May 5, 2021

Essay on Taj Mahal in Assamese । তাজমহলৰ ইতিহাস

তাজমহলৰ ইতিহাস History of Taj Mahal in Assamese

আমি ভাৰতৰ আগ্ৰা চহৰৰ নাম শুনিবলৈ পোৱাৰ লগে লগে, তাজমহল প্ৰথমে আমাৰ মনলৈ আহে। বগা মাৰ্বেলৰে নিৰ্মিত এই প্ৰাসাদটো অপৰিসীম প্ৰেমৰ লক্ষণ। তাজমহলটো মোগল শাসক শ্বাহজাহানৰ দ্বাৰা নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল। এইটো পৃথিৱীৰ সাতটা বিস্ময়ৰ ভিতৰত এটা। তাজ মহলক ইউনেস্কোৰ দ্বাৰা বিশ্ব ঐতিহ্য স্থান হিচাপে ঘোষণা কৰা হৈছে। ইয়াক বিশ্বঐতিহ্য হিচাপে সমগ্ৰ বিশ্বৰ দ্বাৰা প্ৰশংসা কৰা “উৎকৃষ্ট মানৱ কৰ্ম” বুলি কোৱা হৈছিল। এইটো বিশ্বাস কৰা হয় যে শ্বাহজাহানে ইয়াক নিৰ্মাণ কৰাৰ পিছত তেওঁৰ সকলো শিল্পীৰ হাত কাটি দিছিল যাতে আন কোনেও এই তাজমহলৰ দৰে অট্টালিকা নিৰ্মাণ কৰিব নোৱাৰে।

তাজমহল
অৱস্থান:আগ্ৰা, ভাৰত
উন্নয়ন:১৭১ মি (৫৬১ ফুট)
নিৰ্মান:1632 – 1653
স্থাপত্য:ওস্তাদ আহমেদ লাহৌৰি
স্থাপত্য নীতি:মোগল
পৰিদৰ্শন:More than 3 million (2003)
ধৰণ:সাংস্কৃতিক
বিচাৰধাৰা:i
মনোনীত হৈছে:১৯৮৩ (7th session)
তথ্যসূত্ৰ #:252
ষ্টেট পাৰ্টি: ভাৰত
অঞ্চল:এছিয়া মহাদেশ

আমি সকলোৱে তাজমহলৰ বিষয়ে অলপ শুনিছিলো। যিসকলে এইটো দেখিছে তেওঁলোকে আকৌ এবাৰ তাজমহল চাব বিচাৰিব আৰু যিসকলে ইয়াক দেখা নাই তেওঁলোকে নিশ্চিতভাৱে ইয়ালৈ যাব বিচাৰিব। গতিকে আমাক তাজমহলৰ বিষয়ে কিছুআকৰ্ষণীয় তথ্য জনাওঁ। Taj Mahal in Assamese

তাজমহল ক’ত অৱস্থিত ?  Where is Tajmahal

তাজ মহল ভাৰতৰ উত্তৰ প্ৰদেশৰ আগ্ৰা চহৰৰ যমুনা নদীৰ পাৰত অৱস্থিত। ইয়াক মোগল শাসক শ্বাহজাহানে তেওঁৰ পত্নী মমতাজ মহলৰ স্মৃতিত নিৰ্মাণ কৰিছিল।

মমতাজ মহল কোন আছিল ? Infomation About Mumtaj Mahal Story in Assamese

মমতাজ মহল (১ ছেপ্টেম্বৰ ১৫৯৩ – ১৭ জুন ১৬৩১) পাৰ্চিয়াৰ ৰাজকুমাৰী আছিল, যি ভাৰতৰ মোগল শাসক শ্বাহজাহানক বিয়া কৰিছিল। মমতাজ মহল শ্বাহজাহানৰ আটাইতকৈ প্ৰিয় পত্নী আছিল। তেওঁ মমতাজ মহলক বহুত ভাল পাইছিল। ১৬৩১ চনত ৩৭ বছৰ বয়সত তেওঁৰ ১৪তম সন্তান গৌহা বেগমৰ জন্ম দিয়াত মমতাজ মহলৰ মৃত্যু হৈছিল।

তাজ মহল নিৰ্মাণৰ ইতিহাস আৰু যেতিয়া তাজমহল নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল History of Taj Mahal in assamese

  • তাজমহল নিৰ্মাণৰ কৃতিত্ব পঞ্চম মোগল শাসক শ্বাহজাহানলৈ যায়। শ্বাহজাহানে ১৬২৮ চনৰ পৰা ১৬৫৮ লৈ ভাৰত শাসন কৰিছিল। শ্বাহজাহানে তেওঁৰ সকলো পত্নীৰ মাজত তেওঁৰ প্ৰিয় পত্নী মমতাজ মহলৰ স্মৃতিত তাজ মহল নিৰ্মাণ কৰিছিল।
  • তাজমহলক মমতাজৰ সমাধি বুলিও কোৱা হয়। মমতাজ মহলৰ মৃত্যুৰ পিছত, শ্বাহজাহান অতি গামি হৈ পৰিছিল। তাৰ পিছত তেওঁ তেওঁৰ প্ৰেম জীয়াই ৰাখিবলৈ তেওঁৰ পত্নীৰ স্মৰণত তাজমহল নিৰ্মাণ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল।
  • ১৬৩১ চনৰ পিছত, শ্বাহজাহানে আনুষ্ঠানিকভাৱে তাজমহল নিৰ্মাণৰ কথা ঘোষণা কৰে আৰু ১৬৩২ চনত তাজমহল নিৰ্মাণ আৰম্ভ কৰে।
  • তাজমহল নিৰ্মাণ কৰিবলৈ বহু সময় লৈছিল। যদিও সমাধিটোৰ নিৰ্মাণ ১৬৪৩ চনত সম্পূৰ্ণ হৈছিল, ইয়াৰ সকলো দিশ নিৰ্মাণ কৰিবলৈ আৰু দহ বছৰ সময় লৈছিল।
  • সমগ্ৰ তাজমহল ১৬৫৩ চনত প্ৰায় ৩২০ লাখ টকা ব্যয়ত নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল, যাৰ মূল্য ৫২.৮ বিলিয়ন টকা (৮২৭ নিযুত ডলাৰ)।
  • ইয়াৰ নিৰ্মাণত, মোগল শিল্পী ওস্তাদ আহমাদ লাহৰিৰ অধীনত ২০,০ শিল্পীয়ে কাম কৰিছিল। কোৱা হয় যে ইয়াৰ নিৰ্মাণৰ পিছত, শ্বাহজাহানে তেওঁৰ সকলো শিল্পীৰ হাত কাটি দিছিল। Taj Mahal in Assamese

তাজ মহলৰ গাঁথনি আৰু বিন্যাস

তাজ মহলৰ স্থাপত্য পাৰ্চিয়া আৰু প্ৰাচীন মোগল কলাৰ ওপৰত আধাৰিত।

  • পাৰ্চিয়া ৰাজবংশৰ কলা আৰু বহুতো মোগল ভৱনৰ দৰে অট্টালিকা, গুৰ-ই-আমিৰ, হুমাইউনৰ সমাধি, ইতমাদুদ-দাউলাহৰ সমাধি আৰু দিল্লীৰ শ্বাহজাহানৰ জামা মছজিদ হৈছে তাজমহলৰ নিৰ্মাণ কলাৰ আধাৰ।
  • মোগল শাসনকালত, প্ৰায় সকলো অট্টালিকা নিৰ্মাণত ৰঙা শিল ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল, কিন্তু শ্বাহজাহানে তাজমহল নিৰ্মাণৰ বাবে বগা মাৰ্বেল বাছনি কৰিছিল।
  • এই বগা মাৰ্বলবোৰ বিভিন্ন কাৰ্ভিঙ আৰু হীৰাৰে সজোৱা হৈছিল আৰু তাজ মহলৰ বেৰবোৰ সজ্জিত কৰা হৈছিল।

তাজ মহলৰ বিভিন্ন অংশ

মমতাজ মহলৰ সমাধি তাজমহল নিৰ্মাণৰ মুখ্য। মুখ্য হলত শ্বাহজাহান আৰু মমতাজ মহলৰ সমাধি আছে। তেওঁলোক বহুত ভালদৰে সজোৱা হৈছে। তেওঁলোকৰ মূল সমাধিটো নিম্নতম মজিয়াত অৱস্থিত। সমাধিনিৰ্মাণৰ বাবে তাজমহলৰ ওপৰত গম্বুজ, গম্বুজ ছাতা আৰু মিনাৰ নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল। গতিকে আমাক তাজমহলৰ এই সকলো বোৰ অংশ বিতংভাৱে জনাওঁ।

সমাধি

  • মমতাজ মহলৰ সমাধি টো গোটেই তাজমহলৰ কেন্দ্ৰ। ই ডাঙৰ, বগা মাৰ্বেলৰে নিৰ্মিত। এই সমাধিৰ ওপৰৰ অতি ডাঙৰ গম্বুজটো ইয়াৰ দ্বাৰা আকৰ্ষণ কৰা হৈছে।
  • মমতাজৰ সমাধি প্ৰায় ৪২ একৰত বিয়পি আছে। ই চাৰিওফালে বাগিচাৰে পৰিবেষ্টিত হৈ আছে। দেৱালখন তিনিফালে নিৰ্মাণ কৰা হৈছে।
  • এই সমাধিৰ ভিত্তি বৰ্গ। বৰ্গটোৰ প্ৰতিটো কাষ ৫৫ মিটাৰ। আচলতে, অট্টালিকাটোৰ আকাৰ অষ্টভুজাকৃতিৰ (8 টা কোণৰ সৈতে), কিন্তু ইয়াৰ কোণৰ বেৰবোৰ চাৰিটা কাষৰ বাকী অংশৰ পৰা অতি উচ্চ, সেয়েহে অট্টালিকাটোৰ ভিত্তিৰ আকাৰক বৰ্গ হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হয়।
  • সমাধিৰ চাৰিটা মিনাৰ অট্টালিকাটোৰ ফ্ৰেম বুলি দেখা গৈছে।

গম্বুজ

  • বগা মাৰ্বেলৰ গম্বুজটো মমতাজ মহলৰ সমাধিৰ শীৰ্ষত উপস্থিত আছে। গম্বুজটো ওলোটা বাৰ্চৰ দৰে আকৰ্ষিত।
  • কিৰিট ৰসটো গম্বুজৰ ওপৰত অৱস্থিত। এই কলস হৈছে পাৰ্চী আৰু হিন্দু বস্তু কলাৰ মুখ্য উপাদান।

ছাতা

  • গম্বুজটো সমৰ্থন কৰিবলৈ ইয়াৰ চাৰিওফালে সৰু গম্বুজ আকৃতিৰ ছাতা নিৰ্মাণ কৰা হৈছে। তেওঁলোকৰ আধাৰে মমতাজ মহলৰ সমাধিজ্বলা কৰে।

শীৰ্ষ

  • ১৮০০ চনত তাজমহলৰ শীৰ্ষ গম্বুজৰ উৰ্ষত থকা উৰ্ষটো সোণৰ দ্বাৰা তৈয়াৰ কৰা হৈছিল, কিন্তু এতিয়া ইয়াক এটা কানছে তৈয়াৰ কৰিছে।
  • এই বাৰ্চৰ চন্দ্ৰৰ আকৃতি আছে, যাৰ ওপৰৰ আকৃতি স্বৰ্গলৈ নিৰ্দেশ কৰে। চন্দ্ৰৰ আকৃতি আৰু বাৰ্চৰ বিন্দুয়ে তীক্ষৰ আকৃতি গঠন কৰে, এই তিনিশূলে হিন্দু স্বীকৃতিৰ ভগৱান শিৱৰ চিহ্নক প্ৰতিনিধিত্ব কৰে।

মিনাৰ

  • তাজমহলৰ চাৰিটা কোণত ৪০ মিটাৰ উচ্চ চাৰিটা টাৱাৰ আছে। যেনেদৰে মছজিদত জীৱন দিবলৈ মিনাৰ আছে, তাজ মহলৰ মিনাৰবোৰো নিৰ্মাণ কৰা হৈছে।
  • এই চাৰিটা মিনাৰ এনেদৰে নিৰ্মাণ কৰা হৈছে যাতে চাৰিটা মিনাৰ পাতলকৈ আঁতৰি থাকে। তেওঁলোকৰ বাহিৰৰ নমনৰ পিছৰ যুক্তিটো আছিল যে অট্টালিকাটো ভাঙি যোৱাৰ ক্ষেত্ৰত, মিনাৰবোৰ বাহিৰলৈ পৰি গৈছিল, যাৰ ফলত মুখ্য তাজমহল ভৱনৰ কোনো ক্ষতি হোৱা নাছিল।

 তাজ মহলৰ প্ৰবন্ধসমূহ

  • তাজমহলৰ প্ৰৱেশদ্বাৰৰ পৰা তাজমহলত প্ৰৱেশ কৰাৰ লগে লগে, আপুনি এক বেলেগ শান্তি অনুভৱ কৰে। ইয়াৰ প্ৰৱেশদ্বাৰত অতি সুন্দৰ সুন্দৰ সুলেখলেখআছে, “হে আত্মা! ঈশ্বৰৰ সৈতে বিশ্ৰাম কৰক, ঈশ্বৰৰ সৈতে বিশ্ৰাম কৰক, ঈশ্বৰৰ সৈতে শান্তি ৰাখক আৰু তোমালোকৰ ওপৰত তেওঁৰ আগ্ৰহৰ শান্তি।”
  • তাজ মহলৰ প্ৰবন্ধবোৰ ল’ৰিডা ষ্টবি লিপিত লিখা হৈছে।
  • এই প্ৰবন্ধবোৰৰ কৃতিত্ব পাৰ্চী কেৰাণী অমানত খানক দিয়া হয়।
  • এই প্ৰবন্ধটো জেছপাৰৰ দ্বাৰা বগা মাৰ্বেলৰ পেইনত লিখা হৈছে।
  • তাজ মহলৰ প্ৰবন্ধটোত বহুতো সুৰা বৰ্ণনা কৰা হৈছে। এই সুৰা টো কোৰাণত আছে।
  • এই সুৰাত কোৰাণৰ বহুতো শ্লোক আছে।

বাহ্যিক সজ্জা

  • তাজ মহল এটা অতি সুন্দৰ কৃতি। এইটো মোগল স্থাপত্যৰ এক অস্বীকাৰকাৰী উদাহৰণ। ইয়াক বিভিন্ন খোদাই আৰু ৰত্ন বোৰ মূল কৰি নিৰ্মাণ কৰা হৈছে।

বিশ্ব ঐতিহ্য

  • তাজ মহল হৈছে বিশ্বৰ আটাইতকৈ পছন্দৰ পৰ্যটন কেন্দ্ৰ। ই প্ৰতি বছৰে প্ৰায় সাতৰ পৰা এক নিযুত পৰ্যটকক আকৰ্ষিত কৰে। এইটো ভাৰত চৰকাৰৰ পৰ্যটনৰ পৰা উপাৰ্জনৰ মুখ্য উৎস। বিশ্বৰ সকলো ৰে’লৰ মানুহে ইয়াক চাবলৈ আহে। ২০০৭ চনত, তাজমহলে পুনৰ নতুন সাতটা বিস্ময়ত স্থান লাভ কৰে।

এচিড বৰষুণৰ প্ৰভাৱ

বৰ্তমান সময়ৰ ভিতৰত, এচিড বৰষুণৰ ফলত মানুহৰ জীৱন আৰু মানৱনিৰ্মিত অট্টালিকাবোৰৰ ওপৰত পাৰ্শ্বক্ৰিয়া আৰম্ভ হৈছে। তাজ মহলো ইয়াৰ প্ৰভাৱৰ দ্বাৰা অস্পৃশ্য হোৱা নাই। Taj Mahal in Assamese

  • প্ৰথমে এচিড বৰষুণ কি লৈ যাওঁ আহক?

পানীৰ পিএইচ মান সাধাৰণতে 5.6। অৱশ্যে, যেতিয়া পানীত ছালফাৰ আৰু নাইট্ৰজেন অক্সাইড পোৱা যায়, পানীৰ পিএইচ মান 5.6 তকৈ কম হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে। এই ক্ষেত্ৰত, যেতিয়া বৰষুণ হয়, বৰষুণৰ পানীয়ে এই অবাধ্যবোৰৰ সৈতে ৰাসায়নিক কাৰ্য কৰে আৰু পানীৰ পিএইচ মান হ্ৰাস কৰি পানীত এচিডৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰে। যি তাৰ পিছত এচিড বৰষুণৰ ৰূপ লয়।

তাজ মহলত এচিড বৰষুণৰ প্ৰভাৱ

তাজ মহল আগ্ৰাত অৱস্থিত। আগ্ৰাত বহুতো কাৰখানা আৰু শক্তি প্ৰকল্প আছে য’ত বহুতো মাৰাত্মক ৰাসায়নিক পদাৰ্থ থাকে। ই এচিড বায়ুৰে প্ৰক্ৰিয়া কৰি এচিড বৰষুণত সহায় কৰে। এই এচিড বৰষুণ তাজমহলৰ মাৰ্বেলত পৰে আৰু তাজমহলৰ মাৰ্বেল (কেলচিয়াম কাৰ্বনেট) পৰা কাম কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। এই কাৰ্যটোৱে এই অনন্য অট্টালিকাটোৰ ক্ষতি কৰে।

এচিড বৰষুণৰ বাবে, বগা মাৰ্বেল ফিকা হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে, যাৰ ফলত তাজমহলে ইয়াৰ সৌন্দৰ্য হেৰুৱায়। এনেদৰে, এচিড বৰষুণৰ প্ৰভাৱ প্ৰতিহত কৰিবলৈ, বৃহৎ পৰিমাণৰ গছ ৰোপণ কৰিব লাগিব আৰু কাৰখানাৰ পৰা অহা এচিডবোৰ বন্ধ কৰিব লাগিব।

তাজ মহলৰ বিষয়ে উৰাবাতৰি আৰু সত্য

আজি তাজ মহলৰ সৈতে সম্পৰ্কিত কিছুমান পৌরাণিক কাহিনী আমি সঁচা, আমি ইয়াত একেটা পৌরাণিক কাহিনীৰ সত্য ক’বলৈ গৈ আছো –

উৰাবাতৰি – তাজমহল সৃষ্টি কৰা শ্ৰমিকসকলৰ হাত কাটি পেলোৱা হৈছিল
সত্য: শ্বাহজাহানে তাজ মহল নিৰ্মাণ কৰা শ্ৰমিকসকলক জীৱন দিবলৈ প্ৰতিশ্ৰুতি দিছিল আৰু তেওঁলোকক কাম নকৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিছিল। আৰু তেওঁ প্ৰতিশ্ৰুতি অনুসৰি সকলো শ্ৰমিকক দিছিল।

গুজব – তাজমহলৰ ৰং বেলেগ বেলেগ হয়

সত্য – এইটো নহয় যে তাজ মহল সূৰ্যৰ পোহৰেৰে জ্বলি থাকে আৰু নিশা চন্দ্ৰৰ পোহৰৰ দ্বাৰা তাজমহলৰ ৰং সলনি কৰা হয়।

You can read also

References

  1. I collected from Wikipedia
  2. Deepawali.co.in

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *