Rama Navami History Essay in Assamese | ৰাম নৱমীৰ ইতিহাস - assamintro.com
September 28, 2022

Rama Navami History Essay in Assamese | ৰাম নৱমীৰ ইতিহাস

Rama Navami History Essay in Assamese

ইতিহাস অনুসৰি ভাৰতীয় ভূমি সদায়ে এক পবিত্ৰ ভূমি হৈ আহিছে, ইতিহাস অনুসৰি ইয়াত বহুতো দেৱ-দেৱীয়ে অৱতাৰণা কৰিছে। যদি আমি এই ইতিহাসৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিওঁ, তেতিয়া যেতিয়া ৰাৱণৰ অত্যাচাৰ যথেষ্ট বৃদ্ধি পাইছিল আৰু জনসাধাৰণ অসুবিধাত পৰিছিল, তেতিয়া এই অত্যাচাৰৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ ভাৰতৰ মাটিত পুনৰ এজন মহাপুৰুষৰ জন্ম হৈছিল। এই মহাপুৰুষজনৰ নাম আছিল ভগৱান ৰাম, যি ৰাৱণৰ অত্যাচাৰৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাইছিল আৰু সেই সময়ত মানুহক ৰক্ষা কৰিছিল। ট্ৰেটা যুগত জন্ম গ্ৰহণ কৰা ভগৱান ৰামৰ জন্মদিন ৰাম নৱমী হিচাপে পালন কৰা হয়।

ৰাম নৱমীৰ গুৰুত্ব

প্ৰতিটো হিন্দু উৎসৱৰ নিজা গুৰুত্ব আছে, একেদৰে ৰাম নৱমীৰ এই উৎসৱটোক পৃথিৱীৰ পৰা অশুভ শক্তিৰ পতন আৰু ইয়াত সাধাৰণ মানুহক অত্যাচাৰৰ পৰা মুক্ত কৰিবলৈ ঈশ্বৰৰ আগমনৰ প্ৰতীক বুলি গণ্য কৰা হয়। আজিৰ দিনটোত, ভগৱান বিষ্ণুৱে পৃথিৱীৰ পৰা অসুৰসকলৰ অত্যাচাৰ ৰক্ষা কৰিবলৈ পৃথিৱীত অৱতাৰণা কৰিছিল। ৰাম নৱমী হৈছে সকলো হিন্দুৰ বাবে এক বিশেষ উৎসৱ, যাক তেওঁ সম্পূৰ্ণ উৎসাহেৰে উদযাপন কৰে। আজিৰ দিনটোতে জন্ম গ্ৰহণ কৰা শ্ৰী ৰামে পৃথিৱীৰ পৰা ৰাৱণৰ অত্যাচাৰ বিলুপ্ত কৰিছিল আৰু ইয়াত ৰাম ৰাজ্য প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল আৰু ঐশ্বৰিক শক্তিৰ গুৰুত্ব ব্যাখ্যা কৰিছিল। এই দিনটো নৱৰাত্ৰিৰ অন্তিম দিন, সেয়েহে দুটা মুখ্য হিন্দু উৎসৱ একেলগে সংঘটিত হোৱাৰ ফলত এই উৎসৱৰ গুৰুত্ব বৃদ্ধি হয়। কোৱা হয় যে শ্ৰী গোস্বামী তুলসীদাসজীয়ে ৰচনা কৰা ৰাম চৰিত মানস, তেওঁ আজিৰ পৰাআৰম্ভ কৰিছিল।

ৰাম জন্ম অৱতাৰ ইতিহাস, কিংবদন্তী

ট্ৰেটা যুগত, যেতিয়া ৰাৱণ আৰু তড়কাৰ দৰে অসুৰৰ সন্ত্ৰাস পৃথিৱীত বাঢ়িছিল, ভগৱান বিষ্ণু আৰু মাতৃ লক্ষ্মীৰ অৱতাৰনিজেই পৃথিৱীলৈ আহিছিল আৰু তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ ভক্তসকলক ৰক্ষা কৰিছিল। পুৰণি কিংবদন্তী অনুসৰি, অযোধ্যাৰ ৰজা দশৰথৰ ট্ৰেটা যুগত 3 গৰাকী পত্নী আছিল, কিন্তু তথাপিও তেওঁলোক সন্তানৰ পৰা বঞ্চিত হৈছিল। মহাৰাজা দশৰথে তেওঁৰ একমাত্ৰ জীয়েক শান্তাক তুলি লৈছিল, যাৰ পিছত বহু বছৰ ধৰি তেওঁৰ কোনো সন্তান নাছিল। ইয়াৰ দ্বাৰা ক্ষুব্ধ হৈ ৰজা দশৰথক ঋষি বশিষ্ঠই কামেষ্টি যজ্ঞ কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিছিল। এই যজ্ঞৰ ফলস্বৰূপে, তিনিওগৰাকী ৰাণীয়ে তেওঁলোকৰ পুত্ৰ ৰত্নৰ ৰজা দশৰথৰ ঘৰত গ্ৰহণ কৰে আৰু ভগৱান ৰামতেওঁৰ প্ৰথম পত্নী কৌশল্যাৰ গৰ্ভৰ পৰা জন্ম গ্ৰহণ কৰে। ৰজা দশৰথৰ আন তিনিজন পুত্ৰ আছিল ভাৰত, লক্ষ্মণ আৰু শত্ৰুঘ্না।

ৰামৰ গুৰুঃ

ব্ৰহ্মা ঋষি বশিষ্ঠ ভগৱান ৰামৰ গুৰু আছিল, যিয়ে তেওঁক বৈদিক জ্ঞানৰ সৈতে অস্ত্ৰ অস্ত্ৰত ৰাখিছিল। ব্ৰহ্মা ঋষি বিশ্বমিত্ৰাই ৰামকো অস্ত্ৰ বিজ্ঞান প্ৰদান কৰিছিল আৰু তেওঁৰ নিৰ্দেশনাত ৰামাই পুৱতি নিবেদন কৰি অহিলিয়াক বচালে আৰু সীতাৰ স্বয়ম্বৰত অংশগ্ৰহণ কৰিলে আৰু সীতাক বিয়া কৰালে।

ৰাম বনবাস কথা

মহাৰাজা দশৰথে তেওঁৰ জ্যেষ্ঠ পুত্ৰ ৰামক তেওঁৰ উত্তৰাধিকাৰী বনাব বিচাৰিছিল, কিন্তু তেওঁৰ আন পত্নী কাইকাইৰ উদ্দেশ্য আছিল তেওঁৰ পুত্ৰ ভাৰতক সিংহাসনত বহাবলৈ, সেয়েহে তেওঁ ৰজা দশৰথক তেওঁৰ দুটা আশীৰ্বাদ বিচাৰিছিল (যুদ্ধৰ সময়ত ৰাণী কাইকাই ৰজা দশৰথৰ জীৱন সুৰক্ষিত কৰাৰ সময়ত এইবোৰ উপহাৰ আছিল), য’ত তেওঁ ভাৰত ৰাজ্যক অভিষিক্ত কৰিবলৈ আৰু ৰামৰ বাবে নিৰ্বাসন কৰিবলৈ কৈছিল আৰু এনেদৰে ভগৱান ৰামে চৈধ্য বছৰৰ নিৰ্বাসন লাভ কৰিছিল। এই নিৰ্বাসনত, সীতা আৰু ভাতৃ লক্ষ্মণেও তেওঁলোকৰ ভায়েকৰ সৈতে যাবলৈ স্বীকাৰ কৰিছিল। একে সময়তে, ভাৰতেও ভাতৃত্ববোধক সৰ্বোচ্চ কৰি ৰাখিছিল আৰু বনবাসীৰ দৰে অযোধ্যাক চৈধ্য বছৰৰ বাবে আমানত হিচাপে গ্ৰহণ কৰিছিল।

নিৰ্বাসনৰ সময়:

এই নিৰ্বাসনত ভগৱান ৰামে বহুতো অসুৰক হত্যা কৰিছিল। সম্ভৱতঃ কাইকাইৰ কথাবোৰ কেৱল আধাৰ আছিল, কিয়নো ভাগ্য এনেকুৱা আছিল। ভগৱান ৰামে তেওঁৰ নিৰ্বাসন কালত সুগ্ৰীৱৰ দৰে বন্ধু হনুমানৰ দৰে এজন সেৱক বিচাৰি পাইছিল। ভাগ্যই সীতাৰ অপহৰণক নিম্মিত কৰি ৰাৱণক হত্যা কৰিছিল। সীতাৰ জন্মৰ উদ্দেশ্য আছিল ৰাৱণৰ ধ্বংস, যিটো শ্ৰী ৰামে পূৰণ কৰিছিল আৰু মানৱজাতিক ৰক্ষা কৰিছিল।

ৰাম ৰাজ্য:

শ্ৰীয়ে নিৰ্বাসনকাল সম্পূৰ্ণ কৰিছিল আৰু ভাৰতে তেওঁৰ জ্যেষ্ঠ ভাতৃক অযোধ্যাৰ ৰাজ্যৰ পাঠ হস্তান্তৰ কৰিছিল। মৰিয়াদা পুৰুষোত্তম ৰামে এটা ৰাম ৰাজ্য স্থাপন কৰিছিল যাক সদায় আদৰ্শ হিচাপে দেখা গৈছিল। ৰাইজৰ স্বাৰ্থত ৰামে সীতা ত্যাগ কৰিছিল। তেওঁৰ কৰ্তব্যৰ বাবে, তেওঁ স্বাৰ্থৰ বাবে দ্বৈত স্থান দিছিল আৰু এনেদৰে ৰাম ৰাজ্য প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল।

ৰামৰ প্ৰেম কুশ:

সীতাই কাৰণটোৰ কাৰণে ত্যাগ স্বীকাৰ কৰে আৰু বাল্মীকি আশ্ৰমত জীৱন অতিবাহিত কৰে আৰু সেই সময়ত সীতাই লাভ কুশ নামৰ দুটা পুত্ৰৰ জন্ম দিয়ে। এইটো দেউতাকৰ দৰে ই দুয়োটা আকৰ্ষণীয় আছিল। হাতত ৰামে তেওঁৰ ৰাজ্য হস্তান্তৰ কৰিছিল আৰু নিজেই তেওঁৰ বিষ্ণু অৱতাৰ পিন্ধি মানৱ জীৱন ত্যাগ কৰিছিল।

আমি ৰাম নৱমী কিয় উদযাপন কৰোঁ?

ট্ৰেটা যুগত ৰাৱণ নামৰ এজন ৰাক্ষসৰ অত্যাচাৰ যথেষ্ট বৃদ্ধি পাইছিল আৰু মানুহবিলাক বিচলিত হৈছিল। ৰাৱণ এজন মহাজ্ঞানী আৰু মহাপৰাগমী আছিল, তেওঁ ভগৱান শিৱৰ এজন মহান ভক্তও আছিল। তেওঁৰ ওচৰত উপহাৰ আছিল, তেওঁৰ ধ্বংস কোনো সাধাৰণ মানুহৰ হাতত নাছিল। তেতিয়া ভগৱান বিষ্ণুৱে নিজেই মানুহক তেওঁৰ অত্যাচাৰৰ পৰা মুক্ত কৰিবলৈ পৃথিৱীত অৱতাৰণা কৰিছিল। তাই ৰাণী কৌশল্যাৰ গৰ্ভৰ পৰা চৈত্ৰ শুক্লা পক্ষৰ নৱমী ৰ দিনা জন্ম গ্ৰহণ কৰিছিল। সেয়েহে, এই দিনটো সকলো ভাৰতীয়ৰ বাবে বিশেষ, যিটো সমগ্ৰ দেশতে বিশেষ উৎসাহেৰে উদযাপন কৰা হয়।

কিন্তু ৰাৱণক হত্যা কৰাটো শ্ৰী ৰামৰ উপাসনাৰ কাৰণ নহয়, কিন্তু শ্ৰী ৰামৰ গোটেই জীৱনটো এক উদাহৰণ। তেওঁৰ জীৱনচৰিত্ৰৰ বাবে, শ্ৰী ৰামক মাৰিয়াদা পুৰোত্তম বুলি কোৱা হৈছিল। তেওঁ কেৱল দেউতাকৰ আদেশঅনুসৰি প্ৰাসাদৰ আনন্দ ত্যাগ কৰি অৰণ্যজীৱন গ্ৰহণ কৰিছিল। সেয়েহে, তেওঁলোকৰ জীৱনক এক আদৰ্শ জীৱন হিচাপে উপস্থাপন কৰিবলৈ আৰু অনাগত প্ৰজন্মক এই বাৰ্তা প্ৰদান কৰাৰ বাবে এই দিনটো উদযাপন কৰাটোও এক লক্ষ্য।

ৰাম নৱমী কেনেদৰে উদযাপন কৰা হয়

ৰাম নৱমী হৈছে হিন্দু ধৰ্মৰ লোকসকলৰ দ্বাৰা উদযাপন কৰা এক উৎসৱ, যাক ভগৱান ৰামৰ জন্ম জয়ন্তী হিচাপে উদযাপন কৰা হয়। যিহেতু নামটো নিজেই স্পষ্ট, এই উৎসৱটো নৱমী তিথিৰ দিনা পৰে আৰু ইয়াৰ মাহ হৈছে চৈত্ৰ। চৈত্ৰ মাহত, মাতৃ দুৰ্গাকো পূজা কৰা হয় আৰু নৱৰাত্ৰি উদযাপন কৰা হয়। এই সময়ছোৱাত, নৱৰাত্ৰিৰ নৱম দিনা ৰাম নৱমী উদযাপন কৰা হয়। হিন্দু ধৰ্মত এই দিনটোত বিভিন্ন ধৰ্মীয় গ্ৰন্থ আবৃত্তি, হৱন পূজন, ভজন আদি পালন কৰা হয়। এই দিনটোত বহুলোকে নৱজাতকৰ ৰূপত ভগৱান ৰামৰ মূৰ্তিও উপাসনা কৰে। আজিৰ দিনটোত, ৰাম লাল্লাৰ মন্দিৰবোৰ আকৰ্ষণৰ কেন্দ্ৰবিন্দু, লগতে ইয়াত প্ৰসাদ বিতৰণো বিশেষ। কিছুমান লোকে এই সময়ত নৱৰাত্ৰিত সম্পূৰ্ণ নদিনীয়া উপবাস ৰাখে আৰু ভগৱান ৰামক উপাসনা কৰাৰ পিছত শেষৰ দিনটোত, তেওঁলোকে উপবাস খোলে আৰু আশীৰ্বাদ লাভ কৰে। আমি জানো, ভাৰতত যথেষ্ট তাৰতম্য আছে, সেয়েহে ইয়াত প্ৰচলিত কিছুমান বিশ্বাসেও কিছু তাৰতম্য দেখিবলৈ পায়। দক্ষিণ ভাৰতৰ লোকসকলে এই উৎসৱক ভগৱান ৰাম আৰু দেৱী সীতাৰ বিবাহ বাৰ্ষিকী হিচাপে গণ্য কৰে, কিন্তু ৰামায়ণৰ মতে, অযোধ্যাৰ লোকসকলে পঞ্চমীৰ দিনা তেওঁলোকৰ বিবাহ উদযাপন কৰে।

বিভিন্ন অঞ্চলত এই উৎসৱ উদযাপন কৰাৰ উপায়েও বেলেগ। অযোধ্যা আৰু বেনাৰসত থাকোঁতে, আজিৰ দিনটোত গংগা আৰু সৰয়ুত গা ধোৱাৰ পিছত ডুব দিয়া হয় আৰু ভগৱান ৰাম, সীতা আৰু হনুমানৰ ৰথ যাত্ৰা আয়োজন কৰা হয়, অযোধ্যা, সীতামণি, বিহাৰ ৰামেশ্বৰম আদিত চৈত্ৰ পক্ষৰ নৱমীত বিশাল অনুষ্ঠান অনুষ্ঠিত কৰা হয়। এই দিনটো সকলো হিন্দুৰ বাবে বিশেষ, সকলোৱে উদযাপন কৰাৰ ধৰণটো বেলেগ।

বহু ঠাইত, আজিৰ দিনটোত, পেণ্ডেলত ভগৱান ৰামৰ মূৰ্তি স্থাপনকৰা হয়। ভগৱান ৰামৰ জন্মস্থান অযোধ্যাত এই দিনটো বিশেষভাৱে পালন কৰা হয়, কিন্তু ইয়াত এতিয়াও ভগৱান ৰামৰ মন্দিৰ নিৰ্মাণ কৰা হোৱা নাই।

ৰামৰ জন্ম অভিজিত নক্ষত্ৰত দুপৰীয়া ১২ বজাত চৈত্ৰ শুক্লা পক্ষ নৱমীত হৈছিল, আজিৰ দিনটোত বহু ঠাইত সকলো ভক্তই দুপৰীয়া ১২ বজাত তেওঁলোকৰ চৈত্ৰ নৱৰাত্ৰি উপবাস সম্পূৰ্ণ কৰে। খীৰ পুদি আৰু হালৱা ঘৰবোৰত তৈয়াৰ কৰা হয়। বহু ঠাইত ৰাম সূত্ৰ, ৰাম বান, অখণ্ড ৰামায়ণ আদি আবৃত্তি কৰা হয়, ৰথ যাত্ৰা উলিওৱা হয়, মেলা সজোৱা হয়।

পূজা সমগ্ৰী আৰু পূজা বিধি

ভাৰতীয় বিশ্বাস অনুসৰি, ভগৱান ৰাম সূৰ্যৰ বংশধৰ আছিল, সেয়েহে এই দিনটো সূৰ্য্যোদয়ৰ সময়ত সূৰ্যক পানী প্ৰদান কৰি আৰম্ভ কৰা হয়। ইয়াৰ উপৰিও আজিৰ দিনটোত মানুহে বহু ঠাইত অখণ্ড ৰামায়ণ পাঠ কৰে আৰু ৰামৰ জন্মৰ সময়ত তেওঁৰ মূৰ্তিৰ বিশেষ অভিষিক্ত কৰা হয় আৰু তেওঁক তিলক সমগ্ৰী আগবঢ়োৱা হয় আৰু তাৰ পিছত ধূপ আদি প্ৰয়োগ কৰি তেওঁক ভোগ প্ৰদান কৰা হয়। ইয়াৰ পিছত, ভগৱানক চাউল প্ৰদান কৰি আৰতি পৰিৱেশন কৰা হয়। আজিৰ দিনটোত, প্ৰভুৰ ভক্তসকলক প্ৰসাদী স্বৰূপ ভাণ্ডাৰো কৰিবলৈ ও আয়োজন কৰা হয়।

ভগৱান ৰামৰ গোটেই জীৱনটো এটা উদাহৰণ, তেওঁৰ জীৱন হৈছে ত্যাগ, তপস্যা, সন্মান আৰু শান্তিৰ প্ৰতীক। তেওঁৰ জীৱনো পাৰিবাৰিক প্ৰেমৰ এক উদাহৰণ, তেওঁৰ ভাতৃসকলৰ প্ৰতি অপৰিসীম মৰম আছিল, যি টো কাইকাই মাতৃৰ বৈষম্যৰ পিছতো হ্ৰাস হোৱা নাছিল। একে সময়তে কাইকাইৰ ভুল সিদ্ধান্তৰ পাছতো তেওঁৰ মনত মাক কাইকাইৰ প্ৰতি একেই সন্মান আৰু মৰম আছিল। ইয়াৰ উপৰিও তেওঁৰ জীৱনে এইটোও দেখুৱায় যে যেতিয়া পৃথিৱীত অত্যাচাৰ বৃদ্ধি পায় আৰু পাপৰ পাত্ৰ গুণতকৈ বেছি হয়, তেতিয়া যিজনে সাধাৰণ লোকসকলক তেওঁলোকৰ পৰা ৰক্ষা কৰে তেওঁৰো অৱতাৰ হ’ব। অৱশ্যে, সমগ্ৰ ভাৰতীয় ইতিহাস ইয়াৰ এক উদাহৰণ, তেতিয়াহে কৃষ্ণ, ৰাম আৰু আন বহুতো দেৱতাৰ অৱতাৰৰ প্ৰতীক এতিয়াও ইয়াত দেখা যায়।

You also read

References

  1. Something I collected from Wikipedia

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

Leave a Reply

Your email address will not be published.