September 16, 2021

Shillong Tourist Places in Assamese শ্বিলংৰ প্রধান পর্যটনথলীসমূহ

উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ এক অন্যতম পর্যটনথলী হ’ল শ্বিলং। ই খাছী পাহাৰৰ অন্তর্গত মেঘালয় মালভূমিত অৱস্থিত। সমুদ্রপৃষ্ঠৰ পৰা ইয়াৰ উচ্চতা হ’ল প্রায় ৪,৪৯৬ কিলােমিটাৰ। বর্তমান মেঘালয় প্রদেশৰ ৰাজধানী শিলং পূর্বতে অসমৰাে ৰাজধানী আছিল। ১৯৭২ চনত সুকীয়া মেঘালয় প্রদেশখন গঠন হােৱাত শিলং মেঘালয়ৰ ৰাজধানী হয়। ব্রিটিছ শাসনকালতে শ্বিলঙক পার্বত্য নিবাস হিচাপে গঢ়ি তােলা হৈছিল। শ্বিলঙৰ জলবায়ু আৰু প্রাকৃতিক সৌন্দর্য অতি মনােমােহা। শ্বিলঙক ‘প্রাচ্যৰ স্কটলেণ্ড’ (Scottland of the East) হিচাপেও জনা যায়।

খাছীসকলৰ আৰাধ্য দেৱী উলেই শ্বাইল্লঙৰ নামৰ পৰা শ্বিলং নামৰ উৎপত্তি হৈছিল বুলি স্থানীয় লােকসকলে বিশ্বাস কৰে।

শিলং পর্যটকসকলৰ বাবে এক অন্যতম আকর্ষণীয় পর্যটনথলী হিচাপে পৰিগণিত হৈছে। শ্বিলঙৰ নিকটতম আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিমান বন্দৰ হ’ল বৰঝাৰ ( (গুৱাহাটী)। এই বিমান বন্দৰৰ পৰা শ্বিলঙৰ দূৰত্ব প্রায় এশ কিলােমিটাৰ। অৱশ্যে শ্বিলঙৰ ওচৰৰ ওমৰই বিমান বন্দৰলৈও নির্দিষ্টসংখ্যক বিমানৰ অহাযােৱা চলে। শ্বিলঙৰ নিকটৱর্তী ৰেল ষ্টেচননা গুৱাহাটী। গুৱাহাটীৰ পৰা শ্বিলঙলৈ বিভিন্ন চৰকাৰী আৰু বেচৰকাৰী বাহনেৰে স্থলপথেৰে অহা-যােৱা কৰিব পাৰি। গুৱাহাটীৰ পৰা শ্বিলঙৰ দূৰত্ব প্রায় ৯৮ কিলােমিটাৰ।

শ্বিলঙত ভ্ৰমণকাৰীসকলে দর্শন কৰিব পৰা প্রধান পর্যটনথলীসমূহ হ’ল Shillong Tourist Places in Assamese—

Elephant Falls:

চহৰৰ উপকণ্ঠত 12 কিলোমিটাৰ, পৰ্বতৰ সোঁতটো ফাৰ্ণ আৱৰি থকা শিলৰ ডেলত স্থাপিত তিনিটা ক্ৰমাগত জলপ্ৰপাতৰ মাজেৰে নামি আহে।

Elephant Falls in assamese
Elephant Falls in assamese

এলিফেণ্ট ফলচ হৈছে চাবলগীয়া দৃশ্য আৰু পৰিয়ালৰ সৈতে পিকনিকত বা বন্ধুবৰ্গৰ সৈতে সপ্তাহান্তৰ ভ্ৰমণৰ বাবে সাক্ষাৎ কৰিব পাৰি। জলপ্ৰপাতটোৱে ইয়াৰ তলৰ এটা শিলৰ পৰা ইয়াৰ নাম পাইছিল যিটো হাতীৰ দৰে দেখা গৈছিল। চাৰিওফালৰ এলেকাটোত থকা সেউজীয়া সেউজীয়াৰ সৈতে আৱৰি থকা এই আশ্চৰ্যকৰ জলপ্ৰপাতবোৰৰ পৰা তিনিটা পৃথক কেচকেড।

যদিও শিলবোৰৰ মাজেৰে ব্ৰাছ কৰা স্ফটিক পৰিষ্কাৰ পানীৰ আৰামদায়ক শব্দই আপোনাৰ ইন্দ্ৰিয়বোৰ শান্ত কৰে, জলপ্ৰপাতৰ দৰ্শনীয় স্থানটো আপোনাৰ চকুৰ বাবে এক আমোদজনক স্থান। যদি আপুনি অঞ্চলটোৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ প্ৰাকৃতিক আশ্চৰ্যবোৰ উন্মোচন কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি আছে, শ্বিলঙত ভ্ৰমণ কৰাৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ স্থানবোৰৰ ভিতৰত এলিফেণ্ট জলপ্ৰপাত সহজে আছে।

অৱস্থান: ওপৰৰ শ্বিলং, শ্বিলং

শ্বিলং বাছ ষ্টেণ্ডৰ পৰা দূৰত্ব: 12 কিমি

সময়: ৰাতিপুৱা 10 বজাৰ পৰা সন্ধিয়া 6 বজালৈ

প্ৰৱেশ মাচুল: প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ বাবে 20 টকা

সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ মেঘালয় ভ্ৰমণ পেকেজ প্ৰাপ্ত কৰক আৰু শ্বিলঙৰ আকৰ্ষণবোৰ অন্বেষণ কৰক, চেৰাপুঞ্জিয়ে প্ৰকৃতিৰ প্ৰাচীন সৌন্দৰ্য উপভোগ কৰে আপোনাৰ বন্ধটো স্মৰণীয় কৰি তোলে।

Phan Nonglait Park or Lady Hydari Park:

উদ্যানখন এক কিলোমিটাৰ জুৰি বিস্তৃত আৰু ওচৰৰ মিনি চিৰিয়াখানা আছে।

Phan Nonglait Park or Lady Hydari Park: in assamese

এসময়ত লেডী হাইডাৰী পাৰ্ক নামেৰে জনাজাত, ফান নংলাইট পাৰ্ক শ্বিলঙৰ সুন্দৰ চহৰখনৰ মুখ্য পৰ্যটকআকৰ্ষণৰ ভিতৰত অন্যতম। এইটো এটা জাপানী শৈলীৰ উদ্যান যি জীৱজন্তু আৰু উদ্ভিদ প্ৰেমীসকলক আকৰ্ষিত কৰিবলৈ যথেষ্ট ধুনীয়া আৰু সৰল।

যথেষ্ট পৰিসৰৰ উদ্ভিদ আৰু বহুতো সৰু পুখুৰী থকাৰ উপৰিও, উদ্যানখনত এটা মিনি চিৰিয়াখানাও আছে য’ত আপুনি হিমালয়ৰ ক’লা ভালুক, শৃগাল, পৰ্কুপাইন, নাহৰফুটুকী বাঘ আৰু হৰিণৰ দৰে জন্তু বোৰ আন বহুতৰ মাজত দেখিব পাৰে। উদ্যানখনৰ শান্ত পৰিৱেশে ইয়াক চহৰখনৰ ভ্ৰমণকৰিব লগীয়া ঠাইবোৰৰ ভিতৰত এটা কৰি তোলে।

অৱস্থান: লাচুমিয়েৰ, শ্বিলং

শ্বিলং বাছ ষ্টেণ্ডৰ পৰা দূৰত্ব: 4 কিমি

সময়: ৰাতিপুৱা 8 বজাৰ পৰা সন্ধিয়া 5 বজালৈ

প্ৰৱেশ মাচুল: প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ বাবে 10 টকা

Ward’s Lake:

স্থানীয়ভাৱে নান-পোলোক নামেৰে জনাজাত। ই হৈছে বাগিচা আৰু নাও ৰ সুবিধাৰ সৈতে এক কৃত্ৰিম হ্ৰদ, ঔপনিৱেশিক যুগত নিৰ্মাণ কৰা।

Ward's Lake in assamese

শ্বিলং চহৰখন শান্ত ঠাইৰে ভৰি আছে, শিথিলতাৰ বাবে আদৰ্শ। সেইবোৰৰ ভিতৰত এটা মুখ্য হৈছে Ward’s Lake। এই ঘোঁৰাৰ নালৰ আকৃতিৰ হ্ৰদটো স্থানীয়ভাৱে Pollock’s Lake বুলি জনা যায় আৰু ইয়াৰ চাৰিওফালে এখন বাগিচা আছে য’ত আপুনি বিভিন্ন উদ্ভিদ অন্বেষণ কৰি উপভোগ কৰিব পাৰে।

এইটো আপোনাৰ পৰিয়ালৰ সৈতে ভ্ৰমণ কৰাৰ যোগ্য এক আদৰ্শ বনভোজস্থলী। আপুনি ইয়াত কিছু মানদণ্ডৰ সময় অতিবাহিত কৰিব পাৰে, হ্ৰদৰ শান্ত পানীত নাও চলাব পাৰে, আৰু হ্ৰদটোত বাস কৰা মাছবোৰক খুৱাব পাৰে।

অৱস্থান: পুলিচ বজাৰ, শ্বিলং

শ্বিলং বাছ ষ্টেণ্ডৰ পৰা দূৰত্ব: 3 কিমি

সময়: ৰাতিপুৱা 8:30 বজাৰ পৰা সন্ধিয়া 5:30 বজালৈ

প্ৰৱেশ মাচুল: প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ বাবে 10 টকা

Umiam Lake

মেঘালয়ৰ সম্পূৰ্ণ ৰূপে আটাইতকৈ প্ৰতিষ্ঠিত স্থানবোৰৰ ভিতৰত এটা, উমিয়াম হ্ৰদ হৈছে অৱসৰ আৰু পুনৰুজ্জীৱিতকৰণৰ বাবে এক উপযুক্ত স্থান। এইটো এটা জলাশয় যিটো ১৯৬০ ৰ দশকত উমিয়াম নদীত নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল আৰু তেতিয়াৰ পৰাই দৰ্শনাৰ্থীৰ ইন্দ্ৰিয়ৰ বাবে এক আমোদজনক বিষয় হৈ আহিছে।

হ্ৰদটো শ্বিলঙলৈ অহা স্থানীয় লোক আৰু পৰ্যটকসকলৰ মাজত এক জনপ্ৰিয় বনভোজস্থলী হোৱাৰ উপৰিও, আজুৰ পানীৰ সৈতে বিশাল হ্ৰদটোৰ মনোৰম সৌন্দৰ্য সঁচাকৈয়ে আকৰ্ষণীয় আৰু ইয়াক লেণ্ডস্কেপ ফটোগ্ৰাফাৰৰ বাবে এক আদৰ্শ স্থান কৰি তোলে। যিহেতু উমিয়াম হ্ৰদ হৈছে দুঃসাহসিক অভিযানৰ বাবে শ্বিলঙৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ পৰ্যটন স্থানবোৰৰ ভিতৰত এটা, আপুনি আনকি ইয়াত কায়াকিং, বোটিং আৰু ক্ৰুজিং ৰ দৰে ৰোমাঞ্চকৰ পানীৰ কাৰ্যকলাপত লিপ্ত হ’ব পাৰে।

অৱস্থান: শ্বিলঙৰ পৰা 15 কিমি উত্তৰে

শ্বিলং বাছ ষ্টেণ্ডৰ পৰা দূৰত্ব: 17 কিমি

সময়: পানীৰ ক্ৰীড়া ৰাতিপুৱা 9 বজাৰ পৰা সন্ধিয়া 5 বজালৈ উপলব্ধ

প্ৰৱেশ মাচুল: প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ বাবে 20 টকা

মেঘালয়ত ইমান বোৰ অনন্য ঠাই আছে যে আপুনি এই সুন্দৰ ৰাজ্যখন অন্বেষণ কৰিবলৈ সহজে এমাহ অতিবাহিত কৰিব পাৰে। মেঘালয়ত ভ্ৰমণ কৰিব লগা সকলো সুন্দৰ ঠাইৰ তালিকা ইয়াত দিয়া হৈছে যিবোৰ আপুনি বাদ দিব নালাগে।

Shillong Golf Course:

শ্বিলঙৰ এছিয়াৰ অন্যতম বৃহৎ প্ৰাকৃতিক গল্ফ কোৰ্চ আছে: গ্লেনেগলছ অফ দা ইষ্ট। ই এছিয়াৰ কেইটামান প্ৰাকৃতিক গল্ফ কোৰ্চৰ ভিতৰত এটা হোৱাৰ বিৰল গৌৰৱ উপভোগ কৰে। শ্বিলং গল্ফ কোৰ্চ কেৱল মনোৰম আৰু উপভোগ্য নহয়, ই প্ৰত্যাহ্বানজনকও। ব্ৰিটিছ অসামৰিক সেৱাৰ বিষয়াসকলৰ এটা দলে 1898 চনত এটা ন-হোল পাঠ্যক্ৰম নিৰ্মাণ কৰি শ্বিলঙলৈ গল্ফ প্ৰৱৰ্তন কৰিছিল। বৰ্তমানৰ 18-হোল পাঠ্যক্ৰমটো 1924 চনত উদ্বোধন কৰা হৈছিল। পাঠ্যক্ৰমটো পাইন আৰু ৰডোডেনড্ৰন গছেৰে আবৃত এটা উপত্যকাত স্থাপন কৰা হৈছে। স্থানীয় ঘাঁহৰ সৈতে কাৰ্পেট কৰা টান ফেয়াৰৱেযি মাটি কঠোৰ কৰে, মীমাংসা কৰা কঠিন। প্ৰতিটো ফেয়াৰৱেত ক্ৰিছ-ক্ৰছ কৰা সীমাৰ বাহিৰৰ স্ট্ৰিমৰ সংখ্যাই ইয়াক অধিক চেষ্টা কৰি তোলে। বাংকাৰ, গছ আৰু বৰষুণৰ ৰূপত বাধা আহে। আটাইতকৈ দীঘল ছিদ্ৰটো হৈছে 6ষ্ঠ, যি হৈছে 594 গজৰ এক ভয়ংকৰ। শ্বিলং গল্ফ কোৰ্চক আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ গল্ফ এছ’চিয়েচন সংগ্ৰহালয়ত “গ্লেন ঈগল অফ দা ইষ্ট” বুলি গণ্য কৰা হয়। ইয়াক 1898 চনত 5,200 ফুট উচ্চতাৰ এটা উপত্যকাত ন-হোল পাঠ্যক্ৰম হিচাপে স্থাপন কৰা হৈছিল আৰু পিছত 1924 চনত কেপ্টেইন জেকচন আৰু চি কে ৰ’ডছৰ দ্বাৰা 18-হোল পাঠ্যক্ৰমলৈ ৰূপান্তৰিত কৰা হৈছিল।

Motphran:

প্ৰথম বিশ্বযুদ্ধৰ সময়ত ফ্ৰান্সত ব্ৰিটিছৰ অধীনত সেৱা আগবঢ়োৱা ২৬ তম খাচী লেবাৰ কৰ্পৰ স্মৃতিত স্থানীয়ভাৱে “মটফ্ৰান” নামেৰে জনাজাত “ফ্ৰান্সৰ স্মৃতিস্তম্ভ” নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল। ইয়াত লেটিন কবি হোৰেচ “ডুলচ এট ডেকোৰাম এষ্ট প্ৰ’পাট্ৰিয়া মৰি”ৰ কথা আছে যাক প্ৰায় “নিজৰ দেশৰ বাবে মৰিবলৈ মিঠা আৰু সন্মানীয়” বুলি অনুবাদ কৰিব পাৰি। চৰকাৰী অৱহেলা আৰু ৰাজহুৱা উদাসীনতাৰ বাবে, এই স্মাৰকটো এতিয়া জৰাজীৰ্ণ অৱস্থাত থিয় হৈ আছে।

Shillong Peak:

চহৰৰ পৰা 10 কিলোমিটাৰ দূৰত, 1966 মিটাৰ সাগৰ পৃষ্ঠৰ পৰা 1966 মিটাৰ দূৰত এটা বনভোজস্থলীয়ে মনোৰম গ্ৰাম্যঅঞ্চলৰ এক মনোৰম দৃশ্য প্ৰদান কৰে আৰু ই ৰাজ্যখনৰ সৰ্বোচ্চ বিন্দু। খাইৰিম/মাইলিম ৰাজ্যৰ ধৰ্মীয় পুৰোহিতৰ দ্বাৰা প্ৰতি বসন্তকালত শীৰ্ষসন্মিলনৰ গৰ্ভগৃহত ইউ শ্বিলঙক প্ৰণাম পৰিশোধ কৰা হয়।

যদি আপুনি তেওঁলোকে আগবঢ়োৱা মনোৰম দৃশ্যৰ বাবে উচ্চতা ভাল পায়, শ্বিলং পিক ইয়াৰ পৰা অশেষ সেউজীয়া বিস্তাৰলৈ চাই থকাৰ পিছত সহজে আপোনাৰ প্ৰিয় স্থান হৈ পৰিব। শৃংগটোৰ উচ্চতা ১৯৬২ মিটাৰ যিয়ে ইয়াক এক আশ্চৰ্যকৰ পৰ্বতৰ শীৰ্ষ উপেক্ষা বিন্দু কৰি তোলে য’ৰ পৰা আপুনি সমগ্ৰ শ্বিলং চহৰৰ কিছুমান সুন্দৰ দৃশ্য উপভোগ কৰিব পাৰে।

শৃংগটো চহৰখনক সুৰক্ষা দিয়া দেৱতাৰ বাসস্থান বুলিও বিশ্বাস কৰা হয়। ইয়াত থকাৰ অভিজ্ঞতা সঁচাকৈয়ে সতেজ যিয়ে ইয়াক শ্বিলঙৰ ভ্ৰমণৰ আটাইতকৈ আকৰ্ষণীয় ঠাইবোৰৰ ভিতৰত এটা স্থান তৈয়াৰ কৰে।

অৱস্থান: শ্বিলঙৰ পৰা 10 কিমি দক্ষিণে

শ্বিলং বাছ ষ্টেণ্ডৰ পৰা দূৰত্ব: 12 কিমি

সময়: ৰাতিপুৱা 9 বজাৰ পৰা আবেলি 3:30 বজালৈ

প্ৰৱেশ মাচুল: প্ৰৱেশ বিনামূলীয়া

উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ সুন্দৰ পৰ্যটন স্থলীৰ পৰা আৰম্ভ কৰি আমোদ-প্ৰমোদপূৰ্ণ কাৰ্যকলাপলৈকে, উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলত এনে বহুতো অভিজ্ঞতা আছে যাক আপুনি এৰিব নোৱাৰে।

Laitlum Canyons

শ্বিলং চহৰৰ পৰা মাত্ৰ 45 মিনিটৰ দূৰত্বত, লাইটলাম কেনিয়নহৈছে প্ৰকৃতিৰ দ্বাৰা অঞ্চলটোক প্ৰদান কৰা অমূল্য ৰত্নবোৰৰ ভিতৰত এটা। লাইটলামৰ আক্ষৰিক অৰ্থ হৈছে ‘পাহাৰৰ সমাপ্তি’ আৰু ইয়াৰ পৰা আপুনি উপভোগ কৰিব পৰা মনোৰম ভিষ্টাবোৰে ইয়াক দিয়া নামটো ন্যায়সঙ্গত কৰে।

শ্বিলঙৰ কম পৰিচিত পৰ্যটন স্থানবোৰৰ ভিতৰত এটা, লাইটলাম কেনিয়নহৈছে এক নিখুঁত গেটৱে স্পট যদি ই আপুনি বিচৰা সান্ত্বনা আৰু নিৰ্জনতা হয় কিয়নো ই চহৰৰ ঠাইবোৰৰ বিস্ফোৰিত কোলাহলৰ পৰা আঁতৰত থাকে। পূব খাচীৰ শান্ত পাহাৰৰ ওপৰেৰে অৱস্থিত, যাৰ ফলত ফটোগ্ৰাফাৰ আৰু ট্ৰেকাৰসকলৰ মাজত এই ঠাইখন যথেষ্ট জনপ্ৰিয় হৈ পৰিছে।

অৱস্থান: পূব খাচী পাহাৰ, শ্বিলং

শ্বিলং বাছ ষ্টেণ্ডৰ পৰা দূৰত্ব: 23 কিমি

সময়: 24 ঘণ্টা খোলক

প্ৰৱেশ মাচুল: প্ৰৱেশ বিনামূলীয়া

Police Bazar

যেতিয়া আপুনি শ্বিলঙত থাকে তেতিয়া আৰক্ষীবজাৰ ভ্ৰমণ কৰাটো অতি আৱশ্যক, বিশেষকৈ যদি আপুনি শ্বপাহলিক হয়। আপুনি কিছুমান সুস্বাদু স্থানীয় আৰু আন্তৰ্জাতিক সুস্বাদু খাদ্য চেষ্টা কৰিব বিচাৰে, আপুনি কাপোৰ ক্ৰয় কৰিব বিচাৰে, আপুনি কিছুমান স্থানীয় হস্তশিল্প কিনিব বিচাৰে, বা আপুনি দুৰ্ঘটনাগ্ৰস্ত হ’বলৈ বাজেট হোটেল বিচাৰি আছে, পুলিচ বজাৰ হৈছে এনে এক স্থান যি আপোনাৰ সকলো প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰিব।

নিঃসন্দেহে, ই শ্বিলঙৰ আটাইতকৈ ব্যস্ত স্থান কিয়নো ইয়াত স্থানীয় লোকৰ লগতে পৰ্যটকসকলক প্ৰদান কৰিবলৈ বহুতো আছে। আৰক্ষী বজাৰ ভ্ৰমণ নকৰাকৈ আপোনাৰ শ্বিলঙ ভ্ৰমণ অসম্পূৰ্ণ কিয়নো ই শ্বিলঙৰ ভ্ৰমণৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ স্থানসমূহৰ ভিতৰত এটা।

অৱস্থান: পূব খাচী পাহাৰ, শ্বিলং

শ্বিলং বাছ ষ্টেণ্ডৰ পৰা দূৰত্ব: 2 কিমি

সময়: ৰাতিপুৱা 8 বজাৰ পৰা নিশা 10 বজালৈ

প্ৰৱেশ মাচুল: প্ৰৱেশ বিনামূলীয়া

Capt. Williamson Sangma State Museum :

জাতিগত জনজাতীয় সংস্কৃতি আৰু পৰম্পৰাৰ প্ৰতি আগ্ৰহী সকলৰ বাবে এই চৰকাৰী সংগ্ৰহালয়ে জনসাধাৰণৰ জীৱনশৈলীৰ অন্তৰ্দৃষ্টি প্ৰদান কৰে। এই সংগ্ৰহালয়টো ৰাজ্যিক কেন্দ্ৰীয় পুথিভঁৰাল চৌহদত আছে য’ত শ্ৰীমতী ইন্দিৰা গান্ধী আৰু নেতাজী সুভাষ চন্দ্ৰ বসুৰ প্ৰতিমূৰ্তিৰ উপৰিও ৰাজ্যখনৰ মহান দেশপ্ৰেমীসকলৰ বাবে স্মাৰক স্থাপন কৰা হৈছিল।

অঞ্চলটোৰ সাংস্কৃতিক বৈচিত্ৰ্য অনুভৱ কৰাৰ বাবে শ্বিলঙৰ অন্যতম শ্ৰেষ্ঠ পৰ্যটন স্থান, ৰাজ্যিক সংগ্ৰহালয়, যাক সাধাৰণতে কেপ্টেইন উইলিয়ামচন চাংমা ৰাজ্যিক সংগ্ৰহালয় বুলি জনা যায়, এটা ঠাই ভ্ৰমণ কৰিব লাগিব। সংগ্ৰহালয়টোত পৰম্পৰাগত সঁজুলিৰ এক বিস্তৃত সংগ্ৰহ আছে, পৰম্পৰাগত সংগীত বাদ্যযন্ত্ৰ, ডাইনোচৰৰ আৰ্হি, প্ৰাচীন বস্তু, গহনা আদি ইয়াত প্ৰদৰ্শিত হৈছে।

সংগ্ৰহালয়টো অঞ্চলটোৰ সংস্কৃতি আৰু ইতিহাসৰ অধ্যয়নৰ বাবে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ কেন্দ্ৰ। যদি আপুনি ইতিহাস আৰু সংস্কৃতিৰ পৃষ্ঠপোষক, আপুনি সংগ্ৰহালয়টোত এটা ভাল সময় অতিবাহিত কৰিব কিয়নো ই শ্বিলঙত ভ্ৰমণ কৰাৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ স্থানবোৰৰ ভিতৰত এটা।

অৱস্থান: সচিবালয় পাহাৰ, শ্বিলং

শ্বিলং বাছ ষ্টেণ্ডৰ পৰা দূৰত্ব: 3.2 কিমি

সময়: ৰাতিপুৱা 10 বজাৰ পৰা আবেলি 4 বজালৈ

প্ৰৱেশ মাচুল: প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ বাবে 5 টকা

Don Bosco Centre for Indigenous Cultures:

ডন বস্কো মিউজিয়াম ডিবিচিআইচিৰ (ডন বস্কো চেণ্টাৰ ফৰ ইণ্ডিজেনাছ কালচাৰ)ৰ অংশ। ডি.বি.চি.আই.চি.-ত সংস্কৃতি, প্ৰকাশন, প্ৰশিক্ষণ, এনিমেচন কাৰ্যসূচী আৰু সংগ্ৰহালয়ৰ ওপৰত গৱেষণা অন্তৰ্ভুক্ত থাকে, যি হৈছে বিশেষকৈ উত্তৰ-পূবৰ সংস্কৃতি, আৰু সাধাৰণতে সংস্কৃতিৰ ওপৰত জ্ঞান আদান-প্ৰদানৰ স্থান। ডি.বি.চি.আই.চি.-য়ে ইয়াৰ ডন বস্কো সংগ্ৰহালয়ৰ সৈতে শ্বিলঙৰ মাওলাইত অৱস্থিত।

Wankhar Entomological Museum:

পুলিচ বজাৰৰ পৰা প্ৰায় 2 কিলোমিটাৰ দূৰত শ্বিলঙৰ মেচাৰ্ছ ৱানখাৰ, ৰিয়াটচামথিয়াৰ এটা ব্যক্তিগত মালিকানাধীন সংগ্ৰহালয় হৈছে পতংগ আৰু পখিলাৰ প্ৰতি সমৰ্পিত ভাৰতৰ একমাত্ৰ জ্ঞাত সংগ্ৰহালয়।

মেঘালয়ৰ জনজাতীয় সংস্কৃতি আৰু সাংস্কৃতিক ইতিহাসৰ বিষয়ে শিকাৰ অন্যতম শ্ৰেষ্ঠ স্থান হৈছে ডন বস্কো সংগ্ৰহালয়। সংগ্ৰহালয়টোত থলুৱা সামগ্ৰী আৰু শিল্পকলাৰ এক আকৰ্ষণীয় সংগ্ৰহ আছে যিয়ে অঞ্চলটোৰ সাংস্কৃতিক সমৃদ্ধি দেখুৱায় যিসমগ্ৰ উত্তৰ-পূব ভাৰতক উপেক্ষা কৰে।

সংগ্ৰহালয়টোত সাতটা মহলা আছে আৰু ইয়াত মুঠ 17 টা গেলেৰী আছে য’ত শিল্পকলা, চিত্ৰ, চিত্ৰ, ভাস্কৰ্য আৰু বহুতো প্ৰদৰ্শন আছে। ডন বস্কো সংগ্ৰহালয়ক এছিয়াৰ এনে ধৰণৰ থলুৱা সংস্কৃতিৰ সৰ্ববৃহৎ সংগ্ৰহালয় বুলি বিশ্বাস কৰা হয় আৰু ই ভাৰতীয় আৰু বিদেশী পৰ্যটকৰ বাবে শ্বিলঙৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ পৰ্যটন স্থানসমূহৰ ভিতৰত এটা।

অৱস্থান: মাওলাইফুডমুৰি

শ্বিলং বাছ ষ্টেণ্ডৰ পৰা দূৰত্ব: 2.8 কিমি

সময়: ৰাতিপুৱা 9 বজাৰ পৰা সন্ধিয়া 5:30 বজালৈ। দেওবাৰে বন্ধ।

প্ৰৱেশ মাচুল: প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ বাবে 50 টকা

সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ লেনদেন আৰু প্ৰস্তাৱত উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ অভিজ্ঞতা লাভ কৰিবলৈ, এতিয়া আমাৰ উত্তৰ-পূব বন্ধৰ পেকেজবোৰ চাওক। এই অন্বেষণ নকৰা ভূমিটো অন্বেষণ কৰক আৰু উশাহ লোৱা সৌন্দৰ্য আৱিষ্কাৰ কৰক।

Chrysalis the Gallery:

এই আৰ্ট গেলেৰীটো শ্বিলঙৰ বাণিজ্যিক কেন্দ্ৰ পুলিচ বজাৰৰ চালোনচাৰ মেঞ্চনৰ দ্বিতীয় মহলাত আছে। চিত্ৰ (কেনভাচ), ভাস্কৰ্য, ফটোগ্ৰাফী আৰু হস্তশিল্প প্ৰদৰ্শন কৰিবলৈ ক্ৰিচেলিছৰ নমনীয় ব্যৱধান আছে। জয়া কালৰা নামৰ এজন স্থানীয় শিল্পীৰ দ্বাৰা পৰিচালিত এই গেলেৰীখনে বিশেষকৈ উত্তৰ-পূবৰ পৰা আৰু ভাৰতৰ বাকী অংশৰ শিল্পী আৰু শিল্পীসকলৰ প্ৰদৰ্শনী ৰক্ষা কৰে।

State Museum:

ৰাজ্যিক কেন্দ্ৰীয় পুথিভঁৰাল চৌহদত অৱস্থিত

অঞ্চলটোৰ সাংস্কৃতিক বৈচিত্ৰ্য অনুভৱ কৰাৰ বাবে শ্বিলঙৰ অন্যতম শ্ৰেষ্ঠ পৰ্যটন স্থান, ৰাজ্যিক সংগ্ৰহালয়, যাক সাধাৰণতে কেপ্টেইন উইলিয়ামচন চাংমা ৰাজ্যিক সংগ্ৰহালয় বুলি জনা যায়, এটা ঠাই ভ্ৰমণ কৰিব লাগিব। সংগ্ৰহালয়টোত পৰম্পৰাগত সঁজুলিৰ এক বিস্তৃত সংগ্ৰহ আছে, পৰম্পৰাগত সংগীত বাদ্যযন্ত্ৰ, ডাইনোচৰৰ আৰ্হি, প্ৰাচীন বস্তু, গহনা আদি ইয়াত প্ৰদৰ্শিত হৈছে।

সংগ্ৰহালয়টো অঞ্চলটোৰ সংস্কৃতি আৰু ইতিহাসৰ অধ্যয়নৰ বাবে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ কেন্দ্ৰ। যদি আপুনি ইতিহাস আৰু সংস্কৃতিৰ পৃষ্ঠপোষক, আপুনি সংগ্ৰহালয়টোত এটা ভাল সময় অতিবাহিত কৰিব কিয়নো ই শ্বিলঙত ভ্ৰমণ কৰাৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ স্থানবোৰৰ ভিতৰত এটা।

অৱস্থান: সচিবালয় পাহাৰ, শ্বিলং

শ্বিলং বাছ ষ্টেণ্ডৰ পৰা দূৰত্ব: 3.2 কিমি

সময়: ৰাতিপুৱা 10 বজাৰ পৰা আবেলি 4 বজালৈ

প্ৰৱেশ মাচুল: প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ বাবে 5 টকা

Mawphlang Sacred Forest

Among numerous sacred forests in the East Khasi Hills, Mawphlang enjoys a distinctive reverence and is a major tourist site in the region. The forest is house to a wide array of species of plants and trees, some of which are believed to be older than 1,000 years.

The forest is a sacred one has certain rules for the visitors so as not to enrage the deity; not removing anything from the forest, for instance. There are various stone temples inside the forest where sacrifices of animals are offered to please the deity. Mawphlang Sacred Forest is simply an excellent site for nature enthusiasts and culture vultures visiting Shillong. 

Location:
 Synrang Kaban, Nongru

Distance from Shillong Bus stand:
 26 km

Timings
: 9 AM to 4:30 PM

Entry Fee:
 INR 20 per person

Cathedral of Mary Help of Christians ডন বস্কো স্কোৱেৰত আছে

১৯৩৬ চনত স্থাপিত এই কেথেড্ৰেলটো শ্বিলঙৰ এক বিশিষ্ট ধৰ্মীয় স্থান, যি ইয়াৰ অনন্য আৰু আকৰ্ষণীয় স্থাপত্যৰ বাবে বিখ্যাত। গীৰ্জাটো গথিক পুনৰুজ্জীৱন স্থাপত্যৰ এক উদাহৰণ, আৰু এনেদৰে স্থাপত্যৰ পৃষ্ঠপোষকসকলৰ বাবে এক উৎকৃষ্ট পছন্দ।

পাহাৰৰ ওপৰেৰে অৱস্থিত এই গীৰ্জাই আধ্যাত্মিকতাৰ লগতে এক শান্তিৰ অনুভূতি প্ৰদান কৰে। পবিত্ৰ শাস্ত্ৰৰ দৃশ্যবোৰ চিত্ৰিত কৰা ওখ খিলান, দাগ যুক্ত চশমা আৰু শিল্পকৰ্মে কেথেড্ৰেলটোৰ সামগ্ৰিক ৰূপ বৃদ্ধি কৰে, যাৰ ফলত ই শ্বিলঙৰ আটাইতকৈ আকৰ্ষণীয় পৰ্যটন স্থলসমূহৰ ভিতৰত এটা হৈ পৰে।

অৱস্থান: লাইতুমখৰাহ, শ্বিলং

শ্বিলং বাছ ষ্টেণ্ডৰ পৰা দূৰত্ব: 4 কিমি

সময়: পুৱা 7 বজাৰ পৰা সন্ধিয়া 6:30 বজালৈ

প্ৰৱেশ মাচুল: প্ৰৱেশ বিনামূলীয়া

Air Force Museum

দেশৰ প্ৰতিৰক্ষা বাহিনীৰ সন্মানত নিৰ্মাণ কৰা এই অনন্য সংগ্ৰহালয়টো আপোনাৰ শ্বিলং ভ্ৰমণৰ সময়ত আপোনাৰ ভ্ৰমণসূচীৰ অংশ হ’ব লাগিব। এই সংগ্ৰহালয়লৈ যোৱাটোৱে আপোনাক ভাৰতৰ বায়ু সেনাৰ বিষয়ে কিছু মূল্যৱান আৰু আকৰ্ষণীয় তথ্য প্ৰদান কৰিব পাৰে।

সংগ্ৰহালয়টোত বহুতো ছবি আৰু প্ৰবন্ধ প্ৰদৰ্শিত হৈছে, যাৰ ভিতৰত আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ ছবিবোৰ হৈছে ভাৰত-চীন আৰু ভাৰত-পাক যুদ্ধৰ ছবি, পাইলটৰ ইউনিফৰ্ম, মিছাইল আৰু ৰকেট। সংগ্ৰহালয় চৌহদত এখন স্মাৰক দোকান আৰু এটা কেফেটেৰিয়াও আছে। সংগ্ৰহালয়ৰ আকৰ্ষণীয় সংগ্ৰহে ইয়াক শ্বিলঙৰ অন্যতম মুখ্য পৰ্যটন স্থলী কৰি তুলিছে।

অৱস্থান: 7ম মাইল, ইএচি, শ্বিলং

শ্বিলং বাছ ষ্টেণ্ডৰ পৰা দূৰত্ব: 14 কিমি

সময়: ৰাতিপুৱা 9:30 বজাৰ পৰা সন্ধিয়া 5 বজালৈ

প্ৰৱেশ মাচুল: প্ৰৱেশ বিনামূলীয়া

Bishop and Beadon Falls:

দুয়োএকে টা এস্কাৰ্পমেণ্টৰ পৰা এটা গভীৰ উপত্যকালৈ কেচকেড কৰে

বিশপ জলপ্ৰপাত হৈছে দেশৰ 22 তম সৰ্বোচ্চ জলপ্ৰপাত, যি 443 ফুট উচ্চতাৰ পৰা হ্ৰাস পাইছে। জলপ্ৰপাতটো তিনিস্তৰৰ আৰু ইয়াৰ সৈতে বিডন জলপ্ৰপাত নামৰ আন এটা ৰাজকীয় পতন আছে। দুয়োটা জলপ্ৰপাতৰ সোঁতে উমিয়াম নদীৰ পানীত অৰিহণা যোগায়।

দুৰ্গম ভূখণ্ড আৰু সেউজীয়া জংঘলবোৰে পতনৰ চাৰিওফালে আগুৰি আছে, যাৰ ফলত ইয়াক ফ্ৰেমত হিমশীতল কৰাৰ যোগ্য দৃশ্য হৈ পৰিছে। শ্বিলঙৰ মুখ্য চহৰ অঞ্চলৰ ওচৰত থকাৰ বাবে, বিশপ জলপ্ৰপাত হৈছে এক জনপ্ৰিয় বনভোজস্থলী আৰু চহৰৰ জীৱনৰ পৰা বিৰতি ৰখাৰ বাবে স্থানীয় লোকে সপ্তাহান্তত ইয়াক পৰিদৰ্শন কৰে।

অৱস্থান: মাওপ্ৰেম, শ্বিলং

শ্বিলং বাছ ষ্টেণ্ডৰ পৰা দূৰত্ব:5 কিমি

সময়:ৰাতিপুৱা 10 বজাৰ পৰা সন্ধিয়া 5 বজালৈ

প্ৰৱেশ মাচুল: প্ৰৱেশ বিনামূলীয়া

Spread Eagle Falls:

পোলো খেলপথাৰৰ পৰা 3 কিমি

শ্বিলং চহৰৰ বিস্তৃত জলপ্ৰপাতৰ ভিতৰত, স্প্ৰেড ঈগল জলপ্ৰপাত হৈছে আটাইতকৈ বহল আৰু ইয়াক স্থানীয়ভাৱে সতী জলপ্ৰপাত বুলি জনা যায়। প্ৰকৃতি আৰু লেণ্ডস্কেপ ফটোগ্ৰাফীৰ বাবে এক আদৰ্শ স্থান, এই জলপ্ৰপাতটো প্ৰকৃতিৰ অতুলনীয় শিল্পীত্বৰ এক উত্তম উদাহৰণ।

কেচকেডৰ আকৃতি এটা ঈগলৰ দৰে দেখা যায় যিয়ে ইয়াৰ পাখি বিয়পাই আছে, সেয়েহে নামটো। কেচকেডিং স্ট্ৰিমৰ দ্বাৰা সৃষ্টি হোৱা কোমল শব্দ, দুৰ্গম থিয় ভূখণ্ডত আঘাত কৰাটো প্ৰকৃতিৰ কোলাত সান্ত্বনা বিচৰা সকলৰ বাবে এক প্ৰতিকাৰ। ইয়াৰ উপৰিও, কেচকেডিং স্ট্ৰিমে পতনৰ তলত এটা বিশাল পুল সৃষ্টি কৰে যি টো চাবলগীয়া দৃশ্য।

অৱস্থান: লাইতমুখৰা, শ্বিলং

শ্বিলং বাছ ষ্টেণ্ডৰ পৰা দূৰত্ব: 3.2 কিমি

সময়: ৰাতিপুৱা 10 বজাৰ পৰা সন্ধিয়া 6 বজালৈ

প্ৰৱেশ মাচুল: প্ৰৱেশ বিনামূলীয়া

Sweet Falls:

চুইট ফলচ (স্থানীয় উপভাষাত “ৱেইটেম” বুলিও কোৱা হয়) হৈছে হেপ্পী উপত্যকাৰ পৰা প্ৰায় 5 কিলোমিটাৰ দূৰত অৱস্থিত আৰু ইয়াৰ উচ্চতা প্ৰায় 96 মিটাৰ।

নামটোৱে দেখুওৱাৰ দৰে, আপোনাৰ প্ৰিয়জন আৰু পৰিয়ালৰ সৈতে চহৰৰ জীৱনৰ হামড্ৰাম বিষয়ৰ পৰা মিঠা পলায়নৰ বাবে চুইট ফলছ হৈছে এক উপযুক্ত স্থান। শ্বিলঙৰ সেউজীয়া জংঘলৰ মাজত স্থাপিত এক সুন্দৰ জলপ্ৰপাত, মিঠা জলপ্ৰপাত হৈছে এক মনোৰম স্থান, শান্তিৰ কিছু মুহূৰ্তৰ বাবে উপযুক্ত।

হেপ্পী ভেলীৰ পৰা 5 কিলোমিটাৰ দূৰত্বত অৱস্থিত, এই জলপ্ৰপাতটোৰ উচ্চতা 315 ফুট। অৱশ্যে, পানীৰ তীব্ৰ প্ৰবাহৰ বাবে, ইয়াৰ তলত থিয় হৈ গা ধোৱা সম্ভৱ নহয়। মিনি চিৰিয়াখানা আৰু পখিলা সংগ্ৰহালয়ৰ দৰে পৰ্যটকৰ আকৰ্ষণৰ উপস্থিতি আৰু ঠাইখনৰ সৈতে সংযোগ কৰা কাহিনীবোৰে জলপ্ৰপাতটোৰ জনপ্ৰিয়তা বৃদ্ধি কৰে।

অৱস্থান: পূব খাচী পাহাৰ, শ্বিলং

শ্বিলং বাছ ষ্টেণ্ডৰ পৰা দূৰত্ব: 12 কিমি

সময়: সূৰ্যোদয়ৰ পৰা সূৰ্যাস্তলৈ

বাহনপ্ৰৱেশ মাচুল: 70 টকা

Crinoline Falls:

ফান নংলাইট পাৰ্কৰ ওচৰত

Mawphlang Village

শ্বিলং ভ্ৰমণত মাওফলাঙৰ ঐতিহ্যবাহী গাওঁখন পৰিদৰ্শন কৰি খাচী সংস্কৃতিৰ সাৰাংশ অনুভৱ কৰক। মনোৰম উপত্যকা আৰু গাওঁখনৰ মনোমোহা দৃশ্যই ইয়াক শ্বিলঙৰ ওচৰত এটা জনপ্ৰিয় পৰ্যটন স্থলী কৰি তোলে।

গাওঁখনৰ চাৰিওফালে থকা সেউজীয়া পাহাৰবোৰ, কুঁৱলী আৰু অন্তহীন ঘাঁহনিৰ চাদৰত আৱৰি থকা, আপোনাৰ ভিতৰৰ শ্বাটাৰবাগক আকৰ্ষিত কৰিব। এইটো সেই ঠাই য’ত মাওফলাঙৰ পৱিত্ৰ অৰণ্য অৱস্থিত।

অৱস্থান: মাওফলাং, পূব খাচী পাহাৰ জিলা

শ্বিলং বাছ ষ্টেণ্ডৰ পৰা দূৰত্ব: 26 কিমি

সময়: কোনো সময় নাই

প্ৰৱেশ মাচুল: প্ৰৱেশ বিনামূলীয়া

David Scott Trail

যদি আপুনি শ্বিলঙলৈ অহা এজন শিহৰণ-সন্ধানী, এই 16 কিলোমিটাৰ ট্ৰেকিং ট্ৰেইলটো আপুনি দীৰ্ঘদিন ধৰি মনত ৰাখিব লগা এক দুঃসাহসিক অভিযান। এই পুৰণি ট্ৰেকটো শ্বিলঙত বা ইয়াৰ আশে পাশে উপলব্ধ আটাইতকৈ জনপ্ৰিয় দুঃসাহসিক কাৰ্যকলাপবোৰৰ ভিতৰত এটা। এই ট্ৰেইলটো ডেভিদ স্কট নামৰ এজন ব্ৰিটিছ প্ৰশাসকে নিৰ্মাণ কৰা ঘোঁৰা-গাড়ীট্ৰেকৰ এটা অংশ।

এই মনোৰম পথত ট্ৰেকিং কৰোঁতে, আপুনি কেচকেডিং জলপ্ৰপাত, স্ফটিক পৰিষ্কাৰ পানীৰ প্ৰচণ্ড সোঁত, মনোৰম উপত্যকা, আৰু ঘন অৰণ্যৰ বনাঞ্চলৰ চমৎকাৰ দৃশ্য দেখিব। প্ৰকৃতি প্ৰেমী আৰু ফটোগ্ৰাফাৰসকলে এই স্বৰ্গীয় পথটো তৈয়াৰ কৰাটো নিশ্চিত।

অৱস্থান: মাওফলাং, পূব খাচী পাহাৰ জিলা

শ্বিলং বাছ ষ্টেণ্ডৰ পৰা দূৰত্ব: 24 কিমি

সময়: কোনো তথ্য উপলব্ধ নহয়

প্ৰৱেশ মাচুল: কোনো তথ্য উপলব্ধ নহয়

The Grand Madina Masjid

ভাৰতৰ একমাত্ৰ কাঁচৰ মছজিদ, শ্বিলঙৰ গ্ৰেণ্ড মদিনা মছজিদ হৈছে এক স্থাপত্যৰ আশ্চৰ্য। ই উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ মছজিদ। যেতিয়া আপুনি শ্বিলঙত থাকে, আপুনি কাঁচৰ গম্বুজটোৰ আচল সৌন্দৰ্য আৰু মছজিদৰ কাঁচৰ মিনাৰবোৰ ৰাতি আলোকিত সেউজীয়াত গা ধুই থকা চাব লাগিব।

পুলিচ বজাৰৰ পৰা অলপ দূৰত্বত অৱস্থিত এই ডাঙৰ মছজিদখনত একেলগে 2,000 লোক থাকিব পাৰে, আৰু মহিলাসকলৰ বাবে এটা পৃথক শাখাও আছে। ইয়াৰ উপৰিও, গ্ৰেণ্ড মদিনা মছজিদে এখন অনাথ আশ্ৰম আৰু এখন পুথিভঁৰাল আকৰ্ষণ কৰে আৰু বিশুদ্ধ দৈৱত্বঅনুভৱ কৰাৰ বাবে শ্বিলঙত ভ্ৰমণ কৰাৰ বাবে আটাইতকৈ সুন্দৰ স্থানবোৰৰ ভিতৰত এটা।

অৱস্থান: লাবান, শ্বিলং

শ্বিলং বাছ ষ্টেণ্ডৰ পৰা দূৰত্ব: 6 কিমি

সময়: কোনো তথ্য উপলব্ধ নহয়

প্ৰৱেশ মাচুল: প্ৰৱেশ বিনামূলীয়া

You can read also

References

  1. I collected from Wikipedia
  2. thrillophilia.com

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *