May 5, 2021

BR Ambedkar Biography in Assamese । ভীমৰাও ৰামজী আম্বেদকাৰ

ড০ ভীমৰাও আম্বেদকাৰ জীৱন পৰিচয় B R Ambedkar Biography in Assamese

ড০ ভীমৰাও আম্বেদকাৰক বাবাচাহেব বুলিও জনা যায়। আম্বেদকাৰজী ভাৰতৰ সংবিধান গঠনত অৱদান আগবঢ়াইছিল।আম্বেদকাৰজী এজন প্ৰখ্যাত ৰাজনীতিবিদ আৰু এজন প্ৰসিদ্ধ আইনবিদ আছিল। তেওঁ দেশৰ পৰা অস্পৃশ্যতা, জাতিবাদ নিৰ্মূল কৰিবলৈ কেইবাটাও আন্দোলন আৰম্ভ কৰিছিল। তেওঁ নিজৰ গোটেই জীৱন দৰিদ্ৰ লোকসকলক দিছিল, দলিত আৰু পিছপৰা জাতিৰ অধিকাৰৰ বাবে কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰিছিল৷ স্বাধীনতাৰ পিছত পণ্ডিত জৱাহৰলাল নেহৰুৰ মন্ত্ৰীসভাত আম্বেদকাৰজীক প্ৰথমবাৰৰ বাবে আইন মন্ত্ৰী কৰা হৈছিল৷ আম্বেদকাৰজীক ১৯৯০ চনত তেওঁৰ ভাল কামআৰু দেশৰ বাবে বহুত কামৰ বাবে দেশৰ সৰ্বোচ্চ সন্মান ভাৰত ৰত্ন প্ৰদান কৰা হৈছিল।

B R Ambedkar
B R Ambedkar

আম্বেদকাৰ চমু পৰিচয় B R Ambedkar Biography

জন্মভীমৰাও ৰামজী আম্বেদকাৰ
১৪ এপ্ৰিল, ১৮৯১
Mhow, Central Provinces, British India (now in Madhya Pradesh)
মৃত্যু৬ ডিচেম্বৰ, ১৯৫৬ (৬৫ বছৰ)
Delhi, India
ৰাষ্ট্ৰীয়তাIndian
অন্য নামবাবা, বাবাচাহেব, ভীমা, মুকনায়ক
শিক্ষানুষ্ঠানUniversity of Mumbai
Columbia University
University of London
London School of Economics
সংস্থাSamata Sainik Dal, Independent Labour Party, Scheduled Castes Federation
শিৰোনামা1st Law Minister of India, Chairman of the Constitution Drafting Committee
ধৰ্মবৌদ্ধধৰ্ম
দাম্পত্যসঙ্গীRamabai Ambedkar (m. 1906 – d. 1935) Savita Ambedkar (m. 1948)
সন্তান – ভাইয়া চাহেব আম্বেদকাৰ
বঁটা, সন্মান, পুৰস্কাৰ আদিভাৰত ৰত্ন

প্ৰাৰম্ভিক জীৱন – Early Life of BR Ambedkar in assamese

আম্বেদকাৰজী তেওঁৰ পিতৃ-মাতৃৰ চতুৰ্দশ সন্তান আছিল। তেওঁৰ দেউতাক ভাৰতীয় সেনাৰ এজন চুবেদাৰ আছিল, আৰু তেওঁৰ নিযুক্তি ইন্দোৰৰ ওচৰৰ মহুত আছিল, যিটো আম্বেদকাৰজীৰ জন্ম হৈছিল। 1894 চনত অৱসৰৰ পিছত, তেওঁৰ গোটেই পৰিয়ালটো মহাৰাষ্ট্ৰৰ চাটাৰালৈ স্থানান্তৰিত হয়। কেইদিনমানৰ পিছত, তেওঁৰ মাক স্থানান্তৰিত হয়, যাৰ পিছত তেওঁৰ দেউতাকে পুনৰ বিবাহ পাশত আৱদ্ধ হয়, আৰু বোম্বাইলৈ স্থানান্তৰিত হয়। যাৰ পিছত আম্বেদকাৰজীয়ে বোম্বাইত শিক্ষা লাভ কৰে, ১৯০৬ চনত, ১৫ বছৰ বয়সত, তেওঁ ৯ বছৰীয়া ৰামবাইৰ সৈতে বিবাহপাশত আৱদ্ধ হয়। তাৰ পিছত, 1908 চনত, তেওঁ দ্বাদশ পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হৈছিল। আম্বেদকাৰজীয়ে সৰুৰে পৰা অস্পৃশ্যতাৰ বিষয়ে দেখিছিল, হিন্দু মেহৰ কাষ্টৰ আছিল, যাক নিম্নমানৰ বুলি গণ্য কৰা হৈছিল আৰু ওপৰৰ কলাকুশলীসকলে তেওঁলোকক স্পৰ্শ কৰাটো পাপ বুলি বিবেচনা কৰিছিল। সেইকাৰণে আম্বেদকাৰজীয়ে সমাজৰ বহু ঠাইত বৈষম্যৰ সন্মুখীন হৈছিল। এই বৈষম্য আৰু অপমানৰ ভুক্তভোগী আম্বেদকাৰজীয়েও এখন সেনা বিদ্যালয়ত পঢ়িব লগা হৈছিল য’ত তেওঁ পঢ়িছিল, তেওঁৰ কলাকুশলীসকলৰ সন্তানক শ্ৰেণীৰ ভিতৰত বহিবলৈ দিয়া হোৱা নাছিল। আনকি শিক্ষকজনেও তেওঁলোকৰ প্ৰতি মনোযোগ দিয়া নাছিল। ইয়াত তেওঁলোকক পানী স্পৰ্শ কৰিবলৈ অনুমতি দিয়া হোৱা নাছিল, স্কুলৰ পিয়নে সেইবোৰ ওপৰৰ পৰা ঢালি পানী দিছিল, পিয়ন অহাৰ দিনা তেওঁলোকে পানীও পোৱা নাছিল।

স্কুলীয়া শিক্ষা সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত, আম্বেদকাৰজীয়ে অধিক পঢ়াৰ বাবে বোম্বাইৰ এলফিনষ্টোন মহাবিদ্যালয়লৈ যোৱাৰ সুযোগ পাইছিল, তেওঁ পঢ়াশুনাত খুব ভাল আৰু তীক্ষ্ণ মনৰ আছিল, তেওঁ সকলো পৰীক্ষা ভালদৰে উত্তীৰ্ণ হৈছিল, সেয়েহে তেওঁ বৰোদাৰ গায়কৱাড়ৰ ৰজা সহায়জীৰ পৰা প্ৰতি মাহে 25 টকাৰ বৃত্তি লাভ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। তেওঁ ১৯১২ চনত ৰাজনীতি বিজ্ঞান আৰু অৰ্থনীতিত স্নাতক ডিগ্ৰী সম্পূৰ্ণ কৰিছিল। তেওঁ তেওঁৰ বৃত্তিৰ ধন পৰৱৰ্তী অধ্যয়নত ৰাখিবলৈ ভাবিছিল আৰু পৰৱৰ্তী অধ্যয়নৰ বাবে আমেৰিকালৈ গুচি গৈছিল। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ পৰা উভতি অহাৰ পিছত বৰোদাৰ ৰজাই তেওঁক তেওঁৰ ৰাজ্যত প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰী কৰি তুলিছিল। কিন্তু ইয়াতো অস্পৃশ্যতাই তেওঁক এৰি যোৱা নাছিল, কিন্তু ইমান ডাঙৰ স্থিতিত থকা স্বত্বেও তেওঁ বহুবাৰ অপমানৰ সন্মুখীন হৈছিল।

বোম্বাইৰ ৰাজ্যপালৰ সহায়ত তেওঁ বোম্বাইৰ চিণ্ড্ৰোম কলেজ অৱ কমাৰ্চ এণ্ড ইকনমিক্সৰ ৰাজনৈতিক অৰ্থনীতিৰ অধ্যাপক হয়। আম্বেদকাৰজীয়ে অধিক অধ্যয়ন কৰিব বিচাৰিছিল, সেয়েহে তেওঁ আকৌ এবাৰ ভাৰতৰ পৰা ইংলেণ্ডলৈ গুচি গৈছিল, এইবাৰ তেওঁ নিজেই তেওঁৰ ব্যয়ৰ বোজা লৈছিল। ইয়াত লণ্ডন বিশ্ববিদ্যালয়ে তেওঁক ডিএছচি বঁটা প্ৰদান কৰিছিল। আম্বেদকাৰজীয়ে জাৰ্মানীৰ বোন বিশ্ববিদ্যালয়ত কিছু সময় অতিবাহিত কৰিছিল, য’ত তেওঁ অৰ্থনীতিত অধিক অধ্যয়ন কৰিছিল। ১৯২৭ চনৰ ৮ জুনত তেওঁক কলম্বিয়া বিশ্ববিদ্যালয়ত ডক্টৰেটৰ মহান উপাধি প্ৰদান কৰা হয়।

দীৰ্ঘদিনীয়া অসুস্থতাৰ বাবে ১৯৩৫ চনত আম্বেদকাৰজীৰ পত্নী ৰামবাইৰ মৃত্যু হয়। ১৯৪০ চনত ভাৰতীয় সংবিধানৰ খচৰা সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত, তেওঁ বহুতো ৰোগৰ দ্বাৰা আৱৰি আছিল। তেওঁলোকে ৰাতি শুব পৰা নাছিল, তেওঁলোকৰ ভৰিৰ বিষ আৰু ডায়েবেটিচ বৃদ্ধি হৈছিল, যাৰ ফলত ইনচুলিন হৈছিল। তেওঁ চিকিৎসাৰ বাবে বোম্বাইলৈ গৈছিল য’ত তেওঁ এজন ব্ৰাহ্মণ চিকিৎসক শাৰদা কবিৰক লগ পাইছিল। ড. হিচাপে তেওঁ এজন নতুন জীৱন সংগী বিচাৰি পাইছিল, তেওঁ 15 এপ্ৰিল, 1948 তাৰিখে দিল্লীত পুনৰ বিবাহ পাশত আৱদ্ধ হৈছিল।

দলিত আন্দোলন –

ভাৰতলৈ উভতি অহাৰ পিছত, আম্বেদকাৰজীয়ে অস্পৃশ্যতা আৰু জাতিবাদৰ বিৰুদ্ধে এক সন্মুখ আৰম্ভ কৰে, যি টো এটা ৰোগতকৈ কম নাছিল, বহু অংশত দেশখন ভাঙি পেলাইছিল আৰু ইয়াক দেশৰ পৰা বহিষ্কাৰ কৰাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ কৰি তুলিছিল। আম্বেদকাৰজীয়ে কয় যে নিম্ন বৰ্ণ আৰু জনজাতি আৰু দলিতসকলৰ বাবে দেশত পৃথক নিৰ্বাচনী ব্যৱস্থা থাকিব লাগে, তেওঁলোকে দেশৰ নিৰ্বাচনত অংশগ্ৰহণ কৰাৰ সম্পূৰ্ণ অধিকাৰ লাভ কৰিব লাগে। আম্বেদকাৰজীয়েও তেওঁলোকৰ সংৰক্ষণৰ কথা কৈছিল। আম্বেদকাৰজীয়ে দেশৰ বহু ঠাইলৈ গৈ জনসাধাৰণক বুজাই দিছিল যে প্ৰচলিত পুৰণি প্ৰথাটো সামাজিক অশুভ আৰু ইয়াক উৎখাত কৰিব লাগে। তেওঁ এখন বাতৰি কাকত ‘মুকনায়ক’ (নীৰৱৰ নেতা) আৰম্ভ কৰিছিল। এবাৰ এক ৰেলীত তেওঁৰ ভাষণ শুনি কোলহাপুৰৰ শাসক চহৰুকাৰে তেওঁৰ পদৰ পৰা পদত্যাগ কৰে। এইটো সমগ্ৰ দেশতে এক ডাঙৰ আক্ৰমণ, যি দেশৰ ৰাজনীতিক এক নতুন দিশ প্ৰদান কৰিছে।

ড০ ভীমৰাও আম্বেদকাৰ ৰাজনৈতিক যাত্ৰা Political Life of BR Ambedkar in assamese-

১৯৩৬ চনত আম্বেদকাৰজীয়ে স্বতন্ত্ৰ মজদুৰ পাৰ্টি গঠন কৰে। ১৯৩৭ চনৰ কেন্দ্ৰীয় বিধানসভা নিৰ্বাচনত তেওঁৰ দলে ১৫ খন আসন লাভ কৰিছিল। আম্বেদকাৰজীয়ে তেওঁৰ দলক অল ইণ্ডিয়া চিডুল কাষ্ট পাৰ্টিলৈ ৰূপান্তৰ িত কৰিছিল, যাৰ সৈতে তেওঁ 1946 চনত সংবিধান সভাৰ নিৰ্বাচনত থিয় হৈছিল, কিন্তু তেওঁৰ দলে নিৰ্বাচনত অতি দুৰ্বল প্ৰদৰ্শন কৰিছিল। কংগ্ৰেছ আৰু মহাত্মা গান্ধীয়ে অস্পৃশ্যসকলৰ নাম হৰিজন ৰাখিছিল, যাৰ ফলত সকলোৱে তেওঁলোকৰ সৈতে হৰিজন বুলি কথা পাতিছিল, কিন্তু আম্বেদকাৰজীয়ে একেবাৰে ভাল নাপালে আৰু ইয়াৰ বিৰোধিতা কৰিলে। তেওঁ কয় যে অস্পৃশ্য লোকসকলও আমাৰ সমাজৰ এটা অংশ, তেওঁলোক বাকী লোকসকলৰ দৰে স্বাভাৱিক ইনচান। মহাত্মা গান্ধীৰ জীৱন পৰিচয় পঢ়ক।

আম্বেদকাৰজীক প্ৰতিৰক্ষা উপদেষ্টা সমিতিত ৰখা হৈছিল আৰু ভাইচৰয় কাৰ্যবাহী পৰিষদত শ্ৰম মন্ত্ৰী কৰা হৈছিল। তেওঁ দলিত হৈ স্বাধীন ভাৰতৰ প্ৰথম আইন মন্ত্ৰী হৈছিল, তেওঁ মন্ত্ৰী হোৱাটো তেওঁৰ বাবে এক মহান উপাধি আছিল।

সংবিধান গঠন –

ভীমৰাও আম্বেদকাৰজীক সংবিধান গঠন সমিতিৰ অধ্যক্ষ কৰা হৈছিল। তেওঁক এজন পণ্ডিত বুলিও কোৱা হৈছিল। আম্বেদকাৰজী ও দেশৰ বিভিন্ন ৰাষ্ট্ৰক ইজনে সিজনৰ সৈতে সংযোগ কৰাৰ বাবে এক কালভাৰ্ট আছিল, সকলো সামগ্ৰীৰ অধিকাৰৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰি। আম্বেদকাৰজীৰ মতে, যদি দেশৰ বিভিন্ন ৰাষ্ট্ৰই ইজনে সিজনৰ সৈতে তেওঁলোকৰ যুঁজ সমাপ্ত নকৰে, তেন্তে দেশকেতিয়াও একত্ৰিত হ’ব নোৱাৰে।

বৌদ্ধ ধৰ্মলৈ ৰূপান্তৰ –

1950 চনত, আম্বেদকাৰজীয়ে এখন বৌদ্ধিক সন্মিলনত অংশগ্ৰহণ কৰিবলৈ শ্ৰীলংকালৈ গৈছিল, য’ত তেওঁৰ জীৱন সলনি হৈছিল। তেওঁ বৌদ্ধ ধৰ্মৰ দ্বাৰা যথেষ্ট প্ৰভাৱিত হৈছিল, আৰু ধৰ্মান্তৰিত হ’বলৈ দৃঢ় সংকল্প লৈছিল। শ্ৰীলংকাৰ পৰা ভাৰতলৈ উভতি অহাৰ পিছত তেওঁ বৌদ্ধ ধৰ্ম আৰু তেওঁৰ ধৰ্মৰ বিষয়ে এখন কিতাপ লিখিছিল আৰু নিজকে এই ধৰ্মলৈ ৰূপান্তৰ িত কৰিছিল। আম্বেদকাৰজীয়ে তেওঁৰ ভাষণত হিন্দু ৰীতি-নীতি আৰু জাতি বিভাজনক তীব্ৰ গৰিহণা দিয়ে। ১৯৫৫ চনত তেওঁ ভাৰতীয় বৌদ্ধ সাধাৰণ সভা গঠন কৰে। তেওঁৰ কিতাপ ‘দ্য বুধ্যা এণ্ড হিজ ৰিলিজিয়ন’ মৰণোত্তৰভাৱে পুনৰ উল্লেখ কৰা হৈছিল।

১৯৫৬ চনৰ ১৪ অক্টোবৰত আম্বেদকাৰজীয়ে এখন সাধাৰণ সভাৰ আয়োজন কৰে য’ত তেওঁ তেওঁৰ ৫ লাখ সমৰ্থকক বৌদ্ধ ধৰ্মলৈ ৰূপান্তৰ িত কৰে। কাঠমাণ্ডুত অনুষ্ঠিত চোথি বিশ্ব বৌদ্ধ সন্মিলনত অংশগ্ৰহণ কৰিবলৈ আম্বেদকাৰজী তালৈ গৈছিল। ১৯৫৬ চনৰ ২ ডিচেম্বৰত তেওঁ তেওঁৰ ‘দ্য বুধ্যা এণ্ড কাৰ্লছ মাৰ্ক্স’ নামৰ কিতাপখনৰ হস্তশিল্প সম্পূৰ্ণ কৰে।

ডঃ ভীমৰাও আম্বেদকাৰৰ মৃত্যু Bhimrao Ambedkar Death

1954-55 চনত, আম্বেদকাৰজী তেওঁৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি শংকিত আছিল, ডায়েবেটিচ, অস্পষ্ট চকু আৰু আন বহুতো ৰোগৰ দ্বাৰা আৱৰি আছিল। ১৯৫৬ চনৰ ৬ ডিচেম্বৰত তেওঁ দিল্লীত থকা তেওঁৰ ঘৰত শেষ নিশ্বাস ত্যাগ কৰে। তেওঁ জীৱনত বৌদ্ধ ধৰ্ম গ্ৰহণ কৰিছিল, সেয়েহে তেওঁৰ অন্তিম সংস্কাৰ বৌদ্ধ ধৰ্মৰ প্ৰথা অনুসৰি সম্পন্ন কৰা হৈছিল

২০২১ চনত ড০ আম্বেদকাৰ জয়ন্তী কেতিয়া? Dr Bhimrao Ambedkar jayanti 2021 date

আম্বেদকাৰজীৰ অবিশ্বাস্য কামৰ ফলত তেওঁৰ জন্ম জয়ন্তী ১৪ এপ্ৰিলত আম্বেদকাৰ জয়ন্তী হিচাপে উদযাপন কৰা হৈছিল। দিনটোক ৰাষ্ট্ৰীয় বন্ধ ঘোষণা কৰা হৈছিল, যি দিনটোত সকলো চৰকাৰী আৰু ব্যক্তিগত প্ৰতিষ্ঠান বিদ্যালয় মহাবিদ্যালয়। আম্বেদকাৰজীয়ে দলিত আৰু নিম্ন বৰ্ণৰ বাবে সংৰক্ষণ আৰম্ভ কৰিছিল, দেশএতিয়াও তেওঁৰ কামৰ বাবে তেওঁৰ ওচৰত ঋণী। দেশৰ বহুতো চহৰত তেওঁৰ মূৰ্তিবোৰ সন্মান হিচাপে নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল। আম্বেদকাৰজীক সমগ্ৰ দেশে অভিবাদন জনাইছে। ড০ ভীমৰাও আম্বেদকাৰজীৰ মূল্যৱান শব্দবোৰ জানিবলৈ ভীমৰাও আম্বেদকাৰ আনমোল বচনত ক্লিক কৰক।

You also Read

References

  1. Something I collect from deepawali.co.in
  2. Something I collected from Wikipedia

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *