December 3, 2022

World Bicycle Day History and Essay in Assamese | বিশ্ব চাইকেল দিৱস

World Bicycle Day History and Essay in Assamese

মানৱ শৰীৰ স্বাস্থ্যৱান ৰখাৰ বাবে ব্যায়াম আৰু যোগ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ। ই কেৱল শৰীৰটো স্বাস্থ্যৱান কৰি ৰাখে নহয়। ইয়াৰ পৰিৱৰ্তে, ই মানুহৰ মনকো শান্ত ৰাখে। তেওঁৰ মনত ইতিবাচকতাৰ অনুভূতি আছে। মানুহে তেওঁলোকৰ শৰীৰ সুস্থ ৰাখিবলৈ বিভিন্ন ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰে, যেনে দৌৰা, জঁপিয়াই পৰা, যোগকৰা, চাইকেল চলোৱা ইত্যাদি। আমি আপোনাক কওঁ যে চাইকেল চলোৱা টো এটা ব্যায়াম যিটো সমগ্ৰ বিশ্বৰ মানুহে কৰে। কিন্তু আপুনি কেতিয়াবা ভাবিছেনে যে এই অনুশীলন কেতিয়া আৰু কেনেকৈ আৰম্ভ হৈছিল? কোনে এনেদৰে ফিট হৈ থকাৰ মন্ত্ৰ গ্ৰহণ কৰিছিল আৰু মানুহক অনুপ্ৰাণিত কৰিছিল? গতিকে আজিৰ এই প্ৰবন্ধটোত বিশ্ব চাইকেল দিৱসৰ বিষয়ে আপোনাক কওঁ আহক।

World Bicycle Day History and Essay in Assamese

বিশ্ব চাইকেল দিৱস World Bicycle Day প্ৰতিবছৰে জুন মাহৰ ৩ তাৰিখে গোটেই বিশ্বজুৰি পালন কৰা হয়। ২০১৮ চনৰ এপ্ৰিল মাহত ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সাধাৰণ সভায়ে ৩ জুন তাৰিখক বিশ্ব চাইকেল দিৱস হিচাপে উদযাপন কৰিবলৈ প্ৰস্তাৱ গ্ৰহণ কৰিছিল। ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ প্ৰস্তাৱত চাইকেলৰ দীৰ্ঘ জীৱনকাল আৰু বহু কামত ব্যৱহৃত হোৱাৰ প্ৰশংসা কৰা হৈছিল। লগতে প্ৰায় দুই শতক কাল সাধাৰণ, কম খৰচী, বিশ্বাসযোগ্য, নিকা আৰু পৰিৱেশৰ বাবে উপযুক্ত যান-বাহনৰ মাধ্যম হিচাপে চাইকেলৰ উল্লেখ কৰা হৈছিল। চাইকেল ব্যৱহাৰৰ সুফলৰ বিষয়ে সজাগতা সৃষ্টি কৰিব বাবে মূলতঃ এই দিৱস উদযাপন কৰা হয়।

বিশ্ব চাইকেল দিৱস 2022

  • নাম বিশ্ব চাইকেল দিৱস
  • 2018 ৰ আৰম্ভণি
  • তাৰিখ 3 জুন
  • ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সাধাৰণ সভাৰ দ্বাৰা ঘোষণা কৰা
  • প্ৰথম চাইকেলখন আছিল ভন ড্ৰেছৰ দ্বাৰা (1817 চনত)

ইতিহাস

আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ অধ্যাপক লেচজেক চিবিলস্কীয়ে তেওঁৰ সমাজ শাস্ত্ৰৰ শ্ৰেণীত তৃণ-মূল পৰ্যায়ত বিশ্ব চাইকেল দিৱসৰ ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ স্বীকৃতিৰ বাবে এক অভিযানৰ আৰম্ভণি কৰিছিল। পিছলৈ তেওঁৰ এই অভিযানে তুৰ্কমেনিস্তানকে আদি কৰি ৫৬খন দেশৰ সমৰ্থন লাভ কৰে। ইয়াৰ ৰাষ্ট্ৰসংঘ চৰকাৰী বগা আৰু নীলা ৰঙৰ ল’গ’টো আইজাক ফেলডে নিৰ্মাণ কৰিছিল আৰু অধ্যাপকজন ই. শ্বানচনে ইয়াৰ লগত থকা এনিমেছন প্ৰস্তুত কৰিছিল। এই ল’গ’ত পৃথিৱীৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ চাইকেল আৰোহী দেখুৱা হৈছে। চাইকেলে মানৱতাক সেৱা আগবঢ়ায় এয়াই হৈছে ইয়াৰ মূল উদ্দেশ্য।

পৃথিৱীৰ প্ৰথম চাইকেল

পৃথিৱীৰ প্ৰথম চাইকেলখন 203 বছৰ আগতে, অৰ্থাৎ 1817 চনত ভন ড্ৰেছৰ দ্বাৰা নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল। কিন্তু তাৰ আগতে, কোৱা হয় যে 1816 চনত পেৰিছৰ এজন শিল্পীয়ে হবি হৰ্ছ নিৰ্মাণ কৰিছিল, যাক লুম্বাৰ হৰ্চ বুলি কোৱা হয়।

ভাৰতত চাইকেল মুকলি

১৯৪৭ চনত ভাৰত ব্ৰিটিছৰ পৰা স্বাধীন হোৱাৰ পিছত চাইকেল ভাৰতলৈ আহিছিল, আৰু তেতিয়াৰ পৰা মানুহে ইয়াক চলাই আহিছে।

বিশ্ব চাইকেল দিৱস কেতিয়া উদযাপন কৰা হয়?

২০১৮ চনত নিউয়ৰ্কত ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সাধাৰণ সভাৰ দ্বাৰা প্ৰথম বিশ্ব চাইকেল দিৱস ঘোষণা কৰা হৈছিল। এইটো ৩ জুনৰ দিন আছিল। তেতিয়াৰ পৰা, বিশ্ব চাইকেল দিৱস সমগ্ৰ বিশ্বতে 3 জুনত উদযাপন কৰা হয়।

বিশ্ব চাইকেল দিৱসৰ গুৰুত্ব

সমগ্ৰ বিশ্বতে উপস্থিত থকা বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ চাইকেল চালকক সন্মান জনোৱাৰ বাবে বিশ্ব চাইকেল দিৱস উদযাপন কৰা হৈছিল। চাইকেলখন সমগ্ৰ মানৱজাতিৰ কেনেদৰে হয়, ইয়াৰ লাভ কি, এই সকলোবোৰ আজিৰ দিনটোত স্মৰণীয় হৈ থাকে। কায়াছল সৰল, সস্তা, বিশ্বাসযোগ্য বুলি জনা যায়। চাইকেলক পক্ষৰ’মেটিক ৰূপত উপকাৰী সঁজুলি বুলিও জনা যায়। চাইকেলে কেৱল এজন ব্যক্তিক এঠাইৰ পৰা আন ঠাইলৈ পৰিবহন কৰাত সহায় নকৰে, কিন্তু ইয়াক কেৱল যাত্ৰীতকৈ অধিক পৰিবহন কৰিবলৈও ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। বিশ্ব বাইচাইকেল চাইকেল দিৱসে কেৱল বিশ্বজুৰি চাইকেলক সন্মান কৰাই নহয়, বহুতো ৰাজ্যক সেই নীতি আৰু কাৰ্যসূচীবোৰৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিবলৈ উৎসাহিত কৰে। যাৰ ভিতৰত আছে ৰাষ্ট্ৰীয় আৰু উপৰাষ্ট্ৰীয় বিকাশত চাইকেল।

বিশ্ব চাইকেল দিৱস কেনেদৰে উদযাপন কৰা হয়

বিশ্ব চাইকেল দিৱসত, মানুহে ৰাতিপুৱা সোনকালে সাৰ পায় আৰু চাইকেল চলাই মাইল চাইকেল চলায়। ই তেওঁলোকৰ শৰীৰৰ জীৱনীশক্তিও প্ৰদান কৰে। আৰু তেওঁলোকৰ শৰীৰ সুস্থ থাকে। একে সময়তে, ই এক অতি সৰল আৰু সস্তা সমাধান আৰু ইয়াত কোনো ক্ষতি নাই। অৱশ্যে, এই বছৰ কোভিড 19-ৰ বাবে, মানুহে এই দিনটো অলপ বেলেগ ধৰণে উদযাপন কৰিব পাৰে।

You can also read

References

  1. I collected from Wikipedia

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *