September 16, 2021

Krishna Janmashtami in Assamese। জন্মাষ্টমী কি

2021 চনত কৃষ্ণ জন্মাষ্টমী তাৰিখ কেতিয়া হয় – প্ৰবন্ধ, পূজা বিধি, ভোগ, ব্ৰত গুৰুত্ব, কথা।

জন্মাষ্টমী কি What is Janmashtami in Assamese

জন্মাষ্টমী  হৈছে হিন্দু ধৰ্মৰ ভগৱান বিষ্ণুৰ অষ্টম অৱতাৰ শ্ৰীকৃষ্ণৰ বাৰ্ষিক জন্মোৎসৱ। ইয়াক কৃষ্ণ জন্মাষ্টমীকৃষ্ণাষ্টমীগকুলাষ্টমীঅষ্টমী ৰোহিণীশ্ৰীকৃষ্ণ জয়ন্তী আদি নামেৰেও জনা যায়।

এই উৎসৱ হিন্দু বৰ্ষপঞ্জীমতে ভাদ মাহৰ কৃষ্ণ পক্ষৰ অষ্টমী তিথিত (গ্ৰেগৰিয়ান বৰ্ষপঞ্জীমতে আগষ্ট-ছেপ্টেম্বৰ) পালন কৰা হয়। কৃষ্ণৰ জীৱনৰ নাটকীয় উপস্থাপন ৰাস লীলা মথুৰা, বৃন্দাবন, মণিপুৰ আদি ঠাইত এই উৎসৱৰ লগতে কৰা হয়। ৰাস লীলাত কৃষ্ণৰ ডেকা বয়সৰ কৰ্ম-কাণ্ড দেখুওৱা হয়, আনহাতে Dahi Handi প্ৰথাত কৃষ্ণৰ দুষ্ট স্বভাৱ প্ৰতিফলিত কৰা হয় য’ত কেইবাজনো ল’ৰা মিলি ওখ ঠাইত বান্ধি থোৱা মাখনৰ টেকেলী ভাঙিবলৈ চেষ্টা কৰে। এই পৰম্পৰাক তামিলনাডুত উৰিয়াদি নামৰে পালন কৰা হয়। কৃষ্ণৰ জন্ম হওঁতে নন্দই সকলোকে উপহাৰ বিলোৱাৰ কাহিনী উদ্‌যাপন কৰিবলৈ কৃষ্ণ জন্মাষ্টমীৰ পাছত বহু ঠাইত নন্দোৎসৱ পালন কৰা হয়

কৃষ্ণ জন্মাষ্টমী কেৱল ভাৰততে নহয়, ভাৰতৰ বাহিৰত বাস কৰা হিন্দুসকলেও এই উৎসৱ টো নিজে উদযাপন কৰে আৰু শ্ৰী কৃষ্ণক উপাসনা কৰে। জন্মাষ্টমী ভগৱান কৃষ্ণৰ জন্ম জয়ন্তী হিচাপে সমগ্ৰ ভাৰততে অতি উৎসাহেৰে উদযাপন কৰা হয়।

পালন কৰেহিন্দু
প্ৰকাৰধৰ্মীয়
তাৰিখভাদ, কৃষ্ণ পক্ষ, অষ্টমী
উদযাপন২-৮ দিন
আচাৰউপবাস, পূজা-প্ৰাৰ্থনা

অসমত জন্মাষ্টমী

শ্ৰী কৃষ্ণৰ জন্ম দিন অসমীয়া বৈষ্ণৱ ধৰ্মালম্বী লোকসকলে জনমাষ্টমীৰ দিনা ৰাতি দহ মান বজাৰ পৰা কৃষ্ণক সুঁৱৰি মহাপুৰুষ শংকৰদেৱ আৰু মাধৱদেৱৰ দ্বাৰা ৰচিত নাম ঘোষা ৰাগ গাই আনন্দত মতলীয়া হয় আৰু ৰাতি বাৰ বজাৰ লগে লগে কৃষ্ণ জন্ম হোৱা বুলি কেঁচুৱা সন্তানে কন্দাৰ নিচিনা এটা শব্দ সৃষ্টি কৰে। এই নাম প্ৰসংগ পিছৰ দিনৰ ৰাতিপুৱালৈকে চলে। শেষত সকলোৱে ভগৱানৰ নামত আগবঢ়োৱা শৰাইৰ প্ৰসাদ খায়। পূৰ্ব পুৰুষ সকলৰ মতে এই জন্মাষ্টমী নাম গোৱা প্ৰথা বৈষ্ণৱযুগৰ পৰাই চলি আহিছে।

Krishna Janmashtami Date

জন্মাষ্টমী হিন্দু বৰ্ষপঞ্জী অনুসৰি, শ্ৰৱণ মাহৰ পূৰ্ণিমাৰ পিছত অষ্টম দিনটো উদযাপন কৰা হয়, বা ক’ব পাৰি যে কৃষ্ণ জন্ম অষ্টমী ভাই-ভনীৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ উৎসৱ ৰক্ষা বন্ধনৰ পিছত অষ্টম দিনা উদযাপন কৰা হয়।

২০২১ চনত কৃষ্ণ জন্মাষ্টমী কেতিয়া হয়

প্ৰতি বছৰে জন্মাষ্টমী কেৱল আগষ্ট, ছেপ্টেম্বৰ মাহত পৰে। প্ৰতি বছৰৰ দৰে, এই বছৰো, জন্ম অষ্টমী উৎসৱ 30 আগষ্ট, 2021 তাৰিখে উদযাপন কৰা হ’ব। একেটা দহি হাণ্ডি বা গোকুল অষ্টমী ২৯-৩০ আগষ্টত। ভক্তসকলে আজিৰ দিনটোত তেওঁলোকৰ কানহাৰ জন্ম জয়ন্তী উদযাপন কৰিব আৰু ভক্তিত নিমজ্জিত হ’ব। আৰু কানহাই তেওঁৰ ভক্তসকলৰ ওপৰত তেওঁৰ অনুগ্ৰহ প্ৰদান কৰিব।

শ্ৰী কৃষ্ণ জন্মাষ্টমীৰ কাহিনী History of Krishna Janmashtami in Assamese

শ্ৰী কৃষ্ণ বাসুদেৱ আৰু দেৱকীৰ অষ্টম সন্তান আছিল, কিন্তু শ্ৰী কৃষ্ণৰ জন্মৰ পিছতে, বাসুদেৱজীয়ে তেওঁৰ বন্ধু নন্দ বাবাৰ ঘৰ এৰি তেওঁক কংসৰ পৰা সুৰক্ষা দিছিল। সেয়েহে, শ্ৰীকৃষ্ণক নন্দ বাবা আৰু যশোদা মাইয়াই ডাঙৰ-দীঘল কৰিছিল। তেওঁ তেওঁৰ গোটেই শৈশৱটো গোকুলত অতিবাহিত কৰিছিল। তেওঁ গোকুলত তেওঁৰ শৈশৱৰ লীলা সৃষ্টি কৰিছিল আৰু ডাঙৰ হৈ তেওঁৰ মামা কংসক হত্যা কৰিছিল।

ৰামায়ণৰ জ্ঞান অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ৷ ৰামায়ণৰ কাহিনীবোৰ পঢ়ক৷ ভাৰত হৈছে বৈচিত্ৰ্যৰ সমতাৰ দেশ, যাৰ এক উদাহৰণ জন্মাষ্টমীক বহুতো নামেৰে জনা যায়। যেনেকৈ

অষ্টমী ৰোহিণী
শ্ৰী জয়ন্তী
কৃষ্ণ জয়ন্তী
ৰোহিণী অষ্টমী
ভগৱান কৃষ্ণৰ জন্মদিন
গোকুলাষ্টমী (গোকুলাষ্টমী)

কৃষ্ণ জন্মাষ্টমী পূজা বিধি কেনেদৰে কৰিব লাগে

কৃষ্ণ জন্মাষ্টমী পূজা বিধি

  • অনুসূচীত সময়
    শ্ৰীকৃষ্ণৰ জন্ম হৈছিল ১২ বজাত.m বাসুদেৱ আৰু দেৱকীৰ ঘৰত। সেয়েহে, কৃষ্ণ জন্ম সমগ্ৰ ভাৰতত দুপৰীয়া 12 বজাত উদযাপন কৰা হয়.m।
  • প্ৰতি বছৰে, ভদৱ মাহৰ অষ্টমী ৰ দিনত, দুপৰীয়া 12 বজাত.m, প্ৰতিটো মন্দিৰ আৰু ঘৰত প্ৰতীক হিচাপে শ্ৰী কৃষ্ণৰ জন্ম হয়।
  • জন্মৰ পিছত, তেওঁলোকক গাখীৰ, দৈ আৰু বিশুদ্ধ পানীৰে অভিষিক্ত কৰা হয়, আৰু মাখন মিছৰী, পাঞ্জাৰী আৰু তিয়ঁহ তিয়ঁহৰ দ্বাৰা খোৱা হয়।
  • তাৰ পিছত তেওঁলোকে কৃষ্ণজীৰ আৰতি পৰিৱেশন কৰে, কিছুমান লোকে ভজন কীৰ্তন কৰে আৰু গোটেই ৰাতি আনন্দত নৃত্য কৰে।
  • মাখন মিছৰী কৃষ্ণজীৰ অতি প্ৰিয় আছিল। চুলিৰ অৱতাৰত, তেওঁ একেখন মাখনৰ বাবে বহুতো গোপীৰ মাতকিয়া উতলাইছিল আৰু বহুতো ঘৰৰ পৰা মাখন চুৰি কৰিছিল। সেইকাৰণে তেওঁলোকক মাখন চোৰ বুলিও কোৱা হয়। আৰু সেইকাৰণে তেওঁলোকক মুখ্যতঃ বাটাৰ কেণ্ডিৰে খোৱা হয়।
  • বহু ঠাইত, মাতকী ফাটিবলৈ প্ৰতিযোগিতাও অনুষ্ঠিত হয়, য’ত এটা মাতকী বাটাৰ কেণ্ডিৰে ভৰ্তি কৰা হয় আৰু গাৰুৰ ৰচীত বান্ধি দিয়া হয় আৰু বিভিন্ন ঠাইৰ মণ্ডলী আহে আৰু ইয়াক ভাঙিবলৈ চেষ্টা কৰে আৰু কৃষ্ণাই জন্ম বাৰ্ষিকী উদযাপন কৰে।
  • কিছুমান লোকে আজিৰ দিনটোত গোটেই দিনটো উপবাস/উপবাস কৰে আৰু কৃষ্ণৰ জন্মৰ পিছত খায়। এই দিনটোত উপবাস/উপবাস ৰখাৰ পদ্ধতি অতি সৰল। কিছুমান লোকে নিৰামিষ আচৰণত উপবাস কৰে, কিছুমানলোকে ফল খাই উপবাস কৰে, আনহাতে আন কিছুমানে ফাৰিয়াল খাই উপবাস কৰে কিয়নো উপবাস/উপবাসৰ কোনো নিয়ম নাই। ভক্তসকলে তেওঁলোকৰ ইচ্ছা অনুসৰি উপবাস/উপবাস কৰিব পাৰে আৰু শ্ৰীকৃষ্ণক উপাসনা কৰিব পাৰে।

সদায়ে মনত ৰাখিব যে যদি আপুনি উপবাস কৰিবলৈ সক্ষম নহয়, তেন্তে উপবাস কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই। যদি আপুনি আপোনাৰ মনত শ্ৰদ্ধাৰে উপাসনা কৰে, তেন্তে মাখন চোৰ কানহাই আপোনাক সন্তুষ্ট কৰে। আপোনাৰ ভক্তি স্বীকাৰ কৰক, আৰু আপোনাক আপোনাৰ চূড়ান্ত আশীৰ্বাদ দিয়ক।

কৃষ্ণ জন্মাষ্টমী ভোগ কেনেদৰে বনাব লাগে

শ্ৰী কৃষ্ণজী ভোগ স্বৰূপ মাখন মিছৰী, ক্ষীৰা তিয়ঁহ, পঞ্চমৃত আৰু পাঞ্জাৰী খোৱা হয়। মনত ৰাখিব যে তুলসী পত্ৰ অবিহনে শ্ৰীকৃষ্ণই আৰোপ কৰা আনন্দ গ্ৰহণ কৰা নহয়। গতিকে যেতিয়াই আপুনি কৃষ্ণজীউপভোগ কৰে, তুলসীৰ পাত ইয়াত ৰাখিবলৈ নাপাহৰিব। শ্ৰী কৃষ্ণজীৰ উপভোগত তৈয়াৰ কৰা পঞ্চমৃতত গাখীৰ, দৈ, চেনী, ঘিউ আৰু মৌ থাকে, আৰু খোৱাৰ সময়ত ইয়াত তুলসীপাত যোগ দিয়া হয়।

শ্ৰী কৃষ্ণজীৰ বাবে প্ৰয়োগ কৰা পাঞ্জাৰীও সাধাৰণ পাঞ্জাৰীতকৈ পৃথক। যদিও পাঞ্জাৰী ময়দাৰে তৈয়াৰ কৰা হয়, কৃষ্ণজীক আগবঢ়োৱা পাঞ্জাৰী ধনিয়াৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা হয়। পাঞ্জাৰী বনাবলৈ, গুৰি কৰা ধনিয়াঅলপ ঘিউৰে ৰন্ধা হয়। আৰু ইয়াত গ্ৰাউণ্ড চেনী যোগ দিয়া হয়। মানুহে ইয়াত শুকান ফল যোগ দিয়ে যিদৰে তেওঁলোকে বিচাৰে, কিছুমানে আনকি ইয়াত এটা সাথ ৰাখে আৰু তাৰ পিছত শ্ৰীকৃষ্ণউপভোগ কৰে।

ভাৰতত জন্ম অষ্টমী উদযাপন কৰা হয় How to Celebrate Janmashtmi 

যদিও শ্ৰীকৃষ্ণ জন্ম উৎসৱ সমগ্ৰ ভাৰততে ধুমধামেৰে উদযাপন কৰা হয়, গোকুল, মথুৰা, বৃন্দাবন শ্ৰীকৃষ্ণৰ লীলাওৰ মুখ্য স্থান আছিল। গতিকে এই দিনটোৰ আনন্দ ইয়াত চাবলৈ যোগ্য। মন্দিৰ, পূজা, মন্ত্ৰ, স্তোত্ৰ পৰিৱেশন কৰা হয়। এই দিনটোত মন্দিৰৰ সজ্জাও চাবলগীয়া। শ্ৰীকৃষ্ণৰ ভক্তসকলেও বিচাৰে যে এই দিনটোত এই পৃথিৱীত কানহা দেখা যাব।

মহাৰাষ্ট্ৰৰ মুম্বাই আৰু পুনে জন্মাষ্টমীত তেওঁলোকৰ বিশেষ দহি হাণ্ডি উৎসৱৰ বাবে বিখ্যাত। আৰু আজিৰ দিনটোত অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া দহি হাণ্ডি প্ৰতিযোগিতাত দিয়া পুৰষ্কাৰৰ ধন আকৰ্ষণৰ কেন্দ্ৰবিন্দু। এই পুৰষ্কাৰৰ ধন, যাৰ বাবে দূৰ-দূৰণিৰ পৰা মণ্ডলীবোৰৰ উৎসাহ স্পষ্ট। মণ্ডলীয়ে ইয়াত বান্ধি থোৱা দৈৰ পাত্ৰটো উতলাবলৈ কেইবাদিনো ধৰি প্ৰস্তুতিত ব্যস্ত আছিল, আৰু ল’ৰাৰ এটা এটাকৈ বগাই আজিৰ দিনটোত ইয়াক উতলাবলৈ চেষ্টা কৰিছিল, আৰু লৰা যি আটাইতকৈ ওপৰৰ আৰু দৈৰ পাত্ৰটো উতলাই ছিল তেওঁক গোবিন্দা বুলি কোৱা হয়। গোবিন্দাই দৈ হাণ্ডি ফাটি যোৱাৰ লগে লগে গোটেই মণ্ডলীৰ ওপৰত পৰি যায় আৰু সেই ঠাইত এক বেলেগ মাহোল হৈ পৰে।

গুজৰাটৰ দ্বাৰকা য’ত কোৱা হয় যে শ্ৰীকৃষ্ণই তেওঁৰ ৰাজ্য স্থাপন কৰিছিল। জন্মাষ্টমী উৎসৱটো তাত থকা বিখ্যাত মন্দিৰত বিশেষ প্ৰাৰ্থনা আৰু দৰ্শন কৰি উদযাপন কৰা হয়। গতিকে জম্মুত আজিৰ দিনটোতে চিলা উৰোৱাৰ প্ৰথা আছে।

উৰিষ্যা, পুৰী আৰু বংগত আজিৰ দিনটোত নিশা প্ৰাৰ্থনা কৰা হয়, আৰু দ্বিতীয় দিনা নন্দ উৎসৱ পালন কৰা হয়। এই দিনটোত মানুহে নৃত্য কৰে আৰু গান গায় আৰু কীৰ্তন কৰে। নন্দ উৎসৱৰ দিনা, ইয়াত থকা লোকসকলে বিভিন্ন ধৰণৰ ব্যঞ্জন তৈয়াৰ কৰে, আৰু তেওঁলোকৰ বৃত/দ্ৰুত ভাঙি দিয়ে। একেখন দক্ষিণতে ইয়াক গোকুল অষ্টমী বুলি কোৱা হয়, আৰু ভগৱান কৃষ্ণকো আজিৰ দিনটোত পূজা কৰা হয়। একেদৰে, সকলো ঠাইতে তেওঁলোকৰ নিজা উপাসনা পদ্ধতি আছে। কিন্তু যেতিয়া মধ্য ভাৰতৰ কথা আহে, সকলো ধৰণৰ প্ৰথা অনুসৰণ কৰা হয় কাৰণ সেইবোৰ মাজত আছে, আৰু কৃষ্ণ জন্ম, ভজন কীৰ্তন, মন্দিৰত বিশেষ পূজাসজ্জা আৰু দহি হাণ্ডি সকলো ভালদৰে পৰিৱেশন কৰা হয়।

ভগৱান কৃষ্ণৰ সৈতে সম্পৰ্কিত প্ৰশ্ন


প্ৰশ্ন ১ কৃষ্ণ জন্মাষ্টমী কেতিয়া?
উত্তৰ: ভদৱ মাহৰ অষ্টমী কৃষ্ণ পক্ষ

প্ৰশ্ন 2। ভগৱান কৃষ্ণৰ গুৰুৰ নাম কি?
উত্তৰ – গুৰু সন্দীপনী

প্ৰশ্ন 3। ভগৱান কৃষ্ণৰ জন্মস্থান কি?
উত্তৰ গোকুল

প্ৰশ্ন ৪ ভগৱান কৃষ্ণ ক’ত ডাঙৰ হৈছিল?
উত্তৰ – গোকুল

প্ৰশ্ন ৫ কৃষ্ণ ৰজা ক’ত আছিল?
উত্তৰ – দ্বাৰকা

প্ৰশ্ন ৬ ভগৱান কৃষ্ণৰ পিতৃ-মাতৃৰ নাম কি?
উত্তৰ বাসুদেৱ দেৱকী

প্ৰশ্ন ৭ ভগৱান কৃষ্ণৰ ডাঙৰ ভায়েকৰ নাম কি?
উত্তৰ বলৰাম

You also Read

References

  1. Abhijit Sarma Baruah (Especially Thank You) 
  2. Something I collected from Wikipedia

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *