November 30, 2021

Why do we celebrate Diwali Festival in Assamese দেৱালী কিয় উদযাপন কৰা হয় তাৰ গুৰুত্ব কি

প্ৰতি বছৰে দেৱালী বা দীপাৱলী কিয় উদযাপন কৰা হয়, গুৰুত্ব আৰু ইতিহাস (দেৱালী কিয় উদযাপন কৰা হয়) Why we Celebrate diwali Festival, history, reason, importance in Assamese

দেৱালী উৎসৱে আমাৰ দেশৰ জনসাধাৰণৰ জীৱনত যথেষ্ট গুৰুত্ব বহন কৰে আৰু এই উৎসৱ প্ৰতি বছৰে অক্টোবৰ বা নৱেম্বৰ মাহত পৰে। এই দিনটোত মানুহে তেওঁলোকৰ ঘৰজ্বলাই তোলে আৰু দেৱী মাতৃ লক্ষ্মী আৰু গৌৰীৰ পুত্ৰ ভগৱান গণেশৰ উপাসনা কৰে। ভাৰতৰ উপৰিও বহুতো দেশত এই উৎসৱৰ বন্ধ ঘোষণা কৰা হৈছে।

2020 চনত দেৱালী কেতিয়া হয়: কেনেদৰে দেৱালী বিতংভাৱে উদযাপন কৰিব লাগে, শুভ মুহুৰ্ত, পূজা বিধি

Diwali Festival in Assamese
Diwali Festival in Assamese

দীপাৱলী বা দেৱালী উদযাপন কৰাৰ কাৰণ কি? 12 Reasons To Celebrate Diwali in Assamese

এই উৎসৱটো হিন্দু, শিখ, জৈন আৰু বৌদ্ধসকলৰ উৎসৱ যি প্ৰতি বছৰে কাৰ্তিক মাহৰ অমাৱস্যা দিৱসত আহে আৰু এই দিনটোৰ সৈতে প্ৰতিটো ধৰ্মৰ এক বিশেষ গুৰুত্ব আছে। একে সময়তে, দীপাৱলী উদযাপন কৰাৰ আঁৰত বহুতো কাহিনী আছে:

  • লক্ষ্মী মাৰ জন্মদিন – মালক্ষ্মীৰ জন্ম আজিৰ দিনটোতে হৈছিল আৰু একেদিনাই ভগৱান বিষ্ণুৰ সৈতেবিবাহপাশত আৱদ্ধ হৈছিল। ক’লৈ যায় যে প্ৰতি বছৰে সকলোৱে তেওঁলোকৰ ঘৰ জ্বলাই এই দুয়োজনৰ বিয়া উদযাপন কৰে।
  • লক্ষ্মী মা মুক্তি লাভ কৰিছিল – ভগৱান বিষ্ণুৰ পঞ্চম অৱতাৰে কাৰ্তিক অমাৱস্যাৰ দিনা ৰজা বালিৰ কাৰাগাৰৰ পৰা মাক লক্ষ্মীক উদ্ধাৰ কৰিছিল আৰু এইকাৰণে আজিৰ দিনটোত মাতৃ লক্ষ্মীক পূজা কৰা হয়।
  • জৈনসকলৰ বাবে বিশেষ দিন – জৈন ধৰ্মত শ্ৰদ্ধাকৰা আৰু আধুনিক জৈন ধৰ্মৰ প্ৰতিষ্ঠাপক যি দীপাৱলীৰ দিনা নিৰ্বাণ প্ৰাপ্ত কৰিছিল আৰু এই দিনটো তেওঁৰ ধৰ্মৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ কৰি তুলিছিল।
  • শিখসকলৰ বাবে বিশেষ দিৱস – এই দিনটো শিখ গুৰু অমৰ দাসৰ দ্বাৰা ৰঙা আখৰ দিৱস হিচাপে প্ৰতিষ্ঠানিক ৰূপত প্ৰতিষ্ঠা কৰা হৈছিল, যাৰ পৰা আজিৰ দিনটোত সকলো শিখে তেওঁলোকৰ গুৰুৰ আশীৰ্বাদ লাভ কৰে। ১৫৭৭ চনত দীপাৱলীৰ দিনা অমৃতসৰৰ সোণালী মন্দিৰৰ আধাৰশিলাও স্থাপন কৰা হৈছিল।
  • পাণ্ডৱসকল সম্পূৰ্ণ নিৰ্বাসিত আছিল – মহাভাৰতৰ মতে, কাৰ্তিক অমাৱস্যাৰ দিনা পাণ্ডৱসকলৰ নিৰ্বাসন সম্পূৰ্ণ হৈছিল আৰু তেওঁলোকক ভাল পোৱা লোকসকলে তেওঁলোকৰ বাৰাহ বৰ্ষৰ নিৰ্বাসন সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ উদযাপন ৰ বাবে তেওঁলোকৰ ঘৰত দিয়া জ্বলাইছিল।
  • বিক্ৰমাদিত্যত তিলকে শাসন কৰিছিল – বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ সাম্ৰাজ্য শাসন কৰা আমাৰ দেশৰ ৰজা বিক্ৰমাদিত্যকো একেদিনাই তিলকে শাসন কৰিছিল।
  • কৃষ্ণজীয়ে নৰকাসুৰক হত্যা কৰিছিল – দেৱকী নন্দন শ্ৰী কৃষ্ণই দীপাৱলীৰ এদিন আগতে নৰকাসুৰ ৰাক্ষসকো হত্যা কৰিছিল। যাৰ পিছত এই উৎসৱধুমধামেৰে উদযাপন কৰা হৈছিল।
  • ৰাম ভগৱানলৈ ঘৰলৈ উভতি আহি সুখী – আজিৰ দিনটোতে ভগৱান ৰামজীয়ে তেওঁৰ পত্নী সীতা আৰু ভাতৃ লক্ষ্মণৰ সৈতে সফলতাৰে 14 বছৰৰ নিৰ্বাসন কৰাৰ পিছত তেওঁৰ জন্মস্থান অযোধ্যালৈ উভতি আহিছিল। আৰু অযোধ্যাৰ বাসিন্দাসকলে তেওঁলোকৰ আগমন উদযাপন কৰিবলৈ দীপাৱলীক তেওঁলোকৰ ৰাজ্যত উদযাপন কৰিছিল। তেতিয়াৰ পৰা, এই উৎসৱ আমাৰ দেশত প্ৰতি বছৰে উদযাপন কৰা হয়।
  • শস্যউৎসৱ – খৰিফ শস্যৰ সময়তএই উৎসৱ টো আহে আৰু ই কৃষকসকলৰ বাবে সমৃদ্ধিৰ লক্ষণ আৰু এই উৎসৱকৃষকসকলে উৎসাহেৰে উদযাপন কৰে।
  • হিন্দু নৱবৰ্ষৰ দিৱস – দীপাৱলীৰ সৈতে, হিন্দু ব্যৱসায়ীৰ নৱবৰ্ষ আৰম্ভ হয় আৰু ব্যৱসায়ীসকলে আজিৰ দিনটোত তেওঁলোকৰ একাউণ্টৰ নতুন কিতাপ আৰম্ভ কৰে, আৰু নতুন বছৰ আৰম্ভ কৰাৰ আগতে তেওঁলোকৰ সকলো ঋণ পৰিশোধ কৰে।

দীপাৱলীৰ গুৰুত্ব Significance of Diwali in Assamese

  • দীপাৱলী উৎসৱ েবেয়াৰ ওপৰত ভালৰ জয়ৰ প্ৰতীক। আৰু এই দিনটোয়ে মানুহক সোঁৱৰাই দিয়ে যে সত্য আৰু ভালসদায় জয় লাভ কৰে।
  • ধাৰণা অনুসৰি, আজিৰ দিনটোত ফটকা ফাটিবলৈ শুভ আৰু তেওঁলোকৰ কণ্ঠই পৃথিৱীত বাস কৰা লোকসকলৰ সুখ প্ৰতিফলিত কৰে, যি দেৱতাসকলক তেওঁলোকৰ সম্পূৰ্ণ স্থিতি প্ৰদৰ্শন কৰে।
  • এই দিনটোত লক্ষ্মী মাৰ উপাসনা কৰাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ আৰু বিশ্বাস কৰা হয় যে যদি এই দিনটোত মাকক আন্তৰিকতাৰে পূজা কৰা হয় তেন্তে ঘৰত ধনৰ কোনো অভাৱ নাই।
  • এই উপলক্ষে, মানুহে উপহাৰ বিনিময় কৰে আৰু ইজনে সিজনৰ মুখত মিঠাই মিঠা কৰে, আৰু এনে কৰিলে তেওঁলোকৰ মাজত প্ৰেম বজাই ৰাখে। এই উৎসৱটোৱে মানুহক সংযুক্ত কৰি ৰখাত সহায় কৰে।

You can read also

References

  1. i collected from Wikipedia
  2. deepawali.co.in

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *