November 30, 2021

History of Negheriting Shiva Doul in Assamese নেঘেৰিটীং শিৱ দৌলৰ ইতিহাস

নেঘেৰিটিং শিৱদৌল অসমৰ গোলাঘাট জিলাৰ অন্তৰ্গত দেৰগাঁও নগৰৰ পৰা পূৱফালে ছয় কিঃমিঃ মান আঁতৰত সুন্দৰ প্ৰাকৃতিক পৰিবেশৰ মাজত অৱস্থিত। নেঘেৰিটিং শিৱদৌলটো দুশ বছৰৰো অধিক পুৰণি বুলি অনুমান কৰা হৈছে। তিনিকুৰি পোন্ধৰটা শিলৰ চিৰি উঠি গৈ প্ৰায় বিশ গজমান চিৰি নোহোৱা ক্ৰমান্বয়ে ওপৰলৈ উঠি যোৱা বাট অতিক্ৰম কৰি মন্দিৰৰ লোহাৰ গেটখন পোৱা যায়। গেটৰ পৰা এশ গজ গলেই মন্দিৰৰ বাটচ’ৰা পোৱা যায়। মন্দিৰটো চৌহদৰ দহবিঘা মাটিৰ মাজতে মন্দিৰটো অৱস্থিত।

নেঘেৰিটীং শিৱ দৌলৰ ইতিহাস History of Negheriting Shiva Doul in Assamese

নেঘেৰিটিং শিৱ দৌল হৈছে অসমৰ দেৰগাঁও জিলাৰ এটা বিখ্যাত শিৱ মন্দিৰ। এইটো এটা পাহাৰৰ ওপৰত নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল আৰু গোলাঘাট জিলাৰ এটা অংশ। ইয়াক কচাৰী শাসকসকলে অষ্টম-৯শ শতিকাত নিৰ্মাণ কৰিছিল কিন্তু প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগৰ বাবে ধ্বংস হৈছিল। ১৬৮৭ চনত ৰাজেশ্বৰ সিংগা নামৰ এজন মাধৱ ৰজাই ইয়াক পুনৰ নিৰ্মাণ কৰে।

যদি পৌৰাণিক কাহিনীবোৰ বিশ্বাস কৰা হয়, মন্দিৰটো প্ৰথমতে দিহিং নদীৰ পাৰৰ শিলবোৰ ব্যৱহাৰ কৰি নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল। অৱশ্যে, মন্দিৰটো ধ্বংস কৰা হৈছিল আৰু ইয়াৰ অৱশেষ গজপেনেমাৰা নামৰ এখন অৰণ্যত পোৱা গৈছিল। ইয়াক চৌধুৰী ৰজা চুচেনফাই পুনৰ নিৰ্মাণ কৰিছিল কিন্তু দিহিং নদীয়ে ইয়াৰ গতিপথ সলনি কৰি পুনৰ মন্দিৰধ্বংস কৰিছিল। পিছত এজন ভক্তই শিৱ লিঙ্গ আৰু মন্দিৰৰ ধ্বংসাৱশেষ নদীৰ অগভীৰ পানীত পাইছিল, যি ঠাইখন এতিয়া শীতল নেঘেৰী নামেৰে জনাজাত। ৰাজেশ্বৰ সিঙে পিছত মন্দিৰটো পুনৰ নিৰ্মাণ কৰিছিল আৰু ই এতিয়াও ওখ হৈ আছে।

মুখ্য শিৱ মন্দিৰটো আন চাৰিটা মন্দিৰেৰে আগুৰি আছে, প্ৰতিটো দুৰ্গা, বিষ্ণু, গণেশ আৰু সূৰ্য। মূল মন্দিৰটোত এটা বানিঙ্গা আছে যাৰ ব্যাস ৩ ফুট।

কেনেকৈ স্থাপত্য হল Architecture of Negheriting Shiva Doul in Assamese

মূল মন্দিৰটো বিষ্ণু, গণেশ, সূৰ্য আৰু দুৰ্গা মন্দিৰ নামৰ আন চাৰিটা মন্দিৰেৰে আগুৰি আছে। মূল মন্দিৰত 3 ফুট ব্যাসৰ এটা বনলিঙ্গ স্থাপন কৰা হৈছে। জনশ্ৰুতি অনুসৰি উৰবা নামৰ এজন ঋষিয়ে এই ঠাইতে এটা দ্বিতীয় কাশী স্থাপন কৰিব বিচাৰিছিল যাৰ বাবে তেওঁ তাত বহুতো শিৱ লিংগ সংগ্ৰহ কৰিছিল

নাম কেনেকৈ হল

মন্দিৰটো থকা ঠাইখন এসময়ত স্থানীয়ভাৱে নেঘেৰী নামেৰে জনাজাত এটা অদ্ভুত চৰাইৰ বাসস্থান আছিল। এই নামৰ পৰা ঠাইখন নেঘেৰিটিং নামেৰে জনাজাত হৈছে

কোনে তত্বাৱধান কৰিছিল

ভূধৰ আগমাচাৰজী নামৰ এজন পুৰোহিতক ৰজা ৰাজেশ্বৰ সিঙে মন্দিৰৰ সঠিক তত্বাৱধানৰ বাবে আৰু লগতে ৰীতি-নীতি পালনৰ বাবে নিযুক্ত কৰিছিল। আগমাচাৰজী পৰিয়ালে এতিয়াও নিয়মীয়াকৈ উপাসনা আৰু অন্যান্য তত্বাৱধানৰ কাম কৰে। দেওনাতি নামৰ গীত আৰু নৃত্য পৰিৱেশনৰ ৰীতি-নীতি মন্দিৰত মুখ্য আছিল

এই মন্দিৰত বান্দৰ পোৱা যায়

মন্দিৰৰ অন্যতম আকৰ্ষণ হৈছে বান্দৰ। মন্দিৰটো ৰিচাছ বান্দৰৰ ঘৰ য’ত এই প্ৰজাতিৰ যথেষ্ট জনসংখ্যা আছে

কেনেকৈ যাব How to Reach

নেঘেৰিটিং শিৱ মন্দিৰ এটা পাহাৰৰ ওপৰত অৱস্থিত আৰু এই ঠাইত উপনীত হ’বলৈ আপোনাক প্ৰথমে চহৰ দেৰগাওঁ পাবলৈ প্ৰয়োজন। ফুৰকাটিং ৰেলৱে জংচনৰ পৰা, আপুনি দেৰগাঁও পাবলৈ ভাড়াৰ গাড়ীৰ সুবিধা ল’ব পাৰে, ৰাজ্যিক বাছবোৰেও ঠাইখন যোৰহাটলৈ সংযোগ কৰে। ৩৭ নং ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথ দেৰগাঁওৰ মাজেৰে পাৰ হৈ গৈছে আৰু মন্দিৰটো ইয়াৰ পৰা মাত্ৰ ১.৫ কিলোমিটাৰ দূৰত আছে। বাছ ষ্টেণ্ডত বহুতো অটো ৰিক্সা আছে যিয়ে আপোনাক মন্দিৰৰ পাহাৰলৈ লৈ যাব পাৰে।

ভ্ৰমণ কৰাৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সময়

শীতকাল হৈছে নেঘেৰিটিং শিৱ মন্দিৰ ভ্ৰমণ কৰাৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সময়। আপুনি মহাশিৱৰাত্ৰি বা প্ৰদোশমৰ সময়তো ভ্ৰমণ কৰিব পাৰে।

You can read also

References

  1. I collected from Wikipedia
  2. assam.gov.in

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *