February 25, 2024

বাবৰী মছজিদ | Babri Masjid History in Assamese

বাবৰী মছজিদ ভাৰতৰ অযোধ্যা নগৰৰ এটি মছজিদ, হিন্দুসকলে ইয়াক হিন্দু দেৱতা ৰামৰ জন্মস্থান বুলি বিশ্বাস কৰে। ওঠৰ শতিকাৰ পৰা এইটো হিন্দু আৰু মুছলিম সম্প্ৰদায়ৰ মাজত সংঘৰ্ষৰ কেন্দ্ৰবিন্দু হৈ আছিল। মছজিদৰ শিলালিপি অনুসৰি, ইয়াক মোগল সম্ৰাট বাবৰৰ নিৰ্দেশত ১৫২৮-২৯ (৯৩৫ হিঃ) জেনাৰেল মীৰ বাকীৰ দ্বাৰা নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল। ১৯৯২ চনত হিন্দু কৰসেৱকসকলে মছজিদটোক আক্ৰমণ কৰে আৰু ভাঙি দিয়ে আৰু ভাৰত উপমহাদেশত সাম্প্ৰদায়িক হিংসাৰ সূত্ৰপাত ঘটায়।

মছজিদটো ৰামকোট (“ৰামৰ দুৰ্গ”) নামেৰে পৰিচিত এখন পাহাৰত অৱস্থিত। হিন্দুসকলৰ মতে, বাকী এই ঠাইত ৰামৰ এটা পূৰ্ব বিদ্যমান মন্দিৰ ধ্বংস কৰিছিল। মন্দিৰৰ অস্তিত্বৱেই বিতৰ্কৰ বিষয়। ২০০৩ চনত, ভাৰতৰ প্ৰত্নতাত্ত্বিক নিৰিক্ষক বিভাগৰ এখন প্ৰতিবেদনত প্ৰস্তাৱিত হৈছিল যে তাত হিন্দু মন্দিৰ আছিল আৰু এখন পুৰণি থাপনা আছিল যিটো ভাঙি দিয়া হৈছিল আৰু বাবৰী মছজিদ নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল।

ঊনৈশ শতিকাৰ আৰম্ভণিৰ পৰা, মছজিদটোক লৈ হিন্দু আৰু মুছলমানসকলৰ মাজত ভালেমান দ্বন্দ্ব হৈছিল আনকি এই দ্বন্দ্ব আদালতলৈকেও গৈছিল। ১৯৪৯ চনত হিন্দু মহাসভাৰ লগত যুক্ত হিন্দু কৰ্মীসকলে গোপনভাৱে মছজিদৰ ভিতৰত ৰামৰ মূৰ্তি স্থাপন কৰে, ইয়াৰ পিছত আকৌ বিৰোধ কমাবলৈ চৰকাৰে মছজিদটোত তলাবদ্ধ কৰি দিয়ে। প্ৰৱেশৰ বাবে হিন্দু আৰু মুছলমান উভয়ক সুধি আদালতত গোচৰ ৰুজু কৰিছিল।

১৯৯২ চনৰ ডিচেম্বৰ মাহত বিশ্ব হিন্দু পৰিষদ তথা মিত্ৰ সংগঠনৰ লগত যুক্ত হিন্দু কৰ্মীসকলৰ এখন বিশাল দল মছজিদটো ভাঙি পেলাইছিল আৰু গোটেই ভাৰত উপমহাদেশত বিবাদৰ সৃষ্টি হয় আৰু প্ৰায় ২ হাজাৰ মানুহ নিহত হৈছিল।

২০১০ চনৰ ছেপ্টেম্বৰত, এলাহাবাদ উচ্চ ন্যায়ালয়ত হিন্দুসকলৰ দাবী অব্যাহত ৰাখিছিল যে, মছজিদটো ৰামৰ জন্মস্থান হিচাপে বিশ্বাস কৰা হৈছিল আৰু ঘটনাস্থানত এটা ৰাম মন্দিৰ নিৰ্মাণৰ বাবে মূল গম্বুজৰ ঠাইখিনি প্ৰদান কৰা হৈছিল। মছজিদ নিৰ্মাণৰ বাবে মুছলিমসকলৰ ফলৰ পৰা এক তৃতীয়াংশ ভূমি দিয়া হৈছিল। এই সিদ্ধান্তৰ পাছত সকলো পক্ষই উচ্চতম ন্যায়ালয়ত আপিল কৰিছিল, য’ত পাঁচ বিচাৰকৰ জুৰি আগষ্টৰ পৰা অক্টোবৰ ২০১৯ লৈকে এখন শীৰ্ষ আদালতত শুনানি দিয়ে।২০১৯ চনৰ ৯ নবেম্বৰত, উচ্চতম ন্যায়ালয়ে উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ ৰায় বাতিল কৰি সম্পূৰ্ণ ঠাই (২.৭৭ একৰ ভূমি) হিন্দু মন্দিৰ তৈয়াৰ কৰিবৰ বাবে এখন ট্ৰাষ্টৰ হাতত হস্তান্তৰ কৰাৰ আদেশ দিছিল। আৰু ছুন্নি ৱাকফ বোৰ্ডক বিকল্প ৫ একৰ ভূমি দিয়াৰো চৰকাৰক নিৰ্দেশ দিছে।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *