June 18, 2021

Ratan Tata Biography in Assamese । ৰতন টাটাৰ জীৱনী

ৰতন টাটাৰ জীৱনী Ratan Tata Biography in Assamese

ৰতন নৱাল টাটা হৈছে ভাৰতৰ এজন উল্লেখযোগ্য ব্যৱসায়ী। ১৯৮১ চনত তেওঁ টাটা উদ্যোগৰ “ডাইৰেক্টৰ” হিচাপে দায়িত্বভাৰ গ্ৰহণ কৰিছিল। ১৯৯১ চনত টাটা গ্ৰুপৰ “চেয়াৰমেন” পদত ৰতন টাটাক নিযুক্তি দিয়া হৈছিল। ৰতন টাটা দেশৰ ভিতৰতে ধনী মুম্বাইৰ এটা পাৰ্চী পৰিয়ালৰ সদস্য।

বিভিন্ন দেশ-বিদেশৰপৰা ৰতন টাটাই বিভিন্ন পুৰস্কাৰ, সন্মান, খ্যাতি আৰু স্বীকৃতি লাভ কৰিছে। ২০০০ চনত ভাৰত চৰকাৰে তেওঁক পদ্মভূষণ আৰু ২০০৮ চনত পদ্মবিভূষণ উপাধিৰে বিভূষিত কৰিছে

Ratan Tata Biography in Assamese
ratan tata
জন্ম২৮ ডিচেম্বৰ, ১৯৩৭ (৮৩ বছৰ)
বম্বে, বম্বে প্ৰেছিডেন্সী, ব্ৰিটিছ ইণ্ডিয়া
বাসগৃহকলাবা, মুম্বাই, ভাৰত
ৰাষ্ট্ৰীয়তাভাৰতীয়
বংশদ্ভূতফাৰ্ছী
শিক্ষানুষ্ঠানকৰ্ণেল বিশ্ববিদ্যালয় (Cornell University)
হাৱাৰ্ড বিশ্ববিদ্যালয় (Harvard University)
পেচাটাটা গ্ৰুপৰ চেয়াৰমেন
সক্ৰিয় হৈ থকা সময়১৯৬২-বৰ্তমানলৈকে
ধৰ্মZoroastrian
দাম্পত্যসঙ্গীঅবিবাহিত
বঁটা, সন্মান, পুৰস্কাৰ আদিLifetime Achievement Award (২০১২)
পদ্মভূষণ (২০০০)
পদ্মবিভূষণ (২০০৮)
KBE (২০০৯)

Video on Ratan Tata

শিক্ষা Education

ৰতন টাটাই মুম্বাইৰ কেম্পিয়ন স্কুলত শিক্ষাজীৱনৰ পাতনি মেলিছিল আৰু কেথেড্ৰ’ল এণ্ডজন ক’ন’ন স্কুলত স্কুলীয়া শিক্ষা সাং কৰিছিল। ১৯৬২ চনত কৰ্ণেল বিশ্ববিদ্যালয়ৰপৰা তেওঁ ষ্ট্ৰাকচাৰেল ইঞ্জিনিয়াৰিঙসহ আৰ্কিটেকচাৰত স্নাতক ডিগ্ৰী লাভ কৰিছিল। ইয়াৰ পিছত ১৯৭৫ চনত হাৰ্ৱাৰ্ড বিশ্ববিদ্যালয়ৰপৰা ‘এডভাঞ্চড মেনেজমেণ্ট প্ৰগ্ৰাম’ পাঠ্যক্ৰম সমাপ্ত কৰিছিল

প্ৰাৰম্ভিক জীৱন Early life

                 ৰতন টাটাৰ জন্ম ১৯৩৭ চনৰ ২৮ ডিচেম্বৰত মুম্বাইত হৈছিল আৰু তেওঁ নোভাল টাটাৰ (চুৰাটত জন্ম) পুত্ৰ। তেওঁৰ জৈৱিক আইতা আছিল হীৰাবাই টাটাৰ ভগ্নী, গোটৰ প্ৰতিষ্ঠাপক জামছেদজী টাটাৰ পত্নী।  তেওঁৰ জৈৱিক ককাক হৰ্মুছজি টাটা, বহল টাটা পৰিয়ালৰ আছিল;  সেয়ে ৰতন জন্মগতভাৱে টাটা পৰিয়ালৰ আছিল। ৰতনৰ পিতৃ-মাতৃ নৌ আৰু চনু ১৯৪৮ চনত পৃথক হয়, তেতিয়া তেওঁৰ বয়স আছিল ১০ বছৰ। আৰু পৰৱৰ্তী সময়ত তেওঁক ছাৰ ৰতনজী টাটাৰ বিধৱা, তেওঁৰ আইতা নৱজবাই টাটায়ে ডাঙৰ-দীঘল কৰে, যিয়ে তেওঁক আনুষ্ঠানিকভাৱে জে এন পেটিট পাৰ্চী অনাথ আশ্ৰমৰ জৰিয়তে তুলি লৈছিল। তেওঁৰ এজন সৎ ভাই আছে, নোয়েল টাটা (চিমোন টাটাৰ সৈতে নোভাল টাটাৰ দ্বিতীয় বিবাহৰ পৰা), যাৰ সৈতে তেওঁ ডাঙৰ দীঘল হৈছিল। তেওঁৰ প্ৰথম ভাষা হৈছে গুজৰাটী।

তেওঁ মুম্বাইৰ কেম্পিয়ন স্কুলত ৮ তম শ্ৰেণীলৈকে অধ্যয়ন কৰিছিল, তাৰ পিছত মুম্বাইৰ কেথেড্ৰেল আৰু জন কনন স্কুল আৰু চিমলাৰ বিশপ কটন স্কুলত অধ্যয়ন কৰিছিল, আৰু 1955 চনত নিউয়ৰ্ক চহৰৰ ৰিভাৰডেল কাণ্ট্ৰী স্কুলৰ পৰা স্নাতক ডিগ্ৰী লাভ কৰিছিল।  ১৯৫৯ চনত তেওঁ কৰ্ণেল বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা স্থাপত্যবিদ্যাৰ ডিগ্ৰী লাভ কৰে আৰু ১৯৭৫ চনত হাৰ্ভাৰ্ড বিজনেছ স্কুলৰ সাত সপ্তাহীয়া এডভান্সড মেনেজমেণ্ট প্ৰগ্ৰামত অংশগ্ৰহণ কৰে – যিটো তেওঁ তেতিয়াৰ পৰা প্ৰদান কৰি আহিছে।

ৰতন টাটাই 28 ডিচেম্বৰ 2012 তাৰিখে টাটা গোটত তেওঁৰ কাৰ্যবাহী ক্ষমতা ৰক্ষা কৰে 75 বছৰ বয়সত, তেওঁৰ উত্তৰাধিকাৰী হিচাপে নিযুক্তি দিয়ে, শাপুৰজী পালোঞ্জি গোটৰ পেলোঞ্জি মিস্ত্ৰীৰ 44 বছৰীয়া পুত্ৰ চাইৰাছ মিস্ত্ৰী, যি গোটটোৰ সৰ্ববৃহৎ ব্যক্তিগত অংশীদাৰ আৰু বিবাহৰ দ্বাৰা সম্পৰ্কিত।  ২০১৬ চনৰ ২৪ অক্টোবৰত চাইৰাছ মিস্ত্ৰীক টাটা সন্চৰ অধ্যক্ষ পদৰ পৰা অপসাৰণ কৰা হয় আৰু ৰতন টাটাক অন্তৱৰ্তীকালীন অধ্যক্ষ কৰা হয়। এই সিদ্ধান্তটো সংবাদ মাধ্যমৰ তীব্ৰ পৰীক্ষাৰ মাজেৰে গৈছিল যাৰ ফলত বহুতে আকস্মিকভাৱে আঁতৰোৱাৰ মূল কাৰণবোৰ পৰীক্ষা কৰিছিল, আৰু ইয়াৰ ফলত হোৱা সংকট। উত্তৰাধিকাৰী বিচাৰি এখন বাছনি সমিতি গঠন কৰা হৈছিল।বাছনি সমিতিখনত শ্ৰীযুত টাটা,  TVS গোটৰ মুৰব্বী বেণু শ্ৰীনিবাসন, বেইন কেপিটেলৰ অমিত চন্দ্ৰ, প্ৰাক্তন কূটনীতিবিদ ৰোনেন সেন আৰু লৰ্ড কুমাৰ ভট্টাচাৰ্য আছিল। শ্ৰীযুত ভট্টাচাৰ্যৰ বাহিৰে তেওঁলোক সকলোৱে টাটা সন্চৰ বোৰ্ডত আছিল।  ২০১৭ চনৰ ১২ জানুৱাৰীত নটৰাজন চন্দ্ৰশেখৰণক টাটা চন্সৰ অধ্যক্ষ হিচাপে মনোনীত কৰা হয়, যিটো তেওঁ ২০১৭ চনৰ ফেব্ৰুৱাৰীত গ্ৰহণ কৰা নীতি। Ratan Tata Biography in Assamese

টাটাই স্নেপডিলত ব্যক্তিগত সঞ্চয় বিনিয়োগ কৰিছিল – ভাৰতৰ অন্যতম ই-কমাৰ্চ ৱেবছাইট – আৰু, জানুৱাৰী 2016-ত, টিবক্স, এজন অনলাইন প্ৰিমিয়াম ভাৰতীয় চাহ বিক্ৰেতা, আৰু CashKaro.com, এটা ৰেহাই কুপন আৰু কেছ-বেক ৱেবছাইট। তেওঁ ভাৰতৰ প্ৰাৰম্ভিক আৰু পলম পৰ্যায়ৰ দুয়োটা কোম্পানীত সৰু বিনিয়োগ কৰিছে, যেনে ওলা কেবত 0.95 কোটি টকা। ২০১৫ চনৰ এপ্ৰিল মাহত টাটাই চীনা স্মাৰ্টফোন ষ্টাৰ্টআপ জিয়াওমিৰ অংশীদাৰীত্ব অধিগ্ৰহণ কৰা বুলি খবৰ পোৱা গৈছিল।

অক্টোবৰ 2015-ত, তেওঁ আমেৰিকান এক্সপ্ৰেছৰ সৈতে অংশীদাৰীত্ব কৰে, বিটকইন উদ্যোগ আব্ৰাত বিনিয়োগ কৰে। ২০১৬ চনত, তেওঁ অবিবাহিতসকলৰ বাবে সম্পূৰ্ণৰূপে সজ্জিত ফ্লেট বিচাৰি বলৈ নেষ্টৱে এটা অনলাইন পৰ্টেলত বিনিয়োগ কৰিছিল যি পিছত পাৰিবাৰিক ভাড়া খণ্ড আৰু অনলাইন পোহনীয়া পশু যত্ন পৰ্টেল, ডগস্পট আৰম্ভ কৰিবলৈ জেনিফাই অধিগ্ৰহণ কৰিছিল। টাটা মটৰ্ছে গুজৰাটৰ সানন্দ প্ৰকল্পৰ পৰা টিগৰ বৈদ্যুতিক বাহনৰ প্ৰথমটো গোট মুকলি কৰে, যাৰ সন্দৰ্ভত ৰতন টাটাই কয়, “টিগৰে ভাৰতৰ বৈদ্যুতিক সপোনক দ্ৰুতগতিত আগুৱাই নিয়াৰ ইচ্ছাৰ ইংগিত দিয়ে। চৰকাৰে ২০৩০ চনৰ ভিতৰত কেৱল বৈদ্যুতিক গাড়ী ৰখাৰ এক উচ্চাভিলাষী লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰিছে।”

Tata Sons vs. Cyrus Mistry

      শেহতীয়া অতীতৰ আটাইতকৈ নাটকীয় ঘটনাবোৰৰ এটাত, টাটা গ্ৰুপৰ পৰিচালক মণ্ডলীয়ে 24 অক্টোবৰ 2016 তাৎক্ষণিক প্ৰভাৱৰ সৈতে ইয়াৰ অধ্যক্ষ চাইৰাছ মিস্ত্ৰীক অপসাৰণৰ বাবে ভোট দিছিল আৰু ৰতন টাটাক অন্তৱৰ্তীকালীন অধ্যক্ষ কৰি তুলিছিল, আৰু ফেব্ৰুৱাৰী 2017 ত, মিস্ত্ৰীক টাটা চন্সৰ সঞ্চালক হিচাপে অপসাৰণ কৰা হৈছিল।  ৰাষ্ট্ৰীয় কোম্পানী আইন আপীল ন্যায়াধিকৰণে (NCLAT) ২০১৯ চনৰ ডিচেম্বৰত সিদ্ধান্ত লৈছিল যে টাটা সন্চৰ অধ্যক্ষ পদৰ পৰা চাইৰাছ মিস্ত্ৰীক অপসাৰণ কৰাটো অবৈধ আৰু তেওঁক পুনৰ বহাল কৰা উচিত।  ভাৰতৰ উচ্চতম ন্যায়ালয়ে ১১১ বিলিয়ন ডলাৰৰ গোটৰ দ্বাৰা (NCLAT)ৰ আদেশ বাতিল কৰাৰ বাবে কৰা আবেদনৰ শুনানি গ্ৰহণ কৰে যিয়ে টাটা গোটক অধ্যক্ষ হিচাপে বৰ্খাস্ত কৰা ব্যক্তিজনক পুনৰ নিয়োগ কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়ে। ৰতন টাটাই ব্যক্তিগতভাৱে গোচৰটোৰ অভিযোগৰ নেতৃত্ব দি আছে, আৰু উচ্চতম ন্যায়ালয়ত ৰায়ক প্ৰত্যাহ্বান জনাই এখন পৃথক আবেদন দাখিল কৰিছে। উচ্চতম ন্যায়ালয়ে ৰাষ্ট্ৰীয় কোম্পানী আইন আপীল ন্যায়াধিকৰণৰ (NCLAT) আদেশস্থগিত ৰাখিছে যিয়ে চাইৰাছ মিস্ত্ৰীক ২০২০ চনৰ জানুৱাৰীত টাটা চন্সৰ অধ্যক্ষ পদৰ পৰা পুনৰ স্থাপন কৰিবলৈ অনুমতি দিছিল।  অৱশ্যে উচ্চতম ন্যায়ালয়ে চাইৰাছ মিস্ত্ৰীক বৰ্খাস্ত কৰাটো বজাই ৰাখিছিল। Ratan Tata Biography in Assamese

পৰোপকাৰ Philanthropy

  টাটা শিক্ষা, ঔষধ আৰু গ্ৰাম্য বিকাশৰ সমৰ্থক, আৰু ভাৰতত এজন আগশাৰীৰ সমাজসেৱক হিচাপে বিবেচিত হয়। টাটাই নিউ চাউথ ৱেলছ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ অভিযান্ত্ৰিক অনুষদক প্ৰত্যাহ্বানপ্ৰাপ্ত অঞ্চলসমূহৰ বাবে উন্নত পানী প্ৰদান কৰাৰ বাবে কেপাচিটিভ ডিঅ’নাইজেচন বিকশিত কৰিবলৈ সমৰ্থন জনাইছিল।

  • টাটা গ্ৰুপৰ এক জনহিতকৰ সহযোগী টাটা এডুকেশ্বন এণ্ড ডেভেলপমেণ্ট ট্ৰাষ্টে 28 নিযুত লাৰটা স্ক’লাৰশ্বিপ ফাণ্ড প্ৰদান কৰে যিকৰ্ণেল বিশ্ববিদ্যালয়ক ভাৰতৰ স্নাতক শিক্ষাৰ্থীসকলক বিত্তীয় সাহায্য প্ৰদান কৰিবলৈ অনুমতি দিব। বৃত্তি পুঁজিয়ে যিকোনো সময়তে প্ৰায় 20 জন পণ্ডিতক সমৰ্থন কৰিব আৰু নিশ্চিত কৰিব যে অতি শ্ৰেষ্ঠ ভাৰতীয় শিক্ষাৰ্থীসকলে তেওঁলোকৰ বিত্তীয় পৰিস্থিতি নিৰ্বিশেষে কৰ্ণেললৈ প্ৰৱেশ কৰিব। বৃত্তিটো বছৰি প্ৰদান কৰা হ’ব; প্ৰাপ্তকৰ্তাসকলে কৰ্ণেলত তেওঁলোকৰ স্নাতক অধ্যয়নৰ ম্যাদৰ বাবে বৃত্তি প্ৰাপ্ত কৰিব।
  • 2010 চনত, টাটা গ্ৰুপৰ কোম্পানী আৰু টাটা দাতব্য সংস্থাই হাৰ্ভাৰ্ড বিজনেছ স্কুলত (HBS) এক কাৰ্যবাহী কেন্দ্ৰ নিৰ্মাণৰ বাবে 50 নিযুত দান কৰিছিল। টাটা সন্ছৰ অধ্যক্ষ এমিৰিটাছ ৰতন টাটা (AMP ’75)ৰ নামেৰে কাৰ্যবাহী কেন্দ্ৰটোৰ নাম টাটা হল ৰখা হৈছে।  মুঠ নিৰ্মাণ ব্যয় আনুমানিক 100 নিযুত। টাটা হল HBS চৌহদৰ উত্তৰ-পূব কোণত অৱস্থিত, আৰু হাৰ্ভাৰ্ড বিজনেছ স্কুলৰ মধ্য-কেৰিয়াৰ কাৰ্যবাহী শিক্ষা কাৰ্যসূচীৰ প্ৰতি সমৰ্পিত। ই সাত মহলা ওখ, আৰু প্ৰায় 155,000 মুঠ বৰ্গফুট। ইয়াত শৈক্ষিক আৰু বহুমুখী স্থানৰ উপৰিও প্ৰায় 180 টা শোৱনি কোঠা আছে।
  • টাটা কনসালটেন্সি চাৰ্ভিচেছে (TCS) জ্ঞানীয় প্ৰণালী আৰু স্বায়ত্তশাসিত বাহনৰ গৱেষণাৰ সুবিধাৰ বাবে কাৰ্নেগী মেলন বিশ্ববিদ্যালয়ক (CMU) এটা কোম্পানীৰ দ্বাৰা এতিয়ালৈকে সৰ্ববৃহৎ অনুদান প্ৰদান কৰিছে। টিচিএছে টিচিএছ হল বুলি কোৱা এই বিশাল 48,000 বৰ্গফুটৰ ভৱনটোৰ বাবে 35 নিযুত $লাৰ দান কৰিছিল।
  • 2014 চনত, টাটা গ্ৰুপে ভাৰতীয় প্ৰযুক্তিবিদ্যা প্ৰতিষ্ঠান, বোম্বাই প্ৰদান কৰে আৰু সীমিত সম্পদথকা লোক আৰু সম্প্ৰদায়ৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ সৈতে উপযুক্ত ডিজাইন আৰু অভিযান্ত্ৰিক নীতি বিকশিত কৰিবলৈ টাটা প্ৰযুক্তি আৰু ডিজাইন কেন্দ্ৰ (TCTD) গঠন কৰে। তেওঁলোকে প্ৰতিষ্ঠানটোক ₹৯৫০ নিযুত দিছিল যিটো ইয়াৰ ইতিহাসত লাভ কৰা সৰ্ববৃহৎ অনুদান আছিল।
  • ৰতন টাটাৰ নেতৃত্বত টাটা গ্ৰুপে ভাৰতৰ ওপৰত প্ৰাৰম্ভিক গুৰুত্ব দি সম্পদ-সীমাবদ্ধ সম্প্ৰদায়সমূহৰ প্ৰত্যাহ্বানৰ মোকাবিলা কৰাৰ লক্ষ্যৰে  Massachusetts Institute of Technology (MIT)ত MIT টাটা চেণ্টাৰ অফ টেকন’লজী এণ্ড ডিজাইন গঠন কৰে।

বোৰ্ডৰ সদস্যত আৰু সংশ্লিষ্টতা Board memberships and affiliations

           তেওঁ টাটা চন্সৰ অন্তৱৰ্তীকালীন অধ্যক্ষ আছিল। তেওঁ টাটা গোটৰ হোল্ডিং কোম্পানী টাটা চন্সত 66% সম্মিলিত অংশৰ সৈতে টাটাট্ৰাট্ৰাষ্টৰ মুখ্য দুটা ট্ৰাষ্ট ছাৰ ডোৰাবজী টাটা ট্ৰাষ্ট আৰু ছাৰ ৰতন টাটা ট্ৰাষ্ট আৰু তেওঁলোকৰ সহযোগী ট্ৰাষ্টৰ মুৰব্বী হৈ আছে।

তেওঁ ভাৰত আৰু বিদেশৰ সংগঠনসমূহত বিভিন্ন পদত সেৱা আগবঢ়াইছে। তেওঁ প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ ‘বাণিজ্য আৰু উদ্যোগ পৰিষদ’ আৰু ‘ৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদন প্ৰতিযোগিতাপৰিষদ’ৰ সদস্য। তেওঁ প্ৰিজকাৰ আৰ্কিটেকচাৰ প্ৰাইজৰ জুৰী পেনেলত আছে   যাক বিশ্বৰ অন্যতম প্ৰধান স্থাপত্য পুৰস্কাৰ হিচাপে গণ্য কৰা হয়।

তেওঁ এলকোৱা ইনক., মণ্ডেলেজ ইণ্টাৰনেচনেল আৰু ইষ্ট-ৱেষ্ট চেণ্টাৰৰ ব’ৰ্ড অৱ গভৰ্ণৰছৰ বোৰ্ডৰ এজন পৰিচালক। তেওঁ চাউদাৰ্ণ কেলিফৰ্ণিয়া বিশ্ববিদ্যালয়, হাৰ্ভাৰ্ড বিজনেছ স্কুল ব’ৰ্ড অৱ ডিনএডভাইজাৰ, এক্স প্ৰাইজ আৰু কৰ্ণেল বিশ্ববিদ্যালয়ৰ ট্ৰাষ্টী পৰিষদৰ সদস্য। তেওঁ বোকনি বিশ্ববিদ্যালয়ৰ আন্তৰ্জাতিক উপদেষ্টা পৰিষদৰ পৰিষদৰ সদস্য।

তেওঁ 2006 চনৰ পৰা হাৰ্ভাৰ্ড বিজনেছ স্কুল ইণ্ডিয়া এডভাইজৰী ব’ৰ্ডৰ (IAB) সদস্য আৰু আগতে হাৰ্ভাৰ্ড বিজনেছ স্কুল এছিয়া-পেচিফিক এডভাইজৰী ব’ৰ্ড (APAB) 2001-2006-ৰ সদস্য।

2013 চনত, তেওঁক কাৰ্নেগী এণ্ডোমেণ্ট ফৰ ইণ্টাৰনেচনেল পিছৰ ট্ৰাষ্টী বৰ্ডত নিযুক্তি দিয়া হয়।

ফেব্ৰুৱাৰী 2015-ত, ৰতনে বাণী কোলাৰ দ্বাৰা প্ৰতিষ্ঠা কৰা ভেঞ্চাৰ কেপিটেল ফাৰ্ম কালাৰী কেপিটেলত পৰামৰ্শদাতাৰ ভূমিকা লৈছিল।

অক্টোবৰ 2016-ত, টাটা চন্সে চাইৰাছ মিস্ত্ৰীক ইয়াৰ অধ্যক্ষ পদৰ পৰা অপসাৰণ কৰে, 100 বিলিয়ন $লাৰৰ অধিক গোটৰ শাসনভাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ প্ৰায় 4 বছৰ পিছত, ৰতন টাটাই পুনৰ প্ৰত্যাৱৰ্তন কৰে, 4 মাহৰ বাবে কোম্পানীৰ অন্তৱৰ্তীকালীন বছৰ দায়িত্ব লয়। 12 জানুৱাৰী 2017 তাৰিখে, নটৰাজন চন্দ্ৰশেখৰণক টাটা সন্চৰ অধ্যক্ষ হিচাপে মনোনীত কৰা হৈছিল, যিটো তেওঁ ফেব্ৰুৱাৰী 2017 ত গ্ৰহণ কৰিছিল।

সন্মান আৰু পুৰস্কাৰ Honours and awards

ৰতন টাটাই ২০ চনত পদ্মভূষণ আৰু ২০০৮ চনত পদ্মবিভূষণ লাভ কৰে, যি হৈছে ভাৰত চৰকাৰে প্ৰদান কৰা তৃতীয় আৰু দ্বিতীয় সৰ্বোচ্চ অসামৰিক সন্মান।

অন্যান্য উল্লেখযোগ্য বঁটাবোৰৰ ভিতৰত আছে:

YearNameAwarding organisation
2001Honorary Doctor of Business AdministrationOhio State University
2004Medal of the Oriental Republic of UruguayGovernment of Uruguay
2004Honorary Doctor of TechnologyAsian Institute of Technology.
2005International Distinguished Achievement AwardB’nai B’rith International
2005Honorary Doctor of ScienceUniversity of Warwick.
2006Honorary Doctor of ScienceIndian Institute of Technology Madras
2006Responsible Capitalism AwardFor Inspiration and Recognition of Science and Technology (FIRST)
2007Honorary FellowshipThe London School of Economics and Political Science
2007Carnegie Medal of PhilanthropyCarnegie Endowment for International Peace
2008Honorary Doctor of LawUniversity of Cambridge
2008Honorary Doctor of ScienceIndian Institute of Technology Bombay
2008Honorary Doctor of ScienceIndian Institute of Technology Kharagpur
2008Honorary Citizen AwardGovernment of Singapore
2008Honorary FellowshipThe Institution of Engineering and Technology
2008Inspired Leadership AwardThe Performance Theatre
2009Honorary Knight Commander of the Order of the British Empire (KBE)Queen Elizabeth II
2009Life Time Contribution Award in Engineering for 2008Indian National Academy of Engineering
2009Grand Officer of the Order of Merit of the Italian RepublicGovernment of Italy
2010Honorary Doctor of LawUniversity of Cambridge
2010Hadrian AwardWorld Monuments Fund
2010Oslo Business for Peace awardBusiness for Peace Foundation
2010Legend in Leadership AwardYale University
2010Honorary Doctor of LawsPepperdine University
2010Business for Peace AwardBusiness for Peace Foundation
2010Business Leader of the YearThe Asian Awards.
2012Honorary FellowThe Royal Academy of Engineering
2012Doctor of Business honoris causaUniversity of New South Wales
2012Grand Cordon of the Order of the Rising SunGovernment of Japan
2013Foreign AssociateNational Academy of Engineering
2013Transformational Leader of the DecadeIndian Affairs India Leadership Conclave 2013
2013Ernst and Young Entrepreneur of the Year – Lifetime AchievementErnst & Young
2013Honorary Doctor of Business PracticeCarnegie Mellon University
2014Honorary Doctor of BusinessSingapore Management University
2014Sayaji Ratna AwardBaroda Management Association
2014Honorary Knight Grand Cross of the Most Excellent Order of the British Empire (GBE)Queen Elizabeth II
2014Honorary Doctor of LawsYork University, Canada
2015Honorary Doctor of Automotive EngineeringClemson University
2015Sayaji Ratna AwardBaroda Management Association, Honoris Causa, HEC Paris
2016Commander of the Legion of HonourGovernment of France
2018Honorary DoctorateSwansea University

ব্যক্তিগত জীৱন Personal life

২০১১ চনত ৰতন টাটাই কৈছিল, “মই ৪ বাৰ বিয়া পাতিম বুলি ভিবিছিলো,বিয়াৰ  ওচৰলৈ আহিছিলো আৰু প্ৰতিবাৰেই মই কিবা ভয়ত বা কোনো কাৰণত ইয়াৰ পৰা আকৌ পিছুৱাই গৈছিলো।” ৰতন টাটাই শেহতীয়াকৈ কৈছিল যে তেওঁ লছ এঞ্জেলছত কাম কৰি থকা সময়ত এজনী ছোৱালীক ভাল পাইছিল। যিহেতু তেওঁৰ পৰিয়ালৰ সদস্য অসুস্থ আছিল, সেয়েহে তেওঁ ভাৰতলৈ ঘূৰি আহিব লগা হৈছিল কিন্তু ছোৱালীজনীৰ পিতৃ-মাতৃয়ে তাইক টাটাৰ সৈতে ভাৰতলৈ আহিবলৈ নিদিলে। গতিকে টাটাই তেওঁৰ প্ৰতিশ্ৰুতিৰ সৈতে থিয় দিছিল আৰু কেতিয়াও বিয়া পতা নাছিল। Ratan Tata Biography in Assamese

You also Read

References

  1. Something I collected from Wikipedia

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *