December 3, 2022

National Science Day in Assamese | ৰাষ্ট্ৰীয় বিজ্ঞান দিৱস

বিজ্ঞানৰ সহায়ত মানুহে বহুতো আৱিষ্কাৰ কৰি নিজৰ জীৱন উন্নত কৰি তুলিছে। বিজ্ঞানৰ জৰিয়তে আজি আমি নতুন প্ৰকাৰৰ প্ৰযুক্তি উদ্ভাৱন কৰিছো। একে সময়তে, প্ৰতিদিনে আমি নাজানো যে বিজ্ঞানৰ সহায়ত আমি কিমান কৌশল আৰু বস্তু ব্যৱহাৰ কৰোঁ। কেৱল এয়াই নহয়, ইয়াৰ জৰিয়তে আমি বহুতো কাম সম্ভৱ কৰি তোলাত সফল হৈছো। বিজ্ঞানৰ সহায়ত, আমি মহাকাশত উপনীত হ’বলৈ আৰু ৰবট, কম্পিউটাৰ আদি তৈয়াৰ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছো। এনে পৰিস্থিতিত, বিজ্ঞান আমাৰ জীৱনত অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ আৰু এই বিষয়টো প্ৰতিখন বিদ্যালয়ৰ শিশুসকলক শিকোৱা হয়। একে সময়তে, বিজ্ঞানৰ ক্ষেত্ৰত ভাৰতে যথেষ্ট অৱদান আগবঢ়াইছে। ভাৰতৰ মাটিত বহুতো মহান বিজ্ঞানীৰ জন্ম হৈছে আৰু এই মহান বিজ্ঞানীসকলৰ পৰিৱৰ্তনৰ ফলত সমগ্ৰ বিশ্বতে বিজ্ঞানৰ ক্ষেত্ৰত ভাৰতে এক পৃথক স্থিতি লাভ কৰিছে।

ৰাষ্ট্ৰীয় বিজ্ঞান দিৱস কেতিয়া উদযাপন কৰা হয়?

বহু বছৰ আগতে, ২৮ ফেব্ৰুৱাৰীত, ভাৰতীয় বিজ্ঞানী ড০ ৰমন সিঙে ৰমন প্ৰভাৱ টো আৱিষ্কাৰ কৰিছিল, এই দিনটোক এক স্মৰণীয় দিন হিচাপে গঢ়ি তুলিবলৈ, ২৮ ফেব্ৰুৱাৰী প্ৰতি বছৰে বিজ্ঞান দিৱস হিচাপে উদযাপন কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰা হৈছিল, আৰু তেতিয়াৰ পৰা আমি ২৮ ফেব্ৰুৱাৰীক ৰাষ্ট্ৰীয় বিজ্ঞান দিৱস হিচাপে উদযাপন কৰি আহিছো। ৰাষ্ট্ৰীয় বিজ্ঞান দিৱস কি, ইয়াৰ ইতিহাস, ইয়াৰ উদ্দেশ্য আৰু 2019 চনত ৰাষ্ট্ৰীয় বিজ্ঞান দিৱসৰ দৰে সকলো তথ্য, আমি এই প্ৰবন্ধত সকলো তথ্য সংকলন কৰিছোঁ।

ৰাষ্ট্ৰীয় বিজ্ঞান দিৱস কিয় উদযাপন কৰা হয়?

১৯২৮ চনৰ ২৮ ফেব্ৰুৱাৰী তাৰিখে ভাৰতীয় ইতিহাসৰ এক মহান দিন আছিল, কিয়নো আজিৰ দিনটোতে ৰাষ্ট্ৰীয় বিজ্ঞানী ড০ চন্দ্ৰশেখৰ ৰমনে এক বিশেষ আৱিষ্কাৰ কৰিছিল। তেওঁ এজন তামিল ব্ৰাহ্মণ আৰু ভাৰতত যিকোনো গৱেষণাৰ কাম কৰা প্ৰথম ব্যক্তি আছিল। তেওঁ ১৯০৭ চনৰ পৰা ১৯৩৩ চনলৈ পশ্চিম বংগৰ কলকাতাৰ ইণ্ডিয়ান এছ’চিয়েচন অৱ দ্য টেকমোলেচন অৱ চাইন্সেছত কাম কৰিছিল। এই সময়ছোৱাত, তেওঁ বহুতো বিষয়ৰ ওপৰত গৱেষণাৰ কাম কৰিছিল। য’ত তেওঁৰ ৰমেন প্ৰভাৱ নামৰ আৱিষ্কাৰটো এটা বিশেষ আৱিষ্কাৰ হৈ পৰিছিল। তেওঁৰ প্ৰচেষ্টাৰ বাবে তেওঁক বিভিন্ন বঁটা প্ৰদান কৰা হয় আৰু ১৯৩০ চনত তেওঁক নবেল বঁটাও প্ৰদান কৰা হয়। ভৱিষ্যতে এই প্ৰচেষ্টা চিৰদিনৰ বাবে মনত ৰাখিবলৈ, ৰাষ্ট্ৰীয় বিজ্ঞান আৰু প্ৰযুক্তি যোগাযোগ পৰিষদে 1986 চনত 28 ফেব্ৰুৱাৰীক ৰাষ্ট্ৰীয় বিজ্ঞান দিৱস হিচাপে ঘোষণা কৰিবলৈ ক’লৈ গৈছিল? তেতিয়াৰ পৰা, ভাৰতীয় বিজ্ঞানৰ ক্ষেত্ৰত 28 ফেব্ৰুৱাৰী অতি উৎসাহেৰে উদযাপন কৰা হয়। এই দিৱসটো ভাৰতৰ বৈজ্ঞানিক, শৈক্ষিক, চিকিৎসা, কাৰিকৰী আৰু গৱেষণা প্ৰতিষ্ঠানকে ধৰি সকলো বিদ্যালয়, মহাবিদ্যালয় আৰু শিক্ষানুষ্ঠানৰ শিক্ষাৰ্থী, শিক্ষক, বিজ্ঞানী আৰু গৱেষকসকলে উদযাপন কৰে।

ৰাষ্ট্ৰীয় বিজ্ঞান দিৱসৰ উদ্দেশ্য

এই দিনটো উদযাপন কৰাৰ মূল উদ্দেশ্য হৈছে মানুহৰ মাজত বিজ্ঞানৰ বিষয়ে সজাগতা সৃষ্টি কৰা। কেৱল এয়াই নহয়, আজিৰ দিনটোত, শিশুসকলক বিজ্ঞানক তেওঁলোকৰ কেৰিয়াৰ হিচাপে বাছনি কৰিবলৈউৎসাহিত কৰা হয়। যাতে আমাৰ দেশৰ পৰৱৰ্তী প্ৰজন্মই বিজ্ঞানৰ ক্ষেত্ৰত অৱদান আগবঢ়াব পাৰে আৰু আমাৰ দেশৰ দিশত অগ্ৰগতি লাভ কৰিব পাৰে।

এই দিনটোক ৰাষ্ট্ৰীয় বিজ্ঞান দিৱস হিচাপে ঘোষণা কৰাৰ এটা মুখ্য উদ্দেশ্য আছিল ৰমন প্ৰভাৱক সন্মান জনোৱা আৰু ড০ চন্দ্ৰশেখৰ ৰমন, ইয়াৰ উপৰিও, আন বহুতো উদ্দেশ্য আছিল যিবোৰ নিম্নলিখিত ধৰণৰ।

আমাৰ দৈনন্দিন জীৱনত বিভিন্ন বৈজ্ঞানিক আৱিষ্কাৰৰ গুৰুত্ব ব্যাখ্যা কৰাটোও এই দিনটো উদযাপন কৰাৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ উদ্দেশ্য।
মানৱ কল্যাণ আৰু প্ৰগতিৰ বাবে বৈজ্ঞানিক ক্ষেত্ৰত সকলো কাৰ্যকলাপ, প্ৰচেষ্টা আৰু সাফল্য প্ৰদৰ্শন কৰাটোও এই দিনটো উদযাপনৰ উদ্দেশ্যত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে।
বিজ্ঞান আৰু বৈজ্ঞানিক বিকাশৰ বাবে এই দিনটোত সকলো বিষয় আলোচনা কৰা হয় আৰু এই দিনটোত নতুন কৌশলো ৰূপায়ণ কৰা হয়।
দেশত এনে বহুলোক আছে যাৰ বৈজ্ঞানিক চিন্তা ধাৰণ আছে, এই লোকসকলক সুযোগ দিয়া আৰু তেওঁলোকৰ কামৰ বাবে তেওঁলোকক উৎসাহিত কৰাটোও এই দিনটো উদযাপন কৰাৰ এক উদ্দেশ্য।

ৰাষ্ট্ৰীয় বিজ্ঞান দিৱসৰ বিষয়বস্তু

যদিও ৰাষ্ট্ৰীয় বিজ্ঞান দিৱস 1987 চনৰ পৰা উদযাপন কৰা হয়, কিন্তু ইয়াত আমি আপোনাক 2011 চনৰ পৰা 2021 চনলৈ এই দিনটোৰ বিষয়বস্তুৰ বিষয়ে অৱগত কৰিছো-

  • ২০০৯ চনত বিক্ৰম সাৰাভাই বিজ্ঞান কেন্দ্ৰক বিজ্ঞান সম্পৰ্কীয় গৱেষণা আৰু বিজ্ঞান বিষয়ক বিভিন্ন কৰ্মশালা আৰু প্ৰশিক্ষণশালা আদিৰ আয়োজনৰ বাবে সেই বছৰৰ সৰ্বোচ্চ সন্মান আগবঢ়োৱা হয়।
  • ২০১০ চনৰ ৰাষ্ট্ৰীয় বিজ্ঞান দিৱসৰ বিষয়বস্তু (আলোচ্য বিষয়) আছিল, “লিংগ সমতা, বহনক্ষম বিকাশৰ বাবে বিজ্ঞান আৰু প্ৰযুক্তি”
  • ২০১১ চনৰ ৰাষ্ট্ৰীয় বিজ্ঞান দিৱসৰ বিষয়বস্তু (আলোচ্য বিষয়) আছিল “দৈনন্দিন জীৱনত ৰসায়ন বিদ্যা”
  • ২০১২ চনৰ ৰাষ্ট্ৰীয় বিজ্ঞান দিৱসৰ বিষয়বস্তু (আলোচ্য বিষয়) আছিল “সুৰক্ষিত শক্তি উৎস আৰু নিউক্লীয় সুৰক্ষা”[3]
  • ২০১৩ চনৰ ৰাষ্ট্ৰীয় বিজ্ঞান দিৱসৰ বিষয়বস্তু (আলোচ্য বিষয়) আছিল “জিনিয় পৰিৱৰ্তন ঘটোৱা খাদ্যশস্য আৰু খাদ্য সুৰক্ষা”
  • ২০১৪ চনৰ ৰাষ্ট্ৰীয় বিজ্ঞান দিৱসৰ বিষয়বস্তু (আলোচ্য বিষয়) আছিল “বৈজ্ঞানিক মানসিকতাৰ উত্‍কৰ্ষ সাধন আৰু শক্তি সংৰক্ষণ”
  • ২০১৫ দ্য চাইন্স অৱ নেশ্যন বিল্ডিং
    2016 মেক ইন ইণ্ডিয়া; এছ এণ্ড টি চালিত উদ্ভাৱন
    2017 প্ৰতিবন্ধী ব্যক্তিসকলৰ বাবে বিজ্ঞান আৰু প্ৰযুক্তি এক বহনক্ষম ভৱিষ্যতৰ বাবে
  • 2018 বিজ্ঞান আৰু প্ৰযুক্তি
    2019 বিজ্ঞানৰ বাবে মানুহ আৰু মানুহৰ বাবে বিজ্ঞান
    2020 মহিলা আৰু বিজ্ঞান (মহিলা আৰু বিজ্ঞান)
    2021 এছ.টি.আই.-ৰ ভৱিষ্যত: শিক্ষা, দক্ষতা আৰু কামৰ ওপৰত প্ৰভাৱ
  • 2022 এই বছৰৰ ৰাষ্ট্ৰীয় বিজ্ঞান দিৱসৰ বিষয়বস্তু হৈছে ‘দীৰ্ঘম্যাদী ভৱিষ্যতৰ বাবে বিজ্ঞান আৰু প্ৰযুক্তিত একত্ৰিত দৃষ্টিভংগী’।

ৰাষ্ট্ৰীয় বিজ্ঞান দিৱস কেনেদৰে উদযাপন কৰা হয়

এই দিনটোবিশেষ কৰি তুলিবলৈ ভাৰতৰ বিজ্ঞান আৰু প্ৰযুক্তি মন্ত্ৰালয়ৰ দ্বাৰা বহুতো প্ৰস্তুতি কৰা হৈছে। একে সময়তে, ভাৰতৰ বিদ্যালয় আৰু মহাবিদ্যালয়সমূহত, আজিৰ দিনটোত শিশুসকলে বিভিন্ন ধৰণৰ কাৰ্যসূচী, বিজ্ঞান প্ৰকল্প, প্ৰতিযোগিতা আয়োজন কৰে আৰু শিশুসকলে এই কাৰ্যসূচীবোৰত অংশগ্ৰহণ কৰে। কেৱল এয়াই নহয়, শিশুসকলক বিজ্ঞান বিষয়ৰ বিষয়ে তথ্য দিয়া হয়, যাতে শিশুৱে এই বিষয়ত তেওঁলোকৰ কেৰিয়াৰ গঢ়িব পাৰে। একে সময়তে, ৰেডিঅ’ আৰু টিভিত আজিৰ দিনটোত বহুপ্ৰকাৰৰ প্ৰ’গ্ৰাম আয়োজন কৰা হয়। এই কাৰ্যসূচীবোৰত বিজ্ঞানৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা হয়। ইয়াৰ উপৰিও, বিজ্ঞান সম্পৰ্কীয় মহাবিদ্যালয়সমূহতো বিজ্ঞানীসকলক মাতি অনা হয়, যাতে তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ অভিজ্ঞতা মহাবিদ্যালয়ৰ শিক্ষাৰ্থীসকলৰ সৈতে ভাগ বতৰা কৰিব পাৰে।

You can read also

References

  1. Something I collected from Wikipedia

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *