September 25, 2023

Speech on National Unity Day in Assamese

আপোনালোক সকলোকে শুভ ৰাতিপুৱা। ৰাষ্ট্ৰীয় ঐক্য দিৱস উপলক্ষে আপোনাৰ সৈতে কথা পাতিবলৈ আজি ইয়াত উপস্থিত হৈ মই সন্মানিত হৈছো। (Good morning to all of you. I am honored to be here today to speak to you on the occasion of National Unity Day.)

আপুনি সকলোৱে জানে, ভাৰতৰ লৌহ পুৰুষ চৰ্দাৰ বল্লভভাই পেটেলৰ জন্ম জয়ন্তীত ৰাষ্ট্ৰীয় একতা দিৱস উদযাপন কৰা হয়। চৰ্দাৰ পেটেল এজন মহান নেতা আছিল যিয়ে স্বাধীনতাৰ পিছত ভাৰতৰ একত্ৰীকৰণত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল। তেওঁ ৰাষ্ট্ৰীয় ঐক্যৰ প্ৰতি তেওঁৰ দৃঢ় ইচ্ছা, সংকল্প আৰু প্ৰতিশ্ৰুতিৰ জৰিয়তে এই টো প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল।

আজি আমি চৰ্দাৰ পেটেলক শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জনোৱাৰ বাবে আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় ঐক্যৰ প্ৰতি আমাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি পুনৰ নিশ্চিত কৰিবলৈ ইয়াত একত্ৰিত হৈছো। আমি বিভিন্ন ধৰ্ম, সংস্কৃতি আৰু ভাষাৰ লোকৰ সৈতে এখন বৈচিত্ৰ্যপূৰ্ণ দেশত বাস কৰোঁ। কিন্তু আমাৰ বৈচিত্ৰ্য হৈছে আমাৰ শক্তি। এইটোৱেই ভাৰতক এক অনন্য আৰু সুন্দৰ দেশ তৈয়াৰ কৰে।

আমি কেতিয়াও পাহৰিব নালাগে যে আমাৰ একতা হৈছে আমাৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ শক্তি। যেতিয়া আমি ঐক্যবদ্ধ হওঁ, আমি যিকোনো প্ৰত্যাহ্বান অতিক্ৰম কৰিব পাৰোঁ। কিন্তু যেতিয়া আমি বিভক্ত হওঁ, আমি দুৰ্বল আৰু দুৰ্বল।

শেহতীয়া বছৰবোৰত, আমি কিছুমান বিচলিত প্ৰৱণতা দেখিছোঁ যিআমাৰ একতাৰ প্ৰতি ভাবুকি সৃষ্টি কৰিছে। সাম্প্ৰদায়িক হিংসা, বিচ্ছিন্নতাবাদ আৰু সন্ত্ৰাসবাদৰ ঘটনা ঘটিছে। এই ঘটনাবোৰ সফল হ’বলৈ দিব নালাগে। শান্তি, সম্প্ৰীতি আৰু বুজাবুজিবৃদ্ধিৰ বাবে আমি সকলোৱে একেলগে কাম কৰিব লাগিব।

আমি আমাক বিভাজন কৰিবলৈ চেষ্টা কৰা শক্তিবোৰৰ বিৰুদ্ধেও সতৰ্ক থাকিব লাগিব। এই শক্তিবোৰে আমাৰ মাজত বিভেদ বপন কৰিবলৈ ধৰ্ম, জাতি বা ভাষা ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। কিন্তু আমি তেওঁলোকক সফল হ’বলৈ দিব নালাগে। আমি সকলো ধৰণৰ বৈষম্য আৰু অসহিষ্ণুতাৰ বিৰুদ্ধে ঐক্যবদ্ধ হৈ থিয় দিব লাগিব।

ৰাষ্ট্ৰীয় একতা দিৱস হৈছে একতাৰ গুৰুত্বৰ স্মাৰক। এইদিনটো আমাৰ বৈচিত্ৰ্য উদযাপন কৰাৰ আৰু এক শক্তিশালী আৰু ঐক্যবদ্ধ ভাৰত গঢ়ি তোলাৰ প্ৰতি আমাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি পুনৰ নিশ্চিত কৰাৰ দিন।

মই আপোনালোক সকলোকে এই প্ৰতিশ্ৰুতিত মোৰ সৈতে যোগ দিবলৈ অনুৰোধ জনাইছো। আহক আমি ভাৰতক সঁচাকৈয়ে ঐক্যবদ্ধ ৰাষ্ট্ৰ হিচাপে গঢ়ি তুলিবলৈ একেলগে কাম কৰোঁ আহক।

ধন্যবাদ।

You also Read

References

  1. Something I collect from deepawali.co.in
  2. Something I collected from Wikipedia

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *