May 17, 2022

Holika Dahan History Essay in Assamese | হোলিকা দহন

Holika Dahan History Essay in Assamese

হোলিকা দহনৰ ইতিহাস History of Holika Dahan in Assamese

হোলিকা দহন  অসুৰ হোলিকাক জ্বলাই উদযাপন কৰা হয়। হিন্দু ধৰ্মৰ বহুতো পৰম্পৰাই প্ৰহ্লাদক ৰক্ষা হেতু বিষ্ণুৱে হোলিকাক বধ কৰাৰ বাবে ইয়াক উদযাপন কৰা হয়।

Holika Dahan History Essay in Assamese
প্ৰকাৰহিন্দু
আৰম্ভ হয়ফাগুন পূৰ্ণিমা
তাৰিখফেব্ৰুৱাৰী–মাৰ্চ
উদযাপনহোলিকা দহনৰ পিছৰ দিন
হোলীত: আনৰ ওপৰত ৰং চুটিয়ায়, নাচে, ইজনৰ ওচৰলৈ যায়, পাৰ্টি কৰে; মহোৎসৱ খাদ্য গ্ৰহণ কৰে
সম্পৰ্কিতহোলী

তাৎপৰ্য Significance of Holika Dahan History Essay in Assamese

হোলীৰ আগৰ ৰাতি উত্তৰ ভাৰত, নেপাল আৰু দক্ষিণ ভাৰতৰ কিছু স্থানত ঐতিহ্যগতভাৱে জুই জ্বলোৱা হয়।[1] যৌৱকসকলে সেইদিনা বিভিন্ন ধৰণৰ সামগ্ৰী চুৰি কৰে আৰু হোলিকাৰ দহনত সেইবোৰ জ্বলাই দিয়ে।

এইটো উল্লেখ কৰাৰ প্ৰয়োজন যে, ভাৰতৰ বহুতো স্থানত এই দিনটোক হোলীৰ পৰিৱৰ্তে হোলিকা দহন বোলা হয়। প্ৰহ্লাদৰ কাহিনীৰ সৈতে সম্পৰ্কিত আৰু কিছু কামও কৰা হয়, কিন্তু হোলিকাৰ জুইত জ্বলাই দিয়া কাৰ্যটোই ইয়াৰ মুখ্য কাৰ্য। ইয়াৰ দ্বাৰা ৰজা হিৰণ্যকশিপুৰ আসুৰিক শক্তিতকৈ ভক্তিৰ শক্তি যে বেছি – এইটো প্ৰকাশ কৰা হয়, প্ৰহ্লাদ বহুতো অত্যাচাৰৰ পিছতো তেওঁ বিশ্বাস হেৰোৱা নাছিল।

ৰীতি-নীতি

বনফায়াৰৰ বাবে হোলিকা চিতা প্ৰস্তুত কৰক

উৎসৱৰ কেইদিনমান আগতে মানুহে উদ্যান, সামূহিক কেন্দ্ৰ, মন্দিৰ আৰু অন্যান্য মুকলি ঠাইত বনফায়াৰৰ বাবে কাঠ আৰু দাহ্য সামগ্ৰী সংগ্ৰহ কৰা আৰম্ভ কৰে। চিতাৰ ওপৰত হোলিকাক বুজাবলৈ এটা পুত্তলিকা আছে যিয়ে প্ৰহলাদক জুইত প্ৰৱঞ্চনা কৰিছিল। ঘৰৰ ভিতৰত, মানুহে ৰঙৰ ৰঞ্জক, খাদ্য, পাৰ্টি পানীয় আৰু উৎসৱৰ বতৰৰ খাদ্য যেনে গুজিয়া, মাথ্ৰি, মালপুয়া আৰু অন্যান্য আঞ্চলিক সুস্বাদু খাদ্য জমা কৰে।

হোলিকা দহন Holika dahan

হোলীৰ প্ৰাকমুহূৰ্তত, সাধাৰণতে সূৰ্যাস্তৰ সময়ত বা পিছত, চিতা জ্বলোৱা হয়, যি হোলিকা দহনক সূচায়। অনুষ্ঠানটোৱে বেয়াৰ ওপৰত ভালৰ জয়ৰ প্ৰতীক। মানুহে জুইৰ চাৰিওফালে গান গায় আৰু নৃত্য কৰে। মানুহে জুইৰ পৰিক্ৰমাও কৰে।

পিছদিনা মানুহে হোলী খেলে, যি হৈছে ৰঙৰ জনপ্ৰিয় উৎসৱ।

হোলিকা দহনৰ কাৰণ Reason for Holika dahan

হোলী উদযাপনৰ বাবে হোলীকা জ্বলোৱাটো আটাইতকৈ সচৰাচৰ ঐতিহাসিক ব্যাখ্যা। ভাৰতৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত হোলিকাৰ মৃত্যুৰ বিভিন্ন কাৰণ দিয়া হয়। সেইবোৰৰ ভিতৰত আছে:

  • ভগৱান বিষ্ণুৱে সোমাই আহিছিল আৰু সেয়েহে হোলিকা জ্বলি গৈছিল।
  • হোলিকাক ব্ৰহ্মাই এই বুজাবুজিৰ ওপৰত ক্ষমতা প্ৰদান কৰিছিল যে ইয়াক কেতিয়াও কাৰো ক্ষতি কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিব নোৱাৰি

You can read also

References

  1. I collected from Wikipedia
  2. assam.gov.in
  3. sentinelassam.com

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published.