June 18, 2021

Abraham Lincoln Biography In Assamese। আব্ৰাহাম লিংকনৰ জীৱন পৰিচয়

আব্ৰাহাম  লিংকন আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ষোড়িতম ৰাষ্ট্ৰপতি আছিল। তেওঁৰ কাৰ্যকাল ১৮৬১ চনৰ পৰা ১৮৬৫ লৈ চলিছিল। তেওঁলোকে আমেৰিকাৰ লোকসকলক দাসত্বৰ অনুশীলনৰ পৰা মুক্ত কৰিছিল। তেওঁ বিশ্বাস কৰিছিল যে জাত- পাত, বগা-ক’লা সকলো একে। আব্ৰাহাম লিংকনৰ জন্ম এটা দৰিদ্ৰ ক’লা পৰিয়ালত হৈছিল। তেওঁ আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৰাষ্ট্ৰপতি নিৰ্বাচিত হোৱা প্ৰথম জন গণতান্ত্ৰিক আছিল। তেওঁ আগতে এজন উকীল আছিল, ইলিনয় ৰাজ্যৰ এজন বিধায়ক, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ হাউচ অফ ৰিপ্ৰেজেণ্টেটিভছৰ সদস্য আছিল। আমেৰিকাৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ যুদ্ধত আব্ৰাহাম লিংকনে তেওঁৰ সাহস আৰু সাহসেৰে সফল হৈছিল৷ আব্ৰাহাম লিংকন এজন সৎ আৰু মুক্ত মনৰ ব্যক্তি আছিল, কাৰো বেদনা প্ৰদৰ্শন কৰা নাছিল৷

আব্ৰাহাম লিংকনৰ জীৱন পৰিচয় Abraham Lincoln Biography In Assamese

তলৰ তালিকাখনত আব্ৰাহাম লিংকনৰ জন্ম, পৰিয়াল, প্ৰাপ্তি আৰু মৃত্যু দেখুওৱা হৈছে:

Abraham Lincoln Biography in Assamese
Personal details
BornFebruary 12, 1809
Sinking Spring Farm, Kentucky, U.S.
DiedApril 15, 1865 (aged 56)
Washington, D.C., U.S.
Cause of deathAssassination
(gunshot wound to the head)
Resting placeLincoln Tomb
Political partyWhig (before 1854)Republican (1854–1864)National Union (1864–1865)
Height6 ft 4 in (193 cm)
Spouse(s)Mary Todd ​(m. 1842)​
ChildrenRobert Edward Willie Tad
MotherNancy Hanks
FatherThomas Lincoln
RelativesLincoln family
OccupationPoliticianlawyer

আব্ৰাহাম লিংকনৰ জন্ম (Abraham Lincoln Birth )

আব্ৰাহাম লিংকনৰ জন্ম কেণ্টুকীৰ হাৰ্ডিন কাউণ্টিৰ (আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ) এটা লোকৰ কেবিনত হৈছিল। তেওঁৰ দেউতাক থমাছ এজন শক্তিশালী আৰু দৃঢ় প্ৰতিজ্ঞ ব্যক্তি আছিল আৰু সমাজতো সন্মানিত আছিল। অব্ৰাহামৰ এগৰাকী ডাঙৰ ভগ্নী ছাৰাহ আৰু এজন সৰু ভায়েক থমাছ আছিল, যি শৈশৱতে মৃত্যুবৰণ কৰিছিল। ভূমি বিবাদৰ সময়ত লিংকনে ১৮১৭ চনত কেনটাকিৰ পৰা ইণ্ডিয়ানাৰ পাৰি কাউণ্টিলৈ আহিব লগা হৈছিল, য’ত তেওঁৰ পৰিয়ালে যথেষ্ট সমস্যাত বাস কৰিছিল, কিন্তু থমাছে অৱশেষত এখন মাটি কিনিছিল।

যেতিয়া অব্ৰাহামৰ বয়স ৯ বছৰ আছিল, তেতিয়া ১৮১৮ চনৰ ৫ অক্টোবৰত ৩৪ বছৰ বয়সত তেওঁৰ মাতৃৰ মৃত্যু হয়। সেই সময়ত তেওঁৰ পৃথিৱী খন বিধ্বস্ত হৈ পৰিছিল আৰু অব্ৰাহাম তেওঁৰ দেউতাকৰ পৰা পৃথক হৈ পৰিছিল আৰু সেই সময়ত তেওঁ কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰিছিল৷ ১৮১৯ চনৰ ডিচেম্বৰ মাহত নেন্সিৰ মৃত্যুৰ এবছৰ পিছত থমাছে নিজে বিধৱা ছাৰাহ বুছ জনছনক বিয়া কৰায় আৰু তেওঁৰ ৩ টা সন্তান হয়৷ তেওঁ এগৰাকী শক্তিশালী আৰু মৰমীয়াল মহিলা আছিল, তেওঁ অব্ৰাহামৰ সৈতে ভাল সম্পৰ্ক ৰাখিছিল। তেওঁলোক দুয়োজন খুব শিক্ষিত নাছিল, কিন্তু চাৰাহে অব্ৰাহামক পঢ়িবলৈ উৎসাহিত কৰিছিল। থমাছ এজন খেতিয়ক আছিল, তেওঁৰ ওচৰত বেছি টকা নাছিল, সেয়েহে অব্ৰাহামৰ পঢ়া-শুনা সম্পূৰ্ণ কৰিব পৰা নগ’ল। আন এটা কাৰণ আছিল যে ইণ্ডিয়ানাত পঢ়িবলৈ কিতাপ বোৰ সহজে উপলব্ধ নাছিল, যাৰ বাবে থমাছে কিতাপ তুলিবলৈ দূৰদূৰলৈ খোজ কাঢ়িব লগা হৈছিল। অব্ৰাহামে ঘৰত পঢ়া-শুনা সম্পূৰ্ণ কৰিছিল।

আব্ৰাহাম লিংকনৰ অকালতী আৰু শিক্ষা (Abraham Lincoln Education)

১৮৩০ চনৰ মাৰ্চ মাহত আব্ৰাহাম তেওঁৰ পৰিয়ালৰ সৈতে মেকন কাউণ্টিত বাস কৰিবলৈ গুচি যায়। সেই সময়ত ২২ বছৰ বয়সৰ অব্ৰাহাম ইয়ালৈ আহি শ্ৰমিক হিচাপে কাম কৰিছিল। আব্ৰাহাম লিংকন 6’4 ফুট ওখ আৰু ক্ষীণ আছিল, কিন্তু তেওঁ শৰীৰতকৈ যথেষ্ট শক্তিশালী আছিল। তেওঁ এই সময়ত সৰু সৰু কাম কৰিছিল, যেনে চকিত, দোকানী ইত্যাদি, কিন্তু অৱশেষত এটা সাধাৰণ দোকান খুলিছিল। এই সকলোবোৰ বছৰ ধৰি চলি আছিল। ১৮৩৭ চনত আব্ৰাহাম লিংকনে ৰাজনীতিৰ দিশে আগবাঢ়ি যায়। আৰু তেওঁ হুগ পাৰ্টিৰ নেতা হৈছিল। বহুতে নিৰ্বাচনত প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰিছিল। কিন্তু যিহেতু তেওঁলোকৰ অৰ্থনৈতিক বিকাশ আৰু দৰিদ্ৰলোকৰ প্ৰতি ন্যায় নাছিল, তেওঁলোকে সিদ্ধান্ত লৈছিল যে তেওঁলোক উকীল হ’ব। আৰু তেওঁ ওকালতি অধ্যয়ন আৰম্ভ কৰিছিল।

১৮৪৪ চনত আব্ৰাহাম লিংকনে উইলিয়াম হাৰ্ণ্ডনৰ সৈতে ওকালতিৰ প্ৰশিক্ষণ লয় আৰু কিছু সময়ৰ পিছত তেওঁ উকীল হয়। তেওঁ ওকালতিৰ পৰা বেছি টকা উপাৰ্জন কৰা নাছিল, কিন্তু তেওঁৰ ওকালতিয়ে তেওঁক মানসিক শান্তি আৰু সন্তুষ্টি প্ৰদান কৰিছিল। যাৰ সন্মুখত এই সম্পদৰ কোনো মূল্য নাছিল। তেওঁলোক তেওঁলোকৰ কামত অতি সৎ আছিল, তেওঁৰ কাহিনীবোৰ আজিও বিখ্যাত।

লিংকনে ওকালতিৰ সময়ত তেওঁৰ দৰে দৰিদ্ৰ লোকসকলৰ তুলনাত বেছি টকা লোৱা নাছিল। এবাৰ এটা গোচৰত তেওঁৰ উকীলে তেওঁক ২৫ ডলাৰ দিছিল, কিন্তু তেওঁ ১০ ডলাৰ ঘূৰাই দি কৈছিল যে তেওঁৰ গোচৰটো মাত্ৰ ১৫ ডলাৰ আছিল। একেদৰে, এবাৰ এগৰাকী মহিলাৰ গোচৰ অতিক্ৰম হোৱাৰ পিছত, তাইৰ সৈতে কাম কৰা অধিবক্তাজনে তাইৰ পৰা অধিক টকা লৈছিল, কিন্তু অব্ৰাহামে তাইক টকা ঘূৰাই দিবলৈ কৈছিল। তেওঁ এজন অতি সৎ আৰু প্ৰকৃত মানুহ আছিল। তেওঁ কৈছিল যে “যেতিয়া কোনোবাই ভাল কৰে, তেতিয়া তেওঁ ভাল অনুভৱ কৰে আৰু যেতিয়া তেওঁ বেয়া কৰে, তেতিয়া তেওঁ বেয়া অনুভৱ কৰে” আৰু সেইটো তেওঁৰ ধৰ্ম্ম আছিল।

আব্ৰাহাম লিংকনৰ ৰাজনীতি (Abraham Lincoln political career)-

১৮৫৪ চনত লিংকনে পুনৰ ৰাজনীতিত প্ৰৱেশ কৰে। ৰাজনীতিৰ বাবে, তেওঁ বহুতো নিৰ্বাচনত থিয় দিছিল। তাৰ পিছত তেওঁ ডব্লিউজিএইচ দলৰ সৈতে জড়িত আছিল, কিন্তু কিছু সময়ৰ পিছত দলটো সমাপ্ত হৈছিল। ১৮৫৬ চনত নতুন ৰিপাব্লিকানবাদ (Republican)ৰ সদস্য হয়। তেওঁ এই নতুন দলটোৰ এজন অতি সক্ষম নেতা হিচাপে প্ৰমাণিত হৈছিল। এই সময়ত তেওঁ উপ-ৰাষ্ট্ৰপতিৰ নিৰ্বাচনত থিয় হৈছিল আৰু খুব কম ভোট লাভ কৰিছিল, যাৰ ফলত তেওঁ এই নিৰ্বাচনত পৰাজিত হৈছিল, আৰু তেওঁ ৰাষ্ট্ৰৰ প্ৰয়োজনীয় মানচিত্ৰ বুজি পাইছিল

ৰাষ্ট্ৰৰ সম্পূৰ্ণ গুৰুত্ব আছিল কানছাছৰ হিংসা আৰু নতুন ৰাজ্যৰ দাসত্বৰ গোচৰৰ ওপৰত বিতৰ্কৰ ওপৰত থকা ডেৰেড স্কটৰ গোচৰত উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ ৰায়ৰ ওপৰত। লিংকনক মানুহে ভাল পাইছিল, কিয়নো লিংকনে দেশখনত দাসত্বৰ প্ৰথা সমাপ্ত কৰিবলৈ যথেষ্ট কাম কৰিছিল। এক ভাষণত তেওঁ কয়, “ৰাষ্ট্ৰৰ বিভাজন হ’ব নোৱাৰে, আধা দাস আৰু আধা দাস হৈ থাকিব নোৱাৰে, সকলো ঐক্যবদ্ধ হৈ থাকিব”। আব্ৰাহাম লিংকনৰ ভাষণ আৰু তেওঁৰ কামৰ ফলত তেওঁৰ নাম আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৰাষ্ট্ৰপতিলৈ নিৰ্বাচিত হয়।

আব্ৰাহাম লিংকনে সভাপতিত্ব কৰিছিল (President Abraham Lincoln)

১৮৬০ চনত আব্ৰাহাম লিংকন আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ষোদ্দশ ৰাষ্ট্ৰপতি নিৰ্বাচিত হয়। আনকি ৰাষ্ট্ৰপতি নিৰ্বাচিত হোৱাৰ পাছতো আব্ৰাহাম লিংকনৰ প্ৰচেষ্টা আছিল ৰাষ্ট্ৰৰ পৰা দাসত্বৰ প্ৰথা সমাপ্ত কৰা। দাসত্বৰ প্ৰথা দক্ষিণ আৰু উত্তৰ ৰাজ্যসমূহৰ মাজত আছিল। দক্ষিণৰ ৰাজ্যখনৰ শ্বেতাংগ বাসিন্দাসকলে উত্তৰ ৰাজ্যৰ বাসিন্দাসকলক কৃষিৰ বাবে মাতিছিল আৰু তেওঁলোকক দাস হিচাপে ৰাখিব বিচাৰিছিল। কিন্তু আব্ৰাহাম লিংকনে দাসত্বৰ প্ৰথা টো শেষ কৰিব বিচাৰিছিল। Abraham Lincoln Biography In Assamese

১৮৬১ চনৰ ১ ফেব্ৰুৱাৰীত মিচিচিপি, ফ্লৰিডা, আলাবামা, জিওৰ্জিয়া, লুইচিয়ান আৰু টেক্সাছ পৃথক হৈ গৃহযুদ্ধ আৰম্ভ হয়। যুদ্ধ বাঢ়ি অহাৰ লগে লগে লিংকনে নিজকে প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়ে আৰু দেশৰ বাবে এক বিলুপ্তিবাদী আন্দোলন আৰম্ভ কৰে, আৰু তেওঁ ইয়াত সফল হয়। ১৮৬৩ চনত, অৱশেষত জিম্মি-মুক্ত ঘোষণা ঘোষণা কৰা হয় আৰু ৰাজ্যখনত দাস স্বাধীনতাৰ নথিহৈ পৰে, কিন্তু মিছৌৰী, কানছাছ, নেব্ৰাস্কা আৰু আৰ্কানচাছত দাসসকলে আইনী অংশৰ পৰা মুক্তি লাভ কৰা নাছিল। আব্ৰাহাম লিংকনে আমেৰিকাৰ গৃহযুদ্ধত এক অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ অৱদান আগবঢ়াইছিল, যিটো আছিল তেজ, নৈতিকতা, সংবিধান আৰু ৰাজনীতিৰ বাবে তেওঁৰ যুঁজ। এইটোৱে তেওঁক বহুতো অসুবিধাৰ সৃষ্টি কৰিছিল।

আব্ৰাহাম লিংকন গৃহযুদ্ধ

আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ উত্তৰ ৰাজ্য আৰু দক্ষিণৰ ৰাজ্যসমূহৰ মাজত গৃহযুদ্ধ হৈছিল, যাৰ উদ্দেশ্য আছিল দাসত্বৰ প্ৰথা সমাপ্ত কৰা। দক্ষিণৰ ৰাজ্যসমূহৰ শ্বেতাংগসকলে উত্তৰৰ ৰাজ্যসমূহৰ ক’লা লোকসকলক খেতি কৰিবলৈ আৰু তেওঁলোকক চিৰদিনৰ বাবে জিম্মি কৰিবলৈ মাতিব বিচাৰিছিল। দক্ষিণৰ ৰাজ্যখনে নিজৰ এখন দেশ গঢ়িব বিচাৰিছিল আৰু উত্তৰৰ ৰাজ্যখনে দাসত্ব ৰক্ষা কৰি একেলগে থাকিব বিচাৰিছিল। ইফালে, ১৮৬১ চনৰ পৰা ১৮৬৫ চনলৈ চলি থকা দুয়োখন ৰাজ্যৰ মাজত গৃহযুদ্ধ আৰম্ভ হয় আৰু উত্তৰৰ ৰাজ্যখনগৃহযুদ্ধত জয়ী হয়।

এইটো কোৱাটো যথেষ্ট নহ’ব যে যুদ্ধটো কেৱল দাসত্বৰ প্ৰথাৰ সমাপ্তিৰ বাবে আছিল, কিন্তু এই যুদ্ধৰ কাৰণ আছিল বিভিন্ন মতাদৰ্শৰ বিৰোধিতাৰ ফল। দক্ষিণ ৰাজ্যসমূহে সপ্তদশ আৰু অষ্টদশ শতিকাত খেতিৰ বাবে আফ্ৰিকাৰ দাসসকলক চিৰদিনৰ বাবে দাস ত্বৰান্বিত কৰিব বিচাৰিছিল, আনহাতে ১৮০১ চনত উত্তৰ ৰাজ্যত এই প্ৰথাৰ বিৰুদ্ধে আইন প্ৰণয়ন কৰা হৈছিল। উত্তৰৰ বাসিন্দাসকলে যন্ত্ৰ যুগত যথেষ্ট অৰ্থনৈতিক প্ৰগতি কৰি আছিল আৰু তেওঁলোকৰ জনসংখ্যা দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি হ’বলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। কিন্তু দক্ষিণৰ অধিবাসীসকল কেৱল খেতিৰ ওপৰত আধাৰিত আছিল। তেওঁলোকে যুগটোৰ সৈতে আগবাঢ়ি বঢ়া নাছিল আৰু তেওঁলোকৰ জনসংখ্যা দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি হোৱা নাছিল।

যুদ্ধৰ সন্মুখভাগ আছিল সাগৰ, মিচিচিপি উপত্যকা আৰু পূব সমুদ্ৰতীৰৰ তিনিখন ৰাজ্য। ইউৰোপৰ পৰা আমদানি আৰু ৰপ্তানি দক্ষিণ উপকূলত নিষিদ্ধ কৰা হৈছিল আৰু তাত থকা সৰ্ববৃহৎ চহৰ নিউ অৰলিন্সৰ পৰা আত্মসমৰ্পণ কৰা হৈছিল। দক্ষিণৰ ৰাজ্যখনেও মিচিচিপি উপত্যকাত যথেষ্ট জয় লাভ কৰিছিল৷ ১৮৬৩ চনৰ আৰম্ভণিতে উত্তৰৰ ৰাজ্যসমূহৰ বাবে অতি কঠিন প্ৰমাণিত হৈছিল, কিন্তু যুদ্ধ আগবাঢ়ি যোৱাৰ লগে লগে যুদ্ধটো উৎখাত হয়৷ ১৮৬৪ চনত যুদ্ধৰ সমাপ্তি স্পষ্টৰূপে দেখা গৈছিল। উত্তৰৰ ৰাজ্যসমূহ জয়ী হয়, আৰু গৃহযুদ্ধসমাপ্ত হয়। যুদ্ধ শেষ হোৱাৰ পিছত, দক্ষিণৰ ৰাজ্যসমূহৰ বাবে কঠোৰ ইউৰিয়া গ্ৰহণ কৰা হোৱা নাছিল আৰু দাসত্বৰ প্ৰথা বিলুপ্ত কৰি দাসসকলক মুক্ত কৰাৰ বাবে এখন আইন প্ৰণয়ন কৰা হৈছিল।

আব্ৰাহাম লিংকন মৃত্যু (Abraham Lincoln Death History) –

১৮৬৫ চনৰ ১৪ এপ্ৰিলত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৰাজধানী ৱাশ্বিংটন ডিচিৰ ফৰ্ড চিনেমা হলত জন ৱিলকিনছনক বিশিষ্ট অভিনেতা আৰু সহ-অপৰাধী জন ৱিলকিনছনে হত্যা কৰে। দেশৰ এনে এজন সৎ আৰু জনপ্ৰিয় ৰাষ্ট্ৰপতিৰ মৃত্যু হৈছিল।

আব্ৰাহাম লিংকনৰ মূল্যৱান শব্দ (Abraham Lincoln Quotes)

আব্ৰাহাম লিংকনৰ মূল্যৱান শব্দবোৰ নিম্নলিখিত ধৰণৰ: Abraham Lincoln Biography In Assamese

  • বেছিভাগ মানুহ সুখী কাৰণ তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ মন তৈয়াৰ কৰে।
  • ভৱিষ্যতৰ আটাইতকৈ ভাল কথাটো হ’ল যে ই এবাৰত মাত্ৰ এদিনহে আহে।
  • চৰিত্ৰ টো গছৰ দৰে আৰু খ্যাতি এটা ছাঁ। ছাঁটো, যাৰ বিষয়ে আমি ভাবো, কিন্তু গছটো সঁচা।
  • মই যিয়েই নহওঁক বা মই যি আশা কৰোঁ, ই মোৰ এঞ্জেল মাকৰ বাবে সমৰ্পিত।
  • গছ এডাল কাটিবলৈ মোক 6 ঘণ্টা সময় দিয়ক, ইয়াৰ প্ৰথম চাৰি ঘণ্টাত মই কুঠাৰৰ তীক্ষ্ণ কাষ এটা কৰিম।
  • আপুনি আজি ধ্বংস কৰি কাইলৈৰ দায়িত্বৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাব নোৱাৰে।
  • অপেক্ষা কৰি থকা সকলৰ বাবে বস্তু আহিব পাৰে, কিন্তু তীক্ষ্ণ বস্তুবোৰৰ বাহিৰে।
  • অৱশেষত, আপোনাৰ জীৱনত আপোনাৰ বছৰবোৰত ইয়াৰ জীৱন গণনা কৰাৰ বছৰ নাই।
  • এটা প্ৰজন্মৰ বিদ্যালয়ৰ কোঠাটোৰ এটা দৃষ্টি আছে আৰু পৰৱৰ্তী প্ৰজন্মৰ চৰকাৰৰ দৃষ্টিভংগী থাকিব।
  • মহাশয়, মই আগ্ৰহী নহয় যে ঈশ্বৰ আমাৰ পৰা আহিছে, মই এইটোত আগ্ৰহী যে আমি ঈশ্বৰৰ পৰা আছোঁ কাৰণ ঈশ্বৰ সদায় শুদ্ধ।
  • মই কেনেকৈ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ কৰিব পাৰো সেয়া জনাটো ভাল। মানে মই শেষলৈকে এনে কৰি থাকিব পাৰোঁ।
  • সদায় মনত ৰাখিব যে সফল হোৱাৰ আপোনাৰ নিজৰ সংকল্প আন সকলোতকৈ অধিক গুৰুত্বপূৰ্ণ।
  • যেতিয়া আপোনাক চিনাক্ত কৰা নহয় চিন্তা নকৰিব, স্বীকৃতিৰ বাবে যোগ্যহ’বলৈ চেষ্টা কৰিব।
  • মোৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ চিন্তা হৈছে আপুনি বিফল হৈছে নে নাই, কিন্তু আপুনি আপোনাৰ বিফলতাত সন্তুষ্ট নে নহয়।
  • আপুনি যিয়েই নহওঁক, এজন ভাল মানুহ হওঁক।
  • যেতিয়া মই তেওঁলোকৰ সৈতে বন্ধুত্ব কৰোঁ তেতিয়া মই মোৰ শত্ৰুসকলক ধ্বংস কৰা নাই নেকি?
  • মই এজন ধীৰ গতিৰ ড্ৰাইভাৰ, কিন্তু মই কেতিয়াও ঘূৰি নাযাওঁ।
  • নিশ্চিত কৰিব যে আপুনি আপোনাৰ ভৰি সঠিক স্থানত ৰাখিব, তাৰ পিছত দৃঢ়তাৰে থিয় হ’ব।
  • মই মোৰ মাৰ প্ৰাৰ্থনাৰ কথা মনত পেলাইছো আৰু তেওঁলোক সদায় মোৰ পিছত আহে। তেওঁলোকে মোৰ গোটেই জীৱন চুৰি কৰিছে।
  • নিজৰ বিৰুদ্ধে বিভক্ত কোনো ঘৰে থিয় হ’ব নোৱাৰে।
  • মোৰ কেতিয়াও নীতি নাছিল, মই প্ৰতিদিনে মোৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ চেষ্টা কৰিছো।
  • টাইফ, সকলোৱে ভাল পায়।
  • গুৰুত্বপূৰ্ণ নীতিবোৰ স্থিৰ থাকিব পাৰে আৰু থাকিব লাগে।
  • যদি ভাল কৰিব পৰা কোনোবা আছে, মই কওঁ তেওঁক এইটো কৰিবলৈ দিয়ক। তাক এটা সুযোগ দিয়ক।
  • মই নাজানো মোৰ ককাক কোন আছিল, কিন্তু মই জানিব বিচাৰো যে তেওঁৰ নাতি কি হ’ব।
  • আপুনি আপোনাৰ নিজৰ বিকাশ দেখা উচিত, আপোনাৰ ককাদেউতা কিমান দিন আছিল সেয়া গুৰুত্বপূৰ্ণ নহয়।
  • কাইলৈৰ বাবে একো এৰি নিদিব, যিটো আজি কৰিব পাৰি।
  • এজন বন্ধু হৈছে সেইজন যি আপোনাৰ দৰে একে শত্ৰু।
  • চালকসকলৰ আন লোকক বৰ্ণনা কৰাৰ ক্ষমতা আছে, কিয়নো তেওঁলোকে নিজকে দেখে।

তেওঁলোকৰ সমালোচনা কৰাৰ অধিকাৰ আছে, যাৰ সহায় কৰাৰ হৃদয় আছে।

You also Read

Reference

  1. I collected from www.deepawali.co.in
  2. And I collected from Wikipedia

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *