May 6, 2021

Sachin Tendulkar Biography in Assamese। শচীন ৰমেশ তেণ্ডুলকা

শচীন ৰমেশ তেণ্ডুলকাৰ ইতিহাস Sachin Tendulkar Biography in Assamese

ক্ৰিকেটৰ ৰজা আৰু ক্ৰীড়া জগতৰ এজন প্ৰখ্যাত খেলুৱৈ শচীন আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰিকেট দলৰ প্ৰাক্তন অধিনায়ক আছিল। তেওঁ এজন বেটছমেন আৰু আজিলৈকে ক্ৰিকেটত সৰ্বাধিক ৰাণ সংগ্ৰহকাৰী। তেওঁৰ প্ৰিয়জনে তেওঁক ক্ৰিকেট জগতৰ ঈশ্বৰ বুলি কয়। তেওঁলোকক ভাল পোৱা দেশবোৰ বিদেশত বিয়পি আছে। তেওঁ নিজৰ সামৰ্থ্য আৰু দক্ষতাৰে ক্ৰিকেট জগতত তেওঁৰ নাম অমৰ কৰি তুলিছিল। তেওঁক ভাৰত চৰকাৰে কেইবাটাও বঁটা প্ৰদান কৰিছে।

Sachin Tendulkar
God Of Cricket | Sachin Tendulkar

ব্যক্তিগত তথ্য

সম্পূৰ্ণ নামSachin Ramesh Tendulkar
জন্ম২৪ এপ্ৰিল, ১৯৭৩ (৪৮ বছৰ)
Bombay, Maharashtra, India
উপনামMaster Blaster, Tendlya, Maestro, God of Cricket, Genius, Little Master
বেটিং শৈলীRight-handed
বলিং শৈলীRight-arm leg spin, off spin, medium pace
ভূমিকাBatsman

জন্মস্থান (জন্মস্থান) – মুম্বাই মহাৰাষ্ট্ৰ
মাক (মাতৃ) – ৰজনী টেডুলকাৰ
পিতৃ (পিতৃ) – ৰমেশ তেণ্ডুলকাৰ (মাৰাঠী উপন্যাস লেখক)
ভাতৃ (ভাতৃ) – অজিত তেণ্ডুলকাৰ, নিতিন তেণ্ডুলকাৰ
ভগ্নী (ভগ্নী) – সবিতা তেণ্ডুলকাৰ
পত্নী (পত্নী) – অঞ্জলি তেণ্ডুলকাৰ
পুত্ৰ (পুত্ৰ) – অৰ্জুন তেণ্ডুলকাৰ
জীয়ৰী – চাৰা তেণ্ডুলকাৰ

God Of Cricket | Sachin Tendulkar

আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় তথ্য

জাতীয় দলIndia
টেষ্ট অভিষেক  (মুঠ খেল 187)15 November 1989 বনাম Pakistan
অন্তিম টেষ্ট14 November 2013 বনাম West Indies
ODI অভিষেক (মুঠ খেল 74)18 December 1989 বনাম Pakistan
শেষ ODI18 March 2012 v Pakistan
ODI shirt no.10
Only T20I (মুঠ খেল 11)

কেৰিয়াৰ পৰিসংখ্যা

প্ৰতিযোগিতাTestODIFCLA
মুঠ খেল200463310551
ৰাণ15,92118,42625,39621,999
বেটিং গড়53.7944.8357.9245.54
শতক/অৰ্ধশতক51/6849/9681/11660/114
সৰ্বোচ্চ ৰাণ248*200*248*200*
বল4,2408,0547,56310,230
উইকেট4615471201
বলিং গড়54.1744.4862.1842.17
এটা ইনিংছত ৫টা উইকেট0202
এখন খেলত ১০টা উইকেট0n/a0n/a
শ্ৰেষ্ঠ বলিং3/105/323/105/32
কেচ্চ/ষ্টাম্পিং115/–140/–186/–175/–

জন্ম আৰু শৈশৱ

১৯৭৩ চনৰ ২৪ এপ্ৰিল তাৰিখে নিৰ্মল নাৰ্চিং হোমত শচীন তেণ্ডুলকাৰে জন্মগ্ৰহণ কৰে। তেখেতৰ পিতৃ ৰমেশ তেণ্ডুলকাৰ মাৰাঠী ভাষাৰ এজন ঔপন্যাসিক আছিল। তেখেতৰ মাতৃ ৰজনী তেণ্ডুলকাৰে বীমা কোম্পানিত কাম কৰিছিল। শচীনৰ পিতৃ ৰমেশ তেণ্ডুলকাৰে বিখ্যাত ভাৰতীয় সুৰকাৰ শচীন দেববৰ্মণৰ নাম অনুসাৰি পুত্ৰৰ নাম শচীন ৰাখে। শচীনৰ দুজন ককাইদেউ নিতিন আৰু অজিত আৰু বাইদেউ সবিতা ৰমেশৰ প্ৰথমা স্ত্ৰীৰ সন্তান। শৈশৱত শচীনে বান্দ্ৰা অঞ্চলৰ সাহিত্য সহবাস কো-ওপাৰেটিভ হাউছিং ছʼচাইটিত বসবাস কৰিছিল। Sachin Tendulkar Biography in Assamese

শচীন তেণ্ডুলকাৰৰ শিক্ষা

শচীন পঢ়াশুনাত বৰ ভাল নাছিল। তেওঁ এজন মধ্যবিত্ত শ্ৰেণীৰ ছাত্ৰ আছিল। তেওঁ বান্দ্ৰাৰ নিউ ইংলিছ স্কুল অৱ দ্য ইণ্ডিয়ান এডুকেশ্বন চছাইটিত শিক্ষা লাভ কৰিছিল। তাৰ পিছত, ক্ৰিকেটৰ প্ৰতি তেওঁৰ আগ্ৰহ দেখি, তেওঁক তেওঁৰ ক্ৰিকেট প্ৰশিক্ষক ৰমাকান্ত আচৰেকাৰৰ নিৰ্দেশত মুম্বাইৰ দাদৰৰ শাৰদাশ্ৰম বিদ্যা মন্দিৰত ভৰ্তি কৰোৱা হৈছিল। তেওঁ উচ্চ শিক্ষাৰ বাবে মুম্বাইৰ খালচা মহাবিদ্যালয়লৈ গৈছিল আৰু তাৰ পিছত মাজতে পঢ়া-শুনা বন্ধ কৰিছিল আৰু ক্ৰিকেটক তেওঁৰ গন্তব্য স্থান কৰি তুলিছিল।

শচীন তেণ্ডুলকাৰৰ প্ৰেম আৰু বিবাহ জীৱন

তেওঁৰ পত্নীৰ নাম অঞ্জলি তেণ্ডুলকাৰ, অঞ্জলি এগৰাকী শিশু ৰোগ বিশেষজ্ঞ আৰু বিখ্যাত উদ্যোগপতি অশোক মেহতাৰ কন্যা। শচীনৰ প্ৰকৃতি অলপ লাজকুৰীয়া, সেয়েহে তেওঁ কেতিয়াও সংবাদ মাধ্যমৰ সন্মুখত তেওঁৰ প্ৰেমকাহিনীৰ বিষয়ে বেছি কথা কোৱা নাছিল। ই প্ৰথমে মুম্বাই বিমানবন্দৰত লগ পাইছিল আৰু তাৰ পিছত পুনৰ এজন বন্ধুক লগ পাইছিল যি দুয়োকে চিনি পাইছিল, যেতিয়া কথোপকথন আৰম্ভ হৈছিল। অঞ্জলি এজন চিকিৎসা বিদ্যাৰ্থী যি ক্ৰিকেটত আগ্ৰহী নাছিল। তাই নাজানিছিল যে শচীন এজন ক্ৰিকেটাৰ আছিল। যেতিয়া দুয়োলগ হ’বলৈ আৰম্ভ কৰিছিল, অঞ্জলীয়ে ক্ৰিকেটৰ প্ৰতি আগ্ৰহী হ’বলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। যেতিয়া দুয়োজনে ইজনে সিজনক লগ পাইছিল, অঞ্জলীয়ে তাইৰ চিকিৎসা কেৰিয়াৰত অনুশীলন কৰি আছিল আৰু শচীনৰ ক্ৰিকেট যাত্ৰা আৰম্ভ হৈছিল। শচীনে এটা চিহ্ন প্ৰস্তুত কৰিছিল আৰু দুয়োকে লগ পোৱাটো আৰু সহজ নাছিল কাৰণ শচীনৰ ফেনে তেওঁলোকক য’লৈকে গৈছিল আগুৰি ধৰিছিল। এবাৰ দুয়োজনে কিছুমান বন্ধুৰ সৈতে “ৰোজা” বোলছবিখনলৈ যোৱাৰ কথা ভাবিছিল, কিন্তু চিনেমা হলত তেওঁলোকৰ অনুৰাগীসকলক ভয় কৰি শচীন ভুৱা দাড়ি লৈ থিয়েটাৰলৈ গৈছিল, কিন্তু তেওঁৰ অনুৰাগীসকলে তেওঁলোকক চিনাক্ত কৰিছিল আৰু তেওঁলোকক ঘেৰি ধৰিছিল আৰু অটোগ্ৰাফ ল’বলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। Sachin Tendulkar Biography in Assamese

অঞ্জলীয়ে কয় যে যেতিয়া শচীন আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় ভ্ৰমণত আছিল, তেতিয়া তেওঁ শচীনৰ সৈতে কথা পাতিবলৈ আৰু আন্তৰ্জাতিক ফোনৰ বিল সংৰক্ষণ কৰিবলৈ প্ৰেম পত্ৰ লিখিছিল।

পাঁচ বছৰৰ সম্পৰ্কৰ পিছত, তেওঁলোকে বিবাহৰ সিদ্ধান্ত লয়, যি 24 মে’ত উনিচো পিঞ্চাইয়নৱেত বিবাহ পাশত আৱদ্ধ হয়। বিবাহৰ 2 বছৰৰ পিছত, 1997 চনৰ 12 অক্টোবৰত তেওঁৰ ঘৰত এজনী কন্যাৰ জন্ম হৈছিল, যাৰ নাম আছিল চাৰা তেণ্ডুলকাৰ। দুবছৰপিছত, তেওঁৰ ঘৰত এজন পুত্ৰৰ জন্ম হয়, যাৰ নাম অৰ্জুন, আৰু তেওঁৰ পৰিয়াল সম্পূৰ্ণ হয়। ল’ৰা-ছোৱালীবোৰৰ পিছত, অঞ্জলীয়ে তাইৰ কেৰিয়াৰ মাজভাগত বন্ধ কৰিবলৈ পঢ়িছিল আৰু তাইৰ সন্তানক ডাঙৰ-দীঘল কৰাৰ ওপৰত সকলো মনোযোগ দিছিল। তেওঁ এক সাক্ষাৎকাৰত কৈছে যে তেওঁৰ কেৰিয়াৰ এৰি দিয়াৰ বাবে তেওঁৰ কোনো অনুশোচনা নাই, তেওঁ তেওঁৰ স্বামী আৰু সন্তানক সময় দিবলৈ ভাল পায়, আৰু এগৰাকী আদৰ্শ মাতৃ আৰু পত্নীৰ কৰ্তব্য পালন কৰিছে আৰু এক সফল বিবাহ প্ৰতিষ্ঠা কৰিছে।

শচীন তেণ্ডুলকাৰৰ কেৰিয়াৰ (career):

  • শচীনৰ ক্ৰিকেট কেৰিয়াৰ বৰ্তমান আৰু আগন্তুক সকলো খেলুৱৈৰ বাবে এক নিৰ্দেশনা। তেওঁৰ দেউতাক, ভাতৃ আৰু আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণভাৱে তেওঁৰ প্ৰশিক্ষক ছাৰ আচৰেকাৰে মুখ্য ভূমিকা পালন কৰিছে। শচীন বহুত পৰিশ্ৰমী আৰু তেওঁ এই মাইলৰ খুঁটিটো প্ৰাপ্ত কৰাত নিজৰ জীৱন ত্যাগ কৰিছে।
  • ১৯৮৮ চনত তেওঁ মুম্বাই দলৰ হৈ ৰাজ্যিক পৰ্যায়ৰ এখন খেলত খেলি কেৰিয়াৰৰ প্ৰথমটো শতক অৰ্জন কৰে। খেলখনত তেওঁলোকৰ প্ৰদৰ্শন দেখি, তেওঁলোকক ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ত নিৰ্বাচিত কৰা হৈছিল। ১১ মাহৰ পিছত ভাৰত পাকিস্তানৰ খেলখনত প্ৰথমবাৰৰ বাবে তেওঁ ভাৰতৰ হৈ ক্ৰিকেট খেলিছিল।
  • পাকিস্তানৰ সৈতে শচীনৰ প্ৰথম খন আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় খেল ১৬ বছৰ বয়সত খেলা হৈছিল, যেতিয়া তেওঁ শক্তিশালী প্ৰদৰ্শন কৰিছিল আৰু খেলখনত নাকত আঘাত আৰু গধুৰ তেজৰ সন্মুখীন হৈছিল, কিন্তু তেওঁ হাৰ মানি নাছিল আৰু ভাল প্ৰদৰ্শন কৰিছিল আৰু পাকিস্তানী দলৰ ছয়বোৰ মুকলি কৰিছিল।
  • তেওঁ 1990 চনত ভাৰত আৰু ইংলেণ্ডৰ মাজত তেওঁৰ প্ৰথম টেষ্ট মেচ খেলিছিল। আৰু ইয়াত তেওঁ কম বয়সতে শতক অৰ্জন কৰাৰ অভিলেখ গঢ়িছিল।
  • তেওঁ তেওঁৰ প্ৰদৰ্শনৰ দ্বাৰা আকৰ্ষিত হৈছিল, সেয়েহে তেওঁক 1996 চনৰ বিশ্বকাপত টীম ইণ্ডিয়াৰ অধিনায়ক কৰা হৈছিল। তেওঁ ১৯৯৮ চনত অধিনায়কত্ব ত্যাগ কৰিছিল কিন্তু ১৯৯৯ চনত তেওঁক পুনৰ অধিনায়ক বনোৱা হৈছিল, কিন্তু তেওঁৰ অধিনায়কত্ব দলটোৰ সৈতে ভাল নহ’ল আৰু তেওঁ ২৫ খন টেষ্টৰ ভিতৰত মাত্ৰ ৪ খনত জয়ী হৈছিল, সেয়েহে তেওঁ অধিনায়কপদ ত্যাগ কৰিছিল আৰু পুনৰ কেতিয়াও অধিনায়ক নহ’বলৈ সিদ্ধান্ত লৈছিল।
  • তেওঁ ২০০১ চনত এদিনীয়াত ১০,০০০ ৰাণ সংগ্ৰহ কৰা প্ৰথম ক্ৰিকেটাৰ হিচাপে পৰিগণিত হৈছিল। এইটো ২০০৩ চনত এটা সোণালী সময় আছিল যে তেওঁলোকৰ প্ৰিয়জন বাঢ়ি আছিল। 2003 চনত, শচীনে 11 খন মেচত 673 ৰাণ সংগ্ৰহ কৰিছিল আৰু টীম ইণ্ডিয়াক বিজয়ৰ শেষলৈ লৈ গৈছিল আৰু সকলোৰে প্ৰিয় খেলুৱৈ হৈ পৰিছিল।
  • বিশ্বকাপৰ ফাইনেলত ভাৰত আৰু অষ্ট্ৰেলিয়া পৰাজিত হয়, কিন্তু শচীনে ইয়াত মেন অৱ দ্য মেচ খিতাপ জয় কৰে।
  • তাৰ পিছত শচীনে কেইবাখনো খেলত অংশগ্ৰহণ কৰিছিল আৰু এটা সময়ত তেওঁ এটা অতি বেয়া সময় দেখিছিল যেতিয়া তেওঁ খেলখন পৰাজিত কৰাৰ অভিযোগ উত্থাপিত হৈছিল, কিন্তু তেওঁ যিকোনো কথা উপেক্ষা কৰি নিজৰ খেলত মনোনিৱেশ কৰিছিল আৰু আগবাঢ়ি গৈ উচ্চতাৰ শিখৰ স্পৰ্শ কৰিছিল।
  • ২০০৭ চনত তেওঁ এখন টেষ্ট মেচত ১১,০০০ ৰাণ সংগ্ৰহ কৰাৰ অভিলেখ গঢ়িছিল। তাৰ পিছত তেওঁ 2011 চনৰ বিশ্বকাপত নিজৰ সকলো শক্তিৰে ওলাই আহিছিল, দ্বিশতক অৰ্জন কৰিছিল আৰু শৃংখলাটোত 482 ৰাণ সংগ্ৰহ কৰিছিল।
  • ভাৰতে 2,110 বিশ্বকাপৰ ফাইনেল ত বিজয়ী হৈছিল। শচীনৰ শৈশৱৰ সপোনটো বিশ্বকাপত তেওঁৰ প্ৰথম জয় হিচাপে বাস্তৱায়িত হৈছিল।
  • তেওঁ তেওঁৰ কেৰিয়াৰৰ বিশ্বকাপত ২০০০ ৰাণ আৰু ৬ টা শতক অৰ্জন কৰা প্ৰথম ক্ৰিকেটাৰ হৈছিল। কোনো ক্ৰিকেটাৰে এতিয়ালৈকে এই অভিলেখ স্থাপন কৰিবলৈ সক্ষম হোৱা নাই।

ঘৰুৱা কেৰিয়াৰ

১৯৮৭ চনৰ ১৪ নৱেম্বৰ তাৰিখে তেণ্ডুলকাৰে ৰঞ্জি ট্ৰফী প্ৰতিযোগিতাত মুম্বই ক্ৰিকেট দলৰ হৈ সুযোগ লাভ কৰিলেও কোনো মেচত প্ৰথম একাদশৰহৈ খেলাৰ সুযোগ তেখেতৰ হোৱা নাছিল। নিউজিলেণ্ড জাতীয় ক্ৰিকেট দলৰ ভাৰত ভ্ৰমণৰ সময়ত ৱাংখেড়ে ষ্টেডিয়ামৰ নেটত প্ৰশিক্ষণৰত ভাৰতীয় দলৰ অধিনায়ক কপিল দেৱৰ বলৰ বিৰুদ্ধে বেটিং কৰাৰ সুযোগ লাভ কৰি শচীন সহজেই সেয়া খেলি থাকিলে। মুম্বাই ক্ৰিকেট দলৰ অধিনায়ক দিলীপ ভেংচৰকাৰে তেখেতক মুম্বই ক্ৰিকেট দলৰ প্ৰথম একাদশত সুযোগ দিয়ে। ১৯৮৮ চনৰ ১১ ডিচেম্বৰৰ দিনা মাত্ৰ ১৫ বছৰ ২৩২ দিন বয়সত শচীনে এঘাৰজনীয়া প্ৰথম শ্ৰেণীৰ ক্ৰিকেটত মুম্বাই ক্ৰিকেট দলৰ হৈ গুজৰাট ক্ৰিকেট দলৰ বিৰুদ্ধে খেলিবলৈ সুযোগ লাভ কৰি অপৰাজিত ১০০ ৰাণ কৰি ভাৰতৰ কনিষ্ঠতম ক্ৰিকেটাৰ হিচাবে অভিষেক মেচত প্ৰথম শ্ৰেণী ক্ৰিকেট খেলত শতৰাণৰ ৰেকৰ্ড কৰে।  ইয়াৰ পিছত তেখেতে দেওধৰ ট্ৰফি আৰু দলীপ ট্ৰফিতো শতৰাণ কৰে।

১৯৮৮-৮৯ বৰ্ষত শচীনে মুম্বই ক্ৰিকেট দলৰ সৰ্বোচ্চ ৰাণ সংগ্ৰাহক হয়। ইয়াৰ বাহিৰেও তেখেতে ১৯৮৯-৯০ বৰ্ষৰ আৰম্ভণিত ইৰাণী ট্ৰফী প্ৰতিযোগিতাত অৱশিষ্ট ভাৰতৰ হৈ দিল্লী ক্ৰিকেট দলৰ বিৰুদ্ধে অপৰাজিত শতৰাণ কৰে। ১৯৮৮ আৰু ১৯৮৯ চনত শচীনে দুবাৰ ইংলেণ্ড ভ্ৰমণ কৰে। ১৯৯৮ চনত ভাৰত ভ্ৰমণলৈ আহা অষ্ট্ৰেলিয়া জাতীয় ক্ৰিকেট দলৰ বিৰুদ্ধে মুম্বাই ক্ৰিকেট দলৰ হৈ প্ৰথম দ্বিশতৰাণ (২০৪*) কৰে। ২০০০ চনৰ এপ্ৰিল মাহত ৰঞ্জি ট্ৰফী প্ৰতিযোগিতাৰ ছেমিফাইনেলত তামিলনাড়ু ক্ৰিকেট দলৰ বিৰুদ্ধে অপৰাজিত ২৩৩ ৰাণ কৰে।

শচীনে ক্ৰিকেটৰ পৰা অৱসৰ লয়:

ক্ৰিকেট জগতৰ এই মহান খেলুৱৈজনে অৰ্জন কৰা অভিলেখ কোনেও কেতিয়াও স্পৰ্শ কৰা নাই। যেতিয়া শচীনে ক্ৰিকেটৰ পৰা অৱসৰ লোৱাৰ সিদ্ধান্ত লয়, তেওঁৰ অনুৰাগীসকলে অনুভৱ কৰে যে তেওঁ বহুত ডাঙৰ, তেওঁৰ সিদ্ধান্তৰ বিৰোধিতা কৰা হৈছিল, কিন্তু ২০১২ চনৰ ডিচেম্বৰত তেওঁ এদিনীয়া খেলৰ পৰা অৱসৰ লোৱাৰ সিদ্ধান্ত লয়। তেওঁ ২০১৩ চনৰ জানুৱাৰীত ক্ৰিকেটৰ পৰা অৱসৰ লয়, যেতিয়া সংবাদ মাধ্যমবোৰ দূৰদূৰলৈ বিয়পি পৰে, তেওঁৰ সিদ্ধান্তই বহুতৰ হৃদয় ভাঙি পেলায় আৰু তেওঁক সিদ্ধান্তটোৰ পৰা ভৰি আঁতৰাবলৈ আহ্বান জনায়। কিন্তু শচীন অটল আছিল। তেওঁ তেওঁৰ সমগ্ৰ কেৰিয়াৰত 34,000 ৰাণ সংগ্ৰহ কৰিছিল, যাৰ ভিতৰত আছিল 100 টা শতক, আৰু আন কোনো খেলুৱৈয়ে কেতিয়াও অভিলেখ ভংগ কৰা নাই।

বঁটা আৰু প্ৰাপ্তি Awards And Achivment 

ৰাষ্ট্ৰীয় সন্মান National honours

  • 1994 – Arjuna Award, by the Government of India in recognition of his outstanding achievement in sports.
  • 1997–98 – Rajiv Gandhi Khel Ratna, India’s highest honour given for achievement in sports.
  • 1999 – Padma Shri, India’s fourth-highest civilian award.
  • 2001 – Maharashtra Bhushan Award, Maharashtra State’s highest Civilian Award.
  • 2008 – Padma Vibhushan, India’s second-highest civilian award.
  • 2014 – Bharat Ratna, India’s highest civilian award.

অন্যান্য সন্মান Other honours

  • 1997 – Wisden Cricketer of the Year.
  • 1998, 2010 – Wisden Leading Cricketer in the World.
  • 2002 – In commemorating Tendulkar’s feat of equalling Don Bradman’s 29 centuries in Test Cricket, automotive company Ferrari invited him to its paddock in Silverstone on the eve of the British Grand Prix on 23 July, to receive a Ferrari 360 Modena from the F1 world champion Michael Schumacher.
  • 2003 – Player of the tournament in 2003 Cricket World Cup.
  • 2004, 2007, 2010 – ICC World ODI XI.
  • 2006-07, 2009-10 – Polly Umrigar Award for International cricketer of the year
  • 2009, 2010, 2011 – ICC World Test XI.
  • 2010 – Outstanding Achievement in Sport and the Peoples Choice Award at The Asian Awards in London.
  • 2010 – Sir Garfield Sobers Trophy for cricketer of the year.
  • 2010 – LG People’s Choice Award.
  • 2010 – Made an Honorary group captain by the Indian Air Force.
  • 2011 – Castrol Indian Cricketer of the Year award.
  • 2012 – Wisden India Outstanding Achievement award.
  • 2012 – Honorary Member of the Order of Australia, given by the Australian government.
  • 2013 – Indian Postal Service released a stamp of Tendulkar and he became the second Indian after Mother Teresa to have such stamp released in their lifetime.
  • 2014 – ESPNCricinfo Cricketer of the Generation
  • 2017 – The Asian Awards Fellowship Award at the 7th Asian Awards.
  • 2019 – Inducted into the ICC Cricket Hall of Fame
  • 2020 – Laureus World Sports Award for Best Sporting Moment (2000–2020

শচীনৰ বিষয়ে কিছুমান কথা

  • শচীনৰ দেউতাক সংগীতৰ প্ৰতি ভাল পাইছিল সেয়েহে তেওঁ শচীনৰ নাম সেই সময়ৰ বিখ্যাত সংগীতজ্ঞৰ নামেৰে নামাকৰণ কৰিছিল, কিন্তু শচীনৰ শখ কেৱল ক্ৰিকেটত আছিল, কিন্তু শচীনৰ জীয়ৰী চাৰাৰ কণ্ঠ স্বৰ খুব ভাল আৰু অতি সুমধুৰ সংগীত গায়।
  • তেওঁ বান্দ্ৰা ইষ্টৰ সাথিয়া সাহৱাসৰ অপাৰেটিভ হাউচিং চছাইটিত খ্যাতি অৰ্জন কৰাৰ আগতে সময় অতিবাহিত কৰিছিল।
  • তেওঁ সৰুতে লগ টেনিছৰ প্ৰতি খুব ভাল পাইছিল আৰু জোন মেকেনৰোক তেওঁৰ আদৰ্শ হিচাপে গণ্য কৰিছিল কিন্তু পিছত ক্ৰিকেটত তেওঁৰ কেৰিয়াৰ গঢ়ি তুলিছিল।
  • শচীনৰ ক্ৰিকেট গুৰু আছিল ৰমাকান্ত আচৰেকাৰ, যি শচীনৰ সৈতে কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰি তেওঁক এজন সফল ক্ৰিকেটাৰ হিচাপে গঢ়ি তুলিছিল। তেওঁ তেওঁৰ কেৰিয়াৰৰ পুৰণি দিনবোৰ মনত পেলাই ছিল আৰু এটা সাক্ষাৎকাৰত কৈছিল যে তেওঁৰ প্ৰশিক্ষকে তেওঁৰ ক্ৰিকেট অনুশীলনৰ সময়ত উইকেটত মুদ্ৰা ৰাখিছিল। যদি কোনোবাই তেওঁলোকক বৰ্খাস্ত কৰিছিল, মুদ্ৰাটো খেলুৱৈজনৰ ওচৰলৈ যাব, অন্যথা তেওঁ নিজেই পাব। তেওঁলোকৰ তেৰটা মুদ্ৰা আছে যিবোৰ তেওঁলোকৰ জীৱনৰ এক অমূল্য পুৰস্কাৰ।
  • বিনোদ কাম্বলী শচীন শাৰদা শ্ৰম স্কুলৰ এজন ঘনিষ্ঠ বন্ধু আছিল, যি ক্ৰিকেটৰ যাত্ৰা আৰম্ভ কৰিছিল আৰু এই উচ্চতাত উপনীত হৈছিল।
  • তেওঁৰ প্ৰেম বিবাহ হৈছিল, তেওঁ প্ৰথম দৰ্শনতে প্ৰেমত পৰিছিল, তেওঁৰ পত্নী তেওঁতকৈ 6 বছৰ ডাঙৰ।
  • তেওঁ গণেশক তেওঁৰ পূব বুলি গণ্য কৰে আৰু প্ৰতি বছৰে তেওঁৰ ঘৰত গণপতি প্ৰতিষ্ঠা কৰে আৰু গণেশ চতুৰ্থী উৎসৱক বছৰটোৰ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ উৎসৱ হিচাপে গণ্য কৰে।
  • ক্ৰিকেটৰ উপৰিও, মুম্বাইৰ কোলাবাত থেডুলকাৰছ ৰেষ্টুৰেণ্ট নামৰ এখন ৰেষ্টুৰেণ্টো আছে।
  • তেওঁ ভাৰতৰ ৰাজ্যসভাৰো সদস্য। তেওঁ কনিষ্ঠতম বয়সত ভাৰত ৰত্ন বঁটা প্ৰাপ্ত প্ৰথম খেলুৱৈ।
  • এইটো এটা বিভাজন, অৰ্থাৎ, তেওঁলোকে সোঁ হাতেৰে বাজি আৰু বল ব্যৱহাৰ কৰে আৰু বাওঁ হাতেৰে লিখিব।
  • ২০০৩ চনত তেওঁ “ষ্টাম্প মেন” নামৰ এখন চলচ্চিত্ৰত অতিথি চৰিত্ৰত অভিনয় কৰে। 2008 চনত, লণ্ডনৰ মেডাম টুচেণ্ডৰ সংগ্ৰহালয়ত তেওঁৰ মমৰ এটা পুত্তলিকা স্থাপন কৰা হৈছিল।
  • শচীন অতি দয়ালু আৰু মুম্বাইত চলি থকা অনাথালিয়া আৰু এনজিঅ’ত প্ৰতি বছৰে ২০০ জন দৰিদ্র শিশুক সহায় কৰে।
  • শচীন ধূমপানত অভ্যস্ত নহয় কিন্তু কেতিয়াবা সুৰা সেৱন কৰে।
  • 2005-2006 চনত, শচীনৰ কান্ধ আৰু কিলাকুটিৰ সমস্যা হৈছিল, ইমান বিষ হৈছিল যে তেওঁ বিষত টোপনিৰ পৰা সাৰ পাইছিল, বহুতো ঔষধ গ্ৰহণ কৰিবলৈ পঢ়িছিল। কিন্তু তথাপিও তেওঁ নিজৰ খেল অব্যাহত ৰাখিছিল, বেদনাদায়কভাৱে তেওঁৰ খেলৰ ধৰণ সলনি কৰিছিল, কিন্তু তথাপিও তেওঁ ভাল প্ৰচেষ্টা কৰিছিল আৰু ক্ৰিকেট ইতিহাসত 39 টা শতক অৰ্জন কৰিছিল আৰু 4 টা দ্বিশতক অৰ্জন কৰিছিল আৰু 89 টা অৰ্ধশতক অৰ্জন কৰিছিল।
  • এয়া সুনীল গাভাস্কাৰৰ ডাঙৰ অনুৰাগী আৰু তেওঁ তেওঁক তেওঁৰ আদৰ্শ বুলি বিবেচনা কৰে। ভাৰত আৰু পাকিস্তানৰ মাজত অনুষ্ঠিত প্ৰথম টেষ্টত, সুনীল গাভাস্কাৰে তেওঁক খেলখনৰ সময়ত পিন্ধা পৰিশোধকৰা উপহাৰ উপহাৰ দিছিল।
  • শচীনৰ জীৱনৰ ওপৰত আধাৰিত এখন চলচ্চিত্ৰও নিৰ্মাণ কৰা হৈছে৷ ছবিখনক “এ বিলিভ ড্ৰীম” বুলি কোৱা হয় যিখন ৰিদম ট্ৰেক্টৰে পৰিচালনা কৰিছে৷ শচীন তেণ্ডুলকাৰে চলচ্চিত্ৰখনত মুখ্য চৰিত্ৰত অভিনয় কৰিছে।
  • শচীনৰ জীৱনৰ ওপৰত আধাৰিত বহুতো কিতাপ লিখা হৈছে।

শচীন তেণ্ডুলকাৰৰ সৈতে সম্পৰ্কিত কিছুমান বিতৰ্ক

  • শচীন তেণ্ডুলকাৰ এজন ভাল বলাৰ আছিল, তেওঁৰ বেলেগ ধৰণে বলিং কৰাৰ ধৰণ আছিল যে তেওঁ এজন চিত্তাকৰ্ষক বলাৰ আছিল। যেতিয়া শচীন ২০০১ চনত দক্ষিণ আফ্ৰিকা আৰু ভাৰতৰ মাজৰ খেলখনত আছিল, ক্ৰিকেটাৰ সৌৰভ গাংগুলীয়ে শচীনৰ ওপৰত বলটো টেপ কৰাৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰিছিল। শচীন গভীৰভাৱে দুখিত হৈছিল আৰু এখন টেষ্ট খেলৰ বাবে নিষিদ্ধ কৰা হৈছিল। ৰেফাৰী আচৰিত হৈছিল, মাইক ডেনিছ সেই সময়ত ৰেফাৰী আছিল। যথেষ্ট বিতৰ্ক হৈছিল আৰু গোটেই গোচৰটোৰ তদন্ত কৰা হৈছিল আৰু পুৰণি ফুটেজ দেখা গৈছিল, তাৰ পিছত আইচিচিয়ে গোটেই বিষয়টো চম্ভালিছিল আৰু শচীন নিৰ্দোষ প্ৰমাণিত হৈছিল।
  • ছাৰ ডন ব্ৰেডমেনে শচীনক ২০০২ চনত ২৯ টা টেষ্ট শতক সম্পূৰ্ণ কৰাৰ উদযাপন কৰিবলৈ এখন ফেৰাৰী ৩৬০ স্পৰ্টছ কাৰ উপহাৰ দিছিল। তেওঁৰ ওপৰত ১ কোটি টকাতকৈ ওপৰৰ আমদানি শুল্ক উৎকোচ দিয়াৰ অভিযোগ আছিল। ইয়াৰ বাবে আদালতত এটা গোচৰ ৰুজু কৰা হৈছিল আৰু পিছত তেওঁ পৰিশোধ কৰিবলগা পৰিমাণটো পঢ়ি শুনালে।
  • তেওঁৰ জন্মদিনত, তেওঁৰ শ্ৰেষ্ঠ বন্ধু আৰু আত্মীয়সকলে এটা পাৰ্টি পৰিকল্পনাৰ এই জন্মদিনৰ পাৰ্টিত কেকত ত্ৰিৰংগা ডিজাইন কৰিছিল। যেতিয়া তেওঁ 2010 চনত কেক টো কাটিছিল, তেতিয়া তেওঁৰ বিৰুদ্ধে ভাৰতীয় নাগৰিক ধ্বজক অপমান কৰাৰ অভিযোগ উত্থাপিত হৈছিল।
  • শচীনৰ তেওঁৰ ঘৰলৈ যোৱাৰ অনুমতি নাছিল বা তেওঁৰ ওচৰত দখলৰ প্ৰমাণপত্ৰ নাছিল, যাৰ বাবে বিএমচিয়ে তেওঁক জৰিমনা বিহা হৈছিল। Sachin Tendulkar Biography in Assamese

তেওঁক তেওঁৰ প্ৰিয়জনে বহুতো নাম দিছে যেনে লিটল মাষ্টাৰ, মাষ্টাৰ ব্লাষ্টাৰ, ক্ৰিকেটৰ ৰজা ইত্যাদি। শচীন তেণ্ডুলকাৰে ক্ৰিকেটৰ পৰা অৱসৰ ল’ব পাৰে, কিন্তু আজিও তেওঁক মানুহে ভাল পায় আৰু তেওঁৰ খেলৰ কথা মনত ৰাখে আৰু তেওঁৰ খেলৰ বিষয়ে কয়। তেওঁলোকে বহুতো অভিলেখ ভংগ কৰিছে আৰু বহুতো নতুন অভিলেখ স্থাপন কৰা হৈছে আৰু কোনো ক্ৰিকেটাৰে কেতিয়াও সেইবোৰ মিলাব পৰা নাই। সকলোৱে এনে ভাৰত ৰত্নক লৈ গৌৰৱান্বিত আৰু দেশক গৌৰৱান্বিত কৰিছে।

শচীন তেণ্ডুলকাৰ শেহতীয়া বাতৰি – কোভিড-19 ইতিবাচক

২০২১ চনৰ মাৰ্চ মাহত কোভিড-১৯ৰ পৰা ইতিবাচক ঘোষণা কৰা শচীন তেণ্ডুলকাৰে তেওঁৰ টুইটাৰ একাউণ্টৰ পৰা নিজেই এই কথা নিশ্চিত কৰে। শচীনৰ মতে, চিকিৎসকৰ সৈতে কথা পতাৰ পিছত নিশ্চিত কৰাৰ পিছত তেওঁ নিজৰ ভিতৰতে কোভিড-১৯ সম্পৰ্কীয় কিছুমান লক্ষণ অনুভৱ কৰিছিল৷ এইটো নিশ্চিত কৰাৰ পিছত, তেওঁ ছ’চিয়েল মিডিয়াৰ জৰিয়তে তেওঁৰ অনুৰাগী আৰু সংবাদ মাধ্যমক জনায় যে তেওঁৰ পৰিয়ালৰ আন সকলো সদস্যই চিকিৎসকে দিয়া সকলো নিৰ্দেশনা অনুসৰণ কৰি আছে৷ তেওঁলোকে অনুসৰণ কৰি আছে।

শচীন তেণ্ডুলকাৰৰ মূল্যৱান শব্দ Sachin Tendulkar Quotes

  • মই ক্ৰিকেটত পৰাজয়ঘৃণা কৰোঁ, ক্ৰিকেট মোৰ প্ৰথম প্ৰেম, এবাৰ মই খেলপথাৰলৈ অহাৰ পিছত ই মোৰ বাবে সম্পূৰ্ণ বেলেগ ক্ষেত্ৰ। আৰু জিকাৰ ভোক সদায় থাকে।
  • মই কেতিয়াও চিন্তা নকৰো যে মই ক’লৈ যাম বা মই নিজকে কোনো লক্ষ্যৰ বাবে লক্ষ্য ৰাখিবলৈ বাধ্য কৰা নাই।
  • মই আপোনাক কেতিয়াও আনৰ সৈতে তুলনা কৰা নাই।
  • প্ৰত্যেকৰে পথাৰৰ ভিতৰত আৰু বাহিৰত নিজকে ঠেলি দিয়াৰ এক পৃথক শৈলী আছে।
  • সমালোচকসকলে মোক মোৰ ক্ৰিকেট শিকোৱা নাই আৰু তেওঁলোকে নাজানে মোৰ শৰীৰ আৰু মোৰ মন কি।
  • মই ইয়াক অতি সৰল ভাৱে লওঁ। বলটো চাওক আৰু ইয়াক সম্পূৰ্ণ যোগ্যতাৰে খেলক।
  • বিভিন্ন খেলুৱৈৰ সংখ্যা যাৰ বাবে তেওঁলোকে অৱদান আগবঢ়ায় সেইকাৰণে বিজয় সদায় মহান হয়।
  • মোৰ দৃষ্টিভংগী হৈছে যে যেতিয়া মই ক্ৰিকেট খেলি থাকো তেতিয়া মই ভাবিব নোৱাৰো যে এই খেলবোৰ কম বেছি গুৰুত্বপূৰ্ণ।
  • মই বেছি দূৰত নাভাবো মই একেটা কথা একেসময়তে ভাবো।
  • মই এজন খেলুৱৈ আৰু ৰাজনীতিবিদ নহয়। মই এজন খেলুৱৈ আৰু মই একেথাকিম। মই ক্ৰিকেট এৰি ৰাজনীতিলৈ যোৱা নাই। মই তেওঁৰ সৈতে ক্ৰিকেটত জীয়াই থাকিম মোৰ জীৱন।

You also Read

References

  1. Something I collected from Wikipedia

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *