November 30, 2021

Poa Macca Tourist Places in Assamese । পােৱামক্কা পর্যটনথলী

হাজো এখন চহৰ য’ত বিভিন্ন ধৰ্মৰ ধৰ্মীয় স্থান আছে, যেনে হিন্দু, মুছলমান আৰু বৌদ্ধ। হাজোত মুছলমান তীৰ্থস্থান হৈছে পোৱা মক্কা মছজিদ। মছজিদৰ নামৰ অৰ্থ হৈছে মক্কাৰ এক চতুৰ্থাংশ, যি আৰৱত অৱস্থিত মুছলমানসকলৰ বাবে আটাইতকৈ পৱিত্ৰ চহৰ। কোৱা হয় যে এই মছজিদত প্ৰাৰ্থনা কৰি, ভক্তসকলে প্ৰকৃত মক্কাত লাভ কৰা ভাল অনুগ্ৰহৰ এক চতুৰ্থাংশ লাভ কৰে। গাৰুৰাচল পাহাৰৰ ওপৰত, পোৱা মক্কা মছজিদ থিয় হৈ আছে। এয়া হৈছে এই অঞ্চলত মুছলমান ধৰ্মৰ পথপ্ৰদৰ্শক পীৰ ঘিয়াছুদ্দিন আউলিয়াৰ সমাধি। ১৬৫৭ খ্ৰীঃত সুজাউদ্দিন মুহাম্মাদ শ্বাহে এই মছজিদখন নিৰ্মাণ কৰিছিল। সেই সময়ত শ্বাহজাহান ভাৰতৰ শাসনাধিষ্ঠ মোগল সম্ৰাট আছিল। মছজিদখন ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ পাৰত পাহাৰৰ ওপৰত অৱস্থিত আৰু গুৱাহাটীৰ পৰা মাত্ৰ ২৪ কিলোমিটাৰ দূৰত। এইটো এটা মন্দিৰ য’ত কেৱল মুছলমানসকলেই নহয়, হিন্দুসকলেও তেওঁলোকৰ প্ৰাৰ্থনা কৰিবলৈ আহে। হায়াগ্ৰীৱ মাধাবাৰ মন্দিৰটো মছজিদৰ ঠিক কাষতে আছে।

জনপ্ৰিয় কাম আৰু চাৰিওফালে চাব লগা দৃশ্য

পোৱা মক্কা এই অঞ্চলৰ মুছলমানসকলৰ বাবে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ তীৰ্থকেন্দ্ৰ। কোৱা হয় যে এই মছজিদত মূল মক্কাৰ পৱিত্ৰ মাটি আছে, আৰু সেয়েহে সম্প্ৰদায়টোৰ বাবে ধৰ্মীয়ভাৱে গুৰুত্বপূৰ্ণ। বাঙালী উচ্চ গ্ৰীষ্মমাহ জৈশতাৰ পূৰ্ণিমাত, হিন্দুসকলেও মন্দিৰলৈ যায় আৰু তেওঁলোকৰ প্ৰাৰ্থনা কৰে। ঐতিহাসিকভাৱেও, মছজিদটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। মছজিদৰ বাহিৰে, হায়াগ্ৰীৱ মাধৱ মন্দিৰ হৈছে আন এক গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰ্যটন স্থলী, যি মছজিদৰ ঠিক কাষতে অৱস্থিত।

তাত কেনেকৈ যাব

হাজো গুৱাহাটীৰ পৰা বেছি দূৰত নহয়, আৰু মাত্ৰ আধা ঘণ্টাৰ ড্ৰাইভ আৰু সেয়েহে আপোনাক চহৰলৈ লৈ যাব পাৰে। নিকটতম বিমানবন্দৰ আৰু ৰেল ষ্টেচন দুয়োটা গুৱাহাটী চহৰত অৱস্থিত। গুৱাহাটীৰ পৰা বাছ আৰু গাড়ী সেৱা আছে যিয়ে আপোনাক হাজো চহৰ আৰু তাৰ পিছত পোৱা মক্কালৈ লৈ যাব পাৰে। অৱশ্যে, যদি আপুনি বাজেট ভ্ৰমণ বিচাৰে, ৰিক্সাবোৰ বিবেচনা কৰক কিয়নো সেইবোৰ এতিয়াও আন্তঃমহানগৰ পৰিবহনৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ মাধ্যম আৰু বাছ ষ্টেণ্ডত সহজে উপলব্ধ।

ট্যুৰ অপাৰেটৰৰ পৰা ভাড়াটেক্সি বা বাহনবোৰেও আপোনাক হাজো ত উপস্থিত হোৱাৰ সময়ত পোৱা মক্কালৈ লৈ যাব পাৰে।

take from www.tourmyindia.com

ভ্ৰমণ কৰাৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সময়

অঞ্চলটোৰ তাপমাত্ৰা উপ ক্ৰান্তীয় আৰু গড় পৰিসৰ 24 ডিগ্ৰী চেলচিয়াছ, আৰু সেয়েহে, গ্ৰীষ্মৰ শেষৰ মাহবোৰত ই যথেষ্ট গৰম হয়। অৱশ্যে, জৈশতাৰ পূৰ্ণিমাৰ সময়ত, মানুহে মছজিদলৈ যায় কিয়নো এইটো এটা শুভ দিন বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। বাৰিষা পৰিহাৰ কৰাও ভাল, কিয়নো নেৰানেপেৰা বৰষুণে আপোনাৰ ভ্ৰমণ পৰিকল্পনা ব্যাহত কৰিব পাৰে (বৰষুণ হৈছে 1928 মিমি)। পোৱা মক্কা ভ্ৰমণ কৰাৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সময় হৈছে শীতকালত যেতিয়া তাপমাত্ৰা শান্ত হয় আৰু পৰিৱেশটো ও ইথেৰেল যেন লাগে।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *