January 29, 2023

Indira Gandhi Biography in Assamese | ইন্দিৰা গান্ধীৰ জীৱনী

Indira Gandhi Biography in Assamese

ভাৰতৰ প্ৰথম গৰাকী মহিলা প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে পৰিচিত ইন্দিৰা গান্ধীৰ জীৱনী অতি আকৰ্ষণীয়। ইন্দুৰ পৰা ইন্দিৰালৈ তেওঁৰ যাত্ৰা আৰু তাৰ পিছত প্ৰধানমন্ত্ৰী হোৱাটো কেৱল অনুপ্ৰেৰণাদায়ক নহয়, ভাৰতত মহিলা সশক্তিকৰণৰ ইতিহাসৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ অধ্যায়। তেওঁ ১৯৬৬ চনৰ পৰা ১৯৭৭ চনলৈ আৰু ১৯৮০ চনৰ পৰা মৃত্যুলৈ দেশৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰিছিল।

জন্ম১৯ নৱেম্বৰ ১৯১৭
জন্মস্থানএলাহাবাদ, উত্তৰ প্ৰদেশ
দেউতাকজৱাহৰলাল নেহৰু
মাককমলা নেহৰু
স্বামীফিৰোজ গান্ধী
পুত্ৰৰাজীৱ গান্ধী আৰু সঞ্জয় গান্ধী
পুত্ৰ-বধুছোনিয়া গান্ধী আৰু মানেকা গান্ধী
নাতিৰাহুল গান্ধী আৰু বৰুণ গান্ধী
নাতিনীপ্ৰিয়ংকা গান্ধী

ইন্দিৰা গান্ধীৰ জন্ম মতিলাল নেহৰুৰ পৰিয়ালত হৈছিল যিয়ে দেশৰ স্বাধীনতাত অৱদান আগবঢ়াইছিল। ইন্দিৰাৰ দেউতাক জৱাহৰলাল এজন সুশিক্ষিত উকীল আৰু ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলনৰ এজন সক্ৰিয় সদস্য আছিল। তেওঁ নেহৰুৰ একমাত্ৰ সন্তান আছিল, ইন্দিৰা তেওঁৰ দেউতাকৰ পিছত দ্বিতীয় সৰ্বাধিক সেৱা আগবঢ়োৱা প্ৰধানমন্ত্ৰী। সৰুৰে পৰা ইন্দিৰাৰ দেশপ্ৰেমৰ ভাৱ নাছিল, সেই সময়ত ভাৰতৰ জাতীয়তাবাদী আন্দোলনৰ অন্যতম ৰণনীতিআছিল বিদেশী ব্ৰিটিছ সামগ্ৰী বৰ্জন কৰা। আৰু সেই সৰু বয়সতে, ইন্দিৰাই বিদেশী বস্তুবোৰ হোলীজ্বলা দেখিছিল, যাৰ দ্বাৰা অনুপ্ৰাণিত হৈ 5 বছৰীয়া ইন্দিৰাইও তাইৰ মৰমৰ পুতলাটো জ্বলাই দিয়াৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল, কিয়নো তাইৰ পুতলাটো ইংলেণ্ডতো তৈয়াৰ কৰা হৈছিল।

ইন্দিৰা গান্ধীয়ে ভানাৰ সেনা গঠন কৰিছিল

যেতিয়া ইন্দিৰা গান্ধীৰ বয়স 12 বছৰ আছিল, তেতিয়া তেওঁ কিছুমান শিশুৰ সৈতে ভানাৰ সেনা গঠন আৰু নেতৃত্ব দিছিল। ইয়াক বান্দাৰ ব্ৰিগেড নাম দিয়া হৈছিল যি বান্দৰ সেনাৰ দ্বাৰা অনুপ্ৰাণিত হৈছিল, যিয়ে ৰামায়ণ মহাকাব্যত ভগৱান ৰামক সহায় কৰিছিল। তেওঁ শিশুসকলৰ সৈতে ভাৰতৰ স্বাধীনতা সংগ্ৰামত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল। পিছত, দলটোত ৬০,০০০ যুৱ বিপ্লৱীও অন্তৰ্ভুক্ত আছিল, যিসকলে বহুতো সাধাৰণ লোকক সম্বোধন কৰিছিল, পতাকা প্ৰস্তুত কৰিছিল, বাৰ্তা দিছিল আৰু সাধাৰণ ৰাইজক প্ৰদৰ্শনৰ বিষয়ে তথ্য প্ৰদান কৰিছিল। ব্ৰিটিছ শাসনৰ অধীনত এইটো এটা বিপদজনক প্ৰতিশ্ৰুতি আছিল, কিন্তু ইন্দিৰাই স্বাধীনতা আন্দোলনত অংশগ্ৰহণ কৰি সুখী হৈছিল।

ইন্দিৰা গান্ধীৰ শিক্ষা

ইন্দিৰাই পুনে বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা মেট্ৰিক উত্তীৰ্ণ হয় আৰু পশ্চিম বংগৰ শান্তিনিকেতনৰ পৰা কিছু শিক্ষাও লাভ কৰে, যাৰ পিছত তেওঁ চুইজাৰলেণ্ড আৰু লণ্ডনৰ সোমৰভিল কলেজ, অক্সফৰ্ড বিশ্ববিদ্যালয়ত পঢ়িবলৈ যায়।

১৯৩৬ চনত, তেওঁৰ মাতৃ কমলা নেহৰু যক্ষ্মা ৰোগত আক্ৰান্ত হয়, পঢ়ি থাকোতে, ইন্দিৰাই চুইজাৰলেণ্ডত তেওঁৰ অসুস্থ মাতৃৰ সৈতে কেইমাহমান অতিবাহিত কৰিছিল, জৱাহৰলাল নেহৰু কমলাৰ মৃত্যুৰ সময়ত ভাৰতীয় কাৰাগাৰত আছিল।

বিবাহ আৰু পাৰিবাৰিক জীৱন

যেতিয়া ইন্দিৰা ভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছৰ সদস্য হৈছিল, তেতিয়া তেওঁ ফিৰোজ গান্ধীক লগ পাইছিল। ফিৰোজ গান্ধী তেতিয়া এজন সাংবাদিক আৰু যুৱ কংগ্ৰেছৰ এজন গুৰুত্বপূৰ্ণ সদস্য আছিল। ১৯৪১ চনত দেউতাকৰ মতবিৰোধ হোৱা স্বত্বেও ইন্দিৰাই ফিৰোজ গান্ধীক বিয়া কৰায়। ইন্দিৰাই প্ৰথমে ৰাজীৱ গান্ধী আৰু দুবছৰ পিছত সঞ্জয় গান্ধীৰ জন্ম দিছিল।

ইন্দিৰা ফিৰোজ গান্ধীৰ সৈতে বিবাহপাশত আৱদ্ধ হৈছিল, কিন্তু ফিৰোজ আৰু মহাত্মা গান্ধীৰ মাজত কোনো সম্পৰ্ক নাছিল। স্বাধীনতাৰ সংগ্ৰামত ফিৰোজ তেওঁলোকৰ সৈতে আছিল, কিন্তু তেওঁলোক পাৰ্চী আছিল, আনহাতে ইন্দিৰা হিন্দু আছিল। আৰু সেই সময়ত আন্তঃজাতিবিবাহ ইমান সচৰাচৰ হোৱা নাছিল। দৰাচলতে, এই যোৰটো ৰাজহুৱাভাৱে পছন্দ কৰা হোৱা নাছিল, সেয়েহে মহাত্মা গান্ধীয়ে যুটিটোক সমৰ্থন কৰিছিল আৰু সংবাদ মাধ্যমৰ ওচৰত তেওঁৰ অনুৰোধসহ এই ৰাজহুৱা বিবৃতি দিছিল “মই অপমানজনক পত্ৰসমূহৰ লেখকসকলক তেওঁলোকৰ খং হ্ৰাস কৰিবলৈ আৰু নৱদম্পতিক আশীৰ্বাদ কৰিবলৈ এই বিয়ালৈ আহিবলৈ আমন্ত্ৰণ জনাইছো” আৰু কোৱা হয় যে মহাত্মা গান্ধীয়েই ৰাজনৈতিক ভাবমূৰ্তি বজাই ৰাখিছিল। ইয়াৰ বাবে ফিৰোজ আৰু ইন্দিৰাক গান্ধী হ’বলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছিল।

স্বাধীনতাৰ পিছত, ইন্দিৰা গান্ধীৰ পিতৃ জৱাহৰলাল নেহৰু দেশৰ প্ৰথম প্ৰধানমন্ত্ৰী হয়, তাৰ পিছত ইন্দিৰা তেওঁৰ দেউতাকৰ সৈতে দিল্লীলৈ স্থানান্তৰিত হয়। তেওঁৰ দুই পুত্ৰ তেওঁৰ সৈতে আছিল, কিন্তু ফিৰোজে তেতিয়া এলাহাবাদত থাকিবলৈ সিদ্ধান্ত লৈছিল, কিয়নো ফিৰোজে তেতিয়া মতিলাল নেহৰুৰ দ্বাৰা আৰম্ভ কৰা বাতৰি কাকত নেচনেল হেৰাল্ডৰ সম্পাদকত্ব হ্ৰাস কৰিছিল।

ইন্দিৰাৰ ৰাজনৈতিক যাত্ৰা

নেহৰু পৰিয়াল যিকোনো ধৰণে ভাৰতৰ কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ মুখ্য পৰিয়াল আছিল, সেয়েহে ইন্দিৰাৰ ৰাজনীতিত প্ৰৱেশ বৰ কঠিন আৰু আচৰিত নাছিল। সৰুৰে পৰা, তেওঁ মহাত্মা গান্ধীক তেওঁৰ এলাহাবাদৰ ঘৰলৈ অহা-যোৱা কৰা দেখিছিল, সেয়েহে তেওঁ দেশ আৰু ইয়াৰ ৰাজনীতিৰ প্ৰতি আগ্ৰহী আছিল।

১৯৫১-৫২ চনৰ লোকসভা নিৰ্বাচনত ইন্দিৰা গান্ধীয়ে তেওঁৰ স্বামী ফিৰোজ গান্ধীৰ বাবে বহুতো নিৰ্বাচনী সভা অনুষ্ঠিত কৰিছিল আৰু তেওঁৰ সমৰ্থনত নিৰ্বাচনী প্ৰচাৰৰ নেতৃত্ব দিছিল। সেই সময়ত ফিৰোজে ৰায়বৰেলীৰ পৰা প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰিছিল। সোনকালেই ফিৰোজ চৰকাৰৰ দুৰ্নীতিৰ বিৰুদ্ধে এটা ডাঙৰ মুখ হৈ পৰিছিল। তেওঁ বীমা কোম্পানী আৰু বিত্ত মন্ত্ৰী টিটি কৃষ্ণমাচাৰীৰ নামকে ধৰি বহুতো দুৰ্নীতি আৰু দুৰ্নীতিগ্ৰস্ত লোকৰ কথা প্ৰকাশ কৰে। বিত্ত মন্ত্ৰীক তেতিয়া জৱাহৰলাল নেহৰুৰ ঘনিষ্ঠ বুলি গণ্য কৰা হৈছিল।

এনেদৰে ফিৰোজে ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ৰ ৰাজনীতিৰ মূলসুঁতিলৈ ওলাই আহে, আৰু তেওঁৰ কেইজনমান সমৰ্থকৰ সৈতে তেওঁ কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ সৈতে সংগ্ৰাম অব্যাহত ৰাখে, কিন্তু ১৯৬০ চনৰ ৮ ছেপ্টেম্বৰত হৃদৰোগত আক্ৰান্ত হৈ ফিৰোজৰ মৃত্যু হয়।

কংগ্ৰেছ সভাপতি হিচাপে ইন্দিৰা গান্ধী

1959 চনত, ইন্দিৰা ভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছ দলৰ সভাপতি নিৰ্বাচিত হয়। তাই জৱাহৰলাল নেহৰুৰ মুখ্য পৰামৰ্শদাতা দলৰ অংশ আছিল। ১৯৬৪ চনৰ ২৭ মে’ত জৱাহৰলাল নেহৰুৰ মৃত্যুৰ পিছত ইন্দিৰাই নিৰ্বাচনত প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰাৰ সিদ্ধান্ত লয় আৰু তেওঁ জয়ীও হয়। তেওঁক লাল বাহাদুৰ শাস্ত্ৰীৰ চৰকাৰত তথ্য আৰু সম্প্ৰচাৰ মন্ত্ৰালয় দিয়া হৈছিল।

প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে প্ৰথমবাৰৰ বাবে

১৯৬৬ চনৰ ১১ জানুৱাৰীত তাচখন্দত লাল বাহাদুৰ শাস্ত্ৰীৰ মৃত্যুৰ পিছত তেওঁ সংখ্যাগৰিষ্ঠতাৰে অন্তৱৰ্তীকালীন নিৰ্বাচনত জয়লাভ কৰে আৰু প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰে।

প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে তেওঁৰ কাৰ্যকালৰ আটাইতকৈ উল্লেখযোগ্য সাফল্যবোৰ আছিল প্ৰিন্সি পাৰ্চ ৰদ কৰাৰ বাবে ভাৰতৰ চৈধ্যটা বৃহৎ বেংকৰ লগতে মুখ্য ৰাজ্যসমূহৰ প্ৰাক্তন শাসক আৰু চাৰিটা প্ৰিমিয়াম তেল কোম্পানীৰ ৰাষ্ট্ৰীয়কৰণৰ প্ৰস্তাৱগৃহীত কৰা। তেওঁ দেশত খাদ্য সামগ্ৰী আঁতৰোৱাৰ ক্ষেত্ৰত গঠনমূলক পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰে আৰু ১৯৭৪ চনত ভাৰতৰ প্ৰথম ভূগৰ্ভস্থ বিস্ফোৰণৰ সৈতে দেশখনক পাৰমাণৱিক যুগলৈ লৈ যায়।

ভাৰত-পাক যুদ্ধ ১৯৭১ ত ইন্দিৰা গান্ধীৰ ভূমিকা

দৰাচলতে, ১৯৭১ চনত ইন্দিৰাই এক ডাঙৰ সংকটৰ সন্মুখীন হ’ব লগা হৈছিল। যুদ্ধআৰম্ভ হৈছিল যেতিয়া পশ্চিম পাকিস্তানৰ বাহিনীয়ে তেওঁলোকৰ স্বাধীনতা আন্দোলনক চূৰ্ণ-বিচূৰ্ণ কৰিবলৈ বাংলা পূব পাকিস্তানলৈ গৈছিল। তেওঁ ৩১ মাৰ্চত সংঘটিত ভয়ংকৰ হিংসাৰ বিৰুদ্ধে মাত মাতিছিল, কিন্তু প্ৰতিৰোধ অব্যাহত আছিল আৰু লাখ লাখ শৰণাৰ্থীয়ে চুবুৰীয়া ভাৰতত প্ৰৱেশ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল।

এই শৰণাৰ্থীসকলৰ যত্নত ভাৰতত সম্পদৰ সংকট দেখা গৈছিল, যাৰ ফলত দেশৰ ভিতৰতো উত্তেজনা যথেষ্ট বৃদ্ধি পাইছিল। অৱশ্যে, ভাৰতে তাত সংগ্ৰামকাৰী স্বাধীনতা সংগ্ৰামীসকলক সমৰ্থন কৰিছিল। পৰিস্থিতি আৰু অধিক জটিল হৈ পৰিছিল যেতিয়া আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৰাষ্ট্ৰপতি ৰিচাৰ্ড নিক্সনে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰক পাকিস্তানৰ কাষত থিয় হোৱাটো বিচাৰিছিল, আনহাতে চীনে ইতিমধ্যে পাকিস্তানক সশস্ত্ৰ কৰি আছিল, আৰু ভাৰতে ছোভিয়েট ইউনিয়নৰ সৈতে “শান্তি, বন্ধুত্ব আৰু সহযোগিতাৰ চুক্তি” স্বাক্ষৰ কৰিছিল।

পশ্চিম পাকিস্তানৰ সেনাই পূব পাকিস্তানৰ সাধাৰণ লোকসকলৰ ওপৰত অত্যাচাৰ চলাবলৈ আৰম্ভ কৰে, মুখ্যতঃ হিন্দুসকলক লক্ষ্য কৰি, ফলস্বৰূপে, প্ৰায় 10 নিযুত প্ৰাক্তন পাকিস্তানী নাগৰিকে দেশৰ পৰা পলাই গৈ ভাৰতত আশ্ৰয় বিচাৰিছিল। বৃহৎ সংখ্যক শৰণাৰ্থী হোৱাৰ পৰিস্থিতিয়ে ইন্দিৰা গান্ধীক পশ্চিম পাকিস্তানৰ বিৰুদ্ধে স্বাধীনতাৰ বাবে আজমী লীগৰ সংগ্ৰামক সমৰ্থন কৰিবলৈ প্ৰেৰিত কৰিছিল।

ভাৰতে সামৰিক সহায় আগবঢ়াইছিল আৰু পশ্চিম পাকিস্তানৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ িবলৈ সৈন্যও প্ৰেৰণ কৰিছিল। ৩ ডিচেম্বৰত যেতিয়া পাকিস্তানে ভাৰতৰ ঘাটিত বোমা বিস্ফোৰণ কৰে, যুদ্ধ আৰম্ভ হয়, ইন্দিৰাই বাংলাদেশৰ স্বাধীনতাৰ গুৰুত্ব বুজি পায়, আৰু তাত স্বাধীনতা সংগ্ৰামীসকলক আশ্ৰয় দিয়াআৰু বাংলাদেশ সৃষ্টিত সমৰ্থন কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰে। কিন্তু ১৬ ডিচেম্বৰত পাকিস্তানে আত্মসমৰ্পণ কৰে।

অৱশেষত, ১৯৭১ চনৰ ১৬ ডিচেম্বৰত ঢাকাত পশ্চিম পাকিস্তান বনাম পূব পাকিস্তানৰ যুদ্ধসমাপ্ত হয়। পশ্চিম পাকিস্তানী সশস্ত্ৰ বাহিনীয়ে ভাৰতৰ ওচৰত আত্মসমৰ্পণৰ কাগজপত্ৰত স্বাক্ষৰ কৰে, যাৰ ফলত বাংলাদেশ নামৰ এখন নতুন দেশৰ জন্ম হয়। ১৯৭১ চনত পাকিস্তানৰ বিৰুদ্ধে হোৱা যুদ্ধত ভাৰতৰ বিজয়ে ইন্দিৰা গান্ধীৰ এজন চতুৰ ৰাজনৈতিক নেতা হিচাপে জনপ্ৰিয়তা চিহ্নিত কৰিছিল। এই যুদ্ধত পাকিস্তানৰ আঁঠু কাঢ়ি থকাটো কেৱল বাংলাদেশ আৰু ভাৰতৰ বাবেই নহয়, ইন্দিৰাৰ বাবেও এক বিজয় আছিল। সেয়েহে যুদ্ধৰ সমাপ্তিৰ পিছত ইন্দিৰাই ঘোষণা কৰিছিল যে মই কোনো চাপত কাম কৰা ব্যক্তি নহয়, সেয়া ব্যক্তি হওঁক বা দেশ হওঁক।

জৰুৰীকালীন অৱস্থা আৰোপ কৰা

১৯৭৫ চনত বিৰোধী দল আৰু সামাজিক কৰ্মীসকলে বৰ্ধিত মুদ্ৰাস্ফীতি, অৰ্থনীতিৰ দুৰ্বল অৱস্থা আৰু ব্যাপক দুৰ্নীতিৰ বাবে ইন্দিৰা গান্ধী নেতৃত্বাধীন কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ বিৰুদ্ধে যথেষ্ট প্ৰতিবাদ কৰিছিল।

একে বছৰতে, এলাহাবাদ উচ্চ ন্যায়ালয়ে ৰায় দিছিল যে ইন্দিৰা গান্ধীয়ে যোৱা নিৰ্বাচনৰ সময়ত অবৈধ উপায় ব্যৱহাৰ কৰিছিল আৰু ই বৰ্তমানৰ ৰাজনৈতিক পৰিস্থিতিত জুই লগাইছিল। এই সিদ্ধান্তত, ইন্দিৰাক লগে লগে তেওঁৰ আসন খালী কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়া হৈছিল। ইয়াৰ ফলত মানুহৰ মাজত তেওঁলোকৰ প্ৰতি খংও বৃদ্ধি পাইছিল। শ্ৰীমতী গান্ধীয়ে ১৯৭৫ চনৰ ২৬ জুনত পদত্যাগ কৰাৰ পৰিৱৰ্তে “দেশৰ অশান্ত ৰাজনৈতিক পৰিস্থিতিৰ বাবে” জৰুৰীকালীন অৱস্থা ঘোষণা কৰে।

জৰুৰীকালীন অৱস্থাত, তেওঁ তেওঁৰ সকলো ৰাজনৈতিক শত্ৰুক বন্দী কৰিছিল, সেই সময়ত নাগৰিকসকলৰ সাংবিধানিক অধিকাৰ প্ৰত্যাহাৰ কৰা হৈছিল, আৰু সংবাদ মাধ্যমকো কঠোৰ চেঞ্চৰশ্বিপৰ অধীনত ৰখা হৈছিল। গান্ধীবাদী সমাজতান্ত্ৰিক জয়া প্ৰকাশ নাৰায়ণ আৰু তেওঁৰ সমৰ্থকসকলে ভাৰতীয় সমাজক পৰিৱৰ্তন কৰিবলৈ শিক্ষাৰ্থী, কৃষক আৰু শ্ৰমিক সংগঠনসমূহক “সম্পূৰ্ণ অহিংস বিপ্লৱ”ত একত্ৰিত কৰিবলৈ দাবী জনাইছিল।

১৯৭৭ চনৰ আৰম্ভণিতে, জৰুৰীকালীন অৱস্থা আঁতৰ োৱাৰ সময়ত, ইন্দিৰাই নিৰ্বাচন ঘোষণা কৰিছিল, সেই সময়ত জৰুৰীকালীন আৰু বন্ধ্যাকৰণ প্ৰচাৰৰ বিনিময়ত ৰাইজে ইন্দিৰাক সমৰ্থন কৰা নাছিল।

ক্ষমতা কাঢ়ি লোৱা আৰু বিৰোধীৰ ভূমিকালৈ অহা

জৰুৰীকালীন অৱস্থাৰ সময়ত, তেওঁৰ সৰু পুত্ৰ সঞ্জয় গান্ধীয়ে সম্পূৰ্ণ কৰ্তৃত্বৰ সৈতে দেশ খন চলাবলৈ চেষ্টা কৰিছিল আৰু বস্তিৰ ঘৰবোৰ কঠোৰভাৱে আঁতৰাবলৈ নিৰ্দেশ দিছিল, আৰু এক অত্যন্ত অপ্ৰিয় বন্ধ্যাকৰণ কাৰ্যসূচীয়ে ইন্দিৰাক বিৰোধীদলত ৰাখিছিল। কিন্তু তথাপিও ১৯৭৭ চনত, ইন্দিৰাই আত্মবিশ্বাসেৰে কৈছিল যে তেওঁ নিৰ্বাচনৰ দাবীত বিৰোধীদল ভাঙি পেলাইছিল। কংগ্ৰেছে পূৰ্বৰ লোকসভাত ৩৫০ খন আসনৰ তুলনাত মাত্ৰ ১৫৩ খন লোকসভা আসন লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল।

প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে দ্বিতীয় কাৰ্যকাল

ইন্দিৰাই জনতা পাৰ্টিৰ মিত্ৰশক্তিৰ মাজত আভ্যন্তৰীণ সংঘৰ্ষৰ সুযোগ লৈছিল। সেই সময়ছোৱাত, ইন্দিৰা গান্ধীক সংসদৰ পৰা বহিষ্কাৰ কৰাৰ প্ৰচেষ্টাত, জনতা পাৰ্টি চৰকাৰে তেওঁক গ্ৰেপ্তাৰ কৰাৰ নিৰ্দেশ দিছিল। অৱশ্যে, তেওঁৰ ৰণনীতি তেওঁলোকৰ বাবে ধ্বংসাত্মক প্ৰমাণিত হৈছিল আৰু ই ইন্দিৰা গান্ধীৰ সহানুভূতি লাভ কৰিছিল। আৰু অৱশেষত ১৯৮০ চনৰ নিৰ্বাচনত কংগ্ৰেছ বিশাল সংখ্যাগৰিষ্ঠতাৰে ক্ষমতালৈ উভতি আহে আৰু ইন্দিৰা গান্ধী আকৌ এবাৰ ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী হয়। দৰাচলতে, জনতা পাৰ্টি সেই সময়ত এক স্থিৰ অৱস্থাতো নাছিল, যাৰ ফলত কংগ্ৰেছ আৰু ইন্দিৰা উপকৃত হৈছিল।

১৯৮১ চনৰ ছেপ্টেম্বৰ মাহত এটা শিখ সন্ত্ৰাসবাদী গোটে “খালিস্তান” দাবী কৰি আছিল, আৰু একেটা সন্ত্ৰাসবাদী গোটে অমৃতসৰৰ সোণালী মন্দিৰ চৌহদত প্ৰৱেশ কৰিছিল। মন্দিৰ চৌহদত হাজাৰ হাজাৰ নাগৰিক উপস্থিত থকা স্বত্বেও, ইন্দিৰা গান্ধীয়ে সেনাক অপাৰেচন ব্লু ষ্টাৰ চলাবলৈ পবিত্ৰ মন্দিৰ দৰ্শন কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিছিল। সেনাই টেংক আৰু গধুৰ আৰ্টিলাৰীৰ আশ্ৰয় লৈছিল, যদিও চৰকাৰে এনেদৰে সন্ত্ৰাসবাদীৰ ভাবুকি হ্ৰাস কৰাৰ কথা কৈছিল, কিন্তু ই বহুতো নিৰীহ নাগৰিকৰ জীৱন কাঢ়ি লৈছিল। এই অভিযানক ভাৰতীয় ৰাজনৈতিক ইতিহাসত এক অনন্য ট্ৰেজেডী হিচাপে দেখা গৈছিল। আক্ৰমণৰ প্ৰভাৱৰ ফলত দেশত সাম্প্ৰদায়িক উত্তেজনা বৃদ্ধি পাইছিল, বহুতো শিখে প্ৰতিবাদত সশস্ত্ৰ আৰু অসামৰিক প্ৰশাসনিক কাৰ্যালয়ৰ পৰা পদত্যাগ কৰিছিল আৰু কিছুমানে আনকি তেওঁলোকৰ চৰকাৰী বঁটাও ঘূৰাই দিছিল। গোটেই খণ্ডটোৱে তাৎক্ষণিক পৰিস্থিতিত ইন্দিৰা গান্ধীৰ ৰাজনৈতিক ভাবমূৰ্তিও কলুষিত কৰিছিল।

ইন্দিৰা গান্ধীৰ হত্যা

১৯৮৪ চনৰ ৩১ অক্টোবৰত গান্ধীৰ দেহৰক্ষী সাতৱন্ত সিং আৰু বিন্ট সিঙে উচ্চ বৰ্ণৰ মন্দিৰত সংঘটিত গণহত্যাৰ প্ৰতিশোধ স্বৰূপে মুঠ ৩১ টা গুলী চালনা কৰি ইন্দিৰা গান্ধীক হত্যা কৰে। ঘটনাটো নতুন দিল্লীৰ চফদৰজং ৰোডত সংঘটিত হৈছিল।

ইন্দিৰা গান্ধী বঁটা

ইন্দিৰা গান্ধীক ১৯৭১ চনত ভাৰত ৰত্ন প্ৰদান কৰা হৈছিল। ১৯৭২ চনত বাংলাদেশক মুক্ত কৰাৰ বাবে তেওঁক মেক্সিকান বঁটা প্ৰদান কৰা হয়। তাৰ পিছত ১৯৭৩ চনত দ্বিতীয় বাৰ্ষিক পদক ফাও (এফ.এ.ও.) আৰু ১৯৭৬ চনত নাগৰী প্ৰচাৰীনী সভাই হিন্দীত সাহিত্যবঁটা প্ৰদান কৰে।

ইন্দিৰাক ১৯৫৩ চনত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত মাতৃ বঁটা প্ৰদান কৰা হৈছিল, লগতে কূটনীতিৰ সৈতে কৰা কামৰ বাবে ইটালীৰ ইছলবেলা ডি’এষ্টে বঁটা প্ৰদান কৰা হৈছিল। তেওঁক য়েল বিশ্ববিদ্যালয়ৰ হ’লেণ্ড মেম’ৰিয়েল বঁটাও প্ৰদান কৰা হৈছিল।

১৯৬৭ আৰু ১৯৬৮ চনত ফৰাচী জনমত প্ৰতিষ্ঠানৰ জৰীপ অনুসৰি, তেওঁ ফৰাচী লোকসকলৰ দ্বাৰা আটাইতকৈ বেছি পছন্দ কৰা মহিলা ৰাজনীতিবিদ আছিল।

1971 চনত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ বিশেষ গেলপ জৰীপ অনুসৰি, তেওঁ বিশ্বৰ আটাইতকৈ সন্মানীয় মহিলা আছিল। একে বছৰতে, আৰ্জেণ্টিনা চছাইটিয়ে তেওঁক জন্তুৰ সুৰক্ষাৰ বাবে ডিপ্লোমা অফ অনাৰ প্ৰদান কৰে।

ইন্দিৰা গান্ধীৰ জীৱনে ভাৰতৰ মহিলাগৰাকীক বিশ্বৰ এগৰাকী শক্তিশালী মহিলা হিচাপে স্বীকৃতি দি আহিছে। অৱশ্যে, তেওঁৰ ব্যক্তিত্ব দুয়োফালৰ পৰা বুজি পোৱা গৈছে আৰু তেওঁৰ সমৰ্থকৰ লগতে বিৰোধীসকলৰ সংখ্যাও যথেষ্ট। তেওঁৰ দ্বাৰা লোৱা বহুতো ৰাজনৈতিক আৰু সামাজিক সিদ্ধান্ত প্ৰায়ে আলোচনাৰ বিষয় হয়, কিন্তু ইয়াক অস্বীকাৰ কৰিব নোৱাৰি যে ইন্দিৰা গান্ধীৰ কাৰ্যকালত ভাৰতে উন্নয়নৰ বহুতো মাত্ৰা প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল, আৰু তেওঁ বিশ্ব মঞ্চত ভাৰতৰ ভাবমূৰ্তি সলনি কৰিছিল।

ইন্দিৰা আৰু ফিৰোজৰ মাজৰ সম্পৰ্ক কি আছিল?

ইন্দিৰা গান্ধীৰ জীৱনীত, আমি দেখিছোঁ যে ইন্দিৰা আৰু ফিৰোজৰ মাজৰ সম্পৰ্ক খুব ভাল নাছিল। তেওঁলোকৰ পাৰ্থক্য ইমানেই বাঢ়িগৈছিল যে ইন্দিৰা আৰু ফিৰোজে পৃথকে বাস কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। আনকি ফিৰোজ এগৰাকী মুছলমান মহিলাৰ প্ৰেমত পৰিছিল। সেই সময়ত ইন্দিৰা দ্বিতীয়বাৰৰ বাবে গৰ্ভৱতী আছিল। কিন্তু ফিৰোজৰ অন্তিমবাৰৰ বাবে, ইন্দিৰা তেওঁৰ অতি ঘনিষ্ঠ আছিল আৰু দুয়োৰে মাজৰ সম্পৰ্ক যুঁজৰ মাজেৰে গৈছিল। তেওঁলোকৰ ৰাজনৈতিক পাৰ্থক্য বহু ঠাই আৰু কিতাপত লিখা হয়।

You also Read

Reference

  1. I collected from Wikipedia and
  2. deepawali.co.in

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *