October 23, 2021

Vishwakarma Jayanti Puja in Assamese। বিশ্বকৰ্মা জয়ন্তী পূজাৰ ইতিহাস

বিশ্বকৰ্মা জয়ন্তী পূজা বিধি আৰু আৰতি Vishwakarma Jayanti Puja in Assamese

বিশ্বকৰ্মা পূজা বা বিশ্বকৰ্মা জয়ন্তী ভাৰতৰ কৰ্ণাটক, অসম, পশ্চিম বংগ, বিহাৰ, ঝাৰখণ্ড, উৰিষ্যা আৰু ত্ৰিপুৰা আদি প্ৰদেশত প্ৰতিবছৰে ভাদ মাহৰ সংক্ৰান্তি বা কণ্যা সংক্ৰান্তিত পালন কৰা হয়। এই উৎসৱ প্ৰায় কাৰখানা আৰু উদ্যোগিক স্থানসমূহত পালন কৰা হয়। হিন্দু ধৰ্মত বিশ্বকৰ্মাক বিশ্বৰ নিৰ্মাতা আৰু দেৱতাসকলৰ খনিকৰ বুলি বিশ্বাস কৰা হয়।

কিছুমান অঞ্চলত অক্টোবৰ – নবেম্বৰ মাহত দেৱালীৰ এদিন পিছত, গোৱৰ্দ্ধন পূজাৰ সৈতেও বিশ্বকৰ্মা পূজা পালন কৰা হয়। বিশ্বকৰ্মাক ভাৰতত দুটা ভিন্ন ৰূপত পূজা কৰা হয়। উত্তৰ ভাৰতত বৃদ্ধ বিশ্বকৰ্মাৰ আৰু ৰাজহংস বাহন সেইদৰে পূব ভাৰতত ডেকা ৰূপ আৰু হাতী বাহন ।

বিশ্বকৰ্মা জয়ন্তী কেতিয়া উদযাপন কৰা হয়?

বিশ্বকৰ্মা জয়ন্তী প্ৰতি বছৰে কন্যা সংক্ৰান্তিৰ দিনা উদযাপন কৰা হয়, এই বছৰ ইয়াক সোমবাৰে, 17 ছেপ্টেম্বৰত উদযাপন কৰা হ’ব। এই দিনটোত উদ্যোগ, কাৰখানা আৰু কৰ্মক্ষেত্ৰত বিশেষ পূজা কৰা হয়।

বিশ্বকৰ্মাক ঐশ্বৰিক অভিযন্তা আৰু বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডৰ মুখ্য স্থপতি বিদ হিচাপে জনা যায়। এই দিনটো অভিযান্ত্ৰিক সম্প্ৰদায় আৰু পেছাদাৰীসকলৰ দ্বাৰা পূজা কৰা হয়। কাৰ্যালয় আৰু কৰ্মশালাত, সকলোৱে ভগৱান বিশ্বকৰ্মা দেৱৰ সন্মুখত তেওঁলোকৰ বাদ্যযন্ত্ৰৰ পূজা কৰে। এই পূজা ছেপ্টেম্বৰ মাহত সকলো শিল্পী, শিপিনী, শিল্পী আৰু ঔদ্যোগিক গৃহৰ দ্বাৰা সম্পন্ন কৰা হয়। এই দিনটো কন্যা সংক্ৰান্তি দিৱস হিচাপেও পালন কৰা হয়। দীপাৱলীৰ সময়ত বিশ্বকৰ্মা দেৱকো পূজা কৰা হয়।

পৌৰাণিক কাহিনী অনুসৰি, তেওঁ ভগৱান কৃষ্ণৰ চহৰ দ্বাৰকা নিৰ্মাণ কৰিছিল। তেওঁ যুধিষ্ঠিৰ চহৰ ইন্দ্ৰপ্ৰস্থও নিৰ্মাণ কৰিছিল আৰু তেওঁৰ কলাৰ দ্বাৰা ইয়াক অধরা কৰি তুলিছিল। তেওঁহে সোণালী লংকা বসতি স্থাপন কৰিছিল। সমগ্ৰ পৃথিৱী খন সৃষ্টি কৰাৰ লগতে তেওঁ বহুতো সঁজুলিও তৈয়াৰ কৰিছিল। তেওঁ দেৱৰাজ ইন্দ্ৰৰ বজ্ৰকে ধৰি বহুতো ঐশ্বৰিক শাস্ত্ৰও সৃষ্টি কৰিছিল, যিবোৰ তেওঁ মহৰ্ষি দাধিচীৰ হাড়ৰ পৰা সৃষ্টি কৰিছিল। মহান দাধিচিয়ে জীয়াই থাকোতে তেওঁৰ হাড় দান কৰিছিল।

জন্মসম্পৰ্কে কিংবদন্তী:

কোৱা হয় যে ভগৱান বিষ্ণুপ্ৰথমে অৱতাৰহৈছিল, ব্ৰহ্মদেৱ তেওঁৰ নাভিত পদুম ফুলত বহিছিল। ব্ৰহ্মা দেৱক সৃষ্টিৰ স্ৰষ্টা বুলি কোৱা হয়, সেয়েহে তেওঁ প্ৰথমে ধৰ্মক গণ প্ৰদান কৰিছিল। ধৰ্মাই প্ৰজাপতি দক্ষৰ এজনী ছোৱালী বাস্তু নামৰ এজনী ছোৱালীক বিয়া কৰাইছিল, যাৰ পৰা তেওঁ বাস্তু নামৰ এজন পুত্ৰ লাভ কৰিছিল, বাস্তুও এগৰাকী কাৰিকৰ আছিল। বাস্তুৰ সন্তান আছিল, বিশ্বকৰ্মা, যি তেওঁৰ দেউতাকৰ দৰে এজন মহান কাৰিকৰ হৈ পৰিছিল আৰু এজন ব্ৰাহ্মণ সৃষ্টি কৰিছিল।

বিশ্বকৰ্মা পূজাৰ কাহিনী আৰু গুৰুত্ব

পৌৰাণিক যুগত, এজন ব্যৱসায়ী আছিল যাৰ এগৰাকী পত্নী আছিল, দুয়োজনে জীয়াই থাকিবলৈ কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰিছিল, কিন্তু তেওঁলোকৰ যিমানেই সুখ নহওঁক কিয়, তেওঁলোকৰ ভাগ্য নিৰ্ধাৰণ কৰা হোৱা নাছিল। তেওঁলোকৰ কোনো সন্তান নাছিল, সেয়েহে তেওঁলোক দুয়ো অসন্তুষ্ট আছিল। তেতিয়াই এজন ভদ্ৰলোকে তেওঁক বিশ্বকৰ্মা দেৱৰ আশ্ৰয়লৈ যাবলৈ কৈছিল। তেওঁলোক দুয়োজনে অমাৱস্যাৰ দিনা বিশ্বকৰ্মা দেৱক উপাসনা কৰাৰ উপবাস শুনিছিল আৰু পালন কৰিছিল। যাৰ পিছত তেওঁলোকৰ সন্তানো আছিল আৰু সকলো ভস্ম শিথিল কৰা হৈছিল।

এনেদৰে বিশ্বকৰ্মা দেৱক একেধৰণে পূজা কৰাৰ গুৰুত্ব।

বিশ্বকৰ্মা জয়ন্তী পূজা বিধি

  • তেওঁলোকৰ মূৰ্তিবোৰ নিমজ্জিত আৰু পূজা কৰা হয়। পুৰাণত এইবোৰৰ বিভিন্ন ছবিউল্লেখ কৰা হৈছে।
  • আজিৰ দিনটোত অভিযন্তাসকলে তেওঁলোকৰ কৰ্মস্থান, নিৰ্মাণ স্থান (ভূমি) উপাসনা কৰে।
  • এই দিনটোত শ্ৰমিকসকলে তেওঁলোকৰ সঁজুলিবোৰউপাসনা কৰে।
  • আজি উদ্যোগসমূহত বন্ধৰ দিন বোৰ অনুষ্ঠিত হয়।
  • শিপিনী, কাঠমিস্ত্ৰী, সকলো ধৰণৰ শিল্পীয়ে আজিৰ দিনটোত বিশ্বকৰ্মা দেৱক উপাসনা কৰে।
  • এই দিনটোত বহু ঠাইত যজ্ঞ কৰা হয়।

বিশ্বকৰ্মা জয়ন্তী আৰতি

এনেদৰে সমগ্ৰ দেশতে বিশ্বকৰ্মা জয়ন্তী উদযাপন কৰা হয়। আজিৰ সময়ত, অভিযন্তাসকল হৈছে এখন সুন্দৰ পৃথিৱী সৃষ্টিত বিশ্বকৰ্মা দেৱৰ ৰূপ। এই উৎসৱটো প্ৰেমেৰে উদযাপন কৰা হয় যাতে ঈশ্বৰৰ অনুগ্ৰহ বাকী থাকে। কালাওৰ দাতা বিশ্বকৰ্মা দেৱক এজন বুলি গণ্য কৰা হয়। তেওঁলোকে নিৰ্মাণ কৰা শিল্পকলাক আজিৰ বিজ্ঞানৰ সৈতে একত্ৰিত কৰি, এই সাধাৰণ মানুহে বিশ্বক ইন্দ্ৰপ্ৰস্থত ভগৱান বিশ্বকৰ্মাই দিয়া একেই মায়া দিবলৈ চেষ্টা কৰিছে।

সেই আধ্যাত্মিক যুগটো আছিল সোণালী যুগ, য’ত ঈশ্বৰৰ লিলিবোৰ পূৰ্ণ আছিল, সেই যুগৰ বৰ্তমানৰ কালিয়ুগৰ তুলনাত, কিন্তু এই যুগত বিজ্ঞানৰ জ্ঞানে উচ্চতাৰ বাবে প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰিছে।

এই যুগত, সাধাৰণ মানুহে সেই সময়ৰ মায়াময় কলাক বিজ্ঞানৰ জৰিয়তে বাস্তৱত পৰিণত কৰাত নিয়োজিত হৈ আছে। এনে পৰিস্থিতিত বিশ্বকৰ্মা দেৱৰ আশীৰ্বাদ অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।

You also Read

References

  1. deepawali.co.in
  2. Something I collected from Wikipedia

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *