May 17, 2022

Vinayak Damodar Savarkar Biography in Assamese | বিনায়ক দামোদৰ সাভাৰকাৰ জীৱনী

Vinayak Damodar Savarkar Biography in Assamese

ভাৰতক স্বাধীন কৰি তুলিবলৈ নিজৰ জীৱন বিপদত পেলোৱা ভাৰতৰ সাহসী যুঁজাৰুসকল এতিয়াও তেওঁলোকৰ নামেৰে পৰিচিত আৰু গৌৰৱেৰে তেওঁলোকৰ নাম লৈ বুকু খন বহল কৰি তুলিছে। আজিও, ভাৰতীয়সকলে তেওঁৰ জীৱনৰ পৰা অনুপ্ৰেৰণা লয় আৰু সদায় তেওঁৰ নিৰ্দেশনা অনুসৰণ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰে। ভাৰতীয় ইতিহাসত গৌৰৱেৰে লোৱা এনে এটা নাম হৈছে “বিনায়ক দামোদৰ সাভাৰকাৰ” যাক আজিও এজন ভাৰতীয় জাতীয়তাবাদী হিচাপে দেখা যায়। আজি তেওঁৰ জীৱনটো অতি নিবিড়ভাৱে জানিবলৈ আহক আৰু তেওঁৰ জীৱনৰ সৈতে সম্পৰ্কিত কিছুমান আকৰ্ষণীয় তথ্য পঢ়ো:-

Table of Contents

বীৰ সাভাৰকাৰ জন্ম, জাতি, পৰিচয়

  • বিনায়ক দামোদৰ সাভাৰকাৰৰ সম্পূৰ্ণ নাম
  • আন নামবোৰ হৈছে বীৰ সাভাৰকাৰ
  • নিক নাম বীৰ সাভাৰকাৰ
  • পেছাৰ অধিবক্তা, ৰাজনীতিবিদ, লেখক আৰু কৰ্মী
  • শৈলীৰ ওকালতি কৰা, হিন্দুত্ব প্ৰচাৰ কৰা
  • ১৮৮৩ চনৰ ২৮ মে’ত জন্ম
  • মৃত্যু – ২৬ ফেব্ৰুৱাৰী ১৯৬৬
  • জন্মস্থান নাছিক, মুম্বাই, ভাৰত
  • ৰাষ্ট্ৰীয়তা ভাৰতীয়
  • হোমটাউন নাচিক
  • জাতি হিন্দু, ব্ৰাহ্মণ
  • নিৰামিষ ভোজন কৰিবলৈ ভাল পায়
  • দেশখনহিন্দুত্বৰ ফালে লৈ যোৱাৰ বাবে ভাৰতৰ পছন্দ
  • শিক্ষাগত অৰ্হতা ওকালতি
  • বৈবাহিক স্থিতি বিবাহিত
  • পত্নীৰ নাম যমুনাবাই
  • অনুপ্ৰেৰণাৰ উৎস বাল গংগাধৰ তিলক, লালা লাজপত ৰায়, বিপিন চন্দ্ৰ পাল
  • চুলিৰ ৰং ক’লা
  • চকুৰ ৰং ক’লা

বীৰ সাভাৰকাৰ কোন?

বীৰ সাভাৰকাৰ হৈছে এক নাম যি হিন্দু মহাসভাৰ এজন বিশিষ্ট সদস্য, এটা ৰাজনৈতিক দল আৰু এটা জাতীয়তাবাদী সংগঠন আছিল, আৰু তেওঁৰ সকলো দায়িত্ব ভালদৰে পালন কৰিছিল। তেওঁ পেছাত এজন উকীল আছিল, কিন্তু তেওঁৰ জীৱনৰ অভিজ্ঞতাৰ পৰা, তেওঁ এজন উৎসাহী লেখক হিচাপেও আত্মপ্ৰকাশ কৰিছিল। তেওঁ নিজৰ কথাত বহুতো কবিতা আৰু নাটক প্ৰকাশ কৰিছিল। তেওঁৰ লিখনিবোৰে সদায় হিন্দুত্ব আৰু জাতীয়তাবাদৰ অনুপ্ৰেৰণা আৰু যাবলৈ মানুহক সামাজিক আৰু ৰাজনৈতিক ঐক্য বুজাই ছিল।

বীৰ সাভাৰকাৰ প্ৰাৰম্ভিক জীৱন

১৮৮৩ চনৰ ২৮ মে তাৰিখে নাছিক জিলাৰ ভাগলপুৰৰ এটা সাধাৰণ হিন্দু ব্ৰাহ্মণ পৰিয়ালত বিনায়ক দামোদৰ সাভাৰকাৰ নামৰ এজন মহান ব্যক্তিৰ জন্ম হয়। শৈশৱৰ পৰাই সাভাৰকাৰে তেওঁৰ ভায়েক ভনীয়েকৰ সৈতে শৈশৱ অতিবাহিত কৰিছিল, যাৰ নাম গণেশ মাইনা ভাই আৰু নাৰায়ণ। তেওঁ ১২ বছৰ বয়সত তেওঁৰ জীৱনৰ প্ৰথম বীৰত্বপূৰ্ণ পাৰ্চামটো লৰাইছিল যেতিয়া সাভাৰকাৰে ১ জনীয়া শিক্ষাৰ্থীৰ এটা দলক মুছলমানসকলৰ ভিৰলৈ লৈ গৈছিল যিয়ে সমগ্ৰ চহৰখনত এক আলোড়ন সৃষ্টি কৰিছিল। তেওঁৰ সাহস আৰু সাহসিকতাৰ বাবে তেওঁ যথেষ্ট প্ৰশংসিত হৈছিল আৰু পিছত তেওঁক এজন সাহসী ব্যক্তিৰ নাম দিয়া হৈছিল, তেতিয়াৰ পৰা তেওঁক বীৰ দামোদৰ সাভাৰকাৰ বুলি কোৱা হয়। সৰুৰে পৰা দেশৰ বাবে কিবা কৰাৰ আগ্ৰহে তেওঁক এজন বিপ্লৱী যুৱক কৰি তুলিছিল। তেওঁৰ ডাঙৰ ভায়েক গণেশে এই পদক্ষেপত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল। তেওঁ এজন যুৱ খেলুৱৈ হিচাপে সকলোৰে সন্মুখত আবিৰ্ভাৱ হৈছিল, লাহে লাহে তেওঁ এটা যুৱ গোট আয়োজন কৰিছিল যাক পিছত মিত্ৰ মেলা বুলি নামাকৰণ কৰা হৈছিল।

বীৰ সাভাৰকাৰ পৰিয়ালৰ তথ্য

  • দেউতাৰ নাম দামোদৰ সাভাৰকাৰ
  • মাতৃৰ নাম ৰাধাবাই সাভাৰকাৰ
  • পত্নীৰ নাম যমুনাবাই
  • শিশু বিশ্বাস, প্ৰভাকৰ আৰু প্ৰভাত চিপলাঙ্কাৰ
  • ভাই/ভাই ভগ্নী গণেশ, মাইনাবাই আৰু নাৰায়ণ

বীৰ সাভাৰকাৰ শিক্ষা

তেওঁ সদায় বিপ্লৱী কাৰ্যকলাপৰ বাবে সাজু আছিল য’ত তেওঁ অংশগ্ৰহণ কৰিবলৈ নিজৰ সংগঠন গঠন কৰিছিল কিয়নো তেওঁ তেওঁৰ জীৱনৰ মহান বিপ্লৱী নেতা যেনে লালা লাজপত ৰায়, বাল গংগাধৰ তিলক আৰু বিপিন চন্দ্ৰ পালৰ দ্বাৰা যথেষ্ট অনুপ্ৰাণিত হৈছিল। বৈপ্লৱিক কাৰ্যকলাপ চলি থকাৰ বাবে, তেওঁ ফাৰ্গুছন কলেজত নাম ভৰ্তি কৰে আৰু ডিগ্ৰী সম্পূৰ্ণ কৰে। দেশৰ প্ৰতি সমৰ্পণ ৰাখি, যিদিনা তেওঁ পঢ়াশুনাত অতি ভাল নম্বৰ লৈ উত্তীৰ্ণ হৈছিল আৰু মহাবিদ্যালয়ৰ বৃত্তি লাভ কৰিছিল। বৃত্তি অনুসৰি, তেওঁ পৰৱৰ্তী অধ্যয়নৰ বাবে ইংলেণ্ডলৈ যোৱাৰ প্ৰস্তাৱ লাভ কৰিছিল। তেওঁৰ পৰৱৰ্তী আইন অধ্যয়ন সম্পূৰ্ণ কৰিবলৈ, তেওঁ তেওঁক সামাজিক কৃষ্ণ বৰ্মাত সহায় কৰিছিল আৰু অধিক অধ্যয়ন কৰিবলৈ তেওঁক ইংলেণ্ডলৈ পঠিয়াইছিল। তেওঁ ইংলেণ্ডত অধ্যয়ন কৰিছিল আৰু একে সময়তে, উত্তৰ লণ্ডনত এটা 1-ছাত্ৰৰ বাসগৃহত বাস কৰাৰ সময়ত, তেওঁ তাত বাস কৰা সকলো ভাৰতীয় শিক্ষাৰ্থীক অনুপ্ৰাণিত কৰিছিল আৰু ফ্ৰী ইণ্ডিয়া চছাইটি নামৰ এটা সংগঠন গঠন কৰিছিল। বীৰ সাভাৰকাৰে সেই শিক্ষাৰ্থীসকলক ইংৰাজ চৰকাৰৰ পৰা স্বাধীনতাৰ বাবে অনুপ্ৰাণিত কৰিছিল।

বীৰ সাভাৰকাৰ কিতাপ (১৮৫৭ চনৰ বিদ্ৰোহ) [কিতাপ]

তেওঁ ১৮৫৭ চনৰ বিদ্ৰোহৰ গেৰিলা যুদ্ধৰ বিষয়ে ইমান গভীৰভাৱে ভাবিছিল যে তেওঁ সেই যুদ্ধৰ ওপৰত এখন কিতাপ লিখিছিল। সেই কিতাপখনৰ নাম আছিল ভাৰতীয় স্বাধীনতাৰ যুদ্ধৰ ইতিহাস, তেওঁৰ এই কিতাপখন দেখি ইংৰাজ চৰকাৰৰ মাজত হুলস্থুল হৈছিল, সেয়েহে ইংৰাজ চৰকাৰে এই কিতাপখন নিষিদ্ধ কৰিছিল। ইয়াৰ স্বত্ত্বেও, এই কিতাপখন বিহাৰত অতি জনপ্ৰিয় আছিল, পিছত তেওঁ এই কিতাপখন তেওঁৰ বন্ধুবৰ্গৰ মাজত বিতৰণ কৰিছিল।

বীৰ সাভাৰকাৰক ক’লা পানীৰে শাস্তি দিয়া হৈছে

ভাৰতলৈ উভতি অহাৰ পিছত, সাভাৰকাৰে তেওঁৰ ভাতৃ গণেশৰ সৈতে “ভাৰতীয় পৰিষদ আইন 1909” (মিণ্টো-মৰ্লি প্ৰপত্ৰ)ৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিবাদ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। ব্ৰিটিছ আৰক্ষীয়ে বিনায়ক সাভাৰকাৰক অপৰাধী বুলি ঘোষণা কৰি কয় যে অপৰাধ সংঘটিত কৰাৰ ষড়যন্ত্ৰৰ অত্যাচাৰৰ বাবে তেওঁৰ বিৰুদ্ধে গ্ৰেপ্তাৰ পৰোয়ানা জাৰি কৰা হৈছে। সাভাৰকাৰ সেই গ্ৰেপ্তাৰ এৰাই চলিবলৈ পেৰিছলৈ গৈছিল। অৱশ্যে, সাভাৰকাৰক পিছত ১৯১০ চনত ব্ৰিটিছ আৰক্ষীয়ে বন্দী কৰে। তেওঁৰ বিৰুদ্ধে আদালতত এটা গোচৰ ৰুজু কৰা হৈছিল, যিটো তেওঁক শুনানিৰ বাবে মুম্বাইলৈ প্ৰেৰণ কৰা হৈছিল, য’ত তেওঁক 50 বছৰৰ কাৰাদণ্ড দিয়া হৈছিল। তেওঁৰ শাস্তিৰ বাবে, তেওঁক ১৯১১ চনৰ ৪ জুলাইত আন্দামান আৰু নিকোবৰ দ্বীপপুঞ্জৰ বাবে ক’লা পানীৰ শাস্তি হিচাপে চেলুলাৰ কাৰাগাৰত ৰখা হৈছিল। সেই শাস্তিৰ সময়ত, তেওঁ নিৰন্তৰ অত্যাচাৰৰ সন্মুখীন হ’ব লগা হৈছিল কিন্তু তথাপিও তেওঁ এৰি দিয়া নাছিল।

বীৰ সাভাৰকাৰ ক্ষমা প্ৰাৰ্থনা (ক্ষমাৰ সত্যতা)

যেতিয়া বীৰ সাভাৰকাৰক ক’লা পানীৰ শাস্তি দিয়া হৈছিল, তেতিয়া তেওঁ ব্ৰিটিছ চৰকাৰৰ সন্মুখত এখন আবেদন দাখিল কৰিছিল, য’ত তেওঁ কৈছিল – “যদি তেওঁক এৰি দিয়া হয়, তেন্তে তেওঁ ভাৰতৰ স্বাধীনতা সংগ্ৰাম আন্দোলনৰ পৰা পৃথক হ’ব, আৰু একেবাৰতে ব্ৰিটিছ চৰকাৰৰ প্ৰতি অনুগত থাকিব”। আৰু যেতিয়া তেওঁ শাস্তি সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত কাৰাগাৰৰ পৰা ওলাই আহিছিল, তেওঁ তেওঁৰ প্ৰতিশ্ৰুতি ভংগ কৰা নাছিল আৰু তেওঁ কোনো বৈপ্লৱিক কাৰ্যকলাপত লিপ্ত হোৱা নাছিল। অৱশ্যে, কোনেও নাজানে যে এই ক্ষমা প্ৰাৰ্থনাৰ সত্যতা কি কিয়নো ইয়াৰ কোনো ৰেকৰ্ড নাই। এই বিষয়েও যথেষ্ট বিতৰ্ক হৈছে। বিতৰ্কটো ঘটি আছে কাৰণ কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে বীৰ সাভাৰকাৰক ভাৰত ৰত্ন দিব বিচাৰে। কিন্তু কংগ্ৰেছে প্ৰতিবাৰেই কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ ওপৰত লক্ষ্য কৰি লৈছে যে বীৰে সাভাৰকাৰ ভাৰত ৰত্নৰ যোগ্য নহয়। এই বিষয়টোক লৈ ও যথেষ্ট বিতৰ্ক হৈছে।

বীৰ সাভাৰকাৰ লাইব্ৰেৰী

তেওঁ তাত বাস কৰা বন্দীসকলক পঢ়িবলৈ আৰু লিখিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল আৰু তেওঁৰ সময়ৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। কিছু সময়ৰ পিছত, তেওঁ চৰকাৰক সেই কাৰাগাৰৰ ভিতৰত এটা মৌলিক পুথিভঁৰাল আৰম্ভ কৰিবলৈ আবেদন কৰিছিল। তেওঁৰ আবেদন চৰকাৰে গ্ৰহণ কৰিছিল আৰু পুথিভঁৰালটো কাৰাগাৰতআৰম্ভ কৰা হৈছিল।

বীৰ সাভাৰকাৰে হিন্দুত্বক কাৰাগাৰত বিয়পাই দিয়ে

আনকি কাৰাগাৰত থাকোতে, তেওঁ তেওঁৰ হিন্দুত্ব সমগ্ৰ দেশতে বিয়পাই দিছিল কাৰণ কাৰাগাৰত বহি তেওঁ হিন্দুত্ব: এ হিন্দু হু ইজ নামৰ এখন আদৰ্শগত পত্ৰিকা লিখিছিল, আৰু তেওঁ সেইবোৰ কাৰাগাৰৰ বাহিৰত কাৰোবাৰ হাতত চুপিচুপি বিতৰণ কৰিছিল, যাতে লাহে লাহে সেই পত্ৰিকাবোৰ সমগ্ৰ দেশতে প্ৰকাশ িত হয় আৰু সকলোৰে মাজত বিফল হয়। সাভাৰকাৰৰ সমৰ্থকসকলে তেওঁক যথেষ্ট সমৰ্থন দিছিল আৰু হিন্দুত্বৰ পৰা বহুতো হিন্দুক আকৰ্ষিত কৰি তেওঁক অনুপ্ৰাণিত কৰিছিল, তেওঁ ভাৰতৰ দেশপ্ৰেমী হৈছিল যি সকলো ধৰ্মক সমান বুলি বিবেচনা কৰিছিল।

তেওঁলোকে নিজকে হিন্দু বুলি কোৱাত গৌৰৱ কৰিছিল। তেওঁ সদায় নিজৰ এটা ৰাজনৈতিক আৰু সাংস্কৃতিক পৰিচয় প্ৰস্তুত কৰিছিল যাক তেওঁ হিন্দু হিচাপে দেখিছিল। তেওঁ সদায় হিন্দু ধৰ্ম, বৌদ্ধ, জৈন ধৰ্ম আৰু চেৰ একত্ৰীকৰণৰ বাবে প্ৰচাৰ কৰিছিল। মুছলমান আৰু খ্ৰীষ্টানসকল তেওঁৰ বিৰোধী আছিল কাৰণ তেওঁ কেতিয়াও মুছলমান আৰু খ্ৰীষ্টানসকলৰ অস্তিত্বসমৰ্থন কৰা নাছিল। তেওঁক ভাৰতত মিচফিট বুলিও জনা গৈছিল।

বীৰ সাভাৰকাৰ হিন্দু সভাৰ নিৰ্মাণ

বীৰ সাভাৰকাৰক ১৯২৪ চনৰ ৬ জানুৱাৰীত কলা পানীৰ শাস্তিৰ পৰা মুক্তি দিয়া হয়, যাৰ পিছত তেওঁ ভাৰতত ৰত্নগিৰি হিন্দু সভা গঠনত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। তেওঁৰ মতে, এই ঘৰটোৰ মূল উদ্দেশ্য আছিল সামাজিক আৰু সাংস্কৃতিক ঐতিহ্যসম্পূৰ্ণৰূপে সংৰক্ষণ কৰা। ১৯৩৭ চনত বিনায়ক সাভাৰকাৰৰ প্ৰতিভাশালী প্ৰতিচ্ছবি দেখি তেওঁক হিন্দু সভাৰ সদস্যসকলে হিন্দু সভাৰ সভাপতি কৰে।

এই সময়তে মহম্মদ আলী জিন্নাই কংগ্ৰেছৰ শাসনক হিন্দু ৰাজ বুলি ঘোষণা কৰিছিল। ইতিমধ্যে হিন্দু আৰু মুছলমানসকলৰ মাজত কাজিয়া চলি আছিল৷ তেওঁৰ পদক্ষেপে তেওঁলোকৰ মাজত চলি থকা উত্তেজনা কঢ়িয়াই আনিছিল৷ তেওঁৰ প্ৰয়াস সদায় েই আছিল হিন্দু ৰাষ্ট্ৰ গঢ়ি তোলাৰ বাবে, সেয়েহে বিনায়ক সাভাৰকাৰে এই প্ৰস্তাৱটোত মনোযোগ দিছিল আৰু ইয়াৰ বাবে, বহুতো ভাৰতীয় জাতীয়তাবাদীয়ে তেওঁৰ সৈতে যোগদান কৰিছিল, যাৰ মাজত সাভাৰকাৰৰ জনপ্ৰিয়তা ক্ৰমান্বয়ে বৃদ্ধি পাইছিল।

বীৰ সাভাৰকাৰ গান্ধীজীৰ প্ৰতিদ্বন্দী

তেওঁ মহাত্মা গান্ধী আৰু ভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছৰ তীব্ৰ সমালোচক হৈ থাকোতে ভাৰতক হিন্দুত্বলৈ লৈ যাব বিচাৰিছিল। তেওঁ গান্ধীজীয়ে গ্ৰহণ কৰা মুখ্য কাৰ্যকলাপৰ বিৰোধিতা কৰে, যাৰ ভিতৰত ভাৰত ত্যাগ আন্দোলন এক গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰ্যকলাপ আছিল। সাভাৰকাৰে কেতিয়াও ভাৰতক দুখন ৰাষ্ট্ৰত বিভক্ত কৰাটো বিচৰা নাছিল, সেয়েহে তেওঁ কেতিয়াও বিভাজনৰ সহযোগত নাছিল। তেওঁ বিশ্বাস কৰিছিল যে এখন দেশত দুখন ৰাজ্যৰ সহাবস্থানৰ প্ৰস্তাৱ দিয়া উচিত আৰু এক পৰিমাণৰ ধনদুখন ৰাষ্ট্ৰত বিভক্ত নকৰা আৰু ইয়াক টুকুৰা টুকুৰা কৰা উচিত। তেওঁ গান্ধীজীৰ যিকোনো বিষয়ৰ সৈতে একমত নহয়, খিলাফত আন্দোলনৰ সময়ত মহাত্মা গান্ধীৰ মুছলমানসকলৰ সৈতে তোষণৰ নীতিক তেওঁ সমালোচনা কৰিছিল। তেওঁৰ দ্বাৰা লিখা বহুতো প্ৰবন্ধত, আনকি কোৱা হৈছে যে তেওঁ গান্ধীজীক ভণ্ড বুলি কৈছিল। আৰু একে সময়তে, তেওঁ গান্ধীজীৰ বিষয়ে কৈছিল যে তেওঁ এজন অপৰিপক্ক মুৰব্বী, যিয়ে সামান্য চিন্তাৰে দেশখন ধ্বংস কৰিছিল।

সাভাৰকাৰৰ জীৱনসম্পৰ্কীয় কিছুমান আকৰ্ষণীয় তথ্য (বীৰ সাভাৰকাৰৰ অৱদান)

  • বীৰ সাভাৰকাৰে নিজকে নাস্তিক বুলি ঘোষণা কৰিছিল, তথাপিও তেওঁ সকলো হৃদয়েৰে হিন্দু ধৰ্মৰ ভূমিকা পালন কৰিছিল। আৰু তেওঁ মানুহক আৰু অধিক বৃদ্ধি কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰিছিল। কিয়নো এক ৰাজনৈতিক আৰু সাংস্কৃতিক পৰিচয় হিচাপে, তেওঁলোকে নিজকে হিন্দু বুলি গণ্য কৰিছিল আৰু যদি কোনোবাই তেওঁলোকক হিন্দু বুলি কয়, তেওঁলোকে যথেষ্ট গৌৰৱ অনুভৱ কৰিব।
  • তেওঁলোকে কেতিয়াও হিন্দুত্বক ধৰ্ম হিচাপে গণ্য কৰা নাছিল। বেয়ে হিন্দুত্বক তেওঁৰ পৰিচয় হিচাপে দেখিছিল, তেওঁ হিন্দু ধৰ্মৰ সৈতে সম্পৰ্কিত হাজাৰ হাজাৰ গোঁড়া বিশ্বাসক প্ৰত্যাখ্যান কৰিছিল, কিন্তু সেই বিশ্বাসবোৰৰ ব্যক্তিজনৰ জীৱনত কোনো ভিত্তি নাছিল।
  • তেওঁ তেওঁৰ জীৱনৰ ৰাজনৈতিক ৰূপটো ভালদৰে পালন কৰিছিল, তেওঁ মানৱতাবাদ, যুক্তিবাদ, সাৰ্বজনীনতাবাদ, পজিটিভিজম, উপযোগিতাবাদ আৰু বাস্তৱবাদৰ এক মুখ্য মিশ্ৰণ গ্ৰহণ কৰিছিল, মূলতঃ ৰাজনৈতিক ৰূপত।
  • দেশপ্ৰেমৰ লগতে, দুয়োজনে ভাৰতৰ কিছুমান সামাজিক কুফলৰ বিৰুদ্ধে মাত মাতিছিল, যেনে জাতিবৈষম্য আৰু অস্পৃশ্যতা যিবোৰ তেওঁলোকৰ সময়ত প্ৰচলিত বুলি গণ্য কৰা হৈছিল।
  • তেওঁ কৈছিল যে তেওঁৰ জীৱনৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ আৰু অনুপ্ৰাণিত সম্পূৰ্ণ সময় আছিল তেওঁৰ ক’লা পানীৰ শাস্তিৰ সময়ত কাৰাগাৰত কটোৱা সময়। ক’লা পানীৰ শাস্তিৰ সময়ত কাৰাগাৰত থাকোতে তেওঁ ব্লেক ৱাটাৰ নামৰ এখন কিতাপও লিখিছিল য’ত ভাৰতীয় স্বাধীনতা কৰ্মীসকলৰ সংগ্ৰামশীল জীৱনৰ সম্পূৰ্ণ বৰ্ণনা আছে।

বীৰ সাভাৰকাৰৰ মৃত্যু কেনেকৈ হৈছিল

  • বীৰ সাভাৰকাৰে তেওঁৰ জীৱনত ইচ্ছামৃত্যুৰ শপত লৈছিল, সেয়েহে তেওঁ ইতিমধ্যে সকলোকে কৈছিল যে তেওঁ মৃত্যুলৈকে উপবাস ৰাখিব, তেওঁৰ মুখত খাদ্যৰ এটাদানাও ৰখা নহ’ব।
  • তেওঁৰ অন্তিম দিনবোৰত লোৱা উপবাসসন্দৰ্ভত তেওঁ কয় যে প্ৰতিজন ব্যক্তিয়ে তেওঁৰ জীৱনৰ উদ্দেশ্য, তেওঁ কেনেদৰে জীৱন শেষ কৰিব বিচাৰে আৰু তেওঁ কেনেদৰে জীৱন বহন কৰিব বিচাৰে, সেই ব্যক্তিজনে সম্পূৰ্ণ অনুমতি পোৱা উচিত।
  • তেওঁৰ শপত অনুসৰি উপবাস আৰম্ভ কৰাৰ লগে লগে, তেওঁৰ মৃত্যুৰ আগতে, এটা প্ৰবন্ধ লিখা হৈছিল যাৰ নাম আছিল “এয়া আত্ম-ধ্বংস নহয় কিন্তু আত্মত্যাগ”।
  • ১৯৬৬ চনৰ ১ ফেব্ৰুৱাৰীত সাভাৰকাৰে ঘোষণা কৰিছিল যে আজিৰ পৰা তেওঁ উপবাস কৰিব আৰু সম্পূৰ্ণৰূপে খোৱাৰ পৰা বিৰত থাকিব। তেওঁৰ প্ৰতিশ্ৰুতি আছিল যে তেওঁৰ মৃত্যু নোহোৱালৈকে তেওঁ মুখত শস্যৰ দানা নিদিব।
  • এই প্ৰতিজ্ঞাৰ পিছত, তেওঁ উপবাস পালন কৰি থাকিল আৰু অৱশেষত ১৯৬৬ চনৰ ২৬ ফেব্ৰুৱাৰীত তেওঁৰ মুম্বাইৰ বাসগৃহত শেষ নিশ্বাস ত্যাগ কৰে আৰু বিশ্বক বিদায় জনায়।
  • সাভাৰকাৰৰ ঘৰ আৰু তেওঁৰ সৈতে জড়িত সকলো বস্তু এতিয়া ৰাজহুৱা প্ৰদৰ্শনৰ বাবে সংৰক্ষণ কৰা হৈছে।

বীৰ সাভাৰকাৰ জয়ন্তী

প্ৰতি বছৰে, এজন বিপ্লৱী আৰু স্বাধীনতা সংগ্ৰামী বীৰ সাভাৰকাৰক তেওঁৰ জন্মদিনৰ দিনা অৰ্থাৎ 28 মে’ত তেওঁক স্মৰণ কৰিবলৈ উদযাপন কৰা হয়।

বীৰ সাভাৰকাৰৰ জীৱনৰ ওপৰত চলচ্চিত্ৰ

  • বীৰ সাভাৰকাৰৰ জীৱনৰ ওপৰত প্ৰথম খন চলচ্চিত্ৰ ১৯৯৬ চনত নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল য’ত অন্নু কাপুৰক মুখ্য চৰিত্ৰত দেখা গৈছিল। তেওঁ মালায়ালম আৰু তামিল 2 ভাষাত মুক্তি লাভ কৰিছিল, তেওঁৰ নাম আছিল কালা পানী।
  • ২০০১ চনত বীৰ সাভাৰকাৰ শীৰ্ষক এখন চলচ্চিত্ৰ পুনৰ সাভাৰকাৰৰ জীৱনৰ ওপৰত আৰম্ভ কৰা হয় যিখন পিছত মুক্তি পায় আৰু বহুত ভাল পায়।

বীৰ সাভাৰকাৰ যি দেশৰ এজন নেতা আছিল যিয়ে তেওঁৰ জীৱনত ৰাজনীতিৰ লগতে সংস্কৃতিক এক গুৰুত্বপূৰ্ণ স্থান দিছিল। আনকি হিন্দুত্বৰ সুৰক্ষাৰ বাবেও তেওঁ নিজেআত্মসমৰ্পণ কৰি নিজকে ভাৰতৰ ইতিহাসত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ স্থান দিছিল।

You also Read

Reference

  • I collected from Wikipedia

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published.