April 9, 2024

Top Small Business Ideas 2024 in Assamese

আজিৰ সময়ত, সকলোৱে তেওঁলোকৰ নিজৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব বিচাৰে, কিয়নো তেওঁলোকে জানে যে যদি তেওঁলোকৰ ব্যৱসায়ে প্ৰগতিৰ গতি ধৰে, তেন্তে কোনেও তেওঁলোকক কম সময়ৰ ভিতৰতে অধিকতৰ অধিক টকা উপাৰ্জন কৰাত বাধা দিব নোৱাৰে। ব্যৱসায় কৰিবলৈ পুঁজিৰ প্ৰয়োজন, লগতে আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কথাটো হ’ল ব্যক্তিজনৰ বিপদাশংকা লোৱাৰ মনোভাৱ থাকিব লাগে, কিয়নো যিকোনো ব্যৱসায়ত লাভ থকাটো প্ৰয়োজনীয় নহয় আৰু লোকচান হোৱাটো প্ৰয়োজনীয় নহয়।

Top Small Business Ideas in Assamese

আজিৰ সময়ত, ইমান বিভিন্ন ধৰণৰ ব্যৱসায় হৈছে যে কোনটো ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব সেই বিষয়ে মানুহে বিভ্ৰান্ত হয়। অৱশ্যে, যদি আপোনাৰ কম বাজেট আছে বা ব্যৱসায় এটা আৰম্ভ কৰিবলৈ আপোনাৰ সামান্য পুঁজি আছে, তেনেহ’লে আপুনি এটা সৰু ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব পাৰে আৰু লাহে লাহে সেই ব্যৱসায়টো প্ৰগতিৰ পথত আগুৱাই নিব পাৰে আৰু আপোনাৰ ব্যৱসায়ক এক ডাঙৰ ৰূপ দিব পাৰে। তলত আমি আপোনাক কিছুমান ব্যৱসায়িক ধাৰণাৰ বিষয়ে কৈছোঁ, যাক আপুনি অতি কম বিনিয়োগত আৰম্ভ কৰিব পাৰে আৰু ভাল লাভ অৰ্জন কৰিব পাৰে।

ঘৰ সজ্জাৰ ব্যৱসায় Home Decoration Business

যদি আপুনি সজ্জাৰ সামগ্ৰী তৈয়াৰ বা বিক্ৰী কৰিবলৈ আগ্ৰহী, তেনেহ’লে আপুনি কম বিনিয়োগেৰে সজ্জাৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব পাৰে। এই ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিবলৈ, আপুনি অতি কম ধন বিনিয়োগ কৰিব লাগিব, কিয়নো এই ব্যৱসায়টো নিম্ন বিনিয়োগ ব্যৱসায়ৰ শ্ৰেণীৰ অধীনত আহে। এই ব্যৱসায়ত, আপুনি সজ্জাৰ বাবে কিছুমান সামগ্ৰী ক্ৰয় কৰিব লাগিব যেনে লাইট, স্কাৰ্ট, স্পার্কলাৰ, ফুলৰ তোড়া আৰু অন্যান্য প্ৰকাৰৰ বস্তু আৰু তাৰ পিছত আপুনি জন্মদিনৰ পাৰ্টি বা বিবাহত সজ্জাৰ কাম পাবলৈ নিজকে বজাৰ কৰিব লাগিব। ইয়াৰ পিছত, যেতিয়া আপুনি কাম প্ৰাপ্ত কৰা আৰম্ভ কৰে, তেতিয়া আপুনি ভাল সেৱা প্ৰদান কৰি আপোনাৰ গ্ৰাহকৰ বিশ্বাস জিকিব পাৰে, যাৰ বাবে পৰৱৰ্তী বাৰ তেওঁলোকৰ কোনো কাম থাকিলে, তেওঁলোকে আপোনাৰ সৈতে যোগাযোগ কৰিব।

ব্যৱসায় ক্ৰয় আৰু বিক্ৰী কৰা Buying and Selling Business

আজিকালি ব্যস্ত জীৱনশৈলীৰ বাবে মানুহৰ ঘৰত থকা সামগ্ৰীবোৰৰ বিশেষ ব্যৱহাৰ নহয় আৰু কেতিয়াবা সামগ্ৰীব্যৱহাৰৰ অভাৱত সামগ্ৰীবোৰ নষ্ট হৈ যায়। এনে পৰিস্থিতিত, যদি আপুনি বিচাৰে, আপুনি পুৰণি সামগ্ৰী ক্ৰয় আৰু বিক্ৰী কৰাৰ ব্যৱসায় কৰিব পাৰে। আপুনি ইয়াক আবৰ্জনা ব্যৱসায় বুলিও ক’ব পাৰে। যদি আপুনি এই ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰে, তেন্তে আপুনি বেছি পুঁজি বিনিয়োগ কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই। যদি আপোনাৰ ₹ 10,000 আছে, আপুনি তথাপিও এই ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব পাৰে আৰু লাভ বৃদ্ধি হ’লে আপুনি এই ব্যৱসায়টোক এক ডাঙৰ আকাৰ দিব পাৰে। মই আপোনাক কওঁ যে বহুলোকে এই ব্যৱসায়টো অতি হীনমন্যতাৰে চায়, কিন্তু এই ব্যৱসায়ত যথেষ্ট ধন আছে।

হাতেৰে নিৰ্মিত সামগ্ৰী নিৰ্মাণ ব্যৱসায় Hand Made Product Making Business

এই ব্যৱসায়টো সৃষ্টিশীল আৰু সৃষ্টিশীল সামগ্ৰী তৈয়াৰ কৰিব পৰা মহিলাসকলৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ ব্যৱসায় বুলি গণ্য কৰা হয়। আপোনাৰ তথ্যৰ বাবে, আমি জনাওঁ যে হাতত বনোৱা সামগ্ৰী, বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ বস্তু আহে, যেনে মমবাতি, চাবোন, হেণ্ডবেগ, পেইণ্টিং, গহনা, আলংকাৰিক দিয়া, টৰণ, ৰংগোলী, এম্ব্ৰইডাৰী বয়ন সামগ্ৰী, মাটি, মম বা ত্ৰিমূৰ্ত প্ৰভাৱৰে নিৰ্মিত আলংকাৰিক সামগ্ৰী, হস্তনিৰ্মিত কাগজ, উপহাৰ বাকচ ইত্যাদি। আপোনাৰ হাতত নিৰ্মিত সামগ্ৰীৰ যথেষ্ট বৈচিত্ৰ আছে, যাৰ ভিতৰত আপুনি আপোনাৰ সুবিধা অনুসৰি যিকোনো সামগ্ৰী নিৰ্মাণ কৰিব পাৰে। আপুনি ও এই ব্যৱসায়ত খুব কম বিনিয়োগ কৰিব লাগিব। আমি আপোনাক ওপৰত কোৱা সামগ্ৰীবোৰ স্বাভাৱিক দেখায় কিন্তু এই সামগ্ৰীবোৰে বজাৰত বহুত ভাল দাম পায়।

আগৰবাট্টি আৰু মমবাতি নিৰ্মাণব্যৱসায় Agarbatti and Candle Making Business

ধূপ কাঠি আৰু মমবাতি নিৰ্মাণৰ ব্যৱসায়কো লাভজনক ব্যৱসায় বুলি গণ্য কৰা হয়। আপুনি জানেনে, গোটেই বছৰটোত আমাৰ দেশত বহুতো উৎসৱ আছে আৰু সকলো উৎসৱতে ধূপ কাঠি বা মমবাতিৰ প্ৰয়োজন। এনে পৰিস্থিতিত, এই দুটা সামগ্ৰীৰ চাহিদা সদায়ে থাকে। সেয়েহে, যিয়ে এই সামগ্ৰীবোৰ প্ৰস্তুত কৰে বা যিকোনো প্ৰকাৰে সেইবোৰৰ সৈতে সম্পৰ্কিত হয়, তেওঁৰ উপাৰ্জন সদায়ে থাকে। যদি আপুনি ধূপ কাঠি আৰু মমবাতিৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব বিচাৰে, তেন্তে ইয়াৰ বাবে আপুনি ₹ 2,000 ৰ পৰা ₹ 3,000 লৈ বিনিয়োগ কৰিব লাগিব পাৰে আৰু যদি আপুনি হাতেৰে ধূপ কাঠি তৈয়াৰ কৰে, তেন্তে আপুনি 5ৰ পৰা 10 হাজাৰ টকালৈ বিনিয়োগ কৰিব লাগিব পাৰে। ইয়াত কেঁচা সামগ্ৰী অন্তৰ্ভুক্ত থাকে। যদি আপুনি যন্ত্ৰৰ দ্বাৰা ধূপ কাঠি আৰু মমবাতি বনাব বিচাৰে, তেন্তে আপুনি 20,000 ৰ পৰা 40,000 টকাৰ ₹ বিনিয়োগ কৰিব লাগিব পাৰে। কিন্তু এই ব্যৱসায়ে আপোনাক বহুত লাভান্বিত কৰে।

পৰ্দা চিলাই ব্যৱসায় Curtain Sewing Business

ঘৰত বহি ব্যৱসায় কৰা লোকসকলৰ বাবে এই ব্যৱসায়টো এটা ভাল ব্যৱসায় বুলি গণ্য কৰা হয়। বিশেষকৈ মহিলাসকলে ঘৰত বহি এই ব্যৱসায় কৰিব পাৰে। গ্ৰাম্য অঞ্চলৰ মহিলা ই হওঁক বা চহৰঅঞ্চলৰ মহিলাই হওঁক, এই ব্যৱসায়ৰ মুখ্য কথা টো হ’ল আপুনি ইয়াত খুব কম বিনিয়োগ কৰিব লাগিব। যদি আপোনাৰ ওচৰত ইতিমধ্যে চিলাই মেচিন আছে, তেন্তে আপুনি এই ব্যৱসায়ত একো বিনিয়োগ কৰিব নালাগে, কিয়নো পৰ্দা চিলাই কৰিবলৈ আপোনাৰ ওচৰলৈ অহা ব্যক্তিজনে তেওঁৰ সৈতে পৰ্দা চিলাই কৰা কাপোৰ খন লৈ আহে, ডোৰাৰ সৈতে। আপুনি কেৱল সেই কাপোৰখন সঠিক পৰিমাণ আৰু সঠিক আকাৰত চিলাই কৰিব লাগিব আৰু সেই ব্যক্তিজনক সঠিক সময়ত দিব লাগিব। এই ব্যৱসায়ত আপোনাৰ উপাৰ্জন আপুনি প্ৰতিদিনে কিমানটা পৰ্দা চিলাই বা চিলাই কৰে তাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। তথাপিও, যদি আপুনি দৈনিক এটা বা দুটা পৰ্দা চিলাই কৰে, তেন্তে আপুনি দৈনিক ₹ 500 ৰ পৰা ₹ 600 লৈ সহজে উপাৰ্জন কৰিব পাৰে।

উপহাৰ বাস্কেট নিৰ্মাণ ব্যৱসায় Gift Basket Making Business

ভাৰতত প্ৰতি বছৰে ভেলেণ্টাইন দিৱস পালন কৰা হয়। ইয়াৰ বাহিৰেও, প্ৰতি বছৰে বহুলোকৰ জন্মদিনো আহে, সেয়েহে উপহাৰৰ বাস্কেটৰ চাহিদা সৰ্বাধিক। সেয়েহে যদি আপুনি বিচাৰে, আপুনি ঘৰৰ পৰা উপহাৰৰ বাস্কেট বনাব পাৰে। আপুনি উপহাৰৰ বাস্কেট তৈয়াৰ কৰিবলৈ পুৰণি কাৰ্টন বাকচ বা শক্তিশালী কাগজ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। বিনিয়োগৰ নামত, আপুনি ইয়াত মাত্ৰ অলপ টকা বিনিয়োগ কৰিব লাগিব। উপহাৰৰ বাস্কেট এটা তৈয়াৰ কৰি, আপুনি অনলাইন বিক্ৰী কৰিব পাৰে বা ইয়াক স্থানীয় বজাৰত বিক্ৰী কৰিব পাৰে বা আপুনি ইয়াক আপোনাৰ ঘৰৰ পৰা বিক্ৰী কৰিব পাৰে আৰু যদি আপুনি দোকান এখন চলায়, আপুনি ইয়াক দোকানতো বিক্ৰী কৰিব পাৰে।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *