June 18, 2021

Non-cooperation movement in assamese। অসহযোগ আন্দোলনৰ ইতিহাস

অসহযোগ আন্দোলন History of Non-cooperation movement in assamese

অসহযোগ আন্দোলন হৈছে ১৯২০ চনৰ ৫ ছেপ্টেম্বৰত মহাত্মা গান্ধীয়ে স্বায়ত্বশাসন আৰু সম্পূৰ্ণ স্বাধীনতাৰ লক্ষ্যৰে আৰম্ভ কৰা এক আন্দোলন। ২১ মাৰ্চ ১৯১৯ চনৰ ৰাৱলাট আইন, আৰু ১৩ এপ্ৰিল ১৯১৯ৰ জালিয়ানৱালা বাগ গণহত্যাৰ পিছত ভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছে (INC) বৃট্ৰিছ চৰকাৰৰ পূণৰ গঠনৰ বাবে থকা সমৰ্থন প্ৰত্যাহাৰ কৰাৰ পৰিপেক্ষিততে এই আন্দোলনৰ সূচনা হৈছিল।

১৯১৯ চনৰ মাৰ্চৰ ৰাৱলাট আইনখন, যিয়ে দেশদ্ৰোহীতাৰ বিচাৰত পদকীয়াসকলৰ অধিকাৰ খৰ্ব কৰিছিল, ভাৰতীয়সকলৰ বাবে “ৰাজনৈতিক জাগৰণ” আৰু বৃট্ৰিছসকলৰ বাবে “বিপদ” হিচাপে দেখা গৈছিল। যদিও ইয়াক কেতিয়াও কাৰ্যকৰী কৰা হোৱা নাছিল আৰু কেইবছৰমান পিছত বাতিল বুলি ঘোষণা কৰা হৈছিল। এই আইনখনে গান্ধীৰ মনত সত্যাগ্ৰহৰ (সত্য) ধাৰণাৰ প্ৰতি অনুপ্ৰেৰিত কৰিছিল। এই ধাৰণাটো জৱাহৰলাল নেহৰুৱে পৰবৰ্তী সময়ত কৰ্মক্ষেত্ৰত প্ৰয়োগ কৰিছিল, যাৰ বাবে এই হত্যাকাণ্ডই “স্বাধীনতাৰৰ বাদে একো গ্ৰহণযোগ্য নহয়”ৰ ধাৰণা দৃঢ় কৰি তুলিছিল।

গান্ধীৰ অসহযোগ আন্দোলনৰ পৰিকল্পনাৰ ভিতৰত আছিল সকলো ভাৰতীয়ক ব্ৰিটিছ উদ্যোগ আৰু শিক্ষা প্ৰতিষ্ঠানকে ধৰি “ব্ৰিটিছ চৰকাৰ আৰু ভাৰতৰ অৰ্থনীতি বৰ্তাই ৰখা” যিকোনো কাৰ্যকলাপৰ পৰা তেওঁলোকৰ শ্ৰম প্ৰত্যাহাৰ কৰিবলৈ অনুৰোধ কৰা। খাদী যতৰ ঘুৰাই, কেৱল ভাৰতীয় নিৰ্মিত সামগ্ৰী ক্ৰয় কৰি আৰু ইংৰাজী কাপোৰ বৰ্জন কৰি “আত্মনিৰ্ভৰশীলতা” প্ৰচাৰ কৰাৰ উপৰিও, তুৰ্কীত খিলাফৎ পুনৰুদ্ধাৰ আৰু অস্পৃচ্ছতাৰ সমাপ্তিৰ পক্ষেও গান্ধীৰ অসহযোগ আন্দোলনে মাত মাতিছিল। ফলস্বৰূপে ৰাজহুৱাভাৱে সভা আৰু অনশন (হৰতাল) অনুষ্ঠিত হৈছিল যাৰ ফলত ১৯২১ চনৰ ৬ ডিচেম্বৰত জৱাহৰলাল নেহৰু আৰু তেওঁৰ পিতৃ মতিলাল নেহৰু দুয়োকে প্ৰথম আটক কৰা হৈছিল।

ই ব্ৰিটিছ শাসনৰ পৰা ভাৰতৰ স্বাধীনতাৰ বাবে কৰা এক আন্দোলন আছিল আৰু নেহৰুৱে তেওঁৰ আত্মজীৱনীত বৰ্ণনা কৰাৰ দৰে, ২০২২ চনৰ ফেব্ৰুৱাৰীত চৌৰী চোৰা ঘটনাৰ পিছত “হঠাৎ” সমাপ্ত হৈছিল। ইয়াৰ পৰৱৰ্তী স্বাধীনতা আন্দোলনসমূহ আছিল আইন অমান্য আন্দোলন আৰু ভাৰত ত্যাগ আন্দোলন।

হিংসাৰ অবিহনে বা অহিংস নীতিৰে, আন্দোলনকাৰীসকলে ব্ৰিটিছ সামগ্ৰী কিনিবলৈ অস্বীকাৰ কৰিচিল, স্থানীয় হস্তশিল্পৰ ব্যৱহাৰ কৰিছিল আৰু সুৰাৰ দোকানসমূহ বন্ধ কৰি দিছিল। অহিংস নীতি আৰু অহিংসাৰ ধাৰণা, আৰু গান্ধীৰ ভাৰতীয় স্বাধীনতাৰ বাবে সহস্ৰাধিক সাধাৰণ নাগৰিকক সমাৱেশ কৰাৰ সামৰ্থ্যৰ বাবে, প্ৰথমে ১৯২০ চনৰ গ্ৰীষ্মকালত এই আন্দোলন এক বৃহৎ পৰিসৰত দেখা পোৱা গৈছিল। এই আন্দোলন হিংসাত্মক হৈ পৰিব পাৰে বুলি গান্ধীয়ে ভয় কৰিছিল।

অসহযোগ আন্দোলন লৈ যোৱা কাৰকসমূহ

অসহযোগ আন্দোলন টো ব্ৰিটিছ ভাৰত চৰকাৰৰ অত্যাচাৰী নীতি যেনে ৰ’লাট আইন আৰু অমৃতসৰৰ জালিয়ানৱালা বাগ গণহত্যাৰ প্ৰতি প্ৰতিক্ৰিয়া আছিল। চৈফুদ্দিন কিচ্চলিউ আৰু ড০ সত্যপালক গ্ৰেপ্তাৰ কৰাৰ প্ৰতিবাদত অমৃতসৰৰ সোণালী মন্দিৰৰ ওচৰৰ জালিয়ানৱালা বাগত এক বৃহৎ জনসমাগম হৈছিল, আনহাতে আনসকলে বাৰ্ষিক বৈশাখী উৎসৱত অংশগ্ৰহণ কৰিবলৈ আহিছিল। ব্ৰিগেডিয়াৰ-জেনেৰেল ৰেজিনাল্ড ডায়েৰৰ অধীনত সৈন্যৰ দ্বাৰা অসামৰিক লোকসকলক গুলীচালনা কৰা হৈছিল, যাৰ ফলত হাজাৰ হাজাৰ প্ৰতিবাদকাৰী নিহত আৰু আহত হৈছিল। গণহত্যাৰ ফলত সৃষ্টি হোৱা হাহাকাৰৰ ফলত হাজাৰ হাজাৰ অস্থিৰতা আৰু আৰক্ষীৰ হাতৰ দ্বাৰা অধিক মৃত্যু হৈছিল। এই গণহত্যা ভাৰতত ব্ৰিটিছ শাসনৰ আটাইতকৈ কুখ্যাত ঘটনা হৈ পৰিছিল।

গান্ধী, যি অহিংসাৰ প্ৰচাৰক আছিল, আতংকিত হৈ পৰিছিল। তেওঁ ব্ৰিটিছ চৰকাৰৰ মঙ্গলৰ ওপৰত সকলো বিশ্বাস হেৰুৱাই পেলাইছিল আৰু ঘোষণা কৰিছিল যে “শয়তান” চৰকাৰৰ সৈতে সহযোগিতা কৰাটো এটা “পাপ” হ’ব।

গান্ধীয়ে তেওঁৰ মতাদৰ্শ আৰু অনুপ্ৰেৰণা চলিত অসহযোগ আন্দোলনৰ পৰা আহৰণ কৰিছিল, বিশেষকৈ সতগুৰু ৰাম সিঙে, যাক অসহযোগ আৰু ব্ৰিটিছ সামগ্ৰী আৰু সেৱা বৰ্জনক ৰাজনৈতিক অস্ত্ৰ হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা প্ৰথম ভাৰতীয় হিচাপে কৃতিত্ব দিয়া হয়

খলিফাৰ মৰ্যাদা পুনৰুদ্ধাৰৰ বাবে খিলাফত আন্দোলনত অংশগ্ৰহণ কৰা ভাৰতীয় মুছলমানসকলে অসহযোগ আন্দোলনক তেওঁলোকৰ সমৰ্থন দিছিল। জালিয়ানৱালা বাগ গণহত্যা আৰু পঞ্জাৱৰ অন্যান্য হিংসাৰ প্ৰতিক্ৰিয়াস্বৰূপে, আন্দোলনটোৱে স্বৰাজক সুৰক্ষিত কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল, ভাৰতৰ বাবে স্বাধীনতা। গান্ধীয়ে স্বৰাজক এবছৰৰ ভিতৰত প্ৰতিশ্ৰুতি দিছিল যদি তেওঁৰ অসহযোগ কাৰ্যসূচী সম্পূৰ্ণৰূপে ৰূপায়ণ কৰা হয়। অসহযোগ আন্দোলন আৰম্ভ কৰাৰ আন এটা কাৰণ আছিল যে গান্ধীয়ে সাংবিধানিক পদ্ধতিৰ ওপৰত বিশ্বাস হেৰুৱাই ছিল আৰু ব্ৰিটিছ শাসনৰ সহ-সঞ্চালকৰ পৰা অ-সহচালকলৈ পৰিৱৰ্তন কৰিছিল।

অন্যান্য কাৰণবোৰৰ ভিতৰত আছে সাধাৰণ ভাৰতীয় নাগৰিকৰ বাবে অৰ্থনৈতিক দুৰ্দশা, যাক জাতীয়তাবাদীসকলে ব্ৰিটেইনলৈ ভাৰতীয় সম্পদৰ প্ৰবাহৰ বাবে দায়ী কৰিছিল, ব্ৰিটিছ কাৰখানাত নিৰ্মিত সামগ্ৰীৰ সলনি হস্তনিৰ্মিত সামগ্ৰীৰ বাবে ভাৰতীয় শিল্পীসকলৰ ধ্বংস, আৰু ব্ৰিটিছ সেনাৰ অংশ হিচাপে যুঁজি থকা সময়ত প্ৰথম বিশ্বযুদ্ধত ভাৰতীয় সৈন্যৰ মৃত্যুৰ বাবে ব্ৰিটিছ চৰকাৰৰ সৈতে বলপূৰ্বক নিযুক্তি আৰু অসন্তুষ্টি।

বাল গংগাধৰ তিলক (কংগ্ৰেছ উগ্ৰপন্থী)ৰ দৰে প্ৰাৰম্ভিক ৰাজনৈতিক নেতাসকলৰ আহ্বানক মুখ্য ৰাজহুৱা সভা বুলি কোৱা হৈছিল। তেওঁলোকৰ ফলত চৰকাৰী সেৱাত বিশৃংখলতা বা বাধা হৈছিল। ব্ৰিটিছে তেওঁলোকক অতি গুৰুত্বসহকাৰে লৈছিল আৰু তেওঁক বাৰ্মাৰ মান্দালয়ত বন্দী কৰিছিল আৰু ভি.ও.চিদাম্বৰম পিল্লাইক ৪০ বছৰৰ কাৰাদণ্ড লাভ কৰিছিল। ঔপনিবেশিক অৰ্থনৈতিক আৰু শক্তি গাঁথনিক প্ৰত্যাহ্বান জনোৱাৰ লক্ষ্যৰে অসহযোগ আন্দোলন, আৰু ব্ৰিটিছ কৰ্তৃপক্ষই স্বাধীনতা আন্দোলনৰ দাবীবোৰ লক্ষ্য কৰিবলৈ বাধ্য হ’ব।

গান্ধীৰ আহ্বান আছিল ৰ’লাট আইনৰ বিৰুদ্ধে দেশজুৰি প্ৰতিবাদৰ বাবে। সকলো কাৰ্যালয় আৰু কাৰখানা বন্ধ থাকিব। ভাৰতীয়সকলক ৰাজ পৃষ্ঠপোষকতা কৰা বিদ্যালয়, আৰক্ষী সেৱা, সামৰিক বাহিনী আৰু অসামৰিক সেৱাৰ পৰা প্ৰত্যাহাৰ কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰা হ’ব, আৰু উকীলসকলক ৰাজৰ আদালত এৰি যাবলৈ কোৱা হৈছিল। ৰাজহুৱা পৰিবহন আৰু ইংৰাজী-নিৰ্মিত সামগ্ৰী, বিশেষকৈ কাপোৰ বৰ্জন কৰা হৈছিল। ভাৰতীয়সকলে চৰকাৰে প্ৰদান কৰা সন্মান আৰু উপাধি ঘূৰাই দিয়ে আৰু শিক্ষক, উকীল, অসামৰিক আৰু সামৰিক সেৱাৰ দৰে বিভিন্ন পদৰ পৰা পদত্যাগ কৰে

বাল গংগাধৰ তিলক, বিপিন চন্দ্ৰ পাল, মহম্মদ আলী জিন্না আৰু এনি বেচাণ্টৰ দৰে প্ৰাক্তন সকলে এই ধাৰণাটোৰ সম্পূৰ্ণ বিৰোধিতা কৰিছিল। অল ইণ্ডিয়া মুছলিম লীগেও এই ধাৰণাটোক সমালোচনা কৰিছিল। কিন্তু ভাৰতীয় জাতীয়তাবাদীসকলৰ যুৱ প্ৰজন্ম ৰোমাঞ্চিত আৰু সমৰ্থিত গান্ধী। কংগ্ৰেছ দলে তেওঁৰ পৰিকল্পনা গ্ৰহণ কৰে, আৰু তেওঁ মৌলানা আজাদ, মুখতাৰ আহমেদ আনছাৰী, হাকীম আজমল খান, আব্বাছ তিয়াবজি, মৌলানা মহম্মদ আলী জৌহাৰ আৰু মৌলানা শৌকত আলীৰ দৰে মুছলমান নেতাসকলৰ পৰা ব্যাপক সমৰ্থন লাভ কৰে।

ভাৰতৰ স্বাধীনতাৰ বাবে যুঁজ দি আঠ বছৰৰো অধিক সময় কাৰাগাৰত কটোৱা বিশিষ্ট হিন্দী লেখক, কবি, নাট্যকাৰ, সাংবাদিক আৰু জাতীয়তাবাদী ৰামব্ৰিকশ বেনিপুৰীয়ে লিখিছিল

প্ৰভাৱ আৰু নিলম্বন

বিদ্ৰোহৰ প্ৰভাৱ ব্ৰিটিছ কৰ্তৃপক্ষৰ বাবে সম্পূৰ্ণ আঘাত আৰু লাখ লাখ ভাৰতীয় জাতীয়তাবাদীৰ বাবে এক বৃহৎ উৎসাহ আছিল। দেশত একতা শক্তিশালী হৈছিল আৰু বহুতো ভাৰতীয় বিদ্যালয় আৰু মহাবিদ্যালয় তৈয়াৰ কৰা হৈছিল। ভাৰতীয় সামগ্ৰীক উৎসাহিত কৰা হৈছিল। [6] ১৯২২ চনৰ ৪ ফেব্ৰুৱাৰীত উত্তৰ প্ৰদেশৰ গোৰখপুৰ জিলাৰ এখন সৰু চহৰ চৌৰী চৌৰাত এক গণহত্যা সংঘটিত হয়। এজন আৰক্ষী বিষয়াই সুৰাৰ দোকানত পিকেটিং কৰা কিছুমান স্বেচ্ছাসেৱকক আক্ৰমণ কৰিছিল। তাত সমবেত হোৱা কৃষকসকলৰ এটা গোটেই ভিৰ আৰক্ষী চকী (ষ্টেচন)লৈ গৈছিল। জনতাই আৰক্ষীচকীত প্ৰায় ২২ জন আৰক্ষীৰ লোকৰ সৈতে জুই লগাইছিল।

মহাত্মা গান্ধীয়ে অনুভৱ কৰিছিল যে বিদ্ৰোহ টো অপ্ৰত্যাশিত হৈ আছে, আৰু আন্দোলনৰ অহিংস প্ৰকৃতি ক্ৰমান্বয়ে হেৰুওৱাৰ বাবে হতাশ হৈছিল। তেওঁ বিচৰা নাছিল যে আন্দোলনটো হিংসাত্মক প্ৰতিযোগিতাত অৱনমিত হ’ব, আৰক্ষী আৰু খঙাল জনতাই ইজনে সিজনক পিছলৈ আক্ৰমণ কৰে, মাজতে সাধাৰণ লোকক পীড়িত কৰে। গান্ধীয়ে ভাৰতীয় জনসাধাৰণক সকলো প্ৰতিৰোধ সমাপ্ত কৰাৰ বাবে আহ্বান জনাইছিল, 3 সপ্তাহ ধৰি দ্ৰুতগতিত চলিছিল, আৰু অসহযোগ আন্দোলন বাতিল কৰিছিল। গান্ধী এছটিএছ (সংগ্ৰাম যুদ্ধবিৰতি সংগ্ৰাম)ৰ দৃঢ় বিশ্বাসী আছিল। তেওঁ বিশ্বাস কৰিছিল যে সংগ্ৰামৰ এটা সময়ৰ পিছত, এক বিশ্ৰামৰ পৰ্যায় থাকিব লাগে যাৰ দ্বাৰা তেওঁলোকে শক্তি পুনৰুদ্ধাৰ কৰিব পাৰে আৰু পুনৰ অধিক শক্তিশালী আৰু শক্তিশালী হ’ব পাৰে। যদিও এই কথাউল্লেখ কৰা হোৱা নাই কিন্তু গান্ধীৰ নেতৃত্বত থকা প্ৰতিটো আন্দোলন তেওঁৰ দ্বাৰা এবছৰ বা দুবছৰৰ পিছত প্ৰত্যাহাৰ কৰা হৈছিল

অসহযোগৰ সমাপ্তি

চৌৰী চৌৰাৰ ঘটনাৰ পিছত অসহযোগ আন্দোলন প্ৰত্যাহাৰ কৰা হৈছিল। যদিও তেওঁ এককভাৱে ৰাষ্ট্ৰীয় বিদ্ৰোহ বন্ধ কৰিছিল, ১৯২২ চনৰ ১০ মাৰ্চত মহাত্মা গান্ধীক গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছিল। ১৯২২ চনৰ ১৮ মাৰ্চ তাৰিখে তেওঁক দেশদ্ৰোহী সামগ্ৰী প্ৰকাশ কৰাৰ বাবে ছয় বছৰৰ বাবে কাৰাবাস খাটিব ন্দী কৰা হয়। ইয়াৰ ফলত আন্দোলনটো দমন কৰা হৈছিল আৰু তাৰ পিছত আন নেতাসকলক গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছিল।

যদিও বেছিভাগ কংগ্ৰেছ নেতা গান্ধীৰ পিছফালে দৃঢ়ভাৱে আছিল, দৃঢ়প্ৰতিজ্ঞ নেতাসকল ভাঙি পৰিছিল, যাৰ ভিতৰত আছিল আলী ভাতৃ (মহম্মদ আলী আৰু শৌকত আলী)। গান্ধীৰ নেতৃত্ব প্ৰত্যাখ্যান কৰি মতিলাল নেহৰু আৰু চিত্তৰঞ্জন দাসে স্বৰাজ পাৰ্টি গঠন কৰে। বহুতো জাতীয়তাবাদীয়ে অনুভৱ কৰিছিল যে হিংসাত্মক ঘটনাৰ বাবে অসহযোগ আন্দোলন বন্ধ কৰিব নালাগিছিল, আৰু গান্ধীৰ ওপৰত আস্থা বজাই ৰাখি বেছিভাগ জাতীয়তাবাদীনিৰুৎসাহিত হৈছিল

এইটো তৰ্ক কৰা হয়[কাৰ দ্বাৰা?], যদিও কোনো দৃঢ় প্ৰমাণ অবিহনে, গান্ধীয়ে নিজৰ ব্যক্তিগত ভাবমূৰ্তি উদ্ধাৰৰ প্ৰচেষ্টাত আন্দোলনটো বাতিল কৰিছিল, যিটো কলুষিত হ’লহেঁতেন যদি তেওঁক চৌৰী চৌৰা ঘটনাৰ বাবে দোষাৰোপ কৰা হ’লহেঁতেন; অৱশ্যে, আন্দোলনৰ সৈতে জড়িত বুৰঞ্জীবিদ[কোনে?] আৰু সমসাময়িক নেতাসকলে গান্ধীৰ বিচাৰক আদৰণি জনাইছিল। গান্ধীয়ে অনিচ্ছা স্বীকাৰ কৰি আৰু হিংসাত্মক সংগ্ৰামৰ অনুমতি দি তেওঁৰ অহিংসাৰ মৌলিক নীতিৰ সৈতে আপোচ কৰিব নোৱাৰিলে যিস্পষ্টভাৱে ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলনৰ উগ্ৰপন্থী উপাদানবোৰৰ সৈতে আন্দোলনৰ চাৰিওফালে ঘূৰি ফুৰিছিল। সেয়েহে, ১৯৩০ চনত একে ধৰণৰ আন্দোলন আৰম্ভ কৰা হৈছিল, আইন অমান্য আন্দোলন। মূল পাৰ্থক্যটো হ’ল আইনখন ‘শান্তিপূৰ্ণভাৱে’ উলংঘা কৰাৰ নীতি প্ৰৱৰ্তন কৰা।

সঞ্চয়

১৯৩০ চনৰ পৰা ১৯৩৪ চনৰ ভিতৰত নিমখ সত্যাগ্ৰহত পুনৰ কোটি কোটি লোকে বিদ্ৰোহ কৰাৰ ফলত অহিংসাৰ প্ৰতি ভাৰতৰ কাৰণ বিশ্বজুৰি বিখ্যাত হৈ পৰিছিল। সত্যাগ্ৰহ সফলতাত শেষ হৈছিল। ভাৰতীয়সকলৰ দাবী পূৰণ কৰা হৈছিল আৰু কংগ্ৰেছক ভাৰতীয় জনসাধাৰণৰ প্ৰতিনিধি হিচাপে স্বীকৃতি দিয়া হৈছিল। ভাৰত চৰকাৰ আইন 1935-য়ে ভাৰতক গণতান্ত্ৰিক স্ব-শাসনৰ ক্ষেত্ৰতপ্ৰথম সোৱাদ প্ৰদান কৰিছিল।

You also Read

References

  1. মহাত্মা গান্ধী- ধনেশ্বৰ ডেকা
  2. Rosona Bichitra by Dhormo Shing Deka
  3. Something I collected from Wikipedia

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *