February 26, 2024

ৰাষ্ট্ৰীয় একতা দিৱস | National Unity Day in Assamese

আজিৰ যুৱক-যুৱতীসকলে একত্ৰিত হ’ব লাগিব আৰু দেশক একতাৰ কাৰণ শিকাব লাগিব। প্ৰথমে, পৰিয়ালবোৰত একতা জাগ্ৰত কৰিব লাগিব, তেতিয়াহে আমি দেশৰ পৰা একতা আশা কৰিব পাৰিম

National Unity Day in Assamese
মহত্ববল্লভভাই পেটেলৰ জন্ম দিৱস উদযাপন
তাৰিখ৩১ অক্টোবৰ
অৱধিএদিন
সংঘটনবাৰ্ষিক

ৰাষ্ট্ৰীয় একতা দিৱস কিয় উদযাপন কৰা হয়? Why we celebrate National Unity Day

চৰ্দাৰ বল্লভভাই পেটেলৰ জন্ম জয়ন্তী উদযাপন ৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰীয় একতা দিৱস উদযাপন কৰা হয়, যাক ভাৰতীয় লৌহ পুৰুষ বুলি কোৱা হয়। এই দিনটো কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ২০১৪ চনত দিল্লীত আৰম্ভ কৰিছিল। চৰ্দাৰ বল্লভভাই পেটেলে এই কামবোৰ কঢ়িয়াই আনি দেশক সদায় একত্ৰিত কৰাৰ বাবে বহুতো প্ৰচেষ্টা চলাইছিল আৰু তেওঁক শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জনোৱাৰ বাবে এই দিনটো ৰাষ্ট্ৰীয় ঐক্য দিৱস হিচাপে উদযাপন কৰাৰ সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে।

এই দিনটো নতুন দিল্লীত মাননীয় প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে উদ্বোধন কৰে। মোডীয়ে চৰ্দাৰ পেটেলৰ প্ৰতিমূৰ্তিত পুষ্পাঞ্জলি জ্ঞাপন কৰে আৰু দেশ আৰু বিশ্বক একত্ৰিত কৰাৰ বাবে চৰ্দাৰ পেটেলৰ প্ৰচেষ্টাৰ ওপৰত আলোকপাত কৰিবলৈ আয়োজিত ‘ৰান ফৰ ইউনিটি’ মাৰাথন উদ্বোধন কৰে।

ৰাষ্ট্ৰীয় ঐক্য দিৱস আৰু ভাষণ Speech on National Unity Day in Assamese

Click Here

বৰ্তমানত একতাৰ গুৰুত্ব Importance of National Unity Day

যিকোনো দেশৰ অৰ্থনীতি, ন্যায় ব্যৱস্থা তেতিয়াহে মসৃণ হ’ব যেতিয়া জনসাধাৰণৰ মাজত একতা থাকিব আৰু যিদিনা এই ব্যৱস্থা মসৃণ হ’ব, দেশৰ উন্নয়নত কোনো অসুবিধা নহ’ব।

ঐক্যৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ বাধা হৈছে স্বাৰ্থ, আজিৰ সময়ত, স্বাৰ্থ সৰ্বাধিক হৈ পৰিছে। আজি, যেতিয়া দেশখন স্বাধীন আৰু স্বাৱলম্বী হয়, আদৰ্শগত পাৰ্থক্য ইয়াৰ বিকাশত বাধা হৈ থাকে।

স্বাধীনতাৰ আগতে ব্ৰিটিছে এই বিভাজনৰ সুযোগ লৈছিল আৰু আজি দেশৰ ৰাজনৈতিক লোকসকল। আমি মনত ৰাখিব লাগে যে য’তেই বিভেদ হয়, সুবিধাবাদীসকলে ইয়াত তেওঁলোকৰ লাভালাভ বিচাৰি পাব। এনে পৰিস্থিতিত, আমি লোকচানত আছোঁ।

স্বাধীনতা সংগ্ৰামী লৌহ পুৰুষ বল্লভভাই পেটেলৰ দ্বাৰা দেশত ঐক্যৰ কণ্ঠস্বৰ সৰ্বাধিক আছিল। সেই শতিকাত তেওঁ আজিৰ যুৱক-যুৱতীৰ দৰে এজন নতুন চিন্তাধাৰাৰ ব্যক্তি আছিল। তেওঁ সদায় দেশক ঐক্যৰ বাৰ্তা দিছিল। তেওঁক শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জনোৱাৰ বাবে, তেওঁৰ জন্মদিন ৰাষ্ট্ৰীয় একতা দিৱস হিচাপে উদযাপন কৰা হয়।

২০২৩ চনত ৰাষ্ট্ৰীয় একতা দিৱস কেতিয়া ?

চৰ্দাৰ বল্লভভাই পেটেলৰ জন্ম জয়ন্তী উদযাপনৰ বাবে প্ৰতি বছৰে ৩১ অক্টোবৰত ৰাষ্ট্ৰীয় একতা দিৱস পালন কৰা হয়।

ৰাষ্ট্ৰীয় একতা দিৱস ২০১৪ চনত ঘোষণা কৰা হৈছিল, বল্লভভাই পেটেলৰ দেশৰ প্ৰতি সমৰ্পণৰ কথা মনত ৰাখি সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছিল, গৃহমন্ত্ৰী ৰাজনাথ সিঙে ঘোষণা কৰিছিল।

ৰাষ্ট্ৰীয় একতা দিৱস কেনেদৰে উদযাপন কৰিব লাগে How we celebrate National Unity Day

২০১৪ চনৰ পৰা ৰাষ্ট্ৰীয় ঐক্য দিৱসৰ বিষয়ে সজাগতা বৃদ্ধি আৰু মহাপুৰুষজনক স্মৰণ কৰিবলৈ ৩১ অক্টোবৰত দেশজুৰি মাৰাথন আয়োজন কৰা হয়। আজিৰ দিনটোৰ লগে লগে ৰাষ্ট্ৰীয় ঐক্যৰ বাৰ্তা দেশৰ যুৱ প্ৰজন্মৰ ওচৰলৈ যায়, যাতে তেওঁলোকে দেশত ৰাষ্ট্ৰীয় ঐক্যৰ গুৰুত্ব বুজি পায়। এই উপলক্ষে দেশৰ বিভিন্ন স্থানত বহুতো কাৰ্যসূচী ৰখা হয়। দিল্লীৰ সংসদ পথৰ পেটেল চকত চৰ্দাৰ পেটেলৰ প্ৰতিমূৰ্তিলৈ পুষ্পাঞ্জলি জ্ঞাপন কৰা হয়। ইয়াৰ উপৰিও, শপত গ্ৰহণ অনুষ্ঠান, মাৰ্চ ফাষ্ট চৰকাৰেও কৰে।

দেশৰ বিভিন্ন চহৰ, গাওঁ, জিলা, গ্ৰাম্য স্থানত ‘ৰান ফৰ ইউনিটি’ মাৰাথন আয়োজন কৰা হয়। বিদ্যালয়, মহাবিদ্যালয়, বিশ্ববিদ্যালয়, অন্যান্য শিক্ষানুষ্ঠান, ৰাষ্ট্ৰীয় কেডেট কৰ্পছ, ৰাষ্ট্ৰীয় সেৱা আঁচনিৰ লোকসকলে অতি উৎসাহেৰে এই কাৰ্যসূচীত অংশগ্ৰহণ কৰে। পুৱা 8:30 বজাত দিল্লীৰ বিজয় চক আৰু ইণ্ডিয়া গেটৰ মাজত অতি বৃহৎ পৰিমাণে মাৰাথন আয়োজন কৰা হয়, য’ত বহুতো নেতা, অভিনেতাই অংশগ্ৰহণ কৰে। ইয়াৰ উপৰিও, চৰকাৰী কাৰ্যালয়, ৰাজহুৱা খণ্ডতো শপত গ্ৰহণ অনুষ্ঠান অনুষ্ঠিত হয়। বিদ্যালয় মহাবিদ্যালয়ত বিভিন্ন ধৰণৰ সাংস্কৃতিক অনুষ্ঠান আছে, বেনাৰ, পোষ্টাৰ নিৰ্মাণ প্ৰতিযোগিতা, ভাষণ, চিত্ৰ, কবিতা, বিতৰ্ক, কুইজ প্ৰতিযোগিতা আদি আয়োজন কৰা হয়।

ৰাষ্ট্ৰীয় ঐক্য দিৱসৰ তাৎপৰ্য Significance of National Unity Day

আজি দেশৰ যুৱপ্ৰজন্মক বুজাই দিয়াৰ প্ৰয়োজন আছে যে দেশৰ বাবে একতা কিমান গুৰুত্বপূৰ্ণ। এনে পৰিস্থিতিত, ৰাষ্ট্ৰীয় একতা দিৱস হোৱাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। এনে দিনবোৰে যুৱসকলক এই দিশত চিন্তা কৰিবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰে।

আজিৰ সময়ত একতাক এনেদৰে বিভক্ত কৰা হৈছে যে ইয়াৰ গুৰুত্ব প্ৰথমে পৰিয়ালটোৱে বুজিব লাগে, যি হৈছে সমাজৰ আটাইতকৈ সৰু একক, কিয়নো আজি পৰিয়ালবোৰত কোনো একতা নাই। এই কাৰণে সমাজত একতা নাই আৰু যদি সমাজত একতা নাথাকে, তেন্তে আমি গাওঁ, চহৰ, ৰাজ্য আৰু দেশত একতা কেনেকৈ আশা কৰিব পাৰোঁ।

একতাৰ বাবে, আজিৰ প্ৰজন্ম আৰু পূৰ্বৱৰ্তী প্ৰজন্মই পাৰস্পৰিক দৃষ্টিভংগী প্ৰকাশ কৰা আৰু ইজনে সিজনক তেওঁলোকৰ নিজ নিজ স্থিতিৰ বিষয়ে অৱগত কৰা টো প্ৰয়োজনীয়। লগতে, সমাধানৰ আশাত আলোচনা আৰম্ভ কৰিব লাগে। প্ৰজন্মৰ পিছত প্ৰজন্মত সংঘটিত হোৱা বিবাদৰ কোনো সমাধান নাই, প্ৰতিজন ব্যক্তিয়ে নিজকে শুদ্ধ বুলি বিবেচনা কৰে, এনে পৰিস্থিতিত, পৰিয়ালবোৰ ভাঙি পৰে, সেয়েহে এটা সংলাপ হোৱাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ আৰু এনে এক পৰিৱেশ থাকিব লাগে যাতে পৰিয়ালৰ প্ৰতিজন সদস্যই নিজৰ মনৰ কথা ক’ব পাৰে আৰু সমাধান বিচাৰিব পাৰে। পৰিয়ালবোৰৰ বাবে বিচ্ছেদ হোৱাটো সহজ। তেওঁলোকৰ বাবে একেলগে থকাটো কঠিন আৰু এই ভগ্ন পৰিয়ালবোৰেও দেশৰ ওপৰত প্ৰভাৱ পেলায়।

যদি আমি সকলোৱে উন্নয়ন বিচাৰো, প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীজীৰ শ্ল’গানটো মনত ৰাখিব য’ত তেওঁ কৈছে যে ‘সবকা সাথ, সবকা বিকাশ’।

আপুনি হয়তো আপোনাৰ সন্মুখত স্থাপন কৰা পৰিয়ালটোৰ উদাহৰণক ৰাষ্ট্ৰীয় ঐক্যৰ সৈতে সংযুক্ত কৰিব নোৱাৰিব পাৰে, কিন্তু মই বিশ্বাস কৰোঁ যে পৰিয়ালবোৰত একতা নাথাকিলে, দেশত একতা থাকিব নোৱাৰে আৰু একতা নাথাকিলে, উন্নয়নৰ গতি অৱৰুদ্ধ আৰু দিশহীন হৈ থাকিব।

এনেদৰে, আজিৰ সময়ত ৰাষ্ট্ৰীয় একতা দিৱস হোৱাটো প্ৰয়োজনীয়।

You also Read

References

  1. Something I collect from deepawali.co.in
  2. Something I collected from Wikipedia

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *