Teacher Day in Assamese | শিক্ষক দিৱস - assamintro.com
September 29, 2022

Teacher Day in Assamese | শিক্ষক দিৱস

Teacher Day in Assamese

শিক্ষক দিৱস, এই দিনটোতে সকলো ঠাইতে শিক্ষাৰ্থীসকলে তেওঁলোকৰ গুৰুৰ প্ৰতি সন্মান প্ৰদৰ্শন কৰে আৰু তেওঁক প্ৰাপ্য সন্মান দিয়ে। অৱশ্যে, শিক্ষকক সন্মান পাবলৈ কোনো দিনৰ প্ৰয়োজন নাই, কিন্তু এটা বিশেষ দিন অতিবাহিত কৰি, তেওঁ সেইদিনা কিছু বিশেষ সন্মান লাভ কৰে আৰু শিক্ষাৰ্থীসকলেও তেওঁলোকৰ গুৰুৰ গৌৰৱ জনাই।

শিক্ষক দিৱস কি?

আমি সকলোৱে জানো যে এটা শক্তিশালী ভৱন কেৱল এটা পকী ভেটিত নিৰ্মাণ কৰিব পাৰি। একেদৰে, শিক্ষক হৈছে এনে ব্যক্তি যি শিক্ষাৰ্থীৰ ভেটি শক্তিশালী কৰে আৰু ভৱিষ্যতে সফলতাৰ এক শক্তিশালী নিৰ্মাণ তৈয়াৰ কৰাত সহায় কৰে আৰু তেওঁক এজন সফল ব্যক্তি কৰি তোলে। সেয়েহে, শিক্ষকে প্ৰতিজন শিক্ষাৰ্থীৰ জীৱনত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে, সেয়েহে তেওঁৰ সন্মান অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। শিক্ষকক সন্মান নকৰা এজন শিক্ষাৰ্থীয়ে তেওঁৰ শিক্ষকৰ গুৰুত্বৰ বিষয়ে অজ্ঞাত আৰু ভৱিষ্যতে অনুশোচনা কৰে।

শিক্ষক দিৱসৰ গুৰুত্ব

ভাৰতত, গুৰু শিষ্য সন্মানৰ পৰম্পৰা বহুপুৰণি। এজন শিক্ষাৰ্থীৰ জীৱনত, তেওঁৰ শিক্ষক তেওঁৰ ভৱিষ্যত নিৰ্মাতা, মানুহে প্ৰাচীন কালৰ পৰাই এইকথা জানিছিল। আমাৰ দেশত, প্ৰথম শিক্ষাৰ্থীসকলে আশ্ৰমত বাস কৰিছিল আৰু শিক্ষা লাভ কৰিছিল, তেওঁলোকে শিক্ষা লাভ কৰিবলৈ কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰিব লগা হৈছিল। মহান ৰজা মহাৰাজাৰ সন্তানসকলেও কঠিন পৰিস্থিতিত আশ্ৰমত বাস কৰিছিল আৰু শিক্ষা লাভ কৰিছিল। তেওঁ আশ্ৰমত থাকি গুৰুৰ সেৱাও কৰিছিল আৰু শিক্ষাও লাভ কৰিছিল। শিক্ষা গ্ৰহণ কৰি থকা সময়ত শিক্ষাৰ্থীসকলে আশ্ৰমত গুৰুৰ সেৱাত জীৱনৰ এটা ডাঙৰ অংশ অতিবাহিত কৰিছিল। আৰু গুৰু শিক্ষা লাভ কৰাৰ পিছত, তেওঁ গুৰু দীক্ষাত তেওঁৰ শিষ্যসকলৰ পৰা বিচৰা গুৰু দক্ষিণা লৈ ছিল, আৰু শিষ্যসকলেও গুৰু দীক্ষা কঢ়িয়াই নিবলৈ সকলো বোৰ কৰিছিল। আমাৰ দেশত একলব্য আৰু অৰুণীৰ দৰে শিষ্যও আছে যিয়ে তেওঁলোকৰ গুৰুৰ নিৰ্দেশত তেওঁলোকৰ সকলো ত্যাগ কৰিছিল আৰু জন্মলৈকে তেওঁলোকৰ নাম অমৰ কৰি ৰাখিছিল। কিন্তু আজিৰ সময়ত শিক্ষা ব্যৱস্থা আৰু গুৰুসকলৰ অৱস্থাত যথেষ্ট পৰিৱৰ্তন আহিছে। আজি, শিক্ষাৰ্থীজনে শিক্ষকজনক ধনৰ ৰূপত তেওঁৰ শিক্ষাৰ মূল্য দিয়ে। আজি, শিক্ষাৰ্থীসকলৰ মনত শিক্ষকৰ সন্মান একে নহয়। আজিৰ যুগত শিক্ষকৰ গুৰুত্ব বজাই ৰাখিবলৈ শিক্ষক দিৱসৰ দৰে এটা দিন নিৰ্ধাৰণ কৰাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ আছিল, যাতে আজিৰ দিনটোত সকলো শিক্ষাৰ্থীয়ে বিভিন্ন কাৰ্যসূচীৰ জৰিয়তে তেওঁলোকৰ গুৰুৰ গৌৰৱ জানিব আৰু সন্মান কৰিব পাৰে।

শিক্ষক দিৱস কেতিয়া উদযাপন কৰা হয়?

যদিও শিক্ষকৰ সন্মানৰ বাবে কোনো দিনৰ প্ৰয়োজন নাই, কিন্তু তথাপিও বহুতো দেশত শিক্ষকসকলৰ সন্মানৰ বাবে এক বিশেষ দিন ঘোষণা কৰা হৈছে। ভাৰতত, শিক্ষক দিৱস 5 ছেপ্টেম্বৰত পালন কৰা হয়, ড. সৰ্বপল্লী ৰাধাকৃষ্ণণৰ জন্মদিন। সকলো বিদ্যালয় মহাবিদ্যালয়তে, এই দিনটো সম্পূৰ্ণৰূপে শিক্ষকসকলৰ বাবে উৎসৰ্গিত। আজিৰ দিনটোত, শিক্ষাৰ্থীসকলে তেওঁলোকৰ শিক্ষকক বিভিন্ন ধৰণে সন্মান কৰে। বিভিন্ন দেশত, শিক্ষক দিৱস বিভিন্ন অনুষ্ঠানত পালন কৰা হয়, যেনে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত মে মাহৰ প্ৰথম সপ্তাহৰ প্ৰথম মঙলবাৰে শিক্ষক দিৱস পালন কৰা হয়, আনহাতে থাইলেণ্ডত 16 জানুৱাৰীত শিক্ষক দিৱস পালন কৰা হয়। ইৰাণত, শিক্ষক দিৱস 2 মে’ত, তুৰ্কীত 24 নৱেম্বৰত, মালয়েছিয়াত 16 মে’ত পালন কৰা হয়। চীনত, 10 ছেপ্টেম্বৰত শিক্ষক দিৱস উদযাপন কৰা হয়। 1994 চনৰ পিছত, ইউনেস্কোত শিক্ষক দিৱস উদযাপন কৰা হয় আৰু এই দিৱস তাত 5 অক্টোবৰত উদযাপন কৰা হয়।

শিক্ষক দিৱস কিয় উদযাপন কৰা হয়?

ভাৰতত, শিক্ষক দিৱস 5 ছেপ্টেম্বৰত পালন কৰা হয়, ড. সৰ্বপল্লী ৰাধাকৃষ্ণণৰ জন্মদিন। ড. ৰাধাকৃষ্ণণৰ শিক্ষাৰ প্ৰতি এক বিশেষ মনোভাৱ আছিল, তেওঁ বিশ্বাস কৰিছিল যে শিক্ষা অবিহনে, এজন ব্যক্তিয়ে তেওঁৰ গন্তব্যস্থানত উপনীত হ’ব নোৱাৰে। তেওঁ কৈছিল যে এজন ব্যক্তিৰ জীৱনত শিক্ষা অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ, এজন ভাল শিক্ষক শিক্ষাৰ্থীৰ মনত তথ্য ৰখাৰ সলনি, তেওঁ তেওঁক ভৱিষ্যতৰ প্ৰত্যাহ্বানৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰে। ড০ চাহেবে নিজেশিক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত তেওঁৰ জীৱনৰ ৪০ টা গুৰুত্বপূৰ্ণ বছৰ দিছিল আৰু ভৱিষ্যতৰ বাবে বহুতো শিক্ষাৰ্থীক প্ৰস্তুত কৰিছিল। পিছত, তেওঁ স্বাধীন ভাৰতৰ উপ-ৰাষ্ট্ৰপতি আৰু তাৰ পিছত ৰাষ্ট্ৰপতি হয়। শিক্ষাৰ প্ৰতি ড০ ৰাধাকৃষ্ণণৰ প্ৰৱণতাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি তেওঁৰ জন্মদিনভাৰতত শিক্ষক দিৱস ঘোষণা কৰা হয়। শিক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত তেওঁৰ আৰু তেওঁৰ অৱদানৰ বাবে এয়া দেশবাসীৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ সন্মান।

শিক্ষক দিৱস কেনেদৰে উদযাপন কৰা হয়?

ভাৰতত, শিক্ষক দিৱস 5 ছেপ্টেম্বৰত পালন কৰা হয়, ড. সৰ্বপল্লী ৰাধাকৃষ্ণণৰ জন্মদিন। ড. ৰাধাকৃষ্ণণৰ শিক্ষাৰ প্ৰতি এক বিশেষ মনোভাৱ আছিল, তেওঁ বিশ্বাস কৰিছিল যে শিক্ষা অবিহনে, এজন ব্যক্তিয়ে তেওঁৰ গন্তব্যস্থানত উপনীত হ’ব নোৱাৰে। তেওঁ কৈছিল যে এজন ব্যক্তিৰ জীৱনত শিক্ষা অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ, এজন ভাল শিক্ষক শিক্ষাৰ্থীৰ মনত তথ্য ৰখাৰ সলনি, তেওঁ তেওঁক ভৱিষ্যতৰ প্ৰত্যাহ্বানৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰে। ড০ চাহেবে নিজেশিক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত তেওঁৰ জীৱনৰ ৪০ টা গুৰুত্বপূৰ্ণ বছৰ দিছিল আৰু ভৱিষ্যতৰ বাবে বহুতো শিক্ষাৰ্থীক প্ৰস্তুত কৰিছিল। পিছত, তেওঁ স্বাধীন ভাৰতৰ উপ-ৰাষ্ট্ৰপতি আৰু তাৰ পিছত ৰাষ্ট্ৰপতি হয়। শিক্ষাৰ প্ৰতি ড০ ৰাধাকৃষ্ণণৰ প্ৰৱণতাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি তেওঁৰ জন্মদিনভাৰতত শিক্ষক দিৱস ঘোষণা কৰা হয়। শিক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত তেওঁৰ আৰু তেওঁৰ অৱদানৰ বাবে এয়া দেশবাসীৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ সন্মান।

শিক্ষক দিৱসৰ ভাষণ:-

কথা হৈছে এক নিৰ্দিষ্ট বিষয়ত এজন নিৰ্দিষ্ট ব্যক্তিৰ মন আৰু তেওঁৰ জ্ঞানৰ চিন্তা। যদি আপুনি কাৰোবাৰ দ্বাৰা লিখা ভাষণ দিয়ে, তেনেহ’লে ই এনেদৰে আকৰ্ষিত নহ’ব যেন আপুনি আপোনাৰ নিজৰ ধাৰণাবোৰ আপোনাৰ দৰ্শকৰ সৈতে ভাগ বতৰা কৰিব পাৰে আৰু ইয়াক বনাব পাৰে। আপোনাৰ সুবিধাৰ বাবে, ইয়াত আমি আপোনাৰ ভাষণৰ ৰূপৰেখা প্ৰস্তুত কৰিছোঁ। উদাহৰণ স্বৰূপে, যেতিয়া আপুনি আপোনাৰ ভাষণৰ বাবে মঞ্চলৈ আহিছিল, প্ৰথমে কাৰ্যসূচীটোৰ সভাপতি, তাৰ পিছত মুখ্য অতিথি আৰু তাৰ পিছত মঞ্চত থকা সকলো অতিথিক সম্ভাষণ জনাব। তাৰ পিছত যিহেতু এই ভাষণশিক্ষক দিৱস উপলক্ষে, তেনেহ’লে আপুনি আপোনাৰ সকলো শিক্ষককো অভিনন্দন জনাব লাগে, তেনেহ’লে আপুনি আপোনাৰ শ্ৰোতাসকলকো অভিনন্দন জনাব লাগিব। এতিয়া আপুনি আপোনাৰ ভাষণৰ ভূমিকাক আৰু বান্ধি দিব যে এই দিনটো কিয় উদযাপন কৰা হয় আৰু ইয়াক কেনেদৰে উদযাপন কৰা হয়। বিশেষ ব্যক্তিজনৰ পৰিচয় দিয়ক যাৰ স্মৃতিত ইয়াক উদযাপন কৰা হয় আৰু তেওঁলোকৰ কৃতিত্বগণনা কৰক। ইয়াৰ পিছত, আপুনি আপোনাৰ যিকোনো কবিতা বা আন যিকোনো ৰচনাৰে দৰ্শকৰ দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰিব পাৰে। এতিয়া আপুনি আপোনাৰ প্ৰিয় শিক্ষকৰ বিষয়ে কথা পাতিব পাৰে আৰু তেওঁৰ প্ৰতি তেওঁৰ চিন্তাভাগী হ’ব পাৰে। যদি আপুনি আপোনাৰ সৈতে হোৱা ঘটনাৰ পৰা গুৰুৱে আপোনাৰ জীৱনত অনা পৰিৱৰ্তনৰ বিষয়ে কয়, তেন্তে আপুনি নিজকে দৰ্শকৰ সৈতে বান্ধি ৰাখিব পাৰিব।
সেয়েহে, শেষত, আপুনি সকলোকে ধন্যবাদ জনাব লাগে আৰু আপোনাৰ ভুলৰ বাবে ক্ষমা বিচাৰিব লাগে আৰু আপোনাৰ স্থান ল’ব লাগে। কিন্তু যেতিয়া আপুনি ভাষণৰ বাবে মঞ্চত থাকে, ভয় নকৰাকৈ সম্পূৰ্ণ উৎসাহ আৰু সাহসেৰে শ্ৰোতাসকলৰ মাজত আপোনাৰ কথা ক’লে ভয় নকৰিব, তেতিয়া আপোনাৰ ভাষণ অধিক আকৰ্ষণীয় দেখায়।

প্ৰতি বছৰৰ দৰে, এই বছৰো আপুনি আপোনাৰ প্ৰতিষ্ঠানত শিক্ষক দিৱস আয়োজন কৰিব। গতিকে এই উপলক্ষে, আপুনি আপোনাৰ গুৰুক তেওঁৰ প্ৰতি আপোনাৰ সন্মান উপস্থাপন কৰিবলৈ ফুল আৰু উপহাৰদিব পাৰে। যদি আপুনি বিশেষ কিবা কৰিব বিচাৰে আৰু আপুনি মঞ্চত থিয় হৈ ভাষণ দিব নোৱাৰে, তেনেহ’লে আপুনি লিখিত বাৰ্তাৰ জৰিয়তে তেওঁলোকক আপোনাৰ চিন্তাও দিব পাৰে, এয়া আপোনাৰ শিক্ষকক আপোনাৰ আটাইতকৈ বিশেষ উপহাৰ হ’ব। আপোনাৰ শিক্ষকে আপোনাৰ দ্বাৰা প্ৰদান কৰা এই বিশেষ উপহাৰটোত সুখী হ’ব, লগতে ই তেওঁৰ বাবে তেওঁৰ জীৱনৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ গুৰু দীক্ষা হ’ব, যিটো তেওঁ সদায়তেওঁৰ ভৱিষ্যত প্ৰজন্মৰ সৈতে গুৰু হিচাপে লাভ কৰা সন্মান সংৰক্ষণ আৰু ভাগ বতৰা কৰিবলৈ সক্ষম হ’ব।

You also Read

Reference

  • I collected from Wikipedia

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published.