November 29, 2021

Milad un Nabi Festival History in Assamese

ইছলামৰ অন্তিম ভৱিষ্যতবক্তা পয়গম্বৰ মম্মাদৰ ইছলামিক বৰ্ষৰ তৃতীয় মাহত জন্ম হৈছিল, যি হৈছে ৰবি উল-আৱাল। মিলাদ উন নবী হৈছে পয়গম্বৰৰ জন্মদিন আৰু বিশ্বজুৰি মুছলমানসকলে একে ধৰণে পালন কৰে। এই দিনটোৰ গুৰুত্ব আৰু ইতিহাসৰ বিষয়ে ইয়াত বিৱৰণ দিয়া হৈছে।

মিলাদ উন নবী কি ?

মাওলিদ, মাওলিদ উন নবী শ্বৰীফ, আৰু ঈদ মিলাদ, মিলাদ উন নবী নামেৰেও জনাজাত হৈছে পয়গম্বৰ মুহাম্মাদ চাহেবৰ জন্মদিনৰ পৱিত্ৰ উপলক্ষ। মাওলিদ শব্দটোৰ আক্ষৰিক অৰ্থ হৈছে সন্তান জন্ম দিয়া, যিটো আৰবী ভাষাৰ পৰা আহে। অৱশ্যে সমসাময়িক ব্যৱহাৰে বিশেষকৈ নবীৰ জন্মক বুজায়।

12 ৰবি উল-আৱাল কি?

মাওলিদ প্ৰতি বছৰে 12 ৰবি উল-আৱালত পালন কৰা হয়। যিহেতু ইছলামিক বৰ্ষপঞ্জি হৈছে এক চন্দ্ৰ বৰ্ষপঞ্জি, ইংৰাজী কেলেণ্ডাৰ অনুসৰি তাৰিখ বছৰে বছৰে পৃথক হয়। মিলাদ উন নবী ২০২১ ৰ তাৰিখ ১৯ অক্টোবৰ। ই 18 অক্টোবৰৰ সন্ধিয়া আৰম্ভ হয় আৰু পিছদিনা সন্ধিয়া সমাপ্ত হয়, যি হৈছে 19 তাৰিখ।

ঈদ মিলাদ উন নবী ইতিহাস আৰু তাৎপৰ্য

ঈদ মিলাদৰ ইতিহাস সেই সময়ৰ, যেতিয়া পয়গম্বৰ মুহাম্মাদ (তেওঁৰ ওপৰত শান্তি আৰু আশীৰ্বাদ) ৫৭০ খ্ৰীষ্টপূৰ্বত মক্কাত জন্ম হৈছিল। অৱশ্যে, পয়গম্বৰৰ ঘৰটো প্ৰাৰ্থনা গৃহলৈ ৰূপান্তৰিত হোৱাৰ পিছত ৮ম শতিকাত ঈদ-ই-মিলাদৰ জনপ্ৰিয়তা আৰম্ভ হৈছিল। এইটো তেতিয়াৰ খলিফা, হাৰুণ-আল-ৰছিদৰ মাক আল-খিজুৰানে কৰিছিল।

একাদশ শতিকালৈ উভতি যাওঁতে, মাওলিদক কেৱল ইজিপ্তত আগশাৰীৰ গোত্ৰই উদযাপন কৰিছিল। দিনটোৰ পিছত, মানুহে আবৃত্তি আৰু প্ৰাৰ্থনা কৰিছিল আৰু তাৰ পিছত শাসক গোত্ৰৰ লোকসকলে পবিত্ৰ কোৰাণৰ ভাষণ আৰু আয়াত দিছিল। দ্বাদশ শতিকাতে আন মুছলমান দেশ যেনে চিৰিয়া, তুৰস্ক, মৰক্কো আৰু স্পেইনে এই দিনটো উদযাপন কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল।

নবী মুহাম্মাদ (তেওঁৰ ওপৰত শান্তি আৰু আশীৰ্বাদ) হৈছে সৰ্বশক্তিমান আল্লাৰ অন্তিম বাৰ্তাবাহক, আৰু সকলো মানুহৰ ওপৰত জ্ঞানী শব্দ, সততা আৰু দয়াৰ মানুহ। পয়গম্বৰ মুহাম্মাদৰ জন্মৰ দ্বাৰা সমগ্ৰ মানৱজাতি আশীৰ্বাদপ্ৰাপ্ত হৈছে আৰু সেয়েহে ভৌগোলিক সীমা নিৰ্বিশেষে তেওঁৰ জীৱনৰ সৈতে সম্পৰ্কিত যিকোনো দিন মুছলমানসকলৰ বাবে যথেষ্ট গুৰুত্বপূৰ্ণ। আজিৰ দিনটোত, বিশ্বাসীসকলে তেওঁৰ জন্মদিনক নবীৰ (পিবিইউএইচ) প্ৰতি তেওঁলোকৰ মৰম আৰু ভক্তি দেখুৱাবলৈ শুভেচ্ছা জনাইছে। এই উৎসৱটো হৈছে পবিত্ৰ নবীৰ শিক্ষাক স্মৰণ কৰা আৰু সম্পৰ্কে।

মাওলিদত মুছলমানসকলে কি কৰে?

পয়গম্বৰ মুহাম্মাদৰ শিক্ষাক স্মৰণ কৰি মাওলিদ পালন কৰা হয়। মুছলমানসকলে প্ৰাৰ্থনা কৰে আৰু পবিত্ৰ কোৰাণৰ আয়াতবোৰ বৰ্ণনা কৰে। তেওঁলোকে নতুন কাপোৰ পিন্ধে, ৰান্ধে আৰু তেওঁলোকৰ প্ৰিয়জনৰ সৈতে বিশেষ খাদ্য খায়, আৰু উপহাৰ বিনিময় কৰে। গুৰুত্বপূৰ্ণ স্থান যেনে ৰাস্তা, মছজিদ, মন্দিৰ, আৰু আৱাসিক এলেকাবোৰ ৰঙীন পোহৰেৰে সজোৱা হয়। মানুহে পয়গম্বৰৰ প্ৰশংসাত কবিতা গায় কিয়নো এই প্ৰাৰ্থনাবোৰ শুনিসৰ্বশক্তিমান আল্লাৰ পৰা দয়া আৰু স্বৰ্গীয় পুৰষ্কাৰ পোৱা যায় বুলিও বিশ্বাস কৰা হয়।

এই দিনটো উদযাপনৰ শিপা ইছলামৰ প্ৰাৰম্ভিক চাৰিজন ৰাছিদুন খলিফালৈ ঘূৰি যায়। সাধাৰণতে, দৰগাহ/মছজিদত ৰাতিপুৱা প্ৰাৰ্থনাৰে দিনটো আৰম্ভ কৰিবলৈ সমাৱেশ হয়, তাৰ পিছত নিশাৰ প্ৰাৰ্থনা কৰা হয়। মছজিদত পদযাত্ৰা আৰু কুচকাৱাজৰ লগতে সাম্প্ৰদায়িক আহাৰ ও আছে। বাৰ্তা আৰু ই-কাৰ্ডৰ জৰিয়তে ঈদ-ই-মিলাদৰ শুভেচ্ছা প্ৰেৰণ কৰাটো ক্ৰমান্বয়ে জনপ্ৰিয় হৈ উঠিছে। সামগ্ৰিকভাৱে, পৰিয়ালৰ সৈতে সময় কটোৱা আৰু শিশুসকলক পয়গম্বৰ মুহাম্মাদৰ জীৱনৰ বিষয়ে অনুপ্ৰেৰণামূলক কাহিনী আৰু কবিতা কোৱাৰ বাবে এইটো এটা ভাল দিন, তেওঁৰ ওপৰত শান্তি আৰু আশীৰ্বাদ থাকিব।

মাওলিড তথ্য

  • মালৱিদে পয়গম্বৰ মুহাম্মাদৰ ঘটনা, জন্ম আৰু মৃত্যু দুয়োটা ভাগ বতৰা কৰে, শান্তি আৰু আশীৰ্বাদ তেওঁৰ ওপৰত আছে।
  • মুছলমানসকলে দান আৰু দান-বৰঙণিত লিপ্ত হয়, আৰু দৰিদ্ৰ লোকসকলক পৰিৱেশন কৰা ভোজৰ ব্যৱস্থা কৰে।
  • মাওলিদক পশ্চিম আফ্ৰিকাত মাওলাউড বুলি জনা যায়।
  • ১৫৮৮ চনত মাওলিদক প্ৰথমবাৰৰ বাবে অটোমানসকলে চৰকাৰী বন্ধ ঘোষণা কৰিছিল।
  • নবীৰ জন্মতাৰিখ, শান্তি আৰু আশীৰ্বাদ তেওঁৰ ওপৰত থকা সন্দৰ্ভত মুছলমান সম্প্ৰদায়ৰ ভিতৰৰ অংশবোৰ বিভক্ত কৰা হৈছে।
  • মুছলিম সম্প্ৰদায়ৰ কিছুমান অংশই বিশ্বাস কৰে যে ঈদ আল-ফিতৰ আৰু ঈদ-ই-আধাৰ বাহিৰে, ইছলামী পবিত্ৰ কিতাপ অনুসৰি আন কোনো অনুষ্ঠান উদযাপন কৰিব নালাগে।
  • চৌদি আৰৱ আৰু কাটাৰত, মাওলিদ বন্ধ আৰু উদযাপন নিষিদ্ধ।
  • যিবোৰ দেশত ইয়াক উদযাপন কৰা হয়, মানুহে সেউজীয়া বেনাৰ, পতাকা, কঁকাল বা মূৰত সেউজীয়া ফিটা বান্ধে, আৰু আজিৰ দিনটোত সেউজীয়া ৰঙৰ কাপোৰ পিন্ধে। সেউজীয়া ৰঙে ইছলাম আৰু স্বৰ্গক প্ৰতিনিধিত্ব কৰে।
  • পাকিস্তানৰ মাওলিদত বন্দুকৰ অভিবাদন আৰু ধৰ্মীয় মন্ত্ৰ সচৰাচৰ দেখা যায়।
  • জম্মু-কাশ্মীৰত নবীৰ ধ্বংসাবশেষ প্ৰদৰ্শন আৰু নিশাৰ প্ৰাৰ্থনাআৰু ধ্বংসাবশেষ প্ৰদৰ্শনৰ সৈতে ভাৰতত মাওলিদ পালন কৰা হয়; আৰু তেলেংগানাত ৰেলী আৰু পেৰেড।

পালনৰ পাৰ্থক্য যিয়েই নহওঁক, ঈদ মিলাদ উন নবীৰ দিনটো ইছলামত যথেষ্ট গুৰুত্বপূৰ্ণ দিন আৰু বহু শতিকাৰ পাছতো তেওঁৰ অসাধাৰণ জীৱন আৰু শিক্ষাৰ বিষয়ে চিন্তা, পঢ়া বা শুনি অতিবাহিত কৰা হয়।

You can read also

References

Eid Milad un Nabi (Mawlid) 2021 And 12 Rabi ul-Awwal: Importance And History

  1. I collected from Wikipedia

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *