত উঠি ছিল আৰু সাতখন নাও লৈ মোগল নৌবহরৰ ফালে আগবাঢ়িছিল। তেওঁ সৈনিকসকলক কৈছিল, “যদি আপুনি পলাই যাব বিচাৰে, পলাই যাওক। মহাৰাজে মোক এটা কাম অৰ্পণ কৰিছে আৰু মই ইয়াক ভালদৰে সম্পূৰ্ণ কৰিম। মোগলসকলক মোক বন্দী কৰি ৰাখিবলৈ দিয়ক। আপুনি মহাৰাজাক জনাব যে তেওঁৰ সেনা প্ৰধানে তেওঁৰ আদেশ অনুসৰণ কৰি ভালদৰে যুঁজিছিল। তেওঁলোকৰ সৈন্যসকলে সমদল কৰিছিল আৰু ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীত এক ভয়ংকৰ যুদ্ধ হৈছিল।

লাচিথ বডফুকন জিকিছিল। মোগল বাহিনীয়ে গুৱাহাটীৰ পৰা প্ৰত্যাহাৰ কৰে। মোগল সেনাপতিয়ে তেওঁৰ পৰাজয় স্বীকাৰ কৰি মাধৱ সৈন্য আৰু মাধৱ সেনাপতি লাচিত বডফুকনৰ হাতত লিখিছিল, “আপোনাৰ মহামান্য ৰহস্যক জয় কৰক! পৰামৰ্শদাতাসকলক প্ৰশংসা কৰক! সেনাপতিসকলক জয় কৰক! দেশখনক জয় কৰক! কেৱল এজন ব্যক্তিয়েসকলো ক্ষমতাৰ নেতৃত্ব দিয়ে! আনকি যেতিয়া মই যুদ্ধস্থলীত উপস্থিত আছিলোঁ, ৰাম সিঙে ব্যক্তিগতভাৱে কোনো অভাৱ বা কোনো সুযোগ বিচাৰি পোৱা নাছিল! “

লাচিত বৰফুকনৰ মৃত্যু Lachit Borphukan death

শৰাইঘাটৰ যুদ্ধ জয়ৰ পিছতেই লাচিতৰ মৃত্যু হৈছিল। যুদ্ধৰ সময়ত তেওঁৰ তীৰকঁপে জ্বৰ উঠি আছিল আৰু সেই জ্বৰীয়া দেহেৰে যুদ্ধ কৰিছিল। পিছত চাওফা উদয়াদিত্য সিংহ‍ই ১৬৭২ চনত যোৰহাটৰ পৰা ১৬ কিলোমিটাৰ আঁতৰত “লাচিত মৈদাম” নিৰ্মাণ কৰে।

You can read also

Reference

  • I collected from Wikipedia

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

If any mistake or error please kindly inform usthanks

3 thoughts on “Lachit Divas 24 November | Lachit Borphukan Biography in Assamese লাচিত-দিৱস

  1. লাচিতৰ পিতৃ = ম’ছাই ছেংকালুক ৷
    (মু -মাই তামুলী বৰবৰুৱা নহয়)

    লাচিত বৰফুকনে নিজকে মৃত ঘোষণা কৰাই তেওঁ বধ কৰা মু-মাই হিলৈধাৰী ফুকনৰ দেহটোকে নিজৰ মৃতদেহ সজাই পঠিয়ায় আৰু সেইটো নষ্ট পোৱাত হোলোঙাপাৰত মৈদাম দিয়ায় ৷ লালুকসোলাৰ ষড়যন্ত্ৰৰ পৰা আত্মৰক্ষা কৰি অসুখীয়া দেহাৰে তেওঁ কিছু বছৰ জীয়াই আছিল ৷ তেওঁৰ শিষ্য স্বৰূপ গদাপাণি কোঁৱৰক তেওঁ দেশৰক্ষাৰ বাবে গঢ় দি গৈছিল ৷ ৰাজনৈতিক ধামখুমীয়াত বহু আহোম কোঁৱৰৰ হত্যাৰ পাচত, জয়মতী কুঁৱৰীৰ ত্যাগৰ বলত গদাপাণি গদাধৰ হ’ল ৷ শৰাইঘাটৰ ৰণৰ পৰা গৈ ইটাখুলিৰ ৰণতহে অসম নিষ্কণ্টক হ’ল ৷ গদাপাণিয়ে ৰজা হৈয়ে এটি লাংকুৰি দৌল সজাই লাচিত বৰফুকনৰ নামত উৎসৰ্গা কৰিছিল ৷ চকৰিফেঁটি বুৰঞ্জীৰ তথ্য ৷

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *