July 7, 2024

স্বাধীনতা দিৱস | Essay on Independence Day in Assamese

Essay on Independence Day in Assamese

পৰিচয় Introduction

15 আগষ্টত প্ৰতিবছৰে উদযাপন কৰা ভাৰতীয় স্বাধীনতা দিৱস, সেই দিনটো চিহ্নিত কৰে যেতিয়া ভাৰতে 1947 চনত ব্ৰিটিছ শাসনৰ পৰা স্বাধীনতা লাভ কৰিছিল। এই ঐতিহাসিক অনুষ্ঠানটো এটা ৰাষ্ট্ৰীয় বন্ধৰ দিন যি প্ৰতিজন ভাৰতীয় নাগৰিকৰ হৃদয় আৰু আত্মাৰ সৈতে প্ৰতিধ্বনিত হয়। দিনটো দেশপ্ৰেমৰ উৎসাহেৰে ভৰি আছে, আৰু সকলো স্তৰৰ লোক একত্ৰিত হৈ স্বাধীনতা সংগ্ৰামীসকলক শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জ্ঞাপন কৰে আৰু স্বাধীনতাসংগ্ৰামৰ সময়ত কৰা ত্যাগক সন্মান জনায়। এই প্ৰবন্ধটোত, আমি ভাৰতত এই দিনটোক বিশেষ কৰি তোলা তাৎপৰ্য, উদযাপন আৰু ৰীতি-নীতিৰ বিষয়ে আলোচনা কৰিম।

History of Independence Day in Assamese
from wiki

History of Independance Day Click Here

স্বাধীনতাৰ সংগ্ৰাম (The Struggle for Independence)

ভাৰতত ব্ৰিটিছ ঔপনিৱেশিক শাসন (British Colonial Rule in India )

প্ৰায় দুই শতিকাৰ পৰা ভাৰত ব্ৰিটিছ সাম্ৰাজ্যৰ অত্যাচাৰী শাসনৰ অধীনত আছিল। উপনিবেশস্থাপনে ভাৰতীয় অৰ্থনীতি, সংস্কৃতি আৰু সমাজৰ ওপৰত সুদূৰপ্ৰসাৰী প্ৰভাৱ পেলাইছিল। শোষণমূলক নীতি আৰু মৌলিক অধিকাৰৰ অস্বীকাৰে বিদ্ৰোহৰ জুই জ্বলাই ছিল যাৰ ফলত অৱশেষত স্বাধীনতা আন্দোলন হৈছিল।

স্বাধীনতা আন্দোলনৰ জন্ম (The Birth of the Independence Movement)

বিংশ শতিকাৰ আৰম্ভণিতে কেইবাজনো স্বাধীনতা সংগ্ৰামী আৰু নেতাৰ উত্থান ঘটিছিল যিসকলে ব্ৰিটিছৰ অত্যাচাৰৰ পৰা স্বশাসন আৰু মুক্তিৰ বাবে ওকালতি কৰিছিল। মহাত্মা গান্ধী, জৱাহৰলাল নেহৰু, সুভাষ চন্দ্ৰ বসু আৰু আন বহুতে অহিংস আইন অমান্য আৰু সক্ৰিয় প্ৰতিৰোধৰ জৰিয়তে জনসাধাৰণক একত্ৰিত কৰাত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল।

The Road to Freedom

নিমখ মাৰ্চ (Salt March)

ভাৰতৰ স্বাধীনতা সংগ্ৰামৰ অন্যতম প্ৰতিষ্ঠিত প্ৰতীক আছিল মহাত্মা গান্ধীয়ে আৰম্ভ কৰা নিমখ পদযাত্ৰা। ব্ৰিটিছ নিমখ কৰ ৰ বিৰুদ্ধে হোৱা এই প্ৰতিবাদই দেশখনক উৎসাহিত কৰে আৰু আন্তৰ্জাতিক দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰে, যি স্বাধীনতা প্ৰাপ্ত কৰাৰ বাবে ভাৰতৰ অটল সংকল্প প্ৰদৰ্শন কৰে।

ভাৰত ত্যাগ আন্দোলন (Quit India Movement)

১৯৪২ চনত মহাত্মা গান্ধীয়ে আৰম্ভ কৰা ভাৰত ত্যাগ আন্দোলনই স্বাধীনতাৰ সংগ্ৰামৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ সন্ধিক্ষণ হিচাপে চিহ্নিত কৰে। ই ব্ৰিটিছ শাসনৰ তাৎক্ষণিক সমাপ্তি দাবী কৰে আৰু ব্যাপক প্ৰতিবাদ, ধৰ্মঘট আৰু আইন অমান্যৰ সৃষ্টি কৰে, যাৰ ফলত ভাৰতৰ ওপৰত ঔপনিৱেশিক দখল দুৰ্বল হৈ যায়।

উদযাপন (Independence Day Celebrations)

Flag Hoisting Ceremony

দিল্লীৰ ঐতিহাসিক লালকিল্লাত প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা উত্তোলনকৰাৰ লগে লগে স্বাধীনতা দিৱস আৰম্ভ হয়। এই অনুষ্ঠানত বিশিষ্ট ব্যক্তি আৰু নাগৰিকসকলে একেধৰণে অংশগ্ৰহণ কৰে আৰু দেশজুৰি পোনপটীয়াকৈ সম্প্ৰচাৰ কৰা হয়।

Cultural Programs and Parades

সমগ্ৰ দেশতে বিদ্যালয়, মহাবিদ্যালয় আৰু সম্প্ৰদায়সমূহে সাংস্কৃতিক অনুষ্ঠান, কুচকাৱাজ আৰু প্ৰদৰ্শনৰ আয়োজন কৰে যি ভাৰতৰ বৈচিত্ৰ্য আৰু ঐক্য উদযাপন কৰে। দেশপ্ৰেমমূলক গীত, নৃত্য প্ৰদৰ্শন আৰু নাট্য উপস্থাপনে মানুহক স্বাধীনতা প্ৰাপ্ত কৰাৰ বাবে কৰা ত্যাগৰ কথা মনত পেলাই দিয়ে।

Contribute to Freedom Fighters

স্বাধীনতা দিৱস হৈছে দেশৰ স্বাধীনতাৰ বাবে সাহসিকতাৰে যুঁজ দিয়া সাহসী আত্মাসকলক শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জনোৱাৰ এক উপলক্ষ। সন্মান আৰু কৃতজ্ঞতাৰ চিহ্ন স্বৰূপে স্বাধীনতা সংগ্ৰামীসকলৰ স্মাৰক আৰু মূৰ্তিসমূহত পুষ্পস্তৱক অৰ্পণ কৰা হয়।

Customs and Traditions

Kite Flying

স্বাধীনতা দিৱসৰ এটা জনপ্ৰিয় পৰম্পৰা হ’ল ঘুড়ি উৰোৱা। ৰঙীন চিলাবোৰে আকাশখন কঢ়িয়াই আনে, যি ৰাষ্ট্ৰৰ স্বাধীনতা আৰু ইয়াৰ লোকসকলৰ বৰ্ধিত আকাংক্ষাৰ প্ৰতীক।

Tri-Color Decorations

দেশত দেশপ্ৰেমৰ উৎসাহ আৰু গৌৰৱৰ অনুভূতি প্ৰদৰ্শন কৰিবলৈ ঘৰ, ৰাস্তা আৰু ৰাজহুৱা স্থানবোৰ ভাৰতৰ ত্ৰিৰংগা পতাকা – গেৰুৱা, বগা আৰু সেউজীয়াৰে সজ্জিত।

Conclusion

ভাৰতীয় স্বাধীনতা দিৱস হৈছে প্ৰতিফলন, উদযাপন আৰু একতাৰ সময়। স্বাধীনতাৰ অন্বেষণত সাহসী আত্মাই কৰা অগণন ত্যাগক স্মৰণ কৰাৰ দিন। বতাহত ত্ৰিৰংগা উৰি অহাৰ লগে লগে আৰু দেশৰ সংগীত বতাহত প্ৰতিধ্বনিত হোৱাৰ লগে লগে, জীৱনৰ সকলো ক্ষেত্ৰৰ ভাৰতীয়সকলে একত্ৰিত হৈ স্বাধীনতাৰ সাৰাংশ কঢ়িয়াই আনিছে আৰু এক ঐক্যবদ্ধ, সামগ্ৰিক আৰু প্ৰগতিশীল ভাৰতৰ প্ৰতি তেওঁলোকৰ প্ৰতিশ্ৰুতি পুনৰ নৱীকৰণ কৰিছে।

You also Read

References

  1.  “Indian National Congress by Encyclopædia Britannica”.
  2.  Sarkar, Sumit (1983). Modern India, 1885–1947. Macmillan. পৃষ্ঠা. 1–4.
  3.  Metcalf, B.; Metcalf, T. R. (9 October 2006). A Concise History of Modern India (2nd সম্পাদনা). Cambridge University Press. 
  4.  Guha, Ramachandra (12 August 2008). India After Gandhi: The History of the World’s Largest Democracy. Harper Collins. । আহৰণ কৰা হৈছে: 23 August 2012.
  5. Something I collected from Wikipedia

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

If any mistake or error please kindly inform usthanks

7 thoughts on “স্বাধীনতা দিৱস | Essay on Independence Day in Assamese

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *