November 30, 2021

Essay on Khilafat Movement in Assamese। খিলাফত আন্দোলনৰ ইতিহাস

খিলাফত আন্দোলনৰ ইতিহাস Khilafat Movement in Assamese

খিলাফত আন্দোলন, যাক ভাৰতীয় মুছলমান আন্দোলন (১৯১৯-২৪) বুলিও জনা যায়, আছিল ব্ৰিটিছ ভাৰতৰ মুছলমানসকলে শৌকত আলী, মৌলানা মহম্মদ আলী জৌহাৰ, হাকীম আজমল খান, [1][2] আৰু আবুল কালাম আজাদ[3]ৰ নেতৃত্বত আৰম্ভ কৰা এক সমগ্ৰ ইছলামবাদী ৰাজনৈতিক প্ৰতিবাদী অভিযান, যাক চুন্নী মুছলমান নেতা, চুন্নী ৰাজনৈতিক কৰ্তৃত্ব হিচাপে গণ্য কৰা হৈছিল। এইটো স্ক্ৰীমৰ চুক্তিৰ দ্বাৰা প্ৰথম বিশ্বযুদ্ধৰ পিছত খলিফা আৰু অটোমান সাম্ৰাজ্যৰ ওপৰত আৰোপ কৰা নিষেধাজ্ঞাৰ বিৰুদ্ধে এক প্ৰতিবাদ আছিল

১৯২২ চনৰ শেষৰ ফালে তুৰ্কীয়ে অধিক অনুকূল কূটনৈতিক স্থিতি লাভ কৰি ধৰ্মনিৰপেক্ষতাৰ দিশে আগবাঢ়ি যোৱাৰ পিছত আন্দোলনটো ভেঙ্গে পৰে। ১৯২৪ চনৰ ভিতৰত তুৰ্কীয়ে খলিফাৰ ভূমিকা বাতিল কৰে

পৃষ্ঠভূমি

অটোমান চুলতান আব্দুল হামিদ দ্বিতীয় (১৮৪২-১৯১৮) পশ্চিমীয়া আক্ৰমণ আৰু বিভাজনৰ পৰা অটোমান সাম্ৰাজ্যক সুৰক্ষিত কৰিবলৈ আৰু ঘৰুৱা গণতান্ত্ৰিক বিৰোধীক চূৰ্ণ-বিচূৰ্ণ কৰাৰ বাবে তেওঁৰ সমগ্ৰ ইছলামবাদী কাৰ্যসূচী আৰম্ভ কৰিছিল। তেওঁ উনবিংশ শতিকাৰ শেষৰ ফালে জামালুদ্দিন আফগানি নামৰ এজন দূতক ভাৰতলৈ পঠিয়াইছিল। [7] অটোমান ৰাজতন্ত্ৰৰ কাৰণে ভাৰতীয় মুছলমানসকলৰ মাজত ধৰ্মীয় আবেগ আৰু সহানুভূতি ৰখাৰ সৃষ্টি কৰিছিল। খলিফা হোৱাৰ বাবে, অটোমান চুলতান বিশ্বৰ সকলো চুন্নী মুছলমানৰ সৰ্বোচ্চ ধৰ্মীয় আৰু ৰাজনৈতিক নেতা আছিল। অৱশ্যে, এই কৰ্তৃত্ব প্ৰকৃততে কেতিয়াও ব্যৱহাৰ কৰা হোৱা নাছিল।

বহু সংখ্যক মুছলমান ধৰ্মীয় নেতাই খিলাফতৰ হৈ সজাগতা বিয়পা আৰু মুছলমানঅংশগ্ৰহণ বিকাশৰ বাবে কাম কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। মুছলিম ধৰ্মীয় নেতা মৌলানা মেহমুদ হাছানে অটোমান সাম্ৰাজ্যৰ সমৰ্থনত স্বাধীনতাৰ ৰাষ্ট্ৰীয় যুদ্ধ আয়োজন কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল। Khilafat Movement in Assamese

আব্দুল হামিদ দ্বিতীয়ই যুৱ তুৰ্ক বিপ্লৱৰ দ্বাৰা দ্বিতীয় সাংবিধানিক যুগৰ আৰম্ভণি চিহ্নিত কৰি সাংবিধানিক ৰাজতন্ত্ৰ পুনৰুদ্ধাৰ কৰিবলৈ বাধ্য হৈছিল। তেওঁৰ পিছত তেওঁৰ ভাতৃ মেহমেদ ভি (১৮৪৪-১৯১৮) হৈছিল কিন্তু বিপ্লৱৰ পিছত, অটোমান সাম্ৰাজ্যৰ প্ৰকৃত শক্তি জাতীয়তাবাদীসকলৰ ওচৰত আছিল। এই আন্দোলন লণ্ডনৰ সন্মিলনত (ফেব্ৰুৱাৰী ১৯২০) এটা বিষয় আছিল; অৱশ্যে, জাতীয়তাবাদী আৰৱসকলে ইয়াক আৰৱ ভূমিৰ ইছলামী আধিপত্য অব্যাহত ৰখাৰ ভাবুকি হিচাপে দেখিছিল

বিভাজন

প্ৰথম বিশ্বযুদ্ধৰ সময়ত কেন্দ্ৰীয় শক্তিৰ পক্ষ লৈ অটোমান সাম্ৰাজ্যই এক ডাঙৰ সামৰিক পৰাজয়ৰ সন্মুখীন হৈছিল। ভাৰ্চাইলৰ চুক্তিয়ে (১৯১৯) ইয়াৰ আঞ্চলিক পৰিসৰ হ্ৰাস কৰে আৰু ইয়াৰ ৰাজনৈতিক প্ৰভাৱ হ্ৰাস কৰে কিন্তু বিজয়ী ইউৰোপীয় শক্তিয়ে অটোমান চুলতানৰ খলিফা হিচাপে মৰ্যাদা সুৰক্ষিত কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়ে। অৱশ্যে, স্ক্ৰীমব্ৰেছ চুক্তিৰ (১৯২০) অধীনত, পেলেষ্টাইন, চিৰিয়া, লেবানন আৰু ইৰাকৰ দৰে অঞ্চলসমূহ সাম্ৰাজ্যৰ পৰা বিচ্ছিন্ন কৰা হৈছিল।

তুৰ্কীৰ ভিতৰতে এক প্ৰগতিশীল, ধৰ্মনিৰপেক্ষ জাতীয়তাবাদী আন্দোলনৰ উদ্ভৱ হয়, যাক তুৰ্কী জাতীয় আন্দোলন বুলি জনা যায়। তুৰ্কীৰ স্বাধীনতা যুদ্ধৰ (১৯১৯-১৯২৩) সময়ত মুস্তাফা কেমাল Atatürk নেতৃত্বত তুৰ্কী বিপ্লৱীসকলে লাউচেন চুক্তি (১৯২৩)ৰ সৈতে স্ক্ৰীমব্ৰেছচুক্তি বাতিল কৰে। Atatürk সংস্কাৰঅনুসৰি, তুৰ্কী গণৰাজ্যই ১৯২৪ চনত খিলাফতৰ স্থিতি বিলুপ্ত কৰে আৰু তুৰ্কীৰ ভিতৰত ইয়াৰ ক্ষমতা তুৰ্কীৰ গ্ৰেণ্ড নেচনেল এচেম্বলীলৈ স্থানান্তৰ কৰে।

দক্ষিণ এছিয়াত খিলাফত আন্দোলন

যদিও সমগ্ৰ মুছলমান বিশ্বত ৰাজনৈতিক কাৰ্যকলাপ আৰু খিলাফতৰ হৈ জনপ্ৰিয় হাহাকাৰ উদ্ভৱ হৈছিল, আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰ্যকলাপভাৰতত সংঘটিত হৈছিল। অক্সফৰ্ডৰ এগৰাকী বিশিষ্ট শিক্ষিত মুছলমান সাংবাদিক মৌলানা মহম্মদ আলী জোহৰে ঔপনিৱেশিক চৰকাৰৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিৰোধ আৰু খিলাফতৰ সমৰ্থনৰ বাবে চাৰি বছৰ কাৰাবাস খাটিছিল। তুৰ্কীৰ স্বাধীনতা যুদ্ধৰ আৰম্ভণিতে, মুছলমান ধৰ্মীয় নেতাসকলে খিলাফতৰ বাবে আশংকা কৰিছিল, যাক ইউৰোপীয় শক্তিবোৰে সুৰক্ষা দিবলৈ অনিচ্ছুক আছিল। ভাৰতৰ কিছুমান মুছলমানৰ বাবে, তুৰ্কীত সহ-মুছলমানসকলৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াৰ সম্ভাৱনা আছিল এনাথেমা। [9] ইয়াৰ প্ৰতিষ্ঠাপক আৰু অনুগামীসকলৰ বাবে খিলাফত কোনো ধৰ্মীয় আন্দোলন নাছিল বৰঞ্চ তুৰ্কীত তেওঁলোকৰ সহযোগী মুছলমানসকলৰ সৈতে একতা প্ৰদৰ্শন আছিল Khilafat Movement in Assamese

মহম্মদ আলী আৰু তেওঁৰ ভাতৃ মৌলানা শৌকত আলীয়ে অন্যান্য মুছলমান নেতা যেনে পিৰ গোলাম মুজাদ্দী চৰহান্দি শ্বেখ শৌকত আলী চিদ্দিকী, ড০ মুখতাৰ আহমেদ আনছাৰী, ৰইছ-উল-মুহাজিৰিন বেৰিষ্টাৰ জান মুহাম্মাদ জুনেজো, হাছৰত মোহনী, চৈয়দ আতা উল্লাহ শ্বাহ বুখাৰী, মৌলানা আবুল কালাম আজাদ আৰু ড০ হাকিম আফাত খানৰ দৰে আন মুছলমান নেতাসকলৰ সৈতে যোগদান কৰি অল ইণ্ডিয়া কমিটি গঠন কৰে। সংগঠনটো ভাৰতৰ লক্ষ্ণৌত ঘৰুৱা শৌকত আলীত অৱস্থিত আছিল, যি হৈছে জমিদাৰ শৌকত আলী চিদ্দিকীৰ চৌহদ। তেওঁলোকে মুছলমানসকলৰ মাজত ৰাজনৈতিক ঐক্য গঢ়ি তোলা আৰু খিলাফতৰ সুৰক্ষাৰ বাবে তেওঁলোকৰ প্ৰভাৱ ব্যৱহাৰ কৰাৰ লক্ষ্য ৰাখিছিল। ১৯২০ চনত তেওঁলোকে খিলাফত ইস্তাহাৰ প্ৰকাশ কৰে, য’ত ব্ৰিটিছসকলক খিলাফত সুৰক্ষা দিবলৈ আৰু ভাৰতীয় মুছলমানসকলক একত্ৰিত হ’বলৈ আৰু এই উদ্দেশ্যৰ বাবে ব্ৰিটিছসকলক জবাবদিহি কৰিবলৈ আহ্বান জনোৱা হয়। [11] বংগৰ খিলাফত সমিতিত মহম্মদ আক্ৰাম খান, মনৰুজ্জমান ইছলামাবাদী, মুজিবুৰ ৰহমান খান আৰু চিত্তৰঞ্জন দাস অন্তৰ্ভুক্ত আছিল

১৯২০ চনত খিলাফত নেতা আৰু ভাৰতৰ সৰ্ববৃহৎ ৰাজনৈতিক দল ইণ্ডিয়ান নেচনেল কংগ্ৰেছ আৰু জাতীয়তাবাদী আন্দোলনৰ মাজত মিত্ৰতা কৰা হয়। কংগ্ৰেছ নেতা মোহনদাস গান্ধী আৰু খিলাফত নেতাসকলে খিলাফত আৰু স্বৰাজৰ কাৰণত একেলগে কাম আৰু যুঁজ দিয়াৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিছিল। ঔপনিৱেশিক চৰকাৰৰ ওপৰত চাপ বৃদ্ধি কৰিবলৈ বিচাৰি খিলাফাতিবাদীসকল অসহযোগ আন্দোলনৰ এক মুখ্য অংশ হৈ পৰিছিল – এক দেশব্যাপী গণ, শান্তিপূৰ্ণ আইন অমান্যৰ অভিযান। কিছুমানে আমানুল্লাহ খানৰ অধীনত উত্তৰ-পশ্চিম সীমান্ত প্ৰদেশৰ পৰা আফগানিস্তানলৈ প্ৰব্ৰজনৰ প্ৰতিবাদত লিপ্ত হৈছিল। [13] ড০ আনছাৰী, মৌলানা আজাদ আৰু হাকীম আজমল খানৰ দৰে খিলাফত নেতাসকলেও ব্যক্তিগতভাৱে গান্ধীৰ ঘনিষ্ঠতা বৃদ্ধি পাইছিল। এই নেতাসকলে মুছলমানসকলৰ বাবে স্বতন্ত্ৰ শিক্ষা আৰু সামাজিক পুনৰুজ্জীৱিতকৰণৰ বাবে ১৯২০ চনত জামিয়া মিলিয়া ইছলামিয়া প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল।

অসহযোগ অভিযান প্ৰথমতে সফল হৈছিল। কাৰ্যসূচীটো বিধান পৰিষদ, চৰকাৰী বিদ্যালয়, মহাবিদ্যালয় আৰু বিদেশী সামগ্ৰী বৰ্জনৰ সৈতে আৰম্ভ হৈছিল। চৰকাৰে উপাধি আৰু পাৰ্থক্যৰ কাম কৰে আৰু আত্মসমৰ্পণ কৰে। [উদ্ধৃতিৰ প্ৰয়োজন] সমগ্ৰ ভাৰতত ব্যাপক প্ৰতিবাদ, ধৰ্মঘট আৰু আইন অমান্যকাৰ্য বিয়পি পৰিছিল। হিন্দু আৰু মুছলমানসকলে এই অভিযানত যোগ দিছিল, যিটো প্ৰথমতে শান্তিপূৰ্ণ আছিল। গান্ধী, আলী ভাতৃ আৰু অন্যান্যসকলক ঔপনিৱেশিক চৰকাৰে দ্ৰুততাৰে গ্ৰেপ্তাৰ কৰিছিল। তেহৰিক-ই-খিলাফতৰ পতাকাৰ তলত, মৌলানা মঞ্জুৰ আহমেদ আৰু মৌলানা লুৎফুল্লা হন ডানকাউৰীক লৈ গঠিত পঞ্জাৱৰ খিলাফত ৰ প্ৰতিনিধিত্বে সমগ্ৰ ভাৰতত এক আগশাৰীৰ ভূমিকা গ্ৰহণ কৰিছিল, পঞ্জাৱত (চিৰচা, লাহোৰ, হাৰিয়ানা ইত্যাদি) এক বিশেষ ঘনত্বৰ সৈতে।

পতন

যদিও ঔপনিৱেশিক চৰকাৰৰ সৈতে আলোচনা কৰি তেওঁলোকৰ কাৰ্যকলাপ অব্যাহত ৰাখিছিল, খিলাফত আন্দোলন দুৰ্বল হৈ পৰিছিল কিয়নো মুছলমানসকল কংগ্ৰেছ, খিলাফত কাৰণ আৰু মুছলিম লীগৰ বাবে কাম কৰাৰ মাজত বিভক্ত আছিল

অন্তিম আঘাতটো মুস্তাফা কেমাল পাশাৰ বাহিনীৰ বিজয়ৰ সৈতে আহিছিল, যিয়ে স্বাধীন তুৰ্কীত এক প্ৰগতিশীল, ধৰ্মনিৰপেক্ষ গণৰাজ্য স্থাপনৰ বাবে অটোমান শাসনক উৎখাত কৰিছিল। তেওঁ খলিফাৰ ভূমিকা বাতিল কৰে আৰু ভাৰতীয়সকলৰ পৰা কোনো সহায় বিচৰা নাছিল Khilafat Movement in Assamese

খিলাফত নেতৃত্ব বিভিন্ন ৰাজনৈতিক ভিত্তিত খণ্ডিত হৈছিল। চৈয়দ আতা উল্লাহ শ্বাহ বুখাৰীয়ে চৌধুৰী আফজল হকৰ সমৰ্থনত মজলিস-ই-আহৰাৰ-ই-ইছলাম সৃষ্টি কৰিছিল। ড০ আনছাৰী, মৌলানা আজাদ আৰু হাকীম আজমল খানৰ দৰে নেতাসকল গান্ধী আৰু কংগ্ৰেছৰ শক্তিশালী সমৰ্থক হৈ আছিল। আলি ভাতৃসকলে মুছলিম লীগত যোগদান কৰিছিল। তেওঁলোকে লীগৰ জনপ্ৰিয় আবেদন আৰু পৰৱৰ্তী পাকিস্তান আন্দোলনৰ বিকাশত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিব। অৱশ্যে ১৯৩১ চনত যিৰূচালেমত খিলাফত ৰদ কৰাৰ পিছত খিলাফতৰ বিষয়ে কি কৰা উচিত তাক নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ এখন খিলাফত সন্মিলন অনুষ্ঠিত হৈছিল। [17] ঔজলা খুৰ্দ আদি গাঁৱৰ লোকসকল এই কাৰণত মুখ্য অৱদান আগবঢ়াইছিল।

উত্তৰাধিকাৰী

খিলাফত আন্দোলনই বিতৰ্ক আৰু শক্তিশালী মতামতৰ সৃষ্টি কৰে। সমালোচকসকলৰ দ্বাৰা, ইয়াক এক সৰ্ব-ইছলামবাদী, মৌলবাদী মঞ্চৰ ওপৰত আধাৰিত আৰু ভাৰতীয় স্বাধীনতাৰ কাৰণৰ প্ৰতি মুখ্যতঃ উদাসীন বুলি গণ্য কৰা হয়। খিলাফতৰ সমালোচকসকলে কংগ্ৰেছৰ সৈতে ইয়াৰ মিত্ৰতাক সুবিধাজনক বিবাহ হিচাপে চায়। খিলাফতৰ সমৰ্থকসকলে ইয়াক ভাৰতত অসহযোগ আন্দোলনৰ সৃষ্টি কৰা স্ফুলিঙ্গ আৰু হিন্দু-মুছলমান সম্পৰ্ক উন্নত কৰাৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ মাইলৰ খুঁটি হিচাপে চায়, আনহাতে পাকিস্তান আৰু মুছলমান বিচ্ছিন্নতাবাদৰ অধিবক্তাসকলে ইয়াক পৃথক মুছলমান ৰাষ্ট্ৰ প্ৰতিষ্ঠাৰ দিশত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ পদক্ষেপ হিচাপে বিবেচনা কৰে। আলি ভাতৃসকলক পাকিস্তানৰ প্ৰতিষ্ঠাপক-পিতৃ হিচাপে গণ্য কৰা হয়, আনহাতে আজাদ, ড০ আনছাৰী আৰু হাকীম আজমল খানক ভাৰতত ৰাষ্ট্ৰীয় নায়ক হিচাপে ব্যাপকভাৱে উদযাপন কৰা হয়

You also Read

References

  1.  “Indian National Congress by Encyclopædia Britannica”.
  2.  Sarkar, Sumit (1983). Modern India, 1885–1947. Macmillan. পৃষ্ঠা. 1–4.
  3.  Metcalf, B.; Metcalf, T. R. (9 October 2006). A Concise History of Modern India (2nd সম্পাদনা). Cambridge University Press. 
  4.  Guha, Ramachandra (12 August 2008). India After Gandhi: The History of the World’s Largest Democracy. Harper Collins. । আহৰণ কৰা হৈছে: 23 August 2012.
  5. Something I collected from Wikipedia

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *