May 17, 2022

Cherrapunji Tourist Places in Assamese। চেৰাপুঞ্জীৰ প্রধান পর্যটনথলীসমূহ

Cherrapunji Tourist Places in Assamese

চেৰাপুঞ্জীৰ পৰ্যটন Cherrapunji Tourist Places in Assamese

মেঘালয় প্রদেশৰ এক অন্যতম পর্যটনথলী হ’ল চেৰাপুঞ্জী। ই শ্বিলঙৰ পৰা প্রায় ৬০ কিলােমিটাৰ দূৰত অৱস্থিত। এই অচলটো পূৰ্বতে বিশ্বৰ ভিতৰতে সর্বাধিক বৰষুণ হােৱা অঞ্চল হিচাপে স্বীকৃত হৈছিল। কিন্তু বর্তমান ইয়াৰ ওচৰৰ মৌচিনৰাম নামৰ ঠাইখনহে বিশ্বৰ সৰ্বাধিক বৰষুণ হােৱা স্থান হিচাপে স্বীকৃত হৈছে। চেৰাপুঞ্জী কেইবাটাও মনােমােহা জলপ্রপাত আৰু চূণশিলৰ গুহাৰ বাবে বিখ্যাত। চেৰাপুঞ্জীৰ (Cherrapunji Tourist Places) আটাইতকৈ আকর্ষণীয় পর্যটনথলী হ’ল ‘ছেভেন ছিষ্টাৰ্ছ Goetatto’ (Seven Sisters Fall) |

ব্রিটিছ শাসনকালৰ পৰা চেৰাপুঞ্জীৰ গুৰুত্ব বৃদ্ধি পােৱা দেখা গৈছিল। ব্রিটিছ কমিছনাৰ ডেভিদ সূঠে এই অঞ্চলৰ শীতল জলবায়ুৰ প্রতি আকৃষ্ট হৈছিল।

বংগােপসাগৰৰ পৰা প্ৰৱাহিত হােৱা মৌচুমী বতাহ বাংলাদেশৰ সমতলভূমিৰ মাজেৰে বৈ আহি চেৰাপুঞ্জীৰ পাহাৰসমূহত খুন্দা খােৱাৰ ফলত এই অঞ্চলত যথেষ্ট বৰষুণ হয়। বর্ষা ঋতুৰ সময়ত একেৰাহে দুমাহমান ধৰি এই অঞ্চলত বৰষুণ হৈ থাকে। ফলত এই অঞ্চলত ঘন বিষুৱীয় বনাঞ্চল (Deep Tropical Forest)ত বিভিন্ন প্রজাতিৰ উদ্ভিদ, বনানি, অর্কিড আদি দেখা যায়। এই অঞ্চলত উৎপাদিত মাটিকঁঠাল আৰু কমলাৰ যথেষ্ট আদৰ আছে।

ব্রিটিছৰ শাসনকালত চেৰাপুঞ্জীত ব্রিটিছৰ আবাসিক অঞ্চলসমূহ গঢ়ি তুলিছিল। চেৰা অঞ্চলৰ ডিয়েম বা মুখিয়াৰ লগত বুজাবুজিৰ জৰিয়তে ব্রিটিছসকলে তেওঁলােকৰ আবাসিক অঞ্চল স্থাপনৰ বাবে মাটি লাভ কৰিছিল। চেৰাপুঞ্জীক আবাসিক অঞ্চলৰ বাবে সুবিধাজনক বুলি ভাবি লােৱাৰ প্ৰধান কাৰণ আছিল—

(ক) চেৰাপুঞ্জীৰ অৱস্থিতি সমতলভূমিৰ পৰা ওচৰত।

(খ) গৃহ নির্মাণৰ বাবে প্রয়ােজনীয় কেঁচামাল যেনে— শিল, কাঠ, চুণ আদি পর্যাপ্ত পৰিমাণে চেৰাপুঞ্জীত পােৱা গৈছিল।

ব্রিটিছ কমিছনাৰ ডেভিদ সূঠে চেৰাপুঞ্জীত পার্বত্য স্বাস্থ্য নিবাস গঢ়ি তােলাৰ বন পৰিকল্পনা কৰিছিল যদিও পৰৱৰ্তী সময়ত এই অঞ্চলত হােৱা অত্যধিক বৰষুণৰ এ বাবে সেই পৰিকল্পনা ত্যাগ কৰা হয়। চেৰাপুঞ্জীত প্ৰচুৰ পৰিমাণৰ বনজ সম্পদ । পােৱা যায়। ত

খাছী সাহিত্য-সংস্কৃতিৰ অন্যতম কেন্দ্র চেৰাপুঞ্জীত ৰামকৃষ্ণ মিছনৰ সেৱা কেন্দ্র, ৱেলছ মিছনাৰীসকলৰ সেৱা কেন্দ্র, প্ৰেছবিটেৰিয়ান গীর্জা আদি ব্রিটিছৰ যুগতে স্থাপন কৰা হৈছিল। এই স্থানত এটা বিলাতী মাটিৰ কাৰখানাও আছে। প্রতি বছৰৰ বর্ষা কালত চেৰাপুঞ্জীলৈ বহুতাে পর্যটকৰ আগমন ঘটে। সেই সময়ত হােৱা অত্যধিক বৰষুণ এই আকর্ষণৰ অন্যতম কাৰণ।

মেঘালয়ৰ মাজভাগৰ গভীৰতাত অৱস্থিত, দুঃসাহসিক অভিযানৰ স্ফুলিঙ্গ পুনৰ জাগ্ৰত কৰিবলৈ চেৰাপুঞ্জিত অগণন ঠাই আছে। মেঘালয়ৰ পূব খাচী পাহাৰ জিলাত বহি থকা এখন সুন্দৰ চহৰ, চেৰাপুঞ্জি বিশাল সৌন্দৰ্যৰে সমৃদ্ধ, য’ত এছিয়াৰ কিছুমান সৰ্বোচ্চ জলপ্ৰপাতৰ লগতে মনোমোহা বনপথ আছে। চেৰাপুঞ্জিয়ে আশ্ৰয় দিয়া সকলো অবিশ্বাস্য ঠাইৰ ভিতৰত, কিছুমান আছে যাক আপুনি বাদ দিব নালাগে!

যদিও মুষ্টিমেয় কেইটামান লিভিং ৰুট ব্ৰীজ আছে, আটাইতকৈ অবিশ্বাস্য হৈছে ডাবল ডেকাৰ লিভিং ৰুট ব্ৰীজ, যি শিপাৰ জটিলতাৰ ফলত গঠন হৈছিল। প্ৰাচীন গুহাবোৰৰ ভিতৰত প্ৰাগৈতিহাসিক জীৱাশ্ম যেনে মাওচমাই, আৰৱাহ আৰু ক্ৰেম মাওমলুহ অন্বেষণ কৰোঁতে ইণ্ডিয়ানা জোনছ ভাইব অনুভৱ কৰক! আপোনাৰ জীৱন সঙ্গীৰ সৈতে চেৰাপুঞ্জিৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সাক্ষী হ’বলৈ আপুনি চেৰাপুঞ্জিৰ এটা ৰোমাণ্টিক ট্যুৰ পেকেজ (ফ্লেট 13% অফ) বুক কৰিব লাগিব।

ভাৰতৰ সৰ্বোচ্চ সুন্দৰ নোহকালিকাই জলপ্ৰপাতটোৱে এই টাউনহোম বুলি কয়। আপুনি এই আনন্দময় চহৰখনলৈ যিমান ব্যতিক্ৰম ৰখা নহওঁক, চেৰাপুঞ্জিভ্ৰমণ ৰ বাবে এই 20 টা ঠাইআপোনাক মন্ত্ৰমুগ্ধ কৰি ৰাখিবলৈ গেৰাণ্টি দিয়ে।

চেৰাপুঞ্জীৰ প্রধান পর্যটনথলীসমূহ Cherrapunji Tourist Places in Assamese

Nohkalikai Falls

1,120 ফুট উচ্চতাৰ পৰা ডুব যোৱা, চেৰাপুঞ্জিৰ নোহকালিকাই জলপ্ৰপাত হৈছে দেশৰ তৃতীয় সৰ্বোচ্চ জলপ্ৰপাত। ই চহৰখনৰ পৰা প্ৰায় ৫ কিলোমিটাৰ দূৰত বহে আৰু নিঃসন্দেহে চেৰাপুঞ্জিভ্ৰমণৰ বাবে আটাইতকৈ প্ৰতিষ্ঠিত ঠাইসমূহৰ ভিতৰত এটা। ই এটা পাহাৰৰ প্ৰাচীন অৰণ্যৰ পৰা ওলাই আহিছিল আৰু এটা পুখুৰী গঠন কৰিবলৈ তললৈ ওলাই গৈছিল। আদৰ্শভাৱে, বাৰিষাই জলপ্ৰপাতবোৰ সম্পূৰ্ণৰূপে ফুলি উঠে, কিন্তু নোহকলিকাই জলপ্ৰপাতৰ সৌন্দৰ্যগোটেই বছৰজুৰি প্ৰশংসা কৰিব পাৰি। এইটো আটাইতকৈ ধুনীয়া চেৰাপুঞ্জি জলপ্ৰপাতবোৰৰ এটা।

ইয়াৰ ৰূপালী ৰেখাযুক্ত পানীৰ গৰ্জনৰ সুৰ দূৰৰ পৰা শ্ৰৱণযোগ্য, আৰু সেউজীয়া আৰু কুঁৱলীৰ খামটোৱে ইয়াক এক ৰূপকথাৰ দৰে দেখায়। যদি আপুনি ঠাইখন অধিক অন্বেষণ কৰিব বিচাৰে, চিৰিৰ এটা শৃংখলা আছে যি আপোনাক বিভিন্ন সুবিধাজনক স্থানলৈ লৈ যায়। এটা আকৰ্ষণীয় কথা আছে যদি অলপ কৰুণ, কিংবদন্তী যি জলপ্ৰপাতৰ চাৰিওফালে ঘূৰি থাকে।

অৱস্থান: পূব খাচী পাহাৰ, মেঘালয়

Double Decker Living Root Bridge

চেৰাপুঞ্জিৰ ডাবল ডেকাৰ লিভিং ৰুট ব্ৰীজ ইয়াৰ আটাইতকৈ প্ৰশংসিত আশ্চৰ্যসমূহৰ ভিতৰত এটা। মেঘালয়ৰ ঘন সেউজীয়া অৰণ্যত আৱদ্ধ হৈ থকা, আইকনিক ডাবল ডেকাৰ লিভিং ৰুট ব্ৰীজ বছৰটোৰ এটা মুখ্য অংশৰ বাবে বৰষুণৰ সৈতে আশীৰ্বাদপ্ৰাপ্ত হৈ আছে। ই মেঘালয়ৰ আটাইতকৈ আশ্চৰ্যকৰ আংশিক ভাৱে মানৱ-নিৰ্মিত গাঁথনিবোৰৰ ভিতৰত এটা, যাক আংশিকভাৱে খাচী জনজাতিৰ দ্বাৰা সৃষ্টি কৰা হৈছিল যিয়ে শিপাবোৰ এক নিৰ্দিষ্ট ধৰণে বৃদ্ধি কৰিবলৈ চৰ্ত দিছিল।

শিপাবোৰে দলঙৰ দ্বৈত ছাউনি গঠন কৰে, এটাৰ ওপৰত, এটা প্ৰচণ্ড নদীৰ ওপৰত। কাঠৰ দলঙৰ বিপৰীতে, বয়স হোৱাৰ লগে লগে শিপাৰ দলংবোৰ শক্তিশালী হয়। দলংখন টাইৰ্ণা গাঁৱৰ পৰা ৩ কিলোমিটাৰ যাত্ৰা। ওপৰৰ দলংখন 20 মিটাৰ দীঘল, আৰু যথেষ্ট কঠিন, কিন্তু আকৰ্ষণীয় পুৰষ্কাৰ বহন কৰে। দৰ্শনাৰ্থীৰ শাৰীৰিক সুস্থতাৰ বিষয়ে ইয়াত বিবেচনা কৰা প্ৰয়োজন।

কিছুমান মহান চেৰাপুঞ্জি ৰিজৰ্টত বাসস্থান বাছনি কৰি চেৰাপুঞ্জিলৈ আপোনাৰ ভ্ৰমণটো বহুত বেছি ঘটিছে আৰু চমৎকাৰ কৰি তুলিব।

অৱস্থান: ননগ্ৰিয়াট ভিলেজ, চেৰাপুঞ্জি, মেঘালয়

Mawsynram Village

পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ ভিজা ঠাই হিচাপে টেগ কৰা, মাওচিনৰাম হৈছে চেৰাপুঞ্জিৰ পৰা প্ৰায় 15 কিলোমিটাৰ দূৰত পূব খাচী পাহাৰ জিলাৰ এখন শান্তিপূৰ্ণ সৰু গাওঁ। ইয়াত প্ৰতি বছৰে 11,000 মিমিতকৈ অধিক বৰষুণ হয়, যাৰ দ্বাৰা গাওঁখন সেউজীয়া হৈ গা ধোৱা হয়। গাওঁৰ ঘৰবোৰত বৰষুণৰ গৰ্জনৰ শব্দ হ্ৰাস কৰিবলৈ ডাঠ ঘাঁহৰ প্ৰলেপ দিয়া হয়।

পৰ্যটনৰ বৃদ্ধি স্বত্বেও, চেৰাপুঞ্জি বেছিভাগ ভিৰৰ পৰা আনন্দেৰে ছাঁ হৈ আছে, জীৱনৰ উন্মত্ত ব্যস্ততাৰ পৰা আঁতৰি অৱকাশ আৰু নিৰ্জনতা বিচৰা সকলৰ বাবে উপযুক্ত। যদি আপুনি এজন প্ৰকৃতি প্ৰেমী, আপুনি শীৰ্ষ বাৰিষাত মাওচিনৰাম দৰ্শন কৰিব লাগিব, যেতিয়া ইয়াৰ দৃশ্যপটৰ জীৱন্ত ৰং বোৰ জীৱিত হয়।

মাওচিনৰামৰ লোকসকল উষ্ম হৃদয়ৰ আৰু আদৰণি জনায়, যাৰ ফলত এই স্থান ভাৰতৰ আটাইতকৈ সুৰক্ষিত গন্তব্যস্থানহিচাপে পৰিগণিত হয়।

অৱস্থান: পূব খাচী পাহাৰ জিলা, মেঘালয়

Seven Sisters Falls

মাওচমাই গাঁৱৰ ওচৰত স্পৰ্শ কৰাৰ ভিতৰতবহি, ভাৰতৰ চতুৰ্থ সৰ্বোচ্চ ডুব যোৱা জলপ্ৰপাত ছেভেন চিষ্টাৰ্ছ জলপ্ৰপাত, পূব খাচী পাহাৰ জিলাৰ ভিতৰত বাহ সাজি আছে। ই মূলতঃ সাতটা পৃথক জলপ্ৰপাতৰ এটা গোট, ইজনে সিজনৰ ওচৰত। স্থানীয়ভাৱে নোহস্ঙ্গিথিয়াং জলপ্ৰপাত বা মাওচমাই জলপ্ৰপাত বুলি জনা যায়, এই 315 মিটাৰ ওখ গৰ্জনৰ কেচকেড চেৰাপুঞ্জিৰ আটাইতকৈ সুন্দৰ স্থানবোৰৰ ভিতৰত এটা।

খাচী পাহাৰৰ বিশ্বাসঘাতক চুনাপাথরৰ শিলবোৰৰ তললৈ পানী তললৈ আৰু এটা গুহাময় উপত্যকালৈ নামি যায়। উদীয়মান আৰু অস্ত যোৱা সূৰ্যই চাৰিওফালৰ চাৰিওফালে এক আৰামদায়ক সোণালী ৰঙত গা ধুই, আৰু পানীৰ স্ফটিক ৰেখাটো গৌৰৱেৰে জিলিকি উঠে। এই ঠাইখন শ্বাটাৰবাগৰ বাবে এক স্বৰ্গ, ইয়াৰ চিত্ৰ-নিখুঁত পৰিৱেশ, আৰু সেউজীয়া সেউজীয়া ৰঙৰ প্ৰসাৰ।

অৱস্থান: মাওচমাই গাওঁ, পূব খাচী পাহাৰ, মেঘালয়

সময়: ৰাতিপুৱা 09:00 বজাৰ পৰা সন্ধিয়া 05:00 বজালৈ

Mawsmai Cave

চেৰাপুঞ্জিৰ বহুতো গুহাৰ ভিতৰত আটাইতকৈ সহজে উপলব্ধ, মাওচমাই গুহা হৈছে ভূগৰ্ভস্থ দুঃসাহসিক অভিযানৰ পৃথিৱীৰ এক প্ৰৱেশপথ। ই নেভিগেট কৰিবলৈ যথেষ্ট সৰল, আৰু আপুনি গাইড অবিহনে পৰিচালনা কৰিব পাৰে। চেৰাপুঞ্জিত ভ্ৰমণ কৰিবলগা আটাইতকৈ জনপ্ৰিয় স্থানবোৰৰ ভিতৰত এটা, মাওচমাই গুহা মুখ্য চহৰৰ পৰা প্ৰায় 6 কিলোমিটাৰ দূৰত অৱস্থিত। গছৰ ডাঠ ছাউনিৰ তলত ছাঁ দিয়া, গুহাটোৱে আপোনাক এটা জাঁহ িয়াই থকা প্ৰৱেশদ্বাৰৰে স্বাগতম জনাইছে আৰু অলপ আগলৈ সৰু হৈ গৈছে।

গুহাৰ দেৱালবোৰ দুটাৰ বাবে একেলগে খোজ কাঢ়িবলৈ অত্যাধিক ঠেক হ’ব পাৰে, সেয়েহে ডাঙৰ গোটবোৰ পৰিহাৰ কৰিব লাগে। যিহেতু গুহাবোৰ খুব ভালদৰে জ্বলি আছে, আপুনি অনুভৱ কৰিব পাৰে যে কিছুমান শিহৰণ ম্লান হৈ যায়। কিন্তু ই আপোনাক বাধা নিদিব, কিয়নো যদি আপুনি কেৱল গুহা অন্বেষণৰ পৃথিৱীত প্ৰৱেশ কৰিছে, মাওচমাই গুহা আৰম্ভ কৰাৰ বাবে এক আদৰ্শ স্থান।

অৱস্থান: চেৰাপুঞ্জি, মেঘালয় 793108

সময়: ৰাতিপুৱা 07:00 বজাৰ পৰা সন্ধিয়া 05:00 বজালৈ

The Eco Park

ইকো পাৰ্ক এখন উচ্চ মালভূমিৰ ওপৰত বহে আৰু মেঘালয় চৰকাৰে পৰ্যটনৰ বাবে স্থাপন কৰিছিল। পাহাৰখনে সোহৰা উপত্যকাৰ লগতে জলপ্ৰপাতৰ দ্বাৰা পাৰ হৈ যোৱা পাহাৰবোৰৰ সুন্দৰ দৃশ্য বহন কৰে। পাৰ্কৰ মাজেৰে এটা স্ফটিক নীলা সোঁতও আছে। এখন সুন্দৰ ক্ৰছঅ’ভাৰ দলঙে সোহৰাৰ সেউজীয়া গিরিখাত, আৰু বাংলাদেশৰ প্ৰসাৰিত চিলেট প্লেইনছৰ বিস্তৃত দৃশ্যবোৰ মুকলি কৰে।

নোহস্ঙ্গিথিয়াং জলপ্ৰপাতৰ উৎস, ইকো পাৰ্ক অৰ্কিডৰ অবিশ্বাস্য প্ৰকাৰেৰে পৰিপূৰ্ণ। ঠাইখিনি শ্বিলঙৰ পৰা ৰাস্তাৰে সহজে পাব পাৰি। ভাৰতৰ উত্তৰ-পূবৰ দৃশ্যপটৰ বিবিধ সৌন্দৰ্যৰ প্ৰমাণ, ইকো পাৰ্ক হৈছে চেৰাপুঞ্জিৰ আটাইতকৈ অনুপস্থিত পৰ্যটন স্থল।

অৱস্থান: সোহৰা থাংখাৰাং ৰোড, চেৰাপুঞ্জি 793108

সময়: ৰাতিপুৱা 08:00 বজাৰ পৰা সন্ধিয়া 05:00 বজালৈ

প্ৰৱেশ মাচুল: প্ৰতি মূৰত 20 টকা

Dawki

মেঘালয়ৰ দক্ষিণ-পূব সীমান্তৰ কাষত, দাওকি শ্বিলঙৰ পৰা প্ৰায় 82 কিলোমিটাৰ দূৰত অৱস্থিত এখন সুন্দৰ সৰু চহৰ। জৈন্তিয়া পাহাৰৰ কোলাত আৱদ্ধ হৈ থকা, দ্বাকিলৈ যোৱা ৰোমাঞ্চকৰ ড্ৰাইভটো দ্ৰাক্ষালতা আৰু ঘাটেৰে আৱৰি আছে। এই চহৰখনৰ মুখ্য আকৰ্ষণ হ’ল যাদুকৰী, পান্না ৰঙৰ নদী উমংট যি ইয়াৰ মাজেৰে সাপ। ইয়াক ভাৰতৰ আটাইতকৈ পৰিষ্কাৰ নদীবুলি বিশ্বাস কৰা হয়, আৰু সেয়া সঁচাকৈয়ে প্ৰশংসনীয়। Cherrapunji Tourist Places in Assamese

ই জৈন্তিয়া আৰু খাচী পাহাৰৰ মাজত প্ৰবাহিত হয়, ঠিক বাংলাদেশলৈ। ইয়াৰ পানীত নাও চলোৱাটো এক আকৰ্ষণীয় অভিজ্ঞতা, আৰু আপোনাক এনে অনুভৱ কৰায় যেন আপুনি এটা স্ফটিক গিলাচ ওপঙি আছে! দাৱকী কায়াকিং, কেম্পিং, জিপ লাইনিং, আৰু স্নৰকেলিংৰ দৰে অভিযানৰ বাবেও আয়োজক। ই এক ৰূপকথাৰ পৃথিৱী, আৰু চেৰাপুঞ্জিত ভ্ৰমণ কৰিবলগা আটাইতকৈ ভাল লগা ঠাইবোৰৰ ভিতৰত।

অৱস্থান: মেঘালয়, 793109


Mawkdok Dympep Valley

শ্বিলং – চেৰাপুঞ্জি ঘাইপথৰ পথত পৰি থকা, মাওকডক ডিম্পেপ উপত্যকা চেৰাপুঞ্জিৰ আটাইতকৈ আকৰ্ষণীয় পৰ্যটন স্থানবোৰৰ ভিতৰত এটা। উপত্যকাৰ বিশাল, সৰল প্ৰসাৰহৈছে প্ৰতিজন প্ৰকৃতি প্ৰেমী আৰু দুঃসাহসিক সন্ধানকাৰীৰ বাবে বন্যৰ আহ্বান। আটাইতকৈ ৰোমাঞ্চকৰ অভিজ্ঞতাটো হ’ল উপত্যকাটোত জিপলাইনিং, আপোনাৰ শৰীৰত শীতল বতাহ আৰু আকাশী ক্ৰীড়াৰ ছাঁ দিয়া উল্লাস।

উপত্যকাটোত উপনীত হ’বলৈ কেইবাটাও পদক্ষেপ ৰখাৰ প্ৰয়োজন। উপত্যকাটোৰ বিস্তৃত সৌন্দৰ্য শীতল, ডাৱৰীয়া আকাশৰ পৃষ্ঠভূমিত যথেষ্ট আকৰ্ষণীয় যেন লাগিছে যি এক সুন্দৰ কমলা লৈ ৰূপান্তৰিত হয়, সূৰ্যাস্ত আহে। সেয়েহে, আপোনাৰ ড্ৰাইভৰ পৰা বিৰতি লওঁক, আৰু এই সৰল উপত্যকালৈ অলপ সতেজ ভ্ৰমণ কৰক।

অৱস্থান: শ্বিলং-চেৰাপুঞ্জি ঘাইপথ, চেৰাপুঞ্জি

Thangkharang Park

চেৰাপুঞ্জিৰ আটাইতকৈ সতেজ পৰ্যটন স্থলসমূহৰ ভিতৰত এটা – থাংখাৰাং পাৰ্ক বিখ্যাত শিল খোহ ৰামহাৰ ঠিক বিপৰীতে বহে আৰু তলৰ কুণ্ডলীবদ্ধ ৰাস্তাবোৰৰ এক মনোমোহা দৃশ্য ৰখাৰ আদেশ দিয়ে। আপুনি বাংলাদেশৰ বিশাল সমভূমি আৰু মেঘালয়ৰ মুষ্টিমেয় জলপ্ৰপাতৰ এক আভাসও পাব পাৰে। প্ৰায় 100 একৰ ভূমিত বিস্তৃত, উদ্যানখনত বিভিন্ন ধৰণৰ ফুলৰ প্ৰজাতি আছে যি প্ৰতি বসন্তত জীৱন্ত ৰঙত ঠাইখন স্নান কৰে।

কিনৰেম জলপ্ৰপাতও উদ্যানখনত বহে, ইয়াৰ গৰ্জন কাৰী তিনি-স্তৰৰ কেচকেডৰ সৈতে। থাংখাৰাং উদ্যানলৈ এদিনীয়া ভ্ৰমণ আপোনাৰ বাবে অঞ্চলটো অন্বেষণ কৰিবলৈ যথেষ্ট হ’ব, লগতে ইয়াৰ দুটা আশ্চৰ্য, খোহ ৰামহা শিল, আৰু কিনৰেম জলপ্ৰপাত।

অৱস্থান: সোহৰা, থাংখাৰাং আৰ.ডি., মেঘালয় 793108

সময়: ৰাতিপুৱা 07:00 বজাৰ পৰা 04:00 বজালৈ

প্ৰৱেশ মাচুল: প্ৰতি মূৰত 20 টকা মাচুল লোৱা হয়।

Wakaba Falls

চেৰাপুঞ্জিৰ বহুতো আৰু আটাইতকৈ ধুনীয়া জলপ্ৰপাতবোৰৰ ভিতৰত এটা, ৱাকাবা জলপ্ৰপাত হৈছে 190 মিটাৰ ওপৰেৰে অৱস্থিত এটা দ্বিস্তৰীয় জলপ্ৰপাত। পানীবোৰ এটা ঘন অৰণ্যযুক্ত পাহাৰৰ মাজেৰে যায়, আৰু এটা গিরিখাতৰ পৰা পোনে পোনে এটা গভীৰ খাদলৈ ডুব যায়। কেচকেডিং জলপ্ৰপাতৰ ক্ষুদ্ৰ গৰ্জন দূৰৰ পৰা শুনা যায়, আনহাতে স্তৰযুক্ত ডুব যোৱাৰ ৰূপালী পানী বোৰ সেউজীয়া সেউজীয়াৰ মাজত জিলিকি থকা ফিটাৰ দৰে দেখা যায়।

যদিও জলপ্ৰপাতটো গোটেই বছৰজুৰি ভ্ৰমণ কৰিব পাৰি, বাৰিষাই ঠাইখনত এক নতুন জীৱন উশাহ লয়, আৰু বাঢ়ি অহা কুঁৱলীৰ মাজত পানীবোৰে পিক-এ-বু খেলে। জলপ্ৰপাতৰ আনটো ফালে চাৰিওফালৰ সৌন্দৰ্যৰ এক মনোৰম দৃশ্য বহন কৰে। এইটো সঁচাকৈয়ে চেৰাপুঞ্জিভ্ৰমণৰ বাবে আটাইতকৈ দুঃসাহসিক ঠাইবোৰৰ এটা।

অৱস্থান: পূব খাচী পাহাৰ, মেঘালয়

সময়: প্ৰতিদিনে 24 ঘণ্টা খোলক।

প্ৰৱেশ মাচুল: বিনামূলীয়া।

Kynrem Falls

চেৰাপুঞ্জিৰ পৰা মাত্ৰ 12 কিলোমিটাৰ দূৰত বহি থকা কিনৰেম জলপ্ৰপাতথাংখাৰাং উদ্যানৰ সেউজীয়া ৰখা হৈছে। পূব খাচী পাহাৰ জিলাত ছাঁ পৰা, ই হৈছে ভাৰতৰ 7ম সৰ্বোচ্চ জলপ্ৰপাত! 305 মিটাৰ উচ্চতাৰ পৰা ডুব যোৱা, সৌন্দৰ্যউন্মোচন কৰাৰ আগতে জলপ্ৰপাতটোৰ গৰ্জন শুনা যায়।

ই তিনিটা স্তৰত তললৈ নামি যায় আৰু বাৰিষাত ইয়াৰ শীৰ্ষত উপনীত হয়। উদ্যানখনৰ পৰা চোৱা, কেচকেডটো ঘন অৰণ্যৰ মাজেৰে কটা ৰূপালী বগা ৰঙৰ এক অন্তৰ্নিহিত ৰেখা হিচাপে দেখা যায়। জলপ্ৰপাতৰ অলপ ওচৰলৈ যাওঁক, আৰু পানীৰ পাতল স্প্ৰে অনুভৱ কৰক, আৰু প্ৰকৃতিৰ আকৰ্ষণীয় শক্তি অনুভৱ কৰক। চেৰাপুঞ্জিত ভ্ৰমণ কৰিবলৈ এইটো আটাইতকৈ বেছি অনুপস্থিত স্থান।

অৱস্থান: থাংখাৰাং পাৰ্ক, চোহৰা, থাংখাৰাং আৰডি, মেঘালয় 793108

সময়: ৰাতিপুৱা 07:00 বজাৰ পৰা 04:00 বজালৈ

প্ৰৱেশ মাচুল: প্ৰতি মূৰত 20 টকা মাচুল লোৱা হয়।

Arwah Cave

মেঘালয়ত নতুনকৈ আৱিষ্কৃত গুহাবোৰৰ ভিতৰত এটা, আৰৱাহ গুহা হৈছে চেৰাপুঞ্জিভ্ৰমণৰ বাবে আটাইতকৈ অনাৱিষ্কৃত স্থানবোৰৰ ভিতৰত এটা। ইয়াৰ বিশাল আকাৰ স্বত্বেও, ইয়াৰ কেৱল অংশপৰ্যটকৰ বাবে উপলব্ধ কৰা হৈছে। গুহাটোত চূণশিলৰ গঠন আছে, আৰু কেইবা নিযুত বছৰ পুৰণি সামুদ্ৰিক প্ৰাণীৰ জীৱাশ্ম ৰক্ষা কৰে!

আইন শিন্নাৰ সেউজীয়া অৰণ্যৰ ভিতৰত অৱস্থিত, গুহাটো সকলো ঠাইতে অন্বেষণকাৰী আৰু পুৰাতত্ত্ববিদসকলৰ বাবে এক সপোনৰ গন্তব্যস্থান, কিয়নো ইয়াত এতিয়াও বহুতো গোপন তথ্য উদ্ধাৰ হোৱা নাই। গুহাটো যথেষ্ট ভয়ংকৰ আৰু আন্ধাৰ আৰু সঠিক গাইডৰ সৈতে এটা উজ্জ্বল টৰ্চৰ প্ৰয়োজন।

গুহাৰ ঘূৰণীয়া পথ আৰু কোঠাবোৰে আপোনাৰ বাবে হেৰাই যোৱাটো সহজ কৰি তোলে। আপুনি আনকি ভিতৰৰ কিছুমান ষ্টেলাগমাইট আৰু ষ্টেলাক্টাইট গঠনৰ সন্মুখীন হ’ব পাৰে।

অৱস্থান: চেৰাপুঞ্জি, মেঘালয় 793108

সময়: ৰাতিপুৱা 09:30 বজাৰ পৰা সন্ধিয়া 05:30 বজালৈ

প্ৰৱেশ মাচুল: প্ৰতি মূৰত 20 টকা

Dainthlen Waterfall

সোহৰাৰ ওচৰৰ পূব খাচী পাহাৰ জিলাত ছাঁ দিয়া, ডেইন্থলেন জলপ্ৰপাত হৈছে মেঘালয়ৰ বহুতো সুন্দৰ জলপ্ৰপাতৰ ভিতৰত এটা। এজন প্ৰখ্যাত কিংবদন্তীঅনুসৰি, জলপ্ৰপাতটোৰ নাম এটা বিশাল সাপৰ নামেৰে ৰখা হৈছে যাক স্থানীয় লোকে উক্ত সাপটোৰ সন্ত্ৰাস ৰক্ষা কৰিবলৈ হত্যা কৰিছিল। দৰাচলতে, জলপ্ৰপাতৰ ওচৰত কিছুমান শিল আছে য’ত এই হিংসাত্মক কিন্তু বীৰত্বপূৰ্ণ ঘটনাটো চিহ্নিত কৰা হৈছে।

প্ৰায় 90 মিটাৰ উচ্চতাৰ পৰা বাগৰি পৰা, পানীসাপটো ঘন কাঠৰ পাহাৰৰ মাজেৰে। বাৰিষাই অঞ্চলটোক জীৱন্ত কৰে, কিন্তু ঠাইখনে দৰ্শনাৰ্থীসকলক বছৰজুৰি আমন্ত্ৰণ জনায়। যদিও আন বিশিষ্ট জলপ্ৰপাতৰ তুলনাত অলপ শুনা নাযায়, ডেইন্থলেন জলপ্ৰপাত হৈছে পথৰ পৰা অলপ আঁতৰি যাব বিচৰা লোকসকলৰ বাবে এক সুন্দৰ অৱকাশ।

অৱস্থান: নোহকালিকাই আৰডি, সোহৰা, মেঘালয়, 793111

Ka Khoh Ramhah

কা খোহ ৰামহা, পিলাৰ ৰক হিচাপেও বিখ্যাত, চেৰাপুঞ্জিৰ অন্যতম মুখ্য পৰ্যটন স্থান। নামটোৱে দেখুৱাইছে, ই হৈছে এক বিশাল শিল যি দৰ্শনাৰ্থীসকলক এক বিশাল শঙ্কুৰ দৰে ইয়াৰ আকৰ্ষণীয় আকৃতিৰ বাবে হতবাক কৰে। সুন্দৰ পিলাৰ ৰকটো এটা স্নেকিং স্ট্ৰিমৰ দ্বাৰা আকৰ্ষিত হয় যি শিলবোৰপাৰ হৈ এটা মনোমোহা জলপ্ৰপাত গঠন কৰে। শীৰ্ষ কা খোহ ৰামহাই বাংলাদেশৰ চিলেট সমভূমিৰ উজ্জ্বল ভিষ্টাৰ আদেশ দিয়ে।

ঠাইখনৰ সাধাৰণ আবেদন যোগ কৰাটো হৈছে এই কিংবদন্তি যে শিলটো এটা অশুভ আত্মাৰ জীৱাশ্মযুক্ত বাস্কেট যি ইয়াক আতংকিত কৰে। প্ৰহাৰ কৰা পথৰ পৰা অলপ আঁতৰি গৈ চেৰাপুঞ্জিৰ পৰা কেইটামান ৰাস্তা পিছফালৰ পৰা শিলটোৰ ওচৰলৈ যায়, যাৰ ফলত আপোনাক ঠাইখনৰ এক অভূতপূৰ্ব দৃশ্য দেখা যায়। Cherrapunji Tourist Places in Assamese

অৱস্থান: মাওচমাই – শেলা ৰোড, চেৰাপুঞ্জি, মেঘালয়

সময়: সূৰ্যোদয়ৰ পৰা সূৰ্যাস্তলৈ

প্ৰৱেশ মাচুল: বিনামূলীয়া

Krem Mawmluh

দুঃসাহসী সকলৰ বাবে আনন্দদায়ক, ক্ৰেম মাওমলুহ হৈছে ভাৰতৰ চতুৰ্থ দীৰ্ঘতম গুহা, চেৰাপুঞ্জিৰ ওচৰৰ খাচী পাহাৰত আঁতৰি আছে। এই বিশাল গুহাটো চেৰাপুঞ্জিৰ আটাইতকৈ আকৰ্ষণীয় পৰ্যটন স্থলসমূহৰ ভিতৰত এটা আৰু ই গহ্বৰ আৰু অন্বেষণৰ সুযোগ প্ৰদান কৰে। গুহাৰ প্ৰৱেশদ্বাৰ সাগৰ পৃষ্ঠৰ পৰা 10 ফুট ওপৰেৰে বহে, আৰু আগলৈ খোলাৰ আগতে অলপ পুখুৰীলৈ লৈ যায়।

গুহাৰ মুখ্য প্ৰৱেশদ্বাৰ টো এটা চিংক প্ৰৱেশদ্বাৰ আৰু আপুনি পানীৰ এটা প্ৰসাৰৰ মাজেৰে যোৱাৰ দাবী কৰে। এইটোৱে মাটিখন পিছল কৰি তোলে আৰু সাৱধানে অতিক্ৰম কৰিব লাগিব। আকৰ্ষণীয়ভাৱে, গুহাৰ দেৱালৰ ভিতৰত পাঁচখন পৃথক নদী বৈ যায় আৰু প্ৰৱেশদ্বাৰটোৰ ওচৰত একত্ৰিত হৈ এটা সৰু পুখুৰী সৃষ্টি কৰে।

ক্ৰেম মাওমলুহ দুঃসাহসিক সন্ধানকাৰীসকলৰ বাবে উপযুক্ত আৰু তেওঁলোকৰ হৃদযন্ত্ৰৰ দৌৰ পাবলৈ পৰ্যাপ্ত শিহৰণ পেক কৰে।

অৱস্থান: চেৰাপুঞ্জি, মেঘালয়ৰ পশ্চিম

Mawlynnong Village

উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ আটাইতকৈ ধুনীয়া গন্তব্যস্থানবোৰৰ ভিতৰত এটা, মাওলিননং হৈছে এছিয়াৰ আটাইতকৈ পৰিষ্কাৰ গাওঁ। ভাৰতীয় গাওঁবোৰৰ ক্ষেত্ৰত, মাওলিননং ইয়াৰ সময়তকৈ আলোক বৰ্ষ আগতে আছে, প্ৰতিটো ঘৰত ই পৰিষ্কাৰ, কাৰ্যকৰী শৌচালয়, আৰু প্লাষ্টিক নিষিদ্ধ। তথাপিও ই গাঁৱলীয়া, পুৰণি পৃথিৱীৰ আকৰ্ষণ সংৰক্ষণ কৰিবলৈ সক্ষম হয় যি আপোনাক এনে অনুভৱ কৰায় যেন আপুনি সময়মতে ভ্ৰমণ কৰিছে।

গাওঁবাসীৰ প্ৰকৃতিৰ প্ৰতি থকা অদম্য প্ৰেম তেওঁলোকে কৰা সকলো বোৰত সুন্দৰভাৱে প্ৰতিফলিত হয়, সঠিক আৱৰ্জনা ব্যৱস্থাপনাৰ পৰা আৰম্ভ কৰি গছ ৰোপণলৈকে। মাওলিননং কিছুমান সঁচাকৈয়ে আকৰ্ষণীয় জনজাতীয় সম্প্ৰদায়ৰ ঘৰ। আটাইতকৈ পৰিষ্কাৰ এছিয়াৰ গাওঁখনত অন্বেষণ কৰিবলৈ বহুতো আশ্চৰ্য আছে, যাৰ ভিতৰত আছে কেইবাটাও গৰ্জনকাৰী জলপ্ৰপাত, আৰু লিভিং ৰুট ব্ৰীজ যাক ইউনেস্কো বিশ্ব ঐতিহ্যক্ষেত্ৰ হিচাপে ঘোষণা কৰা হৈছে।

অৱস্থান: পূব খাচী পাহাৰ, মেঘালয়

You can read also

References

  1. I collected from Wikipedia
  2. thrillophilia.com

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published.