June 18, 2021

World Environment Day in Assamese। বিশ্ব পৰিৱেশ দিৱসৰ কিছু কথা

বিশ্ব পৰিৱেশ দিৱস World Environment Day  theme, slogan, Poem, Host Country in Assamese

Table of Contents

বিশ্ব পৰিৱেশ দিৱসত প্ৰবন্ধ আৰু ভাষণ

মানুহ আৰু পৰিৱেশ সম্পূৰ্ণৰূপে ইজনে সিজনৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। উদাহৰণ স্বৰূপে, যদি আমাৰ জলবায়ু অলপ সলনি হয়, তেন্তে আমাৰ শৰীৰত তৎক্ষণাৎ প্ৰভাৱ দেখা যায়। যদি ঠাণ্ডা হয়, আমি ঠাণ্ডা হওঁ, যদি অত্যাধিক গৰম হয়, আমিও সহ্য কৰিব নোৱাৰো। এইটো কেৱল এটা মানৱীয় বস্তু।

যদি আমি একেটা বস্তুক সমগ্ৰ মানৱ জাতিৰ সৈতে সংযুক্ত কৰোঁ, তেন্তে ক্ষতি যথেষ্ট হ’ব। কিছু সময় পূৰ্বে সংঘটিত হোৱা দুৰ্ঘটনা যেনে কেদাৰ নাথত হোৱা অপৰিসীম বৰষুণ, অসমৰ বেৰ আদি ইয়াৰ উদাহৰণ।

বিশ্ব পৰিৱেশ দিৱস ২০২১ কেতিয়া উদযাপন কৰা হয়? World Environment Day 2021 Date

ইয়াক প্ৰতি বছৰে ৫ জুনৰ পৰা ১৬ জুনৰ (5th June TO 16th June) ভিতৰত উদযাপন কৰা হয়। আজিকালি সকলো ঠাইতে গছ ৰোপণ কৰা হয়, আৰু বহুতো পাৰিপাৰ্শ্বিক কাম কৰা হয়। য’ত ৫ জুন বিশেষ গুৰুত্বপূৰ্ণ।

আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কথাটো হ’ল যে আজি প্ৰতিজন মানুহে নিজৰ স্তৰত পৰিৱেশৰ ভাৰসাম্য বজাই ৰাখিবলৈ প্ৰচেষ্টা কৰা উচিত। কাৰণ পৰিৱেশ প্ৰদূষণৰ দৰে গুৰুতৰ সমস্যাৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পোৱাটো কেৱল কোনো এটা গোটৰ বিষয় নহয়। নিয়ম বা বিকৃতি প্ৰয়োগ কৰি এই সমস্যাটো দূৰ কৰিব নোৱাৰি। পৰিণামৰ বিষয়ে সকলোৱে চিন্তা কৰিলে আৰু পৰৱৰ্তী প্ৰজন্মৰ বিষয়ে চিন্তা কৰিলেহে ইয়াৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পোৱা টো সম্ভৱ।

বিশ্ব পৰিৱেশ দিৱসৰ বিষয়বস্তু World Environment Day Theme

প্ৰতি বছৰৰ বিশ্ব পৰিৱেশ দিৱস কিছুমান বিষয়ৰ সৈতে উদযাপন কৰা হয়, আৰু এই বিষয়টো বিশেষকৈ পৰিৱেশৰ এটা উদ্বেগৰ প্ৰতি মনোযোগ আকৰ্ষণ কৰাৰ বাবে। ২০১৯ ৰ বিষয়বস্তু হৈছে ‘বায়ু প্ৰদূষণ’। কাৰখানাত ব্যৱহৃত যন্ত্ৰৰ ধোঁৱা, ৰেলৰ ধোঁৱা আদিৰ দৰে বিভিন্ন কাৰণত বায়ু দূষিত হোৱা প্ৰতিহত কৰিবলৈ এই বছৰৰ বিষয়বস্তু বাছনি কৰা হৈছে। লগতে, আমি আমাৰ দৈনন্দিন জীৱন কেনেদৰে সলনি কৰিব পাৰোঁ যাতে আমি বায়ু প্ৰদূষণৰ পৰিমাণ হ্ৰাস কৰিব পাৰোঁ, আৰু গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধি আৰু আমাৰ স্বাস্থ্যৰ ওপৰত ইয়াৰ কুপ্ৰভাৱ প্ৰতিহত কৰিব পাৰোঁ? ইয়াৰ প্ৰতি বিশেষ মনোযোগ দিয়া হ’ব।

বিশ্ব পৰিৱেশ দিৱস প্ৰতি বছৰে এটা বিষয় অনুসৰি অনুষ্ঠিত হয়, যি বিশেষকৈ পাৰিপাৰ্শ্বিক উদ্বেগৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়ে। এই বছৰৰ বিশ্ব পৰিৱেশ দিৱসৰ বিষয়বস্তু হৈছে “প্লাষ্টিক প্ৰদূষণ দূৰ কৰা”। এই বছৰৰ বিষয়বস্তুত চৰকাৰ, উদ্যোগ, সম্প্ৰদায় আৰু ব্যক্তিসকলক একত্ৰিত হ’বলৈ আৰু প্লাষ্টিকৰ বিপদৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ ভাল বিকল্প অন্বেষণ কৰিবলৈ আহ্বান জনোৱা হৈছে। প্লাষ্টিকৰ ব্যৱহাৰ স্বাস্থ্যৰ বিপদৰ পৰা মুক্ত নহয়, আৰু মুখ্যতঃ সাগৰক প্ৰদূষিত কৰে, যি পানীত বাস কৰা জীৱবোৰৰ বাবে ক্ষতিকাৰক। এই বছৰৰ বিষয়বস্তু অনাৰ মুখ্য উদ্দেশ্য হৈছে ইয়াৰ দ্বাৰা হোৱা প্ৰদূষণ হ্ৰাস কৰা।

বিশ্ব পৰিৱেশ দিৱস 2019 ৰ আয়োজক দেশ

পৰিৱেশ সম্পৰ্কে মানুহৰ মাজত সজাগতা বিয়পাবলৈ বিশ্ব পৰিৱেশ দিৱস বিশ্বব্যাপী পালন কৰা হয়। সেয়েহে প্ৰতি বছৰে এখন দেশে ইয়াৰ দায়িত্ব লয়, আৰু তাৰ পিছত তাত এক আনুষ্ঠানিক অনুষ্ঠান অনুষ্ঠিত হয়। আয়োজক দেশৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়াটোৱে পৰিৱেশৰ প্ৰত্যাহ্বানৰ সৈতে মিলিত হোৱাত সহায় কৰে। চীন হৈছে এই বছৰ বিশ্ব পৰিৱেশ দিৱস উদযাপন কৰা আয়োজক দেশ অৰ্থাৎ ২০১৯। চীনক এই বছৰ বিশ্ব পৰিৱেশ দিৱসৰ বাবে আয়োজক দেশ হিচাপে গঢ়ি তোলা হৈছে কাৰণ চীন ইয়াৰ বৰ্ধিত সেউজ শক্তি খণ্ডৰ সৈতে জলবায়ু নেতা হিচাপে আত্মপ্ৰকাশ কৰিছে। বিশ্ব পৰিৱেশ দিৱস 2019 আয়োজন কৰি, চীনা চৰকাৰে ইয়াৰ উদ্ভাৱন আৰু এক পৰিষ্কাৰ পৰিৱেশৰ দিশত অগ্ৰগতি লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হ’ব।

বিশ্ব পৰিৱেশ দিৱস কেনেদৰে উদযাপন কৰিব লাগে

চীনচৰকাৰে ঝেজিয়াং প্ৰদেশৰ হাংঝৌৰ সৈতে কেইবাখনো চহৰত বিশ্ব পৰিৱেশ দিৱস উদযাপনৰ আয়োজনৰ বাবে মুখ্য অনুষ্ঠানটো আয়োজন কৰিবলৈ প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ। এই কাৰ্যসূচীসমূহৰ জৰিয়তে, চীনে বায়ু প্ৰদূষণৰ ফলত মৃত্যুৰ হাৰ হ্ৰাস কৰিবলৈ আৰু তেওঁলোকৰ জীৱন ৰক্ষা কৰিবলৈ লোকসকলক অনুপ্ৰাণিত কৰিব।

প্ৰতি বছৰে বায়ু প্ৰদূষণে বিশুদ্ধ বায়ু গ্ৰহণ নকৰাৰ ফলত মানুহৰ মৃত্যু হয়। আৰু এই সংখ্যাটো দিনে দিনে বাঢ়ি আহিছে। প্ৰতি বছৰে বিশ্ব পৰিৱেশ দিৱস পালন কৰা হয় যাতে চৰকাৰ, উদ্যোগ আৰু ব্যক্তিসকলক নতুন শক্তি আৰু সেউজ প্ৰযুক্তিঅন্বেষণ কৰি বিশ্বৰ চহৰ আৰু অঞ্চলবোৰত বায়ুৰ মানদণ্ড উন্নত কৰিবলৈ আহ্বান জনোৱা হয়। আৰু প্ৰতি বছৰে এই দিনটো উদযাপন কৰাৰ সেইটোৱেই মুখ্য উদ্দেশ্য।

বিশ্ব পৰিৱেশ দিৱস, শায়াৰীৰ কিছুমান ভাল চিন্তা (World Environment Day Quotes)

  1. পানী হৈছে H2O, 1 অংশত হাইড্ৰজেন 2 অংশ আৰু অক্সিজেন থাকে, কিন্তু ইয়াত এটা তৃতীয় বস্তু থাকে যি ইয়াক পানী তৈয়াৰ কৰে আৰু কোনেও নাজানে ই কি।
  2. পৃথিৱী হৈছে আমাৰ মাতৃ, যদিও আমি আমাৰ মাকৰ ক্ষতি কৰোঁ তথাপিও তেওঁ আমাক চিৰদিনৰ বাবে ভাল পাব।
  3. পৰিৱেশ অনুকূল গাড়ীখন সোনকালেই এটা বিকল্প আৰু লগতে এটা প্ৰয়োজনীয়তা হৈ পৰিব।
  4. স্পেচশ্বিপ পৃথিৱীত কোনো যাত্ৰী নাই, আমি সকলো কৰ্মচাৰী।
  5. প্ৰকৃতিয়ে আমাৰ বাবে চিত্ৰাংকন কৰি আছে, যিয়ে প্ৰতিদিনে পিছত অসীম সৌন্দৰ্যৰ ছবি দেখুৱায়।
  6. এইটো প্ৰদূষণ নহয় যি পৰিৱেশৰ ক্ষতি কৰিছে, ই হৈছে আমাৰ বায়ু আৰু পানীৰ অশুদ্ধতা যি এইটো কৰি আছে।
  7. পৰিৱেশৰ সৌন্দৰ্য সংৰক্ষণ কৰাটো আমাৰ কৰ্তব্য।
  8. পৃথিৱীত এনে এক ছাল আছে য’ত বহুতো ৰোগ আছে, ইয়াৰে এটা ৰোগক মানুহ বুলি কোৱা হয়।
  9. যদি প্ৰস্তৰ যুগৰ পৰা সভ্যতা বৃদ্ধি পাইছে, তেন্তে কাগজৰ যুগৰ পৰা আৱৰ্জনা পুনৰ উদ্ভৱ হ’ব পাৰে।
  10. এইটো সূৰ্য নহয় যিয়ে গছবোৰ শুকাই মৃত্যুমুখত পেলায় কিন্তু সেই মানুহজনে লাহে লাহে গছ বোৰ হত্যা কৰে।

বিশ্ব পৰিৱেশ দিৱসত শ্লোগান (World Environment Day Slogan)

  1. গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধি: আমাৰ ওচৰত এটা সমাধান আছে, প্ৰদূষণ বন্ধ কৰক।
  2. পৰিৱেশ সংৰক্ষণ কৰক, যি আপোনাৰ জীৱন আৰু ভৱিষ্যত ৰক্ষা কৰিব।
  3. মানুহৰ পৃথিৱীত প্ৰয়োজনীয়তাৰ সম্ভাৱনা আছে, কিন্তু মানুহৰ লোভৰ বাবে নহয়।
  4. আজিআৰম্ভ কৰক… কাইলৈ সুৰক্ষিত হ’ব। আমাৰ জলবায়ু পৰিষ্কাৰ কৰক।
  5. প্ৰদূষণ বন্ধ কৰাটো হৈছে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সমাধান।
  6. পৰিৱেশ টো আমাৰ বাবে এক পুৰস্কাৰ, ইয়াক পৰিষ্কাৰ আৰু সুৰক্ষিত ৰাখক।
  7. পৰিৱেশটোৱেই সকলো, ইয়াক নষ্ট নকৰিব।
  8. সেউজীয়া গ্ৰহণ কৰক, কিন্তু বেয়া অভ্যাস ত্যাগ কৰক।
  9. মনোৰম বতৰ আনিবলৈ একেলগে কাম কৰক।
  10. উদ্ভিদ নাখাব: গছ আৰু অৰণ্য কাটিব নালাগে।
  11. পৰিৱেশটো আপোনাৰ শত্ৰু কৰি তুলিব বন্ধু নহয়।
  12. পৃথিৱী হৈছে আমাৰ ঘৰ, আৰু পৰিৱেশ হৈছে ইয়াৰ চাল, দুয়োটাকে সুৰক্ষিত ৰাখক।
  13. সেউজীয়াৰ সৈতে আপোচ নকৰিব, ই হৈছে পৰিৱেশৰ আত্মা।
  14. সেউজীয়া হৈছে এক প্ৰাকৃতিক দৃশ্য, ইয়াক চিৰদিনৰ বাবে ৰাখক।
  15. পৰিৱেশৰ স্বাস্থ্যৰ বিপদ প্ৰতিহত কৰিবলৈ প্ৰতিদিনে বিশ্ব পৰিৱেশ দিৱস উদযাপন কৰক, আৰু গছ ৰোপণ কৰক।

পৰিৱেশ / পৰিৱেশৰ সংজ্ঞা পৰিৱেশ কি? ( Environment Definition)

সাধাৰণতে, পৰিৱেশে আমাৰ চাৰিওফালৰ পৰিৱেশ আৰু ইয়াত থকা উপাদানবোৰ আৰু ইয়াত বাস কৰা প্ৰাণীবোৰক বুজায়। আমাৰ পৰিৱেশত আমাৰ চাৰিওফালে থকা বায়ু, ভূমি, পানী, পশু চৰাই, গছ গছনি আদি অন্তৰ্ভুক্ত কৰোঁ।

মন কৰিবলগীয়া যে পৰিৱেশ (পৰিৱেশ)ৰ অৰ্থ আমাৰ চাৰিওফালৰ ভৌতিক পৰিৱেশ নহয়, লগতে আমাৰ সামাজিক (সামাজিক) আৰু ব্যৱহাৰিক (সাংস্কৃতিক) পৰিৱেশ। মানুহৰ চাৰিওফালে থকা সামাজিক, সাংস্কৃতিক, সহনশীল, জৈৱিক আৰু শাৰীৰিক উপস্থিতিৰ দৰে সকলো উপাদান ইয়াৰ পৰিৱেশত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হয়।

পৰিৱেশ প্ৰদূষণৰ প্ৰকাৰপানী প্ৰদূষণ
ভূমি প্ৰদূষণ
বায়ু প্ৰদূষণ
শব্দ প্ৰদূষণ
পাৰিপাৰ্শ্বিক প্ৰদূষণৰ বাবে
কাৰখানাৰ ধোঁৱা
নদীৰ পুখুৰীত লেতেৰা পানী
ঘৰৰ উদ্যোগৰ লেতেৰা খিনি মুকলিকৈ পেলাই দিয়ক
ডাঙৰ শব্দত লাউডস্পীকাৰ বজোৱা
পাৰিপাৰ্শ্বিক প্ৰতিৰোধ ব্যৱস্থাজনসংখ্যা নিয়ন্ত্ৰণ
চহৰৰ পৰা আঁতৰি যোৱা আৰু চিমনিৰ উচ্চতা বৃদ্ধি কৰা কাৰখানাবোৰ
দুচকীয়া বাহনত ভাল তেল যোগ দিয়ক যাতে সিহঁতে ক’লা ধোঁৱা এৰি নিদিয়ে
অধিক গছ ৰোপণ কৰক
আৱৰ্জনাবোৰ ইয়াৰ বাকচত ৰাখক

বায়ু প্ৰদূষণ কি? আৰু তেওঁৰ তথ্য(What is Air Pollution ? and its Details)

যেতিয়া বায়ুমণ্ডলত বিষাক্ত পদাৰ্থ পোৱা যায়, অৰ্থাৎ বায়ু, যি সামগ্ৰিকভাৱে মানৱ স্বাস্থ্য আৰু গ্ৰহৰ বাবে ক্ষতিকাৰক, ইয়াক বায়ু প্ৰদূষণ বুলি কোৱা হয়।

বায়ু প্ৰদূষণৰ ফলত

বিভিন্ন কাৰণত বায়ু প্ৰদূষণ হয় যিবোৰ নিম্নলিখিত ধৰণৰ:

  • ঘৰুৱা :- জীৱাশ্ম ইন্ধন, কাঠ আৰু অন্যান্য বায়োমাছ-আধাৰিত ইন্ধনৰ জৰিয়তে ৰন্ধা হৈছে ঘৰুৱা বায়ু প্ৰদূষণৰ মুখ্য উৎস। প্ৰতি বছৰে ঘৰুৱা বায়ু প্ৰদূষণৰ ফলত প্ৰায় ৩.৮ নিযুত অকাল মৃত্যু হয়।
  • উদ্যোগ :- বহুতো দেশত শক্তি উৎপাদন হৈছে বায়ু প্ৰদূষণৰ এক মুখ্য উৎস। য’ত কয়লা জ্বলোৱা শক্তি প্ৰকল্পবোৰে যথেষ্ট অৰিহণা যোগায়, ডিজেল জেনেৰেটৰৰ দৰে সামগ্ৰীৰ বাবে ই অফ-গ্ৰিড এলেকাবোৰত এক উদ্বেগ বৃদ্ধি কৰিছে।
  • পৰিবহন :- বিশ্বব্যাপী পৰিবহন খণ্ডৰ প্ৰায় এক চতুৰ্থাংশ শক্তি কাৰ্বন ডাই অক্সাইডনিৰ্গত হয়, আৰু এই অনুপাত ক্ৰমান্বয়ে বৃদ্ধি হৈ আছে। এইটোৱে মৃত্যুৰ হাৰও বৃদ্ধি কৰিছে।
  • কৃষি :- কৃষিৰ সৈতে সম্পৰ্কিত বায়ু প্ৰদূষণৰ দুটা মুখ্য উৎস আছে, প্ৰথমটো হৈছে পশুধন যি মিথেন আৰু এমোনিয়া উৎপাদন কৰে, আৰু দ্বিতীয়টো হৈছে কৃষিজাত আৱৰ্জনা জ্বলোৱা। বিশ্বব্যাপী নিৰ্গত সকলো সেউজগৃহ গেছৰ প্ৰায় 24 শতাংশ কৃষি, বন আৰু অন্যান্য ভূমিত ব্যৱহাৰ কৰা হয়। যাৰ ফলত বায়ু প্ৰদূষণ হয়।
  • আৱৰ্জনা :- লেণ্ডফিলত খোলা আৱৰ্জনা জ্বলোৱা আৰু জৈৱিক আৱৰ্জনাবোৰে বায়ুমণ্ডলত ক্ষতিকাৰক ডায়ক্সিন, ফুৰান, মিথেন আৰু ক’লা কাৰ্বন নিৰ্গত কৰে। যাৰ ফলত বায়ুমণ্ডলত বায়ুত এনে বিষাক্ত পদাৰ্থ পোৱা যায়। বিশ্বব্যাপী, আনুমানিক 40 শতাংশ আৱৰ্জনা মুকলিকৈ জ্বলাই দিয়া হয়।
  • অন্যান্য উৎস:- বায়ু প্ৰদূষণ কেৱল মানুহৰ কাৰ্যকলাপৰ ফলত নহয় কিন্তু কিছুমান কাৰণযেনে আগ্নেয়গিৰিৰ বিস্ফোৰণ, ধুলিৰ ধুমুহা আৰু অন্যান্য প্ৰাকৃতিক প্ৰক্ৰিয়াৰ বাবেও হয় যি এই সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। ইয়াত বিশেষকৈ বায়ুত বালি আৰু ধূলিকণা থাকে।

বায়ু প্ৰদূষণ হ্ৰাস কৰাৰ ব্যৱস্থা (Solutions to Reduce Air Pollution)

  • যদি আমি কম গেছ’লিন জ্বলাই দিওঁ, ই উন্নত বায়ু প্ৰদূষণ আৰু জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ ক্ষতিকাৰক প্ৰভাৱ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব।
  • ভাল পৰিবহন বিকল্প যেনে খোজ কঢ়া, বাইক চলোৱা, বা আপুনি খোজ কাঢ়িব পাৰিলে ৰাজহুৱা পৰিবহন ব্যৱহাৰ কৰা। গাড়ী চলোৱাৰ বাবে গাড়ী বাছনি কৰক যিয়ে প্ৰতি গেলনত উন্নত মিল পায় বা আপুনি বৈদ্যুতিক গাড়ী বাছনি কৰিলে আৰু ভাল হ’ব।
  • আপুনি আপোনাৰ শক্তি প্ৰদানকাৰী বিকল্পটো পৰীক্ষা কৰিব পাৰে। আৰু ই অনুৰোধ কৰিব পাৰে যে আপোনাৰ বিদ্যুৎ যোগান বায়ু বা সৌৰ শক্তিৰ দ্বাৰা যোগান ধৰা হ’ব।
  • লগতে, জীৱাশ্ম ইন্ধন বা ছোৱালী আদি জ্বলোৱাৰ পৰিৱৰ্তে, আপোনাৰ ঘৰত খাদ্য ৰান্ধিবলৈ, এলপিজি গেছ চিলিণ্ডাৰ বা বৈদ্যুতিক গেছ, বা ইণ্ডাক্সন গেছ ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ, যি বায়ু প্ৰদূষণ প্ৰতিৰোধ কৰা সহজ কৰি তুলিব।
  • আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কথাটো হ’ল, আপোনাৰ দেশত পৰিষ্কাৰ বায়ু, পানী আৰু জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ ক্ষেত্ৰত দায়িত্বশীল পদক্ষেপ লোৱাৰ চৰকাৰৰ পৰিকল্পনাক সমৰ্থন কৰা।
  • একে সময়তে, বায়ু প্ৰদূষণৰ পৰা আপোনাৰ স্বাস্থ্য সুৰক্ষিত কৰিবলৈ, নিশ্চিত কৰিব যে আপুনি যেতিয়াই ব্যায়াম কৰিবলৈ যায় গধুৰ যান-বাহন পথৰ পৰা আঁতৰি থাকিব। আৰু যদি বাহিৰৰ বতৰ বেয়া হয়, আপোনাৰ ঘৰৰ খিৰিকীবোৰ বন্ধ ৰাখিব, আৰু ঘৰৰ ভিতৰত থাকিব। চানস্ক্ৰীণ প্ৰয়োগ কৰক, কিয়নো অতিবেঙুনীয়া ৰশ্মিয়ে দুৰ্বল ওজোন স্তৰৰ মাজেৰে আহিলে ছালৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে, আনকি ছালৰ কৰ্কট ৰোগসৃষ্টি কৰিব পাৰে।

এনেদৰে, বায়ু প্ৰদূষণ পৰিহাৰ কৰাৰ বাবে ওপৰোক্ত ব্যৱস্থাবোৰ গ্ৰহণ কৰি আপুনি নিজকে আৰু বায়ুমণ্ডল পৰিষ্কাৰ আৰু স্বাস্থ্যৱান কৰি ৰাখিব পাৰে।

পাৰিপাৰ্শ্বিক প্ৰদূষণৰ কাৰণ ( Environment Pollution Cause)

পৰিৱেশ প্ৰদূষণৰ বহুতো কাৰণ আছে। আমি কৰা সৰু অবিবেচক কাৰ্যই পৰিৱেশ প্ৰদূষণৰ কাৰণ হ’ব পাৰে। আমি ইয়াত কিছুমান মুখ্য কাৰ্যকলাপৰ ওপৰত আলোকপাত কৰিবলৈ আহিছোঁ।

  • ঔদ্যোগিক কাৰ্যকলাপ: ঔদ্যোগিক কাৰ্যকলাপৰ অৰ্থ হৈছে মানৱ-নিৰ্মিত উদ্যোগৰ (কাৰখানা) অৱশিষ্টাংশে আমাৰ পৰিৱেশ প্ৰদূষিত কৰে। কিন্তু এইটোও সম্ভৱ নহয় যে উন্নয়নৰ এই দৌৰত, আমি আমাৰ পৰিৱেশ সুৰক্ষিত কৰাৰ বাবে আমাৰ বিকাশক উপেক্ষা কৰিব পাৰোঁ। কিন্তু আমি কিছুমান বস্তুৰ যত্ন লৈ আমাৰ পৰিৱেশক অধিক ক্ষতিৰ পৰা ৰক্ষা কৰিব পাৰোঁ। আমি কাৰ্খানোৰ চিমনিৰ ডাঁটা স্থাপন কৰি বায়ু প্ৰদূষণ পৰিহাৰ কৰিব পাৰোঁ, আৰু কাৰখানাবোৰৰ বাবে নিৰ্ধাৰিত আন বহুতো মানদণ্ড আছে, আৰু সেইবোৰ অনুসৰণ কৰি পৰিৱেশ প্ৰদূষণ যথেষ্ট পৰিমাণে নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰি। কিন্তু যদি কোনো কাৰখানাৰ দ্বাৰা কোনো অৱহেলা কৰা হয়, ইয়াৰ ভয়ানক পৰিণাম আছে, ভূপাল গেছ ট্ৰেজেডী ইয়াৰ এক উদাহৰণ।
  • যানবাহনৰ ধোঁৱাৰ ফলত হোৱা প্ৰদূষণ: আজিকালি, ঘৰত সদস্য থকাতকৈ অধিক বাহন ঘৰত থাকে। ঘৰৰ কণমানিটোৱেও চাইকেলৰ উপৰিও গাড়ী চলাবলৈ ভাল পায়। আজিৰ পৃথিৱীত, যদি কাৰোবাক ৰাস্তাত খোজ কাঢ়ি থকা দেখা যায়, মানুহে তেওঁলৈ আচৰিত হৈ চায়। মানুহে তেওঁলোকৰ স্বাস্থ্য স্বাস্থ্য স্বাস্থ্যৱান ৰখাৰ ভয়ত ৰাতিপুৱা খোজ কাঢ়ে, কিন্তু যদি তেওঁলোকে তেওঁলোকক খোজকাঢ়ি কাৰ্যালয়লৈ যাবলৈ কয়, তেওঁলোকে কেতিয়াও সাজু নহ’ব। মই এনে লোকসকলক ক’ব বিচাৰো যে আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ লগতে পৰিৱেশৰ স্বাস্থ্যৰ যত্ন লোৱাটো আপোনাৰ কৰ্তব্য। যদি আপুনি খোজ কাঢ়িব নোৱাৰে, কমেও আপোনাৰ বাহনত পৰিষ্কাৰ ইন্ধন ব্যৱহাৰ কৰাটো নিশ্চিত কৰিব যাতে কম ধোঁৱা থাকে আৰু পৰিৱেশ কম প্ৰদূষিত হয়।
  • নগৰীয় কাৰণ আৰু আধুনিকীকৰণ: নগৰায়ন আৰু আধুনিকীকৰণ হৈছে পৰিৱেশ প্ৰদূষণৰ মুখ্য কাৰণ। মানুহে তেওঁৰ আৰামৰ আয়োজকৰ পৰিৱেশক উপেক্ষা কৰাটো সাধাৰণ হৈ পৰিছে। মানুহে চিন্তা নকৰাকৈ গছ কাটি আছে। ইয়াৰ এটা উদাহৰণ মোৰ নিজৰ চহৰত দেখা গৈছিল যেতিয়া ইয়াত উপস্থিত কৰ্তৃপক্ষই চহৰখনক সুন্দৰ কৰিবলৈ সেউজীয়া বাগিচাবোৰ ধ্বংস কৰিছিল আৰু চিন্তা নকৰাকৈ চহৰখনৰ পৰিচয় হৈ পৰা গছবোৰ কাটি পেলাইছিল। কিন্তু তেওঁলোকে পাহৰিযাব পাৰে যে আমাৰ জীৱন যাপনৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় বায়ু এই গছবোৰৰ পৰা আহে। সৰু গছ ৰ লগতে ডাঙৰ অৰণ্য কাটিবলৈ ওলোৱাটো আজিকালি সচৰাচৰ দেখা যায়, কিন্তু যিসকলে অৰণ্য কাটি পেলায় তেওঁলোকে পাহৰি যোৱাৰ লগে লগে তেওঁলোকে বহুতো জীৱনৰ বাসস্থান লয়।
  • জনসংখ্যাৰ ঘনত্ব : জনসংখ্যা বৃদ্ধি কৰাটোও পৰিৱেশ প্ৰদূষণৰ মুখ্য কাৰণ। যিখন দেশত জনসংখ্যা নিৰন্তৰ বৃদ্ধি হৈ আছে সেই দেশত বাস কৰাৰ সমস্যাও বাঢ়ি আহিছে। আৰু তেওঁ নিজৰ আৰামৰ বাবে মানৱ পৰিৱেশক কোনো গুৰুত্ব নিদিয়ে, কিন্তু তেওঁ পাহৰি যায় যে তেওঁৰ আৰাম পৰিৱেশ অবিহনে কেৱল কিছু সময়ৰ বাবে।

পাৰিপাৰ্শ্বিক সুৰক্ষা ব্যৱস্থা

অৱশ্যে, পৰিৱেশ প্ৰদূষণ তৎক্ষণাৎ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ কোনো দ্ৰুত প্ৰযুক্তি নাই। কিন্তু মানুহে নিশ্চিতভাৱে তেওঁৰ সৰু প্ৰচেষ্টাৰে এই সমস্যাটো হ্ৰাস কৰিব পাৰে। ইয়াত কিছুমান কথা আমি ক’ব বিচাৰো যে পৰিৱেশ প্ৰদূষণ সম্ভৱতঃ যত্ন লৈ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰি।

  • আজিলৈকে স্থাপন কৰা কাৰখানাবোৰ উঠাই লোৱা আৰু স্থানান্তৰ কৰা সম্ভৱ নহয়, কিন্তু এতিয়া চৰকাৰে মনত ৰাখিব লাগিব যে মুকলি কৰা নতুন কাৰখানাবোৰ চহৰখনৰ পৰা আঁতৰত আছে। তেওঁলোকৰ দ্বাৰা হোৱা প্ৰদূষণে চহৰখনৰ লোকসকলক প্ৰভাৱিত কৰিব নালাগে।
  • মানুহে যিমান সম্ভৱ সিমান সম্ভৱ প্ৰদূষণ দূৰ কৰিব লাগে, যেনে যিমান সম্ভৱ বাহনৰ ব্যৱহাৰ হ্ৰাস কৰা। আমাৰ বিজ্ঞানীসকলে এই ক্ষতিকাৰক ধোঁৱাটো কেনেদৰে নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব লাগে সেয়াও বিবেচনা কৰা উচিত।
  • বনধ্বংসক কঠোৰ শাস্তি দিব লাগে আৰু নতুন গছ ৰোপণৰ বাবে পুৰস্কৃত কৰিব লাগে।
  • যদি কাৰখানোৰ ক্ষতিকাৰক পদাৰ্থসতেজ আৰু কৰিব পাৰি, এছা কৰিব লাগে।

পৰিৱেশৰ ওপৰত কবিতা (Environment Poem IN assamese)

আমাৰ মহাজাগতিক মৰুদ্যান, মহাজাগতিক নীলা মুক্তা
বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডৰ আটাইতকৈ ধুনীয়া গ্ৰহ
সকলো মহাদেশ আৰু সকলো মহাসাগৰ
ঐক্যবদ্ধ আমি উদ্ভিদ আৰু প্ৰাণী হিচাপে থিয় দিছোঁ
ঐক্যবদ্ধ আমি এটা পৃথিৱীৰ প্ৰজাতি হিচাপে থিয় দিছোঁ
বিভিন্ন সংস্কৃতি, বিশ্বাস আৰু উপায়
আমি মানুহ, পৃথিৱী আমাৰ ঘৰ
পৃথিৱীৰ সকলো মানুহ আৰু ৰাষ্ট্ৰ
সকলোবোৰ সকলোৰে বাবে আৰু এটাৰ বাবে
ঐক্যবদ্ধ হৈ আমি নীলা মাৰ্বলৰ পতাকা উৰুৱাইছো।

Our cosmic oasis, cosmic blue pearl
the most beautiful planet in the universe
all the continents and all the oceans
united we stand as flora and fauna
united we stand as species of one earth
different cultures, beliefs and ways
we are humans, the earth is our home
all the people and the nations of the world
all for one and one for all
united we unfurl the blue marble flag.

You can Read also

References

  1. I collected from deepawali.co.in

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *