November 30, 2021

Diwali Festival in Assamese। দেৱালীৰ ইতিহাস

দেৱালীৰ ইতিহাস History of Diwali Festival in Assamese

দেৱালীদিপাৱলী বা দ্বীপান্বিতা চাৰি-পাঁচ দিনীয়া ভাৰতীয় পোহৰৰ উৎসৱ। প্ৰতি বছৰে শৰৎ কালত কাতি মাহৰ অমাবস্যা তিথিত হিন্দু সকল, জৈন সকল, শিখ সকল, আৰু কিছু বৌদ্ধ সকলে এই উৎসৱ পালন কৰে। এই উৎসৱ অত্যন্ত জনপ্ৰিয় আৰু ই “অন্ধকাৰৰ বিৰুদ্ধে পোহৰৰ, বেয়াৰ বিৰুদ্ধে ভালৰ আৰু অজ্ঞানৰ বিৰুদ্ধে জ্ঞানৰ বিজয়”ক প্ৰতিনিধিত্ব কৰে। পোহৰে জ্ঞান আৰু বিবেকক বুজায়। দেৱালীৰ সময়ত ঘৰ-দুৱাৰ, দোকান-পোহৰ, কাৰ্যালয়, মন্দিৰ আদি নানান আলোকসজ্জাৰে আলোকিত কৰা হয়। দেৱালীৰ ৰীতি-নীতি পাঁচদিনীয়াকৈ চলে যদিও উৎসৱৰ তৃতীয় দিনা হিন্দু দিনপঞ্জীমতে বছৰৰ আটাইতকৈ অন্ধকাৰ দিন কাতি মাহৰ অমাবস্যা তিথিত মূল দেৱালী পালন কৰা হয়। গ্ৰেগৰিয়ান বৰ্ষপঞ্জী মতে দ্বীপান্বিতা উৎসৱ সাধাৰণতে অক্টোবৰ-নৱেম্বৰ মাহৰ মাজত অনুষ্ঠিত হয়।

দেৱালীৰ আগে-আগে মানুহে তেওঁলোকৰ ঘৰ আৰু কৰ্মস্থানৰ চাফ-চিকুণ, পুনৰনিৰ্মাণ আৰু সৌন্দৰ্য্য বৰ্ধনত ব্যস্ত হয়।[7] দেৱালীৰ দিনা সকলোৱে সুন্দৰ সাজ পিন্ধি ঘৰৰ ভিতৰে বাহিৰে মিঠাতেলৰ মাটিৰ চাকি, মম, আলোকসজ্জাৰে আলোকিত কৰে। উত্তৰ ভাৰতত কেইদিনা ধন আৰু সম্পত্তিৰ অধিষ্ঠাত্ৰী দেৱী লক্ষ্মীৰ পূজা-অৰ্চনা কৰা হয়। ইয়াৰ লগতে বোমা-ফটকা ফুটাই আনন্দ কৰা দেৱালীৰ অন্যতম বৈশিষ্ট্য। দ্বীপান্বিতাৰ সময়ত ওচৰ-চুবুৰীয়া আৰু সম্পৰ্কীয় সকললৈ মিঠাই আৰু উপহাৰ আদান-প্ৰদানৰো নিয়ম আছে। দেৱালী সমগ্ৰ দক্ষিণ এছিয়াত উলহ-মালহৰে উদযাপন কৰাৰ লগতে গোটেই বিশ্বতে ভাৰতীয় মূলৰ মানুহৰ মাজত বিশেষভাৱে জনপ্ৰিয়।

দক্ষিণ এছিয়াৰ পৰা উৎপত্তি হোৱা পৌৰাণিক সংস্কৃত গ্ৰন্থ সমূহত পাঁচ দিনীয়া দেৱালী উৎসৱৰ উল্লেখ পোৱা যায়। ভাৰতৰ ভিন-ভিন অঞ্চলত এই উৎসৱ ভিন ভিন নামেৰে জনা যায়। ইয়াৰ লগতে দেৱালীৰ লগত সম্পৰ্কীয় নীতি-নিয়ম সমূহো অলপ বেলেগ বেলেগ। দেৱালী দুৰ্গা পূজাৰ দশমী তিথিৰ ১৮ দিনৰ পিছত অনুষ্ঠিত হয়। দেৱালী ধনতেৰাচৰ দিনাৰ পৰা আৰম্ভ হয়। ইয়াৰ দ্বিতীয় দিনা নৰক চতুৰ্দশী বোলা হয়। দক্ষিণ ভাৰতত এই দিনকে মূল দেৱালী বুলি পালন কৰা হয়। পশ্চিম, পূৱ আৰু উত্তৰ ভাৰতত তৃতীয় দিনা মূল দেৱালী অনুষ্ঠিত হয়। এই দিনা পশ্চিম আৰু উত্তৰ ভাৰতত লক্ষ্মী পূজা আৰু পূব ভাৰতৰত কালী পূজা অনুষ্ঠিত হয়। চতুৰ্থ দিনা গোবৰ্ধন পূজা অনুষ্ঠিত হয় আৰু পঞ্চম দিনা ভাতৃ দ্বিতীয়াৰে দেৱালী উৎসৱৰ সামৰণি পৰে। ভাতৃ দ্বিতীয় ভাতৃ-ভগ্নীৰ মাজৰ সম্পৰ্কৰ প্ৰতি উৎসৰ্গিত ৰাখীবন্ধনৰ সমকক্ষ উৎসৱ। হিন্দু আৰু শিখ সম্প্ৰদায়ৰ কিছুমানে কেইদিনা নিজৰ কৰ্মস্থলীত সা-সঁজুলি, যন্ত্ৰ-পাতি আদিৰ উদ্দেশ্যে বিশ্বকৰ্মা পূজা পাতে।

ভাৰতৰ অন্যান্য ধৰ্মাৱলম্বী সকলে দেৱালীৰ লগতে নিজা উৎসৱ পালন কৰে। জৈন সকলে দেৱালীৰ লগতে তীৰ্থকৰ মহাবীৰৰ জ্ঞান প্ৰাপ্তি উদযাপন কৰে। সেইদৰে শিখ সকলে মোগল কাৰাগাৰৰ পৰা গুৰু হৰগোবিন্দৰ মুক্তিৰ স্মৃতিত বন্দী চৰ দিৱস পালন কৰে। বৌদ্ধ ধৰ্ম পালন কৰা নেৱাৰ সকলে দেৱালীৰ লগত লক্ষ্মী পূজা আৰু বঙালী সকলে কালী পূজা অনুষ্ঠিত কৰে। মূল দেৱালী উৎসৱৰ দিনা ফিজি, গায়েনা, ভাৰত, মালয়েছিয়া (শ্ৰাৱকৰ বাদে), মৰিছাছ, ম্যানমাৰ, নেপাল, চিংগাপুৰ, শ্ৰীলংকা, চুৰিনাম, আৰু ট্ৰিনিদাদ আৰু টবাগ’ত চৰকাৰী বন্ধৰ দিন।

দেৱালী ২০২১ কেতিয়া আৰু শুভ মুহুৰ্ত কি

দীপাৱলী উৎসৱ দেশৰ অন্যতম বৃহৎ উৎসৱ। অন্ধকাৰৰ পৰা পোহৰলৈ জীৱন ৰক্ষাৰ সংকেত দিয়া এই উৎসৱটো যিমান উৎসাহেৰে উপাসনা কৰা হয় সিমানেই উদযাপন কৰা হয়। গোটেই মাহটোত, মানুহে দীপাৱলী উৎসৱৰ বাবে প্ৰস্তুতি চলয়, যি পৰিষ্কাৰভাৱে আৰম্ভ হয়, কিয়নো দেৱালীত লক্ষ্মী পূজা গুৰুত্বপূৰ্ণ, আৰু লক্ষ্মী বাস কৰে য’ত পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতা হয়।

দীপাৱলী কিয় উদযাপন কৰা হয় সেই বিষয়ে বহুতো কাহিনী আছে কিয় যিহেতু যিকোনো উৎসৱ ইয়াৰ পৌৰাণিক কাহিনীৰ বাবে অধিক জনপ্ৰিয়। হিন্দু সংস্কৃতিত পঞ্চগৰ বিশেষ গুৰুত্ব আছে, শুভ সময় নোচোৱাকৈ কোনো কাম কৰা নহয়, যিকোনো পূজা কেৱল শুভ মুহূৰ্ত টো চাই আৰম্ভ কৰা হয়।

দীপাৱলী কেতিয়া ২০২১ চনত আৰম্ভ Diwali Festival Dates in Assamese

দীপাৱলী কেতিয়া হয় – 2021 4 নৱেম্বৰত
কোনদিনা – বৃহস্পতিবাৰে

দীপাৱলীত তাৰিখ
নৱেম্বৰ ২ – ধন তেৰাছ
নৱেম্বৰ ৪ – নৰক চতুৰ্দশ
৪ নৱেম্বৰ – দীপাৱলী
৫ নৱেম্বৰ – গোবৰ্ধন পূজা
নৱেম্বৰ ৬ – ভাই দুজ

২০২০ চনত দীপাৱলীৰ পৱিত্ৰ উপলক্ষ-

আজিৰ দিনটোত, মা ধন লক্ষ্মীজীক পূজা কৰা হয় আৰু সকলোৱে মাতৃক তেওঁলোকৰ পৰিয়ালৰ সুখ আৰু সমৃদ্ধিৰ বাবে শুভেচ্ছা জনাইছে। এই পৱিত্ৰ দিনটোত মানুহে তেওঁলোকৰ ঘৰবোৰ ভালদৰে পৰিষ্কাৰ কৰে আৰু তেওঁলোকৰ গোটেই ঘৰটো দিয়া আৰু লাইটৰ ভিৰেৰে পোহৰ কৰে। এই দিনটোত, কেৱল শুভ মুহুৰ্তৰ সময়ত হে ৰাতি ঈশ্বৰৰ পূজা কৰা হয়।

দেৱালীত লক্ষ্মী পূজা প্ৰদোষ কালত অনুষ্ঠিত হয়, যি সূৰ্যাস্তৰ পিছত আৰম্ভ হয়। মহানিশিতা কালত তান্ত্ৰিক আৰু পণ্ডিত লোকসকলে উপাসনা কৰে, এইসকল লোক যি লক্ষ্মী পূজাৰ বিষয়ে ভালদৰে জানে। আম ইনচান লক্ষ্মী পূজা কেৱল প্ৰদোষ কালত হে কৰা হয়। প্ৰদোষ কালতো স্থিৰ বিবাহত উপাসনা কৰাটো সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ বুলি গণ্য কৰা হয়। কোৱা হয় যে এক স্থিৰ বিবাহত পূজা কৰি, লক্ষ্মী ঘৰত স্থিৰ থাকে, ক’লৈও নাযায়। গতিকে এইটো লক্ষ্মী পুজনৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সময়। বৃষ হৈছে এক স্থিৰ বিবাহ, যি কেৱল দেৱালী উৎসৱৰ সময়ত প্ৰদোষ কালত পৰে। যদি কোনো কাৰণত আপুনি বৃষ ৰাশিৰ সময়ছোৱাত উপাসনা কৰিব নোৱাৰে, আপুনি এই দিনটোৰ যিকোনো বিবাহকালত উপাসনা কৰিব পাৰে।

দেৱালীউপাসনা কৰিবলৈ চাৰিটা মুহুৰ্ত আছে –

  • বৃশ্চিক বিবাহ – এইটো দেৱালীৰ দিনৰ ৰাতিপুৱাসময়। মন্দিৰ, চিকিৎসালয়, হোটেল, বিদ্যালয়, মহাবিদ্যালয়ত বৃশ্চিক বিবাহৰ পূজা কৰা হয়। ৰাজনৈতিক, টিভি চলচ্চিত্ৰ তাৰকাসকলে বৃশ্চিক বিবাহত লক্ষ্মী পূজা প্ৰদৰ্শন কৰে।
  • কুম্ভ ৰাশিৰ বিবাহ – দেৱালীত দুপৰীয়া। কুম্ভ বিবাহত, অসুস্থ লোক, শনিৰ বেয়া অৱস্থাত থকা, যিব্যৱসায়ত যথেষ্ট ক্ষতিগ্ৰস্ত হয়।
  • বৃষ বিবাহ – দেৱালীৰ সন্ধিয়া। লক্ষ্মীক উপাসনা কৰাৰ এইটো সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সময়।
  • সিংহ বিবাহ – এইটো দেৱালীৰ মাজনিশা। সাধু, তান্ত্ৰিক লোকসকলে এই সময়ছোৱাত লক্ষ্মীৰ উপাসনা কৰে।

You can read also

References

  1. collected from Wikipedia
  2. deepawali.co.in

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *