Mothers Day History Essay in Assamese | মাতৃ দিৱসৰ ইতিহাস - assamintro.com
September 28, 2022

Mothers Day History Essay in Assamese | মাতৃ দিৱসৰ ইতিহাস

Mothers Day History Essay in Assamese

মাতৃ দিৱস হৈছে মাতৃৰ প্ৰতি সন্মান প্ৰদৰ্শন কৰি উদযাপন কৰা এক দিৱস। ইয়াৰ দ্বাৰা মাতৃ, মাতৃত্ব, সমাজলৈ মাতৃৰ ভূমিকা আৰু শিশু তথা মাতৃৰ সম্পৰ্কক সোঁৱৰা হয়। পৃথিৱীৰ বিভিন্ন দেশ সমূহে বিভিন্ন সময়ত এই দিৱস উদযাপন কৰা দেখা যায়। বিশেষকৈ মাৰ্চ আৰু মে মাহত এই দিৱস পালন কৰা হয়। বিশ্বৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত যেনেঃ উত্তৰ গোলাৰ্ধত এপ্ৰিল-মে’ত, আৰ্জেণ্টিনাত অক্টোবৰত, অষ্ট্ৰেলিয়াত মে’ মাহত মাতৃ দিৱস পালন কৰা হয়। এই দিৱস পিতৃ দিৱসৰ বিপৰীত। অৱশ্যে উদ্দেশ্য আৰু বৈশিষ্ট্য সমূহ একেই।

Mothers Day History Essay in Assamese

প্ৰথমবাৰৰ বাবে আধুনিক মাতৃ দিৱস ১৯০৮ চনত পশ্চিম ভাৰ্জিনিয়াত আন্না জাৰ্ভিছে মাতৃ গ্ৰাফটনৰ স্মৃতিত পালন কৰে। অৱশ্যে ই অন্যান্য পৰম্পৰাগত অনুষ্ঠান(যি সমূহ বিশ্বই পৰম্পৰাগত ভাৱে মাতৃৰ প্ৰতি সন্মান প্ৰদৰ্শন কৰি পলন কৰে)ৰ সৈতে একে নহয়। ১৯১২ চনত আন্না জাৰ্ভিচে ‘ছেকেণ্ড ছানডে ইন মে’ আৰু ‘মাডাৰ্ছ ডে’ ইণ্টাৰনেচনেল এছোচিয়েছন’ গঠন কৰে। তেওঁ কৈছিল যে- “Mother’s should be singular possessive for each family to honour its mother, not a plural possessive commemorating all mothers of the world”.

মাতৃ দিৱস মাতৃৰ সন্মানত পালন কৰা হয়। মাতৃত্ব, মাতৃত্বই পৰিয়ালত মাতৃত্বৰ গুৰুত্ব উদযাপন কৰে, এই মাতৃ দিৱসত আপোনাক শুভকামনা জনাইছে। আমাৰ ভাৰতীয় সমাজত, মাতৃক ঈশ্বৰৰ দৰে একে মৰ্যাদা দিয়া হৈছিল, ঈশ্বৰৰ পিছত যদি কোনোবাক পূজা কৰা হয় , তেন্তে মাতৃক পূজা কৰা হয়। অৱশ্যে, মাকৰ বলিদান বোৰ তাইৰ প্ৰেমক শব্দত বা যিকোনো এদিনৰ দ্বাৰা বিশেষ কৰি কৰিব নোৱাৰি। মাতৃ দিৱস প্ৰতিদিনে উদযাপন কৰিব লাগে, যাতে আমি আমাৰ মাতৃৰ কামবোৰ আমাৰ হৃদয়েৰে বুজি পাওঁ আৰু তেওঁক প্ৰাপ্য সন্মান দিব পাৰো। কোৱা হয় যে, যিবিলাক মানুহৰ ওচৰত যিটো বস্তু নাই কেৱল সেই বিলাকেহে বস্তুটোৰ প্ৰকৃত মূল্য বুজি পায়। যিসকলৰ মাতৃ নাই তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ অভাৱ ভালদৰে বুজিব পাৰে।

মাক হৈছে সেইজন যিয়ে আমাক জীয়াই থাকিবলৈ শিকায়, পৃথিৱীৰ প্ৰথম ব্যক্তি যাক আমি কেৱল স্পৰ্শৰ দ্বাৰা জানো সেয়া হৈছে মাতৃ। 9 মাহ পেটত ৰাখি সকলো সমস্যা সহ্য কৰি পিছত তাই আমাক জন্ম দিয়ে। এগৰাকী মাতৃৰ বাবে, তাইৰ গোটেই পৃথিৱীখন তাইৰ সন্তান। সৰু বা ডাঙৰ মাতৃ এগৰাকী সকলো সময়তে তাইৰ সন্তানৰ বিষয়ে চিন্তিত হৈ থাকে। স্কুললৈ যোৱাৰ আগতে ঘৰত শিকোৱা জীৱনৰ আদি পাঠ হৈছে মাতৃ। যিজনে আপোনাক উঠিবলৈ শিকায়, আপোনাক পৰিবলৈ শিকায়, ৰাতি পলমকৈ পঢ়িলে আপোনাৰ লগত সাৰ পোৱা জনেই হৈছে মা।পৰীক্ষাৰ ফলাফল আহিলে, যিজন আমাতকৈ অধিক বেছি সুখী হয় তেওঁ হৈছে মাতৃ। যেতিয়া আমি ৰাতি পলমকৈ ঘৰলৈ আহো তেতিয়া আমাৰ বাবে যিজনে অপেক্ষা কৰি থাকে সেয়া হ’ল মা। আমাক সমস্যাত দেখিলে, যি জনক একো নোকোৱাকৈ বুজি পায় তেওঁ হৈছে মা। যিজনে আমাৰ দুখত কান্দিবলৈ আৰম্ভ কৰে তেওঁ নিজেই । মাকক সংজ্ঞায়িত কৰিবলৈ কম শব্দ থাকিব, কিন্তু আমি তাইক কেইটামান শব্দত সংজ্ঞায়িত কৰিব নোৱাৰিম।

মাতৃ দিৱসৰ ইতিহাস Mothers Day in Assamese

অৱশ্যে, মাতৃ দিৱস উদযাপন কেইবছৰমানতকৈও অধিক সময় ধৰি প্ৰচলিত হৈ আহিছে। মানুহে ভাবে যে এইটো এইমাত্ৰ আৰম্ভ হৈছে, কিন্তু এয়া নহয়। ইয়াৰ উৎপত্তি ১০০ বছৰ আগতে গ্ৰীক আৰু ৰোমান ভাষাত হৈছিল। গ্ৰীকসকলে ক্ৰনিছৰ পত্নী ৰিহাই আৰু তেওঁৰ বহুতো দেৱতাক সন্মান জনোৱাৰ বাবে এই দিনটো উদযাপন কৰিছিল। ৰোমীয়াসকলেও বসন্তকালত তেওঁলোকৰ অনুকূল দেৱতাক উপাসনা কৰিছিল। প্ৰথম খ্ৰীষ্টানসকলে খ্ৰীষ্টৰ মাতৃ মেৰীক মাহৰ চতুৰ্থ দেওবাৰে উদযাপন কৰিবলৈ সন্মান জনাইছিল।

যদিও মাতৃ দিৱস উদযাপনৰ আৰম্ভণি মুখ্যতঃ ইউকেত বুলি বিশ্বাস কৰা হয়, ইয়াত 1908 চনত আন্না জাৰ্ভিছে তেওঁৰ মাতৃৰ স্মৃতিত ভাৰ্জিনাৰ এটা গীৰ্জাত শ্বহীদ স্মাৰক নিৰ্মাণ কৰিছিল। তেওঁলোকৰ প্ৰচাৰ অভিযানে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত আৰম্ভ হোৱা মাতৃ দিৱসৰ কথা মনত পেলাই দিছিল। আন্নাই ইয়াক ৰাষ্ট্ৰীয় বন্ধ ঘোষণা কৰিবলৈ তাত চৰকাৰৰ সৈতে কথা পাতিছিল, যাৰ ওপৰত কংগ্ৰেছ চৰকাৰে উপহাস কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল আৰু কথা ক’বলৈ আৰম্ভ কৰিছিল আৰু শাহুৱেকৰ দিনটোও তেওঁৰ মাতৃৰ সৈতে উদযাপন কৰা হৈছিল। আন্নাৰ প্ৰচেষ্টাৰ বাবে, ইয়াক 1911 চনত স্থানীয় বন্ধ ঘোষণা কৰি উদযাপন কৰা হৈছিল। ১৯১৪ চনত উইলচনে ঘোষণা কৰে যে মাতৃৰ সন্মানত মে মাহৰ দ্বিতীয় দেওবাৰে মাতৃ দিৱস উদযাপন কৰা হ’ব আৰু ইয়াক ৰাষ্ট্ৰীয় বন্ধ ঘোষণা কৰা হ’ব। ইয়াৰ পিছত, 1920 চনৰ পৰা, হলমাৰ্ক কাৰ্ড আৰু আন এটা কোম্পানীয়ে এই বিশেষ দিনটোৰ বাবে বজাৰলৈ গ্ৰীটিংকাৰ্ড অনা আৰম্ভ কৰে। আন্নাই অনুভৱ কৰিছিল যে এই কোম্পানীবোৰে এই দিনটোৰ গুৰুত্ব ভুলকৈ জনসাধাৰণৰ সন্মুখত ৰাখিছে, আৰু তেওঁ বিশ্বাস কৰিছিল যে এই দিনটোৰ গুৰুত্ব আৱেগৰ সৈতে সম্পৰ্কিত, কোনো ব্যৱসায়ৰ সৈতে নহয়। আন্নাই তেতিয়া এই দিনটো বৰ্জন কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল আৰু সেই সকলো কোম্পানীৰ বিৰুদ্ধে গোচৰ ৰুজু কৰিছিল। তাই লোকসকলক তেওঁলোকৰ মাকক হাতেৰে বনোৱা কাৰ্ড আৰু উপহাৰ দিবলৈ আহ্বান জনাইছিল, বজাৰৰ পৰা নহয়। জাৰ্ভিছৰ প্ৰচেষ্টাৰ ফলত এই দিনটো সমগ্ৰ বিশ্বতে জনপ্ৰিয় হৈ পৰে আৰু আজি প্ৰায় ৪৬ খন দেশত ইয়াক আড়ম্বৰপূৰ্ণভাৱে উদযাপন কৰা হয়। লাখ লাখ লোকে এই দিনটো এক বিশেষাধিকাৰ হিচাপে উদযাপন কৰে আৰু তেওঁলোকৰ ত্যাগ, সমৰ্থন, প্ৰচেষ্টাৰ বাবে তেওঁলোকৰ মাতৃক হৃদয়ৰ পৰা ধন্যবাদ জ্ঞাপন কৰে।

ভাৰতত মাতৃ দিৱস উদযাপন

মাতৃ দিৱস মে মাহৰ দ্বিতীয় দেওবাৰে পালন কৰা হয়। ছ’চিয়েল নেটৱৰ্কিং ছাইটৰ বাবে, এই দিনটো আজিকালি অতি জনপ্ৰিয় হৈ পৰিছে, আৰু সকলোৰে জ্ঞানলৈ আহিবলৈ আৰম্ভ কৰিছে। আজিকালি গোটেই ঠাইৰ গাওঁ চহৰ আৰু চহৰৰ মানুহে এইটো জানে আৰু মাকক শুভেচ্ছা জনাই ইয়াক উদযাপন কৰে। ইণ্টাৰনেট, ছ’চিয়েল ছাইটত মাতৃ দিৱসৰ বাবে বহুতো বাৰ্তা উপলব্ধ আছে, যিবোৰ সকলোৱে তেওঁলোকৰ মাতৃলৈ প্ৰেৰণ কৰি বিচাৰে। আন দেশৰ দৰে, ভাৰতৰ লোকসকলেও আজিৰ দিনটোত তেওঁলোকৰ মাতৃক শুভেচ্ছা জনাইছে, তেওঁলোকৰ পুৰণি ফটোবোৰ তেওঁৰ সৈতে ভাগ বতৰা কৰক আৰু ধন্যবাদ জনাওক। মাকৰ সৈতে বাস কৰা লোকসকলে তাইৰ সৈতে সময় অতিবাহিত কৰে, তেওঁলোকক খোজ কাঢ়িবলৈ লৈ যায়। সকলোৱে ইয়াক তেওঁলোকৰ নিজৰ ধৰণে উদযাপন কৰে। যিসকলে তেওঁলোকৰ মাকৰ পৰা আঁতৰত আছে তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ মাকক ফোনত শুভেচ্ছা জনাইহে, তেওঁলৈ উপহাৰ প্ৰেৰণ কৰক।

You also read

References

  1. Something I collected from Wikipedia

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

Leave a Reply

Your email address will not be published.