June 18, 2021

Eid ul Fitr in Assamese। ঈদুল ফিতৰ কি

ইছলামিক বৰ্ষপঞ্জীয়ে (Islamic calendar) গোটেই বছৰটোত দুটা পৃথক ঈদ উৎসৱ উদযাপন কৰে – ঈদ উল-ফিতৰ (Eid ul-Fitr) আৰু ঈদ উল-আধা (Eid ul-Adha) – দুয়োটা বেলেগ বেলেগ কাৰণত উদযাপন কৰা হয়।

ঈদ উল-ফিতৰ হৈছে এক তিনিদিনীয়া উদযাপন যি পবিত্ৰ ৰমজান মাহৰ শেষত, যি ইছলামিক বৰ্ষপঞ্জিৰ দশম মাহ শোৱালৰ (মাহৰ নাম) আৰম্ভণিতে অনুষ্ঠিত হয়;

দ্বাদশ (১২) মাহৰ দশম দিন আল-হিজ্জাৰ বাৰ্ষিক হজ যাত্ৰাৰ পিছত ঈদ উল-আধা অনুষ্ঠিত হয়।

আমি এতিয়া ঈদ উল-ফিতৰৰ গুৰুত্ব আৰু ঈদ কিয় উদযাপন কৰা হয় তাৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিম, লগতে ২০২১ চনৰ ঈদৰ তাৰিখ।

ঈদ উল-ফিতৰৰ অৰ্থ কি ? What Does Eid ul-Fitr Mean in Assamese ?

গতিকে, ঈদ কি ? যেতিয়া পোনপটীয়াকৈ অনুবাদ কৰা হয়, ঈদৰ অৰ্থ হৈছে “উপবাস ভংগৰ উৎসৱ” আৰু সমগ্ৰ বিশ্বৰ মুছলমানসকলৰ বাবে সমগ্ৰ ৰমজানত মাহ ধৰি চলি থকা উপবাসৰ (Ramadan) সমাপ্তিক স্মৰণ কৰে। উৎসৱটো ইছলামৰ এক অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ সময় আৰু পৰিয়াল, প্ৰিয়জন আৰু সম্প্ৰদায়ক একত্ৰিত হ’বলৈ অনুমতি দিয়ে।

এইটো গুৰুত্বপূৰ্ণ কিয়নো ই ৰমজানৰ সমাপ্তি পিছত কৰে, যি মাহত পবিত্ৰ কোৰআন প্ৰথমবাৰৰ বাবে পয়গম্বৰ মহম্মদৰ (PBUH) ওচৰত প্ৰকাশ কৰা হৈছিল। সমগ্ৰ ৰমজানত, সমগ্ৰ বিশ্বৰ মুছলমানসকলে সূৰ্যাস্ত আৰু সূৰ্য্যোদয়ৰ সময়ৰ মাজত উপবাস কৰে আৰু কোৰআন অধ্যয়ন কৰোঁতে আৰু আধ্যাত্মিক স্তৰত আল্লাৰ (SWT) সৈতে সংযোগ স্থাপন কৰোঁতে আত্ম-প্ৰতিফলনত যথেষ্ট সময় অতিবাহিত কৰে। সম্পূৰ্ণ এ মাহৰ ত্যাগ আৰু নিষ্ঠাৰ পিছত, ঈদ উল-ফিতৰ হৈছে পৰিয়াল আৰু প্ৰিয়জনৰ সৈতে দৈনন্দিন আশীৰ্বাদ উপভোগ কৰাৰ সময়। Eid ul Fitr in Assamese

‘ৰমজান মাহটো হ’ল সেই মাহ যি মাহত কোৰআন প্ৰকাশ কৰা হৈছিল, যি জনসাধাৰণৰ বাবে এক নিৰ্দেশনা আৰু মানদণ্ড আৰু চৰ্তৰ (নিয়ম) স্পষ্ট প্ৰমাণ। গতিকে, যিয়ে মাহটোৰ নতুন চন্দ্ৰক দেখি, ৰোজা থাকিবলৈ আৰাম্ভ কৰে; আৰু যি অসুস্থ বা যাত্ৰাত আছে – তেওলোকে পিছত সেই দিনকোইটা পূৰ্ণ কৰিব লাগিব। আল্লাই আপোনাৰ বাবে সহজ হ’ব বিচাৰে আৰু আপোনাৰ কষ্টৰ কামনা নকৰে আৰু আপুনি সময়টো সম্পূৰ্ণ কৰিব বিচাৰে আৰু আল্লাক মহিমান্বিত কৰিব বিচাৰে যাৰ বাবে তেওঁ (আল্লাই) আপোনাক পথ প্ৰদৰ্শন কৰিছে; আৰু তুমি কৃতজ্ঞ হও আল্লাৰ প্ৰতি।

Quran 2:185

পালন কৰা সময়

হিজৰী বৰ্ষপঞ্জী (Islamic Calendar) অনুসৰি, ৰমজান মাহৰ শেষত শোৱাল মাহৰ ১ তাৰিখে ঈদ-উল-ফিতৰ উৎসৱ পালন কৰা হয়। অৱশ্যে, এই বৰ্ষপঞ্জি অনুসৰি, ৰমজান মাহ কোনো অৱস্থাত ৩০ দিনতকৈ বেছি দীঘল হ’ব নোৱাৰে। চন্দ্ৰ দেখা সাপেক্ষে ৰমজানৰ শেষত শোৱালৰ আৰম্ভণি গণনা কৰা হয়। ঈদৰ আগদিনা ৰাতিটোক ইছলামিক ভাষাত লায়লাতুল জাইজা (অৰ্থ: পুৰস্কাৰ নিশা) আৰু বৰ্তমান ভাষাত “চান্দ ৰাত” বুলি কোৱা হয়। শোৱাল মাহৰ ১ তাৰিখে চন্দ্ৰ দেখা যায়, আৰু পিছদিনা ঈদ, যি হৈছে চন্দ্ৰ নিশাৰ আৰম্ভণি। যেতিয়া আপুনি ঈদৰ চন্দ্ৰ আপোনাৰ দৃষ্টিত দেখে তেতিয়াহে ঈদ ঘোষণা কৰাটো ইছলামিক আইন।

আধুনিক সময়ত, বহুতো দেশত ঈদ গাণিতিক হিচাপে নিৰ্ধাৰণ কৰা হয়, কিন্তু বহুতো ৰাষ্ট্ৰীয় চন্দ্ৰ প্ৰদৰ্শন সমিতিয়ে নিৰ্ধাৰণ কৰা অনুসৰি চন্দ্ৰ দৰ্শনৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি সেই দেশৰ ঈদৰ দিন নিৰ্ধাৰণ কৰা হয়। যেতিয়া দেশৰ যিকোনো ঠাইত স্থানীয় ভাৱে চন্দ্ৰ দেখা যায় তেতিয়া সঠিক প্ৰমাণৰ সৈতে ঈদৰ দিনটো ঠিক কৰা হয়। ঈদৰ দিনা উপবাস নিষিদ্ধ ।

ঈদৰ নামাজ

ঈদৰ দিনা ৰাতিপুৱা মুছলমানসকল আল্লাৰ ইবাদত কৰি থাকে। ইছলামীক নীতি অনুসৰি ২ ৰেকাত ঈদৰ নামাজ ৬ তকবিৰত পথাৰ বা ডাঙৰ মছজিদত বহুতো মানুহ একত্ৰিত হৈ ঈদৰ নামাজ পঢ়ে। ফজৰৰ নামাজৰ নিৰ্ধাৰিত সময় শেষ হোৱাৰ পিছত ঈদ-উল-ফিতৰৰ নামাজৰ সময় হয়। এই নামাজ আদায় কৰাটো ওয়াজিব। ইমাম কৰ্তৃক শুক্ৰবাৰত জুম্মাৰ নামাজৰ আগত খুদবা (ইছলামিক বক্তব্য) প্ৰদানৰ নীতি থাকিলেও ঈদৰ নামাজৰ ক্ষেত্ৰত খুদবা নামাজৰ পিছত প্ৰদান কৰা হয়। ইছলামীক বৰ্ণনা অনুযায়ী ঈদ-উল-ফিতৰৰ নামাজৰ পিছত খুদবা প্ৰদান ইমামৰ ক্ষেত্ৰত ছুন্নত আৰু শ্ৰৱণকাৰী সকলৰ বাবে ওয়াজিব।

দিল্লি জামে মছজিদত ঈদৰ নামাজ পঢ়ি থকাৰ এটি দৃশ্য
দিল্লি জামে মছজিদত ঈদৰ নামাজ পঢ়ি থকাৰ এটি দৃশ্য

ঈদেৰ নামাজৰ নিয়ত

বহুতে বিশ্বাস কৰে যে আৰবী ভাষাত প্ৰাৰ্থনা নিয়াত কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। এইটো ঠিক নহয়। যিকোনো ভাষাত প্ৰাৰ্থনা নিয়াত কৰিব পাৰি। এইটো আপোনাৰ হৃদয়ত মনত ৰাখিবলৈ যথেষ্ট।

ঈদৰ দিনা, কিবলামুখী হৈ ইমামৰ পিছফালে থিয় হ’ব আৰু তেওঁৰ মনত এই সিদ্ধান্ত ল’ব:

‘মই অতিৰিক্ত ছয় তাকবিৰসহ এই ইমামেৰ পিছনে কিবলামুখী হৈ ঈদুল ফিতৰ বা আজহাৰ দুই ৰাকাত ওয়াজিব নামাজ আদায় কৰিছি।’ “আল্লাহু আকবাৰ”

ঈদেৰ নামাজৰ বাংলা নিয়ম

  • উভয় হাত কান ওচৰত লৈ ‘আল্লাহু আকবাৰ’ কৈ হাত বেঁধ নিব বা নিবেন।
  • হাত বাঁধাৰ পিছত ছানা অর্থাত্ ‘সুবহানাকা আল্লাহুম্মা’ শেষ পর্যন্ত পড়ে নিব বা নিবেন।
  • ইয়াৰ পিছত আল্লাহু আকবাৰ কৈই হাত কান পর্যন্ত নিয়ে ছেড়ে দিব বা দিবেন।
  • দ্বিতীয়বাৰও একে নিয়মে তাকবিৰ বলে হাত ছেড়ে দিব বা দিবেন।
  • ইমাম সাহেব তৃতীয়বাৰ তাকবিৰ বলে হাত বেঁধে আউজুবিল্লাহ ও বিসমিল্লাহ পড়ে সূৰা ফাতিহাৰ লগত অন্য যিকোনো সূৰা পাঠ কৰিব বা কৰবেন। এ সময়ত মুক্তাদিৰ সকলে নীৰবে থিয় হৈ থাকিব।
  • ইয়াৰ পিছত ইমাম সাহেব নিয়ম মত ৰুকু-সিজদা শেষ কৰি দ্বিতীয় ৰাকাতেৰ বাবে থিয় হব বা হবেন। মুক্তাদিৰ সকলেও ইমাম সাহেবেৰ অনুসৰণ কৰিব।
  • দ্বিতীয় ৰাকাতে ইমাম সাহেব প্রথমে সূৰা ফাতিহাৰ লগত অন্য সূৰা পড়িব।
  • ইয়াৰ পিছত আগৰ মতো তিন তাকবিৰ বলা হবে। প্রতি তাকবিৰেৰ সময়ই উভয় হাত কান ওচৰত লৈই ছেড়ে দিবেন।
  • চতুর্থ তাকবিৰ কৈ হাত না উঠাই রুকুত যেতে হবে বা যাবেন।
  • ইয়াৰ পিছত অন্যান্য নামাজেৰ নিয়মেই নামাজ শেষ কৰে সালাম ফেৰাতে হবে।

ঈদৰ নামাজৰ পিছত ইমাম চাহেবে খুতবা পাঠ কৰিব। জুমাৰ খুতবাৰ দৰে এই খুতবা শুনিবলৈ মুছলমানসকলৰ বাবে অনুমোদিত। আপুনি খুটত পাঠৰ সময়ত কথা কোৱা, খোজ কঢ়া, প্ৰাৰ্থনা কৰা সম্পূৰ্ণৰূপে নিষিদ্ধ।

( বাংলা — ঈদের নামাজ ছুটে গেলে কিংবা যে কোনো কারণে নামাজ নষ্ট হয়ে গেলে পুনরায় একাকী তা আদায় বা কাজা করার কোনো সুযোগ নেই। তবে চার বা তার অধিক লোকের ঈদের নামাজ ছুটে গেলে তাদের জন্য ঈদের নামাজ পড়ে নেয়া ওয়াজিব।)

ঈদ উদযাপন

ঈদ-উল-ফিতৰ উৎসৱ হৈছে ৰমজানৰ সমাপ্তি উপলক্ষে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ উৎসৱ, অৱশ্যে, উৎসৱ আৰম্ভ হোৱাৰ আগতে, তেওঁ কৰা সকলোবোৰৰ বাবে আল্লাক ধন্যবাদ জনোৱাৰ বাবে কেইবাটাও গুৰুত্বপূৰ্ণ ৰীতি-নীতি অনুষ্ঠিত হ’ব লাগিব।

প্ৰাৰ্থনা – যাক ফজৰ বুলিও কোৱা হয় – আপোনাৰ পৰিয়ালৰ সৈতে ‘ঘুছল’ পৰিষ্কাৰ কৰাৰ আগতে কৰা হয়, যি সমগ্ৰ শৰীৰক বিশুদ্ধ কৰে। পৰিষ্কাৰ বা স্নানৰ পিছত, পৰিয়ালটোৱে তেওঁলোকৰ ওচৰত থকা সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ কাপোৰ বা অনুষ্ঠানটোৰ বাবে কিনা নতুন কাপোৰ পিন্ধি দিনটোৰ বাবে প্ৰস্তুতি কৰে। তাৰ পিছত পৰিয়ালবোৰে বন্ধুবৰ্গ, পৰিয়াল আৰু স্থানীয় সম্প্ৰদায়ৰ “ঈদ মুবাৰক” শুভেচ্ছা জনাবলৈ স্থানীয় মছজিদলৈ যায় যিটো পৰম্পৰাগত ঈদৰ শুভেচ্ছা। ঈদ মুবাৰক অৰ্থ ‘ধন্য ভোজ/উৎসৱ’লৈ অনুবাদ কৰা হয়, কিন্তু ইয়াক ‘শুভ ঈদ’ আৰু ‘আশীৰ্বাদপূৰ্ণ উদযাপন’ৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত ব্যৱহাৰ কৰা হয়। শুভেচ্ছা জনোৱাৰ পিছত, ঈদৰ নামাজ আৰম্ভ হয়।

জাকাত উল-ফিতৰ বা ফিতৰানা হৈছে এক দাতব্য দান যাক ঈদৰ নামাজ আৰম্ভ হোৱাৰ আগতে কৰিব লাগিব, কিয়নো তেওঁলোকে ঈদ উৎসৱত অংশগ্ৰহণ কৰিব পৰাটো নিশ্চিত কৰিবলৈ ইয়াক আটাইতকৈ প্ৰয়োজনীয় লোকসকলৰ মাজত বিতৰণ কৰা হয়।

ঈদ উদযাপনৰ সময়ত উপহাৰ বিনিময় কৰাটোপৰম্পৰাগত, বিশেষকৈ সৰু ল’ৰা-ছোৱালী আৰু পৰিয়ালৰ নিকট সদস্যসকলৰ মাজত। মিঠা জলপানৰ সংখ্যা বৃদ্ধি হোৱাৰ বাবে এই বন্ধটোক “কম ঈদ” বা “মিঠা ঈদ” বুলিও কোৱা হয়, আৰু লগতে এই দিনটোই ঈদ উল-আধাতকৈ ইছলামিক কেলেণ্ডাৰত কম গুৰুত্ব দিয়ে। Eid ul Fitr in Assamese

‘এক ঈশ্বৰক উপাসনা কৰক, আৰু পিতৃ-মাতৃ, আত্মীয়, অনাথ, দৰিদ্ৰ, আত্মীয়ৰ ওচৰত থকা চুবুৰীয়া, যি এজন অচিনাকি, আপোনাৰ কাষৰ সঙ্গী আদিৰ লগত আপুনি লগ বা যোগাযোগ স্থাপন কৰক, নিশ্চয় ঈশ্বৰে গৌৰৱান্বিত বা অহংকাৰীক ভাল নাপায়।’

Quran 4:36

ফিৎৰা

ঈদৰ সময়ত দুখীয়া- নিছলাক টকা-পইচা দান কৰা এটা নিয়ম আছে। এই নিয়মমতে অৱস্থাসম্পন্ন মুছলমান সকলে ঈদৰ নামাজ পঢ়াৰ আগত দুখীয়ালোকক প্ৰায় ২.৫ কেঃজিঃ আটা (ঘেঁহু) বা তাৰ মূল্য দান কৰাটো বাধ্যতামূলক। ইয়াকে ফিৎৰা বা ফিতৰা বোলে। এই ফিতৰা বা দান কৰি ঈদ বা আনন্দ লাভ কৰা হয় কাৰণে এই ঈদক ইদুল ফিতৰ বোলা হয়। ঈদৰ নামাজৰ আগতে ফিৎৰা আগবঢ়োৱাৰ লাগে। অৱশ্যে কিবা ভুল ক্ৰমে ফিৎৰা পাহৰিলে পিছত আগবঢ়োৱাৰ আদেশ ইছলামৰ আছে।

‘যিসকলে সত কৰ্ম আৰু বিশ্বাস কৰে, আৰু নিয়মীয়াকৈ প্ৰাৰ্থনা আৰু দান-বহন কৰে, তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ প্ৰভুৰ ওচৰত পুৰষ্কাৰ পাব। তেওঁলোকৰ কোনো ভয় নাথাকিব, আৰু দুখও নহব’

Quran 2:277

You also read

References

  1. Something I collected from Wikipedia

Learning, Awareness and Education is the purpose of this Blog/Website.

If any mistake or error please kindly inform usthanks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *