February 26, 2024

সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা | Sukanya Samriddhi Yojana in Assamese

সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা নিয়ম – সূতৰ হাৰ, চাৰ্ট, কেলকুলেটৰ, অনলাইন প্ৰপত্ৰ ডাউনলোড, আয়কৰ ৰেহাই —

ভাৰতত প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ নেতৃত্বত কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা নামৰ এক আঁচনি আৰম্ভ কৰে। ই এটা সৰু বিনিয়োগ আঁচনিৰ শ্ৰেণীৰ অধীনত আহে। ইয়াৰ মুখ্য উদ্দেশ্য হৈছে কন্যাৰ ভৱিষ্যতৰ বাবে পিতৃ-মাতৃয়ে কৰা সঞ্চয় বা বিনিয়োগ। যিসকলে তেওঁলোকৰ ছোৱালীৰ উজ্জ্বল ভৱিষ্যত, ভাল শিক্ষা আৰু তাইৰ সপোন বোৰ পূৰণ কৰিবলৈ দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে সামান্য পৰিমাণৰ বিনিয়োগ কৰিব বিচাৰে।

Sukanya Samriddhi Yojana

আঁচনিৰ নামসুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা
আঁচনিৰ আৰম্ভজানুৱাৰী, 2015-ত
সূতৰ হাৰ 8.5% (এপ্ৰিল – জুন 2020)
একাউণ্ট খোলাৰ বয়স0 ৰ পৰা 10 বছৰ
একাউণ্টত জমা কৰিব লগা নিম্নতম পৰিমাণ 1000 টকা (প্ৰতি মাহে)
একাউণ্টত জমা কৰিব লগা সৰ্বাধিক পৰিমাণ 1.50 লাখ টকা (এবছৰৰ ভিতৰত)

সুকন্যা সমৃদ্ধি একাউণ্ট আঁচনিৰ লাভালাভ

যদি আপুনি আপোনাৰ ছোৱালীৰ বাবে এই বিনিয়োগ কৰিব বিচাৰে, তেন্তে এই আঁচনিত দিয়া ইয়াৰ মুখ্য বিশেষত্ববোৰৰ প্ৰতি মনোযোগ দিয়ক:

সূতৰ হাৰ:
যদি আমি সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনাৰ সূতৰ হাৰক অন্যান্য বিনিয়োগ আঁচনি যেনে পিএফ বা আন যিকোনো আঁচনিৰ সৈতে তুলনা কৰোঁ, তেন্তে ক’ব পাৰি যে আনসকলে অধিক লাভালাভ লাভ কৰিব কিয়নো ইয়াৰ সূতৰ হাৰ উচ্চ। কিন্তু এটা কথা আছে যে ইয়াৰ সূতৰ হাৰ নিৰ্ধাৰণ কৰা হোৱা নাই, ই বজাৰৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে, যেনে 2012-2015 চনত 9.1%, ই 2016-2017 চনত 9.2% লৈ বৃদ্ধি হৈছিল।

কৰ ব্যয়:
এই প্ৰক্ৰিয়াটোৰ দুটা মুখ্য বিষয় আছে, প্ৰথমটো হ’ল প্ৰতি বছৰে জমা কৰা পৰিমাণৰ যোগফল। ইয়াত কৰা বিনিয়োগ ধাৰা ৮০ c ৰ পৰিসৰৰ ভিতৰত হ’ব। ইয়াত যিকোনো সূত পৰিশোধ কৰা হ’ব, ই কৰমুক্ত হ’ব। সেয়েহে ই ই ই শ্ৰেণীত পৰে।

টোকা: 80 c.-ত ডেৰ লাখতকৈ অধিক বিনিয়োগ কৰা সম্ভৱ নহয়। উদাহৰণ স্বৰূপে, যদি আপুনি পিপিএফত 1.5 লাখ টকা আৰু পৃথকে 1.5 লাখ টকা বিনিয়োগ কৰিছে, অৰ্থাৎ মুঠ 3 লাখ টকা, তেনেহ’লে মাত্ৰ 1.5 টকাই কৰ-মুক্ত সূত পাব।

সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনাৰ বাবে যোগ্যতা

তলত সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনাৰ কিছুমান মুখ্য যোগ্যতাৰ চৰ্ত দিয়া হৈছে:

কেৱল ভাৰতীয় নাগৰিকৰ বাবে:
এই আঁচনিৰ লাভালাভ কেৱল সেই ছোৱালীসকলৰ বাবেহে উপলব্ধ হ’ব যিসকলে ভাৰতত জন্ম গ্ৰহণ কৰিছে আৰু যিসকলে সদায় ভাৰতত বাস কৰি আছে। যিসকলে ভাৰতৰ বাহিৰত বাস কৰে বা অনাবাসী ভাৰতীয় তেওঁলোকে এই আঁচনিৰ সুবিধা ল’ব নোৱাৰে।

কেৱল 10 বছৰৰ তলৰ ছোৱালীৰ বাবে:
এই আঁচনিখনত, এইটো স্পষ্ট কৰা হৈছে যে কেৱল সেই পিতৃ-মাতৃয়েহে ইয়াত একাউণ্ট এটা খুলি বিনিয়োগ কৰিব পাৰে, যাৰ ছোৱালীসন্তানৰ বয়স 10 বছৰতকৈ কম।

সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনাত কিমানটা একাউণ্ট খোলাৰ অনুমতি আছে?

  • লগতে, সুকন্যা সমৃদ্ধি একাউণ্টৰ অধীনত এজনী কন্যা শিশুৰ নামত কেৱল এটা একাউণ্ট খোলাৰ অনুমতি দিয়া হৈছে।
  • ছোৱালীজনীৰ পিতৃ-মাতৃ বা আন আইনী অভিভাৱক (জমাকৰ্তা) আঁচনিৰ অধীনত সৰ্বাধিক দুটা একাউণ্ট খুলিব পাৰি।
  • যদি মাতৃৰ প্ৰথম প্ৰসৱৰ সময়ত এজনী ছোৱালী সন্তান থাকে আৰু দ্বিতীয় প্ৰসৱৰ দ্বাৰা দুগৰাকী অৰ্থাৎ যমজ ছোৱালী জন্ম হয়, তেনেহ’লে তেওঁলোকে আঁচনিখনৰ অধীনত তৃতীয় একাউণ্ট খুলিব পাৰে। এই ক্ষেত্ৰত, ছোৱালীজনীৰ অভিভাৱকে চিকিৎসা প্ৰমাণপত্ৰ দিব লাগিব।

সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনাৰ বাবে কেনেদৰে আবেদন কৰিব লাগে

ইয়াত, আগ্ৰহী আৱেদনকাৰীসকলে দুটা ধৰণে আবেদন কৰিব পাৰে আৰু আঁচনিখনৰ সুবিধা ল’ব পাৰে। প্ৰথমটো অনলাইন আৰু দ্বিতীয়টো পৰম্পৰাগত অফলাইন ধৰণে।

Online Application

  • ইয়াত, বেঙ্কৰ যিকোনো কৰ্তৃত্বপ্ৰাপ্ত ছাইটৰ হোম পৃষ্ঠাত ক্লিক কৰক, আপুনি হোম পেজলৈ যোৱাৰ লগে লগে, ইয়াত এটা লিংক আছে, য’ত আপুনি সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা পৃষ্ঠালৈ যাব পাৰে ক্লিক কৰক।
  • তেতিয়া আপুনি ইয়াত নিজকে পঞ্জীয়ন কৰিব লাগিব। আপুনি সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা পৃষ্ঠাত উপস্থিত হোৱাৰ লগে লগে, পঞ্জীয়ন প্ৰাপ্ত কৰক বা আবেদন প্ৰাপ্ত কৰক ত ক্লিক কৰক। এই প্ৰপত্ৰখন পূৰণ কৰি, আপোনাক আপোনাৰ আৱাসিক প্ৰমাণ, পিতৃ-মাতৃৰ পৰিচয় পত্ৰ, আৰু সন্তানৰ পৰিচয় পত্ৰ আৰু জন্মৰ প্ৰমাণপত্ৰৰ প্ৰয়োজন।
  • ইয়াত দিয়া তথ্যৰ সত্যতা থকাটো প্ৰয়োজনীয়, সত্যতাৰ সঠিক তথ্য প্ৰাপ্ত কৰাৰ কাম বেঙ্কৰ বিষয়াই কৰে।
  • আৱেদন দাখিল কৰাৰ পিছত, আমি বেঙ্ক একাউণ্টত প্ৰথম পৰিমাণ জমা কৰি একাউণ্টটো সক্ৰিয় কৰিব পাৰোঁ, নেটবেঙ্কিঙৰ সহায়ত এইটো সহজে কৰিব পাৰি।
  • যেতিয়া একাউণ্টটো খোলা হয়, ইয়াত টকা জমা কৰিব লাগিব। যেতিয়াই একাউণ্টত টকা জমা কৰা হয়, বেঙ্কে এছ.এম.এছ.-ৰ জৰিয়তে তথ্য প্ৰদান কৰে। এই একাউণ্টৰ সৈতে সম্পৰ্কিত সকলো তথ্য বাৰ্তাৰ দ্বাৰা প্ৰদান কৰা হয়।

2 thoughts on “সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা | Sukanya Samriddhi Yojana in Assamese

  1. পইছা টো কেনেকৈ উলিয়াব পাৰিম 21 বছৰ সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ পাছত

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *