May 27, 2024

Pradhan Mantri Free Silai Machine Yojana in Assamese

(Pradhan Mantri Free Silai Machine Yojana in Assamese) (Apply, Eligibility, Documents, Official Website, Helpline Toll free Number, Latest News)

আমাৰ চৰকাৰে দেশৰ মহিলাসকলক স্বাৱলম্বী আৰু ক্ষমতাশালী কৰি তুলিবলৈ বিভিন্ন নিযুক্তি আঁচনি আৰম্ভ কৰিছে। এইটোৱে মহিলাসকলক কাম পাবলৈ অনুমতি দিয়ে আৰু তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ পৰিয়াল প্ৰতিপালন কৰিবলৈ সক্ষম হয়। এই কথা মনত ৰাখি কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ বিনামূলীয়া চিলাই যন্ত্ৰ আঁচনি আৰম্ভ কৰিছে, যাৰ অধীনত দৰিদ্ৰ আৰু শ্ৰমিক মহিলাসকলক বিনামূলীয়া চিলাই মেচিন প্ৰদান কৰা হ’ব। এইটো কেইবছৰমান আগতে মুকলি কৰা হৈছিল। এতিয়া প্ৰতিটো দৰকাৰী ঘৰলৈ এটা চিলাই মেচিন বিতৰণ কৰা হৈছে। ই মহিলাসকলক তেওঁলোকৰ নিজৰ উপাৰ্জন কৰিবলৈ সক্ষম কৰিব। প্ৰতিখন ৰাজ্যতে, চৰকাৰে প্ৰায় 50 হাজাৰ চিলাই মেচিন ঘৰলৈ প্ৰেৰণ কৰিব। যদি আপুনি ইয়াৰ বাবে আবেদন কৰাৰ সুবিধা প্ৰাপ্ত কৰিব বিচাৰে, তেন্তে এই তথ্যআপোনাৰ বাবে অতি উপযোগী হ’ব। যাৰ জৰিয়তে আপুনি নতুন নিযুক্তিৰ সুযোগ লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হ’ব।

What is PM Free Silai Machine Yojana

প্ৰধানমন্ত্ৰী মুক্ত চিলাই যন্ত্ৰ যোজনা হৈছে দেশৰ মহিলাসকলক শক্তিশালী আৰু আত্মনিৰ্ভৰশীল কৰাৰ এক অভিযান। তেওঁলোকক ভৰিৰ ওপৰত থিয় কৰাবলৈ এটা উপায় আছে। যাৰ বাবে তেওঁলোক প্ৰস্তুত হ’ব। যাতে তেওঁ তেওঁৰ পৰিয়ালৰ ভালদৰে যত্ন ল’ব পাৰে। ইয়াৰ বাবে, চৰকাৰে তেওঁলোকক বিনামূলীয়া চিলাই মেচিন প্ৰদান কৰি আছে, যাৰ জৰিয়তে তেওঁলোকে ঘৰত বহি তেওঁলোকৰ কাম কৰিব পাৰে আৰু কিছু টকাও উপাৰ্জন কৰিবলৈ সক্ষম হয়। যদি মহিলাসকলে বিচাৰে, তেওঁলোকে ইয়াক অধিক লোকক চিলাই শিকোৱাৰ বাবে আৰু তেওঁলোকক নিযুক্তি দিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। এইটো তেওঁলোকৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে তেওঁলোকে কি কৰিব বিচাৰে। কিন্তু এইটো পাবলৈ, তেওঁলোকে প্ৰথমে আবেদন কৰিব লাগিব। ইয়াৰ পিছতহে, চৰকাৰে ইয়াৰ সুবিধা লাভ কৰিছে। ইয়াৰ বাবে, চৰকাৰে প্ৰতিখন ৰাজ্যৰ চৰকাৰৰ সৈতে কথা পাতিছে আৰু তেওঁলোকক এই আঁচনিৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ কাম কৰিবলৈও কৈছে।

PM Free Silai Machine Yojana Objective

প্ৰধানমন্ত্ৰী বিনামূলীয়া চিলাই যন্ত্ৰ আঁচনি আৰম্ভ কৰা হৈছে যাতে অৰ্থনৈতিকভাৱে দুৰ্বল মহিলাসকলে কিছু নিযুক্তি লাভ কৰিব পাৰে। যাৰ সহায়ত তেওঁ তেওঁৰ পৰিয়ালৰ যত্ন ল’ব পাৰে। ইয়াৰ দ্বাৰা, তেওঁলোকে ঘৰত বহি নিজৰ কাম কৰি টকা উপাৰ্জন কৰিবলৈ সক্ষম হয়। এইটোৱে তেওঁলোকৰ উপাৰ্জনো বৃদ্ধি কৰিছে আৰু তেওঁলোকে ক’লৈও যোৱাৰ প্ৰয়োজন নাই। এই আঁচনিখন গ্ৰাম্য আৰু নগৰ দুয়োটা অঞ্চলতে আৰম্ভ কৰা হৈছে, যাতে দৰিদ্ৰ মহিলাসকলেও ইয়াৰ লাভালাভ লাভ কৰিব পাৰে। এইটোৱে ৰাজ্যসমূহৰ অৰ্থনৈতিক অৱস্থা যথেষ্ট পৰিমাণে উন্নত কৰি আছে। একে সময়তে, আন লোকসকলেও নিযুক্তি লাভ কৰিছে। এই কথা মনত ৰাখি, এই আঁচনিখন আৰম্ভ কৰা হৈছে।

PM Free Silai Machine Yojana Features

  • প্ৰধানমন্ত্ৰী বিনামূলীয়া চিলাই যন্ত্ৰ আঁচনি কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে আৰম্ভ কৰিছে, সেয়েহে প্ৰতিখন ৰাজ্যতে ইয়াৰ লাভালাভ লাভ কৰা হৈছে।
  • কেৱল দেশৰ দৰিদ্ৰ মহিলাই এই আঁচনিৰ সুবিধা পাবলৈ আবেদন কৰিব পাৰে। এই আঁচনিখন তেওঁলোকৰ বাবে আৰম্ভ কৰা হৈছে।
  • এই আঁচনিৰ লাভালাভ হিচাপে, মহিলাসকলক চৰকাৰে বিনামূলীয়া চিলাই মেচিন প্ৰদান কৰিছে।
  • গ্ৰাম্য আৰু নগৰ দুয়োটা অঞ্চলতে প্ৰধানমন্ত্ৰী বিনামূলীয়া চিলাই যন্ত্ৰ আঁচনি আৰম্ভ কৰা হৈছে, যাতে সকলো ঠাইতে দৰিদ্ৰ মহিলাসকলে ইয়াৰ সুবিধা ল’ব পাৰে।
  • এই আঁচনিখন আৰম্ভ হোৱাৰ লগে লগে, মহিলাসকলে উন্নত নিযুক্তি লাভ কৰিছে। ইয়াৰ সৈতে, তেওঁলোকে স্বাৱলম্বী হোৱাৰ সুযোগও লাভ কৰিছে।
  • প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ বিনামূলীয়া চিলাই যন্ত্ৰ আঁচনিৰ অধীনত প্ৰতিখন ৰাজ্যৰ ৫০ হাজাৰ মহিলাক এই আঁচনিৰ সৈতে সংযুক্ত কৰা হৈছে।
  • সেই মহিলাসকলে এই আঁচনিৰ আটাইতকৈ বেছি লাভালাভ লাভ কৰিছে। কোনে বাহিৰলৈ গৈ কাম কৰিব নোৱাৰে। তাই এতিয়া ঘৰৰ পৰা কাম কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে।
  • এই আঁচনিখন কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে আৰম্ভ কৰিছে। সেয়েহে, ইয়াৰ বাবে আবেদন কেৱল তেওঁলোকে জাৰী কৰা ৱেবছাইটটো দৰ্শন কৰিহে কৰিব লাগিব।
  • এই আঁচনিখনৰ বিশেষত্ব হ’ল চৰকাৰে নিজেই ইয়াত সকলো ধন খৰচ কৰি আছে। মহিলাসকলৰ পৰা কোনো ধন লোৱা হোৱা নাই।

PM Free Silai Machine Yojana Eligibility

  • প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ বিনামূলীয়া চিলাই যন্ত্ৰ আঁচনিৰ বাবে, আপুনি ভাৰতৰ বাসিন্দা হ’ব লাগিব।
  • এই আঁচনিখনৰ বাবে মহিলাগৰাকীৰ বয়স ২০ ৰ পৰা ৪০ বছৰৰ ভিতৰত হ’ব লাগে। তেওঁলোকক এই আঁচনিত যোগ দিয়া হৈছে।
  • কেৱল অৰ্থনৈতিকভাৱে দুৰ্বল শ্ৰেণীৰ অৰ্থাৎ দৰিদ্ৰ শ্ৰেণীৰ মহিলাসকলেহে এই আঁচনিৰ বাবে আবেদন কৰিব পাৰে। তাতকৈ বেছি মহিলাৰ আবেদন গ্ৰহণ কৰা হোৱা নাই।
  • এই আঁচনিৰ অধীনত, হিতাধিকাৰী মহিলাগৰাকীৰ স্বামীৰ উপাৰ্জন 12 হাজাৰ টকাৰ অধিক হ’ব নালাগে। কাৰণ এই আঁচনিখন প্ৰদান কৰা হৈছে।
  • দেশৰ বিধৱা আৰু বিকলাঙ্গ মহিলাসকলকো এই আঁচনিত যোগ্য কৰি তোলা হৈছে।

PM Free Silai Machine Yojana in State

প্ৰধানমন্ত্ৰী বিনামূলীয়া চিলাই যন্ত্ৰ আঁচনি প্ৰথমতে কেইখনমান ৰাজ্যত আৰম্ভ কৰা হৈছিল, কিন্তু পিছত ইয়াক সমগ্ৰ দেশতে কাৰ্যকৰী কৰা হৈছে। কাৰণ চৰকাৰে বিচাৰে যে ইয়াৰ সুবিধা প্ৰতিখন ৰাজ্যৰ দৰিদ্ৰ মহিলাসকলক প্ৰদান কৰা উচিত। সেয়েহে, মহিলাসকলে ইয়াৰ বাবে সহজে আবেদন কৰিব পাৰে, সেয়া অনলাইন হওঁক বা অফলাইন হওঁক।

PM Free Silai Machine Yojana Documents

  • প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ বিনামূলীয়া চিলাই যন্ত্ৰ আঁচনিৰ বাবে আবেদন কৰোঁতে, আপুনি আপোনাৰ আধাৰ কাৰ্ডৰ এটা প্ৰতিলিপি সংলগ্ন কৰিব লাগিব, ই আপোনাৰ প্ৰয়োজনীয় তথ্য চৰকাৰৰ ওচৰত নথিভুক্ত কৰিব।
  • আপুনি বয়সৰ প্ৰমাণপত্ৰও দিব লাগিব, যাতে আপোনাৰ সঠিক বয়স জনা যায় আৰু আপোনাৰ আবেদন গ্ৰহণ কৰা হয়।
  • আপুনি উপাৰ্জনৰ প্ৰমাণপত্ৰ দিব লাগিব। ই আপোনাক আপোনাৰ পৰিয়ালৰ উপাৰ্জন কিমান সেই বিষয়ে তথ্য প্ৰদান কৰিব। কাৰণ চৰকাৰে নিৰ্দেশনাও জাৰি কৰিছে।
  • প্ৰতিবন্ধী চিকিৎসা প্ৰমাণপত্ৰ অতি আৱশ্যক। যিসকল মহিলাক বাহিৰলৈ গৈ কাম কৰাৰ ক্ষমতা দিয়া নহয়। তাই এইটো জমা দিব পাৰে।
  • যদি আপুনি বিধৱা, আপুনি বিধৱা প্ৰমাণপত্ৰ দিব লাগিব, যাতে চৰকাৰে জানে যে আপুনি একমাত্ৰ উপাৰ্জনকাৰী।
  • পাছপোৰ্ট আকাৰৰ ফটোও প্ৰয়োজনীয় যাতে আপোনাক চৰকাৰে সঠিকভাৱে চিনাক্ত কৰিব পাৰে।
  • আপুনি মোবাইল নম্বৰটো প্ৰবিষ্ট কৰিব লাগিব, যাতে আপুনি সময়ে সময়ে আঁচনিখনৰ বিষয়ে তথ্য প্ৰাপ্ত কৰে।
  • আপুনি বাসস্থানৰ প্ৰমাণপত্ৰও প্ৰদান কৰিব লাগিব। ইয়াৰ সৈতে, চৰকাৰৰ ওচৰত তথ্য থাকিব লাগে যে আপুনি এজন ভাৰতীয়।

Official Website

প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ বিনামূলীয়া চিলাই যন্ত্ৰ আঁচনিৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইট মুকলি কৰা হৈছে। যাৰ ওচৰলৈ গৈ আপুনি আপোনাৰ আবেদন প্ৰয়োগ কৰিব পাৰে। আপুনি এই ৱেবছাইটৰ পৰা প্ৰপত্ৰখন ডাউনলোড কৰিব পাৰে। যিটো আপুনি অফলাইনজমা দিব। ইয়াৰ উপৰিও, আপুনি এই আঁচনিখন পৰিদৰ্শন কৰি আন তথ্যও প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰে।

Download Application Form

  • যদি আপুনি প্ৰধানমন্ত্ৰী বিনামূলীয়া চিলাই মেচিন আঁচনিৰ বাবে আবেদন পত্ৰ ডাউনলোড কৰিব বিচাৰে। গতিকে ইয়াৰ বাবে, প্ৰথমতে, আপুনি অফিচিয়েল ৱেবছাইটলৈ যাব লাগিব।
  • যদি আপুনি বিচাৰে, আপুনি প্ৰদত্ত লিংকত ক্লিক কৰি বিনামূলীয়া চিলাই মেচিন আঁচনিৰ প্ৰপত্ৰও ডাউনলোড কৰিব পাৰে।
  • আপুনি ইয়াৰ লিংকত ক্লিক কৰাৰ লগে লগে। আঁচনিৰ প্ৰপত্ৰখনৰ পিডিএফ আপোনাৰ সন্মুখত খুলিব।
  • এই পিডিএফ ফাইলত ক্লিক কৰক আৰু প্ৰপত্ৰখন খোলক। ইয়াৰ পিছত, আপুনি ওপৰৰ ডাউনলোড বিকল্পটো পাব। ইয়াত ক্লিক কৰাৰ পিছত, প্ৰপত্ৰখন ডাউনলোড কৰা হ’ব।
  • ইয়াৰ পিছত, আপুনি এই প্ৰপত্ৰখন আপোনাৰ কম্পিউটাৰত সংৰক্ষণ কৰিব লাগিব। যদি আপুনি বিচাৰে, আপুনি ইয়াক প্ৰিণ্ট কৰিব পাৰে আৰু ইয়াক পূৰণ কৰিব পাৰে।

Online Apply

  • যদি আপুনি প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ বিনামূলীয়া চিলাই যন্ত্ৰ আঁচনিৰ বাবে অনলাইন আবেদন কৰিব বিচাৰে, তেন্তে প্ৰথমে আপুনি অফিচিয়েল ৱেবছাইটলৈ যাব লাগিব।
  • আপুনি এই ৱেবছাইটটো খোলাৰ লগে লগে। হোম পৃষ্ঠাটো আপোনাৰ সন্মুখত খুলিব। এই হোম পৃষ্ঠাত, আপুনি আঁচনিখনৰ এটা লিংক পাব।
  • আপুনি এই লিংকত ক্লিক কৰিব লাগিব আৰু আঁচনিখন খুলিব লাগিব। খোলাৰ লগে লগে। ইয়াৰ প্ৰপত্ৰৰ এটা পিডিএফ ফাইল আপোনাৰ সন্মুখত ওলাব।
  • আপুনি এই পিডিএফ ফাইলত ক্লিক কৰিব লাগিব আৰু প্ৰপত্ৰখন খুলি ইয়াক ডাউনলোড কৰিব লাগিব। আপুনি ইয়াক ডাউনলোড কৰাৰ লগে লগে। আপুনি ইয়াক গেলেৰীৰ পৰা খুলি ভৰ্তি কৰিব লাগিব।
  • মনত ৰাখিব যে আপুনি ইয়াত যিকোনো তথ্য পূৰণ কৰে সেয়া সম্পূৰ্ণশুদ্ধ। কিয়নো ভুল তথ্য থাকিলে ইয়াক ঘূৰাই দিয়া হ’ব।
  • ইয়াৰ পিছত, আপুনি ইয়াক ৱেবছাইটৰ সৈতে সংলগ্ন কৰে। যেতিয়া আপুনি ইয়াক সংলগ্ন কৰে, ডকুমেণ্টখন সংলগ্ন কৰাৰ বিকল্প তাত ওলাব। এই বিকল্পটোত ক্লিক কৰক আৰু সকলো প্ৰয়োজনীয় নথিপত্ৰ দাখিল কৰক।
  • যেতিয়া এই সকলো বোৰ প্ৰক্ৰিয়া সম্পন্ন হয়, আপুনি দাখিল বুটামটো হেঁচি এই প্ৰপত্ৰখন দাখিল কৰিব। আপুনি এপ্লিকেচনটো পাব।
  • আৱেদনটো গ্ৰহণ কৰা হৈছে। আপুনি এই তথ্য আপোনাৰ ফোনত পাব।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *