November 30, 2021

Essay on Lalkila in Assamese। Red Fort in Assamese

দিল্লীৰ শান লালকিল্লা প্ৰবন্ধ ইতিহাসৰ গুৰুত্ব, কোনে, কেতিয়া, কিয়ো লালকিল্লা নিৰ্মাণ কৰিছিল (Lalkila or Red fort Delhi history and Facts in Assamese)

ৰঙা কিলৰ ওপৰত প্ৰবন্ধ Essay on Lalkila in Assamese। Red Fort in Assamese

কেৱল দিল্লীই নহয়, সমগ্ৰ ভাৰতৰ গৌৰৱ, ৰঙা কিল, ইয়াৰ গৌৰৱ ৰখাৰ বাবে সমগ্ৰ বিশ্বত বিখ্যাত। ২০০ বছৰতকৈও অধিক সময় ধৰি দিল্লীৰ সালতানাত থকা মোগল সাম্ৰাজ্যই ইয়াৰ সমগ্ৰ সালতানাত ৰঙা কিল্লাৰ পৰা গ্ৰহণ কৰিছিল। ই দিল্লীৰ হৃদয়ত অৱস্থিত, য’ত এতিয়া বহুতো সংগ্ৰহালয় পৰিদৰ্শন কৰিব লাগিব। এইটো ঐতিহাসিক শিল্পকৰ্মৰ ইতিহাস যি দূৰৰ পৰা মানুহ েদূৰৰ পৰা আহে। এইটো ১৬৪৮ চনত নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল, আৰু সেই সময়ত মোগল সমৰাজৰ পঞ্চম মোগল শাসক শ্বাহজাহান ৰাজ্য আছিল, দিল্লীক শ্বাহজাহানবাদ বুলি কোৱা হৈছিল। ৰঙা কিলাটো ৰঙা শিলেৰে নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল, সেয়েহে ইয়াক ৰঙা কিলা বুলি কোৱা হৈছিল। ৰঙা কিলাৰ স্থাপত্য শৈলী অতি অতুলনীয়, বাগিচা, প্ৰাসাদ, বেৰ, বিশেষ, সকলো বোৰ অতি চিন্তাশীলভাৱে নিৰ্মাণ কৰা হৈছে, য’ত ভাৰতত দেশৰ বিভিন্ন সংস্কৃতিৰ আভাস আছে।

ভাৰতৰ শান ৰঙা কিলাত স্বাধীনতাৰ পিছত আমাৰ ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা ত্ৰিৰঙা পতাকা উত্তোলন কৰা প্ৰথম েই পঁয়তা জৱাহৰলাল নেহৰু আছিল। তেতিয়াৰ পৰা প্ৰতি বছৰে স্বাধীনতা দিৱস উপলক্ষে তদাৰক প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে পতাকা উত্থাপন কৰে।

Lalkila in Assamese
Lalkila in Assamese

ৰঙা কিলাৰ ইতিহাস আৰু কোনে ৰঙা কিলা নিৰ্মাণ কৰিছিল

সম্ৰাট শ্বাহজাহানে ১৬৩৮ চনত তেওঁৰ ৰাজধানী আগ্ৰা দিল্লীলৈ স্থানান্তৰ কৰাৰ কথা ভাবিছিল, যাৰ পিছত দিল্লীত ৰঙা কিলনিৰ্মাণ আৰম্ভ কৰা হৈছিল। শ্বাহজাহানৰ প্ৰিয় ৰং ৰঙা আৰু বগা আছিল, সেয়েহে ইয়াৰ শিলটো ৰঙা ৰঙা কৈ পছন্দ কৰা হৈছিল। ইয়াক তেতিয়াৰ স্থপতি ওস্তাদ আহমাদ লাহৰীৰ দ্বাৰা ডিজাইন কৰা হৈছিল, যিয়ে আগ্ৰাৰ শান তাজমহলৰ দৰে এটা মহান কৃতিও ডিজাইন কৰিছিল। এই কিলাটো যমুনা নদীৰ পাৰত নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল, কিলাটো তিনিকাষৰ পৰা এটা নদীৰ দ্বাৰা পৰিবেষ্টিত হৈ আছে। মুছলমানসকলৰ শুভ দিনত মুহামত ১৩ মে ১৬৩৮ তাৰিখত কিলটোৰ নিৰ্মাণ কাম আৰম্ভ কৰা হৈছিল। কিলটোৰ প্ৰথম আধাৰটো ইজজাৰ খানে স্থাপন কৰিছিল। শ্বাহজাহানে তেওঁৰ কিলাখন দিল্লীৰ সৰ্ববৃহৎ হ’ব বিচাৰিছিল, তেওঁ তেওঁক লাহৰ আৰু আগ্ৰাৰ কিলাতকৈ ডাঙৰ বিচাৰিছিল।

কিলাটো নিৰ্মাণ কৰিবলৈ ১০ বছৰ সময় লৈছিল, ইয়াক ১৬৪৮ চনত সম্পূৰ্ণ কৰা হৈছিল। শেশ মহল মুখ্য দুৰ্গৰ উত্তৰ আৰু দক্ষিণত অৱস্থিত। এটা বিশেষ প্ৰাসাদও আছে, যি টোপনি বা উপাসনা কৰা ৰজাৰ ব্যক্তিগত কোঠা আছিল। এই কিলটোৰ নিৰ্মাণ মুখ্যতঃ ইজ্জত খান, আলিবৰ্দি খান, মুকৰ্মত খানৰ দ্বাৰা কৰা হৈছিল। এইবোৰৰ অধীনত, কিলাটোৰ কাম সম্পূৰ্ণ হৈছিল। মুকৰ্মত খান শ্বাহজাহানৰ বাবে অতি বিশেষ আছিল, যেতিয়া কিলাটো সম্পূৰ্ণ হৈছিল, তেওঁ দিল্লীত নাছিল, কিন্তু সালতানাত কামৰ সম্পৰ্কত কাবুললৈ গৈছিল। মুকৰ্মত খানে শ্বাহজাহানক লিখিছিল আৰু তেওঁক কৈছিল যে তেওঁ এখন ৰাজপ্রাসাদ হ’বলৈ সাজু।

প্ৰথম দিনা যেতিয়া শ্বাহজাহান ৰাজপ্রাসাদলৈ আহি আছিল, প্ৰাসাদটো কইনাৰ দৰে সজোৱা হৈছিল। উদযাপনৰ বাবে প্ৰস্তুতি কৰা হৈছিল। সাজসজ্জাৰ আটাইতকৈ সৰু বিন্দুটোৰ যত্ন লোৱা হৈছিল। শ্বাহজাহানৰ সভা, য’ত এনে লাগিছিল, বিশেষভাৱে ডিজাইন কৰা হৈছিল, ইয়াৰ ছাদ, বেৰ খোদাই কৰা, ৰেচমৰ চাদৰ ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল। আহমেদাবাদত নিৰ্মাণ কৰা জাঙ্কিছ স্পেচিয়ালৰ হৃদয়ত এটা ডাঙৰ বাতিবাতি স্থাপন কৰা হৈছিল। শ্বাহজাহান অহাৰ লগে লগে আদালতত ফুল বৰষুণ হৈছিল। শ্বাহজাহানে বহুতো অলংকাৰ, মুদ্ৰা, ৰুহিতন তৈয়াৰ কৰিছে। Essay on Lalkila in Assamese। Red Fort in Assamese

লাল কিল্লাত আন শাসকসকলৰ ৰাজ্য

মোগল শাসক ঔৰংগজেব ক্ষমতালৈ অহাৰ পিছত, মোগল সালতানাতৰ বিত্তীয় প্ৰশাসনিক গাঁথনিত পাৰ্থক্য সৃষ্টি হয়, ১৮ শতিকাৰ ভিতৰত মোগল সাম্ৰাজ্য ধ্বংস হয়। ঔৰংগজেবে তেওঁৰ শাসনত ৰঙা কিলাত মোটি মছজিদ নিৰ্মাণ কৰিছিল। ঔৰংগজেবে ক্ষমতাৰ পৰা নামি অহাৰ পিছত, ৰঙা কিলাটো ইয়াৰ শাসকৰ বাবে অপেক্ষা কৰি ৩০ বছৰ ধৰি দাবীহীন হৈ আছিল। ১৭১২ চনত জাহাণ্ডৰ শ্বাহক দেশৰ শাসক কৰা হয়। কেইবছৰমানৰ ভিতৰত, তেওঁক হত্যা কৰা হৈছিল আৰু ফাৰুখচিয়াৰ ৰজা হৈছিল। ফাৰুখচিয়েইয়াত বহুত লুণ্ঠন কৰিছিল, ৰূপালী খচিত ওপৰৰ বেৰটো তামোললৈ ৰূপান্তৰিত কৰা হৈছিল। মুহাম্মদ শ্বাহ ১৭১৯ চনত ৰঙা কিলাত উপস্থিত হৈছিল, যাক ৰঞ্জেলা ৰজা বুলি জনা যায়। তেওঁ ১৭৩৯ চনৰ আগলৈকে ইয়াত ৰাজত্ব কৰিছিল, তাৰ পিছত তেওঁ পাৰ্চী সম্ৰাট নাদিৰ শ্বাহৰ পৰা পৰাজয়লাভ কৰে, যি নাদিৰ শ্বাহৰ পিছত ৰঙা কিলোটাৰ সিংহাসনলৈ গৈছিল। নাদিৰ শ্বাহে মোগল সাম্ৰাজ্যক ভিতৰৰ পৰা আঁতৰাই দিছিল, আৰু 3 মাহৰ পিছত, তেওঁ তেওঁৰ ঠাইলৈ ঘূৰি গৈছিল। ১৭৫২ চনত মাৰাই দিল্লীৰ যুদ্ধত জয়ী হয়। ১৭৬১ চনত মাৰাঠাপানীপত তৃতীয় যুদ্ধত পৰাজয়লাভ কৰে, তাৰ পিছত দিল্লী আহমাদ শ্বাহ দুৰাণী।

১৮০৩ চনত ব্ৰিটিছ ইষ্ট ইণ্ডিয়া কোম্পানীয়ে মাৰাঠাসকলৰ বাবে যুঁজ কৰিছিল, য’ত তেওঁলোকে পৰাজয়লাভ কৰিছিল, আৰু দিল্লী ৰঙা কিলাৰ মাৰাঠাৰ অধিকাৰ নাছিল। যুদ্ধৰ পিছত, ব্ৰিটিছ লোকসকলে মোগলৰ এই ঐতিহাসিক স্থানটো তেওঁলোকৰ ঘৰ কৰি লৈছিল। অন্তিম মগল আছিল ২ বছৰীয়া বাহাদুৰ শ্বাহ, যি ১৮৫৭ চনৰ যুদ্ধত ব্ৰিটিছসকলক পৰাজিত কৰিছিল, কিন্তু তেওঁ দিনটোৰ বেছিসময় ইয়াত ৰাজত্ব কৰিব পৰা নাছিল। ব্ৰিটিছৰ এই প্ৰাসাদত দখলৰ পিছত ইয়াক সম্পূৰ্ণৰূপে সলনি কৰা হৈছিল, পাগল বিশেষ, পাৰ্ল পেলেচ, শীশ মহল, বাগিচা, হৰেম, আচবাব সকলো বোৰ ভাঙি দিয়া হৈছিল। ব্ৰিটিছে সকলো বস্তু লুণ্ঠন কৰিছিল, আৰু ইয়াক তেওঁলোকৰ গোপন ধনত ৰাখিছিল, বা কয়, তেওঁলোকে ভাৰতক সেইটোৱেই লুণ্ঠন কৰিছিল। দুৰ্গটোৰ ২-তৃতীয়াংশ ভিতৰুৱা ভাঙি পেলোৱা হৈছিল। ১৮৯০-১৯০০ চনত ব্ৰিটিছ প্ৰভুৱে ৰঙা কিলোটাৰ এটা ভঙা অংশ পুনৰ নিৰ্মাণৰ নিৰ্দেশ দিছিল।

প্ৰথমে, ১৭৪৭ চনত নাদিৰ শ্বাহে ৰঙা কিলত লুণ্ঠন চুৰি কৰিছিল, আৰু যি বাকী আছিল সেয়া ব্ৰিটিছসকলে চুৰি কৰিছিল। ব্ৰিটিছ বিষয়াসকলে ইয়াৰ পৰা লুণ্ঠন কৰিছিল আৰু তেওঁলোকৰ বৃদ্ধ লোকসকলৰ সন্মুখত নিলাম কৰিছিল। এইটো ভাৰতৰ গৌৰৱ কোহীণৌৰৰ সৈতে হৈছিল, যাক ব্ৰিটিছৰ পৰা লোৱা হৈছিল, যাক আজি লণ্ডনৰ দ্বাৰা আকৰ্ষ্ট কৰা হৈছে।

স্বাধীনতাৰ বাবে যুঁজ দি ভাৰতৰ স্বাধীনতা সংগ্ৰামীসকলক কেতিয়াবা ৰঙা কিলেকাৰাত কাৰাগাৰত ৰখা হৈছিল। ১৯৪৭ চনৰ ১৫ আগষ্টত, যেতিয়া ব্ৰিটিছসকলে ভাৰত এৰিছিল, প্ৰথম প্ৰধানমন্ত্ৰী জৱাহৰলাল জীয়ে ৰঙা কিলাহৰ লাহোৰৰ দুৱাৰত তেওঁৰ দেশৰ গৌৰৱ ত্ৰিৰঙা পতাকা উত্তোলন কৰে। স্বাধীনতাৰ পৰা ৰঙা কিলটোক সেনা সেনানিবাস কৰা হৈছে। ২০০৩ চনৰ ভিতৰত, কিলটোৰ এটা ডাঙৰ অংশ সেনাৰ অংশত আছিল, কিন্তু তাৰ পিছত ইয়াক মেৰামতিৰ বাবে ভাৰতীয় প্ৰত্নতাত্ত্বিক বিভাগক দিয়া হৈছিল।

লাল কিল্লা দৰ্শন স্থান Red Fort visiting Place

ৰঙা কিলাটোৰ গাঁথনিত মুখ্যতঃ ইয়াৰ বেৰ, মুখ্য দুৱাৰ, দৰ্শক হল, যমুনা নদীৰ পাৰৰ ৰাজকীয় প্ৰাসাদ আছে। ইয়াৰ উপৰিও, আপোনাক তলৰ আন স্থানবোৰ কোৱা হৈছে:

  • ছাবৰী বজাৰ – ই ৰঙা কিলাৰ সন্মুখত আছে।
  • লাহোৰী দৰৱাজা – এইটো ৰঙা কিলাৰ মুখ্য দুৱাৰ, ইয়াক লাহোৰৰ মুখামুখি হোৱাৰ পিছত নামকৰণ কৰা হৈছিল। স্বাধীনতাৰ পৰা প্ৰতি বছৰে এই পতাকা উত্তোলন কৰা হয় আৰু ইয়াত থকা বেলকনিৰ পৰা প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে দেশলৈ তেওঁৰ বাৰ্তা পঢ়ে।
  • দিল্লী দুৱাৰ – ই কিলৰ দক্ষিণ ফালে আছে। ইয়াৰ চেহেৰা, গাঁথনি, ঠিক মুখ্য লাহৰী দুৱাৰৰ দৰে। এইটো দুৱাৰ আৰু শিলৰ বিশাল হাতী দুয়োটা হৈ আছে। ইয়াক ঔৰংগজেবে ভাঙি পেলোৱা হৈছিল, কিন্তু ১৯০৩ চনত লৰ্ডৰ দ্বাৰা পুনৰ নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল।
  • পানীৰ দুৱাৰ – এই সৰু দুৱাৰ, যিদক্ষিণ পূৱত অৱস্থিত। এইটো নদীৰ পাৰৰ ওচৰত আছিল, সেয়েহে ই ইয়াৰ নাম পাইছিল।
  • চটা চক – লোহৰ গেটৰ ভিতৰলৈ যোৱাৰ লগে লগে ষ্টেক মাৰ্কেট, মোগলত হৃদয় আছিল, য’ত ৰেচম, গহনা আৰু অন্যান্য সামগ্ৰী বিক্ৰী কৰা হৈছিল।
  • নওবাট খোৱা – ইয়াক নককাৰ খাদ্য বুলিও কোৱা হয়। লাহৰ গেটৰ পূৱ ফালে অৱস্থিত, প্ৰাসাদটো বিশেষভাৱে সংগীতজ্ঞসকলৰ বাবে নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল, ইয়াত নিশাৰ সংগীতসন্ধিয়া অনুষ্ঠিত হৈছিল।
  • দিৱান-ই-আম – এইটো ৰজাৰ মুখ্য আদালত আছিল, ইয়াত তেওঁলোকে সকলো সিদ্ধান্ত লৈছিল। এইটো ৫৪০ ফুট বহল আৰু ৪২০ ফুট গভীৰ আছিল। যাৰ চাৰিওফালে গেলেৰীটো নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল। ইয়াৰ সন্মুখত ৰাইজৰ বাবে এটা হলও আছিল।
  • মমতাজ মহল – এইটো ৰজাসকলৰ পত্নীৰ বাবে তৈয়াৰ কৰা হৈছিল, ইয়াত আজিৰ সময়ত সংগ্ৰহালয় আছে।
  • ৰং মহল – ইয়াক মমতাজ মহলৰ দৰেৰাণীসকলৰ বাবেও তৈয়াৰ কৰা হৈছিল। মাজভাগত এটা পুলও আছিল যিখাল-ই-বাহিষ্ঠৰ দ্বাৰা ভৰ্তি কৰা হৈছিল (ই প্ৰাসাদটো যমুনা নদীৰ সৈতে সংযোগ কৰা এটা খাল আছিল)।
  • পাগল বিশেষ – পাগল আমক উত্তৰ আৰু উন্মাদ বিশেষ কৰি দিয়া হৈছিল। এইটো সংগ্ৰামাৰ আৰু মূল্যবান শিলেৰে তৈয়াৰ কৰা হৈছিল। এইটো ৰজাৰ ব্যক্তিগত কোঠা আছিল, লগতে মূল্যবান শিলৰ ৰত্নেৰে নিৰ্মিত।
  • ১৬৫৯ চনত ঔৰংগজেবৰ দ্বাৰা নিৰ্মিত মোটি মাশজিদ আছিল ঔৰংগজেবৰ ব্যক্তিগত মছজিদ।

আজিৰ সময়ত লাল কিল্লাৰ গুৰুত্ব Red fort today

ৰঙা কিলোটা পুৰানি দিল্লীত আছে, যি দিল্লীৰ মুখ্য মনোৰম স্থান। প্ৰতি বছৰে হাজাৰ হাজাৰ লোক ইয়ালৈ আহে। ই সপ্তাহত 6 দিন সাধাৰণ ৰাইজৰ বাবে খোলা থাকে, সোমবাৰে ই বন্ধ থাকে। ইয়াত ভিতৰলৈ যাবলৈ বিদেশীসকলৰ টিকট বিদেশীসকলৰ বাবে ১০ টকা আৰু ১৫০ টকালৈ আহে। এইটো ৯:৩০ বছৰৰ পৰা .m ৪: ৩০ বজালৈ খোলা .m। প্ৰতি সন্ধিয়া এটা ধ্বনি লাইট শ্ব’ থাকে, যিয়ে মোগলৰ ইতিহাস দেখুৱায়। এই লাইট শ্ব’ চাবলৈ পৃথকে ৫০ টকা লাগে। এই লাইট শ্ব’টো এটা পৰ্যটকৰ আকৰ্ষণ। ইয়াত, কিছুমান প্ৰাসাদক আগৰ দৰে শাস্তি হিচাপে ৰখা হৈছে, যাতে মানুহে আমাৰ পুৰণি সংস্কৃতিক ঘনিষ্ঠভাৱে জানিব পাৰে, আৰু ইতিহাসও চাব পাৰে।

ইয়াত মছজিদটো জনসাধাৰণৰ বাবে বন্ধ ৰখা হৈছে। লাহৰ গেটকো হস্তশিল্পেৰে সজ্জিত কৰা হৈছে, যাৰ সৈতে সংগ্ৰহালয়ত বহুতো পুৰণি বস্তু সংৰক্ষণ কৰা হৈছে। Essay on Lalkila in Assamese। Red Fort in Assamese

স্বাধীনতা দিৱসত ৰঙা কিলত ত্ৰিৰংগা উত্তোলন কৰা হয়
আপুনি জানিব পাৰে যে স্বাধীনতা দিৱস ১৫ আগষ্টত উদযাপন কৰা হয় আৰু ই ৰঙা কিলাটোৰ বাবেও অতি বিশেষ। ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে স্বাধীনতা দিৱসত ৰঙা কিলাত ত্ৰিৰংগা হাত দি আছে। ৰঙা কিলাত ত্ৰিৰংগা উলিওৱা পৰম্পৰা স্বাধীনতাৰ পিছৰ পৰাই হৈছে, মই আপোনাক কওঁ যে ভাৰত মুক্ত হোৱাৰ পিছত ভাৰতৰ প্ৰথম প্ৰধানমন্ত্ৰী জৱাহৰলাল নেহৰুৱে প্ৰথমে ৰঙা কিলাৰ লাহৰী গেটত ভাৰতৰ পতাকা উত্তোলন কৰিছিল। তেতিয়াৰ পৰা, এই পৰম্পৰা আজিলৈকে চলি আছে। গতিকে দিল্লীৰ শান ৰঙা কিলাটোৱে ভাৰতৰ ইতিহাসত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে তাত কোনো সন্দেহ নাই।

লাল কিল্লা সুৰক্ষা – Red Fort Security

সন্ত্ৰাসবাদী আক্ৰমণ পৰিহাৰ কৰিবলৈ, ৰঙা কিলাৰ নিৰাপত্তা সম্পূৰ্ণৰূপে যত্ন লোৱা হয়। স্বাধীনতা দিৱসৰ সময়ত ইয়াৰ নিৰাপত্তা আৰু শক্তিশালী হয়। দিল্লী আৰক্ষীৰ অসামৰিক দলবোৰে ইয়াক ভালদৰে নিৰীক্ষণ কৰে। এইটো এটা নো-ফ্লাই জোন এলেকা, অৰ্থাৎ ইয়াৰ পৰা কোনো বিমান উৰিব নোৱাৰি।

সন্ত্ৰাসবাদী আক্ৰমণ পৰিহাৰ কৰিবলৈ, ৰঙা কিলাৰ নিৰাপত্তা সম্পূৰ্ণৰূপে যত্ন লোৱা হয়। স্বাধীনতা দিৱসৰ সময়ত ইয়াৰ নিৰাপত্তা আৰু শক্তিশালী হয়। দিল্লী আৰক্ষীৰ অসামৰিক দলবোৰে ইয়াক ভালদৰে নিৰীক্ষণ কৰে। এইটো এটা নো-ফ্লাই জোন এলেকা, অৰ্থাৎ ইয়াৰ পৰা কোনো বিমান উৰিব নোৱাৰি।

লাল কিল্লা বিষয় কিছু কথা জানি লওঁ

ৰঙা কিলাটো কেতিয়া নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল?১৬৪৮ খচীয়া ত নিৰ্মিত।
ৰঙা কিলাকোনে নিৰ্মাণ কৰিছিল?পঞ্চম মোগল শাসক শ্বাহজাহানৰ দ্বাৰা নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল।
ৰঙা কিলত প্ৰথম ত্ৰিৰংগা কেতিয়া উত্তোলন কৰা হৈছিল?১৯৪৭ চনৰ ১৬ আগষ্টত, পট্টিত জৱাহৰলাল নেহৰু উত্তোলন কৰা হয়।
ৰঙা কিলৰ ডিজাইন কোনে তৈয়াৰ কৰিছিল?ডিজাইনটো তেতিয়াৰ স্থপতি ওস্তাদ আহমাদ লাহৰিৰ দ্বাৰা তৈয়াৰ কৰা হৈছিল।
ৰঙা কিল হ’বলৈ কিমান সময় লাগে?এইটো ১০ বছৰত সম্পূৰ্ণৰূপে সম্পূৰ্ণ হৈছিল।
শেশ মহল ৰঙা কিলত ক’ত অৱস্থিত?উত্তৰ আৰু দক্ষিণত অৱস্থিত।
ৰঙা কিলাৰ মনোৰম স্থানবোৰ কি?ছাবৰী বজাৰ, লাহৰী দৰৱাজা, দিল্লী দুৱাৰ, পানী দৰৱাজা, চটা চক, নৌবাট খান, দিৱান এ আম, মমতাজ মহল, দেদ খাছ আৰু মোতি মাশজিদ।
ৰঙা কিলটো ক’ত অৱস্থিত?পুৰণি দিল্লীত অৱস্থিত।
ৰঙা কিলখন কিমান দিন খোলা থাকে?সপ্তাহত 6 দিন সাধাৰণ ৰাইজৰ বাবে খোলা থাকে।
ৰঙা কিলচাচাবলৈ টিকট কিমান?ভাৰতীয়ৰ বাবে ১০ টকা আৰু বিদেশীৰ বাবে ১৫০ টকা নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে।
ৰঙা কিলৰ নিৰ্মাণ কেতিয়া আৰম্ভ হৈছিল?১৩ মে ১৬৩৮ ত আৰম্ভ কৰা হৈছিল যি ১৬৪৮ চনত শেষ হৈছিল।
১৯৪৭ চনৰ পিছত ৰঙা কিলাটো কণ্টনমেন্ট হিচাপে উপযোগিতা, ভাৰতীয় সেনাই ৰঙা কিলাটোক সেনানিবাস হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰিছিল। এইটো ২০০৩ লৈকে এটা সেনানিবাসলৈ ৰূপান্তৰিত হৈছিল।
ৰঙা কিলৰ বাৰ্ষিক উপাৰ্জন কিমান?২০১৫-১৬ বৰ্ষৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, ৰঙা কিলে প্ৰতি বছৰে ৬.০৭ কোটি টকা উপাৰ্জন কৰে।
ৰঙা কিমান একৰ ৰঙা কিমান একৰ থাকে?অঞ্চলটো ২৫৪.৬৭ একৰ আৰু ২.৪ কিলোমিটাৰ দীঘল সীমা বেৰৰ ভিতৰত নিৰ্মাণ কৰা হৈছে।
ৰঙা কিটাত কিমান দুৱাৰ আছে? ৬ টা দুৱাৰ উপস্থিত আছে।
ৰঙা কিটাৰ বেৰৰ উচ্চতা কিমান?৩৩ মিটাৰ বেৰৰ উচ্চতা ১৬ মিটাৰ উচ্চতাত মাত্ৰ চাৰিটা বেৰ।
Table

ৰঙা কিল হৈছে আমাৰ দেশৰ ঐতিহ্য, যিটো আমাৰ দেশবাসীৰ দায়িত্ব। আমি ইয়াক সম্পূৰ্ণৰূপে সুৰক্ষিত ৰাখিব লাগিব। ৰঙা কিলে বহুতো ৰজাৰ শাসন দেখিছে, আৰু ই এজন ৰজাৰ আনন্দ দেখিছে। মোগলৰ আয়শী, ৰাউকসকলৰ সৈতে, আৰু ব্ৰিটিছসকলৰ অত্যাচাৰ। আমি ভাৰতীয় ঐতিহ্যৰ বাবে গৌৰৱান্বিত

You can read also

References

  1. I collected from Wikipedia
  2. Deepawali.co.in

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *