October 25, 2021

Navaratri in Assamese। নৱৰাত্ৰি

নৱৰাত্ৰি হিন্দু ধৰ্মৰ এক উৎসৱ, প্ৰধানতঃ শক্তি উপাসনাৰ লগত জড়িত। নৱৰাত্ৰিক সাধাৰণতে দুৰ্গা পূজা নামেৰে জনা যায়। বসন্ত কালত হোৱা নৱৰাত্ৰিক বাসন্তী পূজা আৰু শৰৎ কালত হোৱা ভাগক শাৰদীয় পূজা নামেৰে জনা যায়। নৱৰাত্ৰি শৰৎ আৰু বসন্ত কালৰ শুক্লা প্ৰতিপদ তিথিত আৰম্ভ হৈ নৱমীত সমাপন হয় আৰু দশমী তিথিত দেৱীৰ বিৰ্সজন হয়, ৯ দিনত ভগৱতী দুৰ্গা দেৱীৰ ৯টা অৱতাৰৰ পূজা কৰা হয় আৰু চণ্ডী পাঠ কৰা হয়। নৱৰাত্ৰিৰ ভিন্ন ভিন্ন আখ্যান আৰু বিভিন্ন পূজা বিধি মাৰ্কণ্ডেয় পূৰাণ, ব্ৰহ্মবৈৱৰ্ত পূৰাণ, দেৱী ভাগৱত, কালিকা পুৰাণ আদি প্ৰাচীন পুথিত পোৱা যায়।

Navaratri in Assamese

নৱৰাত্ৰি Navaratri in assamese

নৱৰাত্ৰি হৈছে এক হিন্দু উৎসৱ যি ন ৰাতি (আৰু দহ দিন) বিস্তৃত আৰু প্ৰতি বছৰে শৰৎ কালত উদযাপন কৰা হয়। ইয়াক বিভিন্ন কাৰণত পালন কৰা হয় আৰু ভাৰতীয় সাংস্কৃতিক ক্ষেত্ৰৰ বিভিন্ন অংশত পৃথকভাৱে উদযাপন কৰা হয়। তাত্ত্বিকভাৱে, চাৰিটা ঋতুগত নৱৰাত্ৰি আছে। অৱশ্যে, ব্যৱহাৰিক ভাৱে, এয়া হৈছে শাৰদা নৱৰাত্ৰি নামৰ মৌচুমী শৰৎকালৰ পিছৰ উৎসৱ যি টো ঐশ্বৰিক নাৰী দেৱী (দুৰ্গা)ৰ সন্মানত আটাইতকৈ বেছি পালন কৰা হয়। উৎসৱটো হিন্দু কেলেণ্ডাৰ মাহৰ উজ্জ্বল অৰ্ধাংশত উদযাপন কৰা হয়, যি সাধাৰণতে ছেপ্টেম্বৰ আৰু অক্টোবৰৰ মাহত পৰে।

ব্যুৎপত্তি আৰু নামকৰণ

নৱৰাত্ৰি শব্দটোৰ অৰ্থ হৈছে সংস্কৃতত ‘ন ৰাতি’, নৱ অৰ্থ ন আৰু ৰাত্ৰি অৰ্থ ৰাতি।

তাৰিখ আৰু উদযাপন

ভাৰতৰ পূব আৰু উত্তৰ-পূব ৰাজ্যসমূহত, দুৰ্গা পূজা নৱৰাত্ৰিৰ সমাৰ্থক, য’ত দেৱী দুৰ্গাই যুদ্ধ কৰে আৰু ধৰ্ম পুনৰুদ্ধাৰত সহায় কৰিবলৈ ম’হ ৰাক্ষস মহিষাসুৰৰ ওপৰত বিজয়ী হয়। দক্ষিণৰ ৰাজ্যসমূহত, দুৰ্গা বা কালীৰ বিজয় উদযাপন কৰা হয়। সকলো ক্ষেত্ৰতে, সাধাৰণ বিষয়বস্তু হৈছে দেৱী মাহতম্যৰ দৰে আঞ্চলিকভাৱে বিখ্যাত মহাকাব্য বা কিংবদন্তিৰ ওপৰত আধাৰিত অশুভৰ ওপৰত ভালৰ যুদ্ধ আৰু জয়

উদযাপন

উদযাপনৰ ভিতৰত আছে ন দিনত নগৰাকী দেৱীক পূজা কৰা, মঞ্চ সজ্জা, কিংবদন্তিৰ আবৃত্তি, কাহিনীৰচনা, আৰু হিন্দু ধৰ্মৰ শাস্ত্ৰ উচ্চাৰণ। নদিন হৈছে এক মুখ্য শস্য ঋতুসাংস্কৃতিক অনুষ্ঠান, যেনে প্ৰতিযোগিতামূলক ডিজাইন আৰু পেণ্ডেলৰ মঞ্চায়ন, এই পেণ্ডেলবোৰলৈ এটা পাৰিবাৰিক ভ্ৰমণ, আৰু হিন্দু সংস্কৃতিৰ শাস্ত্ৰীয় আৰু লোক নৃত্যৰ ৰাজহুৱা উদযাপন। হিন্দু ভক্তসকলে প্ৰায়ে উপবাস কৰি নৱৰাত্ৰি উদযাপন কৰে। অন্তিম দিনটোত, যাক বিজয়দশমী বুলি কোৱা হয়, মূৰ্তিবোৰ হয় নদী বা সাগৰৰ দৰে জলাশয়ত নিমজ্জিত কৰা হয়, বা দুষ্টতাৰ প্ৰতীক প্ৰতিমূৰ্তিটো আতচবাজীৰে জ্বলাই দিয়া হয়, যাৰ ফলত দুষ্টতাৰ ধ্বংস হয়। উৎসৱটোৱে দেৱালীৰ প্ৰস্তুতিও আৰম্ভ কৰে, পোহৰৰ উৎসৱ, যি বিজয়দশমীৰ বিশ দিন পিছত উদযাপন কৰা হয়

তাৰিখ

শাক্ত আৰু বৈষ্ণৱ পুৰাণৰ দৰে কিছুমান হিন্দু গ্ৰন্থঅনুসৰি, নৱৰাত্ৰি তাত্ত্বিকভাৱে বছৰত দুবাৰ বা চাৰিবাৰ পৰে। ইয়াৰ ভিতৰত, শৰৎ বিষুৱৰ ওচৰত শাৰদা নৱৰাত্ৰি (ছেপ্টেম্বৰ-অক্টোবৰ) আটাইতকৈ প্ৰসিদ্ধ আৰু বসন্ত বিষুৱৰ ওচৰত বসন্ত নৱৰাত্ৰি (মাৰ্চ-এপ্ৰিল) ভাৰতীয় উপমহাদেশৰ সংস্কৃতিৰ বাবে পৰৱৰ্তী আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ। সকলো ক্ষেত্ৰতে, নৱৰাত্ৰি হিন্দু লুনিসৌৰ মাহৰ উজ্জ্বল অৰ্ধাংশত পৰে। উদযাপনবোৰ অঞ্চল অনুসৰি পৃথক হয়, যাৰ ফলত হিন্দুসকলৰ সৃষ্টিশীলতা আৰু পছন্দৰ ওপৰত যথেষ্ট পৰিমাণে বাহাল থাকে।

শাৰদা নৱৰাত্ৰি Sharada Navaratri in assamese

শাৰদা নৱৰাত্ৰি হৈছে চাৰিটা নৱৰাত্ৰিৰ ভিতৰত আটাইতকৈ প্ৰসিদ্ধ, যাক শাৰদাৰ নামেৰে নামাকৰণ কৰা হৈছে যাৰ অৰ্থ হৈছে শৰৎ। ই অশ্বিনী ৰ চন্দ্ৰ মাহৰ উজ্জ্বল পষেকৰ প্ৰথম দিনা (প্ৰতিপাদা) আৰম্ভ হয়। এই মাহত প্ৰতি বছৰে এবাৰকৈ ন ৰাতি উৎসৱ পালন কৰা হয়, যি সাধাৰণতে ছেপ্টেম্বৰ আৰু অক্টোবৰৰ গ্ৰেগৰিয়ান মাহত পৰে। উৎসৱৰ সঠিক তাৰিখ হিন্দু লুনিচ’লাৰ বৰ্ষপঞ্জী অনুসৰি নিৰ্ধাৰণ কৰা হয়, আৰু কেতিয়াবা সূৰ্য আৰু চন্দ্ৰৰ চলাচল আৰু অধিবৰ্ষৰ সালসলনিৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি উৎসৱটো এদিন বা এদিনকম সময়ৰ বাবে অনুষ্ঠিত হ’ব পাৰে। বহুতো অঞ্চলত, উৎসৱটো শৰৎ কালৰ শস্য চপোৱাৰ পিছত, আৰু আন বোৰত, শস্য চপোৱাৰ সময়ত পৰে।

উৎসৱবোৰ দেৱী দুৰ্গা আৰু অন্যান্য বিভিন্ন দেৱী যেনে সৰস্বতী আৰু লক্ষ্মীৰ বাহিৰেও বিস্তৃত। গণেশ, কাৰ্তিকেয়, শিৱ আৰু পাৰ্বতীৰ দৰে দেৱতাসকল আঞ্চলিকভাৱে শ্ৰদ্ধাশীল। উদাহৰণ স্বৰূপে, নৱৰাত্ৰিৰ সময়ত এক উল্লেখযোগ্য সমগ্ৰ হিন্দু পৰম্পৰা হৈছে অযুদ্ধ পূজাৰ জৰিয়তে জ্ঞান, শিক্ষণ, সংগীত আৰু কলাৰ হিন্দু দেৱী সৰস্বতীৰ আৰাধনা। সাধাৰণতে নৱৰাত্ৰিৰ নৱম দিনত পৰা এই দিনটোত শান্তি আৰু জ্ঞান উদযাপন কৰা হয়। যোদ্ধাসকলে তেওঁলোকৰ অস্ত্ৰ-শস্ত্ৰক ধন্যবাদ, সজাআৰু উপাসনা কৰে, সৰস্বতীক প্ৰাৰ্থনা কৰে। সংগীতজ্ঞসকলে তেওঁলোকৰ বাদ্যযন্ত্ৰবোৰ ৰক্ষণাবেক্ষণ, বজায় আৰু প্ৰাৰ্থনা কৰে। কৃষক, কাঠমিস্ত্ৰী, স্মিথ, মৃৎশিল্প নিৰ্মাতা, দোকানী আৰু সকলো ধৰণৰ ব্যৱসায়ীয়ে একেদৰে তেওঁলোকৰ সঁজুলি, যন্ত্ৰপাতি আৰু ব্যৱসায়ৰ সঁজুলি সজায় আৰু উপাসনা কৰে। শিক্ষাৰ্থীসকলে তেওঁলোকৰ শিক্ষকসকলক সাক্ষাৎ কৰে, সন্মান প্ৰকাশ কৰে, আৰু তেওঁলোকৰ আশীৰ্বাদ বিচাৰে। এই পৰম্পৰা দক্ষিণ ভাৰতত বিশেষভাৱে শক্তিশালী, কিন্তু আন ঠাইতো পালন কৰা হয়।

চৈত্ৰ নৱৰাত্ৰি Chaitra Navaratri in assamese

চৈত্ৰ নৱৰাত্ৰি হৈছে দ্বিতীয় সৰ্বাধিক প্ৰসিদ্ধ নৱৰাত্ৰি, যাক বসন্তৰ নামেৰে নামাকৰণ কৰা হৈছে যাৰ অৰ্থ হৈছে বসন্ত। ইয়াক চৈত্ৰ মাহৰ (মাৰ্চ-এপ্ৰিল) সময়ত পালন কৰা হয়। বহুতো অঞ্চলত, উৎসৱটো বসন্ত শস্য চপোৱাৰ পিছত, আৰু আন বোৰত, শস্য চপোৱাৰ সময়ত পৰে। বিক্ৰম সম্ৱত বৰ্ষপঞ্জী অনুসৰি ই হিন্দু লুনিচ’লাৰ কেলেণ্ডাৰৰ প্ৰথম দিনটো চিহ্নিত কৰে, যাক হিন্দু চন্দ্ৰ নৱবৰ্ষ বুলিও জনা যায়।

মাঘা নৱৰাত্ৰি Magha Navaratri in assamese

মাঘা মাহৰ (জানুৱাৰী-ফেব্ৰুৱাৰী) সময়ত মাঘা নৱৰাত্ৰি পালন কৰা হয়। এই উৎসৱৰ পঞ্চম দিনটো প্ৰায়ে স্বতন্ত্ৰভাৱে বসন্ত পঞ্চমী বা বসন্ত পঞ্চমী হিচাপে পালন কৰা হয়, যি হৈছে হিন্দু পৰম্পৰাত বসন্তৰ আনুষ্ঠানিক আৰম্ভণি, য’ত দেৱী সৰস্বতীক কলা, সংগীত, লিখনি আৰু ঘুড়ি উৰোৱাৰ জৰিয়তে শ্ৰদ্ধা কৰা হয়। কিছুমান অঞ্চলত, প্ৰেমৰ হিন্দু দেৱতা, কামক শ্ৰদ্ধা কৰা হয়। মাঘা নৱৰাত্ৰি আঞ্চলিক ভাৱে বা ব্যক্তিৰ দ্বাৰা পালন কৰা হয়।

আশাদা নৱৰাত্ৰি Ashada Navaratri in assamese

বাৰিষা ঋতুৰ আৰম্ভণিৰ সময়ত আশাধা (জুন-জুলাই) চন্দ্ৰ মাহত আশাদা নৱৰাত্ৰি পালন কৰা হয়। আশাদা নৱৰাত্ৰি আঞ্চলিক ভাৱে বা ব্যক্তিৰ দ্বাৰা পালন কৰা হয়

প্ৰতিটো দিনৰ তাৎপৰ্য Significance of each day

উৎসৱটো দুৰ্গা আৰু ৰাক্ষস মহিষাসুৰৰ মাজত সংঘটিত বিশিষ্ট যুদ্ধৰ সৈতে সম্পৰ্কিত আৰু অশুভৰ ওপৰত ভালৰ বিজয় উদযাপন কৰে। এই নটা দিন কেৱল দুৰ্গা আৰু তেওঁৰ আঠটা অৱতাৰ – নৱদুৰ্গাৰ বাবে উৎসৰ্গিত। প্ৰতিটো দিন দেৱীৰ অৱতাৰৰ সৈতে সম্পৰ্কিত

Day 1 – Shailaputri

প্ৰতিপাদা (প্ৰথম দিন) নামেৰে জনাজাত এই দিনটো শৈলপুত্ৰীৰ (“পৰ্বতৰ কন্যা”) সৈতে সম্পৰ্কিত, পাৰ্বতীৰ অৱতাৰ। এই ৰূপত দুৰ্গাক শিৱৰ পত্নী হিচাপে উপাসনা কৰা হয়; তাইক নন্দী নামৰ ষাঁড়টোত চলোৱা বুলি দেখুওৱা হৈছে, তাইৰ সোঁ হাতত ত্ৰিশূলা আৰু বাওঁফালে পদুম আছে। শৈলপুত্ৰীক মহাকালীৰ প্ৰত্যক্ষ অৱতাৰ বুলি গণ্য কৰা হয়। দিনটোৰ ৰং ধূসৰ, যিয়ে কাৰ্য আৰু শক্তি প্ৰদৰ্শন কৰে। [29] তেওঁক সতীৰ পুনৰ্জন্ম বুলিও গণ্য কৰা হয় আৰু ইয়াক হেমাৱতী বুলিও জনা যায়।

Day 2 – Brahmacharini

দ্বিতীয়াত (দ্বিতীয় দিন) পাৰ্বতীৰ আন এক অৱতাৰ দেৱী ব্ৰহ্মচাৰিণীক উপাসনা কৰা হয়। এই ৰূপত, পাৰ্বতী যোগীনী হৈছিল, তাইৰ অবিবাহিত আত্মা। ব্ৰহ্মচাৰিণীক মুক্তি বা মোক্ষ আৰু শান্তি আৰু সমৃদ্ধিৰ বাবে উপাসনা কৰা হয়। খালি ভৰিৰে খোজ কাঢ়ি থকা আৰু হাতত জপমালা (জপমালা) আৰু এটা কমণ্ডল (পাত্ৰ) ধৰি থকা হিচাপে দেখুওৱা হৈছে, তাই আনন্দ আৰু শান্ততাৰ প্ৰতীক। নীলা হৈছে এই দিনটোৰ ৰং কোড। প্ৰশান্তি দেখুওৱা কমলা ৰং কেতিয়াবা ব্যৱহাৰ কৰা হয় তথাপিও সকলো ঠাইতে শক্তিশালী শক্তি প্ৰবাহিত হয়।

Day 3 – Chandraghanta

ত্ৰিতিয়াই (তৃতীয় দিন) চন্দ্ৰঘণ্টাৰ উপাসনাক স্মৰণ কৰে – এই নামটো শিৱক বিয়া কৰাৰ পিছত পাৰ্বতীয়ে তেওঁৰ কপালত অৰ্ধচন্দ্ৰ (আধা চন্দ্ৰ) সুশোভিত কৰিছিল। তাই সৌন্দৰ্যৰ মূৰ্তি আৰু সাহসিকতাৰ প্ৰতীক। বগা হৈছে তৃতীয় দিনৰ ৰং, যি এক জীৱন্ত ৰং আৰু ই সকলোৰে মনোভাৱ কঢ়িয়াই আনিব পাৰে।

Day 4 – Kushmanda

চতুৰ্থ (চতুৰ্থ দিন)ত দেৱী কুশমাণ্ডাৰ উপাসনা কৰা হয়। বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডৰ সৃষ্টিশীল শক্তি বুলি বিশ্বাস কৰা কুশমাণ্ডা পৃথিৱীত উদ্ভিদৰ উন্মোচনৰ সৈতে সম্পৰ্কিত, আৰু সেয়েহে, দিনটোৰ ৰং ৰঙা। তাইক আঠটা বাহু থকা আৰু এটা বাঘত বহি থকা বুলি দেখুওৱা হৈছে।

Day 5 – Skandamata

পঞ্চমীত (পঞ্চম দিন) উপাসনা কৰা দেৱী স্কন্দমাতা স্কন্দৰ (বা কাৰ্তিকেয়) মাতৃ। ৰয়েল ব্লুৰ ৰং এগৰাকী মাতৃৰ পৰিৱৰ্তনশীল শক্তিৰ প্ৰতীক যেতিয়া তেওঁৰ সন্তান বিপদৰ সন্মুখীন হয়। তাইক এটা হিংস্ৰ সিংহত চলোৱা, চাৰিটা বাহু থকা আৰু তাইৰ কেঁচুৱাটোক ধৰি থকা দেখুওৱা হৈছে।

Day 6 – Katyayani

ঋষি কাতিয়ানাৰ জন্ম হোৱা, তেওঁ দুৰ্গাৰ অৱতাৰ আৰু সাহস প্ৰদৰ্শন কৰা দেখা যায় যাক হালধীয়া ৰঙৰ দ্বাৰা প্ৰতীক কৰা হয়। যোদ্ধা দেৱী হিচাপে জনাজাত, তেওঁক দেৱীৰ আটাইতকৈ হিংসাত্মক ৰূপহিচাপে গণ্য কৰা হয়। এই অৱতাৰত, কাতিয়ানীয়ে এটা সিংহ চলায় আৰু তেওঁৰ চাৰিখন হাত আছে। তেওঁ পাৰ্বতী, মহালক্ষ্মী, মহাসৰস্বতীৰ এক প্ৰকাৰ। তাইক শাস্তামীত (ষষ্ঠ দিন) উদযাপন কৰা হয়।

Day 7 – Kaalaratri

দেৱী দুৰ্গাৰ আটাইতকৈ হিংস্ৰ ৰূপ হিচাপে বিবেচিত, কালাৰাত্ৰীক সপ্তমীত শ্ৰদ্ধা কৰা হয়। এইটো বিশ্বাস কৰা হয় যে পাৰ্বতীয়ে ৰাক্ষস সুম্ভা আৰু নিসুম্ভাক হত্যা কৰিবলৈ তাইৰ ফৰ্সা ছালআঁতৰ কৰিছিল। দিনটোৰ ৰং সেউজীয়া। দেৱীক ৰঙা ৰঙৰ পোছাক বা বাঘৰ ছালত দেখা যায় আৰু তাইৰ জ্বলন্ত চকুত যথেষ্ট খং থাকে, তাইৰ ছাল ক’লা হৈ পৰে। ৰঙা ৰঙে প্ৰাৰ্থনা ৰচনা কৰে আৰু ভক্তসকলক নিশ্চিত কৰে যে দেৱীয়ে তেওঁলোকক ক্ষতিৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰিব। তাইক সপ্তমীত উদযাপন কৰা হয় (সপ্তম দিন)

Day 8 – Mahagauri

মহাগৌৰী বুদ্ধিমত্তা আৰু শান্তিৰ প্ৰতীক। এইটো বিশ্বাস কৰা হয় যেতিয়া কালৰাত্ৰীয়ে গংগা নদীত গা ধুইছিল, তাই তাইৰ গাঢ় বৰণৰ পৰা অত্যন্ত ন্যায্য হৈ পৰিছিল। এই দিনটোৰ সৈতে সম্পৰ্কিত ৰংটো হৈছে ময়ূৰ সেউজীয়া যিয়ে আশাবাদ কৰো। তাইক অষ্টমীত (অষ্টম দিন) উদযাপন কৰা হয়।

Day 9 – Siddhidatri

উৎসৱৰ অন্তিম দিনটোত, যাক নৱমী (নৱম দিন) বুলিও জনা যায়, মানুহে সিদ্ধিধাত্ৰীক প্ৰাৰ্থনা কৰে। পদুমৰ ওপৰত বহি, তাই সকলো ধৰণৰ সিদ্ধিৰ অধিকাৰী আৰু প্ৰদান কৰে বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। ইয়াত তাইৰ চাৰিখন হাত আছে। মহালক্ষ্মী নামেৰেও জনাজাত, দিনটোৰ বেঙুনীয়া ৰঙে প্ৰকৃতিৰ সৌন্দৰ্যৰ প্ৰতি এক প্ৰশংসা দেখুৱায়। সিদ্ধিদাত্ৰী হৈছে পাৰ্বতী, ভগৱান শিৱৰ পত্নী। সিদ্ধিধাত্ৰীক শিৱ আৰু শক্তিৰ অৰ্ধনাৰীশ্বৰ ৰূপহিচাপেও দেখা যায়। বিশ্বাস কৰা হয় যে ভগৱান শিৱৰ শৰীৰৰ এটা দিশ হৈছে দেৱী সিদ্ধিদাত্ৰীৰ। সেয়েহে, তেওঁক অৰ্ধনাৰীশ্বৰ নামেৰেও জনা যায়। বৈদিক শাস্ত্ৰ অনুসৰি, ভগৱান শিৱই এই দেৱীক উপাসনা কৰি সকলো সিদ্ধি প্ৰাপ্ত কৰিছিল।

পশু বলি Animal sacrifice

ভাৰতৰ পূব ৰাজ্যসমূহত নৱৰাত্ৰিৰ সময়ত কিছুমান দুৰ্গা পূজা উদযাপনৰ এটা অংশ হৈছে পশু বলি। দেৱীক এই ৰীতি-নীতিত এটা বলিৰ জন্তু আগবঢ়োৱা হয় এই বিশ্বাসত যে ই ম’হৰ ৰাক্ষসৰ বিৰুদ্ধে তাইৰ হিংসাত্মক প্ৰতিশোধ কঢ়িয়াই আনে। ক্ৰিষ্টোফাৰ ফুলাৰৰ মতে, নৱৰাত্ৰিৰ সময়ত, বা আন সময়ত, পূৱ ভাৰতৰ ৰাজ্য পশ্চিম বংগ, উৰিষ্যা আৰু অসমত পোৱা শক্তিবাদ পৰম্পৰাৰ বাহিৰত হিন্দুসকলৰ মাজত পশু বলিপ্ৰথা বিৰল। আনকি এই ৰাজ্যসমূহতো উৎসৱৰ বতৰ হৈছে এনে এক য’ত গুৰুত্বপূৰ্ণ পশু বলি পালন কৰা হয়। কিছুমান শাক্ত হিন্দু সম্প্ৰদায়ত, ম’হৰ ৰাক্ষসৰ হত্যা আৰু দুৰ্গাৰ বিজয় পশু বলিৰ পৰিৱৰ্তে এক সাংকেতিক বলিৰে পালন কৰা হয়

ৰাজস্থানৰ ৰাজপুতে নৱৰাত্ৰিত তেওঁলোকৰ অস্ত্ৰ আৰু ঘোঁৰাৰ পূজা কৰে, আৰু পূৰ্বতে কুলদেৱী হিচাপে শ্ৰদ্ধা কৰা এগৰাকী দেৱীক বলিৰ ছাগলী আগবঢ়াইছিল – যি টো কিছুমান ঠাইত অব্যাহত থাকে। এই অনুষ্ঠানৰ বাবে এটা ষ্ট্ৰোকেৰে জন্তুটোক হত্যা কৰা প্ৰয়োজন। অতীতত, এই ৰীতি-নীতিক পুৰুষত্বআৰু এজন যোদ্ধা হিচাপে তৎপৰতালৈ যোৱাৰ এক ৰীতি বুলি গণ্য কৰা হৈছিল। এই ৰাজপুত সম্প্ৰদায়বোৰৰ ভিতৰত কুলদেৱী হৈছে এগৰাকী যোদ্ধা-পাতিব্ৰতা অভিভাৱক দেৱী, যাৰ স্থানীয় কিংবদন্তীসকলে ৰাজপুত-মুছলমান যুদ্ধৰ সময়ত তেওঁৰ প্ৰতি শ্ৰদ্ধা অনুসৰণ কৰে।

উত্তৰ ভাৰতৰ বেনাৰসৰ চাৰিওফালে থকা মন্দিৰ আৰু ঘৰত দেৱীক নিৰামিষ নৈবেদ্যৰ সৈতে পশু বলিৰ পৰম্পৰা সলনি কৰা হৈছে।

You also Read

References

  1. I collected from Wikipedia

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *