Hanuman Jayanti History in Assamese | হনুমান জয়ন্তী পূজা বিধি, ইতিহাস - assamintro.com
October 1, 2022

Hanuman Jayanti History in Assamese | হনুমান জয়ন্তী পূজা বিধি, ইতিহাস

Hanuman Jayanti History in Assamese

হনুমানজীৰ জন্ম “মঙলবাৰে” চৈত্ৰ মাহৰ পূৰ্ণিমা দিৱসত হৈছিল। শ্ৰী ৰাম ভক্ত হনুমানে ভক্তসকলক ভাল কৰিবলৈ এই পৃথিৱীত নামি আহিছিল। এই কালী যুগত প্ৰতিকূলতাক পৰাস্ত কৰাৰ একমাত্ৰ আশ্ৰয় হনুমানজীৰ আশ্ৰয়। হনুমানজীক মহাবীৰ, বজৰংবলী, মাৰুতি, পৱনপুত্ৰ বুলিও জনা যায়। হিন্দু বিশ্বাস অনুসৰি, বহু বছৰ আগতে, এই পৃথিৱীত মানুহ হিচাপে বহুতো ঐশ্বৰিক আত্মাৰ জন্ম হৈছিল আৰু বহুতো জীৱ-জন্তু আৰু চৰাইয়েও এই ঐশ্বৰিক শক্তিবোৰক সহায় কৰিবলৈ পৃথিৱীত অৱতাৰ ণা কৰিছিল। হনুমানজীয়ে ট্ৰেটা যুগত বান্দৰ সৈন্য উপস্থাপন কৰিবলৈ পৃথিৱীত নামি আহিছিল। হনুমানজী আৰু তেওঁৰ বান্দৰ সৈন্যবাহিনী সিন্দুৰী ৰঙৰ আছিল, যিসকলে ৰামায়ণৰ আগতে পৃথিৱীত জন্ম গ্ৰহণ কৰিছিল। ৰামায়ণত হনুমানজীয়ে ৰাৱণৰ বিৰুদ্ধে যুঁজত শ্ৰী ৰামক এপ ৰূপত সমৰ্থন কৰে আৰু শ্ৰী ৰামক সাগৰ পাৰ হৈ লংকা পোৱাত সহায় কৰে।

Observed byHindus
TypeReligious
Celebrations1 day
BeginsChaitra Purnima
EndsChaitra Purnima
2022 dateSaturday Apr 16, 2022
Frequencyannual

হনুমান জয়ন্তী পূজা বিধি Hanuman Jayanti Pooja Vidhi in Assamese

  • হিন্দু বিশ্বাস অনুসৰি, হনুমানজী সিন্দুৰী বা কেশৰ বৰ্ণৰ আছিল, সেয়েহে হনুমানজীৰ মূৰ্তি সিন্দুৰ প্ৰয়োগ কৰা হয়। পূজাৰ সময়ত, হনুমানজীৰ মূৰ্তিত পোনপটীয়াকৈ হাতৰ অনামিকা আঙুলিৰে সিঁদুৰ প্ৰয়োগ কৰিব লাগে।
  • হনুমানজীয়ে কেৱদা, জেচমিন আৰু এম্বাৰৰ গোন্ধ ভাল পায়, সেয়েহে যেতিয়াই হনুমানজীয়ে আগৰবাট্টি বা ধূপ কাঠি প্ৰয়োগ কৰিব লগা হয়, তেতিয়া এই গোন্ধবোৰ প্ৰয়োগ কৰিব লাগে, হনুমানজী সোনকালেই সুখী হ’ব। বুঢ়া আঙুলি আৰু তৰ্জনী আঙুলিৰ মাজত ধূপ কাঠিটো ধৰি, মূৰ্তিটোৰ সন্মুখত 3 বাৰ ঘড়ীৰ দিশত ঘূৰাই, হনুমানজীক উপাসনা কৰা উচিত।
  • হনুমানজীৰ সন্মুখত যিকোনো মন্ত্ৰ কমেও ৫ বাৰ বা ৫ ৰ গুণাংকত উচ্চাৰণ কৰিব লাগে।
  • এনে পৰিস্থিতিত, ভক্তসকলে প্ৰতিদিনে তেওঁলোকৰ ঈশ্বৰৰ উপাসনা কৰিব পাৰে, কিন্তু তথাপিও হিন্দু ধৰ্মত, বিশেষকৈ মহাৰাষ্ট্ৰ প্ৰদেশত, “মঙলবাৰে” হনুমানজীৰ দিন বুলি উল্লেখ কৰা হয়। সেয়েহে, আজিৰ দিনটোত হনুমানজীক উপাসনা কৰাৰ এক বিশেষ গুৰুত্ব আছে।
  • ভাৰতৰ বিভিন্ন প্ৰদেশত, মঙলবাৰৰ লগতে শনিবাৰে হনুমানজীৰ দিন বুলি গণ্য কৰা হয়, আৰু সেয়েহে এই দুদিনৰ যথেষ্ট গুৰুত্ব আছে। ভক্তসকলে এই দিনবোৰত হনুমান চালিচা, সুন্দৰকান্দ আদি পাঠ কৰে। আজিৰ দিনটোত হনুমানজীৰ মূৰ্তিটোত তেল আৰু সিঁদুৰও আগবঢ়োৱা হয়।

5 learning From Hanumanji

Rj kartik

হনুমানজীৰ জন্মৰ আঁৰত বহুতো কাহিনী Hanuman Jayanti Story

  • হনুমানজী কেশৰী আৰু অঞ্জনাৰ পুত্ৰ আছিল। তেওঁলোকক অঞ্জনিপুত্ৰ আৰু কেশ্ৰীনানন্দন বুলিও কোৱা হয়। এক বিশ্বাস অনুসৰি, বায়ুদেৱেই ইন্দ্ৰ ৰাজ্যত বহিছিল যিয়ে হনুমানজীক মাঅঞ্জনীৰ গৰ্ভত পঠিয়াইছিল, সেয়েহে তেওঁক বায়ুপুত্ৰ আৰু পৱনপুত্ৰ বুলিও কোৱা হয়।
  • হিন্দু মাহচৈত্ৰৰ শুক্ল পক্ষৰ পূৰ্ণিমা দিৱসত শ্ৰী ৰাম ভক্ত হনুমানজীৰ জন্ম হৈছিল।
  • ভাৰতৰ বিভিন্ন প্ৰদেশত হনুমানজীৰ জন্মৰ বিভিন্ন তাৰিখ আছে। যিদিনা হনুমানজীৰ জন্ম হৈছিল, সেই দিনটো হনুমান ভক্তসকলে “হনুমান জয়ন্তী” উপলক্ষে উদযাপন কৰে। এই দিনটোৰ বিশ্বাস বেলেগ হ’ব পাৰে, কিন্তু হনুমানজীৰ প্ৰতি বিশ্বাস আৰু শ্ৰদ্ধা সকলো ভক্তৰ মনত একে।
  • দক্ষিণ ভাৰতত, হনুমানজীৰ জন্ম “মাৰ্ঘজী” মাহৰ মূল নক্ষত্ৰত হৈছিল বুলি কোৱা হয়।
  • মহাৰাষ্ট্ৰত, হনুমান জয়ন্তী কেৱল চৈত্ৰ মাহৰ পূৰ্ণিমা দিৱসত উদযাপন কৰা হয়।
  • বহুতো হিন্দু পঞ্চাঙৰ মতে, হনুমানজীৰ জন্ম আশ্বিন মাহৰ চতুৰ্দশীৰ মাজনিশা হৈছিল বুলি কোৱা হয়, আনহাতে তেওঁৰ জন্মৰ দ্বিতীয় বিশ্বাসৰ আধাৰত হনুমানজীৰ জন্ম হৈছিল চৈত্ৰ মাহৰ পূৰ্ণিমাৰ ৰাতিপুৱা। তেওঁৰ জন্ম সূৰ্য্যোদয়ৰ সময়ত হৈছিল।

হনুমান জয়ন্তী উৎসৱ Hanuman Jayanti Festival Celebration Assamese

  • হনুমান জয়ন্তী হিন্দু ধৰ্মৰ এটা অতি ধৰ্মীয় উৎসৱ। ইয়াক অতি শ্ৰদ্ধা আৰু বিশ্বাসেৰে উদযাপন কৰা হয়। আজিৰ দিনটোত, ৰাতিপুৱাৰ পৰা, হনুমান ভক্তসকলে হনুমান মন্দিৰ দৰ্শন কৰিবলৈ দীঘলীয়া শাৰীত যায়। ৰাতিপুৱাৰ পৰা, মন্দিৰবোৰত ঈশ্বৰৰ মূৰ্তিৰ উপাসনা আৰম্ভ হয়। মন্দিৰত, ভক্তসকলে ভগৱানৰ মূৰ্তিত পানী, গাখীৰ আদি আগবঢ়ায় আৰু ভগৱানক সিন্দুৰ আৰু তেল প্ৰদান কৰে।
  • হনুমানজীৰ মূৰ্তিৰ সিঁদুৰ অতি পৱিত্ৰ, ভক্তসকলে তেওঁলোকৰ মূৰত এই সিঁদুৰৰ তিলক প্ৰয়োগ কৰে। ইয়াৰ আঁৰত, এটা বিশ্বাস আছে যে এই তিলকৰ জৰিয়তে, তেওঁলোক হনুমানজীৰ কৃপায় হনুমানজীৰ দৰে শক্তিশালী, উদ্যমী আৰু সংযত হৈ পৰিব।
  • আজিৰ দিনটোত, মন্দিৰবোৰত প্ৰসাদ বিতৰণৰ কাৰ্যসূচী ৰাতিপুৱাৰ পৰাই আৰম্ভ হয়। প্ৰতিটো মন্দিৰত, বহুতো ভক্ত থাকে। হনুমান জয়ন্তী উপলক্ষে বহুতো মন্দিৰত ভাণ্ডাৰাৰো আয়োজন কৰা হয়। বহু সংখ্যক ভক্ত, হনুমান ভক্ত, মন্দিৰসমূহত উপস্থিত হয়।

হিন্দু ভক্তসকলৰ বাবে হনুমানজীৰ গুৰুত্ব

  • হনুমানজীৰ জন্মৰ মূল উদ্দেশ্য হৈছে ঈশ্বৰীয় আত্মা, যি পৃথিৱীত মানুহ হিচাপে নামি আহিছে, প্ৰতিটো প্ৰতিকূলতা পৰিহাৰ কৰিবলৈ।
  • হিন্দু ধৰ্মত, হনুমানজীক শক্তি, জীৱনীশক্তি আৰু শক্তিৰ প্ৰতীক হিচাপে গণ্য কৰা হয়।
  • ধৰ্মত প্ৰচলিত বহুতো কিংবদন্তীৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি, হনুমানজীৰ জন্ম বিভিন্ন যুগত বিভিন্ন ৰূপত বৰ্ণনা কৰা হয়। ট্ৰেটায়ুগাত থাকোতে, তেওঁ শ্ৰী ৰামৰ সেৱক আৰু ভক্ত হৈ শ্ৰী ৰামৰ পক্ষ লৈছিল, দ্ৰৱ্য যুগত পাণ্ডৱ আৰু কৌৰৱসকলৰ মাজত হোৱা যুদ্ধৰ সময়ত, তেওঁ শ্ৰী কৃষ্ণৰ সৈতে, যি অৰ্জুনৰ (ৰামৰ অৱতাৰ) ৰথী আছিল আৰু ৰথৰ ওপৰত বাল ৰূপ ধৰি অৰ্জুনক সুৰক্ষা দিছিল।
  • হনুমানজীক শিৱজীৰ ৰূপ বুলিও গণ্য কৰা হয়। প্ৰতিটো হনুমান মন্দিৰত, এটা শিৱমূৰ্তি বা শিৱলিংগ স্থাপন কৰা হয়। সেইকাৰণে তেওঁলোকক ৰৌদ্ৰা বুলিও জনা যায়।

হনুমানজীৰ পৰা আমি এজন প্ৰকৃত ভক্ত হ’বলৈ শিকিছোঁ:

“জয় শ্ৰী ৰাম, জয় শ্ৰী ৰাম”, “ৰামজীৰ আদেশ সৰ্বোচ্চ ৰাখি, তেওঁ সকলো কাম সম্পূৰ্ণ কৰিছিল। ৰামজীৰ নিৰ্দেশত তেওঁলোকে সাগৰ পাৰ হৈ সীতাজীক বচাবলৈ ৰাৱণৰ লংকালৈ গৈছিল। য’ত তেওঁ নিজৰ শক্তি আৰু সাহসিকতা দেখুৱাই লংকাজ্বলাই ছিল আৰু স্বামীৰ ভৰিলৈ ঘূৰি আহিছিল আৰু শ্ৰী ৰামজীক সীতাজীৰ শেহতীয়া বাতৰিৰ খবৰ টো বৰ্ণনা কৰিছিল। হনুমানজী শ্ৰী ৰামৰ এজন প্ৰকৃত সেৱক আছিল, তেওঁ শ্ৰী ৰামৰ ভৰিত নিজৰ জীৱন উৎসৰ্গা কৰিছিল।
হনুমানজী শ্ৰী ৰামৰ এজন অতুলনীয় ভক্ত আৰু সেৱক আছিল। হিন্দু বিশ্বাস অনুসৰি, হনুমানজী হৈছে শুভতা, শুভতা, শক্তি আৰু জীৱনীশক্তি প্ৰদানকাৰী। হিন্দু ধৰ্মত, হনুমানজীক শক্তি আৰু শক্তিৰ বাৰ্তাবাহক বুলি গণ্য কৰা হয়। যিকোনো ধৰণৰ কাম, সৰু হওঁক বা ডাঙৰ হওঁক, হনুমানজীৰ বাবে অসম্ভৱ নহয়। তেওঁলোকক যাদুকৰী শক্তিআৰু শত্ৰু আৰু অশুভ আত্মাক প্ৰতিকূলতাৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰাৰ বাবে পূজা কৰা হয়। হনুমান চালিছা “ভূতৰ ভেম্পায়াৰওচৰলৈ নাহে, মহাবীৰ জব নাম সুনাৱে” শাৰীটোৱে ভক্তসকলক সম্বল আৰু হনুমানজীত বিশ্বাস কৰায় আৰু হনুমানজীৰ ভৰিত তেওঁৰ শ্ৰদ্ধা বৃদ্ধি পায়।

হিন্দু বিশ্বাস অনুসৰি, হনুমানজীৰ মূৰ্তিটো থিয় হৈ থকা উচিত। ভক্তসকলে বিশ্বাস কৰে যে হনুমানৰ থিয় হৈ থকা মূৰ্তিটো জীৱনত আগবাঢ়ি যোৱাত সহায়ক, আৰু তেওঁৰ ভৰিত ৰখা আকাংক্ষাত হনুমানজীয়ে অনুপ্ৰেৰণা ৰে তৎক্ষণাৎ পূৰণ কৰে। হনুমান বহি থকাৰ মূৰ্তিটো হনুমানজীৰ ধ্যানৰ ভঙ্গীত বুলি গণ্য কৰা হয়, আৰু কোৱা হয় যে এই ৰাজ্যত হনুমানজী এটা ঠাইত স্থিৰ হৈ আছে আৰু ই ভক্তসকলৰ আকাংক্ষাও স্থিৰ ৰাখে, অৰ্থাৎ ই আগবাঢ়িব নোৱাৰে।
বিশ্বাস কৰা হয় যে হনুমানজীৰ ওপৰত সম্পূৰ্ণ বিশ্বাস থকা এজন ভক্তৰ সকলো আকাংক্ষা নিখুঁত, যি এবাৰ হনুমানজীৰ আশ্ৰয়লৈ যায়, হনুমানজীয়ে তেওঁৰ কাম পূৰণ নোহোৱালৈকে তেওঁক তেওঁৰ অনুগ্ৰহ দিয়ে।

You can read also

References

  1. Wikipedia
  2. assam.gov.in
  3. deepawali.co.in in Hindi

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published.