July 12, 2024

ৰাম মন্দিৰ অযোধ্যা | Ram Mandir History in Assamese

Ayodhya Ram Mandir: History, Architecture, Significance, From Ayodhya’s Ancient City to Modern Controversy, Decoding the Religious and Cultural Significance of the Ram Mandir, A Legacy of Disputed Claims, From Babri Masjid to Ram Janmabhoomi, Judicial Resolution and Beyond, Exploring the Architectural Evolution of the Ram Mandir Design, Building Faith and Community, Beyond Ayodhya, The Future of Ayodhya and the Legacy of the Ram Mandir in a Modern India

অযোধ্যা চহৰখন কিমান পুৰণি আপোনাৰ কোনো ধাৰণা আছে নেকি? ভাৰতীয় বেদ আৰু শাস্ত্ৰতো অযোধ্যাৰ কথা উল্লেখ আছে। এই চহৰখনৰ প্ৰমাণ অথৰ্ববেদতো পোৱা যায়। আমাৰ বিশ্বাসত, অযোধ্যা চহৰ সদায় শ্ৰী ৰামৰ জন্মস্থান হৈ আহিছে। আমি ৰামায়ণত অযোধ্যাৰ ধৰ্মীয় ইতিহাস পঢ়িছোঁ, কিন্তু ইয়াৰ ইতিহাসৰ এটা পৃষ্ঠাও বিতৰ্কিত। আমি বাবৰি মছজিদ আৰু ইয়াৰ সৈতে সম্পৰ্কিত ঘটনাবোৰৰ বিষয়ে কথা পাতি আছো। এই সময়ত, শ্ৰী ৰামৰ মূৰ্তিৰ অভিষেকৰ বাবে সমগ্ৰ ভাৰত সুখত ভিজি গৈছে। এনে পৰিস্থিতিত, ইতিহাসৰ বাৰাণ্ডাত খোজ কাঢ়িব নালাগে কিয়।

আজি আমি সেই তাৰিখবোৰৰ বিষয়ে কথা পাতিছোঁ যিবোৰে বৰ্তমান সময়ত ৰাম মন্দিৰৰ প্ৰকৃতি নিৰ্ধাৰণ কৰাত সহায় কৰিছে। বেছিভাগ লোকে ভাবে যে এই বিবাদ ৭০ বছৰ ধৰি চলি আহিছে, কিন্তু প্ৰকৃততে ষোষ্ঠ শতিকাত ইয়াৰ ভেটি স্থাপন কৰা হৈছিল। অৱশ্যে, ইয়াৰ আগতেও অযোধ্যা চহৰত মন্দিৰ আৰু মছজিদৰ বিবাদ হৈছিল, কিন্তু আমি কেৱল ১৫২৮ চনৰ পৰাহে আধুনিক ইতিহাস চাব পাৰোঁ।

Table of Contents

বাবৰি মছজিদ 1528-29 চনৰ ভিতৰত নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল

অযোধ্যা বিবাদ বাবৰি মছজিদৰ দ্বাৰা পৰিবেষ্টিত। এইটো ১৫২৮ চনত আৰম্ভ হৈছিল যেতিয়া বাবৰৰ কমাণ্ডাৰ মীৰ বাকীয়ে অযোধ্যাৰ বাবৰি মছজিদ নিৰ্মাণ কৰিছিল। এই মছজিদখন মোগল যুগৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ মছজিদ হিচাপে গণ্য কৰা হৈছিল। অৱশ্যে, বাবৰি মছজিদৰ কথা আধুনিক নথিপত্ৰত উল্লেখ কৰা হৈছে, যেনে ১৯৩২ চনত প্ৰকাশিত ‘অযোধ্যা: এ হিষ্ট্ৰী’ নামৰ কিতাপখনত কোৱা হৈছে যে মীৰ বাকীক বাবৰে আদেশ দিছিল যে অযোধ্যাত ৰাম জন্মভূমি আছে আৰু ইয়াত মন্দিৰ ভাঙি মছজিদ নিৰ্মাণ কৰিব লাগিব। বাবৰৰ সৈনিকৰ দ্বাৰা নিৰ্মাণ কৰা মছজিদখনৰ নাম আছিল বাবৰি। যদিও মন্দিৰ ভাঙি বাবৰি মছজিদ নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল নে নাই তাক লৈ এতিয়াও বিবাদ চলি আছে, বহুতো কিতাপত নিশ্চিতভাৱে উল্লেখ আছে যে মছজিদনিৰ্মাণ মন্দিৰৰ সামগ্ৰীৰ পৰা আৰম্ভ কৰা হৈছিল। সেই সময়ত কি ঘটিছিল সেই বিষয়ে বহুতো দাবী আছে।

বিতৰ্ক 300 বছৰৰ পিছত আৰম্ভ হৈছিল

মছজিদনিৰ্মাণৰ 300 বছৰৰ পিছত, ইয়াৰ বিষয়ে বিবাদৰ প্ৰথম আভাস দেখা গৈছিল। এতিয়া আৰম্ভ হ’বলৈ ওলোৱা ইতিহাসই দীঘলীয়া যুদ্ধৰ লগতে ধ্বংসৰ কাহিনী ক’বলৈ গৈ আছিল।

১৮৫৩ চনৰ পৰা ১৮৫৫ চনৰ ভিতৰত অযোধ্যাৰ মন্দিৰসমূহক লৈ বিবাদ আৰম্ভ হয়। Indian history collective ভাৰতীয় ইতিহাসৰ সামূহিক প্ৰতিবেদনত কোৱা হৈছে যে সেই সময়ত চুন্নী মুছলমানৰ এটা দলে হনুমানগড়ী মন্দিৰআক্ৰমণ কৰিছিল। তেওঁলোকে দাবী কৰিছিল যে এই মন্দিৰটো মছজিদ ভাঙি নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল। অৱশ্যে, ইয়াৰ কোনো প্ৰমাণ পোৱা নগ’ল।

সৰ্বপল্লী গোপালৰ এনাটমী অৱ এ কনফ্লিকশ্বন: অযোধ্যা এণ্ড দা ৰাইজ অৱ কম্প্ৰেহেন্টিয়েল পলিটিক্স ইন ইণ্ডিয়া নামৰ কিতাপখনত ও উল্লেখ আছে। কিতাপখনত এইটোও কোৱা হৈছে যে সেই সময়ত হনুমানগড়ী মন্দিৰ বৈৰাগীসকলৰ তলত আছিল আৰু তেওঁলোকে সহজে মুছলমানৰ দলটোক আঁতৰাই পেলাইছিল।

তদানীণ নৱাব ৱাজিদ আলী শ্বাহৰ ওচৰতো এটা অভিযোগ উত্থাপন কৰা হৈছিল। অযোধ্যা তেতিয়া নৱাবসকলৰ অধীনত আছিল আৰু বিষয়টো সমাধান কৰিবলৈ এখন সমিতি গঠন কৰা হৈছিল। সেই সমিতিৰ তদন্ত প্ৰতিবেদনে প্ৰকাশ কৰিছিল যে তাত কোনো মছজিদ নাছিল। সেই সময়ত, নৱাব ৱাজিদ আলী শ্বাহে হনুমানগড়ী মন্দিৰত আন এটা আক্ৰমণ বন্ধ কৰিছিল।

ইংৰাজ চৰকাৰে মীমাংসা কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল

এক প্ৰতিবেদনত কোৱা হৈছে যে ১৮৫৮ চনত নিহাং শিখসকলৰ এটা দলে বাবৰি মছজিদত প্ৰৱেশ কৰিছিল আৰু হাৱন-পুজন কৰিছিল। সেই সময়ত, এই ঘটনাটোৰ বিৰুদ্ধে প্ৰথমবাৰৰ বাবে এজাহাৰ প্ৰস্তুত কৰা হৈছিল আৰু এই বিবাদ লিখিতভাৱে ওলাই আহিছিল। এইটো লিখা হৈছিল যে ৰামৰ নাম অযোধ্যাৰ মছজিদৰ দেৱালত লিখা হৈছে আৰু ইয়াৰ কাষত এখন মঞ্চ নিৰ্মাণ কৰা হৈছে।

১৮৫৯ চনত ব্ৰিটিছ চৰকাৰে ইয়াৰ মাজত এখন দেৱাল নিৰ্মাণ কৰে, যাতে হিন্দু পক্ষ আৰু মুছলমান পক্ষই বিভিন্ন স্থানত শান্তিপূৰ্ণভাৱে উপাসনা আৰু উপাসনা কৰিব পাৰে। ইয়াৰ পৰাই ৰাম চাবুত্ৰা শব্দটো প্ৰথমপ্ৰচলিত হৈছিল।

ৰাম লাল্লা ১৮৮৫ চনত প্ৰথমবাৰৰ বাবে আদালতত উপস্থিত হৈছিল

Supreme Court Observer (SCO) উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ পৰ্যবেক্ষকৰ (এছচিঅ’) প্ৰতিবেদনে দেখুৱাইছে যে ৰাম মন্দিৰবিবাদ প্ৰথমবাৰৰ বাবে আদালতত উপস্থিত হৈছিল।

ইয়াত মহন্ত ৰঘুবীৰ দাসে ৰাম চাবুত্ৰাৰ ওপৰত এটা মন্দিৰ নিৰ্মাণৰ বাবে আবেদন দাখিল কৰিছিল। ফৈজাবাদ জিলা দণ্ডাধীশে এই আৱেদন খাৰিজ কৰিছিল, তাৰ পিছত ৰঘুবীৰ দাসৰ আবেদন ফৈজাবাদ আদালতত দাখিল কৰা হৈছিল। সেই সময়ত গোচৰটোৰ শুনানি গ্ৰহণ কৰি থকা ন্যায়াধীশ পণ্ডিত হৰি কিষাণে আৱেদনখন খাৰিজ কৰে।

সেই সময়ত, নিৰ্মোহী আখাৰা প্ৰথমবাৰৰ বাবে ওলাই আহিছিল আৰু মানুহে ইয়াৰ বিষয়ে জানিব পাৰিছিল। মহন্ত ৰঘুবীৰ দাস একেটা আখৰাৰ আছিল।

ইয়াৰ পাছতো ৰঘুবীৰ দাসে এৰি দিয়া নাছিল আৰু ইংৰাজ চৰকাৰৰ ন্যায়াধীশৰ ওচৰত অনুৰোধ কৰিছিল, কিন্তু ইয়াতো আৱেদনখন নাকচ কৰা হৈছিল।

বিষয়টো ইয়াত সমাধিস্থ কৰা হৈছিল আৰু পৰৱৰ্তী ৪৮ বছৰৰ বাবে বিষয়টো শীতল ভঁৰালত আছিল আৰু শান্তিপূৰ্ণ প্ৰতিবাদ হৈছিল।

১৯৩০ চনৰ যুগ, যেতিয়া অযোধ্যাৰ নতুন অধ্যায় আৰম্ভ হৈছিল

১৯৩৬ চনত প্ৰথমবাৰৰ বাবে চিয়া আৰু চুন্নী নামৰ দুটা মুছলমান সম্প্ৰদায়ৰ মাজত যুদ্ধ হৈছিল। দুয়োজনে বাবৰি মছজিদৰ ওপৰত তেওঁলোকৰ অধিকাৰ দাবী কৰি আছিল। বিষয়টো দুয়োটা সম্প্ৰদায়ৰ ৱাকফ বোৰ্ডত উপস্থিত হৈছিল আৰু দুয়োৰে মাজত কাজিয়া ১০ বছৰ ধৰি চলি আছিল। এই যুদ্ধত ন্যায়াধীশৰ ৰায়ত, চিয়া সম্প্ৰদায়ৰ দাবী নাকচ কৰা হৈছিল।

১৯৪৭ চনৰ পৰা অযোধ্যাৰ ৰাজনীতি সলনি হয়

যেতিয়াই আধুনিক সময়ত অযোধ্যাৰ কথা হয়, ৰাজনীতি শব্দটো নিশ্চিতভাৱে ইয়াত আহে। অৱশ্যে, ই বিভাজনৰ পিছতহে আৰম্ভ হৈছিল। পাকিস্তান অস্তিত্বত আহিছিল আৰু এতিয়া অযোধ্যাত হিন্দু মহাসভাৰ হস্তক্ষেপ সন্দিহান হৈছিল।

কৃষ্ণঝা আৰু ধীৰেন্দ্ৰ কে ঝাৰ ‘অযোধ্যা – দ্য ডাৰ্ক নাইট’কে ধৰি বহুতো কিতাপত কোৱা হৈছে যে ১৯৪৭ চনৰ শেষৰ ফালে হিন্দু মহাসভাৰ দ্বাৰা এখন সভা অনুষ্ঠিত হৈছিল য’ত বাবৰি মছজিদ অধিগ্ৰহণৰ বিষয়টো আলোচনা কৰা হৈছিল। পৰৱৰ্তী নিৰ্বাচনত, কংগ্ৰেছ দলে প্ৰথমবাৰৰ বাবে ৰাম মন্দিৰক এটা সমস্যা কৰি তুলিছিল।

কংগ্ৰেছৰ এই বিষয়টোৰ পিছত, আন কোনো দলে ক’তো থিয় হ’ব নোৱাৰিলে আৰু ফৈজাবাদতো কংগ্ৰেছ জয়ী হ’ল।

১৯৪৯ চনত বাবৰি মছজিদত ৰাম লাল্লাৰ মূৰ্তি পোৱা গৈছিল

এতিয়ালৈকে পৰিস্থিতি যথেষ্ট বেয়া হৈ পৰিছিল। হিন্দু পক্ষই বাবৰি মছজিদ দখল কৰিছিল বুলি বাতৰি পোৱা গৈছিল, কিন্তু তেতিয়ালৈকে এনে হোৱা নাছিল। তাত পৰিস্থিতি উন্নত কৰাৰ বাবে আইনী সহায় বিচৰা হৈছিল, কিন্তু ১৯৪৯ চনৰ এদিন ৰাতি তাত এটা ৰামৰ মূৰ্তি পোৱা গৈছিল বুলি দাবী কৰা হৈছিল। এই ঘটনাৰ পিছত, পৰিস্থিতি ইমানেই গুৰুতৰ হৈ পৰে যে তদানীন্তন প্ৰধানমন্ত্ৰী জৱাহৰলাল নেহৰুৱে গুৰুত্ব আৰোপ কৰে। 6 দিনৰ ভিতৰত, বাবৰি মছজিদ বন্ধ কৰা হৈছিল। সেই সময়ত, হিন্দু পক্ষই দাবী কৰিছিল যে ৰাম লালাৰ মূৰ্তি নিজে তাত উপস্থিত হৈছিল, কিন্তু এই দাবী নাকচ কৰা হৈছিল।

১৯৫০ চনত কেচটো আকৌ এবাৰ কৰা হৈছিল

ফৈজাবাদ আদালতত দুটা পৃথক গোচৰ ৰুজু কৰা হৈছিল আৰু হিন্দু পক্ষই ৰামলালাক উপাসনা কৰাৰ অনুমতি বিচাৰিছিল। অৱশ্যে, আদালতে অনুমতি দিছিল, কিন্তু ভিতৰৰ গেটখন বন্ধ ৰখা হৈছিল।

1959 চনত, নিৰ্মোহী আখাৰাই বাবৰি মছজিদ ভূমিৰ ওপৰত অধিকাৰ বিচাৰি তৃতীয় আইনৰ গোচৰ ৰুজু কৰিছিল। একেদৰে, ১৯৬১ চনত, মুছলমান পক্ষই এটা গোচৰ ৰুজু কৰিছিল য’ত উত্তৰ প্ৰদেশ চুন্নী ৱাকফ বোৰ্ডে কৈছিল যে তেওঁলোকে বাবৰি মছজিদ গাঁথনিৰ অধিকাৰ বিচাৰে আৰু ৰামৰ মূৰ্তিবোৰ ইয়াৰ পৰা আঁতৰ কৰিব লাগে।

১৯৮৪ চনৰ পৰা ৰাম জন্মভূমি বিবাদ আকৌ এবাৰ উত্তপ্ত হৈ পৰিছে

অযোধ্যাই এই সময়ত ইয়াৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ ৰাজনৈতিক পৰ্যায় দেখিছিল। এইটো সেই সময় আছিল যেতিয়া ৰাম মন্দিৰ আন্দোলন আৰম্ভ হৈছিল। একে সময়তে, জ্যেষ্ঠ বিজেপি নেতা লালকৃষ্ণ আদৱানীক এই আন্দোলনৰ নেতৃত্ব দিবলৈ বাছনি কৰা হৈছিল।

1986 চনত, ৰাজীৱ গান্ধী চৰকাৰৰ নিৰ্দেশত বাবৰি মছজিদৰ ভিতৰৰ গেটখন খোলা হৈছিল। দৰাচলতে, সেই সময়ত, অধিবক্তা ইউচি পাণ্ডেয়ে ফৈজাবাদ সত্ৰ আদালতত এখন আবেদন দাখিল কৰিছিল যে ফৈজাবাদ মহানগৰ প্ৰশাসনে ইয়াৰ গেট বন্ধ কৰাৰ ৰায় দিছিল, সেয়েহে ইয়াক খুলিব লাগে। তেতিয়া হিন্দু পক্ষকো ইয়াত উপাসনা আৰু ভ্ৰমণ কৰিবলৈ অনুমতি দিয়া হৈছিল আৰু বাবৰি মছজিদ কাৰ্য সমিতিয়েও ইয়াৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিবাদ কৰিছিল।

১৯৮৯ চনত ৰাম মন্দিৰৰ ভেটি স্থাপন কৰা হৈছিল

সেই সময়ত, তদানীন্তন প্ৰধানমন্ত্ৰী ৰাজীৱ গান্ধীয়ে বিশ্ব হিন্দু পৰিষদক বিতৰ্কিত স্থানত আধাৰশিলা স্থাপন কৰিবলৈ অনুমতি দিছিল। ইয়াৰ পিছত, প্ৰথমবাৰৰ বাবে, ৰাম লাল্লাৰ নাম এলাহাবাদ উচ্চ ন্যায়ালয়ত উপস্থিত হয়, য’ত নিৰ্মোহী আখাৰা (1959) আৰু চুন্নী ৱাকফ বোৰ্ডে (1961) ৰাম লাল্লা জন্মভূমিৰ ওপৰত তেওঁলোকৰ দাবী উপস্থাপন কৰে।

1990 চনত, এল.কে. আদৱানীয়ে গুজৰাটৰ সোমনাথ মন্দিৰৰ পৰা অযোধ্যালৈ ৰথ যাত্ৰা আৰম্ভ কৰে। এইটো এটা অতি বিতৰ্কিত সময় আছিল।

অযোধ্যাবাসীয়ে সেই সময়ত যি দেখিছিল সেই কথা ক’লে

আমি দিল্লী বিশ্ববিদ্যালয়ৰ ৰাজনীতি বিজ্ঞানৰ অধ্যাপক আৰু অযোধ্যাৰ বাসিন্দা শিৱপুজন পাঠকৰ সৈতে কথা পাতিছিলো। তেওঁ আমাক কৈছিল, “সেই সময়ছোৱাত অযোধ্যাৰ লোকসকলে কাৰ সেৱকসকলৰ ব্যৱস্থা কৰাৰ দায়িত্বত আছিল। আৰক্ষীচাৰিওফালে নিয়োজিত আছিল আৰু ৰাতিটোৰ ভিতৰতে কাৰ সেৱকসকলক থাকিবলৈ ঠাই দিয়া হৈছিল। তেওঁলোককো বিদ্যালয়ত ৰখাই দিয়া হৈছিল। সেই সময়ত চাৰিওফালে কেৱল সমস্যাৰ পৰিৱেশ আছিল আৰু অনাগত মুহূৰ্তত কি হ’ব বুজি পোৱা নাছিল। “

১৯৯২ চনত বাবৰি মছজিদ ধ্বংস কৰা হৈছিল

১৯৯২ চনৰ ৬ ডিচেম্বৰৰ দিনটোত বাবৰি মছজিদ ধ্বংস কৰা হৈছিল। এই দিনটো ভাৰতৰ ইতিহাসত লিপিবদ্ধ কৰা হৈছে। কাৰ সেৱকসকলে ইয়াত এটা অস্থায়ী মন্দিৰও স্থাপন কৰিছিল।

মছজিদ ধ্বংস কৰাৰ ১০ দিন পিছত প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ অৱসৰপ্ৰাপ্ত ন্যায়াধীশ এম এছ নৰসিংহ ৰাওক শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জ্ঞাপন কৰে। লিবাৰহান সম্পৰ্কে এখন সমিতি গঠন কৰা হৈছিল, য’ত মছজিদ ধ্বংস আৰু সাম্প্ৰদায়িক দাঙ্গাৰ বিষয়ে এক প্ৰতিবেদন প্ৰস্তুত কৰিব লাগিছিল।

১৯৯৩ চনৰ জানুৱাৰী মাহৰ ভিতৰত অযোধ্যাৰ ভূমি নৰসিংহ ৰাও চৰকাৰে অধিগ্ৰহণ কৰে আৰু ৬৭.৭ একৰ ভূমি কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ ভূমি ঘোষণা কৰা হয়।

ইছমাইল ফাৰুকুইৰ ৰায় টো ১৯৯৪ চনত আহিছিল, য’ত উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ উচ্চতম ন্যায়ালয়ে অযোধ্যাত কিছুমান ক্ষেত্ৰ অধিগ্ৰহণ আইনৰ সাংবিধানিকতাক ৩:২ সংখ্যাগৰিষ্ঠতাৰে বজাই ৰাখিছিল। এই ৰায়ত এইটোও কোৱা হৈছিল যে যিকোনো ধৰ্মীয় স্থান চৰকাৰ হ’ব পাৰে।

২০০২ চনত ৰাম মন্দিৰৰ চাহিদা বৃদ্ধি হ’বলৈ আৰম্ভ কৰিছিল

২০০২ চনৰ এপ্ৰিল মাহত অযোধ্যা খিতাপ বিবাদ আৰম্ভ হয় আৰু এলাহাবাদ উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ লক্ষ্ণৌ বিচাৰপীঠত শুনানি আৰম্ভ হয়।

২০০৩ চনৰ আগষ্ট মাহত এএছআইয়ে (ভাৰতীয় পুৰাতাত্ত্বিক জৰীপ) মছজিদৰ স্থানত খনন কাৰ্য আৰম্ভ কৰে আৰু দাবী কৰে যে ইয়াৰ তলত দশম শতিকাৰ এটা মন্দিৰৰ প্ৰমাণ পোৱা গৈছে।

২০০৯ চনত, ইয়াৰ গঠনৰ ১৭ বছৰ পিছত, লিবাৰহান আয়োগে ইয়াৰ প্ৰতিবেদন দাখিল কৰে। অৱশ্যে, এই প্ৰতিবেদনত কি আছিল সেয়া প্ৰকাশ কৰা হোৱা নাছিল।

৩০ ছেপ্টেম্বৰ, ২০১০: অযোধ্যা গোচৰৰ ঐতিহাসিক ৰায়

এতিয়ালৈকে, প্ৰতিটো পক্ষই নিজৰ বাবে অযোধ্যাৰ ভূমি দাবী কৰি আছিল, কিন্তু এলাহাবাদ উচ্চ ন্যায়ালয়ে এই ভূমিক তিনিটা ভাগত বিভক্ত কৰিছিল। ইয়াৰ অধীনত, নিৰ্মোহী আখাৰাক 1/3 অংশ, চুন্নী ৱাকফ বোৰ্ডক 1/3 অংশ আৰু ৰাম লাল্লা বিৰাজমানক 1/3 অংশ দিয়া হৈছিল।

এই সিদ্ধান্তই সমগ্ৰ দেশতে বিতৰ্কৰ সৃষ্টি কৰিছিল। ইয়াৰ বিৰুদ্ধে আকৌ এবাৰ আবেদন দাখিল কৰা হৈছিল আৰু 2011 চনত উচ্চতম ন্যায়ালয়ে এলাহাবাদ উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ ৰায় বন্ধ কৰে। উচ্চতম ন্যায়ালয়ে এই শুনানিৰ বিষয়ে কৈছিল যে এলাহাবাদ উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ ৰায় আচৰিত, কিয়নো তিনিওটা পক্ষৰ কোনোৱেইয়াৰ বাবে অনুৰোধ কৰা নাছিল।

2017 চনলৈ, মুখ্য ন্যায়াধীশ খেহৰে তিনিওটা পক্ষক আদালতৰ বাহিৰত মীমাংসাৰ বিষয়ে সুধিছিল। বিতৰ্কটো আকৌ এবাৰ আৰম্ভ হৈছিল।

2018 চনত, উচ্চতম ন্যায়ালয়ে ইয়াৰ সিদ্ধান্ত দিছিল। অৱশ্যে, ইয়াক ৰাজহুৱা কৰা হোৱা নাছিল। সেই সময়ত, উচ্চতম ন্যায়ালয়ে তেওঁৰ সিদ্ধান্তবৃহত্তৰ বিচাৰপীঠৰ অধীনত পৰীক্ষা কৰিবলৈ অস্বীকাৰ কৰিছিল।

ঐতিহাসিক সিদ্ধান্ত অৱশেষত ২০১৯ চনত আহিছিল

মুখ্য ন্যায়াধীশ গগই ২০১৯ চনত ৫ জনন্যায়াধীশৰ বিচাৰপীঠ গঠন কৰিছিল আৰু ২০১৮ ৰ পুৰণি সিদ্ধান্তটো নাকচ কৰিছিল। 8 মাৰ্চ, 2019 তাৰিখে দুদিনীয়া শুনানিৰ পিছত, পুনৰ এবাৰ কোৱা হৈছিল যে ভূমি বিবাদসৌহাৰ্দ্যপূৰ্ণভাৱে সমাধান কৰা হ’ব।

২০১৯ চনৰ নৱেম্বৰত, উচ্চতম ন্যায়ালয়ে হিন্দু পক্ষৰ স্বাৰ্থত ৰায় দিয়ে আৰু এটা ট্ৰাষ্টৰ জৰিয়তে ৰাম মন্দিৰ নিৰ্মাণ কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়ে। ইয়াৰ লগতে, চুন্নী ৱাকফ বোৰ্ডক 5 একৰ ভূমি দিয়া হৈছিল, য’ত অযোধ্যাত মছজিদনিৰ্মাণ কৰা হ’ব। ডিচেম্বৰৰ ভিতৰত, এই বিষয়টোত কেইবাটাও আৱেদন দাখিল কৰা হৈছিল আৰু উচ্চতম ন্যায়ালয়ে বিষয়টো খাৰিজ কৰিছিল।

২০২০ চনৰ ফেব্ৰুৱাৰীত শ্ৰী ৰাম জন্মভূমি তীৰ্থ ক্ষেত্ৰ ন্যাস স্থাপন কৰা হয়। প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে লোকসভাত এই কথা ঘোষণা কৰিছিল।

চুন্নী ৱাকফ বোৰ্ডে ৫ একৰ ভূমি গ্ৰহণ কৰে আৰু ২০২০ চনৰ আগষ্টত প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ৰাম মন্দিৰৰ আধাৰশিলা স্থাপন কৰে।

এতিয়া ২০২৪ চনৰ ২২ জানুৱাৰীত প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ৰামলালাৰ মূৰ্তি কঢ়িয়াই আনিব।

টোকা: এই কাহিনীটোত কোনো ধৰ্মীয় বা ৰাজনৈতিক মতামত দিয়া হোৱা নাই। কেৱল তথ্যবোৰ ইয়াত আলোচনা কৰা হয়। এই তথ্যবোৰ ডিইউ অধ্যাপকৰ দ্বাৰাও প্ৰমাণিত হৈছে। যদি ইয়াৰ সৈতে সম্পৰ্কিত আপোনাৰ কোনো আপত্তি আছে, তেন্তে মন্তব্য বাকচত আমাক জনাব।

যদি আপোনাৰ আমাৰ কাহিনীৰ সৈতে সম্পৰ্কিত কোনো প্ৰশ্ন আছে, তেন্তে আপুনি আমাক প্ৰবন্ধটোৰ ওপৰত থকা মন্তব্য বাকচত ক’ব। আমি আপোনাৰ ওচৰত সঠিক তথ্য প্ৰাপ্ত কৰাৰ চেষ্টা অব্যাহত ৰাখিম। যদি আপুনি এই কাহিনীটো উপভোগ কৰিছে, অনুগ্ৰহ কৰি ইয়াক ভাগ বতৰা কৰক। এনে ধৰণৰ আন কাহিনী পঢ়িবলৈ সংযোজিত হৈ থাকক।

আপোনাৰ মতামত আমাৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ! আমাৰ পাঠকৰ জৰীপ পূৰণ কৰিবলৈ কিছু সময় লওক। ই আমাক আপোনাৰ পছন্দবোৰ ভালদৰে বুজাত সহায় কৰিব। ইয়াত ক্লিক কৰক

Reference site

You can read also

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *