June 14, 2024

জ্ঞানৱাপী মছজিদ | Gyanvapi Mosque History in Assamese

জ্ঞানৱাপী মছজিদ, যাক কেতিয়াবা আলমগীৰ মছজিদ বুলি কোৱা হয়, বাৰাণসীত অৱস্থিত এক বিতৰ্কিত মছজিদ। এই মছজিদখন কাশী বিশ্বনাথ মন্দিৰৰ কাষত আছে। ১৬৬৯ চনত মোগল সম্ৰাট ঔৰঙ্গজেব আলমগীৰে পুৰণি মন্দিৰটো ভাঙি নিৰ্মাণ কৰে। জ্ঞানৱাপী হৈছে এক সংস্কৃত শব্দ, ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে জ্ঞানৰ ভাল। 1991 চনৰ পৰা, এই মছজিদটো আঁতৰাবলৈ আৰু এটা মন্দিৰ নিৰ্মাণ কৰিবলৈ আইনী যুঁজ চলি আছে। কিন্তু 2022 চনত জৰীপৰ পিছত, ই অধিক গীৰ্জাত আছে।

ইতিহাস History of Gyanvapi Masjid in Assamese

কাশী বিশ্বনাথ মন্দিৰ আৰু ওচৰৰ জ্ঞানৱাপী মছজিদ কোনে নিৰ্মাণ কৰিছিল তাক লৈ বহুত জল্পনা-কল্পনা চলি আছে। কিন্তু দৃঢ় ঐতিহাসিক তথ্য দুৰ্লভ। সাধাৰণতে বিশ্বাস কৰা হয় যে কাশী বিশ্বনাথ মন্দিৰটো ঔৰঙ্গজেবে ভাঙি পেলাইছিল আৰু তাত এটা মছজিদ নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল। চতুৰ্থ আৰু পঞ্চম শতিকাৰ ভিতৰত, দ্বিতীয় চন্দ্ৰগুপ্ত, যাক বিক্ৰমাদিত্য বুলিও জনা যায়, গুপ্ত সাম্ৰাজ্যৰ সময়ত কাশী বিশ্বনাথ মন্দিৰ নিৰ্মাণ কৰিছিল বুলি ধাৰণা কৰা হয়। ৬৩৫ খ্ৰীষ্টাব্দত চীনৰ বিখ্যাত ভ্ৰমণকাৰী হুয়ান চাঙে তেওঁৰ লিখনিত মন্দিৰ আৰু বাৰাণসীৰ বৰ্ণনা কৰিছিল। ১১৯৪ চনৰ পৰা ১১৯৭ চনলৈ, মহম্মদ ঘোৰীৰ আদেশৰ দ্বাৰা মন্দিৰটো বহুপৰিমাণে ধ্বংস কৰা হৈছিল, আৰু সমগ্ৰ ইতিহাসত মন্দিৰসমূহ ধ্বংস আৰু পুনৰ নিৰ্মাণৰ এক শৃংখলা আৰম্ভ কৰিছিল। বহুতো হিন্দু মন্দিৰ ভাঙি পুনৰ নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল। ১৬৬৯ চনৰ খ্ৰীষ্টাব্দত মোগল সম্ৰাট ঔৰঙ্গজেবৰ আদেশঅনুসৰি অৱশেষত মন্দিৰটো ভাঙি পেলোৱা হয় আৰু ইয়াৰ ঠাইত জ্ঞানৱাপী মছজিদ নিৰ্মাণ কৰা হয়। ১৭৭৬ চনৰ পৰা ১৯৭৮ চনৰ ভিতৰত, ইন্দোৰৰ ৰাণী অহিলিয়াবাই হোলকাৰে জ্ঞানৱাপী মছজিদৰ ওচৰত বৰ্তমানৰ কাশী বিশ্বনাথ মন্দিৰটো পুনৰ নিৰ্মাণ কৰে। 1936 চনত, সমগ্ৰ জ্ঞানৱাপী অঞ্চলত নামাজ আগবঢ়োৱাৰ অধিকাৰৰ বাবে ব্ৰিটিছ চৰকাৰৰ বিৰুদ্ধে জিলা আদালতত গোচৰ ৰুজু কৰা হৈছিল। বাদীয়ে সাতজন সাক্ষী প্ৰস্তুত কৰিছিল, আনহাতে ব্ৰিটিছ চৰকাৰে পোন্ধৰজন সাক্ষী প্ৰস্তুত কৰিছিল। জ্ঞানৱাপী মছজিদত নামাজ আগবঢ়োৱাৰ অধিকাৰ ১৯৩৭ চনৰ ১৫ আগষ্টত স্পষ্টভাৱে প্ৰদান কৰা হৈছিল আৰু কোৱা হৈছিল যে জ্ঞানৱাপী কমপ্লেক্সৰ আন কোনো ঠাইত এনে প্ৰাৰ্থনা কৰিব নোৱাৰি। ১৯৪২ চনৰ ১০ এপ্ৰিলত উচ্চ ন্যায়ালয়ে নিম্ন ন্যায়ালয়ৰ সিদ্ধান্ত বজাই ৰাখে আৰু আন পক্ষৰ আপীল খাৰিজ কৰে। পণ্ডিত সোমনাথ ব্যাস, ড০ ৰামৰং শৰ্মা আৰু অন্যান্যসকলে জ্ঞানৱাপীত নতুন মন্দিৰ নিৰ্মাণ আৰু উপাসনাৰ স্বাধীনতাৰ বাবে ১৯৯১ চনৰ ১৫ অক্টোবৰত বাৰাণসী আদালতত গোচৰ ৰুজু কৰিছিল। ১৯৯৮ চনত অঞ্জুমান ইন্তেজামিয়া মছজিদ আৰু উত্তৰ প্ৰদেশ চুন্নী ৱাকফ বোৰ্ড, লক্ষ্ণৌৰ দ্বাৰা উচ্চ ন্যায়ালয়ত দুখন আবেদন দাখিল কৰা হৈছিল, যি আদেশটোক প্ৰত্যাহ্বান জনাইছিল। পণ্ডিত সোমনাথ ব্যাসৰ ২০ চনৰ ৭ মাৰ্চত মৃত্যু হয়। প্ৰাক্তন জিলা চৰকাৰী অধিবক্তা বিজয় শংকৰ ৰাস্তোগীক 11 অক্টোবৰ, 2018 তাৰিখে গোচৰটোত বাদী হিচাপে নিযুক্তকৰা হৈছিল। ২০২১ চনৰ ১৭ আগষ্টত চহৰখনৰ ৫ গৰাকী মহিলা ৰাখী সিং, লক্ষ্মী দেৱী, মঞ্জু ব্যাস, সীতা চাহু আৰু ৰেখা পাঠকে বাৰাণসী সত্ৰ আদালতত এখন আবেদন দাখিল কৰিছিল আৰু জ্ঞানৱাপী মছজিদ চৌহদত অৱস্থিত শ্ৰীংগৰ গৌৰীক উপাসনা কৰাৰ অনুমতি বিচাৰিছিল, যাৰ পিছত মছজিদত এটা জৰীপ কৰা হৈছিল।

হিন্দু পৰম্পৰা

১৬৬৯ চনত ঔৰঙ্গজেবে প্ৰাচীন বিশ্বেশ্বৰ মন্দিৰ ভাঙি এই মছজিদ নিৰ্মাণ কৰে। মন্দিৰ চৌহদৰ শ্ৰীংগৰ গৌৰী, শ্ৰী গণেশ আৰু হনুমানজীৰ ঠাইসমূহো ভাঙি পেলোৱা হৈছিল। এইটো বিশ্বাস কৰা হয় যে পশ্চিমদেৱাল, যিটো সম্পূৰ্ণৰূপে মন্দিৰৰ মুখ্য দুৱাৰৰ দৰে দেখা যায়, শ্ৰীংগৰ গৌৰী মন্দিৰৰ প্ৰৱেশদ্বাৰ হ’ব, যাক বাঁহ-মাটিৰে বন্ধ কৰা হৈছে আৰু মছজিদৰ ভিতৰত এটা গৰ্ভগৃহ থাকিব। এই পশ্চিম দেৱালৰ সন্মুখত এখন মঞ্চ আছে য’ত শৃংগৰ গৌৰীৰ এটা মূৰ্তি আছে যিটো সিঁদুৰে অংকিত কৰা হৈছে, ইয়াক হিন্দু পক্ষৰ দ্বাৰা চৈত্ৰ নৱৰাত্ৰিৰ তৃতীয় দিনা বছৰত এবাৰ উপাসনা কৰা হয়, কিন্তু 1991 চনৰ আগতে এই নিয়মীয়া উপাসনা কৰা হৈছিল যাক তদানীন্তন মুলায়ম সিং চৰকাৰে নিষিদ্ধ কৰিছিল। 2021 চনত, পাঁচগৰাকী মহিলাক এই মন্দিৰত নিয়মীয়া উপাসনা কৰাৰ বাবে এখন আবেদন দাখিল কৰা হৈছিল, যাৰ জৰীপআদালতৰ দ্বাৰা নিৰ্দেশ দিয়া হৈছিল।

জ্ঞানৱাপী চৌহদৰ গোচৰৰ আবেদনকাৰী হৰিহৰ পাণ্ডেৰ দেওবাৰে পুৱা বিএইচইউত মৃত্যু হয়। তিনিজন আবেদনকাৰীৰ ভিতৰত, দুজন আবেদনকাৰী সোমনাথ ব্যাস আৰু ৰামনাৰায়ণ শৰ্মাইতিমধ্যে মৃত্যুবৰণ কৰিছে। মুছলিম পক্ষই ঘৰত উপস্থিত হোৱাৰ পিছত শোক প্ৰকাশ কৰিছিল। ১৯৯১ চনৰ জ্ঞানৱাপী গোচৰৰ আবেদনকাৰীৰ সৈতে, তেওঁ বেনাৰসৰ বহুতো মন্দিৰ আৰু অনুষ্ঠানৰ বিষয়েও মাত মাতিছিল। তেওঁ ৩৩ বছৰ ধৰি আইনী যুঁজ তৈয়াৰ কৰি আছিল।

মে 2022 জ্ঞানৱাপী মছজিদ জৰীপ

২০২১ চনৰ ১৭ আগষ্টত চহৰখনৰ ৫ গৰাকী মহিলা ৰাখী সিং, লক্ষ্মী দেৱী, মঞ্জু ব্যাস, সীতা চাহু আৰু ৰেখা পাঠকে বাৰাণসী সত্ৰ আদালতত এখন আবেদন দাখিল কৰিছিল আৰু ২০২২ চনৰ এপ্ৰিললৈ অহা জ্ঞানৱাপী মছজিদ চৌহদত অৱস্থিত শ্ৰীংগৰ গৌৰীক উপাসনা কৰাৰ অনুমতি বিচাৰিছিল। 2022 চনৰ 8 এপ্ৰিলত, সত্ৰ আদালতে অধিবক্তা অজয় কুমাৰ মিশ্ৰক অসামৰিক ন্যায়াধীশ জ্যেষ্ঠ বিভাগৰ দ্বাৰা আদালতআয়ুক্ত হিচাপে নিযুক্ত িদিয়ে আৰু জৰীপটো মছজিদত অনুষ্ঠিত কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে, যাৰ প্ৰতিবেদন 17 মে’ৰ ভিতৰত দাখিল কৰিবলৈ কোৱা হৈছিল। যাৰ ওপৰত মুছলমান পক্ষই আপত্তি কৰিছিল আৰু উচ্চ ন্যায়ালয়ত উপস্থিত হৈছিল, কিন্তু আদালতে জৰীপটো নিষিদ্ধ কৰিবলৈ অস্বীকাৰ কৰিছিল। ৬ আৰু ৭ মে’ত আদালত আয়ুক্তৰ নেতৃত্বত প্ৰায় আঢ়ৈ ঘণ্টা ধৰি জৰীপটো চলোৱা হৈছিল, কিন্তু ৭ মে’ত জৰীপ দলটোৱে মুছলমান পক্ষৰ বিৰোধিতা চাব লগা হৈছিল, যাৰ বাবে সেইদিনা জৰীপ টো কৰা হোৱা নাছিল আৰু মুছলমান পক্ষই আদালতত আদালতৰ আয়ুক্তক অপসাৰণৰ দাবী জনাইছিল, কিন্তু আদালতে আবেদনখন নাকচ কৰিছিল কিন্তু বিশালসিঙক বিশেষ আয়ুক্ত কৰা হৈছিল। গোটেই দলটোক কোনে নেতৃত্ব দিব। অজয় প্ৰতাপ সিঙকো তেওঁৰ সৈতে অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছিল আৰু আদালতে নিৰ্দেশ দিছিল যে মছজিদকে ধৰি গোটেই চৌহদটো জৰীপ কৰা হ’ব। আদালত আয়ুক্ত অজয় কুমাৰ মিশ্ৰৰ নেতৃত্বত ১৪ মে’ৰ প্ৰথম দিনটোত জৰীপটো কৰা হৈছিল। প্ৰথম দিনা, জৰীপটো পুৱা 8 বজাৰ পৰা দুপৰীয়া 12 বজালৈ কৰা হৈছিল। ৰাউণ্ড 1-ত, সকলো 4 টা চেলাৰৰ তলা খোলা হৈছিল আৰু জৰীপ কৰা হৈছিল। দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ জৰীপটো পিছদিনা ১৫ মে’ত কৰা হৈছিল। দ্বিতীয় দিনা, জৰীপৰ কাম চাৰি ঘণ্টা ধৰি চলিছিল, কিন্তু কাগজপত্ৰৰ বাবে, জৰীপ দলটো ডেৰ ঘণ্টা পলমকৈ ওলাই আহিছিল। গম্বুজ, প্ৰাৰ্থনাস্থান, ৱাজু স্থানৰ লগতে পশ্চিমৰ দেৱালৰ ৰাউণ্ড 2 ভিডিঅ’গ্ৰাফী অনুষ্ঠিত হৈছিল। মুছলিম পক্ষই চতুৰ্থ তলাটো খুলিলে। গম্বুজটোৰ এটা জৰীপ চাৰে তিনি ফুট দুৱাৰেৰে কৰা হৈছিল। অন্তিম পৰ্যায়ৰ জৰীপটো 16 মে’ত অনুষ্ঠিত হৈছিল, য’ত জৰীপৰ কাম 2 ঘণ্টাত সম্পূৰ্ণ হৈছিল। এই সময়ছোৱাত, হিন্দু পক্ষই জ্ঞানৱাপীত শিৱলিংগ বিচাৰি পোৱা বুলি দাবী কৰিছিল। এই দাবীৰ পিছত, আদালতে শিৱলিংৰ স্থান বন্ধ কৰাৰ নিৰ্দেশ দিয়ে। আদালতৰ নিৰ্দেশত, ডিএমে ৱাজু নিষিদ্ধ কৰে আৰু এতিয়া মাত্ৰ 20 জন লোকে জ্ঞানৱাপীত নামাজ আগবঢ়াব পাৰিব। দলটোৱে প্ৰতিবেদন দাখিল কৰিবলৈ অধিক সময় বিচাৰিছিল, যাৰ ফলত আদালতৰ শুনানি পৰৱৰ্তী দিনলৈ ১৮ মেলৈ পিছুৱাই দিয়া হৈছিল। ইফালে, আদালতে অজয় মিশ্ৰক আদালতআয়ুক্তপদৰ পৰা অপসাৰণ কৰে, যাৰ বাবে ১৮ মে’ত আদালতত ধৰ্মঘট হৈছিল আৰু সেইদিনা শুনানি অনুষ্ঠিত কৰিব পৰা নগ’ল। ১৯ মে’ত অজয় মিশ্ৰাই ৬ আৰু ৭ মে’ত চলোৱা জৰীপৰ প্ৰতিবেদন দাখিল কৰে আৰু বিশাল সিঙে (বিশেষ আদালত আয়ুক্ত) ১৪ ৰ পৰা ১৬ মে’লৈ জৰীপৰ প্ৰতিবেদন আদালতত দাখিল কৰে।

প্ৰথম জৰীপ প্ৰতিবেদন (প্ৰাক্তন আদালত আয়ুক্ত অজয় মিশ্ৰৰ দ্বাৰা)

এই প্ৰতিবেদনটো ৬ আৰু ৭ মে’ৰ পৰা। এয়া হৈছে প্ৰায় 2-3 পৃষ্ঠাৰ প্ৰতিবেদন। এই অনুসৰি, ৬ মে’ত কৰা জৰীপৰ সময়ত, বেৰিকেডিঙৰ বাহিৰত উত্তৰৰ পৰা পশ্চিম দেৱালৰ কোণত পুৰণি মন্দিৰৰ ধ্বংসাৱশেষ পোৱা গৈছিল, যাৰ ওপৰত দেৱ-দেৱীৰ শিল্পকৰ্ম নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল আৰু অন্যান্য শিলৰ প্লেট, য’ত পদুমৰ শিল্পকলা দেখা গৈছিল। শিলবোৰৰ ভিতৰৰ ফালে কিছুমান শিল্পকলা স্পষ্টভাৱে পদুম আৰু আকৃতিৰ অন্যান্য চিত্ৰ আছিল, নতুন নিৰ্মাণটো উত্তৰ-পশ্চিম কোণৰ বেলাষ্ট চিমেণ্টৰ পৰা প্লান্থত দেখা যায়। ওপৰোক্ত সকলো শিক্ষা পৰিষদ আৰু পৰিসংখ্যা ভিডিঅ’গ্ৰাফী কৰা হৈছিল। উত্তৰৰ পৰা পশ্চিমলৈ খোজ কাঢ়ি থকা, শ্বেশনাগৰ শিল্পকৰ্ম, হথৰ্ণৰ আকৃতি মাজৰ শিলৰ বোৰ্ডত দেখা গৈছিল। ফলকত সিঁদুৰ ৰখা শিল্পকৰ্মো আছিল। শিলৰ প্লেটত, দেৱতা বিজ্ঞান, য’ত চাৰিটা মূৰ্তিৰ আকৃতি তৈয়াৰ কৰা হয়, যাক সিঁদুৰৰ ৰঙেৰে লেপন কৰা হয়, চতুৰ্থ চিত্ৰযি মূৰ্তিৰ দৰে দেখাযায়, ইয়াত সিঁদুৰৰ ডাঠ পেষ্ট থাকে। ফলকবোৰ বহুদিন ধৰি মাটিত পৰি থকা যেন লাগিছে। প্ৰাথমিক ভাৱে, সেইবোৰ এটা ডাঙৰ অট্টালিকাৰ খণ্ডিত টুকুৰা যেন লাগিছে। বেৰিকেডিঙৰ ভিতৰত, মছজিদৰ পশ্চিম দেৱালৰ মাজত ধ্বংসস্তূপৰ স্তূপ আছে। এই শিলৰ শিলবোৰো সেইবোৰৰ অংশ হোৱা দেখা যায়। এইবোৰৰ কিছুমান শিল্পকৰ্ম মছজিদৰ পিছফালৰ পশ্চিম দেৱালত খোদিত শিল্পকৰ্মৰ দৰে দেখা যায়। কিন্তু মুছলমান পক্ষৰ বিৰোধিতাৰ বাবে, এই জৰীপ টো বন্ধ কৰা হৈছিল।

দ্বিতীয় জৰীপ প্ৰতিবেদন (বিশেষ আদালত আয়ুক্ত বিশাল সিঙৰ দ্বাৰা)

এই প্ৰতিবেদনটো ১৪ ৰ পৰা ১৬ মে’ৰ ভিতৰত যিটো মুছলমান পক্ষৰ বিৰোধিতাৰ পিছত কৰা হৈছিল। এয়া হৈছে প্ৰায় 12-14 পৃষ্ঠাৰ প্ৰতিবেদন। অজয় কুমাৰ মিশ্ৰৰ দৰে, বিশাল সিঙৰ প্ৰতিবেদনত এইটোও কোৱা হৈছে যে মছজিদ চৌহদত হিন্দু বিশ্বাসৰ সৈতে সম্পৰ্কিত বহুতো নম্বৰ পোৱা গৈছে। প্ৰতিবেদনখনত, শিৱলিং বুলি বৰ্ণনা কৰা শিলটোৰ বিষয়েও বিতংভাৱে তথ্য দিয়া হৈছে। প্ৰতিবেদনত কোৱা হৈছে যে বাজুখানাত পানী হ্ৰাস কৰাৰ পিছত, 2.5 ফুটৰ বৃত্তাকাৰ আকৃতি দেখা গৈছিল, যি টো শিৱলিংগৰ দৰে। বৃত্তাকাৰ আকৃতিটো ওপৰৰ পৰা কটা ডিজাইনৰ এক পৃথক বগা শিল। যাৰ মাজত আধা ইঞ্চিৰ ছিদ্ৰ আছে, য’ত ভিকাৰটো সুমুৱাই দিয়াৰ সময়ত 63 চেণ্টিমিটাৰ গভীৰতা পোৱা গৈছিল। যেতিয়া বাদী পক্ষই ইয়াক শিৱলিং বুলি বৰ্ণনা কৰিছিল, বিৰোধী পক্ষই কৈছিল যে এইটো এটা ঝৰ্ণা কিন্তু যেতিয়া হিন্দু পক্ষই জৰীপৰ সময়ত কথিত ঝৰ্ণাটো দেখুৱাবলৈ কৈছিল, মছজিদ সমিতিৰ মুন্সীয়ে ঝৰ্ণাটো চলাবলৈ অক্ষম বুলি প্ৰকাশ কৰিছিল। মছজিদ সমিতিয়ে ঝৰ্ণাটোৰ এটা ঘূৰণীয়া উত্তৰ দিছিল। এইটো ২০ বছৰ আৰু তাৰ পিছত ১২ বছৰৰ বাবে বন্ধ আছিল বুলি কোৱা হৈছিল। কথিত ফাউণ্টেইনত কোনো পাইপ পোৱা হোৱা নাই। চেলাৰৰ ভিতৰত পোৱা প্ৰমাণৰ বিষয়ে উল্লেখ কৰি প্ৰতিবেদনত কোৱা হৈছে যে দুৱাৰখনৰ প্ৰায় 2 ফুট পিছত, দেৱালত মাটিৰ পৰা প্ৰায় 3 ফুট ওপৰেৰে পাণৰ আকৃতিৰ ফুলৰ আকৃতি আছিল, যি সংখ্যাত 6 আছিল। বেচমেণ্টত 4 খন দুৱাৰ আছিল, ইয়াৰ ঠাইত এটা নতুন ইটা ৰাখি উক্ত ফাটবোৰ বন্ধ কৰা হৈছিল। বেচমেণ্টটোত পুৰণি পথৰ 4-4 টা পুৰণি স্তম্ভ আছিল, যাৰ উচ্চতা আছিল 8-8 ফুট। তলৰ পৰা ওপৰলৈ, স্তম্ভটোৰ চাৰিওফালে ঘণ্টা, ভাণ্ডাৰ, ফুলৰ আকৃতি তৈয়াৰ কৰা হৈছিল। ইয়াৰ মাজতে, 02-02 টা নতুন স্তম্ভ নতুন ইটাৰে নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল, যাক ভিডিঅ’গ্ৰাফী কৰা হৈছে। এটা স্তম্ভত প্ৰাচীন হিন্দী ভাষাত সাতটা শাৰী খোদিত কৰা হৈছিল, যিটো পঢ়িব পৰা নাছিল। প্ৰায় ২ ফুট দীঘল এখন কাৰ্টনৰ প্ৰভুৰ ফটোখন দুৱাৰৰ বাওঁফালে থকা দেৱালৰ ওচৰৰ মাটিত পৰি আছিল যিটো বোকাৰে দাগ যুক্ত আছিল। আন এটা চেলাৰত, পশ্চিম দেৱালত হাতীৰ শুঁড়ৰ ভঙা শিল্পকলা আৰু স্বস্তিকা আৰু ত্ৰিশূল আৰু পাণৰ চিহ্ন আৰু ইয়াৰ শিল্পকলাবোৰ দেৱালৰ শিলৰ ওপৰত ডাঙৰ অংশত খোদিত কৰা হৈছে, প্ৰতিবেদনত কোৱা হৈছে। ইয়াৰ লগতে, ঘণ্টাৰ দৰে শিল্পকলাও খোদিত কৰা হয়। এই সকলোবোৰ শিল্পকলা প্ৰাচীন ভাৰতীয় মন্দিৰ শৈলীৰ যেন লাগিছে, যিটো যথেষ্ট পুৰণি, য’ত কিছুমান শিল্পকলা ভাঙি পেলোৱা হৈছে।

জৰীপৰ পিছত

জৰীপ প্ৰতিবেদন দাখিল কৰাৰ দিনা, উচ্চতম ন্যায়ালয়তো শুনানি অনুষ্ঠিত হৈছিল আৰু উচ্চতম ন্যায়ালয়ে বাৰাণসী সত্ৰ ন্যায়ালয়ৰ শুনানি স্থগিত ৰাখিছিল আৰু শুনানি ২০ মেলৈ পিছুৱাই দিয়া হৈছিল। ২০ মে’ত উচ্চতম ন্যায়ালয়ে এক নিৰ্দেশ জাৰি কৰে যে গোচৰটোৰ শুনানি বৰ্তমানৰ বাবে বাৰাণসী সত্ৰ ন্যায়ালয়ে কৰিব লাগে আৰু ১৭ মে’ৰ আদেশ, যিটো শিৱলিংগক সুৰক্ষা দিয়াৰ বাবে আছিল আৰু প্ৰাৰ্থনাত কোনো বাধা নাই, ৮ সপ্তাহৰ বাবে কাৰ্যকৰী হৈ থাকিব। উচ্চতম ন্যায়ালয়ত গোচৰটোৰ পৰৱৰ্তী শুনানি গ্ৰীষ্মৰ বন্ধৰ পিছত জুলাইৰ দ্বিতীয় সপ্তাহ হ’ব। উচ্চতম ন্যায়ালয়ে গোচৰটো বাৰাণসী জিলা আদালতলৈ ঘূৰাই দিছিল আৰু ন্যায়াধীশ এ.কে. বিশ্বেশক গোচৰটোৰ শুনানিৰ দায়িত্ব দিছিল। শুনানি কেইদিনমান চলিছিল আৰু হিন্দু পক্ষই জৰীপ প্ৰতিবেদন ৰাজহুৱা কৰিবলৈ অনুৰোধ কৰিছিল, কিন্তু মুছলমান পক্ষই ইয়াৰ বিৰোধিতা কৰিছিল কিন্তু ন্যায়াধীশে ইয়াক ৰাজহুৱা কৰিবলৈ অনুমতি দিছিল। বাদী আৰু হিন্দু পক্ষই প্ৰতিবেদন ফাইলটো প্ৰাপ্ত কৰিছিল কিন্তু তেওঁলোকে ইয়াক চোৱাৰ আগতে, প্ৰতিবেদনটো সংবাদ মাধ্যমৰ ওচৰত লিক কৰা হৈছিল। ভিডিঅ’টোত, হিন্দু মন্দিৰৰ শিল্পকলা আৰু বাজুখানাৰ শিলবোৰ স্পষ্টভাৱে শিৱলিংগ হিচাপে দেখা গৈছিল। পিছদিনা, যেতিয়া বাদীৰ পক্ষৰ মহিলাসকলে প্ৰতিবেদন দিবলৈ আদালতলৈ ঘূৰি গৈছিল, আদালতে ইয়াক প্ৰত্যাহাৰ কৰিবলৈ অস্বীকাৰ কৰিছিল আৰু ভিডিঅ’টো লিক হোৱাৰ তদন্তৰ নিৰ্দেশ দিছিল। পিছদিনা, মুছলমান পক্ষই আদালতৰ দ্বাৰা প্ৰায় 51 পৃষ্ঠাৰ উত্তৰ দাখিল কৰে, যাৰ বাবে গোটেই দিনটো পাৰ হৈ যায় আৰু গ্ৰীষ্মকালীন বন্ধৰ বাবে, গোচৰটোৰ শুনানি জুলাইলৈ পিছুৱাই দিয়া হয় আৰু হিন্দু পক্ষই ইয়াৰ উত্তৰ দাখিল কৰিব নোৱাৰে।

25 জানুৱাৰী, 2024-ৰ জৰীপ প্ৰতিবেদন

ভাৰতীয় পুৰাতাত্ত্বিক জৰীপে ২০২৪ চনৰ ২৫ জানুৱাৰীত বাৰাণসীৰ জিলা ন্যায়াধীশৰ ওচৰত ইয়াৰ প্ৰতিবেদন দাখিল কৰিছিল। এই প্ৰতিবেদনত, বৰ্তমানৰ গাঁথনি (মছজিদ)ৰ আগত এটা হিন্দু মন্দিৰৰ উল্লেখ আছে। কোৱা হয় যে মন্দিৰটো এটা নাগাৰা শৈলীৰ মন্দিৰ আছিল। প্ৰতিবেদনখনে মন্দিৰৰ চাৰিটা স্তম্ভৰ পৰা গাঁথনিটোৰ ধাৰণাটো ব্যাখ্যা কৰিছে। এএছআইয়ে মন্দিৰৰ মানচিত্ৰ প্ৰস্তুত কৰা নাই, কিন্তু প্ৰতিবেদনত মন্দিৰৰ প্ৰৱেশদ্বাৰ, মণ্ডপ আৰু গৰ্ভগৃহৰ কথা উল্লেখ কৰা হৈছে। জি.পি.আৰ. জৰীপত, মছজিদৰ মুখ্য গম্বুজৰ তলত এটা ভঙা পান্নাৰ বস্তু পোৱা গৈছে। এইটো সেই অংশ য’ত পূব দেৱালখন বন্ধ কৰা হৈছে। পৰৱৰ্তী অংশটো প্ৰাচীন মন্দিৰৰ গৰ্ভগৃহ হ’ব বুলি আশা কৰা হৈছে। বেনাৰস হিন্দু বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পুৰাতত্ত্ববিদ অধ্যাপক অশোক সিঙে কৈছে যে গ্ৰাউণ্ড পেনিট্ৰেটিং ৰাডাৰৰ (জিপিআৰ) প্ৰতিবেদনে সূচায় যে জ্ঞানৱাপীৰ তলত প্ৰায় ছয় ফুট তলত পোৱা মন্দিৰৰ অৱশেষ ২০০০ বছৰ পুৰণি। জৰীপটোত পোৱা শিলৰে নিৰ্মিত মূৰ্তিবোৰৰ ভিতৰত, সৰ্বাধিক 15 জন শিৱলিংগ আছে। ইয়াৰ উপৰিও, 18 টা মানৱ মূৰ্তি, তিনিটা জন্তুৰ মূৰ্তি আৰু বিভিন্ন সময়ৰ 93 টা মুদ্ৰা পোৱা গৈছে। ১১৩ টা ধাতুৰ সামগ্ৰীও পোৱা গৈছে।

জ্ঞানৱাপী চৌহদত এএছআই জৰীপত আঠ প্ৰকাৰৰ আধুনিক কৌশল ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল। ই ডিফাৰেন্সিয়েল গ্লোবেল পজিচনিং চিষ্টেম (ডিজিপিএছ), গ্ৰাউণ্ড পেনিট্ৰেটিং ৰাডাৰ (জিপিআৰ), হেণ্ডহেল্ড এক্সআৰএফ, থাৰ্মো হাইগ্ৰোমিটাৰ, জিপিএছ মেপ, মুঠ ষ্টেচন জৰীপ, এএমএছ বা এক্সিলাৰেটৰ মাচ, স্পেক্ট্ৰোমেট্ৰি, এক্সপোজাৰ ডেটিং পদ্ধতি আৰু ন প্ৰকাৰৰ ডিজিটেল কেমেৰা ব্যৱহাৰ কৰিছিল। এএছআইৰ জৰীপ বিশেষজ্ঞসকলৰ ভিতৰত অধ্যাপক ও আছে। ড০ আজহাৰ আলম হাছমী আৰু ড০ আফতাব হুছেইনে আলোক ত্ৰিপাঠীৰ সৈতে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল। জৰীপ দলটোত সমগ্ৰ দেশৰ পৰা মাতি অনা প্ৰায় ১৭৫ জন বিশেষজ্ঞ অন্তৰ্ভুক্ত আছিল।

জ্ঞানৱাপী কমপ্লেক্সৰ বৈজ্ঞানিক জৰীপৰ পিছত, এএছআইয়ে চাৰিটা অধ্যায়ত বিভক্ত জিলা ন্যায়াধীশৰ আদালতত প্ৰতিবেদন দাখিল কৰিছে। প্ৰথম অধ্যায়ত, 155 পৃষ্ঠাত, জ্ঞানৱাপীৰ গাঁথনি, বৰ্তমানৰ গাঁথনি, স্তম্ভ-বিস্ফোৰণকাৰী, পশ্চিমদেৱাল, শিলালিপি আৰু ধ্বংসাৱশেষৰ সম্পূৰ্ণ বৰ্ণনা আছে। একেটা অধ্যায়ৰ শেষত, আঠ পৃষ্ঠাত, জৰীপৰ সমাপ্তি হিচাপে কোৱা হৈছে যে ঘটনাস্থলীত পোৱা বৰ্তমানৰ গাঁথনিৰ প্ৰমাণ, শিলালিপি আৰু ব্যৱস্থা চোৱাৰ পিছত, এইটো অতি স্পষ্ট যে মছজিদৰ গাঁথনি প্ৰাচীন হিন্দু মন্দিৰৰ ওপৰত নিৰ্মাণ কৰা হৈছে। 206 পৃষ্ঠাৰ দ্বিতীয় অধ্যায়ত বৈজ্ঞানিক অধ্যয়নৰ বিষয়ে উল্লেখ কৰা হৈছে, আনহাতে 229 পৃষ্ঠাৰ তৃতীয় অধ্যায়ত জৰীপটোত প্ৰমাণ হিচাপে সংগ্ৰহ কৰা প্ৰতিটো বস্তু, দেৱাল আৰু স্তম্ভত চিহ্নিত চিহ্ন আৰু সেইবোৰৰ জোখ, জৰীপটোত তোলা আলোকচিত্ৰবোৰৰ বিৱৰণো আছে। 243 পৃষ্ঠাৰ চতুৰ্থ অধ্যায়ত, জ্ঞানৱাপী কমপ্লেক্সত তোলা ছবিবোৰ পেষ্ট কৰা হৈছে।

জ্ঞানৱাপী মছজিদ: 30 বছৰৰ পিছত একচেটিয়া প্ৰতিবেদন

জ্ঞানৱাপী মছজিদ চৌহদৰ তলত উপাসনা কৰাৰ অধিকাৰ পোৱাৰ ৩০ বছৰ পিছত বুধবাৰে দুপৰীয়া ২:০০ বজাত কঠোৰ নিৰাপত্তাৰ অধীনত পূজা পাঠ ইয়াত আগবঢ়োৱা হৈছিল, ১৯৯৩ চনৰ পৰা ইয়াত বিতৰণ কৰা পূজা পাঠ এতিয়া জ্ঞানৱাপী বাৰাণসী জিলা আদালতৰ তলত এক অৰ্থনৈতিক প্ৰতিধ্বনি আছে আৰু ডিএমক ৭ দিনৰ ভিতৰত উপাসনা আৰম্ভ কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিছিল।

বাৰাণসীৰ জ্ঞানৱাপী মছজিদ ব্যাসজীৰ তলত, বুধবাৰে জিলা ন্যায়াধীশৰ আদালতৰ নিৰ্দেশৰ পিছত, দৰ্শন পুজন আৰম্ভ হৈছিল, আনহাতে বৃহস্পতিবাৰে ৰাতিপুৱা, নিত্য দৰ্শন পূজানৰ প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ হোৱা দেখা গৈছিল, সন্ধিয়ালৈ, সাধাৰণ ভক্তসকলৰ বাবে তেহখানালৈ দৰ্শন মুকলি কৰা হৈছিল

কাশী বিশ্বনাথ মন্দিৰ ন্যাসৰ হৈ সাধাৰণ ভক্তসকলক তলঘৰলৈ যাবলৈ অনুমতি দিয়া হৈছে, যাৰ পিছত মন্দিৰত ভক্তৰ ভিৰ জমা হ’বলৈ আৰম্ভ কৰিছিল, ভক্তৰ সৈতে বাৰ্তালাপৰ সময়ত, তেওঁৰ সুখৰ কোনো সীমা নাছিল, বৰ্তমান ব্যাসজীৰ তলত, পুৰোহিতৰ বাহিৰে দৰ্শনস্থানলৈ কাকো যাবলৈ অনুমতি দিয়া নহয়, যিয়ে উত্তৰ দিবলৈ গৈ আছে তেওঁক দূৰত্বৰ পৰা ভাঁজ কৰা হয়। তেওঁলোকে ধনুলৈ কৰিডৰৰ পৰা আগবাঢ়ি আছে

বেৰিকেডিঙৰ কিছু অংশ দৰ্শনৰ বাবে পৃথক কৰা হৈছে, তাৰ পৰা মানুহে জ্ঞানৱাপী মছজিদৰ বাজুখানাৰ ভিতৰত ব্যস্ত জ্ঞানৱাপীৰ আগ্ৰহী চেলাৰলৈ যাবলৈ সক্ষম হয়, কেৱল খাদ্যত পৰম্পৰাগত পদ্ধতিৰে মূৰ্তি স্থাপন কৰা হোৱা নাছিল কিন্তু তেওঁলোককো উপাসনা কৰা হৈছিল

জ্ঞানৱাপী মছজিদ: এএছআই জৰীপে তলঘৰত হিন্দু মন্দিৰৰ প্ৰমাণ পাইছে
শেহতীয়াকৈ, এএছআই জৰীপত, এইটো স্পষ্ট হৈছিল যে জ্ঞানৱাপী মছজিদএটা পুৰণি বিশাল হিন্দু মন্দিৰৰ গাঁথনিৰ ওপৰত নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল, য’ত দেৱাল আৰু খাবোত হিন্দু মন্দিৰ সংস্কৃতিৰ বহুতো চিহ্ন খোদিত কৰা দেখা গৈছিল, যাৰ পিছত বাৰাণসীৰ জিলা আদালতে হিন্দুসকলক জ্ঞানৱাপীৰ ব্যাস বেচমেণ্টত উপাসনা কৰাৰ অধিকাৰ দিছিল।

টোকা: এই কাহিনীটোত কোনো ধৰ্মীয় বা ৰাজনৈতিক মতামত দিয়া হোৱা নাই। কেৱল তথ্যবোৰ ইয়াত আলোচনা কৰা হয়। যদি ইয়াৰ সৈতে সম্পৰ্কিত আপোনাৰ কোনো আপত্তি আছে, তেন্তে মন্তব্য বাকচত আমাক জনাব।

Reference site

You can read also

ৰাম মন্দিৰ অযোধ্যা | Ram Mandir History in Assamese

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *