September 16, 2021

Bill Gates Biography in Assamese। উইলিয়াম হেনৰি গেট্‌ছ জীৱনী

উইলিয়াম হেনৰি গেট্‌ছ জীৱনী Bill Gates Biography in Assamese

বিল গেটছ পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ ধনী ব্যক্তিসকলৰ মাজৰ এজন। তেওঁ আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ এজন ডাঙৰ ব্যৱসায়ী, কম্পিউটাৰ প্ৰগ্ৰামাৰ মাইক্ৰছফ্টৰ সহ-প্ৰতিষ্ঠাপক। মাইক্ৰছফ্ট হৈছে বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ ছফ্টৱেৰ কোম্পানী। 1975 চনত আৰম্ভ হোৱাৰ পৰা, বিল গেটছে কোম্পানীটোৰ বিভিন্ন পদত কাম কৰিছে, অধ্যক্ষ, মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া আৰু মুখ্য ছফ্টৱেৰ স্থপতিবিদ হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰিছে। ব্যক্তিগত কম্পিউটাৰৰ পৃথিৱীত বিপ্লৱ আনিবলৈ বিল গেটছৰ নাম ইতিহাসৰ পৃষ্ঠাত প্ৰভাৱিত হৈছে। তেওঁ এজন মহান উদ্যোগী যিয়ে তেওঁৰ কঠোৰ পৰিশ্ৰম, নিষ্ঠাৰ জৰিয়তে সমগ্ৰ বিশ্বতে সুনাম দখল কৰিছে।

Gates and his wife, Melinda, 2009
সম্পূৰ্ণ নাম –William Henry Gates উইলিয়াম হেনৰি গেট্‌ছ তৃতীয়
জন্ম২৮ অক্টোবৰ, ১৯৫৫ (৬৫ বছৰ)
জন্মস্থানছিয়াটল, ৱাশ্বিংটন, আমেৰিকা
পিতৃ-মাতৃমেৰী মেক্সৱেল গেটছ – উইলিয়াম এইচ গেটছ
Sisterলিবেগেটছ, ক্ৰিষ্টি গেটছ
পত্নীমেলিণ্ডা গেটছ; জানুৱাৰী ১, ১৯৯৪
শিশুজেনিফাৰ কেথেৰিন গেটছ, ফোভাৰ এডলে পায়, ৰনি জন গেটছ
জনা যায়মাইক্ৰছ’ফ্টৰ অধ্যক্ষ, সহ-প্ৰতিষ্ঠাতা, মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া আৰু বৰ্তমান কাৰিকৰী উপদেষ্টা
বিল এণ্ড মেলিণ্ডা গেটছ সংস্থাৰ সহ-অধ্যক্ষ আৰু সহ-প্ৰতিষ্ঠাপক,
ব্ৰেণ্ডেড এণ্টাৰটেইনমেণ্ট নেটৱৰ্কৰ অধ্যক্ষ আৰু প্ৰতিষ্ঠাতা,
টেৰাপাৱাৰৰ অধ্যক্ষ আৰু সহ-প্ৰতিষ্ঠাতা,
কেছকেড ইনভেষ্টমেণ্টৰ অধ্যক্ষ আৰু প্ৰতিষ্ঠাতা,
পেচাছফ্টৱেৰ নিৰ্মাতা,
বিনিয়োগকাৰী,
উদ্যোগী, আৰু
মানৱমিত্ৰ
মুঠ আয়US$105.6 billion (মে’ ২০২০)

১৯৮৭ চনৰ পৰা বিল গেটছৰ নাম বিশ্বৰ আটাইতকৈ ধনী ব্যক্তিৰ তালিকাত আছে। বিল গেটছক প্ৰথমবাৰৰ বাবে ১৯৮৭ চনত বিশ্বৰ আটাইতকৈ ধনী ব্যক্তিৰ তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছিল, তাৰ পিছত ১৯৯৫ চনৰ পৰা ২০০৭ চনলৈ বিশ্বৰ আটাইতকৈ ধনী ব্যক্তি আছিল। তাৰ পিছত তেওঁ 2007 চনত পুনৰ তালিকাত যোগদান কৰে, যি 2014 চনলৈকে চলিছিল। ২০১৬ চনৰ আগষ্টমাহত গেটছ পুনৰ ৯০ বিলিয়ন $লাৰ উপাৰ্জনৰ সৈতে বিশ্বৰ আটাইতকৈ ধনী ব্যক্তি হৈ পৰিছে। ২০১৪ চনৰ তুলনাত তেওঁলোকৰ উপাৰ্জন ১৫ বিলিয়ন $লাৰ বৃদ্ধি পাইছে। Bill Gates Biography in Assamese

বিল গেটছৰ জন্ম ১৯৫৫ চনৰ ২৮ অক্টোবৰত হৈছিল। তেওঁৰ দেউতাক উইলিয়াম এইচ গেটছ এগৰাকী ভাল উকীল আছিল, আনহাতে মাতৃ মেৰী মেক্সৱেল প্ৰথম আন্তঃৰাজ্যিক বেংক চিষ্টেম আৰু ইউনাইটেড ৱেৰ অন্যতম পৰিচালক মণ্ডলী আছিল। বিলৰ এগৰাকী ডাঙৰ আৰু সৰু ভগ্নী আছে। বিলৰ দেউতাক এজন উকীল আছিল, যিয়ে তেওঁক সৰুৰে পৰা প্ৰতিযোগিতামূলক হ’বলৈ উৎসাহিত কৰিছিল।

বিল গেটছে 1989 চনত মেলিণ্ডা ফ্ৰেঞ্চক লগ পাইছিল, যি তেওঁতকৈ বহু তৰুণ আছিল। তেওঁ তেওঁৰ কোম্পানী মাইক্ৰছফ্টৰ সৈতে কাম কৰি আছিল। দুয়ো জনে ইজনে সিজনৰ কাষ চাপিছিল, যাৰ পিছত বিলে 1994 চনত মেলিণ্ডাক বিয়া কৰাইছিল। তেওঁলোকৰ তিনিটা সন্তান আছে।

বিল গেটছ শিক্ষা Bill Gates education

বিল গেটছক 13 বছৰ বয়সত লেকচাইড স্কুলত নামভৰ্তি কৰা হৈছিল, যাৰ ফলত কম্পিউটাৰৰ প্ৰতি বিলৰ আগ্ৰহ বৃদ্ধি পাইছিল। 13 বছৰ বয়সত, বিল গেটছে স্কুলৰ কম্পিউটাৰত নিজে এটা ছফ্টৱেৰ প্ৰ’গ্ৰাম সৃষ্টি কৰিছিল। যেতিয়া বিল গেটছ হাই স্কুলত উপস্থিত হৈছিল, তেওঁ তেওঁৰ কিছুমান বন্ধুৰ সৈতে বিদ্যালয়ৰ পেৰোল প্ৰণালীক কম্পিউটাৰ কৰিছিল। এইটোৱে দেখুৱায় যে বিল গেটছৰ মনত সৰুৰে পৰা কম্পিউটাৰ প্ৰ’গ্ৰাম ফিড আছিল, যিটো ঈশ্বৰৰ পৰা পোৱা উপহাৰতকৈ কম নাছিল।

পল এলেন, যাৰ সৈতে বিলে পিছত ইমান ডাঙৰ ব্যৱসায় গঢ়ি তুলিছিল, স্কুলত তেওঁৰ জ্যেষ্ঠ আছিল। দুয়োৰে মাজত ভাল বন্ধুত্ব গঢ়ি উঠিছিল আৰু স্কুলৰ সময়ত তেওঁলোকে ইণ্টেল 8000 প্ৰচেছৰৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি ট্ৰেফিক কাউণ্টাৰৰ বাবে ‘ট্ৰেফিক অ ডাটা’ নামৰ এক কাৰ্যসূচী গঠন কৰিছিল। বিলৰ বয়স সেই সময়ত মাত্ৰ ১৭ বছৰ আছিল। বিলে ১৯৭৩ চনত স্কুলীয়া শিক্ষা পাছ কৰিছিল। বিল এছ.এ.টি. পৰীক্ষাত এজন ৰাষ্ট্ৰীয় পণ্ডিত আছিল, 1600 ৰ ভিতৰত 1590 নম্বৰ লাভ কৰিছিল। বিলে তেতিয়া হাৰ্ভাৰ্ড কলেজত নাম ভৰ্তি কৰিছিল। কলেজৰ সময়ত, বিলে তেওঁৰ বেছিভাগ সময় কম্পিউটাৰত অতিবাহিত কৰিছিল, তেওঁৰ বাকী বিষয়বোৰৰ প্ৰতি মনোযোগ নিদিছিল। তেওঁৰ বন্ধু এলনে তেওঁক পৰামৰ্শ দিছিল যে তেওঁ কলেজ এৰি ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব লাগে।

বিল গেটছ কৰ্ম জীৱন

  • বিল গেটছ আৰু তেওঁৰ বন্ধু এলনে একেলগে 1975 চনত মাইক্ৰছফ্ট কোম্পানী টো নিৰ্মাণ কৰিছিল, যাক প্ৰথমতে মাইক্ৰ’-ছফ্ট বুলি জনা যায়। এই লোকসকলে ‘বেছিক’ (বেছিক) নামৰ এটা প্ৰ’গ্ৰামৰ সৈতে আৰম্ভ কৰিছিল, যি হৈছে মাইক্ৰ’ কম্পিউটাৰএটাৰ মৌলিক প্ৰ’গ্ৰামিং ভাষা। পৰীক্ষাটো সফল হৈছিল, যাৰ পিছত তেওঁলোকে আন এটা প্ৰণালীৰ বাবে প্ৰ’গ্ৰামিং ভাষা বিকশিত কৰা আৰম্ভ কৰিছিল। মুহূৰ্ততে, বিল গেটছৰ কোম্পানী মাইক্ৰছফ্টে সফলতাৰ জখলা বগাবলৈ আৰম্ভ কৰিলে। 5 বছৰতকৈও কম সময়ৰ ভিতৰত, মাইক্ৰছফ্ট কোম্পানীয়ে ৰাজহুৱাভাৱে প্ৰদৰ্শন কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। কম্পিউটাৰত প্ৰবন্ধটো ইয়াত পঢ়ক।
  • 1980 চনত, ‘ইণ্টাৰনেচনেল বিজনেছ মেচিন (আইবিএম)’য়ে মাইক্ৰছফ্টক এটা চুক্তি ৰখাৰ প্ৰস্তাৱ দিছিল। আইবিএমে মাইক্ৰছফ্টক তেওঁলোকৰ আহিবলগীয়া ব্যক্তিগত কম্পিউটাৰৰ বাবে এটা ‘মৌলিক দোভাষী’ লিখিবলৈ কৈছিল। মাইক্ৰছফ্টে আই.বি.এম.-ৰ বাবে এটা পিচি ডি.ও.এছ. অপাৰেটিং চিষ্টেম সৃষ্টি কৰিছিল, আই.বি.এম.-ৰ বিনিময়ত $50,000 ৰ এককালীন মাচুল।
  • অতি সোনকালেই মাইক্ৰছফ্ট অপাৰেটিং চিষ্টেমসমূহ সমগ্ৰ বিশ্বতে বিখ্যাত হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে, যাৰ পিছত 1985 চনৰ 20 নৱেম্বৰত বিল গেটছৰ কোম্পানী মাইক্ৰছফ্টে বিশ্বৰ আগত ‘উইণ্ডোচ’ (উইণ্ডোচ) নামৰ এক অপাৰেটিং পৰিৱেশ উপস্থাপন কৰে। ই ‘মাইক্ৰছফ্ট ডছ (ডি.ও.এছ.)’ৰ বাবে অপাৰেটিং চিষ্টেম শ্বেলৰ দৰে কাম কৰিছিল। কেইবছৰমানৰ ভিতৰতে, উইণ্ডোচে সমগ্ৰ বিশ্বৰ ব্যক্তিগত কম্পিউটাৰ বজাৰ সম্পূৰ্ণৰূপে দখল কৰিছিল। ব্যক্তিগত কম্পিউটাৰ শ্বেয়াৰৰ 90% উইণ্ডো নাম দিয়া হৈছিল। মাইক্ৰছফ্টে অভূতপূৰ্ব বিত্তীয় সফলতা অৰ্জন কৰিছিল। মাইক্ৰছফ্ট কোম্পানীৰ সৰ্ববৃহৎ শ্বেয়াৰহোল্ডাৰ বিল গেটছ আছিল, সেয়েহে বিল গেটছে কোম্পানীৰ সফলতাৰ সম্পূৰ্ণ লাভালাভ লাভ কৰিছিল। বিল গেটছে কোম্পানীটোৰ সৈতে নিজৰ বাবে এটা ডাঙৰ নাম গঢ়ি তুলিছিল, যাৰ ফলত তেওঁ 1987 চনত প্ৰথমবাৰৰ বাবে বিশ্বৰ আটাইতকৈ ধনী ব্যক্তিৰ তালিকাত যোগদান কৰিছিল। বিল গেটছে মাত্ৰ ১১ বছৰৰ কেৰিয়াৰত ইমান ডাঙৰ কৃতিত্ব অৰ্জন কৰিছে।
  • মাইক্ৰছফ্টে 1989 চনত মাইক্ৰছফ্ট অফিচ মুকলি কৰিছিল। ই এটা মাইক্ৰছফ্ট অফিচ পেকেজৰ দৰে আছিল যি একেটা ছিষ্টেমত মাইক্ৰছফ্ট ৱৰ্ড আৰু এক্সেলৰ দৰে বহুতো এপ্লিকেচন একেলগে চলাব পাৰে। লগতে যিকোনো মাইক্ৰছফ্ট সামগ্ৰীত চলিব পাৰে। মাইক্ৰছফ্ট অফিচে এক বৃহৎ সফলতা অৰ্জন কৰে, যাৰ পিছত ব্যক্তিগত কম্পিউটাৰৰ পৃথিৱীত মাইক্ৰছফ্টৰ অপাৰেটিং চিষ্টেম একচেটিয়া হয়।
  • 1990-ৰ দশকত, যেতিয়া ইণ্টাৰনেট সমগ্ৰ বিশ্বতে এটা মকৰা জাললৈ বিয়পি পৰিছিল, বিল গেটছে মাইক্ৰছফ্টৰ প্ৰতি মনোযোগ দি আছিল, আৰু ইয়াক বিকশিত কৰিবলৈ দ্ৰুতগতিত কাম কৰি আছিল, যাতে তেওঁ তেওঁৰ গ্ৰাহকক ইণ্টাৰনেটৰ জৰিয়তে ছফ্টৱেৰৰ সমাধান দিব পাৰে। উইণ্ডোচ চিই অপাৰেটিং চিষ্টেম প্লেটফৰ্ম আৰু মাইক্ৰছফ্ট নেটৱৰ্ক সেই সময়ৰ অন্যতম মহান বিকাশ আছিল। ইয়াত ইণ্টাৰনেটৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ ওপৰত প্ৰবন্ধটো পঢ়ক।
  • 2000 চনত, বিল গেটছে মাইক্ৰছফ্টত চিইঅ’ পদৰ পৰা পদত্যাগ কৰে, কিন্তু এতিয়াও অধ্যক্ষ হিচাপে কাৰ্যালয়ত আছিল। তেওঁ মাইক্ৰছফ্ট কোম্পানীৰ এটা নতুন পোষ্টত নিজকে নিজৰ বাবে ‘চিফ ছফ্টৱেৰ আৰ্কিটেক্ট’ কৰি তুলিছিল।
  • পৰৱৰ্তী কেইবছৰমানত, বিল গেটছে মাইক্ৰছফ্টত তেওঁৰ কাম আনক দিবলৈ আৰম্ভ কৰে, আৰু তেওঁ নিজেই জনহিতকৰ কামত অধিক সময় অতিবাহিত কৰে।
  • বিলে ফেব্ৰুৱাৰী 2014-ত অধ্যক্ষ পদৰ পৰাও পদত্যাগ কৰে, আৰু এতিয়া মাইক্ৰছফ্টৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া সত্য নাদেলাৰ প্ৰযুক্তি উপদেষ্টা হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰি আছে। Bill Gates Biography in Assamese

Bill Gates other work

  • 1999 চনত, বিল গেটছে এমআইটি মহাবিদ্যালয়ক কম্পিউটাৰ পৰীক্ষাগাৰ হিচাপে গঢ়ি তুলিবলৈ 20 নিযুত $লাৰ দান কৰিছিল। মহাবিদ্যালয়ৰ লোকসকলে বিল গেটছৰ সন্মানত ইয়াক উইলিয়াম এইচ গেটছ বিল্ডিং নাম দিছিল।
  • তেওঁৰ পত্নীৰ সৈতে, বিলে 2000 চনত বিল এণ্ড মেলিণ্ডা গেটছ ফাউণ্ডেচন নিৰ্মাণ কৰিছিল। ই হৈছে বিশ্বৰ অন্যতম বৃহৎ ব্যক্তিগত ফাউণ্ডেচন, যাৰ উদ্দেশ্য হৈছে সমাজত মানুহৰ স্বাস্থ্য বৃদ্ধি কৰা আৰু বিশ্বজুৰি চৰম দৰিদ্ৰতা হ্ৰাস কৰা।
  • 2010 চনত, বিল গেটছে এজন ডাঙৰ বিনিয়োগকাৰী ৱাৰেন বাফেট আৰু ফেচবুকৰ প্ৰতিষ্ঠাপক আৰু মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া মাৰ্ক জুকাৰবাৰ্গৰ সৈতে তেওঁৰ উপাৰ্জনৰ আধা দান কৰিবলৈ এক চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰে। ফেচবুকৰ ইতিহাস জানিবলৈ পঢ়ক।

বিল গেটছৰ বঁটা Bill Gates Awards

  • ২০০২ চনত বিল গেটছ আৰু তেওঁৰ পত্নী মেলিণ্ডাক তেওঁলোকৰ ভাল সামাজিক কামৰ বাবে জেফাৰচন বঁটা প্ৰদান কৰা হয়।
  • 2010 চনত, গেটছে মাইক্ৰছফ্টত তেওঁৰ কৃতিত্ব আৰু তেওঁৰ জনহিতকৰ কামৰ বাবে ফ্ৰেংকলিন ইনষ্টিটিউটৰ দ্বাৰা বাৱাৰ বঁটা লাভ কৰে।
  • গেটছ আৰু তেওঁৰ পত্নীৰ ভাৰতত এটা ভেটি আছে যাৰ জৰিয়তে তেওঁলোকে ইয়াত দৰিদ্ৰসকলৰ বাবে কাম কৰে। বিল গেটছ আৰু তেওঁৰ পত্নী মেলিণ্ডাক এই মহান কামৰ বাবে ২০১০ চনত ভাৰত চৰকাৰে ভাৰতৰ তৃতীয় সৰ্ববৃহৎ সন্মান ‘পদ্মভূষণ’ প্ৰদান কৰিছিল।
  • বিল গেটছত বহুতো চলচ্চিত্ৰ, তথ্যচিত্ৰ, ভিডিঅ’ ক্লিপ নিৰ্মাণ কৰা হৈছে। সেইবোৰৰ ওপৰত বহুতো কিতাপ লিখা হৈছে, যিবোৰ মুখ্যতঃ ব্যৱসায়িক বিদ্যালয়ত শিকোৱা হয়। বিল গেটছ পৃথিৱীৰ সকলো যুৱপ্ৰজন্মৰ বাবে এটা ডাঙৰ অনুপ্ৰেৰণা।

বিল গেটছৰ বিষয়ে অজ্ঞাত কথা Bill Gates interesting facts

  • সৰুতে বিল গেটছৰ উপনাম আছিল ‘ট্ৰে’।
  • প্ৰথম কম্পিউটাৰ প্ৰ’গ্ৰাম বিল গেটবোৰে লিখিছিল ‘টিক-টেক্স-টু’ গেম।
  • স্কুলৰ দিনবোৰত, বিলে সদায় তেওঁৰ বন্ধুবৰ্গৰ সৈতে কথা পাতিছিল যে তেওঁ 30 বছৰ বয়সত কোটিপতি হ’ব। তেওঁৰ কথাবোৰ সঁচা আছিল, বিল গেটবোৰ ৩১ বছৰ বয়সত আক্ষৰিক ভাৱে কোটিপতি হৈ পৰিছিল।
  • বিল গেটছক ১৯৭৭ চনত নিউ মেক্সিকোত অনুজ্ঞাপত্ৰ অবিহনে গাড়ী চলোৱাৰ বাবে গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছিল।
  • ১৯৯৪ চনত লিওনাৰ্ডো দা ভিঞ্চিৰ দ্বাৰা লিখা পৃষ্ঠাৰ সংগ্ৰহ কোডেক্স লেষ্টাৰক বিল গেটছে ৩০.৮ নিযুত $লাৰত ক্ৰয় কৰে, এক নিলামত।
  • বিল গেটছে অনুশোচনা কৰে যে তেওঁ কোনো বিদেশী ভাষা নাজানে।
  • ফেচবুকৰ সহ-প্ৰতিষ্ঠাপক মাৰ্কক লগ পোৱাৰ পিছত, বিল গেটছে প্ৰথমে ফেচবুকত তেওঁৰ একাউণ্ট সৃষ্টি কৰিছিল, তেওঁ ছ’চিয়েল মিডিয়াত সক্ৰিয় নোহোৱাৰ আগতে।
  • মাইক্ৰছফ্ট কোম্পানীবিফল হ’লে বিল গেটছ কৃত্ৰিম বুদ্ধিমত্তাৰ এজন অভিযাত্ৰী হ’লহেঁতেন।
  • বিল গেটছৰ ওচৰত ইমান টকা থকা স্বত্বেও, তেওঁ কৈছে যে তেওঁৰ প্ৰতিটো সন্তানৰ নাম তেওঁৰ সম্পত্তিৰ পৰা 10 নিযুত $লাৰ। লগতে তেওঁলোকৰ সন্তানক কোনো অতিৰিক্ত পৰিমাণ দিয়া নহ’ব।
  • বিল গেটছৰ প্ৰিয় ব্যৱসায়িক কিতাপখন হৈছে ‘বিজনেছ এডভেঞ্চাৰ’।
  • বিল গেটছক ২০০৭ চনত হাৰ্ভাৰ্ড বিশ্ববিদ্যালয়ৰ দ্বাৰা সন্মানডিগ্ৰী প্ৰদান কৰা হৈছিল। এইখন সেই একেখন বিশ্ববিদ্যালয় যিটো বিল গেটছে ৩২ বছৰ আগতে মাজভাগত এৰিছিল।
  • গেটছৰ কোনো শিক্ষাৰ ডিগ্ৰী নাই।
  • বিল গেটছে প্ৰায় প্ৰতি বছৰে ভাৰত ভ্ৰমণ কৰে, আৰু ইয়াত দৰিদ্ৰ লোকসকলৰ উন্নতিৰ বাবে কাম কৰে।

You also Read

References

  1. Something I collected from Deepawali.co.in and Wikipedia

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *