Dol Purnima or Dol Jatra or Doul Utsow History Essay in Assamese | দৌল উৎসৱৰ ইতিহাস - assamintro.com
September 30, 2022

Dol Purnima or Dol Jatra or Doul Utsow History Essay in Assamese | দৌল উৎসৱৰ ইতিহাস

Dol Purnima or Dol Jatra or Doul Utsow History Essay in Assamese

দৌল উৎসৱৰ ইতিহাস History of Dol Jatra in Assamese

বংগত হোলীৰ এদিন আগতে দোলা যাত্ৰা বা ড’ল উৎসৱ উদযাপন কৰা হয়। আজিৰ দিনটোত, মহিলাসকলে ৰঙা কাষৰ পৰম্পৰাগত বগা শাৰী পিন্ধে আৰু শংখৰ খোলা বজাই ৰাধা-কৃষ্ণক উপাসনা কৰে আৰু প্ৰভাত-ফেৰী (ৰাতিপুৱা শোভাযাত্ৰা) আয়োজন কৰে। ইয়াত গজে-বাজেৰ সৈতে কীৰ্তন আৰু গান গোৱা হয়। ড’ল শব্দটোৰ অৰ্থ হৈছে চুইং। ৰাধা আৰু কৃষ্ণৰ মূৰ্তিদোলনাত ৰাখি, মহিলাসকলে ভক্তিমূলক গীত গায় আৰু তেওঁলোকক উপাসনা কৰে। এই দিনটোত হোলী কবিৰ আৰু ৰঙেৰে খেলা হয়। এই দোল যাত্ৰাত, চৈতন্য মহাপ্ৰভুৰ দ্বাৰা ৰচিত কৃষ্ণ-ভক্তি সংগীতৰ প্ৰাচুৰ্য আছে। প্ৰাচীন কালত, এই উপলক্ষে, জমিদাৰসকলৰ হাভেলিৰ পৰ্টেলবোৰ সাধাৰণ মানুহৰ বাবে মুকলি কৰা হৈছিল। সেই হাভেলিবোৰত, ৰাধা আৰু কৃষ্ণৰ মন্দিৰত উপাসনা আৰু ভোজ আছিল। কিন্তু সময়ৰ লগে লগে, এই পৰম্পৰা সলনি হৈছে।

Dol Purnima or Dol Jatra or Doul Utsow History Essay in Assamese

শান্তিনিকেতনৰ হোলীৰ কথা উল্লেখ নকৰাকৈ দোলা উৎসৱ অসম্পূৰ্ণ। বহু বছৰ আগতে তাত কাব্যিক গুৰু ৰবীন্দ্ৰনাথ ঠাকুৰে আৰম্ভ কৰা বসন্ত উৎসৱৰ পৰম্পৰা আজিও একেই আছে। বিশ্ব-ভাৰতী বিশ্ববিদ্যালয় চৌহদৰ শিক্ষাৰ্থী আৰু ছোৱালী ছাত্ৰীসকলে এতিয়াও পৰম্পৰাগত ধৰণে হোলী উদযাপন কৰে। ছোৱালীবোৰ ৰঙা কাষৰ হালধীয়া শাৰীত আছে। আৰু ল’ৰাবোৰে ধুতি আৰু কুৰ্তা পিন্ধে। কেৱল বংগৰ পৰাই নহয়, দেশৰ আন প্ৰান্তৰ পৰাও এই অনুষ্ঠান চাবলৈ বিশাল ভিৰ হৈছে। এই উপলক্ষে, এক শোভাযাত্ৰা উলিওৱা হয় আৰু বিশ্ববিদ্যালয় চৌহদৰ এটা বৃত্ত আবিৰ আৰু ৰং বজাই পৰিৱেশন কৰা হয়। শিক্ষকসকলও জড়িত হৈ আছে। উৎসৱটো ৰবীন্দ্ৰনাথৰ মূৰ্তিৰ ওচৰত সমাপ্ত হয়। অনুষ্ঠানটোত সাংস্কৃতিক অনুষ্ঠানৰো আয়োজন কৰা হয়। শান্তিনিকেতন আৰু কলকাতাৰ ৰবীন্দ্ৰনাথৰ পৈতৃক গৃহ জান্দাসাংকোত অনুষ্ঠিত বসন্ত উৎসৱ বংগৰ সাংস্কৃতিক পৰিচয় হৈ পৰিছে।

ডোল যাত্ৰা কি ? What is Doljatra Festival in Assamese

ডোল যাত্ৰা হৈছে পশ্চিম বংগৰ এক বিখ্যাত উৎসৱ যাক ভগৱান কৃষ্ণ আৰু ৰাধাৰ প্ৰেমক স্মৰণ কৰি উদযাপন কৰা হয়। এই দিনটোক বঙালী বৰ্ষ বা কেলেণ্ডাৰৰ অন্তিম উৎসৱ বুলিও গণ্য কৰা হয়।

দোল যাত্ৰা (ডোল পূৰ্ণিমা) কেতিয়া ? When is Dol Jatra (Dol Purnima) 2020

এই বছৰ ড’ল যাত্ৰা (দুল পূৰ্ণিমা) অতি উৎসাহেৰে 18 মাৰ্চ 2022 তাৰিখে উদযাপন কৰা হ’ব।

দোলা যাত্ৰাৰ গুৰুত্ব Importance of Dol Jatra in Assamese

ভগৱান শ্ৰী কৃষ্ণক দোলা যাত্ৰা উৎসৱত পূজা কৰা হয়। এই উৎসৱটো হোলী উৎসৱৰ সৈতে পালন কৰা হয়।

আজিৰ দিনটোত, মানুহে শ্ৰী কৃষ্ণজীৰ প্ৰতিকৃতি বা মূৰ্তিৰ উপাসনা কৰে আৰু ইয়াক পশ্চিম বংগ, উৰিষ্যা, অসমত অতি বিস্তৃতভাৱে উদযাপন কৰে। আজিৰ দিনটোত, ভগৱান কৃষ্ণ আৰু ৰাধাজীৰ মূৰ্তিটো ৰঙেৰে সজোৱা হৈছে। বঙালী ভাষাত, এই শুকান ৰঙৰ পাউডাৰক ‘আবিৰ’ বুলি কোৱা হয়। ভগৱান কৃষ্ণজীৰ মূৰ্তিটো ফুলেৰে সুন্দৰকৈ সজোৱা হৈছে।

সজোৱাৰ পিছত, কৃষ্ণৰ মূৰ্তি বা মূৰ্তিটো ধুনীয়া দোলনাত বহিফুল, কাপোৰ, পাত আৰু ৰঙীন কাগজেৰে সজোৱা হয় আৰু শোভাযাত্ৰাটো উলিয়াই দিয়া হয় যাক আমি যাত্ৰা/এছ দিব পাৰোঁ। ড’ল ট্ৰেভেল (ডলজাত্ৰা/ ডলজাত্ৰা) ইয়াক ডল যাত্ৰা বুলি কোৱা হয়)।
এই শোভাযাত্ৰাত, মানুহে নৃত্য কৰে, ইজনে সিজনক ৰং দিয়ে, যথেষ্ট সংগীত আৰু শংখৰ পবিত্ৰ শব্দৰ সৈতে আগবাঢ়ি যায়। ৰঙীন পাউডাৰটোক বঙালীভাষাত আবিৰ আৰু ওড়িয়াত ফাগু বুলি কোৱা হয়।

দোল যাত্ৰা কেনেদৰে উদযাপন কৰা হয় ?

ডল পূৰ্ণিমা বাঙালী লোকসকলৰ বাবে আৰু অধিক গুৰুত্বপূৰ্ণ দিন কিয়নো এইটো চৈতন্য মহাপ্ৰভুজীৰ জন্মদিন।

তেওঁ এজন মহান বৈষ্ণৱ সাধু আছিল যিয়ে আধুনিক সংকীৰ্তনক আগবঢ়াইছিল আৰু জনপ্ৰিয় কৰিছিল। তেওঁ আধ্যাত্মিকভাৱে লোকসকলক ৰাধা-কৃষ্ণৰ প্ৰেমৰ বিষয়ে বৰ্ণনা কৰে আৰু জ্ঞানআগবঢ়ায়।

আজিৰ দিনটোত, সকলো লোকে তেওঁলোকৰ জ্যেষ্ঠসকলৰ ভৰিত ৰং প্ৰয়োগ কৰে আৰু তেওঁলোকৰ আশীৰ্বাদ বিচাৰে। ভাৰতৰ বেছিভাগ ৰাজ্যতে, এই দিনটো ছোটি হোলীৰ নামত পালন কৰা হয় আৰু গুলাল বজায়।
সাধাৰণতে, ড’ল পূৰ্ণিমা বা ড’ল যাত্ৰা একৰ পৰা দুদিনৰ বাবে উদযাপন কৰা হয়। কিন্তু মথুৰা আৰু বৃন্দাবনত, ড’ল যাত্ৰা 16 দিনৰ বাবে নিৰন্তৰ ভাৱে উদযাপন কৰা হয়।

পৌৰাণিক কাহিনী অনুসৰি, প্ৰথম দিনাই কৃষ্ণতেওঁৰ পত্নী গুহুঞ্চাৰ ঘৰলৈ যায়। ইয়াত, ভক্তসকলে কৃষ্ণক পালপঞ্জীত বহি লৈ যায় আৰু দ্বিতীয় দিনা তেওঁক ঘূৰাই আনে।

আজিৰ দিনটোত, ভগৱান কৃষ্ণৰ মূৰ্তি হোলিকাৰ চাৰিওফালে ঘূৰোৱা হয়। বেছিভাগ ৰাজ্যতে, এই দিনটোত গাখীৰেৰে তৈয়াৰ কৰা মিঠাই তৈয়াৰ কৰা হয় আৰু মানুহে তেওঁলোকৰ আত্মীয়ৰ ঘৰত খোজ কাঢ়িবলৈ যায়।

উপসংহাৰ Conclusion

প্ৰকৃত অৰ্থত, ড’ল যাত্ৰাও হোলী উৎসৱৰ এক অবিচ্ছেদ্য অংশ, কিন্তু ই চাবলৈ অলপ বেলেগ ৰং দিয়ে। আশা কৰোঁ যে দোলা যাত্ৰা (দোলা পূৰ্ণিমা) প্ৰবন্ধৰ পৰা আপুনি এই উৎসৱৰ বিষয়ে তথ্য লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হ’ব।

You also read

References

  1. Something I collected from Wikipedia

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

Leave a Reply

Your email address will not be published.