September 16, 2021

Chandra Shekhar Azad Biography in Assamese । চন্দ্ৰশেখৰ আজাদৰ জীৱনী

চন্দ্ৰশেখৰ আজাদ জীৱন পৰিচয়

চন্দ্ৰশেখৰ আজাদ নামেৰে জনাজাত চন্দ্ৰ শেখৰ তিৱাৰী এজন ভাৰতীয় বিপ্লৱী আছিল যিয়ে ইয়াৰ প্ৰতিষ্ঠাপক ৰাম প্ৰসাদ বিছমিল আৰু আন তিনিজন বিশিষ্ট দলৰ নেতা ৰোশন সিং, ৰাজেন্দ্ৰ নাথ লাহিড়ী আৰু আশফাকুল্লা খানৰ মৃত্যুৰ পিছত হিন্দুস্তান ছ’চিয়েলিষ্ট ৰিপাব্লিকান এছ’চিয়েচন (এইচএছআৰএ)ৰ নতুন নামেৰে হিন্দুস্তান ৰিপাব্লিকান এছ’চিয়েচন (এইচআৰএ) পুনৰ সংগঠিত কৰিছিল। তেওঁ আলিৰাজপুৰ ৰাজ্যৰ ভৱৰাৰ বাসিন্দা আৰু তেওঁৰ পিতৃ-মাতৃ আছিল সীতাৰাম তিৱাৰী আৰু জাগৰণী দেৱী। এইচএছআৰএৰ কমাণ্ডাৰ ইন চীফ হিচাপে জাৰী কৰা পত্ৰিকাত স্বাক্ষৰ কৰোঁতে তেওঁ প্ৰায়ে “বলৰাজ” ছদ্মনাম ব্যৱহাৰ কৰিছিল

BornChandra Shekhar Tiwari
23 July 1906
Bhavra, Alirajpur State, British India
Died27 February 1931 (aged 24)
Allahabad, United Provinces, British India
Cause of deathMartyrdom
Other namesAzad, Balraj, Panditji
OrganizationHindustan Republican Association, Hindustan Socialist Republican Association
MovementIndian Independence Movement

প্ৰাৰম্ভিক জীৱন আৰু Career of Chandra Shekhar Azad

১৯০৬ চনৰ ২৩ জুলাইত আলিৰাজপুৰৰ ৰাজকীয় ৰাজ্যত চন্দ্ৰ শেখৰ তিৱাৰী হিচাপে ভাভৰা গাঁৱত আজাদৰ জন্ম হৈছিল। তেওঁৰ পূৰ্বপুৰুষসকল উন্নাও জিলাৰ বাদাৰকা গাঁৱৰ আছিল। তেওঁৰ মাক জাগৰণী দেৱী সীতাৰাম তিৱাৰীৰ তৃতীয় পত্নী আছিল, যাৰ আগৰ পত্নীসকলৰ সৰুতে মৃত্যু হৈছিল। বাদাৰকাত তেওঁলোকৰ প্ৰথম পুত্ৰ সুখদেৱৰ জন্মৰ পিছত, পৰিয়ালটো আলিৰাজপুৰ ৰাজ্যলৈ স্থানান্তৰিত হয়।
তেওঁৰ মাতৃয়ে তেওঁৰ পুত্ৰক এজন মহান সংস্কৃত পণ্ডিত হোৱাটো বিচাৰিছিল আৰু তেওঁৰ দেউতাকক তেওঁক বেনাৰসৰ কাশী বিদ্যাপীঠলৈ পঠিয়াবলৈ প্ৰেৰিত কৰিছিল। ১৯২১ চনত, যেতিয়া অসহযোগ আন্দোলন ৰ উচ্চতাত আছিল, চন্দ্ৰ শেখৰ, তেতিয়া এজন ১৫ বছৰীয়া ছাত্ৰ, যোগদান কৰিছিল। ফলস্বৰূপে, তেওঁক 20 ডিচেম্বৰত গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হয়। এসপ্তাহপিছত জিলা দণ্ডাধীশ ন্যায়াধীশ ৰেভাৰেণ্ড টমচন ক্ৰেগাটৰ সন্মুখত উপস্থাপন কৰাৰ পিছত, তেওঁ তেওঁৰ নাম “আজাদ” (মুক্ত), তেওঁৰ দেউতাকৰ নাম “স্বতন্ত্ৰতা” (স্বাধীনতা) আৰু তেওঁৰ বাসগৃহক “কাৰাগাৰ” হিচাপে দিছিল। খঙাল দণ্ডাধীশে তেওঁক ২৩ সপ্তাহৰ বাবে কাৰাগাৰলৈ আটক কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিছিল আৰু দিনে ১৫ টা বেত্রাঘাতৰ দ্বাৰা শাস্তি দিয়াৰ নিৰ্দেশ দিছিল

বিপ্লৱী জীৱন Early life of Chandra Shekhar Azad

১৯২২ চনত গান্ধীয়ে অসহযোগ আন্দোলন স্থগিত কৰাৰ পিছত, আজাদ হতাশ হৈছিল। তেওঁ মন্থ নাথ গুপ্তা নামৰ এজন যুৱ বিপ্লৱীক লগ পাইছিল, যিয়ে তেওঁক ৰাম প্ৰসাদ বিছমিলৰ সৈতে পৰিচয় কৰাই দিছিল যিয়ে হিন্দুস্তান ৰিপাব্লিকান এছ’চিয়েচন (এইচআৰএ) নামৰ এক বিপ্লৱী সংগঠন গঠন কৰিছিল। তাৰ পিছত তেওঁ এইচআৰএৰ এজন সক্ৰিয় সদস্য হৈছিল আৰু এইচআৰএৰ বাবে পুঁজি সংগ্ৰহ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। বেছিভাগ পুঁজি সংগ্ৰহ চৰকাৰী সম্পত্তিৰ ডকাইতিৰ জৰিয়তে হৈছিল। তেওঁ ১৯২৫ চনৰ কাকোৰী ট্ৰেইন ডকাইতি, ১৯২৮ চনত লাহোৰত জে পি চণ্ডাৰ্ছৰ গুলীচালনা, লালা লাজপত ৰায়ৰ হত্যাৰ প্ৰতিশোধ ল’বলৈ জড়িত আছিল, আৰু অৱশেষত, ১৯২৯ চনত ভাৰতৰ ৰেলৰ ভাইচৰয় উৰুৱাই দিয়াৰ প্ৰচেষ্টাত জড়িত আছিল।

কংগ্ৰেছৰ সদস্য হোৱা স্বত্বেও মতিলাল নেহৰুৱে নিয়মীয়াকৈ আজাদৰ সমৰ্থনত ধন প্ৰদান কৰিছিল।

ঝান্সিৰ কাৰ্যকলাপ Activities in Jhansi

আজাদে ঝান্সিক কিছু সময়ৰ বাবে তেওঁৰ সংগঠনৰ কেন্দ্ৰ কৰি তুলিছিল। তেওঁ ঝান্সিৰ পৰা 15 কিলোমিটাৰ (9.3 মাইল) দূৰত্বত অৱস্থিত অৰ্চ্ছাৰ অৰণ্যক শ্বুটিং অনুশীলনৰ স্থান হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰিছিল আৰু এজন বিশেষজ্ঞ মাৰ্কছমেন হিচাপে তেওঁ তেওঁৰ গোটৰ আন সদস্যসকলক প্ৰশিক্ষণ দিছিল। তেওঁ চতাৰ নদীৰ পাৰত এটা হনুমান মন্দিৰৰ ওচৰত এটা কুটি নিৰ্মাণ কৰিছিল আৰু তাত পণ্ডিত হৰিশংকৰ ব্ৰহ্মচাৰী ছদ্মনামৰ অধীনত দীৰ্ঘসময় ধৰি বাস কৰিছিল। তেওঁ ওচৰৰ ধিমাৰপুৰা গাঁৱৰ শিশুসকলক শিকাইছিল আৰু এনেদৰে স্থানীয় বাসিন্দাসকলৰ সৈতে ভাল সম্পৰ্ক স্থাপন কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল।

ঝান্সিত বাস কৰাৰ সময়ত, তেওঁ সদৰ বজাৰৰ বুন্দেলখণ্ড মটৰ গেৰেজত গাড়ী চলাবলৈও শিকিছিল। সদাশিৱৰাও মালকাপুৰকাৰ, বিশ্বনাথ বৈশম্পায়ান আৰু ভগৱান দাস মহৌৰ তেওঁৰ সৈতে ঘনিষ্ঠ সম্পৰ্কত আহিছিল আৰু তেওঁৰ বিপ্লৱী গোটৰ এক অবিচ্ছেদ্য অংশ হৈ পৰিছিল। তদানীন্তন কংগ্ৰেছ নেতা ৰঘুনাথ বিনায়ক ধুলেকাৰ আৰু সীতাৰাম ভাস্কৰ ভাগৱতও আজাদৰ ঘনিষ্ঠ আছিল। তেওঁ নাই বস্তিৰ ৰুদ্ৰ নাৰায়ণ সিঙৰ ঘৰৰ লগতে নাগ্ৰাত ভাগৱতৰ ঘৰত কিছু সময় ৰৈছিল।

তেওঁৰ এজন মুখ্য সমৰ্থক আছিল বুন্দেলখণ্ডৰ স্বাধীনতা আন্দোলনৰ প্ৰতিষ্ঠাপক বুন্দেলখণ্ড কেছৰি দেৱান শত্ৰুঘ্ন সিঙে আজাদক বিত্তীয় আৰু লগতে অস্ত্ৰ-শস্ত্ৰ আৰু যুঁজাৰুৰ সহায় আগবঢ়াইছিল। আজাদে মাংৰাউথত তেওঁৰ কিনাৰ্তীলৈ একাধিকবাৰ গৈছিল।

ভগত সিঙৰ সৈতে Chandra Shekhar Azad Biography in Assamese

হিন্দুস্তান ৰিপাব্লিকান এছ’চিয়েচন (এইচআৰএ) ১৯২৩ চনত বিছমিল, যোগেশ চন্দ্ৰ চেটাৰ্জী, শচীন্দ্ৰ নাথ সান্যাল আৰু শচিন্দ্ৰ নাথ বক্সীয়ে গঠন কৰিছিল। ১৯২৫ চনত কাকোৰী ৰেল ডকাইতিৰ পিছত ব্ৰিটিছে বৈপ্লৱিক কাৰ্যকলাপৰ ওপৰত আক্ৰমণ চলাই ছিল। প্ৰসাদ, আশফাকুল্লা খান, ঠাকুৰ ৰোশন সিং আৰু ৰাজেন্দ্ৰ নাথ লাহিড়ীক তেওঁলোকৰ অংশগ্ৰহণৰ বাবে মৃত্যুদণ্ড দিয়া হৈছিল। আজাদ, কেশব চক্ৰৱৰ্তী আৰু মুৰাৰী শৰ্মাই বন্দী হোৱাৰ পৰা আঁতৰি আছিল। চন্দ্ৰ শেখৰ আজাদে পিছত শিৱ বাৰ্মা আৰু মহাবীৰ সিঙৰ দৰে বিপ্লৱীসকলৰ সহায়ত এইচআৰএ পুনৰ সংগঠিত কৰিছিল।

আজাদ, ভগত সিঙে অন্যান্য বিপ্লৱীসকলৰ সৈতে গোপনে হিন্দুস্তান ৰিপাব্লিকান এছ’চিয়েচন (এইচআৰএ)ক হিন্দুস্তান ছ’চিয়েলিষ্ট ৰিপাব্লিকান এছ’চিয়েচন (এইচএছআৰএ) হিচাপে পুনৰ সংগঠিত কৰে। [9] যাতে সমাজতান্ত্ৰিক নীতিৰ ওপৰত আধাৰিত এখন স্বাধীন ভাৰতৰ তেওঁলোকৰ প্ৰাথমিক লক্ষ্য প্ৰাপ্ত কৰিব পৰা যায়। তেওঁৰ বৈপ্লৱিক কাৰ্যকলাপৰ অন্তৰ্দৃষ্টি এইচএছআৰএৰ এজন সহযোগী সদস্য মন্থ নাথ গুপ্তাই তেওঁৰ অসংখ্য লিখনিত বৰ্ণনা কৰিছে। গুপ্তাই তেওঁৰ জীৱনী “চন্দ্ৰশেখৰ আজাদ” শীৰ্ষক লিখিছে আৰু তেওঁৰ হিষ্ট্ৰী অৱ দ্য ইণ্ডিয়ান ৰিভলিউচনৰী মুভমেণ্ট (ওপৰৰ ইংৰাজী সংস্কৰণ: ১৯৭২) নামৰ কিতাপখনত তেওঁ আজাদৰ কাৰ্যকলাপ, তেওঁৰ মতাদৰ্শ আৰু এইচএছআৰএ সম্পৰ্কে এক গভীৰ অন্তৰ্দৃষ্টি প্ৰদান কৰিছে।

মৰণ Chandra Shekhar Azad Death

১৯৩১ চনৰ ২৭ ফেব্ৰুৱাৰীত এলাহাবাদৰ আৰক্ষীৰ চিআইডি মুৰব্বী ছাৰ জে আৰ এইচ নট-বাৱাৰক কোনোবাই খবৰ দিছিল যে আজাদ আলফ্ৰেড পাৰ্কত আছিল আৰু তেওঁৰ সঙ্গী সুখদেৱ ৰাজৰ সৈতে কথা পাতি আছিল। এইটো পোৱাৰ পিছত, বাৱাৰে এলাহাবাদ আৰক্ষীক তেওঁক গ্ৰেপ্তাৰ কৰিবলৈ উদ্যানলৈ যাবলৈ আহ্বান জনাইছিল। আজাদৰ পুৰণি সহকৰ্মী বীৰভদ্ৰ তিৱাৰী আৰু যশপালকো দুজন আৰক্ষী কনিষ্টবলক টিপ দিয়াৰ বাবে দায়বদ্ধ কৰা হৈছিল। আৰক্ষী উদ্যানখনত উপস্থিত হৈছিল আৰু চাৰিওফালৰ পৰা ইয়াক ঘেৰি ধৰিছিল। ডিএছপি ঠাকুৰ বিশ্বেশ্বৰ সিঙৰ সৈতে কিছুমান কনিষ্টবল ৰাইফলৰে সজ্জিত হৈ উদ্যানখনত প্ৰৱেশ কৰিছিল আৰু গুলীবৰ্ষণ আৰম্ভ হৈছিল। সুখদেৱ ৰাজ আঘাতপ্ৰাপ্ত নোহোৱাকৈ পলাই গৈছিল। আজাদে নিজকে বচাবলৈ গছৰ পিছফালে লুকাই আছিল আৰু তাৰ পিছফালৰ পৰা গুলী বৰ্ষণ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। পুলিচে প্ৰত্যুৎপাদন কৰিলে। দীঘলীয়া শ্বুটআউটৰ পিছত, সদায় আজাদ (মুক্ত) হৈ থকা আৰু কেতিয়াও জীৱিত হৈ থকাৰ প্ৰতিশ্ৰুতিৰ প্ৰতি সঁচা হৈ, তেওঁ তেওঁৰ শেষ গুলীৰে নিজকে গুলীয়াই ছিল। শ্বুটআউটত, বাৱাৰ আৰু ডিএছপি সিঙ ক্ৰমান্বয়ে সোঁ হাতৰ তলুৱা আৰু চোয়ালত আঘাতপ্ৰাপ্ত হৈছিল। আন বিষয়াসকল ঘটনাস্থলীত উপস্থিত হোৱাৰ পিছত আৰক্ষীয়ে আজাদৰ মৃতদেহ উদ্ধাৰ কৰিছিল।

সাধাৰণ ৰাইজক অৱগত নকৰাকৈ মৃতদেহটো অন্ত্যেষ্টিক্ৰিয়াৰ বাবে ৰচুলাবাদ ঘাটলৈ প্ৰেৰণ কৰা হৈছিল। পোহৰলৈ অহাৰ লগে লগে মানুহে ঘটনাটো সংঘটিত হোৱা উদ্যানখন ঘেৰি ধৰিছিল। তেওঁলোকে ব্ৰিটিছ শাসনৰ বিৰুদ্ধে শ্ল’গান দিছিল আৰু আজাদৰ প্ৰশংসা কৰিছিল

উত্তৰাধিকাৰী

সমগ্ৰ ভাৰতৰ কেইবাখনো বিদ্যালয়, মহাবিদ্যালয়, ৰাস্তা আৰু অন্যান্য ৰাজহুৱা প্ৰতিষ্ঠানৰো নাম তেওঁৰ নামেৰে ৰখা হৈছে। জগদীশ গৌতমৰ ১৯৬৩ চনৰ ছবি চন্দ্ৰশেখৰ আজাদ আৰু মনোজ কুমাৰৰ ১৯৬৫ চনৰ ছবি শ্বহীদৰ পৰা আৰম্ভ কৰি বহুতো চলচ্চিত্ৰত আজাদৰ চৰিত্ৰটো প্ৰদৰ্শিত হৈছে। ১৯৬৫ চনৰ চলচ্চিত্ৰখনত মনমোহনে আজাদৰ চৰিত্ৰত অভিনয় কৰিছিল, ছানী দেওলে ১৯৩১ চনৰ ২৩ মাৰ্চত আজাদক চলচ্চিত্ৰত চিত্ৰিত কৰিছিল: শ্বহীদ, আজাদক অখিলেন্দ্ৰ মিশ্ৰাই দ্য লেজেণ্ড অফ ভগত সিং ত চিত্ৰিত কৰিছিল আৰু ৰাজ জুৎচিয়ে শ্বহীদ-ই-আজমত আজাদৰ চৰিত্ৰৰূপায়ণ কৰিছিল। ২০০৬ চনত ৰাকেশ ওমপ্ৰকাশ মেহৰাৰ দ্বাৰা প্ৰযোজিত আৰু পৰিচালিত ৰং দে বাসন্তী নামৰ চলচ্চিত্ৰখনত আজাদক আমিৰ খানে চিত্ৰিত কৰিছিল।

জৱাহৰলাল নেহৰুৱে অৱশ্যে তেওঁৰ আত্মজীৱনীত লিখিছে যে আজাদে তেওঁৰ মৃত্যুৰ কেইসপ্তাহমান আগতে তেওঁক লগ পাইছিল, গান্ধী-আৰউইন চুক্তিৰ ফলস্বৰূপে বেআইনী বুলি গণ্য নোহোৱাৰ সম্ভাৱনাৰ বিষয়ে সোধা-পোছা কৰিছিল। তেওঁ তেওঁৰ পদ্ধতিবোৰৰ ‘অসাৰ্থকতা’ দেখিছিল আৰু তেওঁৰ বহুতো সহযোগীয়েও ‘শান্তিপূৰ্ণ পদ্ধতি’ৰ বিষয়ে সম্পূৰ্ণৰূপে নিশ্চিত হোৱা নাছিল।

২০০৬ চনত ৰং দে বাসন্তী চলচ্চিত্ৰত আজাদ, ভগত সিং, ৰাজগুৰু, বিছমিল আৰু আশফাকৰ জীৱন ৰচনা কৰা হৈছিল, য’ত আমিৰ খানে আজাদৰ চৰিত্ৰৰূপায়ণ কৰিছিল। আজাদ আৰু ভগত সিঙৰ দৰে যুৱ বিপ্লৱী আৰু আজিৰ যুৱসকলৰ জীৱনৰ মাজত সমান্তৰালভাৱে আকৰ্ষণ কৰা চলচ্চিত্ৰখনে আজিৰ ভাৰতীয় যুৱক-যুৱতীসকলৰ মাজত এই লোকসকলৰ ত্যাগৰ বাবে প্ৰশংসাৰ অভাৱৰ ওপৰতো নিৰ্ভৰ কৰে।

২০১৮ চনৰ দূৰদৰ্শন শৃংখলা চন্দ্ৰশেখৰে চন্দ্ৰ শেখৰ আজাদৰ শৈশৱৰ পৰা কিংবদন্তি বিপ্লৱী নেতালৈকে জীৱনৰচনা কৰিছে। শৃংখলাটোত যুৱ চন্দ্ৰশেখৰ আজাদক আয়ান জুবেইৰে, আজাদে কিশোৰ অৱস্থাত দেৱ যোশী আৰু প্ৰাপ্তবয়স্ক আজাদে কৰণ শৰ্মাৰ দ্বাৰা চিত্ৰিত কৰিছিল।

You also Read

Reference

  1. And I collected from Wikipedia

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *