June 12, 2024

কেশৱ চন্দ্ৰ গগৈ | Kesab Chandra Gogoi Biography in Assamese

কেশৱ চন্দ্ৰ গগৈই (২৯ ছেপ্টেম্বৰ ১৯২৫ – ৫ আগষ্ট ১৯৯৮) এজন ভাৰতীয় ৰাজনীতিবিদ আছিল যি ১৯৮২ চনত দুমাহৰ বাবে অসম ৰাজ্যৰ মুখ্যমন্ত্ৰী আছিল। তেওঁৰ বেছিভাগ ৰাজনৈতিক কেৰিয়াৰৰ বাবে, তেওঁ ভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছৰ সদস্য আছিল। তেওঁ দুবাৰকৈ অসম ৰাজ্যিক মন্ত্ৰীসভাত বিত্ত মন্ত্ৰী আৰু ডিব্ৰুগড় সমষ্টিৰ পৰা অসম বিধান সভাৰ সদস্য আছিল।

কাৰ্যকাল
১৩ জানুৱাৰী, ১৯৮২ – ১৯ মাৰ্চ, ১৯৮২
পূৰ্বসূৰীচৈয়দা আনোৱাৰা টাইমূৰ
উত্তৰসূৰীহিতেশ্বৰ শইকীয়া
বিধায়ক (ডিব্ৰুগড় সমষ্টি)
ব্যক্তিগত তথ্য
জন্ম২৯ আগষ্ট, ১৯২৫
লংকা গাঁও, শিৱসাগৰ জিলা
মৃত্যু৫ আগষ্ট, ১৯৯৮ (৭২ বছৰ)
শিক্ষানুষ্ঠানবাণাৰসী হিন্দু বিশ্ববিদ্যালয়
জীৱিকাঅধিবক্তা
পিতৃভোগৰাম গগৈ

তাই-আছাম পৰিয়ালত গগৈইৰ জন্ম হৈছিল। ১৯৫১ চনত শান্তি গগৈইৰ সৈতে তেওঁৰ বিবাহ হৈছিল। তেওঁৰ পত্নী আছিল অসমৰ প্ৰথম মহিলা বিধায়ক পদ্ম কুমাৰী গোহাঁইৰ কন্যা আৰু লগতে অসমৰ প্ৰথম মহিলা ৰাজ্যিক মন্ত্ৰীসকলৰ এগৰাকী। তেওঁৰ পত্নীও যোগেশ চন্দ্ৰ বৰগোহাইনৰ জীয়ৰী আছিল, যি 1930-ৰ দশকত এমএলচি আছিল। গৌহাটি উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ এজন অধিবক্তা আৰু ডিব্ৰুগড় জিলা আদালতৰ এজন অনুশীলনকাৰী, লগতে ৰাজনীতিত প্ৰৱেশ কৰাৰ আগতে এজন সমাজকৰ্মী আছিল।

গগৈ ১৯৭৮ চনত জনতা পাৰ্টিৰ হৈ ডিব্ৰুগড়ৰ বিধায়ক হৈছিল। তেওঁ গোলাপ বৰবৰা আৰু যোগেন্দ্ৰ নাথ নাৰায়ণ মন্ত্ৰীসভাত মন্ত্ৰী হৈছিল, কংগ্ৰেছলৈ যোৱাৰ আগতে য’ত তেওঁ তাৰ পিছত আনৱাৰা টাইমুৰৰ অধীনত বিত্ত মন্ত্ৰী হৈছিল। ১৯৮২ চনৰ ১৩ জানুৱাৰীত তেওঁক অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী কৰা হয়, কিন্তু পিছত তেওঁ অনাস্থা ভোটৰ প্ৰস্তাৱৰ মাজতে পদত্যাগ কৰে। পিছত তেওঁ দল বিৰোধী কাৰ্যকলাপৰ বাবে অপসাৰণ কৰাৰ আগতে হিতেশ্বৰ দিৱস মন্ত্ৰীসভাৰ মন্ত্ৰী হৈছিল। তেওঁৰ ৰাজনৈতিক কেৰিয়াৰ ১৯৯৬ চনত সমাপ্ত হৈছিল আৰু ১৯৯৮ চনত তেওঁৰ মৃত্যু হৈছিল।

অঞ্জন আৰু ৰঞ্জনকে ধৰি শান্তি গোগোইৰ সৈতে ৫ টা সন্তান আছিল। তেওঁৰ পুত্ৰ অঞ্জন ভাৰতীয় বায়ু সেনাৰ এজন অৱসৰপ্ৰাপ্ত এয়াৰ মাৰ্শ্বেল। তেওঁৰ পুত্ৰ ৰঞ্জন গোগোই ভাৰতৰ 46 তম মুখ্য ন্যায়াধীশ হৈছিল আৰু বৰ্তমান ৰাজ্যসভাৰ সদস্য।

প্ৰাৰম্ভিক জীৱন আৰু শিক্ষা

১৯২৫ চনৰ ২৯ ছেপ্টেম্বৰত টাই-গাঁওৰ এটা পৰিয়ালত গ’গইৰ জন্ম হৈছিল। গোগোইয়ে বি.এ. আৰু এল.এল.বি. ডিগ্ৰী আছিল

Political career

১৯৭৮ চনত ডিব্ৰুগড়ত জনতা পাৰ্টিৰ প্ৰাৰ্থী হিচাপে অসম বিধান সভালৈ নিৰ্বাচিত হৈছিল। তেওঁ 22003 টা ভোট লাভ কৰিছিল, মুঠ ভোটৰ 57.84% আৰু তেওঁৰ নিকটতম প্ৰতিদ্বন্দীক 11930 টা ভোটত পৰাজিত কৰিছিল। তেওঁ গোলাপ বৰবৰা মন্ত্ৰীসভাত বিত্ত, ন্যায়িক, আইনী (আইন) মন্ত্ৰী হৈছিল। ১৯৭৯ চনৰ ১৪ জুলাইত বৰবৰাই তেওঁৰ মন্ত্ৰালয় পুনৰ গঠন কৰে। দপ্তৰৰ পুনৰ আৱণ্টনৰ ফলত দুজন জ্যেষ্ঠ কেবিনেট সদস্য প্ৰস্থান কৰে, এজন হৈছে গোগোই। বৰবৰা মন্ত্ৰালয়ৰ পতনৰ পিছত, যোগেন্দ্ৰ নাথ হাজৰিকাৰ গোটলৈ গ’গই যায় আৰু যোগেন্দ্ৰ নাথ হাজৰিকাৰ মুখ্যমন্ত্ৰীত্বৰ সময়ত কেবিনেট মন্ত্ৰী হয়।

১৯৮০ চনৰ ইন্দিৰা গান্ধীৰ সৈতে তেওঁ ভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছত যোগদান কৰে আৰু আনৱাৰা টাইমুৰ মন্ত্ৰীসভাত বিত্ত, শক্তি, তীখা আৰু খনি আৰু সংসদীয় পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰী হয়। তেওঁ ১৯৮১ চনলৈকে সেৱা আগবঢ়াইছিল।

Chief Ministership

ৰাষ্ট্ৰপতি এন সঞ্জীৱ ৰেড্ডীয়ে (President N Sanjiva Reddy) ১৯৮১ চনৰ ৩০ জুনত অসমৰ ওপৰত আৰোপ কৰা ৰাষ্ট্ৰপতি শাসন প্ৰত্যাহাৰ কৰি আৰু ছয় মাহৰ বাবে আন এটা কাৰ্যকাল বৃদ্ধি কৰাৰ ঘোষণা জাৰি কৰে। আনৱাৰা টাইমুৰৰ চৰকাৰে বিধানসভাৰ দ্বাৰা অসম বিনিয়োগ বিধেয়ক গৃহীত কৰাত ব্যৰ্থ হোৱাৰ সময়ত ৰাষ্ট্ৰপতি শাসন জাৰি কৰা হৈছিল। ১৯৮২ চনৰ ১৩ জানুৱাৰীত অসমত ৰাষ্ট্ৰপতি শাসনৰ ১৯৭ দিনৰ সমাপ্তি ঘটাই, গ’গই অসমৰ অন্যতম মুখ্যমন্ত্ৰী হয়। তেওঁৰ বাছনিৰ ঠিক আগতে, আনৱাৰা টাইমুৰৰ 4 জন সমৰ্থকে দলৰ পৰা পদত্যাগ কৰে। অৱশ্যে, টাইমুৰে নেতৃত্বৰ বাবে গোগোইক প্ৰস্তাৱ দিছিল, ভৱিষ্যতৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিতেশ্বৰ চাইকাৰ দৰে। ইয়াৰ পূৰ্বে টাইমুৰ শিবিৰে নাৰায়ণক গ’গইৰ দাবীত প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰিছিল কিন্তু চূড়ান্ত বাছনিৰ পূৰ্বে এক জনমত জৰীপে দেখুৱাইছিল যে সমবেত হোৱা ৩৫ জন দলৰ মাজত নাৰায়ণৰ মাত্ৰ ৮ জন সমৰ্থক আছিল আনহাতে ২৪ জনে গোগোইক সমৰ্থন কৰিছিল আৰু ৩ জন নিৰপেক্ষ আছিল।

শপত গ্ৰহণৰ এদিন আগতে সংবাদমেলত কয় যে বিধানসভাৰ ১২৫ জন সদস্যৰ ভিতৰত তেওঁৰ ৬৩ জনসদস্যৰ সমৰ্থন আছে। ৰাজ্যপাল প্ৰকাশ মেহৰোত্ৰাই গ’গইৰ দাবী স্বীকাৰ কৰা বুলি জনাৰ কেইমিনিটমানপিছত, ৰাজভৱনত এক অনুষ্ঠানত গ’গই শপত গ্ৰহণ কৰে। গগই কৈছিল যে তেওঁ বিদেশী সমস্যাৰ সমাধান আৰু আইন-শৃংখলা বজাই ৰখাত সৰ্বাধিক অগ্ৰাধিকাৰ দি আছে। গ’গই নিজকে গৃহ, প্ৰশাসন সংস্কাৰ, জনসম্পৰ্ক, খাদী আৰু গাওঁ উদ্যোগ, গ্ৰাম্য উন্নয়ন, ৰাজহুৱা কাম, পৰ্যটন আৰু আৱণ্টন নকৰা আন সকলো বিভাগৰ মন্ত্ৰালয় আৱণ্টন কৰিছিল।

তেওঁৰ কাৰ্যকালত, তেওঁ ৰাষ্ট্ৰীয় গ্ৰাম্য নিযুক্তি আঁচনি ৰূপায়ণৰ ওপৰত অধিক গুৰুত্ব আৰোপ কৰে। তেওঁ ইন্দিৰা গান্ধীয়ে আৰম্ভ কৰা ২০ দফা কাৰ্যসূচীৰ ওপৰতো গুৰুত্ব আৰোপ কৰে

১৯৮২ চনৰ ১৭ মাৰ্চ তাৰিখে ৬৫ দিন পুৰণি গ’গই মন্ত্ৰালয়ৰ বিৰুদ্ধে অনাস্থা প্ৰস্তাৱ উত্থাপন কৰা হয়। শৰৎ চন্দ্ৰ সিংগা, গোলাপ বৰবৰা, হেমেন দাস, প্ৰমোদ গগই, জয়নাল আবেদীন, প্ৰেমধৰ বৰা আৰু ৰোমেশ মোহন কৌলীয়ে যুটীয়াভাৱে গোগোইৰ বিৰুদ্ধে এই প্ৰস্তাৱ উত্থাপন কৰে। বক্তাজনে প্ৰস্তাৱটো স্বীকাৰ কৰিছিল আৰু ১৯৮২ চনৰ ১৮ মাৰ্চৰ বাবে আলোচনা টো ঠিক কৰিছিল। অৱশ্যে, অধ্যক্ষই ৰাজ্যপালৰ ওচৰত পদত্যাগ পত্ৰ প্ৰদান কৰা বুলি এটা বাৰ্তা পোৱাৰ পিছত গৃহটো স্থগিত ৰাখিছিল। ১৯ মাৰ্চত ৰাষ্ট্ৰপতি সঞ্জীৱ ৰেড্ডীয়ে তেতিয়া এক ঘোষণা জাৰি কৰে যিয়ে বিধান সভা ভংগ কৰে আৰু ৰাজ্যখনক ৰাষ্ট্ৰপতি শাসনৰ অধীনলৈ আনে

Post-Chief Ministership

১৯৮৩ চনৰ অসম বিধান সভাৰ নিৰ্বাচনত তেওঁ পুনৰ নিৰ্বাচিত হয়, ডিব্ৰুগড়ত কংগ্ৰেছৰ প্ৰাৰ্থী হিচাপে ৪৯০৫ টা ভোট লাভ কৰে। তেওঁ ১৯৮৩ চনৰ পৰা ১৯৮৫ চনলৈ হিতেশ্বৰ দিৱস মন্ত্ৰীসভাত পিডব্লিউডি মন্ত্ৰী আছিল।

১৯৮৫ চনৰ অসম বিধান সভাৰ নিৰ্বাচনত, গোগোইয়ে ২৪১০০ টা ভোট লাভ কৰিছিল, মুঠ ভোটৰ ৪৪.৮৭% আৰু তেওঁ ডিব্ৰুগড়ত পুনৰ নিৰ্বাচিত হৈছিল আৰু তেওঁৰ নিকটতম প্ৰতিদ্বন্দীক ৪০৫৫ টা ভোটত পৰাজিত কৰিছিল।

1991 চনৰ অসম বিধান সভানিৰ্বাচনত, তেওঁ 20278 টা ভোট লাভ কৰিছিল, মুঠ ভোটৰ 42.38%। তেওঁ পুনৰ নিৰ্বাচিত হৈছিল আৰু তেওঁ তেওঁৰ নিকটতম প্ৰতিদ্বন্দীক ৯০৭০ টা ভোটত পৰাজিত কৰিছিল। ১৯৯১ চনৰ ৩০ জুনত দ্বিতীয় হিতেশ্বৰ দিৱস মন্ত্ৰালয়ত তেওঁক পৰিকল্পনা আৰু উন্নয়ন মন্ত্ৰী কৰা হৈছিল। ১৯৯১ চনৰ ১৮ অক্টোবৰত, গোগোইক ৰাজহুৱা উদ্যোগৰ দায়িত্ব দিয়া হয়। ১৯৯২ চনৰ ২৭ নৱেম্বৰত তেওঁক দল বিৰোধী কাৰ্যকলাপৰ বাবে কেবিনেটৰ পৰা আঁতৰাই দিয়া হয়। তেওঁ 1996 চনলৈকে ডিব্ৰুগড়ৰ বিধায়ক হৈ আছিল, য’ত তেওঁ কংগ্ৰেছৰ মনোনয়ন লাভ কৰা নাছিল। তাৰ পৰিৱৰ্তে তেওঁ সৰ্বভাৰতীয় ইন্দিৰা কংগ্ৰেছৰ (তিৱাৰী) প্ৰাৰ্থী আছিল কিন্তু নিৰ্বাচনত চতুৰ্থ স্থানত আহিছিল, কল্যাণ কুমাৰ গ’গইৰ হাতত তেওঁৰ আসন হেৰুৱাইছিল।

Personal life

ওগোই ভিতৰৰ খেল, পঢ়া, বাগিচা আৰু খেতি উপভোগ কৰিছিল। তেওঁ 1951 চনত শ্ৰীমতী শান্তি প্ৰিয়া গোগোইক (নে বৰগোহাইন; 30 আগষ্ট 1934 – 9 এপ্ৰিল 2021) বিয়া কৰাইছিল আৰু তেওঁলোকৰ 5 টা সন্তান আছিল; অঞ্জন গগই, ৰঞ্জন গোগোই, নিৰ্জন গগই, ইন্দিৰা গোগোই আৰু নন্দিতা নাৰায়ণ। তেওঁৰ পত্নী আছিল যোগেশ চন্দ্ৰ বৰগোহাইন আৰু পদ্ম কুমাৰী গোহাঁইৰ জীয়ৰী। পদ্ম কুমাৰী গোহাঁই মোৰানৰ বাবে অসম বিধান সভাৰ সদস্য আছিল আৰু বিমলা প্ৰসাদ চলিহা আৰু মহেন্দ্ৰ মোহন চৌধুৰীৰ মন্ত্ৰীসভাৰ মন্ত্ৰী আছিল। তেওঁৰ জ্যেষ্ঠ পুত্ৰ অঞ্জন কুমাৰ গগই ভাৰতীয় বায়ু সেনাত এয়াৰ মাৰ্শ্বেল হ’বলৈ গৈছিল। তেওঁৰ পুত্ৰ ন্যায়াধীশ ৰঞ্জন গোগোই ভাৰতৰ উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ ৪৬ তম মুখ্য ন্যায়াধীশ আছিল। তেওঁৰ পুত্ৰ নিৰ্জন যুক্তৰাজ্যৰ এজন পৰামৰ্শদাতা ইউৰোলজিষ্ট আৰু তেওঁৰ দুই কন্যা ইন্দিৰা আৰু নন্দিতা শেহতীয়াকৈ অৱসৰ ৰখালৈকে অসম অসামৰিক সেৱাৰ সদস্য আছিল।

Death

১৯৯৮ চনৰ ৫ আগষ্টত ডিব্ৰুগড়ত ৭২ বছৰ বয়সত কেচাব চন্দ্ৰ গোঁহাইৰ মৃত্যু হয়। তেওঁ তেওঁৰ পত্নী, সন্তান আৰু নাতি-নাতিনীক এৰি থৈ গৈছিল।

বয়স সম্পৰ্কীয় ৰোগৰ বাবে নতুন দিল্লীৰ এছকৰ্টচ হস্পিটেলৰ এখন চিকিৎসালয়ত চমু অসুস্থতাৰ পিছত তেওঁৰ পত্নী শান্তি গগইৰ ৯ এপ্ৰিল ২০২১ তাৰিখে মৃত্যু হয়। তাইৰ নশ্বৰ দেহ পিছত ডিব্ৰুগড়লৈ ঘূৰাই অনা হৈছিল য’ত প্ৰাক্তন চিজেআই আৰু তাইৰ পুত্ৰ ৰঞ্জন গোগোইয়ে তাইৰ অন্তিম সংস্কাৰ সম্পন্ন কৰিছিল। বহুতো গুণমুগ্ধ আৰু ৰাজনীতিবিদে শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জ্ঞাপন কৰিছিল। মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱাল, কেবিনেট মন্ত্ৰী অতুল বৰা আৰু কেশব মহন্তই ডিব্ৰুগড়ত থকা তেওঁৰ বাসগৃহত শান্তি গোঁহাইলৈ সমবেদনা জ্ঞাপন কৰে।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *