About Barak River in Assamese। বৰাক নদী - assamintro.com
September 28, 2022

About Barak River in Assamese। বৰাক নদী

Barak River in Assamese

বৰাক নদী । History of Barak River in Assamese

বৰাক নদী হৈছে দক্ষিণ অসমৰ মুখ্য নদী। মণিপুৰ পাৰ্বত্য অঞ্চলৰ লোকসকল বিশষকৈ এই নদীৰ ওপৰতে নিৰ্ভৰশীল। বৰাইল শ্ৰেণীৰমুক্ৰু  (Mukru) নামৰ ঠাইৰ পৰা এই নদীখনৰ উৎপত্তি হৈছে। নদীখনৰ দৈৰ্ঘ্য হৈছে ৯০০ কিঃমিঃ (৫৬০ মাইল)।

দেশসমূহভাৰত, বাংলাদেশ
প্ৰদেশসমূহঅসম, মণিপুৰ
উপনৈ
 – বাঁওদিশতসোণাই নদী, ঘাগৰা নদী (Ghagra River), কাটাখাল নদী (Katakhal River), ধলেশ্বৰী নদী (Dhaleswari River)
 – সোঁদিশতজিৰি নদী (Jiri River), চিৰি নদী (Chiri River), মধুৰা নদী (Madhura River), জাতিংগা নদী ( Jatinga River)
চহৰশিলচৰ
উৎসমুক্ৰু (Mukru) 
 – অৱস্থানবৰাইল শ্ৰেণী, ভাৰত
মোহনাবংগোপসাগৰ
 – অৱস্থানগংগা ব-দ্বীপ, বাংলাদেশ
 – স্থানাঙ্ক25°13′24″N 89°41′41″E
দৈৰ্ঘ্য900 কিমি (560 মাইল)

বৰাক নদী (চিলেটি: বৰাক গেং হৈছে ভাৰতৰ অসম মহিপুৰ আৰু কাছাৰ জিলাৰ সুৰমা নদীৰ উজান প্ৰবাহিত পথৰ নাম। নদীখন প্ৰায় ৫৬৪ কিলোমিটাৰ (৩৫০ মাইল) দীঘল আৰু ভাৰতৰ নাগালেণ্ড, মণিপুৰ, মিজোৰাম আৰু অসমৰ মাজত চলে আৰু বাংলাদেশ হৈ বংগোপসাগৰত পৰে। বৰাক নদী দক্ষিণ অসমৰ এখন প্ৰধান নদী আৰু ই সুৰমা-মেঘনা নদী প্ৰণালীৰ অংশ। এই নদীখনৰ উৎপত্তি মণিপুৰ ৰাজ্যৰ পাহাৰত হৈছিল। বদৰপুৰৰ ওচৰত ইয়াক সুৰমা আৰু কুশিয়াৰা নামৰ দুটা শাখাত বিভক্ত কৰা হয়, আৰু বাংলাদেশৰ চিলেটৰ সমভূমিলৈ আহে আৰু পুনৰ দুটা শাখাত একত্ৰিত হয় আৰু মেঘনা নামেৰে বৈ যায়। যদিও এই মিলিত সোঁতসাধাৰণতে বৰাক নদী, ইয়াক কলানি, ভেৰমোহনা, বলেশ্বৰ আৰু মেঘনা বুলি জনা যায়। ইয়াক ভাৰতৰ আভ্যন্তৰীণ জলপথ হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ বিকশিত কৰা হৈছে। এৰ্ব অৱবাহিকাটোৱে প্ৰায় 880,000 বৰ্গ কিলোমিটাৰ (340,000 মাইল2) এলেকা আৱৰি আছে। বৰাকৰ অৱবাহিকা অঞ্চলত বৃহৎ সংখ্যক উদ্ভিদ আৰু প্ৰাণীৰ উপস্থিতি দেখা যায়।

গতিপথ

এই নদীখনৰ উৎপত্তি হৈছে ভাৰতৰ মণিপুৰৰ লিয়াই কুলেন গাওঁ। ইয়াত স্থানীয় জনসংখ্যাৰ বেছিভাগ েই পাউমানি নাগা জনজাতি। ইয়াত নদীখনক ভাউৰী বুলি জনা যায়। ইয়াৰ উৎসৰ ওচৰত, গুমটি, হাওৰা, কগনি, সেনাই বুৰি, হৰি মংগল, কাকৰাই, কুৰুলিয়া, বালুঝুৰি, স্বৰাইচাৰী আৰু দুৰ্দুৰীয়াকে ধৰি নদীখনলৈ বহুতো পানীৰ প্ৰস্ৰাৱ আহে। ই মণিপুৰৰ মাজেৰে পশ্চিমদিশে বৈ গৈ নাগালেণ্ডত প্ৰৱেশ কৰে, আৰু তাৰ পিছত দক্ষিণ পশ্চিমলৈ প্ৰবাহিত হয় আৰু অসম ৰাজ্যত প্ৰৱেশ কৰে। ইয়াৰ পৰা, ই বাংলাদেশৰ ফালে যায় আৰু ভঙা বজাৰৰ মাজেৰে বাংলাদেশত প্ৰৱেশ কৰে।

নাগালেণ্ড ৰাজ্যত, বৰাক দক্ষিণ-পূব দিশত বৈ গৈছে, দক্ষিণ-প্ৰবাহিত জলপ্ৰপাতৰ সৈতে মিহলি হয় আৰু দক্ষিণ প্ৰবাহিত সোঁতৰ সৈতে দ্ৰুতগতিত দক্ষিণদিশে আগবাঢ়ে আৰু অসম আৰু মণিপুৰলৈ প্ৰবাহিত হয়, পশ্চিমদিশে গৈ চান্দেল জিলাৰ ওচৰৰ সুন্দৰবনৰ গাঙ্গেয় বদ্বীপত প্ৰৱেশ কৰে আৰু বংগোপসাগৰত প্ৰৱেশ কৰে। জলজ জৈৱ বৈচিত্ৰ্যৰ ক্ষেত্ৰত বৰাক হৈছে বিশ্বৰ আটাইতকৈ ধনী নদীসমূহৰ ভিতৰত এটা, নিয়ন টেট্ৰাকে ধৰি 2,000 ৰো অধিক প্ৰজাতিৰ মাছ আছে। অন্যান্য প্ৰাণীবোৰৰ ভিতৰত আছে বৰাক নদীত থকা কুঁৱৰী, বা চিয়ামিজ কুঁৱৰী (এক বিৰল আৰু বিপদাপন্ন প্ৰজাতিৰ কুঁৱৰী), চুছ ডলফিন, মসৃণ ছালৰ উদৰ, আৰু ক’লা মকৰ বা এক প্ৰকাৰৰ কুঁৱৰী। বৰাকৰ মুখ্য উপনদীসমূহ সকলোভাৰততে আছে আৰু সেইবোৰ হৈছে জিৰি, লাউং, লঙ্গাই, মধুৰা, তুৰিয়াল, ৰুকনি আৰু কাটাখাল। টিপাইমুখ প্ৰকল্পটো বৰাক নদীত চলি আছে। ইয়াৰ উৎসৰ পৰা আৰম্ভ কৰি, নাগালেণ্ড সীমান্তৰ সুৰমা নদী আৰু বৰাক নদীত বিভক্ত হোৱালৈকে, বৰাক নদী 564 কিমি (350 মাইল) দীঘল। নদীখনৰ সমগ্ৰ উপত্যকাটো বন্যপ্ৰাণীৰে অত্যন্ত সমৃদ্ধ, যাৰ ভিতৰত আছে: 1. ভাৰ্জি অৰণ্য (ধাৰাসাৰ বৰষুণঅৰণ্য), 2. লছ লামজাও (বানপানী তৃণভূমি আৰু চাভানা), 3. বিশাল বদ্বীপ আৱৌৰীত জোৱাৰ (মেংগ্ৰোভ) অৰণ্য, 4. উদ্ভিদ আৰু উদ্ভিদ (ভাৰত আৰু পশ্চিম কম্বোডিয়াৰ ওপৰৰ সমভূমি মালভূমিত), 5. বৃহৎ ক্ৰান্তীয় আৰ্দ্ৰভূমি বনাঞ্চল।

ৰাষ্ট্ৰীয় জলপথৰ মৰ্যাদা

অসমৰ বৰাক নদীক ৰাষ্ট্ৰীয় জলপথ-৬ হিচাপে স্বীকৃতি দিবলৈ ভাৰত চৰকাৰক প্ৰস্তাৱ দিয়া হৈছে। স্বীকৃতি পালে এই নদীয়েদি বাণিজ্যৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰা হৈছে।

You can also Read

References

  1. Something I collected from Wikipedia

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

If any mistake or error please kindly inform usthanks

4 thoughts on “About Barak River in Assamese। বৰাক নদী

  1. বঙলা ভাষাৰ ব্যৱহাৰ কিয় কৰিছা? উত্তৰ দিবা।

Leave a Reply

Your email address will not be published.