April 12, 2024

Owner of BharatPe Ashneer Grover Biography in Assamese

অশ্নীৰ গ্ৰোভাৰ এজন ভাৰতীয় উদ্যোগী আৰু ভাৰতত অৱস্থিত এক আগশাৰীৰ ফিনটেক ষ্টাৰ্টআপ ভাৰতপেৰ প্ৰতিষ্ঠাপক। তেওঁৰ গভীৰ উদ্যোগৰ জ্ঞান আৰু দক্ষতাৰ সৈতে, গ্ৰোভাৰে ক্ষুদ্ৰ আৰু মজলীয়া আকাৰৰ ব্যৱসায়বোৰে ডিজিটেল পৰিশোধ আৰু বিত্তীয় সেৱা প্ৰাপ্ত কৰাৰ পদ্ধতি সলনি কৰিছে। এই জীৱনীখনত, আমি গ্ৰোভাৰৰ জীৱন, কেৰিয়াৰ আৰু ভাৰতপেৰ উল্লেখযোগ্য যাত্ৰা অন্বেষণ কৰিম।

প্ৰাৰম্ভিক জীৱন আৰু শিক্ষা (Early Life and Education)

অশ্নীৰ গ্ৰোভাৰৰ জন্ম হৈছিল আৰু ভাৰতৰ পঞ্জাৱত এটা মধ্যবিত্ত পৰিয়ালত ডাঙৰ দীঘল হৈছিল। তেওঁৰ দেউতাক এজন ব্যৱসায়ী আছিল, আৰু তেওঁৰ মাক এগৰাকী গৃহিণী আছিল। সৰুৰে পৰা, গ্ৰোভাৰ ব্যৱসায় আৰু উদ্যোগৰ পৃথিৱীৰ দ্বাৰা আকৰ্ষিত হৈছিল। তেওঁ মোহালিৰ যাদৱীন্দ্ৰ পাব্লিক স্কুলৰ পৰা স্কুলীয়া শিক্ষা সম্পূৰ্ণ কৰে আৰু দিল্লী কলেজ অফ ইঞ্জিনিয়াৰিঙৰ পৰা অভিযান্ত্ৰিক বিদ্যাত ডিগ্ৰী লাভ কৰে।

অভিযান্ত্ৰিক ডিগ্ৰী সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত, গ্ৰোভাৰে পেনচিলভেনিয়া বিশ্ববিদ্যালয়ৰ সন্মানীয় ৱাৰ্টন স্কুলৰ পৰা ব্যৱসায় প্ৰশাসনত স্নাতকোত্তৰ ডিগ্ৰী (এমবিএ) ডিগ্ৰী লাভ কৰিবলৈ আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰলৈ যায়। এম.বি.এ.-ৰ সময়ত, তেওঁ গোল্ডমেন চাক্স আৰু মেকিনচে এণ্ড কোম্পানীৰ দৰে আগশাৰীৰ কোম্পানীত প্ৰৱেশ কৰিছিল, য’ত তেওঁ বিত্ত আৰু পৰামৰ্শৰ পৃথিৱীৰ বিষয়ে মূল্যৱান অন্তৰ্দৃষ্টি লাভ কৰিছিল।

কেৰিয়াৰ আৰু উদ্যোগ (Career and Entrepreneurship)

এম.বি.এ. সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত, গ্ৰোভাৰে মুম্বাইৰ কোটাক মহিন্দ্ৰা বেংকত বিনিয়োগ বেংকাৰ হিচাপে কৰ্মজীৱন আৰম্ভ কৰে। কোটাকত থকা সময়ছোৱাত, তেওঁ কেইবাটাও উচ্চ-প্ৰফাইল চুক্তিত কাম কৰিছিল আৰু ভাৰতীয় বিত্তীয় পৰিস্থিতিতন্ত্ৰৰ বিষয়ে গভীৰ অন্তৰ্দৃষ্টি লাভ কৰিছিল। তাৰ পিছত তেওঁ আমেৰিকান এক্সপ্ৰেছলৈ যায়, য’ত তেওঁ ছয় বছৰতকৈও অধিক সময় কাম কৰিছিল আৰু ৰণনীতি, ব্যৱসায় বিকাশ আৰু বিপণনত বিভিন্ন নেতৃত্বৰ পদত অধিষ্ঠিত হৈছিল।

2015 চনত, গ্ৰোভাৰে আমেৰিকান এক্সপ্ৰেছ এৰি গ্ৰুপঅনক ইয়াৰ ভাৰতৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া হিচাপে যোগদান কৰে। গ্ৰুপঅনত, তেওঁ ভাৰত আৰু দক্ষিণ-পূব এছিয়াত কোম্পানীৰ বিকাশ ৰখাৰ বাবে দায়বদ্ধ আছিল। অৱশ্যে, গ্ৰুপঅনত অলপ সময় ৰখাৰ পিছত, গ্ৰোভাৰে উপলব্ধি কৰিছিল যে তেওঁৰ প্ৰকৃত আহ্বান হৈছে উদ্যোগ। তেওঁ গ্ৰুপঅন এৰি 2018 চনত নিজৰ ষ্টাৰ্টআপ ভাৰতপে প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল।

ভাৰতপে: এছ.এম.বি.-ৰ বাবে ডিজিটেল পৰিশোধৰ বিপ্লৱ (BharatPe: Revolutionizing Digital Payments for SMBs)

ভাৰতপে হৈছে এক ফিনটেক ষ্টাৰ্টআপ যি ভাৰতত ক্ষুদ্ৰ আৰু মজলীয়া আকাৰৰ ব্যৱসায়ক বিভিন্ন বিত্তীয় সেৱা প্ৰদান কৰে। কোম্পানীৰ ফ্লেগশ্বিপ প্ৰডাক্ট হৈছে এক কিউআৰ কোড-আধাৰিত পৰিশোধ এপ যি ব্যৱসায়বোৰক পইণ্ট-অফ-চেল (পি.ও.এছ.) যন্ত্ৰৰ প্ৰয়োজন নোহোৱাকৈ গ্ৰাহকৰ পৰা ডিজিটেল পৰিশোধ গ্ৰহণ কৰিবলৈ সক্ষম কৰে। এপ্পটোৱে ব্যৱসায়ীসকলক ঋণ, বীমা আৰু অন্যান্য বিত্তীয় সেৱাৰ প্ৰৱেশাধিকাৰ প্ৰদান কৰে।

ইয়াৰ আৰম্ভণিৰ পৰা, ভাৰতপে ভাৰতৰ দ্ৰুততম বিকাশশীল ফিনটেক ষ্টাৰ্টআপ হিচাপে আত্মপ্ৰকাশ কৰিছে। কোম্পানীটোৱে টাইগাৰ গ্লোবেল, কোটুৱে মেনেজমেণ্ট, আৰু ৰিবিট কেপিটেলৰ দৰে আগশাৰীৰ বিনিয়োগকাৰীৰ পৰা 450 নিযুত ডলাৰৰ অধিক পুঁজি সংগ্ৰহ কৰিছে। ভাৰতপে বৰ্তমান সমগ্ৰ ভাৰতত ৭০ লাখতকৈও অধিক ব্যৱসায়ীক সেৱা আগবঢ়ায় আৰু ১০ কোটিতকৈও অধিক লেনদেনপ্ৰক্ৰিয়া কৰিছে।

গ্ৰোভাৰৰ নেতৃত্বত, ভাৰতপে ভাৰতত এছ.এম.বি.-ৰ বাবে বিত্তীয় অন্তৰ্ভুক্তি আৰু ডিজিটেল পৰিৱৰ্তনৰ ক্ষেত্ৰত শীৰ্ষস্থানত আছে। কোম্পানীটোৱে ব্যৱসায়বোৰক তেওঁলোকৰ বিত্তীয় পৰিচালনা অধিক দক্ষতাৰে পৰিচালনা কৰাত সহায় কৰিবলৈ কেইবাটাও অভিনৱ সামগ্ৰী মুকলি কৰিছে, যেনে ভাৰতচোৱাইপ (এটা পি.ও.এছ. যন্ত্ৰ) আৰু ভাৰতএক্স (ব্যৱসায়ীসকলৰ বাবে এক ডিজিটেল লেজাৰ)।

স্বীকৃতি আৰু পুৰস্কাৰ (Recognition and Awards)

গ্ৰোভাৰৰ উদ্যোগী যাত্ৰা আৰু ভাৰতপেৰ সফলতাই তেওঁক কেইবাটাও সন্মান আৰু পুৰস্কাৰ অৰ্জন কৰিছে। 2020 চনত, তেওঁক পেমেণ্টচ’ৰ্চৰ দ্বাৰা “পৰিশোধৰ শীৰ্ষ 100 জন আটাইতকৈ প্ৰভাৱশালী ব্যক্তি”ৰ ভিতৰত এজন হিচাপে মনোনীত কৰা হৈছিল, যি হৈছে এক আগশাৰীৰ পৰিশোধ উদ্যোগপ্ৰকাশন। তেওঁক ফৰ্বছ ইণ্ডিয়াৰ “৩০ আণ্ডাৰ ৩০” তালিকা আৰু ইকনমিক টাইমছৰ “৪০ আণ্ডাৰ ৪০” তালিকাতো স্থান দিয়া হৈছে।

তেওঁৰ উদ্যোগী উদ্যোগৰ উপৰিও, গ্ৰোভাৰ ভাৰতৰ কেইবাটাও ষ্টাৰ্টআপৰ পৰামৰ্শদাতা আৰু পৰামৰ্শদাতা। তেওঁ উদ্যোগৰ অনুষ্ঠান আৰু সন্মিলনত সঘনাই বক্তা আৰু দ্য ইকনমিক টাইমছ, মিণ্ট আৰু বিজনেছ টুডেৰ দৰে আগশাৰীৰ প্ৰকাশনত স্থান পাইছে।

উপসংহাৰ (Conclusion)

মধ্যবিত্ত লালন-পালনৰ পৰা অশ্নীৰ গ্ৰোভাৰৰ মধ্যবিত্ত লালন-পালনৰ পৰা এজন সফল উদ্যোগী হোৱালৈ যাত্ৰা ভাৰতৰ বহুতো উচ্চাকাংক্ষী উদ্যোগীৰ বাবে অনুপ্ৰেৰণা। তেওঁৰ গভীৰ উদ্যোগৰ জ্ঞান, নেতৃত্বৰ দক্ষতা আৰু উদ্ভাৱনী সমাধান সৃষ্টিৰ আগ্ৰহে তেওঁক ভাৰতৰ অন্যতম আগশাৰীৰ ফিনটেক ষ্টাৰ্টআপ গঢ়ি তোলাত সহায় কৰিছে।

ভাৰতপেৰ জৰিয়তে, গ্ৰোভাৰে এছ.এম.বি.-ক সুলভ আৰু সুবিধাজনক বিত্তীয় সেৱা প্ৰদান কৰি ভাৰতৰ ডিজিটেল পৰিশোধ পৰিস্থিতিতন্ত্ৰত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ অৱদান আগবঢ়াইছে। তেওঁৰ প্ৰচেষ্টাই চৰকাৰৰ নগদবিহীন অৰ্থনীতিআৰু সকলোৰে বাবে বিত্তীয় অন্তৰ্ভুক্তিৰ দৃষ্টিভংগাত অৰিহণা যোগাইছে।

আগবাঢ়ি গৈ, গ্ৰোভাৰে ভাৰতপেৰ প্ৰস্তাৱবোৰ সম্প্ৰসাৰিত কৰাৰ আৰু সমগ্ৰ ভাৰতত অধিক এছ.এম.বি.-ত উপনীত হোৱাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে। কোম্পানীটোৱে এছ.এম.বি.-ৰ বাবে সকলো বিত্তীয় সেৱাৰ বাবে এক ষ্টপ-শ্বপ হোৱাৰ লক্ষ্য ৰাখিছে আৰু ডিজিটেল যুগত তেওঁলোকক বিকাশ আৰু বিকাশত সহায় কৰাৰ লক্ষ্য ৰাখিছে।

এজন উদ্যোগী আৰু পৰামৰ্শদাতা হিচাপে, গ্ৰোভাৰে সমাজৰ ওপৰত এক ইতিবাচক প্ৰভাৱ সৃষ্টি কৰিবলৈ আৰু ভাৰতৰ পৰৱৰ্তী প্ৰজন্মৰ উদ্যোগীসকলক অনুপ্ৰাণিত কৰিবলৈ প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ। তেওঁৰ যাত্ৰা হৈছে কঠোৰ পৰিশ্ৰম, অধ্যৱসায় আৰু মানুহৰ জীৱনত পৰিৱৰ্তন আনিব পৰা উদ্ভাৱনী সমাধান সৃষ্টি কৰাৰ এক আগ্ৰহৰ প্ৰমাণ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *