September 16, 2021

Ajit Doval Biography in Assamese। অজিত ডোভালৰ জীৱনী

অজিত কুমাৰ ডোভালৰ জীৱনী Ajit Doval Biography in Assamese

অজিত কুমাৰ ডোভাল, কেচি (জন্ম ২০ জানুৱাৰী ১৯৪৫) ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ পঞ্চম আৰু বৰ্তমানৰ ৰাষ্ট্ৰীয় সুৰক্ষা উপদেষ্টা (National Security Advisor )। তেওঁ ২০০৪-০৫ বৰ্ষত ইণ্টেলিজেঞ্চ ব্যুৰোৰ(National Security Advisor) সঞ্চালক হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰিছিল।  ইয়াৰ পিছত  তেওঁ  অপাৰেচন শাখাৰ মুৰব্বী হিচাপে এক দশক অতিবাহিত কৰিছিল। জম্মু আৰু কাশ্মীৰৰ বিশেষ মৰ্যাদা প্ৰত্যাহাৰৰ ক্ষেত্ৰতো তেওঁক এক সহায়ক ব্যক্তি হিচাপে গণ্য কৰা হয়। তেওঁ ভাৰতীয় আৰক্ষী সেৱাৰ এজন অৱসৰপ্ৰাপ্ত সদস্য।

Ajit Doval Biography in Assamese
NSA Ajit Doval
5th National Security Advisor of India
Incumbent
Assumed office
30 May 2014
Prime MinisterNarendra Modi
DeputyDattatray Padsalgikar
Pankaj Saran
Rajinder Khanna
Vinod G. Khandare
Preceded byShivshankar Menon
Director of the Intelligence Bureau
In office
31 July 2004 – 31 January 2005
Prime MinisterManmohan Singh
Preceded byK. P. Singh
Succeeded byE. S. L. Narasimhan
Personal details
Born20 January 1945 (age 76)
Ghiri Banelsyun, Pauri Garhwal, United Provinces, British India (now in Uttarakhand, India)
Spouse(s)Aruni Doval (m.1972)
ChildrenVivek, Shaurya
ResidenceNew Delhi, India
Alma materAgra University (MA)
National Defence College (MPhil)
Awards Kirti Chakra
 Police Medal
 President’s Police Medal

Case Study on Ajit Doval

প্ৰাৰম্ভিক জীৱন আৰু শিক্ষা  Early life and education :

ডোভালৰ জন্ম ১৯৪৫ চনত পাউৰী গড়ৱালৰ ঘিৰি বানেলচ্যুন গাঁৱত পূৰ্বৰ সংযুক্ত প্ৰদেশৰ গড়ৱালী ব্ৰাহ্মণ পৰিয়ালৰ, বৰ্তমান উত্তৰাখণ্ডত হৈছিল। ডোভালৰ দেউতাক মেজৰ জি এন ডোভাল ভাৰতীয় সেনা (Indian Army) এজন বিষয়া আছিল ।

তেওঁ ৰাজস্থানৰ আজমেৰৰ “আজমেৰ মিলিটাৰী স্কুল” (পূৰ্বতে কিং জৰ্জৰ ৰয়েল ইণ্ডিয়ান মিলিটাৰী স্কুল)ত প্ৰাৰম্ভিক শিক্ষা লাভ কৰিছিল। তেওঁ ১৯৬৭ চনত আগ্ৰা বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা অৰ্থনীতিত স্নাতকোত্তৰ ডিগ্ৰী লাভ কৰিছিল।  কৌশলগত আৰু নিৰাপত্তা বিষয়ত,  “বিজ্ঞান আৰু সাহিত্যত” দেখুৱা অৱদানৰ বাবে ক্ৰমান্বয়ে ২০১৭ চনৰ ডিচেম্বত আগ্ৰা বিশ্ববিদ্যালয়ত  আৰু  ২০১৮ চনৰ মে’ত কুমাউন বিশ্ববিদ্যালয়ত তেওঁক সন্মানীয় ডক্টৰেট উপাধি প্ৰদান কৰা হৈছিল।  অজিত ডোভালক ২০১৮ চনৰ নৱেম্বৰ ত এমিটি বিশ্ববিদ্যালয়ৰ দ্বাৰা দৰ্শনত সন্মানীয় ডক্টৰেট ডিগ্ৰীও প্ৰদান কৰা হৈছিল। Ajit Doval Biography in Assamese

ভাৰতীয় আৰক্ষী সেৱাত কৰ্ম জীৱন Career in Indian Police Service :

আৰক্ষী  কৰ্ম জীৱন Police career ,

ডোভালে ১৯৬৮ চনত কেৰালা কেডাৰত কোট্টায়াম জিলাৰ এ.এছ.পি [ASP] হিচাপে ভাৰতীয় আৰক্ষী সেৱাত যোগদান কৰিছিল। তেওঁ কেৰালা আৰু পাঞ্জাৱত বিদ্ৰোহ বিৰোধী অভিযানত সক্ৰিয়ভাৱে জড়িত আছিল।

Thalassery riots

ডোভালে ১৯৭২ চনৰ ২ জানুৱাৰীৰ পৰা ১৯৭২ চনৰ ৯ জুনলৈ কেৰালাৰ থালাচেৰীত কিছু সময়ৰ বাবে কাম কৰিছিল। ডোভাল,  সেই সময়ত কোট্টায়ামত এ.এছ.পি[ASP] আছিল, তদানীন্তন গৃহ মন্ত্ৰী কে.কৰুণাকৰণে দায়িত্ব অৰ্পণ কৰিছিল। যদিও ১৯৭১ চনৰ ২৮ ডিচেম্বৰত থালাচেৰীত আৰম্ভ হোৱা দাঙ্গা মাত্ৰ কেইদিনমান ধৰি চলিছিল, কৰুণাকৰণে ইয়াক আৰু অধিক বৃদ্ধি হোৱাটো প্ৰতিহত কৰিব বিচাৰিছিল, যাৰ পিছত ডোভালক কৰ্তব্যত ৰখা হৈছিল। থালাচেৰী পোৱাৰ লগে লগে,তেওঁ সেই সময়ত কান্নুৰ টাউন আৰক্ষী থানাত এছ.আই.[S.I] আছিল। তেওঁৰ প্ৰধান উদ্দেশ্য আছিল দাঙ্গাকাৰীসকলে লুণ্ঠন কৰা সম্পত্তিবোৰ উদ্ধাৰ কৰা । তেওঁ লুণ্ঠনকাৰীসকলক সমাজৰ সন্মুখত আনিছিল, হিংসা নিয়ন্ত্ৰণ কৰাৰ বাবে কাৰ্যকৰী কাৰ্য পৰিকল্পনা প্ৰস্তুত কৰিছিল আৰু এসপ্তাহৰ ভিতৰত এই সকলোবোৰক স্বাভাৱিক অৱস্থালৈ ঘূৰাই আনিছিল। তেওঁ কৈছিল, “যদিও মই সেই সময়ত থালাচেৰীত নাছিলো, মই তেওঁৰ বিষয়ে শুনিছো আৰু ইয়াত কোৱা হৈছিল যে তেওঁ এজন দুঃসাহসী আৰক্ষী বিষয়া আছিল। যাৰ সপোন আছিল, এজন প্ৰাক্তন আই.পি.এছ [ IPS] বিষয়া” । এ কে বাসুদেৱনে কৈছিল, তেওঁ এজন মালাবাৰ বিশেষ আৰক্ষীৰ (দাঙ্গাৰ পিছত থালাচেৰীত নিয়োজিত এম.এছ.পি) কমাণ্ডেণ্ট আছিল। তেওঁ থালাচেৰীত পাঁচ মাহ  কাম কৰিছিল আৰু তাৰ পিছত তেওঁ কেন্দ্ৰীয় সেৱাত যোগদান কৰিছিল।

১৯৯৯ চনত কান্দাহাৰত আই.চি [IC]-৮১৪ ৰ পৰা যাত্ৰীসকলক মুকলি কৰাৰ বাবে আলোচনা কৰা তিনিজন আলোচনাকাৰীৰ ভিতৰত ডোভাল এজন আছিল। অন্নান্যভাৱে, ১৯৭১ চনৰ পৰা ১৯৯৯ চনলৈ ইণ্ডিয়ান এয়াৰলাইনছৰ বিমানৰ সকলো ১৫ টা অপহৰণৰ সমাপ্তিৰ সৈতে জড়িত থকাৰ অভিজ্ঞতা তেওঁৰ আছে।  মুখ্য কাৰ্যালয়ত, তেওঁ এক দশকৰো অধিক সময় ধৰি আইবিৰ অপাৰেচন শাখাৰ নেতৃত্ব দিছিল আৰু মাল্টি এজেন্সি চেণ্টাৰ (M.I.C)ৰ প্ৰতিষ্ঠাপক অধ্যক্ষ আছিল, লগতে তেওঁ যুটীয়া টাস্ক ফ’ৰ্চ অন ইন্টেলিজেন্স (J.T.F.I)ৰ অধ্যক্ষ আছিল।

বুদ্ধিমত্তাৰ কম্ৰজীৱন Intelligence career :

অজিত ডোভালে ভাৰতৰ সৈতে ছিকিমৰ একত্ৰীকৰণৰ বাবে বুদ্ধিমত্তাত ভূমিকা পালন কৰিছিল।  তেওঁ  সন্ত্ৰাসবাদ বিৰোধী অভিযানত কিছু সময়ৰ বাবে ভাৰতৰ তৃতীয় ৰাষ্ট্ৰীয় নিৰাপত্তা উপদেষ্টা এম কে নাৰায়ণনৰ অধীনত প্ৰশিক্ষণ দিয়া হৈছিল। তেওঁ ইণ্ডিয়ান এয়াৰলাইনছৰ আইচি-৮১৪ৰ যাত্ৰীসকলৰ মুক্তিৰ বাবে আলোচনা কৰিবলৈ কান্দাহাৰলৈ প্ৰেৰণ কৰা দলটোৰ এটা অংশ আছিল। তেওঁ অতিৰিক্ত সঞ্চালক আৰু চোৰাংচোৱা বোৰৰ বিশেষ সঞ্চালক হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰিছিল। পিছত তেওঁক চোৰাংচোৱা বোৰৰ সঞ্চালক হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছিল।

অৱসৰৰ পিছত Post-retirement (2005-2014):

ডোভালে ২০০৫ চনৰ জানুৱাৰীত অৱসৰ গ্ৰহণ কৰে  ইণ্টেলিজেঞ্চ ব্যুৰোৰ সঞ্চালক হিচাপে (যি হৈছে ভাৰতৰ আভ্যন্তৰীণ চোৰাংচোৱা সংস্থা)। ২০০৯ চনৰ ডিচেম্বৰত, তেওঁ বিবেকানন্দ কেন্দ্ৰৰ দ্বাৰা স্থাপিত ৰাজহুৱা নীতি থিংক টেংক বিবেকানন্দ ইণ্টাৰনেচনেল ফাউণ্ডেচনৰ প্ৰতিষ্ঠাপক সঞ্চালক হয়।  ডোভাল ভাৰতত ৰাষ্ট্ৰীয় নিৰাপত্তাৰ ওপৰত আলোচনাত সক্ৰিয়ভাৱে জড়িত হৈ আছে। ডোভাল কেইবাখনো আগশাৰীৰ বাতৰি কাকত আৰু আলোচনীৰ বাবে সম্পাদকীয় অংশ লিখাৰ উপৰিও, তেওঁ ভাৰত তথা বিদেশৰ কেইবাখনো প্ৰসিদ্ধ চৰকাৰী আৰু বেচৰকাৰী প্ৰতিষ্ঠান, নিৰাপত্তা থিংক টেংকত ভাৰতৰ নিৰাপত্তা প্ৰত্যাহ্বান আৰু বৈদেশিক নীতিৰ উদ্দেশ্যৰ ওপৰত বক্তৃতা প্ৰদান কৰিছে । Ajit Doval Biography in Assamese

২০০৯ আৰু ২০১১ চনত তেওঁ ক্ৰমে “চিক্ৰেট বেংক আৰু টেক্স হেভেনত ইণ্ডিয়ান ব্লেক মানি এবৰোড”,  শীৰ্ষক দুটা প্ৰতিবেদন ৰচনা কৰিছিল,  যিটো বিজেপিয়ে গঠন কৰা টাস্ক ফ’ৰ্চৰ অংশ হিচাপে এই ক্ষেত্ৰত আগবাঢ়ি আছিল।

শেহতীয়া বছৰবোৰত, তেওঁ আই.আই.এছ.এছ [I.I.S.S], লণ্ডন, কেপিটল হিল, ৱাশ্বিংটন ডিচি, অষ্ট্ৰেলিয়া-ইণ্ডিয়া ইনষ্টিটিউট, মেলবৰ্ণ বিশ্ববিদ্যালয়, ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতিৰক্ষা মহাবিদ্যালয়, নতুন দিল্লী আৰু লাল বাহাদুৰ শাস্ত্ৰী ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰশাসন একাডেমী, মুচুৰীত কৌশলগত বিষয়ত অতিথি বক্তৃতা প্ৰদান কৰিছে। বিশ্বৰ মুখ্য প্ৰতিষ্ঠিত আৰু উদীয়মান শক্তিসমূহৰ মাজত সহযোগিতা ক্ৰমান্বয়ে বাঢ়ি অহা প্ৰয়োজনীয়তাৰ কথা উল্লেখ কৰি ডোভালে বিশ্বব্যাপী অনুষ্ঠানসমূহত আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়তো বক্তব্য ৰাখে।

ৰাষ্ট্ৰীয় সুৰক্ষা উপদেষ্টা National Security Advisor (2014-বৰ্তমান):

২০১৪ চনৰ ৩০ মে তাৰিখে, ডোভালক ভাৰতৰ পঞ্চম ৰাষ্ট্ৰীয় নিৰাপত্তা উপদেষ্টা হিচাপে নিযুক্ত কৰা হয়। ২০১৪ চনৰ জুন মাহত, ডোভালে ইৰাকৰ তিক্ৰিতৰ এখন চিকিৎসালয়ত আৱদ্ধ হৈ থকা ৪৬ গৰাকী ভাৰতীয় নাৰ্ছৰ সুৰক্ষিত ভাবে উভতি অহাটো নিশ্চিত কৰাত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল। পিছত পৰিয়ালৰ সদস্যসকলে এই নাৰ্ছসকলৰ সৈতে সকলো সম্পৰ্ক হেৰুৱাই পেলাইছিল আই.এছ.আই.এল.(I.S.I.L)-ৰ দ্বাৰা মছুল দখল কৰাৰ পিছত ডোভালে, এক শীৰ্ষ গোপন অভিযানত ২৫ জুন ২০১৪ তাৰিখে ইৰাকলৈ উৰা মাৰিছিল মাটিৰ স্থিতি বুজিবলৈ আৰু ইৰাকী চৰকাৰ সৈতে উচ্চ পৰ্যায়ৰ সম্পৰ্ক স্থাপন কৰিবলৈ।

যদিও তেওঁলোকৰ মুক্তিৰ সঠিক পৰিস্থিতি অস্পষ্ট, তথাপি ২০১৪ চনৰ  5 জুলাইত, আই.এছ.আই.এল (I.S.I.L) উগ্ৰপন্থীসকলে নাৰ্চসকলক এৰবিল চহৰ (Erbil City) ৰ কুৰ্দিকৰ্তা কৰ্তৃপক্ষৰ হাতত গতাই দিছিল আৰু ভাৰত চৰকাৰে বিশেষভাৱে সজ্জিত কৰা ইণ্ডিয়াৰ এখন এয়াৰ বিমানে তেওঁলোকক কোচি (kochi) ৰ ঘৰলৈ ঘূৰাই আনিছিল।

প্ৰধান সেনা জেনেৰেল দলবীৰ সিং সুহাগৰ সৈতে ডোভালে ম্যানমাৰৰ বাহিৰত চলি থকা “নেচনেল ছ’চিয়েলিষ্ট কাউন্সিল অৱ নাগালেণ্ড” (N.S.C.N-K)ৰ বিচ্ছিন্নতাবাদীৰ বিৰুদ্ধে সীমান্তপাৰ সামৰিক অভিযানৰ পৰিকল্পনা কৰিছিল। ভাৰতীয় বিষয়াসকলে দাবী কৰিছিল যে, অভিযানটো সফল হৈছিল আৰু এই অভিযানত নেচনেলিষ্ট ছ’চিয়েলিষ্ট কাউন্সিল অৱ নাগালেণ্ডৰ (N.S.C.N-K) ২০-৩৮ জন বিচ্ছিন্নতাবাদী নিহত হৈছিল। অৱশ্যে, ম্যানমাৰ চৰকাৰে ম্যানমাৰৰ  সীমান্তৰ  ফালে সংঘটিত কোনো ধৰণৰ আক্ৰমণ  সংঘটিত হোৱা  বুলি অস্বীকাৰ কৰে। ম্যানমাৰৰ বিষয়াসকলৰ মতে, (N.S.C.N-K) ৰ বিৰুদ্ধে ভাৰতীয় অভিযান সম্পূৰ্ণৰূপে ভাৰতৰ   সীমান্তৰ ফালে সংঘটিত হৈছিল।

পাকিস্তানৰ সন্দৰ্ভত ভাৰতীয় ৰাষ্ট্ৰীয় নিৰাপত্তা নীতিৰ নীতিগত পৰিৱৰ্তন, ‘ডিফেন্সিভ’ৰ পৰা ‘ডিফেন্সিভ আক্ৰমণাত্মক’লৈ সলনি কৰাৰ লগতে ‘ডাবল স্কুইজ ষ্ট্ৰেটেজী’ৰ বাবে তেওঁক ব্যাপকভাৱে কৃতিত্ব দিয়া হয়। অনুমান কৰা হৈছিল যে ২০১৬ চনৰ ছেপ্টেম্বৰ মাহত পাকিস্তান নিয়ন্ত্ৰিত কাশ্মীৰত হোৱা ভাৰতীয় আক্ৰমণ তেওঁৰ মস্তিষ্কৰ উদ্ভাৱন আছিল।

ডোভালক তেতিয়াৰ বৈদেশিক সচিব প্ৰধান এছ. জয়শংকৰ আৰু চীনত থকা ভাৰতীয় ৰাষ্ট্ৰদূত বিজয় কেশৱ গোখলেৰ সৈতে কূটনৈতিক মাধ্যম আৰু আলোচনাৰ জৰিয়তে ডোকলাম অচলাৱস্থা সমাধান কৰাৰ বাবে ব্যাপক ভাৱে কৃতিত্ব দিয়া হয়। 

২০১৮ চনৰ-অক্টোবৰত, তেওঁক “ষ্ট্ৰেটেজিক পলিচী গ্ৰুপৰ” (S.P.G) অধ্যক্ষ হিচাপে নিযুক্ত কৰা হয়, যিটো ৰাষ্ট্ৰীয় সুৰক্ষা পৰিষদৰ তিনিস্তৰৰ গাঁথনিৰ ভিতৰত প্ৰথম স্তৰ আৰু ইয়াৰ সিদ্ধান্ত লোৱাৰ সঁজুলিৰ কেন্দ্ৰবিন্দু গঠন কৰে।

২০১৯ চনৰ ২৭ ফেব্ৰুৱাৰীত পাকিস্তানত ভাৰতীয় বায়ু সেনাৰ বিমান আক্ৰমণ, ভাৰতত পাকিস্তানৰ বায়ু সেনাৰ প্ৰতিশোধমূলক বিমান আক্ৰমণ আৰু তাৰ পিছত পাকিস্তানী সামৰিক বাহিনীৰ দ্বাৰা ভাৰতীয় পাইলট অভিনন্দন বৰ্থমানক বন্দী কৰাৰ পিছত ভাৰত আৰু পাকিস্তানৰ মাজত উত্তেজনা বৃদ্ধি পায়।বন্দী পাইলটজনক পিছদিনা পাকিস্তানে মুকলি কৰি দিছিল। পাকিস্তানী বিষয়াসকলে দাবী কৰিছিল যে, পাইলট জনক শান্তিৰ ইংগিত হিচাপে আৰু দুয়োখন দেশৰ মাজৰ উত্তেজনা হ্ৰাস কৰিবলৈ মুকলি কৰি দিয়া হৈছিল। ভাৰতীয় বিষয়াসকলে ভাৰতীয় পাইলটৰ মুক্তিক ভাৰতৰ বাবে এক ডাঙৰ বিজয় বুলি অভিহিত কৰে। ভাৰতীয় বিষয়াসকলে দাবী কৰিছিল যে, যেতিয়া ভাৰতীয় পাইলট পাকিস্তানৰ দখলত আছিল তেতিয়া অজিত ডোভালে ভাৰতীয় পাইলটজনৰ মুক্তিৰ বাবে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ বিদেশ সচিব আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় নিৰাপত্তা উপদেষ্টাৰ সৈতে আলোচনা কৰিছিল। তেওঁ ভাৰতৰ বাস্তৱ জীৱন জেমছ বণ্ড হিচাপে মিডিয়াত জনপ্ৰিয়।

2019 চনৰ 3 জুন তাৰিখে, তেওঁক 5 বছৰৰ বাবে এন.এছ.এ (N.S.A) হিচাপে পুনৰ নিযুক্তি দিয়া হয় আৰু কেন্দ্ৰীয় কেবিনেট মন্ত্ৰী পদবী প্ৰদান কৰা হয়।

২০২০ চনৰ ১৫ মে’ত ম্যানমাৰৰ সামৰিক বাহিনীয়ে অসম আৰু অন্যান্য উত্তৰ-পূবৰ ৰাজ্যসমূহত সক্ৰিয় হৈ থকা ২২ জনীয়া বিদ্ৰোহীৰ এটা দলক ভাৰত চৰকাৰক গতাই দিয়ে। দুয়োখন ৰাষ্ট্ৰৰ মাজত বৰ্ধিত চোৰাংচোৱা আৰু প্ৰতিৰক্ষা সহযোগিতাৰ ফলস্বৰূপে এই পদক্ষেপক ভাৰতৰ বাবে এক ডাঙৰ কূটনৈতিক লাভ হিচাপে দেখা যায় । এইটো ডোভালৰ নেতৃত্বত আলোচনা আৰু উত্তৰ-পূবৰ উগ্ৰপন্থী সংগঠনসমূহৰ বিৰুদ্ধে তেওঁৰ ৰণনীতিৰ জৰিয়তে সম্ভৱ হৈছিল।

২০২০ চনৰ ১৫ ছেপ্টেম্বৰত, পাকিস্তানে ভাৰতৰ কিছু অংশ থকা “কাল্পনিক” মানচিত্ৰ হিচাপে ভাৰতে লেবেল লগোৱা বুলি প্ৰক্ষেপ কৰাৰ পিছত ডোভালে এক ভাৰ্চুৱেল (S.C.O) বৈঠকৰ পৰা ওলাই যায়। ডোভালে পাকিস্তানৰ পদক্ষেপৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিবাদ কৰিবলৈ বৈঠকৰ মাজভাগত এৰি দিছিল। Ajit Doval Biography in Assamese

বটা Awards and recognitions

  • ডোভাল আছিল আটাইতকৈ কম বয়সীয়া আৰক্ষী বিষয়া যিয়ে মেধাৱী সেৱাৰ বাবে আৰক্ষী পদক লাভ কৰিছিল। আৰক্ষী বাহিনীত ছয় বছৰ থকাৰ পিছত তেওঁক এই বঁটা প্ৰদান কৰা হয়।
  • ডোভালক পিছত ৰাষ্ট্ৰপতিৰ আৰক্ষী পদক প্ৰদান কৰা হৈছিল।
  • 1988 চনত, ডোভালক সৰ্বোচ্চ বীৰত্ব বঁটা, কীৰ্তি চক্ৰ প্ৰদান কৰা হয়, যি আগতে কেৱল সামৰিক সন্মান হিচাপে প্ৰদান কৰা প্ৰথম আৰক্ষী বিষয়া হয়।

You also Read

References

  1. Something I collected from Wikipedia

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *