January 29, 2023

Shivaji Biography in Assamese | ছত্ৰপতি শিৱাজী মহাৰাজৰ জীৱনী

Shivaji Biography in Assamese

ছত্ৰপতি শিৱাজী মহাৰাজ এজন ভাৰতীয় শাসক আছিল যিয়ে মাৰাঠা সাম্ৰাজ্য নিৰ্মাণ কৰিছিল। তেওঁ এজন অতি সাহসী, বুদ্ধিমান, বীৰত্বপূৰ্ণ আৰু দয়ালু শাসক আছিল। শিৱাজী বহু-প্ৰতিভাশালী আছিল, তেওঁ ভাৰতৰ নিৰ্মাণৰ বাবে বহুতো কাম কৰিছিল, তেওঁ এজন মহান দেশপ্ৰেমীও আছিল, যি ভাৰত মাতৃৰ বাবে নিজৰ জীৱন উৎসর্গ কৰিবলৈ সাজু আছিল। ইয়াত আমি আপোনাক তথ্য দিছোঁ যে ছত্ৰপতি শিৱাজী মহাৰাজে তেওঁৰ জীৱনত কোনবোৰ যুদ্ধ কৰিছিল আৰু তেওঁ কেনেকৈ মাৰাঠা সাম্ৰাজ্য প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল।

সম্পূৰ্ণ নাম শিৱাজী শাহাজী ৰাজে ভোচালে
জন্ম১৯ ফেব্ৰুৱাৰী ১৬৩০
জন্মস্থানশিৱনেৰী ফোৰ্ট, পুনে
জাতিকুৰ্মী
গোত্ৰকাশ্যপ
পিতৃ-মাতৃজিজাবাই, শাহাজী ৰাজে
পত্নীচাইবাই, চাকবৰবাই, পুতলাবাই, চয়াৰাবাই
পুত্ৰ-কন্যাসম্ভাজী ভোচালে বা শম্ভু জী ৰাজে, ৰাজাৰাম, দীপাবাই, সখুবাই, ৰাজকুঁৱৰবাই, ৰাণুবাই, কমলাবাই, অম্বিকাবাই
মৃত্যু৩ এপ্ৰিল ১৬৮০

ছত্ৰপতি শিৱাজী মহাৰাজৰ জন্ম, পৰিয়াল আৰু প্ৰাৰম্ভিক জীৱন

শিৱাজীৰ জন্ম পুনে জিলাৰ জুন্নাৰ গাঁৱৰ শিৱনেৰী কিল্লাত হৈছিল। শিৱাজীৰ নাম ভগৱান শিৱৰ নামেৰে তেওঁৰ মাতৃয়ে ৰাখিছিল, যাক তেওঁ বহুত বিশ্বাস কৰিছিল। শিৱাজীৰ দেউতাক বিজাপুৰৰ এজন সেনাপতি আছিল, যি সেই সময়ত ডেক্কানৰ চুলতানৰ হাতত আছিল। শিৱাজী তেওঁৰ মাকৰ খুব ঘনিষ্ঠ আছিল, তেওঁৰ মাক অতি ধাৰ্মিক আছিল, শিৱাজীৰ ওপৰতো একেই প্ৰভাৱ পৰিছিল। তেওঁ ৰামায়ণ আৰু মহাভাৰত অতি মনোযোগেৰে পঢ়িছিল আৰু তেওঁলোকৰ পৰা বহুতো কথা শিকিছিল আৰু সেইবোৰ তেওঁৰ জীৱনত ৰূপায়ণ কৰিছিল। শিৱাজীৰ হিন্দু ধৰ্মৰ বিষয়ে যথেষ্ট জ্ঞান আছিল, তেওঁ গোটেই জীৱন হিন্দু ধৰ্ম গ্ৰহণ কৰিছিল আৰু হিন্দুসকলৰ বাবে বহুতো কাম কৰিছিল। শিৱাজীৰ দেউতাকে পুনৰ বিবাহ পাশত আৱদ্ধ হয় আৰু কৰ্ণাটকলৈ যায়, পুত্ৰ শিৱ আৰু পত্নী জিজাবাইক দদোজী কোন্দদেৱৰ সৈতে এৰি দিয়ে, যিয়ে দূৰ্গটোৰ চোৱাচিতা কৰিছিল।

ছত্ৰপতি শিৱাজী মহাৰাজৰ শিক্ষা আৰু বিবাহ, পত্নী

শিৱাজীয়ে কোণ্ডদেৱৰ পৰা হিন্দু ধৰ্মৰ শিক্ষাও লাভ কৰিছিল, লগতে তেওঁৰ কোণ্ডাজীয়ে তেওঁক সেনা, ঘোঁৰা চালনা আৰু ৰাজনীতিৰ বিষয়ে বহুতো কথা শিকাইছিল। তেওঁলোকে অতি সাৱধানে শিকিছিল। 12 বছৰ বয়সত, শিৱাজী বাংগালোৰলৈ যায়, য’ত তেওঁ তেওঁৰ ভায়েক সম্ভাজী আৰু মাতৃৰ সৈতে শিক্ষা লাভ কৰে।

ছত্ৰপতি শিৱাজী মহাৰাজৰ যুদ্ধ

শিৱাজীৰ জন্মৰ সময়ত মোগল সাম্ৰাজ্য ভাৰতত বিয়পি পৰিছিল, বাবৰ ভাৰতলৈ আহিছিল আৰু মোগল সাম্ৰাজ্য সৃষ্টি কৰিছিল। শিৱাজীয়ে মোগলৰ বিৰুদ্ধে যুদ্ধ আৰম্ভ কৰিছিল আৰু অলপ সময়ৰ ভিতৰতে সমগ্ৰ মহাৰাষ্ট্ৰত মাৰাঠা সাম্ৰাজ্য পুনৰ নিৰ্মাণ কৰিছিল। শিৱাজীয়ে মাৰাঠাসকলৰ বাবে বহুতো কাম কৰিছিল, যাৰ বাবে তেওঁক সমগ্ৰ মহাৰাষ্ট্ৰত দেৱতাৰ দৰে উপাসনা কৰা হয়।

15 বছৰ বয়সত, শিৱাজীয়ে প্ৰথম যুদ্ধ তৈয়াৰ কৰিছিল, তেওঁ টৰ্ণা ফৰ্টআক্ৰমণ কৰিছিল আৰু ইয়াক জিকিছিল। ইয়াৰ পিছত, তেওঁ কোন্দনা আৰু ৰাজগড় কিল্লাত বিজয়ৰ পতাকাও উত্তোলন কৰে। শিৱাজীৰ বৰ্ধিত শক্তি দেখি বিজাপুৰৰ চুলতানে শাহাজীক বন্দী কৰি ৰাখিছিল, শিৱাজী আৰু তেওঁৰ ভাতৃ সম্ভাজীয়ে কোন্দনাৰ কিনাৰটো ঘূৰাই দিছিল, যাৰ পিছত তেওঁৰ দেউতাকক মুকলি কৰি দিয়া হৈছিল। মুক্তিৰ পিছত, শাহাজী অসুস্থ হৈ পৰে আৰু 1964-65 চনত মৃত্যু বৰণ কৰে। ইয়াৰ পিছত, শিৱাজীয়ে পুৰন্দৰ আৰু জৱেলী কি হাভেলীত মাৰাঠা পতাকাও উত্তোলন কৰে। ১৬৫৯ চনত বিজাপুৰৰ চুলতানে শিৱাজীৰ বিৰুদ্ধে আফজল খানৰ এটা অতি বৃহৎ সৈন্য প্ৰেৰণ কৰে আৰু শিৱাজীক জীৱিত বা মৃত অৱস্থাত আনিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়ে। আফজল খানে শিৱাজীক কূটনীতিৰে হত্যা কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল, কিন্তু শিৱাজীয়ে আফজল খানক তেওঁৰ চতুৰতাৰে হত্যা কৰিছিল। শিৱাজীৰ সেনাই প্ৰতাপগড়ৰ বিজাপুৰৰ চুলতানক পৰাস্ত কৰিছিল। ইয়াত শিৱাজীৰ সেনাই বহুতো অস্ত্ৰ, অস্ত্ৰ-শস্ত্ৰ পাইছিল, যাৰ ফলত মাৰাঠা সেনা অধিক শক্তিশালী হৈ পৰিছিল।

বিজাপুৰৰ চুলতানে আকৌ এবাৰ এটা ডাঙৰ সৈন্য প্ৰেৰণ কৰে, যাক এইবাৰ ৰুস্তম জামানে নেতৃত্ব দিছিল, কিন্তু এইবাৰো শিৱাজীৰ সেনাই তেওঁক কোলহাপুৰত পৰাজিত কৰিছিল।

ছত্ৰপতি শিৱাজী মহাৰাজ আৰু মোগলৰ যুদ্ধ

শিৱাজী আগবাঢ়ি যোৱাৰ লগে লগে তেওঁৰ শত্ৰুও বাঢ়ি আহিছিল, শিৱাজীৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ শত্ৰু আছিল মোগল। ১৬৫৭ চনত শিৱাজীয়ে মোগলৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ আৰম্ভ কৰে। সেই সময়ত, মোগল সাম্ৰাজ্য ঔৰঙ্গজেবৰ পক্ষত আছিল, ঔৰঙ্গজেবে শিৱাজীৰ বিৰুদ্ধে শাইস্তা খানৰ সৈন্যবাহিনীক থিয় দিছিল। তেওঁ পুনাৰ নিয়ন্ত্ৰণ লৈছিল আৰু তাত সেনা সম্প্ৰসাৰণ কৰিছিল। এদিন ৰাতি শিৱাজীয়ে হঠাতে পুনেত আক্ৰমণ কৰে, হাজাৰ হাজাৰ মোগল সেনা ৰক্ষী নিহত হয়, কিন্তু শাইস্তা খান পলাই যায়। ইয়াৰ পিছত, 1664 চনত, শিৱাজীয়ে চুৰাটত তেওঁৰ পতাকা ওউত্তোলন কৰে।

পুৰন্দৰৰ চুক্তি –
ঔৰঙ্গজেবে হাৰ মানি নাছিল আৰু এইবাৰ তেওঁ শিৱাজীৰ বিৰুদ্ধে অম্বৰৰ ৰাজা জয় সিং আৰু দিলিৰ সিঙক প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰিছিল। জয় সিঙে শিৱাজীয়ে জিকা সকলো কিলো জিকিছিল আৰু পুৰন্দৰপুৰত শিৱাজীক পৰাজিত কৰিছিল। এই পৰাজয়ৰ পিছত, শিৱাজীয়ে মোগলৰ সৈতে এক চুক্তি কৰিব লগা হৈছিল। শিৱাজীয়ে ২৩ টা কিলাৰ বিনিময়ত মোগলক সমৰ্থন কৰিছিল আৰু বিজাপুৰৰ বিৰুদ্ধে মোগলৰ সৈতে থিয় দিছিল।

শিৱাজী মহাৰাজৰ ৰহস্য
সন্মতি স্বত্বেও ঔৰঙ্গজেবে শিৱাজীৰ সৈতে ভাল ব্যৱহাৰ কৰা নাছিল, তেওঁ শিৱাজী আৰু তেওঁৰ পুত্ৰক কাৰাগাৰত বন্দী কৰি ৰাখিছিল, কিন্তু শিৱাজীয়ে তেওঁৰ পুত্ৰৰ সৈতে আগ্ৰা দুৰ্গৰ পৰা পলাই গৈছিল। নিজৰ ঘৰত উপস্থিত হোৱাৰ পিছত শিৱাজীয়ে নতুন শক্তিৰে মোগলৰ বিৰুদ্ধে যুদ্ধ আৰম্ভ কৰে। ইয়াৰ পিছত ঔৰঙ্গজেবে শিৱাজীক ৰজা হিচাপে গণ্য কৰে। ১৬৭৪ চনত শিৱাজী মহাৰাষ্ট্ৰৰ একমাত্ৰ শাসক হয়। তেওঁলোকে হিন্দু ৰীতি-নীতি অনুসৰি শাসন কৰিছিল।

ছত্ৰপতি শিৱাজী মহাৰাজৰ ৰাজ্যাভিষেক

মহাৰাষ্ট্ৰৰ হিন্দু ৰাজ্য শিৱাজীয়ে 1674 চনত প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল, যাৰ পিছত তেওঁ ৰাজ্যাভিষেক কৰাইছিল। শিৱাজী কুৰ্মী জাতিৰ আছিল, যাক সেই সময়ত শুদ্ৰ বুলি গণ্য কৰা হৈছিল, যাৰ বাবে সকলো ব্ৰাহ্মণে তেওঁৰ বিৰোধিতা কৰিছিল আৰু ৰাজ্যাভিষেক কৰিবলৈ অস্বীকাৰ কৰিছিল। শিৱাজীয়ে বেনাৰসকলৰ ব্ৰাহ্মণসকললৈনিমন্ত্ৰাৱলীও প্ৰেৰণ কৰিছিল, কিন্তু তেওঁলোকেও সন্মত হোৱা নাছিল, তাৰ পিছত শিৱাজীয়ে তেওঁলোকক উৎকোচ দি প্ৰেৰিত কৰিছিল আৰু তাৰ পিছত তেওঁলোকক মুকুট পিন্ধোৱা হৈছিল। এই সময়ত, তেওঁক ছত্ৰপতি উপাধি প্ৰদান কৰা হয়। 12 দিনৰ পিছত, তেওঁৰ মাতৃ জিজাভাইৰ মৃত্যু হয়, যাৰ বাবে শিৱাজীয়ে শোক প্ৰকাশ কৰে আৰু কিছু সময়ৰ পিছত তেওঁ পুনৰ ৰাজ্যাভিষেক সম্পন্ন কৰে। ইয়াত, ৰজা পণ্ডিতসকলক দূৰদূৰৰ পৰা মাতি অনা হৈছিল। যাৰ মূল্য বহুত। শিৱাজীয়ে তেতিয়া তেওঁৰ নামত এটা মুদ্ৰা চলাইছিল।

সকলো ধৰ্মৰ প্ৰতি সন্মান:
শিৱাজী ধৰ্মীয় মতাদৰ্শ আৰু বিশ্বাসত ঘন আছিল। তেওঁ যিদৰে তেওঁৰ ধৰ্মৰ উপাসনা কৰিছিল, তেওঁ সকলো ধৰ্মক সন্মান কৰিছিল, যিটো সমৰ্থ ৰামদাসৰ প্ৰতি থকা অনুভৱত প্ৰতিফলিত হয়। তেওঁ ৰামদাসজীক খৰিৰ দূৰ্গ দিছিল, যাক পিছলৈ সজ্জনগড় বুলি জনা গৈছিল। স্বামী ৰাম দাস আৰু শিৱাজী মহাৰাজৰ মাজৰ সম্পৰ্ক বহুতো কবিতাৰ শব্দত বৰ্ণনা কৰা হৈছে। শিৱাজীয়ে ধৰ্মৰ সুৰক্ষাৰ আদৰ্শৰে ধৰ্মান্তৰকৰণৰ তীব্ৰ বিৰোধিতা কৰিছিল।

শিৱাজীয়ে তেওঁৰ ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা কমলা ৰাখিছিল, যি হিন্দুত্বৰ প্ৰতীক। ইয়াৰ আঁৰত এটা কাহিনী আছে, শিৱাজীয়ে ৰামদাসজীক বহুত ভাল পাইছিল, যাৰ পৰা শিৱাজীয়ে বহুতো পাঠ লাভ কৰিছিল। এবাৰ ৰামদাসজীয়ে নিজৰ সাম্ৰাজ্যত ভিক্ষা বিচাৰি আছিল, যেতিয়া শিৱাজীয়ে তেওঁক দেখিছিল আৰু তেওঁ এই বিষয়ে বৰ দুখী আছিল, তেওঁ তেওঁক তেওঁৰ প্ৰাসাদলৈ লৈ গৈছিল আৰু তেওঁৰ ভৰিত পৰি ছিল আৰু তেওঁক ভিক্ষা নকৰিবলৈ অনুৰোধ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল, কিন্তু এই সকলো সাম্ৰাজ্য ল’বলৈ অনুৰোধ কৰিছিল। স্বামী ৰামদাসজীয়ে শিৱাজীৰ ভক্তি দেখি বৰ সুখী হৈছিল, কিন্তু তেওঁ সাংসাৰিক জীৱনৰ পৰা আঁতৰি থাকিব বিচাৰিছিল, যাৰ বাবে তেওঁ সাম্ৰাজ্যৰ অংশ হ’বলৈ অস্বীকাৰ কৰিছিল, কিন্তু শিৱাজীক তেওঁৰ সাম্ৰাজ্য ভালদৰে চলাবলৈ কৈছিল আৰু তেওঁক তেওঁৰ পোছাকৰ টুকুৰা এটা ছিঙি পেলাই ছিল আৰু কৈছিল যে ইয়াক তেওঁৰ ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা বনাওক। এই ভগৱানে আপোনাক মোৰ কথা মনত পেলাই দিব আৰু মোৰ আশীৰ্বাদ সদায় আপোনাৰ সৈতে থাকিব।

ছত্ৰপতি শিৱাজী মহাৰাজৰ সেনা

শিৱাজীৰ এটা বহুত ডাঙৰ সৈন্য আছিল, শিৱাজীয়ে পিতৃৰ দৰে তেওঁৰ সৈন্যৰ যত্ন লৈছিল। শিৱাজীয়ে তেওঁৰ সেনাবাহিনীত সক্ষম লোকনিয়োগ কৰিছিল, তেওঁৰ ইমান বুজাবুজি আছিল যে তেওঁ বিশাল সৈন্যবাহিনী ভালদৰে চলাব পাৰে। শিৱাজীৰ নিৰ্দেশত তেওঁ গোটেই সেনাবাহিনীক ভালদৰে প্ৰশিক্ষণ দিছিল, তেওঁ সকলো বুজি পাইছিল। সেই সময়ত, বিভিন্ন কৰ লোৱা হৈছিল, কিন্তু শিৱাজী এজন অতি দয়ালু ৰজা আছিল, তেওঁ কাৰো পৰা বলপূৰ্বক কৰ লোৱা নাছিল। তেওঁ শিশু, ব্ৰাহ্মণ আৰু মহিলাসকলৰ বাবে যথেষ্ট কাম কৰিছিল। বহুতো অনুশীলন বন্ধ কৰিলে। সেই সময়ত, মোগলসকলে হিন্দুসকলক যথেষ্ট অত্যাচাৰ কৰিছিল, তেওঁলোকক ইছলাম ধৰ্ম গ্ৰহণ কৰিবলৈ বাধ্য কৰিছিল, এনে সময়ত শিৱাজী মচীহা হিচাপে আহিছিল। শিৱাজীয়ে এটা শক্তিশালী নৌবাহিনী স্থাপন কৰিছিল, যি টো সাগৰৰ ভিতৰতো অৱস্থিত আছিল আৰু শত্ৰুৰ বিৰুদ্ধে সুৰক্ষিত আছিল, সেই সময়ত ব্ৰিটিছ আৰু মোগল উভয়েই শিৱাজীৰ কিল্লাত বহি আছিল, সেয়েহে তেওঁক ভাৰতীয় নৌসেনাৰ পিতৃ বুলি কোৱা হয়।

ছত্ৰপতি শিৱাজী মহাৰাজৰ মৃত্যু কেনেকৈ হৈছিল?

শিৱাজীৰ খুব কম বয়সতে পৃথিৱীৰ মৃত্যু হৈছিল, ৰাজ্যখনৰ চিন্তাৰ বিষয়ে তেওঁৰ মনত যথেষ্ট বিভ্ৰান্তি হৈছিল, যাৰ ফলত শিৱাজীৰ স্বাস্থ্যৰ অৱনতি ঘটিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল আৰু তেওঁ একেৰাহে 3 সপ্তাহ ধৰি তীব্ৰ জ্বৰত আছিল, যাৰ পিছত 1680 চনৰ 3 এপ্ৰিলত তেওঁৰ মৃত্যু হয়। তেওঁ মাত্ৰ ৫০ বছৰ বয়সত মৃত্যুবৰণ কৰিছিল। আনকি তেওঁৰ মৃত্যুৰ পাছতো তেওঁৰ অনুগতসকলে তেওঁৰ সাম্ৰাজ্য অক্ষুণ্ণ ৰাখিছিল আৰু মোগল আৰু ব্ৰিটিছৰ সৈতে তেওঁৰ যুঁজ অব্যাহত আছিল।

শিৱাজী এজন মহান হিন্দু ৰক্ষক আছিল। শিৱাজীয়ে এক কূটনীতি ৰচনা কৰিছিল, যাৰ অধীনত কোনো আগতীয়া জাননী অবিহনে যিকোনো সাম্ৰাজ্যক হঠাতে আক্ৰমণ কৰিব পাৰি, যাৰ পিছত শাসকে তেওঁৰ সিংহাসন ত্যাগ কৰিব লগা হৈছিল। এই নীতিটোক গণিমী কাভা বুলি কোৱা হৈছিল। শিৱাজীক ইয়াৰ বাবে সদায় স্মৰণ কৰা হয়। শিৱাজীয়ে হিন্দু সমাজক এক নতুন ৰূপ দিছিল, যদি তেওঁ নহ’লহেঁতেন, আমাৰ দেশ আজি হিন্দু দেশ নহ’লহেঁতেন। এইকাৰণেই শিৱাজীক মাৰাঠাত ঈশ্বৰ বুলি গণ্য কৰা হয়।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *